سلام به همکلاسی های پسر

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سلام به همکلاسی های پسر

سلام .من ترم 4دانشگاهم هستم با وجود اینکه با همه دخترا دوستم همه من ومیشناسن خجالت میکشم حتی به پسرایه کلاسمون سلام کنم یا نگاه کنم...بارها شنیدم که میگن این دختره چرا سلام نمیکنه...با وجود اینکه خیلی از دخترا به اونا سلام نمیکنن...لازمه بگم رفتارم با دوستام خیلی دوستانه وراحته ...وتویه هر گروه دوستی خودم وفق میدم وصمیمی میشم...گاهی فکر میکنم شاید به خاطر رفتارمه که اونا اینطوری فکر میکنن بارها خواستم خجالت وبزارم کنار ولی احساس میکنم جنبه ندارن....میخوام عضو انجمن بشم تا حد اقل یکم خجالتم بریزه..!!خیلی نگاهاشون سنگینی میکنه.. همه کلاس یه ور منم یه ور..حتی فامیلم ونمیدونن ولی وقتی وارد کلاس میشم با خوشحالی یه جوری نگاه میکنن میگن این دختره اومد!خوب من اصلا با اونا کاری ندارم که بخوام باهاشون حرف بزنم...ولی زمزمه هایی دارم میشنوم که میگن فلانی بی ادبه اجتماعی نیست!! با وجودی که حجابم ودارم وچادر هم میپوشم ولی تابلوام......ارایشم نمیکنم که تابلو شم...چه کار کنم؟اصلا موندم چرا خودشون سلام نمیکنن...پرو هاااااااااصلا چه کاری به کارم دارن ؟

کارشناس بحث : حامی

***najme***;256892 نوشت:
سلام .من ترم 4دانشگاهم هستم با وجود اینکه با همه دخترا دوستم همه من ومیشناسن خجالت میکشم حتی به پسرایه کلاسمون سلام کنم یا نگاه کنم...بارها شنیدم که میگن این دختره چرا سلام نمیکنه...با وجود اینکه خیلی از دخترا به اونا سلام نمیکنن...لازمه بگم رفتارم با دوستام خیلی دوستانه وراحته ...وتویه هر گروه دوستی خودم وفق میدم وصمیمی میشم...گاهی فکر میکنم شاید به خاطر رفتارمه که اونا اینطوری فکر میکنن بارها خواستم خجالت وبزارم کنار ولی احساس میکنم جنبه ندارن....میخوام عضو انجمن بشم تا حد اقل یکم خجالتم بریزه..!!خیلی نگاهاشون سنگینی میکنه.. همه کلاس یه ور منم یه ور..حتی فامیلم ونمیدونن ولی وقتی وارد کلاس میشم با خوشحالی یه جوری نگاه میکنن میگن این دختره اومد!خوب من اصلا با اونا کاری ندارم که بخوام باهاشون حرف بزنم...ولی زمزمه هایی دارم میشنوم که میگن فلانی بی ادبه اجتماعی نیست!!چه کار کنم؟اصلا موندم چرا خودشون سلام نمیکنن...پرو هاااااااا

به نام خدا.

علیک سلام.

مهم نیست که اونها به شما سلام نمیکنند. در واقع ببخشید ولی غلط میکنن سلام کنن به دختری که باهاشون کاری نداره.

این حرفا که اجتماعی نیست و امله و ... برای اینه که شما رو گیر بندازن. مراقب باش. بهشون سلام نکن.

اینکه تا میای تو کلاس همه منتظرن نگاهشون کنی ، حمله به پاکی شماست. شما که نمیخوای تسلیم بشی؟

این احساس شما خجالت نیست ، حیاست. نذار بریزه.

با آرزوی سلامتی ، ستایشگر :Gol:

سلام دوست جدید
خوبین؟:Gol:
بابا بیخیال چه لزومی داره آخه به همکلاسی پسر سلام کنی؟‍!:offlow:
اصلا من موندم این رسم از کجا اومده
آخرالزمانه باهاشون گرم برخورد نکنی هزارتا انگ بهت میچسبونن!
ولی شما همچنان مقاومت کن اهمیتی نده:ok:

***najme***;256892 نوشت:
سلام .من ترم 4دانشگاهم هستم با وجود اینکه با همه دخترا دوستم همه من ومیشناسن خجالت میکشم حتی به پسرایه کلاسمون سلام کنم یا نگاه کنم...بارها شنیدم که میگن این دختره چرا سلام نمیکنه...با وجود اینکه خیلی از دخترا به اونا سلام نمیکنن...لازمه بگم رفتارم با دوستام خیلی دوستانه وراحته ...وتویه هر گروه دوستی خودم وفق میدم وصمیمی میشم...گاهی فکر میکنم شاید به خاطر رفتارمه که اونا اینطوری فکر میکنن بارها خواستم خجالت وبزارم کنار ولی احساس میکنم جنبه ندارن....میخوام عضو انجمن بشم تا حد اقل یکم خجالتم بریزه..!!خیلی نگاهاشون سنگینی میکنه.. همه کلاس یه ور منم یه ور..حتی فامیلم ونمیدونن ولی وقتی وارد کلاس میشم با خوشحالی یه جوری نگاه میکنن میگن این دختره اومد!خوب من اصلا با اونا کاری ندارم که بخوام باهاشون حرف بزنم...ولی زمزمه هایی دارم میشنوم که میگن فلانی بی ادبه اجتماعی نیست!! با وجودی که حجابم ودارم وچادر هم میپوشم ولی تابلوام......ارایشم نمیکنم که تابلو شم...چه کار کنم؟اصلا موندم چرا خودشون سلام نمیکنن...پرو هاااااااااصلا چه کاری به کارم دارن ؟

اين ويژگي نشون دهنده ي حياي شماست.
نيازي نيست به خاطر حرف بقيه زندگي كنيد.
اگه آقايي اومد به شما سلام كرد جوابشون رو بديد.
اگه خودتون دوس نداريد هم اجباري نيست.

فکر آلوده کمی از تن آلوده نداره...

شما با دور و بریات چی کار داری؟!

اونا فکر می کنی برای چی بهت نگاه می کنن؟!

موضوع رو برای خودت بررسی کن، ببین واقعا هدفشون چیه از اون نگاه ها!

در هر حال تجربه بنده میگه که بهتره دختر تو اینجور محیط هایی سرش پایین باشه و با دیگران کار نداشته باشه..

پسر های این جمعات خیلی کم توشون آدم پیدا میشه که به دختری مثل خواهر نگاه کنند. یا حداقلش با چشم پاک نگاه کنند:)

به پا ازت سوء استفاده نکنند دختر جون.

[="Navy"]سلام :Gol:
به حرفایی که زده میشه توجه نکن بزار هرکی هرچی میخواد بگه مهم تویی و نظر و اعتقادته :ok: اصلا حرفاشونو نشنو:Nashnidan:
با تمام احترامی که واسه آقایون این سایت دارم ولی این موجوداتی که میگی این حرفارو میزنن پسرن دیگه حرف نزنن میترکن:khandeh!: چقدر هم پرروووووکه توقع سلام از شمارو دارن:Esteghfar:
هرکی سلام کرد جواب بده چون جواب سلام واجبه یه جوابی که برداشتی توش نباشه میدونی که توهمات قویه از کاه رشته کوه میسازن:khaneh: راحت باش زیاد سخت نگیر پیشنهاد میکنم حتما تو انجمنی که گفتی عضو شو نه به خاطر اجتماعی شدن،واسه خاطر تجربه و کار یاد گرفتن و همکاریو این چیزا دیگه... آفرین :Cheshmak:
موفق باشی :Gol:[/]

[="Navy"]دوستان نتم قطع و وصل شد دیدم دو تا پست گذاشته گفتم اینو ویرایش کنم دوستانی که میخونن با دوتا مث هم برخورد نکنن:ok:
شیطونه میگه یه پیشنهاد خبیثانه یا قاطعانه بدم که از این حرفا دیگه نشنوی:ok: :Nishkhand:
[/]

نقل قول:
شیطونه میگه یه پیشنهاد خبیثانه یا قاطعانه بدم که از این حرفا دیگه نشنوی

سلام

شما که همه پسرارو کشیدیدن پای چوبه مجازات(همه جا تو همه نوع جنسی خوب بد هست)

کمی اروم تر باشید موضوع بدون جنگ هم حل میشه

با او

سلام و ادب؛

ببینید دوست عزیز دو عنصر ملاک تصمیم گیری های ما در تعاملات اجتماعی است.

1-فقه
2-اخلاق

در مورد فقه که حدود فقهی مشخص است که باید در تعامل دو نامحرم حجاب رعایت بشه و قول معروف گفته بشه نه حرف های بی جهت یا تحریک کننده و.... . خانم باید حجاب داشته باشه به معنای پوشش بدن به استثنای وجه و کفّین و... . و این امور بین تعامل جنعی یا دو نفره نامحرمان فرق نداره. منتها اگر تعامل دو نفره بود، قوانین دیگری هم مثل در محیط بسته نبودن و... هم اضافه می شه. و حتّی راجع به تعامل دو نفره چه در مقام خواستگاری و چه غیر آن(چون انحصار موضوعی ندارد) در قرآن آمده؛ «وَلَكِن لاَّ تُوَاعِدُوهُنَّ سِرًّا إِلاَّ أَن تَقُولُواْ قَوْلًا مَّعْرُوفًا؛ که معاهده و تعامل دو نفره را موقوف به اینکه کلام پسندیده مطرح شود بیان کرده است.»

امّا در مورد اخلاق، اساس اخلاق اسلامی تعادل و میانه روی است. چنان که قرآن کریم می فرماید: «وَكَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِّتَكُونُواْ شُهَدَاء عَلَى النَّاسِ؛ و بدين گونه شما را امتى ميانه قرار داديم تا بر مردم گواه باشيد.» و یا در آیه ای دیگر که آمده؛ «خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ؛» که به بیان نورانی حضرت صادق، عفو در این آیه به معنای وسط است، خد العفو یعنی در مشی و عمل، متعادل باش، در روایتی که علامه طباطبایی(ره) در تفسیر المیزان نقل فرمودند(ج8)؛ «در تفسير عياشى از حسين بن على بن نعمان از پدرش از كسى كه او از امام صادق (عليه السلام ) شنيده روايت كرده است كه امام فرمود: خداى تعالى رسول خود را ادب كرد و از در تاديب فرمود: اى محمد ملازم با عفو باش و آن را ترك مكن و به معروف دستور ده و از نادانها اعراض كن ، آنگاه حضرت فرمود: معنايش اين است كه از ايشان به همان حفظ ظاهر اكتفا نموده و آنچه مقدورشان هست بگير، و كلمه عفو به معناى وسط است

و همچنین مولانا علیّ بن ابی طالب فرمودند: «لاتری الجاهل الّا مفرطاً أو مفرّطا»؛ جاهل را نمی بینی مگر در یکی از دو حالِ افراط یا نفریط.

لذا در این گونه مسائل که مطرح کردید و دیگر مسائل مشابه ملاک تعادل است. متاسّفانه امروز شاهد دو گونه رفتار و عملکرد از افراد خصوصا فضاهای دانشجویی هستیم. یا افراط است که نوعی بی بند و باری و بی قیدی و تعاملات بدون حریم و... و جلب توجه با رفتارهای خلاف ادب و اخلاق و عرف و شرع و زود اعتماد کردن و زود با همه صمیمی شدن و... .
یا از این طرف شاهد رفتارهای تند و خشک و جامدانه و تفریطی هستیم، عدم حضور، خجالت بیش از حد، گوشه گیری، بدبینی، توهّم توطئه، همه را مریض القلب دانستن و... که این هم غلط است. و خیلی وقت ها همین بیش از حدّ عرف و شرع، تند رفتار کردن هم موجب جلب توجه می شه.

باید به یک حدّ تعادل رسید که نه دچار افراط شد و نه تفریط، نه لازم است آدم بی جهت با همه سلام و علیک کند، نه لازم است جواب سلام کسی را نداده یا به هیچ نامحرمی سلام نکند و تند رفتار کند. فضا با فضا هم فرق می کنه، گاهی جلسات یک کانون خاص هست با افراد کم، آدم سلام می کند. گاهی کلاس درس و همایش و جلسات شلوغ است که جهتی ندارد هر کس وارد شد سلام کند.تشخیص فضا بنا به عرف به عهده ی خود افراد است.

ضمنا شما ملاکتان اصول اخلاقی و متعادل خودتون باشه، نه گفته ی دیگران. اینکه دیگران چه انتظاری دارند و چه می گویند مهم نیست، مهم اینه که آدم خودش یک اصول اخلاقی متعادل و مودّبانه داشته باشه، و طبق اون رفتار کنه. متاسّفانه الان بعضی افراد حتما همه جا به همه ی افراد نامحرم سلام کردن رو اخلاقی می دونن و بعضی ها کلا سلام نکردن یا چواب سلام ندادن به نامحرم رو.

و در آخر من یک فرمولی برای معقول و اخلاقی بودن تعامل دو جنس مخالف و نامحرم دارم که عرض می کنم. ما یک اصل تعامل داریم و یک چگونگی تعامل و یک چرایی تعامل.
چگونگی را که شرع و اخلاق تعادل محورانه تعیین می کنند.

امّا دو عنصر دیگه؛ هر وقت اصل تعامل هدف بود و چرایی و دلیل تعامل، وسیله بود این تعامل اشکال دارد و هر وقت چرایی و دلیل تعامل، هدف بود و اصل تعامل وسیله، این تعامل درسته.
یعنی اگه کسی گفت ما می خواهیم یه تعاملی داشته باشیم، هدف اینه، حالا سر هر موضوع و دلیلی که بود مهم نیست، این اشکال داره. ولی اگه کسی گفت ما برای فلان مسئله و موضوع و دلیل می خواهیم تعامل داشته باشیم، پس تعامل ایجاد می کنیم، این اشکال نداره. لذا معیار صحت و غلطی بسیاری از کارها علّت غایی آنهاست، برای همین هم در احادیث ما آمده که؛ «إنّما الاعمال بالنّیّات».

پیوسته متعادل و متعالی
یاحق

شما حیاء و عفت خود را حفظ کن در عین حال ادب و روابط اجتماعی خود را نیز در حد ضرورت داشته باش
اگر شما محکم باشید هیچ کس به خود اجازه سوء استفاده و یا تمسخر را نمی دهد

سلام. به نظرم همه دوستان خیلی تند پیش میرین، خب میشه به آقایون سلام کرد خیلی رسمی و مودبانه. اونجا که حضرت علی به خانم ها سلام نمی کردند شاید از مردها نباید انتظار داشت و البته قبول متاسفانه تو جامعه ما اول سلام کردن یه فکرایی رو به دنبال میاره.

به نام خدا

سلام علیکم

نقل قول:

خجالت میکشم حتی به پسرایه کلاسمون سلام کنم یا نگاه کنم...

نیاز نیست که سلام کنین؛جواب سلام واجبه،نه سلام کردن به نامحرم!

نقل قول:

بارها شنیدم که میگن این دختره چرا سلام نمیکنه...
اصلا به گفتهاشون توجه نکنید!
هیچ جا ننوشتن که حتما" شما به این افراد سلام کنین

نقل قول:

با وجود اینکه خیلی از دخترا به اونا سلام نمیکنن...
کار درستی رو انجام میدن،به این نوع افرادی که شما اینجوری توصیفشون کردین،حتی نباید نگاه کرد تا برسه به سلام کردن!

نقل قول:

حتی فامیلم ونمیدونن ولی وقتی وارد کلاس میشم با خوشحالی یه جوری نگاه میکنن میگن این دختره اومد!
اینا همون اراذلی هستن که به جای اینکه نیت خالصانه ای برای درس خوندن داشته باشن،دنبال چشم چرانی و گناه هستن

نقل قول:

خوب من اصلا با اونا کاری ندارم که بخوام باهاشون حرف بزنم...ولی زمزمه هایی دارم میشنوم که میگن فلانی بی ادبه اجتماعی نیست!!
این موردی که شما رعایت میکنید،اسمش بی ادبی و اجتماعی نبودن نیست،این حفظ حیاء و عفت هست(که این افراد کشش درک این رو ندارند!)

نقل قول:

با وجودی که حجابم و دارم وچادر هم میپوشم ولی تابلوام.....
سعی کنیم پیش خدا تابلو نباشیم!

یا علی مدد:Gol:

نه
سلام کردن واجب نیست
جواب سلام واجبه
از لحاظ عرف هم لازم نیست این کارو بکنید

یا هادی

سوال: سلام کردن مرد به زن نامحرم چه حکمی دارد؟

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی): فى نفسه مانعى ‌ندارد، مگر اینكه خوف ارتكاب گناه و یا مفسده‌ای در میان باشد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: از بعضی از اخبار استفاده می شود که سلام کردن به زن جوان مکروه است.

حضرت آیت الله سیستانی: مکروه است.

من اگر کسی یه وقتی سلام کنه....جوابش ومیدم....جایی که هیچکس مطلبی رو نمیفهمه توضیح میدم خیلی راحت اصلا به چیز دیگه ای فکر نمیکنم.....تمام تمرکزم میزارم روی خوب توضیح دادن .گفتم...چادرم رو هم میپوشم ...ارایشم نمیکنم....اما تند هم برخورد نمیکنم کاری نمیکنن که تند برخورد کنم...همیشه دوست دارن دخترا رو مسخره کنن کلااگر تیکه ای بندازن موقع کنفرانس دادنم جواب نمیدم ساکت میمونم...خود به خود یه لحظه مکث میکنم از ناراحتی...و تا دوسه روز پیش خودم به اون موقع فکر میکنم...ولی همین ساکت موندنم کلی ضایعشون میکنه میگن بی محلی از صدتا چوب تر بدتره به این ضرب المثل خیلی اعتقاد دارم.ممنون از جواباتون ممنونم دوستان....میزارمشون تو حال خودشون بمونن...ولی روی رفتار خودمم باید دقیق شم..!

کی مهره مار برای جلب قلب ها و محبوبیت می خواد؟

إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا؛
خدای رحمان کسانی را که ايمان آورده اند و کارهای شايسته کرده اند ،، محبوب همه گرداند. (مریم، 96)
Surely (as for) those who believe and do good deeds for them will Allah bring about love.

اعتماد به نفس

دانلود با حجم: 4.34 مگابایت

***najme***;256892 نوشت:
ایا حتما باید به همکلاسی های پسر سلام کرد ؟ سلام .من ترم 4دانشگاهم هستم با وجود اینکه با همه دخترا دوستم همه من ومیشناسن خجالت میکشم حتی به پسرایه کلاسمون سلام کنم یا نگاه کنم...بارها شنیدم که میگن این دختره چرا سلام نمیکنه...با وجود اینکه خیلی از دخترا به اونا سلام نمیکنن...لازمه بگم رفتارم با دوستام خیلی دوستانه وراحته ...وتویه هر گروه دوستی خودم وفق میدم وصمیمی میشم...گاهی فکر میکنم شاید به خاطر رفتارمه که اونا اینطوری فکر میکنن بارها خواستم خجالت وبزارم کنار ولی احساس میکنم جنبه ندارن....میخوام عضو انجمن بشم تا حد اقل یکم خجالتم بریزه..!!خیلی نگاهاشون سنگینی میکنه.. همه کلاس یه ور منم یه ور..حتی فامیلم ونمیدونن ولی وقتی وارد کلاس میشم با خوشحالی یه جوری نگاه میکنن میگن این دختره اومد!خوب من اصلا با اونا کاری ندارم که بخوام باهاشون حرف بزنم...ولی زمزمه هایی دارم میشنوم که میگن فلانی بی ادبه اجتماعی نیست!! با وجودی که حجابم ودارم وچادر هم میپوشم ولی تابلوام......ارایشم نمیکنم که تابلو شم...چه کار کنم؟اصلا موندم چرا خودشون سلام نمیکنن...پرو هاااااااااصلا چه کاری به کارم دارن ؟

سلام
ممنون از اعتمادتون
و تشکر از دوستانی که بحث را دنبال کردند و یا در بحث شرکت کردند.
[="magenta"]کل دنیا و اجزا آن براساس حکمت و هدف روشن خلق شده اند. در این میان خداوند به انسان عقل و اختیار داده تا با گزینش خود انتخاب کند و در مسیر صحیح خلقت و تکوین حرکت کند. همان گونه که اگر در سیستم یک موتور یکی از اجزا کار خود را درست انجام ندهد هم به خود و هم به قطعات دیگر ضربه می زند و سبب خرابی می شود در نظام تعاملات اجتماعی هم اگر انسان که جزیی از خلقت است براساس برنامه خالق حکیم حرکت نکند هم به خود ضربه می زند و هم به دیگران.
به همین دلیل است که وحی و قرآن صامت و قرآن ناطق( ائمه) به کمک عقل آمده اند. در زندگی اجتماعی ما باید ببینیم خالق ما چه مسیر درستی را به سوی مقصد برای ما ترسیم کرده اند و چه مسیری های را ورود ممنوع اعلام کرده اند و....طبق آن حرکت کنیم. [/]بسیاری از روابط اجتماعی ما با نامحرمان که ضروری و در حدود شرع هستند بی اشکال است. اما روابط غیر ضروری و خارج از شرع دور مناطق ممنوع است که نباید وارد شد.
چرا؟ چرا نباید با نامحرم راحت بود؟
گاهی ممکن است افرادی این را خشک و تحجر بدانند ولی وقتی ببینیم حساب دو دوتا چهار تاست نظرمان تغییر می کند.
خیلی ها مرگ را برای همسایه خوب می دانند اما وقتی پای خودشان به میان بیاید داستان تغییر می کند.
بسیاری از خانم ها تا وقتی ازداج نکرده اند به امر زیاد دقت ندارد و گاهی مدافع ارتباط راحت و صمیمی با همکار یا همکلاس هستند اما وقتی که پا به زندگی مشترک می گذارند به شدت مدافع حساب و کتاب داشتن روابط مردان به خصوص شوهرشان با خانم های دیگر هستند.
مردانی که از آزادی و راحتی ارتباط با نامحرم دم می زنند وقتی ازدواج می کنند به شدت محدود کننده روابط آزاد و راحت همسرشان با نامحرم حتی با دوستان خودشان می شوند.

حدود شرع شیرین کننده زندگی زناشویی

[="blue"]تصور کنید در آشپزخانه یا یک قنادی کار می کنید و گاه و بیگاه به غذا یا شیرینی ها ناخنک می زنید. بعد از 3-4 ساعت چشم تان بهره خود را از شیرینی و غذا برده است.
شامه شما و لامسه شما هم به حد خود سیر می شوند.
بعد از آن عطش شما نسبت به غذا یا شیرینی کاهش می یابد.
مردان و زنانی که بیرون از منزل با نامحرم راحت هستند بهره خود را از جنس مخالف می برند بنابراین ارتباط با همسرشان چنگی به دلشان نمی زند. بسیاری از سرد مزاجی های زناشویی از همین روابط آزاد ناشی می شود رسانه ها هم در این زمینه نقش آسیب زایی ایفا می کنند اگر از سوی بیننده مدیریت نشود به همین دلیل است که خانم ها از شوهران شان که فیلم های پورنو گرافی می بییند شاکی هستند و برخی از دختران یا زنان که عفاف در دیدن برنامه های رسانه ندارد دلبسته یک خواننده یا مجری می شوند.[/]
[="magenta"]ارتباط شما؟[/]
ارتباط شما باید چگونه باشد؟ ارتباط شما در حد ضرورت از نظر شرع مشکلی ندارند. اما نباید به رابطه دامن بزنید. گاهی دو نفر همکار هستند و به دلیل کاری مجبورند با هم تعاملاتی داشته باشد اما گاهی دو نفر همجنس هم در کلاس با هم ارتباطی ندارند و صرفا با هم همکلاس هستند. بنابراین جایی که خود همجنس ها همگی با هم تعامل صمیمی ندارند لزومی ندارد با سلام شروع کننده ارتباط باشیم. اما گاهی ضرورت ایجاب می کنم ارتباطی داشته باشیم مثل همجنس خودمان در دسترس نیست می خواهیم بپرسیم که کلاس زبان کجا برگزار می شود؟ خب این جا ایرادی ندارد مؤدبانه جلو برویم و با وقار سلام کنیم و سؤال. در این جا باید به ارتباط حداقلی اکتفا کرد.
اگر ارتباط حداقلی مدیریت نشود به ارتباط حداکثری و رابطه کشیده می شود. وقتی این ارتباط شروع شده مانند این است که در شیب تندی قرار گرفته ایم اینجا باز گشت سخت است چون عادت ها ریشه دار می شوند و از سویی افراد فرصت طلب جسارت پیدا می کنند راحت باشند.
قرآن می فرماید انسان های برای انسان های پاک هستند. [="magenta"]کبوتر با کبوتر باز با باز[/]
این امر در ازدواج خیلی معنا پیدا می کند که باید تناسب و کفویت رعایت شود . البته در تعاملات اجتماعی هم اگر ضرورت ایجاب کند که مثلا سؤالی از همکلاس خود بپرسید بهتر است سراغ افرادی بروید که متین و عفیف هستند و خود تسهیل کننده و شروع کننده ارتباط غیر ضروری نیستند و به تعبیر قرآن شریف شما را در خویشتنداری دینی (تقوا) کمک می کنند نه این که مشوق تان در گناه و تعدی از حدود الهی باشند.
کسی که متلک می گوید و تکه می اندازد و سربه سر دختران می گذارد همان بهتر که همان تکنیک خاموشی و سکوت را برایش به کار ببرید تا او از ادامه رفتارش سرد شود.
گاهی ناسزا گفتن و نگاه تند کردن برای پسران خوشمزه است و این را به معنی شروع یک ارتباط تلقی می کنند. بنابراین سکوت تدبیر خوبی است.
این که حضرت علی به زنان جوان سلام نمی کردند در جایی است که آنها هم عفیف بوده اند. بنابراین تعامل در کارهای ضروری هم با افرادی که خود عفیف نیستند و حیا ندارند به طریق اولی تجویز نمی شود.

جنگ نرم
امروزه برخی برای دامن زدن به روابط آزاد بین دختر و پسر و عادی کردن آن. از انگ زدن استفاده می کنند مثلا به کسی که اهل این ارتباط نیست این برچسب ها را می زنند: خشک، امل, متحجر، کم رویی, کسی که اعتماد به نفس ندارد و... باید مراقب بود با این حربه ها در دام نیفتاد.
به یاد داشته باشید حیای مثبت در این جا را نباید با کمرویی و اعتماد به نفس نداشتن اشتباه کنید. اگر واقعا یک خانم اعتماد به نفس نداشته باشد یا خجالتی باشد برای رفع خجالت و بالا بردن اعتماد به نفس هم نباید به ارتباط با نامحرم دامن زند. بلکه باید با کمک از مشاوری که متدین است با کمک از تکنیک های اسلامی و روان شناختی مشکل را رفع کند.
تمرین: در سوره قصص دقت کنید ببینید حضرت موسی و دختران حضرت شعیب چگونه با هم برخورد می کنند از تفسیر نمونه یا نور استفاده کنید. نیز ارتباط یوسف نبی(ع) را با زلیخا مورد تأمل قرار دهید.
[="magenta"]منبع جهت مطالعه بیشتر[/]
روابط دختر و پسر، محمدرضا حمدی، دفتر نشر معارف
نرم افزار استاد مستشاریان، نهاد رهبری در دانشگاه

اسک دین/ انجمن مشاوره / حامی

احکام روابط برای مطالعه (چراغ سبزها و قرمزهای روابط )

فصل سوم : گفتگوی نامحرم

گفت و گوی علمی با نامحرم
پرسش 76 . آیا صحبت کردن زن با مرد نامحرم که به نیت خیر و یا برای درس باشد اشکال دارد ؟
همه مراجع : اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد ، اشکال ندارد .
تبصره . گفت و گو با جنس مخالف اگر ادامه یابد ، به طور معمول زمینه علاقه را ایجاد می کند ، از این رو لازم است کنترل شود .

گفت و گو به قصد ازدواج
پرسش 77 . آیا صحبت کردن با کسی که قصد داریم با او ازدواج کنیم ، گناه است ؟
همه مراجع : اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد و باعث مفسده نیز نشود ، اشکال ندارد .

چت در اینترنت
پرسش 78 . چت (chat ) در اینترنت به صورت گفتاری یا نوشتاری با جنس مخالف - با این شرط که از حدود شرعی خارج نشویم ( مثلاً برای تبادل نظر ) - چه حکمی دارد ؟
تبصره . اگر جنس مخالف زن جوان باشد ، بهتر است گفت و گو با او (هرچند بدون قصد لذت هم باشد ) ترک شود .

چت با جنس مخالف
پرسش 79 . چت کردن با جنس مخالف و رد و بدل کردن صحبت های معمولی چه حکمی دارد ؟
همه مراجع : در صورتی که خوف فتنه و کشیده شدن به گناه وجود داشته باشد ، جایز نیست .

پرسش 80 . حکم چت کردن با شخصی را که از جنسیت او بی اطلاعیم بفرمایید ؟
همه مراجع : اگر ترس افتادن به حرام باشد ، جایز نیست .

پرسش 81 . چت کردن با اشخاص مختلف به منظور پیدا کردن فرد مورد نظر برای ازدواج با او چه حکمی دارد ؟
همه مراجع : اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد و باعث مفسده نیز نشود ، اشکال ندارد .

تبصره . فرض مسأله جایی است که شخص برای ازدواج آمادگی داشته باشد .
چت با غیر مسلمان
پرسش 82 . چت کردن با زنان غیر مسلمان و انجام صحبت های تحریک آمیز با آنان چه حکمی دارد؟
همه مراجع : حرام است .
نامه نگاری با نامحرم
پرسش 83 . نامه نگاری با نامحرم و طرح مسائل شهوانی از طریق ایمیل و یا چت چه حکمی دارد ؟
همه مراجع : طرح مسایلی که باعث ایجاد فتنه و فراهم آمدن زمینه فساد است ، اشکال دارد .

گفت و گوی تلفنی
پرسش 84 . آیا در گفتگوی زن و مرد نامحرم ، فرقی بین گفتگوی مستقیم و از راه دور ( مانند اینترنت و تلفن ) هست ؟
همه مراجع : خیر ، هیچ تفاوتی د حکم نمی کند و در هر دو مورد ، اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد اشکال ندارد .

داستان های شهوانی
پرسش 85 . آیا خواندن داستان های تحریک کننده جنسی اشکال دارد ؟
همه مراجع : اگر باعث تحریک شهوت گردد ، خواند آن جایز نیست .

گفتگو با نامحرم
پرسش 86 . برخی از زنان ، هنگام صحبت کردن ، با آب و تاب و صدای نازک سخن می گویند ؛ آیا مرد نامحرم می تواند به سخنان او گوش دهد و با او صحبت کند ؟
همه مراجع : اگر تلذّذ و یا ترس افتادن به گناه در میان باشد ، گوش دادن به سخنان آنان جایز نیست .

پرسش 87 . آیا زن در هنگام صحبت کردن با مرد نامحرم ، حتماً باید صدای خود را تغییر دهد و مردانه صحبت کند ؟
همه مراجع ( به جز فاضل ) : خیر ، این کار لازم نیست ؛ ولی نباید لحن صدای خود را نیز نازک نماید ، به طوری که مرد را تحریک کند .
آیة اللّه فاضل : خیر ، این کار لازم نیست ؛ ولی بنا براحتیاط واجب نباید صدای خود را نیز نازک نماید ، به طوری که مرد را تحریک کند .
سلام کردن به نامحرم
پرسش 88 . آیا سلام کردن مرد به زن نامحرم و زن به مرد نامحرم جایز است ؟
تبصره . اگر جنس مخالف دختر جوان باشد بهتر است به او سلام نکند ، تا از لغزش در گناه در امان باشد .

شوخی با نامحرم
پرسش 89 . شوخی کردن با نامحرم چه حکمی دارد ؟
همه مراجع : اگر با قصد لذت (جنسی ) باشد یا بترسد که به گناه بیفتد ، جایز نیست .

شوخی با محارم
پرسش 90 . آیا شوخی کردن با محارم خود جایز است ؟
همه مراجع : اگر بدون قصد لذت جنسی و ترس افتادن به گناه باشد ، اشکال ندارد

پرسش 91 . آیا تقلید صدای مردان به وسیله زن و برعکس جایز است ؟
همه مراجع : اگر باعث استهزا و هتک دیگری نباشد ، اشکال ندارد .

منبع : پرسشها و پاسخهای دانشجویی؛ نگاه و پوشش فصل 3 : گفتگوی نامحرم

جمع بندي:
پرسش:
آْیا حتما باید به همکلاسی های پسر سلام کرد ؟ سلام .من ترم 4دانشگاهم هستم با وجود اینکه با همه دخترا دوستم همه من ومیشناسن خجالت میکشم حتی به پسرایه کلاسمون سلام کنم یا نگاه کنم...بارها شنیدم که میگن این دختره چرا سلام نمیکنه...با وجود اینکه خیلی از دخترا به اونا سلام نمیکنن...لازمه بگم رفتارم با دوستام خیلی دوستانه وراحته ...وتویه هر گروه دوستی خودم وفق میدم وصمیمی میشم...گاهی فکر میکنم شاید به خاطر رفتارمه که اونا اینطوری فکر میکنن بارها خواستم خجالت وبزارم کنار ولی احساس میکنم جنبه ندارن....میخوام عضو انجمن بشم تا حد اقل یکم خجالتم بریزه..!!خیلی نگاهاشون سنگینی میکنه.. همه کلاس یه ور منم یه ور..حتی فامیلم ونمیدونن ولی وقتی وارد کلاس میشم با خوشحالی یه جوری نگاه میکنن میگن این دختره اومد!خوب من اصلا با اونا کاری ندارم که بخوام باهاشون حرف بزنم...ولی زمزمه هایی دارم میشنوم که میگن فلانی بی ادبه اجتماعی نیست!! با وجودی که حجابم ودارم وچادر هم میپوشم ولی تابلوام......ارایشم نمیکنم که تابلو شم...چه کار کنم؟اصلا موندم چرا خودشون سلام نمیکنن...پرو هاااااااااصلا چه کاری به کارم دارن ؟
پاسخ:

سلام
ممنون از اعتمادتون
و تشکر از دوستانی که بحث را دنبال کردند و یا در بحث شرکت کردند.
کل دنیا و اجزا آن براساس حکمت و هدف روشن خلق شده اند. در این میان خداوند به انسان عقل و اختیار داده تا با گزینش خود انتخاب کند و در مسیر صحیح خلقت و تکوین حرکت کند. همان گونه که اگر در سیستم یک موتور یکی از اجزا کار خود را درست انجام ندهد هم به خود و هم به قطعات دیگر ضربه می زند و سبب خرابی می شود در نظام تعاملات اجتماعی هم اگر انسان که جزیی از خلقت است براساس برنامه خالق حکیم حرکت نکند هم به خود ضربه می زند و هم به دیگران.
به همین دلیل است که وحی و قرآن صامت و قرآن ناطق( ائمه) به کمک عقل آمده اند. در زندگی اجتماعی ما باید ببینیم خالق ما چه مسیر درستی را به سوی مقصد برای ما ترسیم کرده اند و چه مسیری های را ورود ممنوع اعلام کرده اند و....طبق آن حرکت کنیم.
بسیاری از روابط اجتماعی ما با نامحرمان که ضروری و در حدود شرع هستند بی اشکال است. اما روابط غیر ضروری و خارج از شرع دور مناطق ممنوع است که نباید وارد شد.
چرا؟ چرا نباید با نامحرم راحت بود؟
گاهی ممکن است افرادی این را خشک و تحجر بدانند ولی وقتی ببینیم حساب دو دوتا چهار تاست نظرمان تغییر می کند.
خیلی ها مرگ را برای همسایه خوب می دانند اما وقتی پای خودشان به میان بیاید داستان تغییر می کند.
بسیاری از خانم ها تا وقتی ازداج نکرده اند به امر زیاد دقت ندارد و گاهی مدافع ارتباط راحت و صمیمی با همکار یا همکلاس هستند اما وقتی که پا به زندگی مشترک می گذارند به شدت مدافع حساب و کتاب داشتن روابط مردان به خصوص شوهرشان با خانم های دیگر هستند.
مردانی که از آزادی و راحتی ارتباط با نامحرم دم می زنند وقتی ازدواج می کنند به شدت محدود کننده روابط آزاد و راحت همسرشان با نامحرم حتی با دوستان خودشان می شوند.

حدود شرع شیرین کننده زندگی زناشویی

تصور کنید در آشپزخانه یا یک قنادی کار می کنید و گاه و بیگاه به غذا یا شیرینی ها ناخنک می زنید. بعد از 3-4 ساعت چشم تان بهره خود را از شیرینی و غذا برده است.
شامه شما و لامسه شما هم به حد خود سیر می شوند.
بعد از آن عطش شما نسبت به غذا یا شیرینی کاهش می یابد.
مردان و زنانی که بیرون از منزل با نامحرم راحت هستند بهره خود را از جنس مخالف می برند بنابراین ارتباط با همسرشان چنگی به دلشان نمی زند. بسیاری از سرد مزاجی های زناشویی از همین روابط آزاد ناشی می شود رسانه ها هم در این زمینه نقش آسیب زایی ایفا می کنند اگر از سوی بیننده مدیریت نشود به همین دلیل است که خانم ها از شوهران شان که فیلم های پورنو گرافی می بییند شاکی هستند و برخی از دختران یا زنان که عفاف در دیدن برنامه های رسانه ندارد دلبسته یک خواننده یا مجری می شوند.

ارتباط شما؟
ارتباط شما باید چگونه باشد؟ ارتباط شما در حد ضرورت از نظر شرع مشکلی ندارند. اما نباید به رابطه دامن بزنید. گاهی دو نفر همکار هستند و به دلیل کاری مجبورند با هم تعاملاتی داشته باشد اما گاهی دو نفر همجنس هم در کلاس با هم ارتباطی ندارند و صرفا با هم همکلاس هستند. بنابراین جایی که خود همجنس ها همگی با هم تعامل صمیمی ندارند لزومی ندارد با سلام شروع کننده ارتباط باشیم. اما گاهی ضرورت ایجاب می کنم ارتباطی داشته باشیم مثل همجنس خودمان در دسترس نیست می خواهیم بپرسیم که کلاس زبان کجا برگزار می شود؟ خب این جا ایرادی ندارد مؤدبانه جلو برویم و با وقار سلام کنیم و سؤال. در این جا باید به ارتباط حداقلی اکتفا کرد.
اگر ارتباط حداقلی مدیریت نشود به ارتباط حداکثری و رابطه کشیده می شود. وقتی این ارتباط شروع شده مانند این است که در شیب تندی قرار گرفته ایم اینجا باز گشت سخت است چون عادت ها ریشه دار می شوند و از سویی افراد فرصت طلب جسارت پیدا می کنند راحت باشند.
قرآن می فرماید انسان های برای انسان های پاک هستند. کبوتر با کبوتر باز با باز
این امر در ازدواج خیلی معنا پیدا می کند که باید تناسب و کفویت رعایت شود . البته در تعاملات اجتماعی هم اگر ضرورت ایجاب کند که مثلا سؤالی از همکلاس خود بپرسید بهتر است سراغ افرادی بروید که متین و عفیف هستند و خود تسهیل کننده و شروع کننده ارتباط غیر ضروری نیستند و به تعبیر قرآن شریف شما را در خویشتنداری دینی (تقوا) کمک می کنند نه این که مشوق تان در گناه و تعدی از حدود الهی باشند.
کسی که متلک می گوید و تکه می اندازد و سربه سر دختران می گذارد همان بهتر که همان تکنیک خاموشی و سکوت را برایش به کار ببرید تا او از ادامه رفتارش سرد شود.
گاهی ناسزا گفتن و نگاه تند کردن برای پسران خوشمزه است و این را به معنی شروع یک ارتباط تلقی می کنند. بنابراین سکوت تدبیر خوبی است.
این که حضرت علی به زنان جوان سلام نمی کردند در جایی است که آنها هم عفیف بوده اند. بنابراین تعامل در کارهای ضروری هم با افرادی که خود عفیف نیستند و حیا ندارند به طریق اولی تجویز نمی شود.

جنگ نرم
امروزه برخی برای دامن زدن به روابط آزاد بین دختر و پسر و عادی کردن آن. از انگ زدن استفاده می کنند مثلا به کسی که اهل این ارتباط نیست این برچسب ها را می زنند: خشک، امل, متحجر، کم رویی, کسی که اعتماد به نفس ندارد و... باید مراقب بود با این حربه ها در دام نیفتاد.
به یاد داشته باشید حیای مثبت در این جا را نباید با کمرویی و اعتماد به نفس نداشتن اشتباه کنید. اگر واقعا یک خانم اعتماد به نفس نداشته باشد یا خجالتی باشد برای رفع خجالت و بالا بردن اعتماد به نفس هم نباید به ارتباط با نامحرم دامن زند. بلکه باید با کمک از مشاوری که متدین است با کمک از تکنیک های اسلامی و روان شناختی مشکل را رفع کند.
تمرین: در سوره قصص دقت کنید ببینید حضرت موسی و دختران حضرت شعیب چگونه با هم برخورد می کنند از تفسیر نمونه یا نور استفاده کنید. نیز ارتباط یوسف نبی(ع) را با زلیخا مورد تأمل قرار دهید.

احکام روابط برای مطالعه (چراغ سبزها و قرمزهای روابط )

فصل سوم : گفتگوی نامحرم

گفت و گوی علمی با نامحرم
پرسش 76 . آیا صحبت کردن زن با مرد نامحرم که به نیت خیر و یا برای درس باشد اشکال دارد ؟
تبصره . گفت و گو با جنس مخالف اگر ادامه یابد ، به طور معمول زمینه علاقه را ایجاد می کند ، از این رو لازم است کنترل شود .

گفت و گو به قصد ازدواج
پرسش 77 . آیا صحبت کردن با کسی که قصد داریم با او ازدواج کنیم ، گناه است ؟

چت در اینترنت
پرسش 78 . چت (chat ) در اینترنت به صورت گفتاری یا نوشتاری با جنس مخالف - با این شرط که از حدود شرعی خارج نشویم ( مثلاً برای تبادل نظر ) - چه حکمی دارد ؟
تبصره . اگر جنس مخالف زن جوان باشد ، بهتر است گفت و گو با او (هرچند بدون قصد لذت هم باشد ) ترک شود .

چت با جنس مخالف
پرسش 79 . چت کردن با جنس مخالف و رد و بدل کردن صحبت های معمولی چه حکمی دارد ؟
همه مراجع : در صورتی که خوف فتنه و کشیده شدن به گناه وجود داشته باشد ، جایز نیست .

پرسش 80 . حکم چت کردن با شخصی را که از جنسیت او بی اطلاعیم بفرمایید ؟
همه مراجع : اگر ترس افتادن به حرام باشد ، جایز نیست .

پرسش 81 . چت کردن با اشخاص مختلف به منظور پیدا کردن فرد مورد نظر برای ازدواج با او چه حکمی دارد ؟

تبصره . فرض مسأله جایی است که شخص برای ازدواج آمادگی داشته باشد .
چت با غیر مسلمان
پرسش 82 . چت کردن با زنان غیر مسلمان و انجام صحبت های تحریک آمیز با آنان چه حکمی دارد؟
همه مراجع : حرام است .
نامه نگاری با نامحرم
پرسش 83 . نامه نگاری با نامحرم و طرح مسائل شهوانی از طریق ایمیل و یا چت چه حکمی دارد ؟
همه مراجع : طرح مسایلی که باعث ایجاد فتنه و فراهم آمدن زمینه فساد است ، اشکال دارد .

گفت و گوی تلفنی
پرسش 84 . آیا در گفتگوی زن و مرد نامحرم ، فرقی بین گفتگوی مستقیم و از راه دور ( مانند اینترنت و تلفن ) هست ؟
همه مراجع : خیر ، هیچ تفاوتی د حکم نمی کند و در هر دو مورد ، اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد اشکال ندارد .

داستان های شهوانی
پرسش 85 . آیا خواندن داستان های تحریک کننده جنسی اشکال دارد ؟
همه مراجع : اگر باعث تحریک شهوت گردد ، خواند آن جایز نیست .

گفتگو با نامحرم
پرسش 86 . برخی از زنان ، هنگام صحبت کردن ، با آب و تاب و صدای نازک سخن می گویند ؛ آیا مرد نامحرم می تواند به سخنان او گوش دهد و با او صحبت کند ؟
همه مراجع : اگر تلذّذ و یا ترس افتادن به گناه در میان باشد ، گوش دادن به سخنان آنان جایز نیست .

پرسش 87 . آیا زن در هنگام صحبت کردن با مرد نامحرم ، حتماً باید صدای خود را تغییر دهد و مردانه صحبت کند ؟
همه مراجع ( به جز فاضل ) : خیر ، این کار لازم نیست ؛ ولی نباید لحن صدای خود را نیز نازک نماید ، به طوری که مرد را تحریک کند .
آیة اللّه فاضل : خیر ، این کار لازم نیست ؛ ولی بنا براحتیاط واجب نباید صدای خود را نیز نازک نماید ، به طوری که مرد را تحریک کند .
سلام کردن به نامحرم
پرسش 88 . آیا سلام کردن مرد به زن نامحرم و زن به مرد نامحرم جایز است ؟
تبصره . اگر جنس مخالف دختر جوان باشد بهتر است به او سلام نکند ، تا از لغزش در گناه در امان باشد .

شوخی با نامحرم
پرسش 89 . شوخی کردن با نامحرم چه حکمی دارد ؟
همه مراجع : اگر با قصد لذت (جنسی ) باشد یا بترسد که به گناه بیفتد ، جایز نیست .

شوخی با محارم
پرسش 90 . آیا شوخی کردن با محارم خود جایز است ؟
همه مراجع : اگر بدون قصد لذت جنسی و ترس افتادن به گناه باشد ، اشکال ندارد

پرسش 91 . آیا تقلید صدای مردان به وسیله زن و برعکس جایز است ؟
همه مراجع : اگر باعث استهزا و هتک دیگری نباشد ، اشکال ندارد .

منبع : پرسشها و پاسخهای دانشجویی؛ نگاه و پوشش فصل 3 : گفتگوی نامحرم

منبع جهت مطالعه بیشتر
روابط دختر و پسر، محمدرضا احمدی، دفتر نشر معارف
نرم افزار استاد مستشاریان، نهاد رهبری در دانشگاه
http://www.rahebehesht.org/info/category.asp?id=42

موضوع قفل شده است