سرنوست انسان

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سرنوست انسان

بنام خالق علم

سرنوشت انسان دردست كيست و برچند قسم ميباشد؟؟

هرنوع اطلاعات درستي كه داده شود پيشاپيش ممنون خواهم شد..

باتقديروتشكر..

کارشناس بحث : عبدالرحمان

آرينه بابا;258152 نوشت:
بنام خالق علم

سرنوشت انسان دردست كيست و برچند قسم ميباشد؟؟

هرنوع اطلاعات درستي كه داده شود پيشاپيش ممنون خواهم شد..

باتقديروتشكر..

کارشناس بحث : عبدالرحمان

با سلام خدمت شما و آرزوی قبولی طاعات و عباداتتان

سرنوشت هر انسانی را هم خدا تعيين می کند و هم خودش.

هر انسانی سرنوشتش را با اعمال و رفتار اختیاری اش تعیین می کند و خداوند سرنوشت آن انسان را بر اساس همین اختيار و انتخاب خودش، تعيين می کند.

به عبارت دقیق تر خواست و اراده انسان در سرنوشتش در طول خواست و اراده خداوند است.

توضیح:

بین فاعلیت خداوند در سرنوشت انسان و فاعلیت خود انسان در سرنوشتش تفاوت است.

خداوند در اراده و فاعلیتش کاملا مستقل است. در فاعلیت و تاثیر گذاری احتیاج به هیچ موجودی دیگری ندارد ، هیچ موجود مانع خواست و اراده خدا نمی شود.
اما انسان هیچ چیزی از خودش ندارد .انسان اراده و اختیارش را از خداوند می گیرد. خداوند اراده کرده است که انسان دارای اختیار باشد و بتواند با انتخاب خودش مسیر زندگی اش را تعیین کند.

همچنین حوزه اختیار انسان محدود است لذا هر انسانی فقط در حوزه اختیار و اراده اش می تواند در سرنوشتش تاثیر گذار باشد. مثلا هیچ انسانی در انتخاب والدینش ، زمان و مکان تولد، خصوصیات مادرزادی و ... هیچگونه اختیار و اراده ای ندارد. اما خداوند هیچگونه محدودیتی در اراده و فاعلیتش ندارد. فاعلیت خداوند مانند دیگر صفاتش مطلق و نامحدود است.

پس تاثیر اراده و اختیارانسان در سرنوشتش غیر مستقل (وابسطه به خدا است) و محدود است اما تاثیر اراده و اختیار خداوند در سرنوشت انسان مستقل و مطلق است .

در نتیجه می توان گفت انسان به اذن و اراده خداوند سرنوشتش را خودش تعیین می کند و خداوند سرنوشت قطعی و حتمی هر انسانی را با توجه به این اعمال اختیاری انسان رقم می زند.

[="Arial"][="RoyalBlue"]بنام او

عبدالرحمان;258397 نوشت:
و خداوند سرنوشت آن انسان را بر اساس همین اختيار و انتخاب خودش، تعيين می کند.

باتشكر وافر ازشما استادارجمند جناب عبدالرحمن و عذر و معذرت بدليل غفلت ازپيگيري سوالم كه گمان كردم ازطريق ايميل درجريان آن قرارخواهم گرفت كه متاسفانه و احتمالا بدليل انتخاب اشتباه خودم دراوايل ثبتنام چنين نشد و من امروز و برحسب اتفاق و ازطريق سرچ درگوگل درمورد سرنوشت انسان به اين پست برخورد نمودم و اميد عفو و بخشش مينمايم..
جناب استاد ارجمند..اين حقيرقسمت دوم پاسختان را پذيرفتم اما قسمت اول آنرا متاسفانه خير..
چرا كه من احساس ميكنم علارغم تمام توضيحاتي كه شما استاد گرامي فرموديد كه غالب آنها درست نيزميباشند و اضافه نموديد كه من درانتخابهايم مختارميباشم { يعني هرانساني } ..چنين نميبينم و بعضي مواقع احساس ميكنم يكسري اتفاقات ازحيطه قدرت انجام من خارج بوده يا مانده اند و يا علارغم ميل باطني يا قبلي من بوقوع ميپيوندند..
دراين رابطه چه توضيحي داريد؟؟ يا چه توضيحي وجود دارد؟؟
وممنون خواهم شد كه اگرجناب استاد يا اساتيد و يا ديگر دوستان پاسخي به اين پست دادند ازطريق ايميل درجريان قرارگرفته تا خدايي ناكرده غيبت هاي حضوري درانجمن يا سايت يا عدم جواب ازطرف اينجانب دال بر بي ادبي يا بي اهميتي به موضوع يا سوال ازطرف دوستان تلقي نگردد..

باسپاس فراوان..[/]

موضوع قفل شده است