جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا فرهنگ عذرخواهی نداریم؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,059
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448

  چرا فرهنگ عذرخواهی نداریم؟




  چرا فرهنگ عذرخواهی نداریم؟


  شاید این سوال برای خیلی‌ها پیش آمده باشد که چرا زمانی که فردی رفتار اشتباهی انجام می‌دهد و خودش هم از این مسئله اطلاع پیدا می‌کند، به جای اعتراف به اشتباه و عذرخواهی به دنبال شانه خالی‌کردن از زیر بار خسران و ضرر برجای مانده از اشتباهش است. این مسئله تنها به روابط خانوادگی و دوستانه و اجتماعی محدود نمی‌شود.

  نماهای اجتماعی از گردن نگرفتن

  در مترو ایستاده‌ای ناگهان مسافری می‌آید و پایش را روی پای تو می‌گذارد و بدون اینکه به روی خود بیاورد و از این رفتار معذرت خواهی کند، راهش را می‌کشد و می‌رود! داخل خیابان اصلی مشغول رانندگی هستی ناگهان اتومبیلی از فرعی وارد می‌شود و چیزی نمانده که با تو تصادف کند، با آنکه حق تقدم با تو بوده و او خلاف آمده با کمال تعجب می‌بینی که به جای اینکه معذرت خواهی کند، تازه طلبکار هم هست و سرش را از شیشه بیرون آورده و داد و بیداد می‌کند! در پیاده رو در حال راه رفتن هستی ناگهان از یکی از مغازه‌ها یک پارچ آب به سمت تو پاشیده می‌شود و کل وجودت را خیس می‌کند، در این هنگام مغازه دار به جای معذرت خواهی طوری رفتار می‌کند که انگار تقصیر تو بوده که بد موقع از پیاده رو رد شده‌ای! در چنینی شرایطی که عذر خواهی به حلقه مفقوده فرهنگ کشورمان تبدیل شده است، نهادهایی مانند آموزش و پرورش و رسانه به‌خصوص رسانه ملی هستند که باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند تا معذرت‌خواهی به‌عنوان یک ارزش در جامعه ما مطرح شود و مردم به دنبال فرار از آن نباشند. این اتفاق‌ها و هزار نمونه مشابه آن بارها در زندگی همه ما پیش آمده است، شاید در برخی از موارد این ما بوده‌ایم که در مقابل عملی نادرست به جای معذرت خواهی به دنبال شانه خالی کردن بوده‌ایم. اما در هر حال مسئله یکسان است؛ اینکه پس از انجام رفتاری نادرست، معذرت خواهی فراموش شده است.

  عذر خواهی در آیات و روایت
  عذر خواهی در آیات قرآن و روایات، نقش پررنگی دارد و بارها به مسلمانان تاکید شده است که در صورت بروز رفتار نادرست، معذرت خواهی شود. در همین راستا در قرآن کریم 87 بار از توبه و معذرت‌خواهی سخن به میان آمده و در روایات هم آمده است که حضرت علی(ع) به مردم می‌گویند: من و شما بر هم حقوقی داریم و اولین حق شما بر من این است که چیزی را از شما پنهان نکنم .

  فرار از خسارت و مسئولیت

  یکی از دلایلی که عذرخواهی در کشور باب نیست، مسئله فرار از خسارت و بار مسئولیتی است که اشتباهات به دنبال دارد. زمانی که یک فرد متوجه می‌شود که با اعتراف به اشتباه و عذرخواهی، باید مسئولیت خسران وارد آمده را بر عهده گیرد یا اینکه با این کار خود را متوجه تنبیه و جزا می‌کند، ترجیح می‌دهد که به طور کلی مسئله را انکار کند تا از زیان‌های احتمالی مصون بماند. همین می‌شود که دیگر کسی اشتباهاتش را گردن نمی‌گیرد، چه برسد به اینکه بخواهد عذرخواهی کند.


  وقتی عذرخواهی در جامعه ارزش نباشد!

  اینکه در کشورهای اروپایی یا کشورهایی مانند ژاپن اگر شخصی اشتباهی انجام می‌دهد، هر چند خسارت داشته باشد و حتی اگر اعتراف او مجازات شدیدی را برایش به دنبال داشته باشد، باز هم اعتراف می‌کند و معذرت خواهی می‌کند، به این دلیل هم هست که معذرت خواهی و مسئولیت پذیری در مقابل اشتباهات در بین آنها ارزش تلقی می‌شود و اصلاً کسی نمی‌تواند اشتباهش را گردن نگیرد، چون رسانه و به طور کلی افکار عمومی اجازه وقوع چنین اتفاقی را نمی‌دهند. فرهنگ معذرت خواهی درونی شده است و کسی دلیلی برای فرار از بار مسئولیت کارهایش نمی‌بیند. اما از همان کودکی به دنبال راه‌های شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت کارهایشان هستیم و هر کسی هم بیشتر از زیر بار مسئولیت اشتباهاتش فرار کند، از دیدگاه دیگران زرنگ‌تر جلوه می‌کند! جالب اینجاست که بعضی از ما در مقابل این پرسش که چرا پس از اشتباهاتمان از مردم معذرت خواهی نمی‌کنیم، فرهنگ معذرت خواهی را غربی تلقی کرده و الزامی برای اعتراف به اشتباهاتمان احساس نمی‌کنند. این در‌حالی است که معذرت خواهی در فرهنگ ایران باستان و همچنین در متون اسلامی بارها و بارها تاکید شده است و بیشتر از اینکه غربی باشد، متعلق به فرهنگ ایرانی و اسلامی است. اما مسئله این است که بعضی از ما به دنبال فرار از بار مسئولیت اشتباهاتمان هستیم. در چنین شرایطی که عذر خواهی به حلقه مفقوده فرهنگ کشورمان تبدیل شده است، نهادهایی مانند آموزش و پرورش و رسانه به خصوص رسانه ملی هستند که باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند تا معذرت خواهی به‌عنوان یک ارزش در جامعه مطرح شود و مردم به دنبال فرار از آن نباشند.




  http://armandaily.ir/?News_Id=9380
  ویرایش توسط سادات : ۱۳۹۱/۰۵/۲۴ در ساعت ۰۸:۳۰
  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 2. صلوات ها 9


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  وکالت و حقوق
  نوشته
  495
  حضور
  9 روز 17 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  30
  آپلود
  3
  گالری
  0
  صلوات
  508



  بله امیدوارم روزی فرهنگ عذر خواهی در جامعه ما جا بیفتد

 4. صلوات ها 8


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  473
  حضور
  1 روز 14 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  57
  صلوات
  3931



  امام علی علیه السلام: پوزش و عذرخواهی دلیل خردمندی است


 6. صلوات ها 8


 7. #4

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  روانشناسي ومشاوره،پژوهش درعلوم مختلف
  نوشته
  973
  حضور
  1 روز 7 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  2
  صلوات
  5446



  بله امیدوارم روزی فرهنگ عذر خواهی در جامعه ما جا بیفتد
  باوركنيد جاافتاده...منتهي كم وبيش داره

  اللهم عجل لولیک الفرج
  السلام علیک یا ابا صالح المهدی



 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  علم و تحقيق درمورد انسان و سرنوشت انسان دردست کیست
  نوشته
  642
  حضور
  15 روز 14 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1302



  بنام او

  نقل قول نوشته اصلی توسط سادات نمایش پست ها
  جالب اینجاست که بعضی از ما در مقابل این پرسش که چرا پس از اشتباهاتمان از مردم معذرت خواهی نمی‌کنیم، فرهنگ معذرت خواهی را غربی تلقی کرده و الزامی برای اعتراف به اشتباهاتمان احساس نمی‌کنند.
  وبعد از تشكر از شما استاد گرانقدر بدليل چنين پست هوشمندانه اي كه به اعتقاد اين حقير نبايد به اين زودي ها وراحتي بسته شود و تشكرمجدد كه چه زيبا و هوشمندانه و به ظرافت پر پروانه همه موارد را بخوبي شكافتيد و چه زيبا فرموديد و درتاييد فرمايش شما ومتاسفانه بايد اذعان داشت كه جالب تراينكه چنين ارزشهاي والايي را غربگرايانه معرفي مينماييم { وباعرض معذرت .. من بنا به عادتي كه خيلي هم تمرينش كردم تا عادت شده ، درچنين مبحث هايي و بدليل اينكه به كسي بر نخورد .. هميشه يا همواره از كلماتي نظيرخودم و خودمان مايه ميگذارم } و اين درحالي ست كه ازهمه امكانات غربي هم استفاده مينماييم و هروسيله اي كه درزندگي ماست تقريبا نودونه درصد ازغرب منشاء گرفته اند.. پس آنها را هم استفاده نكنيم و درضمن اگريك فرهنگ خوب ، خوب باشد ، مگرفرقي ميكند متعلق به چه كسي و چه مكاني و چه زماني ميباشد ..

  نقل قول نوشته اصلی توسط سادات نمایش پست ها
  این در‌حالی است که معذرت خواهی در فرهنگ ایران باستان و همچنین در متون اسلامی بارها و بارها تاکید شده است و بیشتر از اینکه غربی باشد، متعلق به فرهنگ ایرانی و اسلامی است. اما مسئله این است که بعضی از ما به دنبال فرار از بار مسئولیت اشتباهاتمان هستیم. در چنین شرایطی که عذر خواهی به حلقه مفقوده فرهنگ کشورمان تبدیل شده است، نهادهایی مانند آموزش و پرورش و رسانه به خصوص رسانه ملی هستند که باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند تا معذرت خواهی به‌عنوان یک ارزش در جامعه مطرح شود و مردم به دنبال فرار از آن نباشند.
  كه البته با احترام به ديدگاه و نظر بسيارارزشمند شما دررابطه با شروع فرهنگسازي ازطرف آموزش وپروش و رسانه ملي .. متاسفانه با چنين فيلمها وسريالها و برنامه هايي مگردرخواب ببينيم كه فرهنگهاي اصيل ايراني يا اسلامي چنين والا كه راه و روش معصومين {ع} عزيز وگرانقدر ما نيزبودند دربين ما مردم به اين راحتي ها جا بيفتند مگربا يك برنامه ريزي مدت دار و يك حركت جهادگونه و همانند نهادينه كردن فرهنگ بستن كمربند ايمني كه شايد چندسال پيش بستن كمربند ايمني يك بي فرهنگي محسوب ميشد اما امروزه با يك اقدام بسيارسنجيده و كارشناسي شده ازطرف مسئولين زحمتكشمان .. نبستن كمربند ايمني ، شده بي فرهنگي وبي تمدني واگرامروز يكنفرراپشت رل يا فرمان اتومبيل ببينيم كه كمربند ايمني رانبسته به او به ديده حقارت مينگريم و شخص راننده نيزازنگاه مردم اينرا بخوبي فهميده و بعدازغيبت ازجلوي ديدگان مردم ودراولين پيچ يا گردش .. بلافاصله آنرا ميبندد ..
  وخوب بود كه فرهنگ دعوا وزود جوش آوردن و تخليه خشم وكينه ونفرت و اوباشگري نيز مانند فرهنگ كمربند ايمني .. يك بي تمدني محسوب ميشد وحتي براي آن جرم و خسارتي جداي از خسارات احتمالي يا شاكي خصوصي تعيين ميگرديد و اين جرم وخسارت ابتدا متوجه شروع كننده دعوا باشد و نه شخصي كه براي دفاع ازجان ومال و ناموس خود مجبوربه دفاع شده ..
  به اميد روزي كه همه ملت ايران كه بقول يكي ازدوستان ، همه جهان آنرا بنام شيعه ميشناسند آنچنان درفرهنگ وادب وتمدن پيشرفت نماييم كه همانند خالق و آفريدگارمان ، اين مرام ، راه و رسم زندگي تك تك ما ايرانيان وشيعيان درسطح خانواده و اجتماع و جهان گردد كه ؟؟
  دراوج قدرت و اقتدار و شكوه وعظمت باشم ولي مانند پروردگارقدرتمند اما مهربان وبخشنده ام .. بامرام وبا گذشت و بخشنده ومهربان باشم .. انشاا.. و به اميد تحقق هرچه زودتراين فرهنگ انساني.ايراني.مذهبي با شروع فرهنگسازي آن ابتدا ازطرف رسانه ملي وابتدا ساخت سريال و فيلم هاي داستاني خوب وتاثيرگذار دراين زمينه وابتدا ازهمين مكان مقدس و ابتدا از خود من و ابتدا عذرخواهي بدليل استفاده ازواژه ها و كلماتي همچون ..مگردرخواب ببينيم و ..

  باتقديروتشكر..

  ویرایش توسط آینده : ۱۳۹۱/۰۵/۲۴ در ساعت ۲۳:۳۸ دلیل: تصحيح جمله

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  21
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  95



  به نظر من الانش خوشبختانه خیلی ها معذرت خواهی میکنن.
  کسانی هم که معذرت خواهی نمیکنن شاید فکر میکنن با این کار کوچیک و حقیر میشن و یا خانواده کاری کرده که فکر کنن عذر خواهی خوب نیست. ( مثلا وقتی در دعوای پدر و مادر مشاهده میشه هیچ یک از طرفین عذر خواهی نمیکنه و موضع تدافعی در برابر طرف دیگه گرفته روش اثر بزاره از بچگی )

  ( البته اینا نظر منه منتظر نظر سایر دوستان هم هستیم )

 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  Atheism
  نوشته
  701
  حضور
  7 روز 17 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1529



  بالاخره این چیزها یک شبه بوجود نمیاد. در جامعه ایران که فرهنگ قوی و غنی ای نداریم داشتن فرهنگ عذر خواهی انتظار و خواسته بزرگیه.
  گویند بهشت و حور و عین خواهد بود آنجا می و شیر و انگبین خواهد بود
  گر ما می و مـعشوق گزیدیم چه باک چـون عـاقبت کـار چـنین خواهد بود
  آیا در مدینه فاضله باران می بارد؟

 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  ورزش،مطالعه،تفریح،فیلم
  نوشته
  394
  حضور
  14 روز 36 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  21
  صلوات
  2296



  از بس اگه معذرت بخوای دیگه تحویلت نمی گیرن
  بنظر من واسه هر کسی نباید معذرت بخوای
  البته اگه کار خیلی بد و وحشتناکی انجام شده بهتره بگی
  از نظر من واسه مردا بهتره یجورای دیگه معذرت خواهی کنن
  مثلا یجوری از دلش در بیاری و سر وقت مناسب بهش بفهمونی که از کارت پشیمونی
  اینطوری بنظرم بهتره
  ویرایش توسط مسافر درون : ۱۳۹۱/۰۵/۲۵ در ساعت ۰۰:۱۸

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  ورزش،
  نوشته
  72
  حضور
  3 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  223



  بهتره یه کاری کنیم که عذر خواهی نکنیم، چون اگه یک بار اضافه عذر خوتهی کنیم میگن شده شگرد کارش
  این فرهنگ الان هم تو جامعه هست بارها شده من به عنوان یه معلم اگر احساس کردم اشتباه فحاشی انجام دادم و حق با شاگردمه جلوی مابقی بچه ها ازش عذر خواستم و فرهنگ منه و شمای ایرانی بسیار غنیه.
  گفتم مي آيي، کوچه ها را آب پاشيدم

  گلدان نور آوردم، عطر ناب پاشيدم

 18. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۴, ۱۷:۳۴ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود