جمع بندی چه طور می شه فهمید در حال حاضر اهل بهشتیم یا جهنم ؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چه طور می شه فهمید در حال حاضر اهل بهشتیم یا جهنم ؟

سلام دوستان خسته نباشید
می خواستم ببینم آیا روشی هست که بشه فهمید در حال حاضر ما اهل جهنم هستیم یا نه ؟ من شنیده بودم قبلا که اگه یک کارهای خاصی بکنی شب تو خواب جایگاهت در اون قیامت را می بینی.
حالا می خوام ببینم در این مورد حدیثی چیزی وجود نداره که طبق اون بشه فهمید ؟

باتشکر.

کارشناس بحث : صدیقین

سلام

چند تا عمل داره من قبلا خونده بودم

یکیش فکر می کنم این بود که هر کس در شب قدر اگر هزار بار سوره قدر را بخونه (در نماز فکر کنم) نمی خوابه مگر اینکه توی خواب جایگاه خود را در بهشت می بیند!

البته نمی دونم اون بهشت حد آخرش هست یا نه؟

هر کس که از دوزخ بیشتر بترسد و در نتیجه از انجام کارهایی که فردر را دوزخی می کنند بیشتر پرهیز داشته باشد دوزخی نخواهد بود.
هر کس به بهشت بیشتر راغب باشد و طبیعتا کارهایی که موجب بهشتی شدن می شود بیشتر انجام دهد، بهشتی است.
اصولا، انسانها آنگونه که بیاندیشند و بر اساس اندیشه اشان، قلبشان را قبض و بسط دهند، واقعیت را می سازند. ترس از دوزخ، ما را از دوزخ دور و رغبت به بهشت ما را به آن نزدیک می کند.
منتها باید توجه داشت، ترسِ بی تقوا و رغبتِ بی اقدام، اشتباه در استفاده از واژگان است. ترس نشانه دارد، همچنان که رغبت. فرار نشانه ترس است.

به کارهایی که انجام دادی فکر کن می فهمی بهشتی یا جهنمی

rezachess;256949 نوشت:
سلام دوستان خسته نباشید
می خواستم ببینم آیا روشی هست که بشه فهمید در حال حاضر ما اهل جهنم هستیم یا نه ؟ من شنیده بودم قبلا که اگه یک کارهای خاصی بکنی شب تو خواب جایگاهت در اون قیامت را می بینی.
حالا می خوام ببینم در این مورد حدیثی چیزی وجود نداره که طبق اون بشه فهمید ؟

باتشکر.

کارشناس بحث : صدیقین

سلام!
ببین برای اهل بیت اشک میریزی یا نه!
اگر نه! اشک رو از خدا بخواه! بهت میده! من امتحان کردم!
راجب رابطه ی اشک برای حسین ع و بهشت تحقیق کن! ضرر نمیکنی!
یا حسین!

انسان برحال خويش بسيار اگاه است وازكرده خود مطلع:
بَلِ الْانسَانُ عَلىَ‏ نَفْسِهِ بَصِيرَةٌ
وَ لَوْ أَلْقَى‏ مَعَاذِيرَهُ
(15و14قيامت)
بلكه انسان خود به وضع خويش بيناست.
و هر چند [براى توجيه گناهانش‏] بهانه‏ها بتراشد

سلام
اگه با دیگران همانگونه رفتار میکنی که دوست داری باهات رفتار کنن اهل بهشتی (به شرطها و شروطها).:Gol:

سلام

اساساً اینکه بگوئیم یکنفر بهشتی است یا جهنمی از پایه غلط است چون مهم عاقبت به خیری است یکنفر ممکن است مانند حر در اخرین لحظه یزید را رها کند و بهشتی شود و یکنفر مانند طلحه صحابی پیامبر باشد و راهی جهنم شود ، منتهی بعضی راهها به بهشت ختم میشود و بعضی به جهنم فقط ما میتوانیم راه بهشت را انتخاب کنیم و در ان مداومت کنیم و از راه جهنم پرهیز کنیم و الا هیچ کس تا لحظه مرگ نباید تصور کند که بهشتی است پس خوف و رجاء ائمه برای چه بوده است . چرا حضرت علی پس از خوردن ضربت شمشیر ابن ملجم بر فرق مبارکشان میفرماید به خدای کعبه که رستگار شدم .

من ک میترسم ببینم اگه جهنمی باشم طاقت دیدنشو هم تو خواب ندارم.

rezachess;256949 نوشت:
سلام دوستان خسته نباشید
حالا می خوام ببینم در این مورد حدیثی چیزی وجود نداره که طبق اون بشه فهمید؟
سلام دوست عزیز،
همانطور که یکی از دوستان اشاره داشتند در مفاتیح دعایی آمده که گفته اگر کسی این دعا را بخواند، [با فراهم بودن شرایط معنوی لازم] می تواند جایگاه بهشتی خود را در خواب ببیند، اما به نظر بنده این مطلب نشان از قطعی بودن بهشتی یا جهنمی بودن کسی ندارد زیرا در روایات وارد شده که: هر انسانى جايگاهى در بهشت و جايگاهى در دوزخ دارد، پس هر گاه به بهشت برود جايگاه دوزخيش به دوزخيان واگذار مى‏ شود، و هر گاه به جهنم برود جايگاه بهشتی اش به بهشتيان می رسد! تعبير به «الذین یرثون الفردوس» که در آیه 11 سوره مؤمنون آمده (یعنی کسانی که بهشت را ارث می برند)، احتمالا ناظر به همين مطلب است. (1)

از سوی دیگر، اگر به آیات کریمه قرآن هم مراجعه کنیم به خوبی این مطلب بدست می آید که عاقبت افراد به صورت از پیش تعیین شده نیست، بلکه مرهون نیات و اعمال و کردارشان است؛ به این آیات به عنوان نمونه توجه بفرمایید:

...كُلُّ امْرِئٍ بِما كَسَبَ رَهينٌ (طور/21)
هر كس در گرو عملى است كه كرده‏

إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ وَ إِنْ أَسَأْتُمْ فَلَها... (اسراء/7)
اگر نيكى كنيد، به خودتان نيكى مى‏ كنيد و اگر بدى كنيد باز هم به خود مى‏ كنيد

...لَها ما كَسَبَتْ وَ عَلَيْها مَا اكْتَسَبَتْ... (بقره/286)
(انسان،) هر كار (نيكى) را انجام دهد، براى خود انجام داده و هر كار (بدى) كند، به زيان خود كرده است

خدای سبحان فرمود هر کس ایمان و عمل صالح داشته باشد، بهشتی است:

وَعَدَ اللَّهُ الْمُؤْمِنينَ وَ الْمُؤْمِناتِ جَنَّاتٍ تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدينَ فيها وَ مَساكِنَ طَيِّبَةً في‏ جَنَّاتِ عَدْنٍ وَ رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ أَكْبَرُ ذلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظيمُ (نوبه/72)
خداوند به مردان و زنان باايمان، باغهايى از بهشت وعده داده كه نهرها از زير درختانش جارى است جاودانه در آن خواهند ماند و مسكن‏ هاى پاكيزه ‏اى در بهشته اى جاودان (نصيب آنها ساخته) و (خشنودى و) رضاى خدا، (از همه اينها) برتر است و پيروزى بزرگ، همين است

و هر کس هم آیات الهی را تکذیب کند یا دارای نفاق باشد، جهنمی است:

وَعَدَ اللَّهُ الْمُنافِقينَ وَ الْمُنافِقاتِ وَ الْكُفَّارَ نارَ جَهَنَّمَ خالِدينَ فيها هِيَ حَسْبُهُمْ وَ لَعَنَهُمُ اللَّهُ وَ لَهُمْ عَذابٌ مُقيمٌ (68)
خداوند به مردان و زنان منافق و كفّار، وعده آتش دوزخ داده جاودانه در آن خواهند ماند- همان براى آنها كافى است- و خدا آنها را از رحمت خود دور ساخته و عذاب هميشگى براى آنهاست

و بارها تاکید کرد که وعده من خلاف ندارد و قطعی است:

وَعْدَ اللَّهِ حَقًّا وَ مَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ قيلاً (نساء/122)
وعده خدا راست است و چه كسى در سخن، از خدا راستگوتر است؟

کسانی که بدکردار باشند، همین گناهشان زمینه بی دینی و دوزخی شدنشان را فراهم می کند و بدعاقبت می شوند:

ثُمَّ كانَ عاقِبَةَ الَّذينَ أَساؤُا السُّواى‏ أَنْ كَذَّبُوا بِآياتِ اللَّهِ وَ كانُوا بِها يَسْتَهْزِؤُنَ (روم/10)
سپس سرانجام كسانى كه اعمال بد مرتكب شدند به جايى رسيد كه آيات خدا را تكذيب كردند و آن را به مسخره گرفتند

سقوط انسان، مراحلى دارد: ابتدا گناه «أَساؤُا السُّواى‏» ، سپس تكذيب «كَذَّبُوا» ، و آن گاه استهزا «يَسْتَهْزِؤُنَ». (2)

نیز به اهل ایمان وعده داد که:

إِنْ تَجْتَنِبُوا كَبائِرَ ما تُنْهَوْنَ عَنْهُ نُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئاتِكُمْ وَ نُدْخِلْكُمْ مُدْخَلاً كَريماً (نساء/31)
اگر از گناهان بزرگى كه از آن نهى مى‏شويد پرهيز كنيد، گناهان كوچك شما را مى‏پوشانيم و شما را در جايگاه خوبى وارد مى‏ سازيم‏

و البته آنان را سفارش نمود که تا می توانید توشه راه بردارید:

ُ وَ تَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوى‏ وَ اتَّقُونِ يا أُولِي الْأَلْبابِ (بقره/197)
و زاد و توشه تهيه كنيد، كه بهترين زاد و توشه، پرهيزكارى است! و از من بپرهيزيد اى خردمندان!

به گناهکاران هم وعده داد:

قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ (زمر/53)
بگو: «اى بندگان من كه بر خود اسراف و ستم كرده‏ ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد كه خدا همه گناهان را مى‏آمرزد، زيرا او بسيار آمرزنده و مهربان است

خدای به این بزرگی و رحمتی به این گستردگی و این همه وعده و بهانه برای بخشیدن! به قول یکی از اساتید اخلاق: [=arial]باران رحمت الهی، علی الدوام، نازل می شود (یا دائم الفضل علی البریّة). ما خود با گناهان و غفلت ها، مانع دریافت این رحمت می شویم (3)

پس شرط ورود در بهشت، ایمان و عمل صالح است و ملاک داخل شدن در دوزخ، کفر و نفاق و گناه است. تا زمانی که از گروه اول هستیم مطابق وعده حق الهی، ان شاء الله بهشتی هستیم، و اگر معاذ الله از گروه دوم هستیم باید توبه کنیم و به سوی او باز گردیم.

پی نوشت
----------------
1- تفسير نمونه، ج‏24، ص 194
2- تفسير نور، ج‏9، ص 184
3- http://www.askquran.ir/thread26350.html

موضوع قفل شده است