استفاده از میوه ی مسجد (خرما)حلال است یا حرام؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استفاده از میوه ی مسجد (خرما)حلال است یا حرام؟

با سلام و ارزوی قبولی طاعات و عبادات

مسجد محلمون یه درخت خرما دارد که به وسیله ی هیئت امنا کاشته شده ای می توان از میوه اش خورد(داخل مسجد خارج +مسجد)اگر برای ما جایز نیست هیئت امنا می توانند استفادم کنند یا نه؟؟
این سوال .سوال چند نفر است که مراجع انان ایت الله سید علی خامنه ال و ایت الله سیستانی

کارشناس بحث پارسا

یارمهریان;257876 نوشت:
با سلام و ارزوی قبولی طاعات و عبادات

مسجد محلمون یه درخت خرما دارد که به وسیله ی هیئت امنا کاشته شده ای می توان از میوه اش خورد(داخل مسجد خارج +مسجد)اگر برای ما جایز نیست هیئت امنا می توانند استفادم کنند یا نه؟؟
این سوال .سوال چند نفر است که مراجع انان ایت الله سید علی خامنه ال و ایت الله سیستانی

به نام خدا و سلام بر شما بزرگوار
وقت بخیر و پوزش فراوان بابت تاخیر در پاسخ

متاسفانه در لیست سوالات، از پاسخ به این موضوع غافل شده بودم و تازه متوجه شدم بی پاسخ مانده است.

اگر این درخت به صورت وقف عام برای استفاده عموم کاشته شده است، و یا حتی به صورت وقف شرعی (با اجرای صیغه وقف) نیست ولی کسی که آن را کاشته است راضی به استفاده عموم است، استفاده از میوه های آن برای دیگران اشکالی ندارد.

اما اگر فرضا به صورت وقف خاص برای گروه مشخصی وقف شده باشد (فرضا مثلا فقط برای نمازگزاران در آن مسجد)، دیگرانی که خارج از آن گروه خاص هستند، مجاز به استفاده از میوه آن نیستند.

این موارد را می توانید از متولیان مسجد سوال بفرمایید.

-----------------

مطالبی که عرض شد، بر اساس قواعد فقهی بود؛ اما سوال شما را به طور خاص از دفاتر آیت الله خامنه ای و آیت الله سیستانی نیز استفتاء کردم. به محض دریافت پاسخ، در این موضوع اضافه خواهم کرد. (ان شاءالله)

موضوع قفل شده است