جمع بندی صله رحم را چگونه انجام میدید ؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صله رحم را چگونه انجام میدید ؟

به نام خدا
سلام

با فواید صله رحم و آیات و احادیث مربوط به آن آشنا هستیم که برای مطالعه تایپیک http://www.askdin.com/thread5020.html مرجع خوبی برای علاقه مندان خواهد بود .

ولی یک سوال . وقتی کسی مخواد توی قرن 21 صله رحم انجام بده چطور انجام میده ؟ منظورم تلفن زدن یا اس ام اس زدن یا مثلا ایمیل زدن نیست منظورم صله رحم حضوری هست .
برای مثال : میرید خونه یکی از اقوام اول سلام علیک بعدشم احوال پرسی . حالا بعدش چی ؟ هرکسی یک جور رفتار 1 میکنه . یکی شروع میکنه از مشکلات اقتصادی مملکت میگه , یکی شروع میکنه از ورزش میگه , یکی شروع میکنه از فلان خبر پخش شده توی تلوزیون میگه یک شروع میکنه از مهمانی که شب گذشته رفته بوده و غذایی که خورده میگه یکی از مسائل علمی میگه و هزاران مورد دیگه .

با این توضیحات نه چندان کامل
بهترین رفتار از نظر شما چطوریه ؟
بهترین رفتار از نظر کارشناس محترم چگونه است ؟

یا حق

1- از کلمه رفتار استفاده کردم و شاید بشه کلمه مناسب تری هم جایگزینش کرد ولی مفهوم رفتار برای من دلنشین تر بود.

کارشناس بحث : بصیر

[="Tahoma"][="Navy"]

vahid_barvarz;255849 نوشت:
ولی یک سوال . وقتی کسی مخواد توی قرن 21 صله رحم انجام بده چطور انجام میده ؟ منظورم تلفن زدن یا اس ام اس زدن یا مثلا ایمیل زدن نیست منظورم صله رحم حضوری هست .

باسلام و عرض ادب
درباره صله رحم، یک نکته معمولا مورد غفلت قرار می گیرد و آن این که صله رحم این نیست که منزل بستگان برویم، خرجی بر گردن آنها بگذاریم و مایه سختی آنها بشود. زیرا خیلی موارد چنین مشاهده شده که میهمانیها از روی چشم و هم چشمی بوده و برای خودنمایی و نشان دادن امکانات.
هر چند که در لابه لای این امور،گاهی صله رحم هم رخ می دهد.
منظور از صله رحم که در دین به آن بسیار اهتمام ورزیده شده است، بر طرف کردن حاجتها، نیازها، گرفتاریهای ارحام است که همانطور که در روایات آمده، گاهی بادادن یک لیوان آب با ایشان، این صله رحم محقق می شود.
گاهی هم رفع نیاز ارحام، به این است که به آنها محبت شود، یا ارتباط قلبی با آنها برقرار گردد. اگر هم پیام، نامه، تلفن و غیره انجام می گیرد، منظور این است که اگر حاجتی داشته باشند و از دست ما بر می آید، برایشان برآورده کنیم، نه این که فقط حال واحوال کنیم، گرچه این هم جزء صله رحم است، زیرا با پرسیدن از احوال آنان، سعی در رفع حاجتشان داریم.
اما سوال شما که در جمع فامیل چگونه برخورد کنیم؟؟
می توان در این مواقع، به جای این که دور هم بنشینیم و به قول شما،صحبتهایی صورت پذیرد که هیچ گونه منفعتی ندارد و گاهی به باطل کشیده می شود، بیاییم جلساتی ترتیب بدهیم تا یکی از بزرگان فامیل، یا کسانی که علمیتی دارند یک مساله علمی را مطرح کنند و به حالت پرسش و پاسخ، سایرین جواب بدهند، البته این جلسات نیاز به مدیریت دارد تا بحث نتیجه دار باشد.
یا جلسات قراءت قرآن داشته باشیم، یا کسی که از اخبار آگاه است، چند خبر علمی یا اجتماعی را از دنیا برای سایرین از اخبار مورد موثق نقل کند. یا هر کسی که دارای حرفه ای می باشد، مقداری از اطلاعات و تجارب خود را به عنوان داستان برای سایرین بازگو کند، بالاخره در هر فامیلی عده ای هستند که در بعضی از حرفه ها، تخصص دارند،حتی اگر روحانی وجود دارد، یا طلبه ای جوان وجود دارد، چند حدیث بخواند، اگر دکتر یا مهندسی وجود دارد، از پیشرفت علم و تخصص و تجارب خویش مطالبی را بیان کند.
خیلی راحت می توان یک جلسه فامیلی را به یک جلسه ای علمی و قابل بهره برداری تبدیل کرد.
بنده تجربه چنین کاری را در جمع فایل داشته ام و بسیار جواب داده است
موفق باشید.[/]

به نام خدا

با این توضیحات نه چندان کامل

خانواده همسر من رسم خوبی گذاشتن! کل فامیلشون ماهی یک بار میرن دعای ندبه (هرماه یک خانواده به اختیار میزبان میشه) و بعد از دعا یک سخنرانی کوتاه ! و اصل قضیه اینجاست که یک صندوق وام خانوادگی دارن که ماهی 10 تومن هرنفر میندازه توش و هرموقع هرکی پول لازم داشته باشه تقاضای وام میده و یک میلیون وام میگریه و اونو بدون سود پس میده!

اینجوری همونطور که جناب کارشناس گفت هم مشکل یک نفر حل میشه هم تو اون جلسه به حای غیبت و حرف مفت وسیاسی یک چیزی یاد میگیرن!

[]

بصیر;256726 نوشت:
منظور از صله رحم که در دین به آن بسیار اهتمام ورزیده شده است، بر طرف کردن حاجتها، نیازها، گرفتاریهای ارحام است که همانطور که در روایات آمده، گاهی بادادن یک لیوان آب با ایشان، این صله رحم محقق می شود.

سلام
کاش معنا و مفهوم صله رحم اونطوری که هست جا بیفته و به جای تو دردسر انداختن صاحب خانه به رفع نیاز اون پرداخته بشه

quote=asad;256730]خانواده همسر من رسم خوبی گذاشتن! کل فامیلشون ماهی یک بار میرن دعای ندبه (هرماه یک خانواده به اختیار میزبان میشه) و بعد از دعا یک سخنرانی کوتاه ! و اصل قضیه اینجاست که یک صندوق وام خانوادگی دارن که ماهی 10 تومن هرنفر میندازه توش و هرموقع هرکی پول لازم داشته باشه تقاضای وام میده و یک میلیون وام میگریه و اونو بدون سود پس میده! اینجوری همونطور که جناب کارشناس گفت هم مشکل یک نفر حل میشه هم تو اون جلسه به حای غیبت و حرف مفت وسیاسی یک چیزی یاد میگیرن! [/quote
چقدر عالی خوش به حالتون
من یکی که وقتی حرف از مهمونی رفتن و مهمونی دادن میفته همش اضطراب دارم که ای کاش زود تموم بشه از بس حرف مفد سیاسی زده میشه یه سلام و بقیش حرف سیاسی که................
این رفتارهای نیاز به بزرگتری داره که حرفش اثر کنه وگرنه باید بسازیم و بسوزیم و شاید هم دعا کنیم مهمونی نیاشه:Ghamgin:
قبول کنیم اکثر صله رحم های امروزی بیشتر محفل گناه شده تا ثواب

به نام خدا
سلام

مطالبی خوبی فرمودید . البته بعضی هاش هم برای من انجامش تازه گی داره و بخاطر تازگیش سخته پس باید یکم تمرین کنم و با خودم مرورش کنم . ولی شدنیه .
من تا الان وقتی میرفتم خونه اقوام سن بالا مثل عمه خاله دایی عمو ... از قدیما ازشون میپرسیدم . حرفاشون جالبه . خاطرات قشنگی واسه گفتن دارن . جالبه که وقتی از قدیم ها ازشون میپرسم دیگه مشکلات امروزی یادشون میره و با اشتیاق تعریف میکنن !

ماه رمضان خوبیش این بود که بین روز که برم دیگه کسی نمیتونه پذیرایی کنه و تو زحمت نمی افتادن .

حق یار همگی

سوال:
وقتی کسی مخواد توی قرن 21 صله رحم انجام بده چطور انجام میده ؟

پاسخ:
باسلام و عرض ادب
درباره صله رحم، یک نکته معمولا مورد غفلت قرار می گیرد و آن این که صله رحم این نیست که منزل بستگان برویم، خرجی بر گردن آنها بگذاریم و مایه سختی آنها بشود. زیرا خیلی موارد چنین مشاهده شده که میهمانیها از روی چشم و هم چشمی بوده و برای خودنمایی و نشان دادن امکانات.
هر چند که در لابه لای این امور،گاهی صله رحم هم رخ می دهد.
گاهی هم رفع نیاز ارحام، به این است که به آنها محبت شود، یا ارتباط قلبی با آنها برقرار گردد. اگر هم پیام، نامه، تلفن و غیره انجام می گیرد، منظور این است که اگر حاجتی داشته باشند و از دست ما بر می آید، برایشان برآورده کنیم، نه این که فقط حال واحوال کنیم، گرچه این هم جزء صله رحم است، زیرا با پرسیدن از احوال آنان، سعی در رفع حاجتشان داریم.
اما سوال شما که در جمع فامیل چگونه برخورد کنیم؟؟

می توان در این مواقع، به جای این که دور هم بنشینیم و به قول شما،صحبتهایی صورت پذیرد که هیچ گونه منفعتی ندارد و گاهی به باطل کشیده می شود، بیاییم جلساتی ترتیب بدهیم تا یکی از بزرگان فامیل، یا کسانی که علمیتی دارند یک مساله علمی را مطرح کنند و به حالت پرسش و پاسخ، سایرین جواب بدهند، البته این جلسات نیاز به مدیریت دارد تا بحث نتیجه دار باشد.
یا جلسات قراءت قرآن داشته باشیم، یا کسی که از اخبار آگاه است، چند خبر علمی یا اجتماعی را از دنیا برای سایرین از اخبار مورد موثق نقل کند. یا هر کسی که دارای حرفه ای می باشد، مقداری از اطلاعات و تجارب خود را به عنوان داستان برای سایرین بازگو کند، بالاخره در هر فامیلی عده ای هستند که در بعضی از حرفه ها، تخصص دارند،حتی اگر روحانی وجود دارد، یا طلبه ای جوان وجود دارد، چند حدیث بخواند، اگر دکتر یا مهندسی وجود دارد، از پیشرفت علم و تخصص و تجارب خویش مطالبی را بیان کند.
خیلی راحت می توان یک جلسه فامیلی را به یک جلسه ای علمی و قابل بهره برداری تبدیل کرد.
بنده تجربه چنین کاری را در جمع فایل داشته ام و بسیار جواب داده است
موفق باشید.

موضوع قفل شده است