آیا پاسخ سلام کتبی واجب است؟

تب‌های اولیه

42 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا پاسخ سلام کتبی واجب است؟

سلام به همه دوستان :Gol:

طاعات و عبادات قبول باشه :Gol:

مدتیه برای من سوالی مطرح شده فکر کردم بیان اون به صورت عمومی مفید باشه :ok:

(البته من نظر ایت الله مکارمو پرسیدم ولی دوست داشتم نظر همه مراجعو بدونم )

آیا جواب دادن به سلام کسی که کتبا به آدم سلام میکنه واجبه؟

من در سایت زیاد دیدم سلامی (که همراه با تشکر , انتقاد , یا درخواستی است ) بدون جواب بمونه هر فردی هم برای این عدم جواب دادن به سلام دلایلی داره

یکی از دلایلش که در رده های بالا و بین کارشناسان دیده میشه مشغله کاریه و کمبود وقت

آیا وقتی این امکان فراهم هست که وقتی سلام کننده یک فرد است در چند ثانیه یک جواب سلام نوشته بشه

یا برای همه دوستان کپی بشه (مثلا در مناسبت ها که تبریکی از دوستان متعدد گفته شده) مشغله میتونه باعث عدم وجوب حکم بشه ؟(البته در صورت وجوب جواب سلام کتبی )

نقل قول:
در سوال از احکام ، نام مرجع تقلید خود را ذکر فرمایید
اگه امکانش هست نظر همه مراجع مشهور گفته بشه تا مورد استفاده همه دوستان قرار بگیره :Gol:

پیشاپیش ممنونم :Gol:

التماس دعا:Sham:

کارشناس بحث : سجاد

[="Tahoma"][="Black"]لا حول و لا قوة الا بالله

سوال جالبيه
يا جواب دادن به سلام كه تو پيامك ها ميفرستن
حكم اين سلام چيه ؟
[/]

بي نام;256124 نوشت:
سلام به همه دوستان طاعات و عبادات قبول باشه مدتیه برای من سوالی مطرح شده فکر کردم بیان اون به صورت عمومی مفید باشه (البته من نظر ایت الله مکارمو پرسیدم ولی دوست داشتم نظر همه مراجعو بدونم ) آیا جواب دادن به سلام کسی که کتبا به آدم سلام میکنه واجبه؟ من در سایت زیاد دیدم سلامی (که همراه با تشکر , انتقاد , یا درخواستی است ) بدون جواب بمونه هر فردی هم برای این عدم جواب دادن به سلام دلایلی داره یکی از دلایلش که در رده های بالا و بین کارشناسان دیده میشه مشغله کاریه و کمبود وقت آیا وقتی این امکان فراهم هست که وقتی سلام کننده یک فرد است در چند ثانیه یک جواب سلام نوشته بشه یا برای همه دوستان کپی بشه (مثلا در مناسبت ها که تبریکی از دوستان متعدد گفته شده) مشغله میتونه باعث عدم وجوب حکم بشه ؟(البته در صورت وجوب جواب سلام کتبی ) نقل در سوال از احکام ، نام مرجع تقلید خود را ذکر فرمایید اگه امکانش هست نظر همه مراجع مشهور گفته بشه تا مورد استفاده همه دوستان قرار بگیره البته خیلی دوست دارم نظرات کارشناسان بخش اخلاقو هم در این زمینه بدونم ولی چون سوال بیشتر جنبه فقهی داشت در انجمن احکام مطرح کردم پیشاپیش ممنونم التماس دعا کارشناس بحث : سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

طاعات و عبادات شما هم قبول حضرت حق

طبق آنچه که از استفتائات مرکز ملی و منابع مکتوب و ... که در اختیار داریم ، بدست می آید ؛ اکثر مراجع مشهور جواب سلام کتبی اعم از نامه یا ایمیل یا پیامک را واجب نمی دانند .(1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع م 1139 (فتوای آیت الله تبریزی در این زمینه)
امام خمینی ره ، تحریر الوسیله ج 2 ص 629
استفتاء از دفتر آیت الله وحید خراسانی در قم
استفتائات کتبی موجود در مرکز ملی

سلام به همه دوستان مخصوصا کارشناس بزرگوار :Gol:

ممنون از پاسخ شما :Gol:

نقل قول:
طبق آنچه که از استفتائات مرکز ملی و منابع مکتوب و ... که در اختیار داریم ، بدست می آید ؛ اکثر مراجع مشهور جواب سلام کتبی اعم از نامه یا ایمیل یا پیامک را واجب نمی دانند .(1)
نقل قول:
(البته من نظر ایت الله مکارمو پرسیدم ولی دوست داشتم نظر همه مراجعو بدونم )
از طریق قسمت انلاین سایت ایشون در مورد جواب سلام در تالارهای گفتگو و پیام افلاین و .. سوال کردم این جوابو به من دادن :

س: ایا اگر در پیام های افلاین و تالارهای گفتگو و .. فردی سلام کنه , دادن جواب سلام به او واجب است ؟

ج:اگر سلام کننده قصد جدی داشته باشد آری

این پاسخ درست داده شده ؟

التماس دعا:Sham:

[="Tahoma"][="Black"]

بي نام;256244 نوشت:
از طریق قسمت انلاین سایت ایشون در مورد جواب سلام در تالارهای گفتگو و پیام افلاین و .. سوال کردم این جوابو به من دادن : س: ایا اگر در پیام های افلاین و تالارهای گفتگو و .. فردی سلام کنه , دادن جواب سلام به او واجب است ؟ ج:اگر سلام کننده قصد جدی داشته باشد آری این پاسخ درست داده شده ؟ التماس دعا

با عرض سلام و احترام مجدد

بله با پی گیری هایی که انجام شده این پاسخ صحیح است و طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی پاسخ دادن به سلام کتبی که سلام کننده قصد جدی دارد ، واجب است .(1)

پست قبلی هم ویرایش شد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

[="Tahoma"][="Black"]

بي نام;256124 نوشت:
اگه امکانش هست نظر همه مراجع مشهور گفته بشه تا مورد استفاده همه دوستان قرار بگیره پیشاپیش ممنونم التماس دعا کارشناس بحث : سجاد

با تشكر از سئوال حضرت عالي

طبق نظر حضرت آ‌يت الله خامنه اي بنابر احتياط واجب دادن پاسخ نامه لازم است و در مورد واجب بودن پاسخ سلام كتبي مستندي نيافتيم و دفتر معظم له هم پاسخ فرمودند كه دادن جواب سلام كتبي واجب نيست. (1)

پي نوشت:‌
1. آيت الله خامنه اي ،‌استفتائات سايت معظم له به آدرس:‌
http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n8993&catid=49
؛‌استفتاء‌ از دفتر معظم له در قم[/]

بسم الله
خداخيرت بده بي نام.من اين سوال رو داشتم نميشد بپرسم
اگر درپيامك يا ايميل يانامه انسان جواب سلام يا كلآ جواب پيام را ندهد چون طرف رو نميشناسه وممكنه مزاحم باشه چطور؟

به نام او

عجب تاپیک با برکت و خوبی :
جواب سلام کتبی را می شود شفاهی داد مثلا کسی در اول نامه سلام بنویسد و ما هم برای جواب سلام آن به او زنگ بزنیم .
حکم برعکس قضیه ی بالا را هم می شود بگویید . یعنی آن شفاهی سلام کند ولی ما کتبی جواب بدهید .
مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

یا حق

[="Tahoma"][="Black"]

صدق حديث;261745 نوشت:
بسم الله خداخيرت بده بي نام.من اين سوال رو داشتم نميشد بپرسم اگر درپيامك يا ايميل يانامه انسان جواب سلام يا كلآ جواب پيام را ندهد چون طرف رو نميشناسه وممكنه مزاحم باشه چطور؟

با تشکر از سئوال شما

پاسخی که داده شده حکم اولیه و فی نفسه مسئله است و مسلما در جایی که جواب دادن به سلام موجب مفسده می شود و ضرر مهمی ایجاد می کند حتی در سلام شفاهی هم لازم نیست چه برسد به سلام کتبی .

همیشه سالم و موفق باشید[/]

عصا;261849 نوشت:
به نام او عجب تاپیک با برکت و خوبی : جواب سلام کتبی را می شود شفاهی داد مثلا کسی در اول نامه سلام بنویسد و ما هم برای جواب سلام آن به او زنگ بزنیم . حکم برعکس قضیه ی بالا را هم می شود بگویید . یعنی آن شفاهی سلام کند ولی ما کتبی جواب بدهید . مرجع : آیت الله مکارم شیرازی یا حق

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالي و تشكر از سئوال شما

پاسخ سلام كتبي را مي توانيد شفاهي بدهيد اما پاسخ سلام شفاهي حتما بايد به صورت شفاهي داده شود . (1)

هميشه سالم و سرفراز باشيد

پي نوشت:‌
1. استفتاء از دفتر آيت الله مكارم شيرازي در قم

با عرض سلام
در این ضمینه مشکلی برای من پیش آمده.وقتی نامه ای به کسی میفرستیم،همه در ابتدای
نامه،شروع به سلام میکنیم.
در مکالمات لفظی،تعداد سلام های ردّ و بدل شده،بستگی به سلام های شروع کننده دارد.اما
وقتی نامه ها 3 تا شد،و سخن دیگری برای گفتن نمانده بود،عملا یک سلام در نامه ی آخر بی پاسخ
میماند.
این مشکل در ایمیل ها پیش می آید.نمونه:

1)سلام.این متن بسیار خوبی است بخوان "....."
2) (برای اینکه جواب سلام را بدهیم،متنی را به بهانه ای مینویسیم) سلام،خیلی متشکرم
از ایمیل خوبت
1)سلام.خواهش میکنم،موفق باشی
2) ؟؟؟

اینجا نفر دوم اگر چیزی بگوید.....خودتان میدانید بعید نیست داستان ادامه پیدا کند
اگر ممکن است راهنمایی برای حلّ این مشکل بفرمایید

با عرض پوزش،سوال دیگری هم داشتم.در رساله آمده "سلام از ماست" جواب سلام حساب نمیشود و بنابر احتیاط واجب،هر دو طرف باید دوباره سلام کنند
حال آیا الفاظ مکتوب زیر سلام و جواب سلام حساب میشوند؟

با سلام،
با عرض سلام،
سلامی گرم تقدیم شما،

[="Tahoma"][="Black"]

رضاهو;263097 نوشت:
با عرض سلام در این ضمینه مشکلی برای من پیش آمده.وقتی نامه ای به کسی میفرستیم،همه در ابتدای نامه،شروع به سلام میکنیم. در مکالمات لفظی،تعداد سلام های ردّ و بدل شده،بستگی به سلام های شروع کننده دارد.اما وقتی نامه ها 3 تا شد،و سخن دیگری برای گفتن نمانده بود،عملا یک سلام در نامه ی آخر بی پاسخ میماند. این مشکل در ایمیل ها پیش می آید.نمونه: 1)سلام.این متن بسیار خوبی است بخوان "....." 2) (برای اینکه جواب سلام را بدهیم،متنی را به بهانه ای مینویسیم) سلام،خیلی متشکرم از ایمیل خوبت 1)سلام.خواهش میکنم،موفق باشی 2) ؟؟؟ اینجا نفر دوم اگر چیزی بگوید.....خودتان میدانید بعید نیست داستان ادامه پیدا کند اگر ممکن است راهنمایی برای حلّ این مشکل بفرمایید

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

به نظر می رسد سلام آخر ، سلام نیست بلکه به تصور سلام قبلی پاسخ سلام داده است که نیازی به جواب ندارد .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

رضاهو;263126 نوشت:
با عرض پوزش،سوال دیگری هم داشتم.در رساله آمده "سلام از ماست" جواب سلام حساب نمیشود و بنابر احتیاط واجب،هر دو طرف باید دوباره سلام کنند حال آیا الفاظ مکتوب زیر سلام و جواب سلام حساب میشوند؟ با سلام، با عرض سلام، سلامی گرم تقدیم شما،

با تشکر از سئوال شما

بنابر استفتایی که از دفتر آیت الله مکارم شیرازی شده است این الفاظ سلام مورد نظر اسلام محسوب نمی شود و بنابراین جواب دادن به آن لازم نیست .(1)

همیشه سالم و سربلند باشید

پی نوشت:

به نام او

ممنون از این فعالیت :Hedye::Hedye::Hedye:
1 - اگر کسی پیامکی بدهد یا نامه ای بفرستد که احتمال دهد که طرف مقابل جواب سلام او را ندهند ولی باز در این صورت سلام را در بالای آن بنویسد گناه کرده ؟؟؟
2 - اگر مطمئن باشد چی ؟؟؟

به نام او

سجاد;263291 نوشت:

با تشکر از سئوال شما

بنابر استفتایی که از دفتر آیت الله مکارم شیرازی شده است این الفاظ سلام مورد نظر اسلام محسوب نمی شود و بنابراین جواب دادن به آن لازم نیست .(1)

همیشه سالم و سربلند باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

با تشکر از سجاد و رضای عزیز :
1 - یعنی اگر کسی این طور سلام کرد می شود جواب سلام او را نداد ؟؟؟
2 - و اگر به قصد جواب سلام گفت " سلام " آن وقت بر نفر اول که سلامش قبول نیست باید دوباره جواب او را بدهد یا نه ؟؟؟

یا حق

[="Tahoma"][="Black"]

بي نام;256124 نوشت:
آیا وقتی این امکان فراهم هست که وقتی سلام کننده یک فرد است در چند ثانیه یک جواب سلام نوشته بشه یا برای همه دوستان کپی بشه (مثلا در مناسبت ها که تبریکی از دوستان متعدد گفته شده) مشغله میتونه باعث عدم وجوب حکم بشه ؟(البته در صورت وجوب جواب سلام کتبی )

با تشکر از سئوال حضرت عالی

در صورتی که طبق نظر مرجع تقلیدی پاسخ به سلام کتبی واجب باشد مقلدان ایشان لازم است پاسخ سلام کتبی را هم مانند سلام شفاهی بدهند و داشتن مشغله و فرصت کم نمی تواند دلیل بر ترک واجب باشد.

همیشه سالم و موفق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

عصا;263798 نوشت:
به نام او ممنون از این فعالیت 1 - اگر کسی پیامکی بدهد یا نامه ای بفرستد که احتمال دهد که طرف مقابل جواب سلام او را ندهند ولی باز در این صورت سلام را در بالای آن بنویسد گناه کرده ؟؟؟ 2 - اگر مطمئن باشد چی ؟؟؟ مرجع : آیت الله مکارم شیرازی یا حق

با تشکر از سئوال جناب عالی

در فرض سئوال سلام کردن به خودی خود اشکال شرعی ندارد و گناه نیست .(1)

موفق و پایدار باشید

پی نوشت:

[="Tahoma"][="Black"]

عصا;263801 نوشت:
با تشکر از سجاد و رضای عزیز : 1 - یعنی اگر کسی این طور سلام کرد می شود جواب سلام او را نداد ؟؟؟ 2 - و اگر به قصد جواب سلام گفت " سلام " آن وقت بر نفر اول که سلامش قبول نیست باید دوباره جواب او را بدهد یا نه ؟؟؟ مرجع : آیت الله مکارم شیرازی یا حق

با تشکر مجدد از پرسشتان

1. بله طبق استفتائی که شده است جواب دادن به این گونه سلام ها لازم نیست.

2. لطفا توضیح بیشتری در مورد این سئوال بفرمایید.

در پناه حضرت حق باشید[/]

به نام او

یعنی کسی بگوید که با سلام و بعد آن فرد که این مسئله را نمی دانسته فکر کند که با سلام همان سلام است و جواب سلام او را بدهد و در این صورت تا این جا فقط 1 سلام داشتیم که نفر دوم آن سلام قابل قبول را کرده بود . آیا آن نفر اول که سلامش قبول نبود باید جواب سلام نفر دوم را بدهد ؟؟؟
مرجع : ایت الله مکارم شیرازی

یا حق

[="Tahoma"][="Black"]

عصا;263940 نوشت:
به نام او یعنی کسی بگوید که با سلام و بعد آن فرد که این مسئله را نمی دانسته فکر کند که با سلام همان سلام است و جواب سلام او را بدهد و در این صورت تا این جا فقط 1 سلام داشتیم که نفر دوم آن سلام قابل قبول را کرده بود . آیا آن نفر اول که سلامش قبول نبود باید جواب سلام نفر دوم را بدهد ؟؟؟ مرجع : ایت الله مکارم شیرازی یا حق

با تشکر از توضیح مجدد شما و با پوزش از تأخیر پیش آمده در پاسخ

در فرض سئوال ، جواب دادن به سلام دوم واجب نیست . (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:

[="Tahoma"][="Indigo"]سلام خدمت کارشناس محترم
ایمیل ها و اس ام اس های گروهی زیادی برای بعضی ها فرستاده میشود.
اگر قرار بر پاسخ باشد که بسیار دشوار است.از طرفی رسم است سلام کنند و
اینکه آقا قصد جدی در کار باشد روشن نیست.
مثلا ایمیلی برای شما آمده که اتفاقا اول آن سلام هم دارد.بعد شما آن را برای من فروارد(forward)
میکنید.آیا در این موارد نیز واجب است؟

2.گاهی از طریق سیستم های هوشمند،متنی که به رایانه داده اند که حاوی سلام هم هست
ارسال میشود و مثلا شماره قبض شما را ارسال میکند.آیا جواب سلام در این موارد،در صورتی که
اپراتور امکان دریافت اس ام اس را هم داشته باشد واجب است؟
با تشکر[/]

[="Tahoma"][="Black"]

رضاهو;267404 نوشت:
سلام خدمت کارشناس محترم ایمیل ها و اس ام اس های گروهی زیادی برای بعضی ها فرستاده میشود. اگر قرار بر پاسخ باشد که بسیار دشوار است.از طرفی رسم است سلام کنند و اینکه آقا قصد جدی در کار باشد روشن نیست. مثلا ایمیلی برای شما آمده که اتفاقا اول آن سلام هم دارد.بعد شما آن را برای من فروارد(forward) میکنید.آیا در این موارد نیز واجب است؟ 2.گاهی از طریق سیستم های هوشمند،متنی که به رایانه داده اند که حاوی سلام هم هست ارسال میشود و مثلا شماره قبض شما را ارسال میکند.آیا جواب سلام در این موارد،در صورتی که اپراتور امکان دریافت اس ام اس را هم داشته باشد واجب است؟ با تشکر

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

تا زمانی که مطمئن نباشید که سلام کننده قصد جدی برای سلام کردن دارد ، پاسخ دادن به او واجب نمی شود خصوصا زمانی که این سلام به صورت انبوه و توسط سیستم های هوشمند ارسال شده باشد که این اطمینان کمتر اتفاق می افتد .

بنابراین زمانی که سلام ( از هر راهی ) برای شما ارسال شود و شما اطمینان به قصد جدی داشتن ارسال کننده پیدا کنید ، جواب دادن لازم می شود.

به نام او

یعنی اگر کسی عادت داشت که بالای اسمسش بنویسد " سلام " آن نفر مقابل می تواند جواب او را ندهد ؟؟؟

یا حق

[="Tahoma"][="Black"]

عصا;267634 نوشت:
به نام او یعنی اگر کسی عادت داشت که بالای اسمسش بنویسد " سلام " آن نفر مقابل می تواند جواب او را ندهد ؟؟؟ مرجع : آیت الله مکارم شیرازی یا حق

با تشکر از سئوال جناب عالی

بله اگر کسی از روی عادت و بدون قصد سلام کردن بالای نامه خود ، سلام را بنویسد ، جواب دادن به آن سلام واجب نیست . (1)

موفق و پایدار باشید

پی نوشت:

[="Tahoma"][="Indigo"]سلام خدمت کارشناس محترم
بنده مقلّد آیت الله مکارم هستم و همان طور که فرمودید ایشان پاسخ به سلام کتبی را واجب دانسته اند.

در بسیاری از تاپیک هایی که در سایت هست،میبینیم که کاربری به این صورت سلام میکند:
"سلام خدمت همه دوستان عزیز"
"سلام خدمت دوستانی که بحث رو دنبال میکنند" و....

آیا در اینجا پاسخ سلام کتبی واجب کفایی میشود و بالاخره اگر کسی پاسخ نداد،بنده باید سلام ایشان را پاسخ بدهم؟ در این صورت باید یک پست اسپم بزنم و یا به صورت خیلی بی ربط روزانه تعداد کثیری جواب سلام در چیام خصوصی خدمت دوستان ارسال کنم!!
اگر ممکن است بفرمایید تکلیف چیست؟ چرا که در این تالار پست های اسپم خلاف قوانین است و از طرفی در خیلی از بحث ها که شاید ما هم در آن ها شرکت میکنیم و مخاطب شخص هستیم،مورد سلام واقع شویم(مثلاً شخص بگوید:سلام بر همه ی دوستان که نظر خودشون رو اعلام کردند)،اما حرف دیگری برای گفتن نداشته باشیم تا بتوانیم یک پاسخ سلام هم به آن ضمیمه کنیم.
یا حقّ
[/]

[="Tahoma"][="Black"]

رضاهو;318653 نوشت:
سلام خدمت کارشناس محترم بنده مقلّد آیت الله مکارم هستم و همان طور که فرمودید ایشان پاسخ به سلام کتبی را واجب دانسته اند. در بسیاری از تاپیک هایی که در سایت هست،میبینیم که کاربری به این صورت سلام میکند: "سلام خدمت همه دوستان عزیز" "سلام خدمت دوستانی که بحث رو دنبال میکنند" و.... آیا در اینجا پاسخ سلام کتبی واجب کفایی میشود و بالاخره اگر کسی پاسخ نداد،بنده باید سلام ایشان را پاسخ بدهم؟ در این صورت باید یک پست اسپم بزنم و یا به صورت خیلی بی ربط روزانه تعداد کثیری جواب سلام در چیام خصوصی خدمت دوستان ارسال کنم!! اگر ممکن است بفرمایید تکلیف چیست؟ چرا که در این تالار پست های اسپم خلاف قوانین است و از طرفی در خیلی از بحث ها که شاید ما هم در آن ها شرکت میکنیم و مخاطب شخص هستیم،مورد سلام واقع شویم(مثلاً شخص بگوید:سلام بر همه ی دوستان که نظر خودشون رو اعلام کردند)،اما حرف دیگری برای گفتن نداشته باشیم تا بتوانیم یک پاسخ سلام هم به آن ضمیمه کنیم. یا حقّ

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

اگر مخاطب سلام عمومی یاد شده شما باشید لازم است پاسخ بدهید اما به صورت کلی لازم نیست مثلا در این تاپیک کسی سلام کرده و مطلبی ارائه نموده است شما هم می خواهید پاسخ او را بدهید در این صورت مخاطب او می شوید و جواب سلام واجب می گردد. (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:

واجب است.چون در حدیثی از امام صادق داریم که "جواب دادن به نامه واجب است" .واگر در نامه سلام نیز باشد جوابش واجب است :ok:

ببخشيد خيلي دوست دارم بدونم اگه جواب سلام شفاهي ا نديم چي ميشه اصلا فلسفه سلام و اهميتش در چيه

شهامت;320938 نوشت:
ببخشيد خيلي دوست دارم بدونم اگه جواب سلام شفاهي ا نديم چي ميشه اصلا فلسفه سلام و اهميتش در چيه

گر مرد رهي ميان خون بايد رفت از پاي فتاده سرنگون بايد رفت
تو پاي به راه در نه و هيچ مپرس. خود راه بگويدت که چون بايد رفت
:Gol:

عجب ¡¡¡!!!
فکر نمي کردم اينقدر فلسفش کوبنده و محکم باشه
خدا خيرتون بده منو از جهالت نجات داديد

[="Tahoma"][="Black"]

شهامت;320938 نوشت:

با تشکر از سؤال شما

دادن جواب سلام واجب است و اگر کسی عمدا جواب ندهد گناه کرده و باید از آن توبه کند.

در مورد فلسفه سلام کردن (گر چه با انجمن ما مرتبط نیست) می توانید آدرس های زیر را ملاحظه کنید ان شاء الله کمکی برای اطلاعات بیشتر باشد:

http://www.askquran.ir/thread11376.html

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid

سلام
از نظر من کلمه سلام اولین وسیله برای باز کردن سر صحبت به کار میره که باید جواب هم داده بشه چه کتبی چه شفاهی در شفاهی باد با صدا همراه باشه تا مخاطب بشنوه ولی در کتبی نیاز نیست حتما بگه سلام با صوت...
در اینکه سلام مخاطب خاصی نداره هرکسی بشنوه یا کتبا ببینه باید جوابش سلام داده بشه از نظر من چون واقعا نه وقت گیره نه انرژی مصرف میکنه نه عوارض داره بهترین کار جواب دادنه کسی که سلام مینویسه یا میگه عادت نیست احترام هست که مخاطب خودش قایل میشه مخاطب میتونه 1 نفر باشه یا بیشتر.....
در ضمن اگر عادت فرض کنیم خیلی کارای انسان از روی عادت که باید از بعد ظاهریش نگاه نکرد و گفت نیازه نه بلکه همیش باید دید معنویشو هم دید.....

بله سلام کردن يک نوع احترامه و جواب دادنشم خوبه
ولي اگه جوابم ندى ويا در جواب سلام از کلماتي مثلا چطوري پسر هم ميشه استفاده کرد که باعث صميميت بيشتر هم ميشه
بعدشم من در جوابايي که به ديگران دادم از کلمه سلام استفاده نکردم ولي بحثو اغاز کردم ولي بي احترامي به کسي ام نشد

به نام او

اگر در جایی باشیم که احتمال بدهیم که سلام کنیم و به احتمال بیش تر کسی جواب ندهد آیا سلام کردن [="sandybrown"]حرام [/] یا [="darkorange"]مکروه [/]است ؟؟

یا حق

سلام علیکم. جواب سلامی که نوشته شده مثلا در پیامک یا در جاهای دیگه واجبه؟ برای جوابش ما هم باید جوابش رو به صورت مکتوب بدیم یا باید بگیم سلام؟ اگر کسی گفت سلام علیکم و ما درجواب، بهتر از اون رو نگفتیم، مثلا فقط گفتیم سلام گناه کردیم؟ این جور جواب دادن درسته؟ممنون از وقتی که میذارید.

بازم سلام. یه سوال دیگه هم داشتم ممنون میشم جواب بدید.اگه جواب نامه واجبه، پیام هایی که تو مثل همین انجمن ها برامون میاد و بیشتر جنبه ی اطلاع رسانی داره هم جوابشون واجبه؟ مقلد رهبری هستم

[="Tahoma"][="Black"]

در جستجوی عمار;383249 نوشت:
سلام علیکم. جواب سلامی که نوشته شده مثلا در پیامک یا در جاهای دیگه واجبه؟ برای جوابش ما هم باید جوابش رو به صورت مکتوب بدیم یا باید بگیم سلام؟ اگر کسی گفت سلام علیکم و ما درجواب، بهتر از اون رو نگفتیم، مثلا فقط گفتیم سلام گناه کردیم؟ این جور جواب دادن درسته؟ممنون از وقتی که میذارید.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. لطفا برای دریافت پاسخ سؤالتان مطالب همین تاپیک را مرور فرمایید .

2. پاسخ به هر صورتی باشد کافی است .

3. مانعی ندارد و صحیح است .

با سلام وتشکر از کارشناس محترم. ببخشید میشه به سوال دومم هم جواب بدید؟ممنون

[="Tahoma"][="Black"]

در جستجوی عمار;387381 نوشت:
بازم سلام. یه سوال دیگه هم داشتم ممنون میشم جواب بدید.اگه جواب نامه واجبه، پیام هایی که تو مثل همین انجمن ها برامون میاد و بیشتر جنبه ی اطلاع رسانی داره هم جوابشون واجبه؟ مقلد رهبری هستم

با عرض سلام و احترام مجدد

پیام ها و ایمیل های الکترونیکی از این جهت تفاوتی با نامه کاغذی ندارند.

سجاد;393786 نوشت:
پیام ها و ایمیل های الکترونیکی از این جهت تفاوتی با نامه کاغذی ندارند.

با سلام و تشکر از پاسختون ولی منظور بنده این بود که پیام هایی که فقط جنبه ی اطلاع رسانی دارند و مثلا فرد رو به بازدید از یک لینک دعوت میکنند یا پیام تبریک عیدو...... که به خیلی ها فرستاده میشن هم باید جوابشون داده بشه؟ در همه ی این ها اگر فرد خوف گناه داشته باشه از ارتباط با نامحرم می تونه جواب نده؟

سجاد;256225 نوشت:

با سلام آقای فلاح زاده در برنامه زلال احکام که معمولا یا نظراتو جمع میزد یا نظر اکثر مراجع رو میگفت میگفت که جواب سلامی که در اس ام اس باشه واجبه(مطمئنم اشتباه نمیکنم) برای همین یا در این مورد اشتباه شده یا حاج آقای فلاح زاده که استاد مسلم احکامند اشتباه کرده اند. لطفا دوباره بررسی کنید.
با تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

در جستجوی عمار;393789 نوشت:
با سلام و تشکر از پاسختون ولی منظور بنده این بود که پیام هایی که فقط جنبه ی اطلاع رسانی دارند و مثلا فرد رو به بازدید از یک لینک دعوت میکنند یا پیام تبریک عیدو...... که به خیلی ها فرستاده میشن هم باید جوابشون داده بشه؟ در همه ی این ها اگر فرد خوف گناه داشته باشه از ارتباط با نامحرم می تونه جواب نده؟

با عرض سلام و احترام مجدد و تشکر از توضیح شما

اگر یقین دارد که طرف مقابل طالب جواب سلام نیست می تواند پاسخ ندهد و نیز اگر خوف افتادن در گناه و مفسده بزرگتری دارد نباید اقدام به دادن پاسخ کند.

[="Tahoma"][="Black"]

عصا;329065 نوشت:
به نام او

اگر در جایی باشیم که احتمال بدهیم که سلام کنیم و به احتمال بیش تر کسی جواب ندهد آیا سلام کردن حرام یا مکروه است ؟؟

یا حق

با تشکر از سؤال شما

تفاوتی ندارد در هر حال مستحب است . (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء کتبی از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

موضوع قفل شده است