کل شیء یرجع الی اصله

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کل شیء یرجع الی اصله

با سلام،

آیا میدانید منبع «کل شیء یرجع الی اصله» چیست؟ از قرآن است یا از حدیث؟ در کدام آیه و یا کدام کتاب حدیث میتوان آن را یافت؟

با تشکر

کارشناس بحث : پیام

اگر شما خودتان سوالی از این نوع داشته باشید چگونه به دنبال جواب آن میگردید؟
برای مثال میخواهید بدانید آیا در مورد فلان مطلب چیزی در قرآن گفته شده یا نه، از چه روشی برای یافتن پاسختان استفاده میکنید؟ آیا سایتها یا کتبی را میشناسید که در این زمینه جوابگو باشند ؟
مثلاً آیا چیزی مانند موتور جستجوی گوگل داریم که جمله مورد نظر را در آن زد و دید در قرآن یا حدیث در چه جاهایی آمده ؟

با تشکر

azadehala;256405 نوشت:
با سلام،

آیا میدانید منبع «کل شیء یرجع الی اصله» چیست؟ از قرآن است یا از حدیث؟ در کدام آیه و یا کدام کتاب حدیث میتوان آن را یافت؟
با تشکر
کارشناس بحث : رسا

با سلام و درود بر شما كاربر گرامي
اين جمله در ضمن حديثي بسيار طولاني از وجود با عظمت امام محمد باقر عليه السلام نقل گرديده است كه همان قسمتي كه مد نظر حضرتعالي هست را مي آورم

عن أحمد بن محمد الكوفي رضي اللَّه عنه عن حنان بن سدير عن أبيه سدير الصيرفي عن أبي إسحاق الليثي قال قلت للإمام الباقر محمد بن علي ع يا ابن رسول اللَّه أخبرني عن المؤمن من شيعة أمير المؤمنين ص إذا بلغ و كمل في المعرفة ....
يا إبراهيم إن الشمس إذا طلعت فبدأ شعاعها في البلدان كلها أ هو بائن من القرصة أم هو متصل بها شعاعها يبلغ في الدنيا في المشرق و المغرب حتى إذا غابت يعود الشعاع و يرجع إليها أ ليس ذلك كذلك قلت بلى يا ابن رسول اللَّه قال فكذلك
كل شي‏ء يرجع إلى أصله و جوهره‏ ...

نرم افزارهاي ديني و مذهبي كه شامل قران و احاديث و كتب مختلف با امكان جستجو باشد وجود دارد.
كل شئي يرجع الي اصله هم در قران آمده است.

البته که این یک اصل است که در روایت بدان استناد شده

ديندار;258441 نوشت:
نرم افزارهاي ديني و مذهبي كه شامل قران و احاديث و كتب مختلف با امكان جستجو باشد وجود دارد.
كل شئي يرجع الي اصله هم در قران آمده است.

در سراسر قرآن جمله ايي مانند كل شي يرجع الي اصله وجود ندارد
جناب ديندار لطفا در اظهار نظر در مسائل قرآني دقت فرمائيد :Narahat az:

شاید نزدیک ترین آیه به این مفهوم همین آیه باشد:
البقرة : 156 الَّذينَ إِذا أَصابَتْهُمْ مُصيبَةٌ قالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ
همان كسانى كه چون بلا و آسيبى به آنان رسد گويند: ما مملوك خداييم و يقيناً به سوى او بازمیگرديم‏

يكي ديگر از آيات قران دراين مورد:
قُلْ أَمَرَ رَبِّي بِالْقِسْطِ وَ أَقيمُوا وُجُوهَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَ ادْعُوهُ مُخْلِصينَ لَهُ الدِّينَ كَما بَدَأَكُمْ تَعُودُونَ (29اعراف )
بگو: پروردگار من به عدل فرمان داده است، و به هنگام هر نماز روى به جانب او داريد و او را با ايمان خالص بخوانيد. و هم چنان كه شما را آفريده است باز مى‏گرديد

با سلام
این جمله اگر اشتباه نکنم ضرب المثلی است که عرب استفاده میکنه از شاید عصر جاهلیت.
ضرب المثل دو نوع هست یا اتفاقی افتاده شده ضرب المثل مثل أندم من الکعسی ( نادم تر از کعسی)
و یا در طی اتفاقی یا نوشته ای کسی جمله خوبی گفته جاری مثل شده مثل سخن پادشاه منذر که به کسی که آوازه داشت وقتی اولین بار چهره زشت او را دید گفت( شنیدن درباره معدی بهتر از دیدن خود اوست.)
جمله شما هم از نوع دوم هست.

_adamas_;312254 نوشت:

با تشکر،
آیا منبعی میشناسید که بتوان ضرب المثلهای عرب را در آن جستجو کرد؟
جمله کوتاهی است که مدتی به دنبال منبع آن میگردم و بنظرم ضرب المثل است و اگر آن را در کتابی ببینم که ذکر شده اطمینان حاصل میکنم :
«لقمة الصباح مسمار البدن»

رحیق مختوم;258438 نوشت:
عن أحمد بن محمد الكوفي رضي اللَّه عنه عن حنان بن سدير عن أبيه سدير الصيرفي عن أبي إسحاق الليثي قال قلت للإمام الباقر محمد بن علي ع يا ابن رسول اللَّه أخبرني عن المؤمن من شيعة أمير المؤمنين ص إذا بلغ و كمل في المعرفة .... يا إبراهيم إن الشمس إذا طلعت فبدأ شعاعها في البلدان كلها أ هو بائن من القرصة أم هو متصل بها شعاعها يبلغ في الدنيا في المشرق و المغرب حتى إذا غابت يعود الشعاع و يرجع إليها أ ليس ذلك كذلك قلت بلى يا ابن رسول اللَّه قال فكذلك كل شي‏ء يرجع إلى أصله و جوهره‏ ...

سلام
الحمد لله که به اصلمان بر می گردیم
انا لله و انا الیه راجعون
و اکنون در حال رجوع به اصلیم
والله الموفق

در نرم افزارهای جستجو در احادیث به دنبال این جمله گشتم یافت نشد.
با املای متفاوت از قبیل «مهمار» به جای «مسمار» نیز امتحان کردم، باز نبود.
به همین دلیل فکر میکنم ضرب المثل باشد.

آیا کسی نرم افزار یا سایت (یا در وهله آخر کتابی) میشناسد که بتوان ضرب المثلهای عربی را در آن جستجو کرد؟ (کتاب را در وهله آخر گذاشتم چون به راحتی به کتابخانه و کتابفروشی دسترسی ندارم)

با تشکر فراوان از کمک شما

رحیق مختوم;258438 نوشت:
با سلام و درود بر شما كاربر گرامي
اين جمله در ضمن حديثي بسيار طولاني از وجود با عظمت امام محمد باقر عليه السلام نقل گرديده است كه همان قسمتي كه مد نظر حضرتعالي هست را مي آورم

عن أحمد بن محمد الكوفي رضي اللَّه عنه عن حنان بن سدير عن أبيه سدير الصيرفي عن أبي إسحاق الليثي قال قلت للإمام الباقر محمد بن علي ع يا ابن رسول اللَّه أخبرني عن المؤمن من شيعة أمير المؤمنين ص إذا بلغ و كمل في المعرفة ....
يا إبراهيم إن الشمس إذا طلعت فبدأ شعاعها في البلدان كلها أ هو بائن من القرصة أم هو متصل بها شعاعها يبلغ في الدنيا في المشرق و المغرب حتى إذا غابت يعود الشعاع و يرجع إليها أ ليس ذلك كذلك قلت بلى يا ابن رسول اللَّه قال فكذلك
كل شي‏ء يرجع إلى أصله و جوهره‏ ...

ببخشید باعث زحمت مجدد میشوم، کتاب الوافی (ج 4 ص 49) که به آن ارجاع فرمودید کدام چاپ است ؟ سال انتشار و محل چاپ آن را اگر ذکر بفرمایید خیلی ممنون میشوم.

[="Tahoma"]

azadehala;327167 نوشت:
ببخشید باعث زحمت مجدد میشوم، کتاب الوافی (ج 4 ص 49) که به آن ارجاع فرمودید کدام چاپ است ؟ سال انتشار و محل چاپ آن را اگر ذکر بفرمایید خیلی ممنون میشوم.

نام كتاب: الوافي‏
موضوع: فقه روايى‏
نويسنده: فيض كاشانى، محمد محسن ابن شاه مرتضى ابن شاه محمود
تاريخ وفات مؤلف: 1091 ه ق‏
زبان: عربى‏
قطع: وزيرى‏
تعداد جلد: 26
ناشر: كتابخانه امام امير المؤمنين علي عليه السلام‏
تاريخ نشر: 1406 ه ق‏
نوبت چاپ: اول‏
مكان چاپ: اصفهان- ايران‏
محقق / مصحح: ضياء الدين حسينى اصفهانى‏