آيا رعایت نکردن حجاب به جامعه آسيب مي زند‏؟

تب‌های اولیه

59 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا رعایت نکردن حجاب به جامعه آسيب مي زند‏؟

ایا نداشتن حجاب به جامعه اسيب ميزند و يا حجاب صرفا يک مسئله شخصیست و نه اجتماعی‏?‏‏!‏

کارشناس بحث : عبدالرحمان

hoorshid;255568 نوشت:
ایا نداشتن حجاب به جامعه اسيب ميزند

100 در 100

[=tahoma]

به نام خدا

سلام علیکم

این متنها برگرفته از سخنرانی های حجت الاسلام قرائتی هستند،اگر جواب میخوایین،کامل بخونید؛امید که مفید واقع شوند:

سخنرانی (90.06.11)

[=times new roman,times]مسأله‌ي ديگر توجه به محاسبات، از نظر عقلي ما دين داشته باشيم و نداشته باشيم چقدر ضررمان است؟ مثلاً حالا شما دختران دبيرستاني حجابتان خوب است. بعضي از دبيرستاني‌ها دو تا كتاب مي‌خواند، حجابش بد مي‌شود. اول ضرر بدحجابي ضربه‌ي علمي است. اگر دين هم نداريد، انسان كه هستيد. هركس انسان است نبايد به رفيقش، به دوستش، به همشهري‌اش، به هم ولايتي‌اش ضربه بزند. تو كه خودت را آرايش مي‌كني، نشان اين پسرها مي‌دهي دل اين پسر را مي‌بري. دل پسر را بردي، ضربه‌ي علمي مي‌خورد. من سراغ دارم جواني را كه پيش من آمد، زير گريه زد. گفت: هرسال شاگرد اول مي‌شدم، به خاطر علاقه به فلان دختر ديگر هرچه به كتاب نگاه مي‌كنم نمي‌فهمم. حواسم پرت است. اين جلوه‌گري‌ها شيرين نيست، ضربه علمي مي‌زنيد. اين يك مورد.
دوم: در قرآن آياتي داريم «ذُو انتِقام‏» (آل‌عمران/4) يعني خدا انتقام مي‌كشد. تو دل اين را بردي، فردا هم يك دختر ديگر، يك زن ديگر خودش را نشان شوهر شما مي‌دهد، دلش را مي‌برد. چون دل را بردي، ديگران دل شوهرت را خواهند برد. «مَنْ غَشَّ غُش» (كافي/ج5/ص108) يعني كسي كه كلك بزند، كلك مي‌خورد. «مَنْ حَفَرَ بِئْراً لِأَخِيهِ وَقَعَ فِيهَا» (بحارالانوار/ج72/ص321) حديث داريم هركس براي كسي چاه بكند خودش در چاه مي‌افتد. انتقام مي‌كشد، دل را نبريد، چون دل را خواهند برد. شما امروز دل كسي را بردي فردا هم شوهر كني، يك دختر يا زن ديگر دل شوهر شما را خواهد برد. خدا انتقام مي‌كشد.
[/]

سخنرانی (91.05.12)

[=times new roman,times](6- مسأله‌ي ديگر جذابيت زن‌ها است. خواهران من يك چيزي به شما بگويم، خوب گوشتان را باز كنيد. همه ما مسلمان هستيم. قرآن را هم قبول داريم. قرآن مي‌گويد: «ذُو انْتِقامٍ» (آل‌عمران/4) «ذُو انْتِقامٍ» يعني خدا صاحب انتقام است. اين آيه‌ي قرآن است. خدا از همه انتقام مي‌كشد. شما كه با اين جلوه‌گري در خيابان راه مي‌روي دل مردم را مي‌بري، دل را با اين آرايشت بردي؟ خدا در قرآن قول داده دل شوهرت را خواهند برد. يك خانم ديگر خودش را نشان شوهر شما مي‌دهد، همين طور كه دل شوهري را بردي، يك زن ديگر دل شوهر شما را مي‌برد. اگر خدا را قبول داريد كه داريد به شما بگويم، اين بدحجابي و اين آرايشگري و اين جلوه‌گري، اين باعث مي‌شود يك زماني «وَ مَنْ حَفَرَ بِئْراً لِأَخِيهِ وَقَعَ فِيهَا» (بحارالانوار/ج72/ص321) حديث داريم چاه براي كسي بكني، خودت در آن مي‌افتي. جلوه‌گري نكنيد. بگذاريد آن كسي از شكل شما استفاده كند كه نوكر شما باشد. شوهر شما. خانه، ماشين، تلفن، آب، برق، گاز، اگر همه خرج شما را داد، سر و سينه شما را هم ببيند. آن خانم كه خودش را بي‌حجاب مي‌‌كند و به مردم مي‌گويد: مفت، مفت، مفت، مجاني! لخت ببينيد. يعني خودش را حراج كرده. اسلام مي‌گويد: خودت را حراج نكن. كسي حق دارد از تو لذت ببرد كه تمام زندگي تو را تأمين مي‌كند. اين جوان هرزه‌اي كه يك قران خرج تو را نمي‌دهد، تو چرا سر و سينه‌ات را به او نشان مي‌دهي؟ چرا خودت را حراج كردي؟ چرا ارزشت را پايين مي‌آوري؟ اگر من قرآن دست گرفتم گفتي: حاج آقا يك استخاره كن. براي چه؟ براي مثلاً يك امر خيري است. ازدواج! مي‌گويم: خوب است. يكي مي‌گويد: شما هم يك استخاره كن. مي‌گويم: شما ديگر چه؟ مي‌گويد: والله من نمي‌دانم تخمه‌ي كدو بخرم يا تخمه‌ي گل آفتاب. اي بابا! قرآن به خاطر خرج تخمه؟ بنده اگر بفهمم يك كار سطحي است برايش استخاره نمي‌كنم مي‌گويم: برو دنبال كارت! قرآن كتابي نيست كه شما براي عطسه و سرفه‌ات استخاره كني، يك كار بسيار مهمي بايد باشد. سينه‌ي زن، صورت زن، آرايش زن، دست و پاي زن، براي اين نيست كه هر هرزه‌اي نگاه كند. خانم‌هايي كه خودشان را نشان مي‌دهند، حراج مي‌كنند خودشان را و متوجه نيستند كه حراج كردن ارزش زن نيست.
چون من پيشنماز دانشگاه هستم، مرتب اين را براي دانشجوها گفتم. باز هم بگويم. من مي‌گويم: اگر بي‌حجابي حلال هم بود. نظام دانشگاه بايد حجاب داشته باشد. حتي اگر مراجع گفتند: آقا حجاب بي‌حجاب! هركس مي‌خواهد هرطور باشد، باشد. باز هم مي‌گوييم: حجاب به نفع است، چرا؟ از نظر عقلي، كار به دين نداريم. از نظر وجداني.
يك جواني كه دارد مطالعه مي‌كند، اگر فكرش متمركز باشد مطالعه‌اش مفيد است. اما اگر نگاهش به كتاب بود هي يك دختر آمد از اين طرف دلش را برد. يك دختر از اين طرف آمد دلش را برد. آيا اين ديگر به علم مي‌رسد. تمركز فكر دارد؟ ضربه‌ي علمي مي‌زنيد شما با اين بدحجابي. در دبيرستان، در دانشگاه، آرايش، جلوه‌گري، «تبََرُّج» به قول قرآن. «تبََرُّج» از برج است. كلمه‌ي «تبََرُّج» در قرآن است. مي‌گويد: «لا تَبَرَّجْن‏» (احزاب/33) خانم‌ها، خودتان را برج نكنيد. برج ساختمان بلندي است كه در شهر مي‌درخشد. چنين مي‌كند، به من نگاه كنيد! دختر مي‌گويد: ببين به من نگاه كن. اگر كسي خودش را مثل برج كرد، يعني گفت: بياييد مرا ببينيد. اين ضربه‌ي علمي به دانشجو است. وقتي ضربه‌ي علمي به دانشجو مي‌زند اين ضرر علمي دارد ولو حلال باشد. ضربه‌ي علمي است. چرا گناه مي‌كنيم؟ جذابيت زن‌ها...)
[/]

[=times new roman,times] سخنرانی (91.05.16)

[/]
[=times new roman,times] قرآن يك آيه‌اي دارد مي‌گويد: «ذُو انْتِقامٍ» (آل‌عمران/4) يعني خدا انتقام مي‌كشد. يعني چه؟ يعني اگر امروز دختري دل پسري را برد، زني دل مردي را برد، خدا انتقام مي‌كشد، چطور؟ فردا يك خانم مي‌آيد و دل شوهر شما را مي‌برد. تو امروز دلي را بردي، فردا دل شوهرت را سمت خودشان مي‌برند. «مَنْ غَشَّ غُشَّ» (كافي/ج5/ص160) حديث داريم كسي كه «غش» كند، كلك بزند، كلك زده. به ناموس مردم نگاه بد كني، به ناموس ما نگاه بد مي‌كنند. خدا انتقام مي‌كشد.
از نظر عقلي اگر آدم خودش را نگه دارد جز براي همسر خودش، مثل اينكه آدم خودش را نگه مي‌دارد جز براي افطار. لحظه‌ي افطار، فقط لحظه‌ي افطار، قبلش نمي‌خورم. هرچه هم باشد نمي‌خورم، فقط افطار. اين افطار برايش خوشمزه است. اگر آدم ول خوري كرد، ول خوري مثل ول ديدن است. آرايش‌هاي رها، چشم‌هاي رها مثل آدم‌هايي كه هر چيز مي‌خورد، ديگر اشتها ندارد.
حيا در زبان، حيا در سخن، حيا در راه رفتن، حيا در مهماني، حيا در نگاه، حيا در امور اقتصادي، حيا در درون خانه حتي حيا براي پيرزن‌ها. حديث داريم: «الحياء يصد عن فعل القبيح» (غررالحكم/ص257) بحث ما گناه شناسي است در رمضان 91. حيا جلوي گناه را مي‌گيرد. حجاب‌ها، حجاب‌هاي سنگيني باشد. تحريك كننده نباشد. «على قدر الحياء تكون العفة» (غررالحكم/ص256) عفاف هركسي به مقدار حيايش است. «لَا إِيمَانَ لِمَنْ لَا حَيَاءَ لَهُ» (كافي/ج2/ص106) كسي كه حيا ندارد، دين ندارد. «ارجوا للمنافق مادامة استحيي» امام فرمود: حتي منافقين اگر با حيا باشند اميد نجاتشان هست. خطر آنجاست كه هم منافق باشد و هم حيا نداشته باشد. حتي اگر منافق حيا داشته باشد امام فرمود: من برايش راه برگشت سراغ دارم. «ارجوا» رجاء، اميد دارم. «للمنافق مادامة استحيي»
[/]

سخنرانی (91.05.19)

[=times new roman,times]آن زن‌هايي كه خودشان را بي‌حجاب مي‌كنند، مي‌گويند: دختر يعني زيبايي. دختر يعني جوان‌ها مرا ببينيد لذت ببريد. او انسان را تن مي‌داند. ما انسان را هم تن مي‌دانيم، هم روح.
ما مي‌گوييم: با اين وضع حجاب كه بيرون مي‌آيي، دانشجو حواسش پرت مي‌شود. جوان باشد، راننده باشد، مرد باشد، زن باشد، اين زلزله‌ي روحي بر مردم، شوك وارد مي‌كنيم. براي روح مردم، مردي كه اين رقم قيافه‌ها را در خيابان ديد، به خانه كه برمي‌گردد ديگر با خانم خوش اخلاقي... بگوييد... نمي‌كند. شما زلزله وارد مي‌كني. نظام خانواده را متزلزل مي‌كني با اين آرايشت در خيابان. ما انسان را تن نمي‌دانم. هم تن، هم روح! هم فرد، هم جامعه، هم اين جهانيم، هم آن جهانيم. با اين مبنا بايد كتاب نوشت. و كتاب‌هاي دانشگاهي كه ترجمه‌ي غربي‌هاست، اين مسائل در آن نيست.

[/]

موفق و مؤید باشید
یا علی مدد

[/]

خیلی ها میگویند اگر افراد جامعه خود دار نباشند چه با وجود حجاب و چه بدون ان جامعه دچار انحراف میشه!

«سید رضوی»;255578 نوشت:
هرسال شاگرد اول مي‌شدم، به خاطر علاقه به فلان دختر ديگر هرچه به كتاب نگاه مي‌كنم نمي‌فهمم. حواسم پرت است. اين جلوه‌گري‌ها شيرين نيست، ضربه علمي مي‌زنيد. اين يك مورد.
این حرف درست اما:
پس چرا جوامع غربی با وجود نبود حجاب پیشرفتهای علمی زیادی دارند؟

hoorshid;255701 نوشت:

فکر نکنم جامعه ی غربی وجود داشته باشه که در عرض 30سال اینهمه پیشرفتی که ایران در زمینه های مختلف داشته رو داشته باشه! من اطلاغاتم دراین زمینه کافی نیست اما شما اگر سراغ دارید بگید تا ما هم بدونیم! یعنی کشوری رو مثال بزنید که هیچی نداشته باشه و در عرض 30سال به قدرت منطقه و یا حتی قدرت دوم جهان و دشمن اصلی آمریکا تبدیل بشه و آمریکا جرات حمله به اون کشور رو نداشته باشه!

«سید رضوی»;255578 نوشت:
این متنها برگرفته از سخنرانی های حجت الاسلام قرائتی هستند،اگر جواب میخوایین،کامل بخونید؛امید که مفید واقع شوند:

واقعا لذت بردم! ممنون!

asad;255710 نوشت:
فکر نکنم جامعه ی غربی وجود داشته باشه که در عرض 30سال اینهمه پیشرفتی که ایران در زمینه های مختلف داشته رو داشته باشه! من اطلاغاتم دراین زمینه کافی نیست اما شما اگر سراغ دارید بگید تا ما هم بدونیم! یعنی کشوری رو مثال بزنید که هیچی نداشته باشه و در عرض 30سال به قدرت منطقه و یا حتی قدرت دوم جهان و دشمن اصلی آمریکا تبدیل بشه و آمریکا جرات حمله به اون کشور رو نداشته باشه!
بنده قصد قیاس نداشتم!(قیاس با ایران)
اما واقعا برام سوال بود که چرا با وجود وضعی که این کشورها دارند (از نظر فساد مسائل اخلاقی)به این جایگاه رسیدن؟
بله سرعت پیشرفت علم در ایران از بسیاری از کشور ها بیشتره اما چرا با وجود اینکه انتظار میره نبود حجاب به جامعه اسیب بزنه و باعث پسرفت بشه برعکسش اتفاق افتاده؟

«سید رضوی»;255578 نوشت:
دوم: در قرآن آياتي داريم «ذُو انتِقام‏» (آل‌عمران/4) يعني خدا انتقام مي‌كشد. تو دل اين را بردي، فردا هم يك دختر ديگر، يك زن ديگر خودش را نشان شوهر شما مي‌دهد، دلش را مي‌برد. چون دل را بردي، ديگران دل شوهرت را خواهند برد. «مَنْ غَشَّ غُش» (كافي/ج5/ص108) يعني كسي كه كلك بزند، كلك مي‌خورد. «مَنْ حَفَرَ بِئْراً لِأَخِيهِ وَقَعَ فِيهَا» (بحارالانوار/ج72/ص321) حديث داريم هركس براي كسي چاه بكند خودش در چاه مي‌افتد. انتقام مي‌كشد، دل را نبريد، چون دل را خواهند برد. شما امروز دل كسي را بردي فردا هم شوهر كني، يك دختر يا زن ديگر دل شوهر شما را خواهد برد. خدا انتقام مي‌كشد.
این درست است(بنده هم کاملا با سخنان ایشون موافقم)ولی جامعه ای که مردانش تفکر و نگاه اسلامی داشته باشند(حالا هر تیپ و قیافه ای هم که بیرون بیاد)جامعه ایزوله است و اسیب نمیبینه!!اما اگر عکسش باشه هر قدر هم دیگران رعایت کنند باز......!!!

(من با اسیب رسانی نبود حجاب مشکل ندارم اما وقتی با این سوالات روبه رو میشم نمیدنم چه طور باید پاسخ بدم!!:Ghamgin: حتما شما هم با این سوالات مواجه شدین!)

hoorshid;255731 نوشت:
بنده قصد قیاس نداشتم!(قیاس با ایران)

اما شما قیاس کردید !

hoorshid;255731 نوشت:
چرا با وجود اینکه انتظار میره نبود حجاب به جامعه اسیب بزنه و باعث پسرفت بشه برعکسش اتفاق افتاده؟

خب کی گفته بر عکسش اتفاق افتاده؟ وقتی خودتون قبول دارید که سرعت پیشرفت علم در ایران بالاست یعنی اینکه قبول دارید سرعت پیشرفت علم در دیگر کشور ها پایین تر از ایرانه!
و وقتی سرعت پیشرفت علم در کشور aپایین تر از سرعت پیشرفت علم در کشور b باشد یعنی اینکه کشور b موفق تر است یعنی اینکه باید ببینید در کشور a چه مشکلی وجود دارد که سرعت پیشرفت علم در آن پایین است! یکی از مشکلاتش همین بی حجابی است! همین که از درشت ترین مسئول مملکتش تا ریزترین کارکنان اداره هاش اسیر شهوت و مشکلات پیرامون آنند!
تازه این همه خبرهای رسوایی های جنسی که از ریاست جمهورهای این کشور اون کشور تو اخبار به گوش من و شما میرسه تنها گوشه ای از بدبختی هاشونه! اگر همش لو میرفت میفهمیدید دنیا دسته کیه!

[="Tahoma"][="DarkRed"]

hoorshid;255568 نوشت:
ایا نداشتن حجاب به جامعه اسيب ميزند و يا حجاب صرفا يک مسئله شخصیست و نه اجتماعی‏?‏‏!‏

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

همانگونه که یک میوه فاسد بدون روکش به تمامی میوه ها آسیب میرسونه و انها را الوده می کند

نداشتن حجاب هم به تمامی افراد اسیب وارد میکنه

اما اینکه حجاب شخصی است یا اجتماعی جواب مثل خورشید ظهر تابستانی درخشان است

و جواب اجتماعی است
چون فرد در خلوت خودش نیازی نیست لباس بپوشه

هرچند بهتره حجاب بگیره:Gol:(منظور از لباس معمولی است نه حجابی که مطره است)

با تشکر:Gol:[/]

hoorshid;255731 نوشت:
بنده قصد قیاس نداشتم!(قیاس با ایران) اما واقعا برام سوال بود که چرا با وجود وضعی که این کشورها دارند (از نظر فساد مسائل اخلاقی)به این جایگاه رسیدن؟ بله سرعت پیشرفت علم در ایران از بسیاری از کشور ها بیشتره اما چرا با وجود اینکه انتظار میره نبود حجاب به جامعه اسیب بزنه و باعث پسرفت بشه برعکسش اتفاق افتاده؟

با سلام.
میدونید اولین انسانی که به فضا رفت از کجا بود؟
شوروی
میدونید زمانیکه آمریکا هنوز کشف نشده بود و قبل از اینکه آقایون بیان و پوست سر سرخپوستان اونجا رو زنده زنده بکنن و برای همسرانشون لباس درست کنن کدوم کشور مهد علم و پیشرفت ؟ شوروی .
میدونید که خیلی قبل تر از غربیها کی داشت به شدت روس نیروگاههای هسته ای کار می کرد کی بود؟شوروی.
میدونید که کدوم کشور که روزی بالاترین قدرت جهان بود امروز در نقشه جهان اسمی از اون نیست کی بود؟شوروی!!!!!
من نمیخواهم بگم مه شوروی بدلیل نداشتن حجاب زنهاش از صفحه روزگار محو شد . ولی میخوام اینو بگم که بار کج به منزل نمیرسه.الآن بیشترین جایزه نوبل رو آمریکا داره ولی خیلیهای اونهائی که نوبل گرفتن آمریکائی الاصل نیستن بلکه بعداز اینکه نبوغشون آشکار میشه با یه کلکی آمریکا اونها رو میدزدیده . مثلا یکیش اینشتین !! و یا همین کارهائی که با نخبه های مملکت خودمون دارن میکنن.
بیشتر بچه های شریف یا دانشگاههای معتبر رو تطمیع میکنن که برن.... حالا با این داستان کاری ندارم...
همین امروز وضع کشورهای اروپائی رو ببینید..خودشون هم امیدی ندارن که دوباره اون روزهای طلائی برگرده!!! و همینه که مثل گرگ گرسنه به جون کشورهای ضعیفه دارای ثروتهای طبیعی افتادن.
عمر کشوری مثل آمریکا هنوز به 600 سال هم نرسیده و اگه هنوز نش.....شب درازه و قلندر بیدار.
حجاب یکیشه ، نزول , قمار (بدنیست که بدونید بسیاری از ثروتمندان و حتی سیاستمداران اروپا و آمریکا قمار بازان قهاری هستن که دوره ای در لاسوگاس جمع میشن)و........
راستی چون صحبت از آقای قرائتی شد یه چیز جالب یادم اومد که چند روز پیش همین بحث حجاب بود که با همون لحجه شیرینه کاشونیش گفت:"شما بگید عزیزان من افطاری بیشتر میچسبه یا ناهار؟"
همه گفتن افطاری. گفت "همین دیگه اگه از صبح تا ظهر هی ناخونک بزنی به این و بخوری و اون. بخوری دیگه از ناهار هم لذت نمیبری...خوب حجاب هم همینطوره دیگه مردی که همش تو خیابون........دیگه از همسرش لذتی نمیبره... این هم یکی از فلسفه های دیگر حجاب"
انصافا که این مرد چقدر دوست داشتنیه خدا عمرش بده و امید وارم که روز محشر خود قرآن شفاعتشو بکنه که عمر عزیزش رو به پای تبلیغ و تدریس احکام قرآنی گذاشته.

hamid40;255772 نوشت:
افطاری بیشتر میچسبه یا ناهار؟" همه گفتن افطاری. گفت "همین دیگه اگه از صبح تا ظهر هی ناخونک بزنی به این و بخوری و اون. بخوری دیگه از ناهار هم لذت نمیبری...خوب حجاب هم همینطوره دیگه مردی که همش تو خیابون........دیگه از همسرش لذتی نمیبره... این هم یکی از فلسفه های دیگر حجاب"

اینو تا حالا نشنیده بودم!!!! انصافا افطاری بیشتر میچسبه ! و انصافا مثال جالبی بود! دم شما و دم آقای قرائتی گرم!

[="Tahoma"]

به نام خدا

سلام علیکم

hoorshid;255701 نوشت:

این حرف درست اما:

اولا":
اونا نه دین دارند،نه اعتقاد به دین و نه اعتقاد به مسائل دینی:ok:

دوما":
مسئله حجاب با توجه به سخنرانی هایی که گذاشتم،در جامعه ی اسلامی که اعتقاد به دین و مسائل دینی دارند،موضوع جدی هست،اما برای غربی ها نه، یک موضوع عادی!(چون
نه دینی دارند،نه اعتقادی به دین)

موفق و مؤید باشید
یا علی مدد:Gol:

asad;255758 نوشت:
اما شما قیاس کردید !
منظورم این بود که نمی خواستم سرعت پیشرفت رو مقایسه کنم!
asad;255758 نوشت:
خب کی گفته بر عکسش اتفاق افتاده؟ وقتی خودتون قبول دارید که سرعت پیشرفت علم در ایران بالاست یعنی اینکه قبول دارید سرعت پیشرفت علم در دیگر کشور ها پایین تر از ایرانه! و وقتی سرعت پیشرفت علم در کشور aپایین تر از سرعت پیشرفت علم در کشور b باشد یعنی اینکه کشور b موفق تر است یعنی اینکه باید ببینید در کشور a چه مشکلی وجود دارد که سرعت پیشرفت علم در آن پایین است! یکی از مشکلاتش همین بی حجابی است! همین که از درشت ترین مسئول مملکتش تا ریزترین کارکنان اداره هاش اسیر شهوت و مشکلات پیرامون آنند! تازه این همه خبرهای رسوایی های جنسی که از ریاست جمهورهای این کشور اون کشور تو اخبار به گوش من و شما میرسه تنها گوشه ای از بدبختی هاشونه! اگر همش لو میرفت میفهمیدید دنیا دسته کیه!
hamid40;255772 نوشت:
من نمیخواهم بگم مه شوروی بدلیل نداشتن حجاب زنهاش از صفحه روزگار محو شد . ولی میخوام اینو بگم که بار کج به منزل نمیرسه.الآن بیشترین جایزه نوبل رو آمریکا داره ولی خیلیهای اونهائی که نوبل گرفتن آمریکائی الاصل نیستن بلکه بعداز اینکه نبوغشون آشکار میشه با یه کلکی آمریکا اونها رو میدزدیده . مثلا یکیش اینشتین !! و یا همین کارهائی که با نخبه های مملکت خودمون دارن میکنن.

ببینید به هر حال هنوز هم خیلی از ساختار های اجتماعی ، صنعتی و اموزشیشون(و....) از ما بهتره!!!باید انصاف رو هم رعایت کنیم!!
این غیر قابل انکاره!
hamid40;255772 نوشت:
بیشتر بچه های شریف یا دانشگاههای معتبر رو تطمیع میکنن که برن.... حالا با این داستان کاری ندارم...
اگه دانشجوی شریف میره اونجا واسه اینه که واقعا (بعضی هاشون) کاری برای انجام دادن تو ایران ندارن!!(متاسفانه البته!!)اینو حتی خود اساتید شریفم قبول دارن!!من خودم از ربون یکیشون شنیدم!در باره طرح یکی از دانشجوهاش که در امریکا درس می خوند میگفت!به گفته خودش طرح این ادم به درد بیست سال اینده امریکا میخورد و در ایران حتی تا 100 سال دیگه هم کار برد نداره!!خب این ادم بیاد ایران چی کار کنه انصافا!!!واقعا میشه یه ادم بلا استفاده!!به هیچ دردی نمیخوره!!یا مثلا کامران وفا که الان داره تو هاردوارد درس میده یا خیلی های دیگه!!(اینو دیگه همه قبول دارن که سیستم اموزشی ایران افتضاحه!!!

حالا اصلا اینها مهم نیست!
چون همه ما میدونیم با وجود مشکلاتی که ما داشتیم تا این سطح پیشرفتم خودش کلیه!!به مرور زمان درست میشه ان شا الله
!

بنده عرض کردم سرعت پیشرفت در ایران(اون هم انصافا در سالهای اخیر!!)بیشتره!!اما نگفتم ایران از اون کشورا پیشرفته تره!!!
به هر حال مشکلاتی که فساد اخلاقی ایجاد میکنه باید باعث پسرفت بشه!!ولی چیزی که الان از این جوامع میبینیم خیلی متفاوته!!

؟؟؟

«سید رضوی»;255783 نوشت:
اولا": اونا نه دین دارند،نه اعتقاد به دین و نه اعتقاد به مسائل دینی دوما": مسئله حجاب با توجه به سخنرانی هایی که گذاشتم،در جامعه ی اسلامی که اعتقاد به دین و مسائل دینی دارند،موضوع جدی هست،اما برای غربی ها نه، یک موضوع عادی!(چون نه دینی دارند،نه اعتقادی به دین)
ببخشید ولی این حرفتون غیر مستقیم داره حکم اسلامو زیر سوال میبره(اگه یه کم دقیق نگاه کنید)!!!
حرفتون یعنی اگر یه جامعه دینی نباشه نبود حجاب براش مشکل ایجاد نمیکنه!!!!(که این طور نیست البته!!)
«سید رضوی»;255783 نوشت:
اما برای غربی ها نه، یک موضوع عادی!

یعنی اگر هیچ کس حجابو رعایت نمیکرد به یه مسئله عادی تبدیل میشد؟!؟!؟!!!
و برای هیچ کس مشکلی ایجاد نمیکرد؟

(یا من معنی حرفتونو اشتباه فهمیدم؟؟!!)

در ضمن یه چیز دیگه رو هم اضافه کنم!بی حجابی زن دلیل هرزگی مردان جامعه نمیشه!!!
به هر حال جامعه به هر شکلی که باشه مردان باید خود دار باشند(منظورم مردان مسلمانه البته)
نمیشه بگیم خب مردان اگه هرزگی کردند فقط تقصیر زنهاست!!!خدا فبل از این که از زنها بخواد حجاب داشته باشن از مردها خواسته نگاهشونو کنترل کنن!
یه مرد مسلمان اگه وسط جزیره لختی هام زندگی کنه باز دلیل نمیشه گناه کنه!!و قطعا خدا به خاطر گناهش در قیامت او رو باز خواست میکنه!!!(گرچه خود داریش در این شرایط پاداش مضاعف داره)
پس نمیشه بگیم همه مشکلات به این خاطره!!(بین مسلمانان البته)

[="Tahoma"]

hoorshid;255786 نوشت:

ببخشید ولی این حرفتون غیر مستقیم داره حکم اسلام رو زیر سوال میبره(اگه یه کم دقیق نگاه کنید)!!!
حرفتون یعنی اگر یه جامعه دینی نباشه نبود حجاب براش مشکل ایجاد نمیکنه!!!!(که این طور نیست البته!!)

-منظورتونو از حکم اسلام متوجه نشدم،کدوم حکم؟
-عرض بنده با توجه به گفته های شما که چرا غربی ها بدون حجاب پیشرفت کردند، این بود که:بی حجاب بودن برای اونا یک امری عادی و بی اهمیت هست،نه اینکه منظورم این باشه مشکلی ندارند؛چرا مشکل دارند فراوون،اعم از دنیوی و اخروی؛

hoorshid;255786 نوشت:

یعنی اگر هیچ کس حجابو رعایت نمیکرد به یه مسئله عادی تبدیل میشد؟!؟!؟!!!
و برای هیچ کس مشکلی ایجاد نمیکرد؟

(یا من معنی حرفتونو اشتباه فهمیدم؟؟!!)

بالا عرض شد که منظور حقیر،این نبود که مشکلی به وجود نمیاد،چرا میاد خیلی هم زیاد!

hoorshid;255788 نوشت:

نمیشه بگیم خب مردان اگه هرزگی کردند فقط تقصیر زنهاست!!!خدا قبل از این که از زنها بخواد حجاب داشته باشن از مردها خواسته نگاهشونو کنترل کنن!

خب سرکار بزرگوار ببینید اگر زنی در جامعه نباشه که روی خوش به این هرزه ها نشان نده ،مسلما" این هرزه ها هم همدمی نخواند داشت!

hoorshid;255788 نوشت:

یه مرد مسلمان اگه وسط جزیره لختی هام زندگی کنه باز دلیل نمیشه گناه کنه!!و قطعا خدا به خاطر گناهش در قیامت او رو باز خواست میکنه!!!

-شما از کجا میدونید؟
-چطور ممکنه با توجه به مثال شما که وقتی دور و بر آدم یک مشت (عریان) وجود داشته باشه،اصلا گناهی صورت نگیره؟(محاله!:ok:)

«سید رضوی»;255795 نوشت:
منظورتونو از حکم اسلام متوجه نشدم،کدوم حکم؟
حجاب!
«سید رضوی»;255795 نوشت:
عرض بنده با توجه به گفته های شما که چرا غربی ها بدون حجاب پیشرفت کردند، این بود که:بی حجاب بودن برای اونا یک امری عادی و بی اهمیت هست،نه اینکه منظورم این باشه مشکلی ندارند؛چرا مشکل دارند فراوون،اعم از دنیوی و اخروی؛
پس میشه بگین یعنی چی عادیه براشون!!بنده متوجه منظورتون نمیشم!!
«سید رضوی»;255800 نوشت:
خب سرکار بزرگوار ببینید اگر زنی در جامعه نباشه که روی خوش به این هرزه ها نشان نده ،مسلما" این هرزه ها هم همدمی نخواند داشت!
منظورم مردی بود که میخواد به گناه نیافتد!!نه یه مرد هرزه!!
«سید رضوی»;255800 نوشت:
شما از کجا میدونید؟ -چطور ممکنه با توجه به مثال شما که وقتی دور و بر آدم یک مشت (لختی) وجود داشته باشه،اصلا گناهی صورت نگیره؟(محاله!)
:Motehayer::Motehayer::Motehayer::Motehayer:ببخشید ولی.......( متاسف شدم)
مگه کسانی که قبل از امدن اسلام همه مشرک بودن جهنم نمیرن!!!؟؟؟چون همه دورو برشون گناه کار بودن!!!

خوب شد این مسئله رو مطرح کردم!!!!یعنی شما میگی بری یه جا که همه این طوری باشن حق داری گناه کنی؟!؟!البته که نه!!!

دلیلیم هم حکمیه که اسلام برای نگاه داده:مرد مسلمان اگر در جامعه ای غیر مسلمان زندگی کنه حق نداره به ان بخشی از بدن زنان ان جامعه نگاه کند که در بین خودشان معمول است بپوشانند!حال چه اون زن اون رو پوشانده باشه و چه نه!!!و همین طور حق نداره به بخشی از بدن انها که در جامعه خودشان معموله است پوشیده نشه با قصد لذت نگاه کنه
و مرد مسلمان حق نگاه کردن به غیر صورت و دستها تا مچ یک زن مسلمان رو نداره چه او پوشانده باشه و چه نه و چه با قصد لذت باشه و چه بدون قصد لذت!
و به صورت و دو دست از مچ به پایین هم حق نداره با قصد لذت نگاه کنه!!

البته که اگر مردی در جامعه ای خراب گناه کنه در قیامت بازخواست میشه!!!!!
این چه حرفیه؟!؟!

فکر میکنید الان زنها بد میان بیرون همه گناه تقصیر اونهاست؟!؟!و مردان بی تقصیرند؟!؟!

hoorshid;255784 نوشت:
ببینید به هر حال هنوز هم خیلی از ساختار های اجتماعی ، صنعتی و اموزشیشون(و....) از ما بهتره!!!باید انصاف رو هم رعایت کنیم!! این غیر قابل انکاره!

ببینید من هم قبول دارم که تو خیلی چیزا از ما بهترن! تو این که شکی نیست!
من میگم اگر ایران به اندازه ی اونها وقت داشت با توجه به سرعت پیشرفت ایرانیها (که خودت هم قبولش کردی) الان 20برابر اونها علم داشت!
یعنی این سرعت پیشرفت واقعا قابل تحسینه! و عمرا اگر آمریکا تو 30سال بتونه از صفر به اینجایی که ما الان واستادیم برسه!
و این اثرات جامعه ی اسلامی و دینی هستش! نه چیز دیگه!

hoorshid;255813 نوشت:

پس میشه بگین یعنی چی عادیه براشون!!بنده متوجه منظورتون نمیشم!!

یعنی به حجاب نه اهمیت میدن نه ارزش!
نه اینکه مشکلی نداشته باشن چون بی حجابند!:ok:

hoorshid;255813 نوشت:

منظورم مردی بود که میخواد به گناه نیافتد!!نه یه مرد هرزه!!

ببینید من در جواب شما که گفتید:نمیشه بگیم خب مردان اگه هرزگی کردند فقط تقصیر زنهاست!!!
درسته،نمیشه فقط! تقصیر زنها باشه،ولی اگر زنها هم با حجاب و عفت باشند،این هرزه ها هم کم محل شده و کاری نمیتونند انجام بدن!

hoorshid;255813 نوشت:

:Motehayer::Motehayer::Motehayer::Motehayer:ببخشید ولی.......( متاسف شدم)
مگه کسانی که قبل از امدن اسلام همه مشرک بودن جهنم نمیرن!!!؟؟؟چون همه دورو برشون گناه کار بودن!!!

بزرگوارید...

اینو باید از کارشناسان بپرسین چون من اطلاعاتی در این زمینه ندارم

hoorshid;255813 نوشت:

خوب شد این مسئله رو مطرح کردم!!!!یعنی شما میگی بری یه جا که همه این طوری باشن حق داری گناه کنی؟!؟!البته که نه!!!

همونطور که شما در قسمت بیو گرافیتون نوشتین،خیلی عجول هستین،یکی در همین مورد!
ببینید حقیر همچین منظوری نداشتم که حقی به اون آدم داده بشه که گناه کنه،بلکه منظورم این بود که امکانش وجود داره که حتی یک گناه انجام بده!:ok:
یک همچنین چیزی محاله که گناهی صورت نگیره و الا اسلام نمیگفت که باید زن حجاب داشته باشه!

hoorshid;255813 نوشت:

البته که اگر مردی در جامعه ای خراب گناه کنه در قیامت بازخواست میشه!!!!!
این چه حرفیه؟!؟!

کدوم چه حرفیه؟جمله ای که گفتین؟

hoorshid;255813 نوشت:

فکر میکنید الان زنها بد میان بیرون همه گناه تقصیر اونهاست؟!؟!و مردان بی تقصیرند؟!؟!

در جامعه ی اسلامی که همه اسلام را قبول دارند،وقتی یک زن بی حجابی میاد تو خیابون،اگر که مردها نگاهشونو کنترل کنند (که باید با تمرین و ممارست به وجود بیاد)
ولی باز دل یک نفر را میبره و باعث گناه میشه که هم مرد و هم زن گناه کرده باشند؛این زن زمینه ساز گناه میشه؛

«سید رضوی»;255823 نوشت:
یک همچنین چیزی محاله که گناهی صورت نگیره و الا اسلام نمیگفت که باید زن حجاب داشته باشه!
مشکل من هم دقیقا همینه!!!مطمئنم اگر ما مسلمانها به حکم اسلام عمل کنیم هیچ گناهی اتفاق نمی افتد
سوال هم که دارم اینه که چرا با وجود حکمی که اسلام در باره نگاه داده میگیم نبود حجاب جامعه ی اسلامی رو به گناه میندازه!!

اجازه بدین این طور توضیح بدم:
حکمی که اسلام درباره نگاه داده نشان میده که مرد مسلمان در هر جامعه ای باشد حق گناه کردن (حتی در حد نگاه بد)رو نداره!!!(البته بهتره بگم انسان مسلمان چه مرد و چه زن)و بنده میخوام بگم این حکم اگر توسط مردان مسلمان اجرا بشه به هیچ عنوان اونها به گناه نمی افتند(غیر این بود که اصلا گناهی که مردی در جامعه غیر مسلمان مرتکب میشه رو به عنوان گناه به حساب نمی اوردند!اصلا اسم گناه روش نمی ذاشتن!!مثلا کشتن کسی برای دفاع از خود اصلا گناه نیست!)
قطعا از هر کار شناسی بپرسین همین رو خدوتتون میگن!!
فرقی نمیکنه اگه کاری گناهه ، گناهه!

قطعا شرایط یه جامعه بد دلیلی بر انجام کار بد نیست!!!

[spoiler]
مثلا حضرت یوسف حق به گناه افتادن رو داشت؟!(قبل از این که بگین اون معصوم بوده عرض کنم که افرادی مثل ایشون که نه پیامبر بودن و نه معصوم باز هم چند مورد تو تاریخ هست!که البته با سختی خیلی بیشتری نسبت به قضیه حضرت یوسف جلو گناهو گرفتند!)[/spoiler]
در این مسئله شکی دارین؟

«سید رضوی»;255823 نوشت:
دلیل اصلی حجاب رو خود خداوند در قران فرموده که به خاطر خود زنهاست("اگر به عفاف شناخته شین براتون بهتره!")
نه اینکه به خاطر راحتی دیگران و اینکه برای مردها مشکلی پیش نیاد یکی دیگه تو عذاب باشه و سختی ببینه!
حجاب نوعی حفاظت از زنه برای مقابله با افرادی که یا اصلا اعتقادات درست و حسابی ندارند و یا در اعتقاداتشون محکم نیستند!
خود قران هم قبل درخواست از زنها برای رعایت حجاب از مرد خواسته نگاهشو کنترل کنه!

پس زن مسلمان حجابو رعایت میکنه به خاطر خودش!
و مرد مسلمان هم با کنترل نگاهش به هیچ عنوان به گناه نمی افتد(این رو قبلا از کارشناسان ان لاین پرسیدم!و قطعا اگر کسی احکام اسلامو کامل اجرا کنه هیچ مشکلی براش پیش نمی اید!چون اسلام برای انسان ها کافی است!!)

پس همان قدر که حجاب زن میتونه جلو فسادو بگیره(البته درستر است بگیم عفت!)نگاه مرد هم میتونه!!

از همه اینها خواستم نتیجه بگیرم که الزاما نبود حجاب نمیتونه باعث ایجاد فساد در بین مسلمانان باشه!
اگر مردان مسلمان نگاهشونو کنترل کنند قطعا دچار فساد نمیشن!

امیدوارم کارشناسان محترم به این اشکال بنده جواب بدن!

hoorshid;255838 نوشت:

مشکل من هم دقیقا همینه!!!مطمئنم اگر ما مسلمانها به حکم اسلام عمل کنیم هیچ گناهی اتفاق نمی افتد
سوال هم که دارم اینه که چرا با وجود حکمی که اسلام در باره نگاه داده میگیم نبود حجاب جامعه ی اسلامی رو به گناه میندازه!!

-دقیقا"...اگر عمل کنیم
-و البته اسلام گفته که زن باید زینت هایش را فقط برای شوهرش نمایان کند نه در عموم مردم!
-انگار که شما مخالف حجاب هستین و میفرمایید که زن هر جور که خواست بگرده و مرد هم چشمش کور،دندش کج! نگاهشو کنترل کنه،
درسته؟!!

hoorshid;255838 نوشت:

مثلا حضرت یوسف حق به گناه افتادن رو داشت؟!(قبل از این که بگین اون معصوم بوده عرض کنم که افرادی مثل ایشون که نه پیامبر بودن و نه معصوم باز هم چند مورد تو تاریخ هست!که البته با سختی خیلی بیشتری نسبت به قضیه حضرت یوسف جلو گناهو گرفتند!)[/spoiler]
در این مسئله شکی دارین؟

اگر که همه بتونن خودشونو کنترل کنند که خیلی هم خوب هست؛اراده میخواد؛ولی باید از اون طرف هم زنها زینتهایشون را هر جا که میرسه مفت و مجانی حراج نکنند!

hoorshid;255838 نوشت:

دلیل اصلی حجاب رو خود خداوند در قران فرموده که به خاطر خود زنهاست("اگر به عفاف شناخته شین براتون بهتره!")
نه اینکه به خاطر راحتی دیگران و اینکه برای مردها مشکلی پیش نیاد یکی دیگه تو عذاب باشه و سختی ببینه!

شما فقط بخش فقه و احکام اسلام رو در نظر میگیرید؟بخش های دیگر مثل اخلاق پس چی؟

شما هر جور که خواستی بگردی و به هر کس که صدمه ی علمی و روحی و ... زدین،طوری نیست؟!!!
نمیشه که خواهر من!

hoorshid;255838 نوشت:

حجاب نوعی حفاظت از زنه برای مقابله با افرادی که یا اصلا اعتقادات درست و حسابی ندارند و یا در اعتقاداتشون محکم نیستند!

هم مرد باید نگاهشو کنترل کنه،هم زن باید عفتشو نگهداره،درست؟

hoorshid;255838 نوشت:

فقط و فقط برای خودش؟!!! بر چه اساس میفرمایید،سند لطفا"...

با سلام
کمی دیر وارد بحثتون شدم ولی من فکر میکنم که یک خانم اول از هر چیز بخاطر خودش حجاب میکند و بعد دیگران. ممکن است همه حانمها در بیرون با مخاطرات و ناامنی مواجه نشوند ولی از جنبه معنوی حفط حجاب تعریف دیگری هم دارد.

به فرموده علامه حسن زاده آملی، وقتی زنی مسلمان با اختیار و انتخاب خود حجاب را رعایت میکند، دریچه هایی از معنویت و فیوضات الهی به روی او گشوده میشود که اگر این پوشش را کنار بگذارد و خود نمایی کند و یا عریان شود درواقع آن دریچه ها و انوار الهی را بروی خود بسته و خود را از برخی ادراکات معنوی محروم نموده است.
مرد مسلمان نیز هنگامیکه با اراده خویش چشم از نگاه حرام میبندد خود را آماده دریافت های معنوی میکند چنانچه خداوند وعده داده است که در ازای گذشتن از این نگاه کوتاه، ایمانی به او عطا میکند که حلاوتش را در دل خواهد چشید.

در واقع فرض بر این است که هر دو طرف ، هم مرد و هم زن، اول برای اعتلای روح خود از گناه پرهیز میکنند و سپس برای مصالح اجتماع، (مگر اینکه خیلی احساس مسئولیت کنند)،چون طبیعتا پاداشی که انسان بواسطه اطاعت امر خدا از روح خود میگیرد بسیار ملموس تر و نزدیکتر از سایر امور و رعایت مصالح این جامعه رنگارنگ و پر از تضاد است. اگر زیاد دم از مصالح این جامعه زده شود ممکن است یک پسر جوان منطقش این شود که "این زنها و دخترا واسه ما خودشونو اینجوری درست کردن، چرا نیگاشون نکنم؟!!عفت عمومی و ناموس و این حرفها کیلو چنده؟.."و دختر جوان بگویند :من از گرما بمیرم تو این حجاب؟به من چه که فلان پسر تحریک میشه و بعدش عذاب میکشه ، خوب بکشه !، خیلی دل خوشی دارم از دست همشون !!..
یعنی عمق احساس هیچکدام برای دیگری قابل درک نیست و ایجاد مسئولیت نمیکند.
ولی اگر بدانند ،یعنی به این آگاهی برسند که در درجه اول خودشان و آرامش و کمال روحشان مد نظر دین است ،مسلما
اطاعت از آنرا راحت تر میپذیرند.

نقل قول:
ايا نداشتن حجاب به جامعه اسيب ميزند‏?‏

سلام

بله صدمه میزند

بزرگ ترین ضررش اینه که جوانها با دیدن زنان بی حجاب ( با لباس های بدن نماشون) علاقه ای برای عزاداری امام حسین ندارن و کم کم ضعیف میشن! (از لحاظ غیرت)

و صد البته این همان دلیلی هست که آمریکا و غرب نتونستند تا حالا وارد ایران بشن!
و هزار البته همان دلیلی هست که امام زمان میگن «این ما هستیم شما را نگه میداریم و الا تاکنون دشمنان شما را می بلعیدند!»

و الا

هیچی ...چه فرقی ما با سوریه و عراق و لیبی و مصر و عربستان و ...داریم!

باید حجاب مردم به دوره قبل دوره خاتمی برگردد و الا تهران تاوان بدی خواهد داد!

عزرائیل;255996 نوشت:

سلام

بله صدمه میزند

بزرگ ترین ضررش اینه که جوانها با دیدن زنان بی حجاب ( با لباس های بدن نماشون) علاقه ای برای عزاداری امام حسین ندارن و کم کم ضعیف میشن! (از لحاظ غیرت)

و هزار البته همان دلیلی هست که امام زمان میگن «این ما هستیم شما را نگه میداریم و الا تاکنون دشمنان شما را می بلعیدند!»

و الا

آخه چه ربطی داره؟ مگه الان کشور ما کم تو عذابه؟ الان که دیگه حمله نمیکنند جور دیگه اقتصاد ما رو فلج میکنند چون ما به اونها وابسته تر هستیم تا اونها به ما در ضمن چجوری دیگه میخوان ما رو ببلعند قیمت مواد غذایی و اجاره خونه و حمل و نقل و اینها چند برابر شده اونوقت میگن تحریمها اثر نداشته ما بریم اصلا نقاب بزنیم به صورتمون مگه امنیت ملی ما و اقتصاد ما چه تغییری میخواد بکنه؟ آیا معیشت ما بهتر میشه؟

به نام خدا

سلام علیکم

shahram1363;256026 نوشت:
آخه چه ربطی داره؟ مگه الان کشور ما کم تو عذابه؟ الان که دیگه حمله نمیکنند جور دیگه اقتصاد ما رو فلج میکنند چون ما به اونها وابسته تر هستیم تا اونها به ما در ضمن چجوری دیگه میخوان ما رو ببلعند قیمت مواد غذایی و اجاره خونه و حمل و نقل و اینها چند برابر شده اونوقت میگن تحریمها اثر نداشته ما بریم اصلا نقاب بزنیم به صورتمون مگه امنیت ملی ما و اقتصاد ما چه تغییری میخواد بکنه؟ آیا معیشت ما بهتر میشه؟

جناب شهرام خان،این بحث مربوط به این تایپیک نمی شود!

موفق و مؤید باشید

عزرائیل;255996 نوشت:

سلام

بله صدمه میزند

و الا

با تشکر از شما.:ok:
کاش همه بیاد داشته باشیم که بخاطر ایجاد جامعه ای که ظاهرش از مظاهر فساد پاک باشدخیلیها شهید شدند و پس از انقلاب و در دوران جنگ، حفظ ارزشهای دینی و اخلاقی در سطح جامعه آرزو و وصیت جوانان شهید ما بود. ما اینها را آسان بدست نیاوردیم اما در حفظشان سهل انگاری کردیم. همین بد حجابی که شاهدش هستیم ثمره نامطلوب مختصر آزادی بود که در دوره ای خاص به بهای جذب جوانان از آن دم زدند بدون آنکه تعریف صحیحی از مفهوم آزادی ارائه شود. باید توجه کرد که عملی که از سر امیال و هوی و هوس باشد یک انتخاب آزادانه و در چهارچوب اراده آزاد انسانی به حساب نمیاید. بلکه آزادی حقیقی آنست که فرد برای انتخاب آنچه که درست است و با فطرتش سازگار است ممنوعیتی نداشته و آزاد باشد(چیزی که در جوامع ضد دین و بی بندوبار، بستر
چندان مناسبی برایش فراهم نیست ) .
بی حجابی یک انتخاب نیست . انتخاب در ذات خود از آگاهی نشات میگیرد. اگر فرد سیگاری به شما بگوید که کشیدن سیگار انتخاب اوست این اسمش انتخاب نیست بلکه جهالت است نسبت به عواقب مصرف سیگار.
بی حجابی در جامعه ای که چنین دوره های پرشکوهی را پشت سر گذاشته، در واقع خود را به نادانی زدن است..جهالت است نسبت به عواقب اجتماعی و اخروی این پدیده و بی احترامی کردن و کمرنگ کردن ارزشها و باورهای جامعه ای شیعی است که همه قدرت و استقامتش را از معتقداتش دارد
..

«سید رضوی»;255859 نوشت:
انگار که شما مخالف حجاب هستین و میفرمایید که زن هر جور که خواست بگرده و مرد هم چشمش کور،دندش کج! نگاهشو کنترل کنه،درسته؟!!
اصلا این طور نیست!اتفاقا کاملا برعکس است!من هر جا که بتونم ازش دفاع هم میکنم ولی مشکل من اینه که به نظرم قلسفه حجاب این چیزی نیست که گفته میشه!یعنی اینکه من حجاب داشته باشم چون که یکی دیگه تو گناه نیافته!!میدونید همین تعبیر(که البته به نظر من غلطه)از فلسفه حجاب خیلی ها رو از انجام و رعایتش زده کرده!؟!
«سید رضوی»;255860 نوشت:
hoorshid;256173 نوشت:
فقط و فقط برای خودش؟!!! بر چه اساس میفرمایید،سند لطفا"...

برای این حرفم چند دلیل دارم(البته اصراری هم به درستیش ندارم و بیشتر از مطرح کردنش دنبال اینم که اگه غلطه متوجه اشتباهم بشم!)
1 يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا
اى پيامبر! به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش‏هاى خود را بر خود بپيچند. اين براى آن كه [به عفيف بودن‏] شناخته شوند و مورد تعرض [هوسبازان‏] قرار نگيرند نزديك‏تر است، و خدا آمرزنده و مهربان است
چیزی که من از این ایه برداشت کردم اینه که خدا خودش داره دلیل حجابو صریحتا بیان میکنه:اگه به حجاب شناخته شین براتون بهتره!(برای خودتون مناسبه!خدا نگفته حجاب داشته باش که یکی دیگه تو گناه نیافته!!اون یکی دیگه اگه میخواد به گناه نیافته خدا به خودش گفته:به مردان مؤمن بگو كه چشم هاي خود را فرو پوشند . نيز دامان خويش را، كه براي ايشان پاكيزه تراست. همانا خداوند به آنچه انجام مي دهند، آگاه است.)
به نظر من با جمع این دوتا ایه تفسیر درست و غلط از دلیل حفظ حجاب کاملا روشن میشه!!
اخه خدا کجا گفته(اصلا اشاره کرده!!)که : زنان، حجاب داشته باشین تا مردان به گناه نیافتند!!!
زنان، چله تابستون شونصدتا لباس رو هم رو هم بپوشین تا مردان به گناه نیافتند!!!
خدا واسه اینکه مردان به گناه نیافتند به خودشون گفته نگاهشونو کنترل کنند!!

«سید رضوی»;255859 نوشت:
اگر که همه بتونن خودشونو کنترل کنند که خیلی هم خوب هست؛اراده میخواد؛ولی باید از اون طرف هم زنها زینتهایشون را هر جا که میرسه مفت و مجانی حراج نکنند!
چیزی که تو این قضیه خیلی منو ناراحت میکنه همینه!!!هر وقت حرف حجاب و حفظ اون میشه خیلی ها میگن خانمها باید حجابشونو حفظ کنن چون همه مردها که با اراده نیستند که بتونن نگاهشونو کنترل کنن!!خب چرا برعکسشو نمیگن!!اقایون باید نگاهشون رو کنترل کنن چون همه خانم ها اراده ندارن زمستونو تابستون اون همه لباس بپوشن!!!(اینم تاکید کنم که من نه با اون زنی که با هزارقلم ارایش و تیپای عجیب غریب میاد بیرون موافقم نه با مردی که وقتی تو خیابون را میره عین جغد کلش360درجه میچرخه و....!!اما میخوام بگم همون طور که استدلال دوم درست نیست استدلال اول هم درست نیست!!!!انصافا ادم کلشو بندازه پایین و با یه تی شرت تو خیابون را بره راحت تره یا وسط تابستون ظل افتاب با زبون روزه علاوه بر اون تیشرت یه مانتو و یه روسری و یه چادر اونم مشکی سرش کنه و بره بیرون!!!کدوم اراده بیشتری میخواد؟!تازه حکم نگاه ـ هر چند محدود تر ـ برای زنهام هست!!!)
«سید رضوی»;255860 نوشت:
شما فقط بخش فقه و احکام اسلام رو در نظر میگیرید؟بخش های دیگر مثل اخلاق پس چی؟ شما هر جور که خواستی بگردی و به هر کس که صدمه ی علمی و روحی و ... زدین،طوری نیست؟!!!

این اخلاقیه من این همه تو زحمت باشم که شما به گناه نیافتی!؟!؟!؟!...(چرا اون طرفو نمیبینید!!!؟؟)
من نمیتونم بپذیرم(یا بهتره بگم دلیلشو اگرم درست باشه متوجه نمیشم)که خدا واسه اینکه برای یکی دیگه مشکل پیش نیاد از من بخواد این همه زحمتو تحمل کنم به خصوص که اون یکی دیگه با حفظ نگاهش راحت میتونه جلو این مشکلاتو بگیره!!!دلیلم هم برای این حرفو قبلا گفتم:
hoorshid;256173 نوشت:
دلیلیم هم حکمیه که اسلام برای نگاه داده:مرد مسلمان اگر در جامعه ای غیر مسلمان زندگی کنه حق نداره به ان بخشی از بدن زنان ان جامعه نگاه کند که در بین خودشان معمول است بپوشانند!حال چه اون زن اون رو پوشانده باشه و چه نه!!!و همین طور حق نداره به بخشی از بدن انها که در جامعه خودشان معموله است پوشیده نشه با قصد لذت نگاه کنه
و مرد مسلمان حق نگاه کردن به غیر صورت و دستها تا مچ یک زن مسلمان رو نداره چه او پوشانده باشه و چه نه و چه با قصد لذت باشه و چه بدون قصد لذت!
و به صورت و دو دست از مچ به پایین هم حق نداره با قصد لذت نگاه کنه!!

و از اونجایی که همه احکام اسلام کافی اند!قطعا اگر یه انسان(چه مرد و چه زن)اونا رو رعایت کنه به گناه نمی افتد!غیر از اینه؟

بازم بگم من با حجاب مخالف نیستم!!ولی به نظرم حجاب برای حفاظت از خود زنه!برای اینکه جلو نگاه های هزار تا ادم مریضو بگیره!برای حفاظت از زن در مقابل کسی که اعتقادات درستو حسابی نداره!نه اینکه.....!

hoorshid;255838 نوشت:

برای جلو گیری از سو تفاهم اینم بگم:
به نظر من حجاب واسه اینه که وقتی یه زن با جنس مخالفش حرف میزنه اون نه به عنوان یه زن که به عنوان یه انسان بهش نگاه کنه!
به اون به عنوان یه وسیله برای تامیین نیازش نگاه نکنه!!بلکه ارزش های انسانیشو ببینه!!
واسه اینه که وقتی یه زن با یه مرد حرف میزنه برای اون مرد ـ و البته بهتتر بود به جای حجاب میگفتیم عفت که اینجام بشه گفت:نه برای اون زن و نه برای اون مرد! ـ جنسیت طرف مقابل فرقی نکنه!و رفتار و نگاه عادی و انسانی داشته باشه نه...
واسه ی حفظ کرامت خود زنه!...
در واقع ایه ی :
يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا
داره صریحا به این نکته اشاره میکنه:که تیپ بد یه زن در واقع مثل یه الارم ، یه چراق چشمک زن و... برای مردی میمونه که اعتقادش محکم نیست!!!و زن چه بخواد و چه نه داره به اون ادم میگه اهل خیلی چیزاست!!!
به نظرم این دلیل اصلی حجابه!

پس با این تفاسیر در همه جای دنیا به غیر از ایران تیپ زن مثل الارم هستش و همه مردم هم در هوس دیدن هم هستند فقط تو ایران مسخره هست که این چیزها وجود داره و نمیدونم چرا ما باید با همه دنیا فرق داشته باشیم از همه لحاظ تو سختی و بدبختی باشیم

[=tahoma]

hoorshid;256173 نوشت:

اتفاقا کاملا برعکس است!من هر جا که بتونم ازش دفاع هم میکنم

پس سرکار خانم،چرا اینجا دارید میگین که زن با تیشرت بیاد تو خیابون و مرد سرشو بندازه پایین و نگاهش نکنه؟!

hoorshid;256173 نوشت:

برای این حرفم چند دلیل دارم(البته اصراری هم به درستیش ندارم و بیشتر از مطرح کردنش دنبال اینم که اگه غلطه متوجه اشتباهم بشم!)
1 يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا
اى پيامبر! به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش‏هاى خود را بر خود بپيچند. اين براى آن كه [به عفيف بودن‏] شناخته شوند و مورد تعرض [هوسبازان‏] قرار نگيرند نزديك‏تر است، و خدا آمرزنده و مهربان است

[=tahoma][=&quot]درسته اين عبارت اومده ولي اين دليل حجاب نيست
اين در واقع نوعي وصفه براي حجاب داشتن،همین!
[/]
[/]خب اينجا به يکي از جنبه هاي فوائد حجاب که به زنها مي رسه اشاره مي کنه و چون حجاب براي زنها در اين آيه آمده است اشاره به فايده اونها کردهنتيجه طبيعي اين کار هم اينه که همزنها محفوظ مي مانندو هم مردها در معرض گناه واقع نمي شند ودر نتيجه جامعه سالم مي ماند
اتفاقا در آيه ديگر (سوره نور آيه 30 ) همين امر را به مردان دارد کهمرد ها هم چشم ها رو بپوشانندو هرزه ولش نکنند!
شما
يک ايه رو ديدید و ديگر آيات رو نديده اید و برداشت ناقص کردید از حکم حجاب و فوائد آن
در آيه بعد همين دستور رو به زنها هم دارهکه چشمهاشون رو بپوشونند از نگاه حرامپس امر حجاب نه فقط براي زنها که همبراي زنها و هم براي مردان استمنتها محدوده حجاب براي اين دو فرق مي کنهاون هم به خاطر اينه کهزيبائي هاي زن بيشترهو مردان با نگاه بيشتر به گناه مي افتندتا زنها ،موي زن زيبائي جذاب کننده اي براي مرد داره،ولي مرد اينطور نيستديگر اعضاي زن هم همينطور استپس بايد همه جانبه به احکام خدا نگاه کردو از تکه تکه کردن احکام و آيات و روايات اجتناب کرد!
اگر امر حجاب رعايت بشهکسي زمينه گناه در جامعه پيدا نمي کنه و پاکيزه تر خواهد ماند

[=tahoma][=&quot]حجاب براي فرد فرد جامعه لازم و مفيده،اين طور نيست که براي خود فرد با حجاب فايده اي نداشته باشه اما براي ديگران فايده داشته باشه حجاب هم براي خود فرد محجبه مفيد است هم براي افرادي که فرد را محجبه ميبينند

[/][/][/]

[="Tahoma"]

hoorshid;256173 نوشت:

ولی مشکل من اینه که به نظرم قلسفه حجاب این چیزی نیست که گفته میشه!یعنی اینکه من حجاب داشته باشم چون که یکی دیگه تو گناه نیافته!!

hoorshid;256173 نوشت:

به نظر من با جمع این دوتا ایه تفسیر درست و غلط از دلیل حفظ حجاب کاملا روشن میشه!!

بله به مردها هم گفته نگاهشون را کنترل کنند
لزومي نداره شونصدتا لباس به قول شما بپوشند همون مانتویی که دارند،مانتو نه چادر!
با يه جنس خنک، بلند باشه و چسبان نباشه،و همچنين روسري شون موها و گردنشون را بپوشونه
و در کل يه نوعي لباس بپوشند که هيچ جاي بدن به جز صورت و دو دستشون پيدا نباشه حجابه ديگه!
اگه مانتو تنگ و کوتاه باشه گرمشون نميشه؟!!!!
اگه موها بيرون باشه ديگه گرم نيست؟!!

hoorshid;256173 نوشت:

اگه به حجاب شناخته شین براتون بهتره!(برای خودتون مناسبه!خدا نگفته حجاب داشته باش که یکی دیگه تو گناه نیافته!!اون یکی دیگه اگه میخواد به گناه نیافته خدا به خودش گفته:به مردان مؤمن بگو كه چشم هاي خود را فرو پوشند .
بازم بگم من با حجاب مخالف نیستم!!ولی به نظرم حجاب برای حفاظت از خود زنه!برای اینکه جلو نگاه های هزار تا ادم مریضو بگیره!برای حفاظت از زن در مقابل کسی که اعتقادات درستو حسابی نداره!نه اینکه.....!

بله اين هست ، درسته زن از گزندها در امان خواهد بود با حجاب اما قطعا اين طور هست که مردها هم که اين زن را ميببينند از لحاظ رواني در آسايش هستند:ok:
شما باید بدونید که ديدن زنهايي که حجاب درست و حسابي ندارند و خودنمايي ميکنند با حرکات و رفتار و آرايش چه تاثيري بر مردها دارد!

shahram1363;256222 نوشت:
پس با این تفاسیر در همه جای دنیا به غیر از ایران تیپ زن مثل الارم هستش و همه مردم هم در هوس دیدن هم هستند فقط تو ایران مسخره هست که این چیزها وجود داره و نمیدونم چرا ما باید با همه دنیا فرق داشته باشیم از همه لحاظ تو سختی و بدبختی باشیم

تو ایران مسخره هست؟!!از چه نظر؟از اینکه داریم سعی میکنیم با حجاب باشیم؟
به نظرتون چطوری میبایستی بود؟لطفا" کامل کنید....

shahram1363;256222 نوشت:
پس با این تفاسیر در همه جای دنیا به غیر از ایران تیپ زن مثل الارم هستش و همه مردم هم در هوس دیدن هم هستند
دقیقا!!!!البته اگه اون به غیر ایرانشو حذف کنین!!!!
یه سری امار برات می ذارم یه نگا بهشون بنداز!(امار بچه هایی است که بدون ازدواج به دنیا میان تو جاهای مختلف دنیا!)
[ATTACH]15285[/ATTACH]

یا خودت تو گوگل قسمت عکس این عبارتو سرچ کن:(woman to go)
عکس یه سری دختر که تو ویترین وایسادن میاد!!(یه سری عکساشو گذاشتم پستمو حذف کردن!!!!!امید وارم الان این کارو نکنن!

)
اون دخترا مانکن لباس نیستن!برای فروشو تبلیغ لباس تنشونم ازشون استفاده نمیشه!!
خودشونو میفروشن!!!!
قیمتشون از مچ دستشون اویزونه!!!!
انقدر تحقیر شدن که حتی رو اتیکت قیمتشون برای ملیت نزده nationality زده made in!!!!!

واسه همین چیزا میگم حجاب برای حفظ خود زنه!!!
برای حفظ حرمت زنه!

:ajab:هی گفتن زن بدون حجاب مث کالاست همه گفتن برو بابا!!!دری وری میگین!!

حالا قشنگ گذاشتنش تو ویترین که خیال همه راحت شه!!!

یه سرچی بکن در مورد امار woman trafficبخون!!می فهمی الارم یعنی چی!!!....

«سید رضوی»;256232 نوشت:
پس سرکار خانم،چرا اینجا دارید میگین که زن با تیشرت بیاد تو خیابون و مرد سرشو بندازه پایین و نگاهش نکنه؟!
من کی اینو گفتم!!!؟!؟؟!:Moteajeb!::Moteajeb!:
لطفا کامل بخونین و درست که دچار سوء برداشت نشین!!!
من فقط داشتم وضعیت هارو مقایسه میکردم!که بگم کدوم راحت تره!!وظیفه پسرا یا دخترا!همین!!
خوبه گفتم که:
hoorshid;256173 نوشت:
اینم تاکید کنم که من نه با اون زنی که با هزارقلم ارایش و تیپای عجیب غریب میاد بیرون موافقم نه با مردی که وقتی تو خیابون را میره عین جغد کلش360درجه میچرخه و....!!ا
در ضمن تو پست 30( http://www.askdin.com/post256185-30.html) هم دلیل اینکه زنا نباید به قول شما با تی شرت بیان بیرونم گفتم!!!

«سید رضوی»;256232 نوشت:
اين در واقع نوعي وصفه براي حجاب داشتن،همین!
حالا من غیر مستند حرف میزنم یا...؟
معنای ایه دواضح است!!دقیقا یعنی چی وصفه؟!؟!شما بفرمایید چرا معنایی که از ظاهر ایه واضح است رو رد میکنید و این حرفو میزنین!!

«سید رضوی»;256232 نوشت:
و هم مردها در معرض گناه واقع نمي شند

اینو دقیقا از کجای ایاتی که اوردین پیدا کردین!؟
من برای حرفام دلیل اوردم!ولی شما همین طوری گفتین غلطه!!!
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من گفتم که:

hoorshid;256173 نوشت:
البته اصراری هم به درستیش ندارم و بیشتر از مطرح کردنش دنبال اینم که اگه غلطه متوجه اشتباهم بشم!

ولی اگه دلیل منطقی و به قول خودتون مستند بشنوم!!!:khandan:!
«سید رضوی»;256232 نوشت:
اگر امر حجاب رعايت بشهکسي زمينه گناه در جامعه پيدا نمي کنه و پاکيزه تر خواهد ماند
البته مردان هم نگاهشونو حفظ کنن جامعه دچار گنا نمی شه!!!
«سید رضوی»;256232 نوشت:
حجاب براي فرد فرد جامعه لازم و مفيده،اين طور نيست که براي خود فرد با حجاب فايده اي نداشته باشه
لا اقل پست30 رو می خوندین!!!

«سید رضوی»;256233 نوشت:
صورت و دو دستشون پيدا نباشه حجابه ديگه! اگه مانتو تنگ و کوتاه باشه گرمشون نميشه؟!!!! اگه موها بيرون باشه ديگه گرم نيست؟!!
چرا نیست هست!گرمشونم میشه!!بعد هم من کی گفتم مانتو تنگ و کوتاه خوبه؟!
در ضمن جهت یاد اوری عرض میکنم توضیحات بنده در باره خود حجاب بود !! بحث بی حجابی با بد حجابی فرق داره!

«سید رضوی»;256233 نوشت:
له اين هست ، درسته زن از گزندها در امان خواهد بود با حجاب اما قطعا اين طور هست که مردها هم که اين زن را ميببينند از لحاظ رواني در آسايش هستند!
:no::no::no:مردها چشماشونو کنترل کنند هم از لحاظ روانی در ارامش هستند!!!

«سید رضوی»;256233 نوشت:
شما باید بدونید که ديدن زنهايي که حجاب درست و حسابي ندارند و خودنمايي ميکنند با حرکات و رفتار و آرايش چه تاثيري بر مردها دارد!
دقیقا چون اینا رو میدونم(متاسفانه!!)میگم حجاب برای حفظ خود زنه!!و مطمئن باشین اگه همه دخترا یه ذره از روانشناسی جنس مخالفشون میدونستن یه تار موشونم بیرون نمی ذاشتن!!
:Ealam:ولی بازم میگم اگه مردی نگران این جور تاثیراست به جای اینکه بخواد از یکی دیگه ایراد بگیره باید اول از همه به خودش بتوپه که چرا چشماشو کنترل نکرده نه اینکه.....

shahram1363;256026 نوشت:
در پاسخ به حرفتون فقط میگم در باره تاریخ اندلوس(یا همون انجلوس) در زمان جنگ های صلیبی بخونین!!

در کل اینکه میخواستم بگم اگه جامعه ما واقعا جامعه اسلامی بود بی حجابی نمی تونست بهش اسیب بزنه!!!ولی متاسفانه نیست!!!کنترل چشم انسان رو ایزوله میکنه!!حالا تو هر جمع و جامعه ای که ادم زندگی کنه!!

به اعتقاد من ضرری که چشم چرانی میتونه بزنه خیلی خیلی خیلی بیشتر از بی حجابیه!
و باز هم متاسفانه این مسئله چیزی نیست که بشه براش قانون تصویب کرد و باهاش برخورد کرد!!
و همین حساسیتشو بیشتر میکنه!!و نشون میده این مسئله خیلی بیشتر نیاز مند صحبت و تبلیغه!ولی....

ببینید بی حجابی برای جوامع غیر دینی 100%اسیب رسانه اما
اصلا نباید برای جامعه دینی اسیب رسان باشه!
و اگه جامعه ما داره اسیب میبینه به خاطر اینه که متاسفانه به همه جنبه های دین توش توجه نمیشه!!!
انصافا چقدر در مورد کنترل نگاه صحبت میشه؟!
چقدر به اون توجه میشه؟!در حالی که خدا تو قران هم در مورد زنها و هم در مورد مردان اول تذکر داده نگاهتون رو کنترل کنین بعد حرف حجابو زده!!!
همین نشون میده اهمیت کدوم بیشتره!!
ولی انصافا ما به کدوم بیشتر اهمیت میدیم!؟

چند درصد مردای جامعه ما اصلا میدنن که نگاه کردن به غیر صورت و دستها تا مچ خانمها چه با قصد لذت باشه چه بدون اون شرعا اشکال داره؟!؟!.....
:god::god::god:

به نام خدا

سلام علیکم

سرکار خانم Hoorshid بزرگوار،صحبت هایی را که در پست های 32 و 33 گذاشتم را وقت گذاشتم و از کارشناسای آنلاین(هم قسمت تفسیر قرآن و هم قسمت کلام و عقاید) براتون پرسیدم تا ابهامات رفع شود(إنشاءالله) که مثل اینکه سر اعتقاد و حرفاتون هستید

،البته عذر میخوام اینو میگم ولی این تعبیرات و استدلال های شما پاش به جایی بند نیست؛یک آیه قرآن را که نمیشه هر کس دلش خواست تفسیر کند و برای خودش استدلال کند،کارشناس پس برای چی هست.....نکته بعدی اینکه من سعی میکنم حرفی نزنم که پاش به جایی از اسلام بند نباشه،سعی میکنم!

به هر حال

من حرف هایم رو زدم،تصمیم با خود شماست که بپذیرید یا نه!

مو فق و مؤید باشید
یا علی مدد

:Gol:

«سید رضوی»;256406 نوشت:
،صحبت هایی را که در پست های 32 و 33 گذاشتم را وقت گذاشتم و از کارشناسای آنلاین(هم قسمت تفسیر قرآن و هم قسمت کلام و عقاید) براتون پرسیدم تا ابهامات رفع شود(إنشاءالله) که مثل اینکه سر اعتقاد و حرفاتون هستید،البته عذر میخوام اینو میگم ولی این تعبیرات و استدلال های شما پاش به جایی بند نیست؛یک آیه قرآن را که نمیشه هر کس دلش خواست تفسیر کند و برای خودش استدلال کند،کارشناس پس برای چی هست.....نکته بعدی اینکه من سعی میکنم حرفی نزنم که پاش به جایی از اسلام بند نباشه،سعی میکنم!
حداقل مینوشتین سوالتون از ایشون چی بوده و جواب ایشون چی!
بنده که چند بار گفتم اصراری روی حرفام ندارم اگه دلیل مستند بشنوم!

کسی هم که قرانو تفسیر میکنه برای خودش دلایلی داره!مثلا میگه اگه فلان چیزی که از ظاهر ایه بر میاد درست نیست به فلان دلیل عقلیه!یا به خاطر فلان حدیثه!
والا من وقتی دارم متن صریح ایه رو میخونم و میبینم فلسفه حجابو چی بیان کرده و هیچ حدیث مستند و موثقی یا هیچ ایه ای رو هم بنده ندیدم(ببینید نمیگم وجود نداره!)که اونچه رو که شما گفتین تایید کنه!خب شما خودتو بذار جای من قبول میکنی!!؟؟
در ضمن بنده غیر ایات دو تا چیز دیگه رو هم برای استناد حرفام اوردم!
یکی دلیلی که به قول خودتون اخلاقیه!(اینکه خدا از یکی نمیخواد کلی تو زحمت باشه که دیگری تو گناه نیافتد در حالی که اون دیگری با این کار الزام و اجباری برای اون گناه نداره!و میتونه خودشو با کنترل نگاه حفظ کنه!پس چرا خدا باید همچین حکمی بده؟)از کارشناس این رو هم پرسیدین؟
دلیل دومم هم احکامی بود که در باره نگاه هست چه نگاه به زن مسلمان و چه غیر مسلمان!

بنده منتظرم!
ای کاش لااقل یکی از کارشناسان محترم در بحث شرکت میکردند!!...

hoorshid;256286 نوشت:
دقیقا!!!!البته اگه اون به غیر ایرانشو حذف کنین!!!!
یه سری امار برات می ذارم یه نگا بهشون بنداز!(امار بچه هایی است که بدون ازدواج به دنیا میان تو جاهای مختلف دنیا!)
[attach]15285[/attach]

یا خودت تو گوگل قسمت عکس این عبارتو سرچ کن:(woman to go)
عکس یه سری دختر که تو ویترین وایسادن میاد!!(یه سری عکساشو گذاشتم پستمو حذف کردن!!!!!امید وارم الان این کارو نکنن!

)
اون دخترا مانکن لباس نیستن!برای فروشو تبلیغ لباس تنشونم ازشون استفاده نمیشه!!
خودشونو میفروشن!!!!
قیمتشون از مچ دستشون اویزونه!!!!
انقدر تحقیر شدن که حتی رو اتیکت قیمتشون برای ملیت نزده nationality زده made in!!!!!

واسه همین چیزا میگم حجاب برای حفظ خود زنه!!!
برای حفظ حرمت زنه!

:ajab:هی گفتن زن بدون حجاب مث کالاست همه گفتن برو بابا!!!دری وری میگین!!

حالا قشنگ گذاشتنش تو ویترین که خیال همه راحت شه!!!

یه سرچی بکن در مورد امار woman trafficبخون!!می فهمی الارم یعنی چی!!!....

چه ربطی داره اگه بخواهیم وارد این بحثها بشیم که برده داری و کنیز داری تو اسلام هست که از همه این کارها کثیفتره به صیغه میرسیم که اون هم کثیفه و یک زن بدبخت برای پول مجبور میشه ساعتی در اختیار یک مرد هوسران قرار بگیره که چه فرقی داره حالا مثلا با اون ویترینی که شما ازش حرف میزنی که اصلا معلوم هم نیست اینطور باشه یا نه و ضمنا اونها هر چی هم که هستند صادق هستند و روراست حد اقل ریاکار نیستند که با دروغ و اراجیف سر یه عده آدم ساده رو کلاه بذارن

[="Tahoma"]

hoorshid;256412 نوشت:

حداقل مینوشتین سوالتون از ایشون چی بوده و جواب ایشون چی!

سوالاتی که از این دو کارشناس پرسیدم،همون بحث هایی بود که شما در پست 29 فرمودید و جواب هم که در پست 32و33 گذاشتم
؛اگر با دقت خونده باشین...

hoorshid;256412 نوشت:

کسی هم که قرانو تفسیر میکنه برای خودش دلایلی داره!مثلا میگه اگه فلان چیزی که از ظاهر ایه بر میاد درست نیست به فلان دلیل عقلیه!یا به خاطر فلان حدیثه!
والا من وقتی دارم متن صریح ایه رو میخونم و میبینم فلسفه حجابو چی بیان کرده و هیچ حدیث مستند و موثقی یا هیچ ایه ای رو هم بنده ندیدم(ببینید نمیگم وجود نداره!)که اونچه رو که شما گفتین تایید کنه!خب شما خودتو بذار جای من قبول میکنی!!؟؟

ببینید شما حق دارید،هر چیزی رو بدون سند نباید قبول کرد؛در مورد تفسیر هم عرض شد که تفسیر آیات قرآن مجید کار هر کسی نیست:ok:

hoorshid;256412 نوشت:

یکی دلیلی که به قول خودتون اخلاقیه!(اینکه خدا از یکی نمیخواد کلی تو زحمت باشه که دیگری تو گناه نیافتد در حالی که اون دیگری با این کار الزام و اجباری برای اون گناه نداره!و میتونه خودشو با کنترل نگاه حفظ کنه!پس چرا خدا باید همچین حکمی بده؟)از کارشناس این رو هم پرسیدین؟

بله،عرض شد تمام حرف هایی را که در پست 29 فرمودید را پرسیدم؛

hoorshid;256412 نوشت:

ای کاش لااقل یکی از کارشناسان محترم در بحث شرکت میکردند!!...

کارشناس را که مشخص کرده اند،چرا مشارکت نمیکنند،الله اعلم

موفق باشید

[="Tahoma"][="DarkRed"]

shahram1363;256419 نوشت:
چه ربطی داره اگه بخواهیم وارد این بحثها بشیم که برده داری و کنیز داری تو اسلام هست که از همه این کارها کثیفتره به صیغه میرسیم که اون هم کثیفه و یک زن بدبخت برای پول مجبور میشه ساعتی در اختیار یک مرد هوسران قرار بگیره که چه فرقی داره حالا مثلا با اون ویترینی که شما ازش حرف میزنی که اصلا معلوم هم نیست اینطور باشه یا نه و ضمنا اونها هر چی هم که هستند صادق هستند و روراست حد اقل ریاکار نیستند که با دروغ و اراجیف سر یه عده آدم ساده رو کلاه بذارن

این دیدگاه از جهل شما نصبت به حکم شرع در این مورد است!!!

شما بگویید ببینم

یعنی شما ازدواج دائم می کنید به خاطر عشق نیست؟

به خاطر استفاده جنسی نیست؟

در کجای جوامع اسلامی برده داری هست؟

می شه بگویید؟

پس بپایید تا شما از ان دست نباشید که با دروغ و اراجیف می خواهند مردم ساده رو گول زنند و یا شما ان مردم ساده نباشید!![/]

hoorshid;255568 نوشت:

با سلام خدمت شما و تمامی بزرگواران شرکت کننده در بحث

واقعیت آن است که عدم رعایت حجاب هم باعث آسیب به فرد می شود و هم آسیب به جامعه. همچنین هر آسیب فردی بی حجابی را که در نظر بگیریم ، آسیب های اجتماعی متعددی در پی دارد.به عنوان نمونه از مهمترین آسیب های فردی بی حجابی ، از بین رفتن امنیت برای زن بی حجاب است .

يَأَيهَُّا النَّبىِ‏ُّ قُل لّأَِزْوَاجِكَ وَ بَنَاتِكَ وَ نِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيهِْنَّ مِن جَلَبِيبِهِنَّ ذَالِكَ أَدْنىَ أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَ كاَنَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا (احزاب/59)
اى پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [روسرى‏هاى بلند] خود را بر خويش فروافكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحيم است.

وقتی دقیق تر فکر می کنیم به این نتیجه می رسیم که همین آثار فردی بی حجابی نیز در جامعه تاثیر دارد. چراکه جامعه چیزی جز مجموعه افراد نیست. هنگامی که امنیت برای یک فرد از جامعه کم بشود و دچار تعرض ، بی احترامی و ... شود طبیعتا در روحیات آن خانم تاثیر می گذارد و نمی توانند مانند قبل به فعالیت (تحصیل ، کار ، تربیت فرزند ، همسرداری و ....) بپردازد و این باعث لطمه به کل جامعه می شود.

حتی اگر بر فرض در جامعه ای افراد بیمار دل وجود نداشته باشند و به این زن بی حجاب بی احترامی و تعرض نشود ، اما این نوع بی حجابی در روحیه و ذهن عده ای از مردان که این وضع را مشاهده می کنند تاثیر دارد و خود باعث مشکلات بسیار زیادی برای آن مردان و بالتبع برای جامعه می شود. مانند بلوغ زودرس در کودکان و نوجوانان ، افت تحصیلی ، کم شدن توجه به همسر ، سست شدن یا از بین رفتن کانون خانواده ، عدم تمرکز به کار و فعالیت و ....

همچنین خود این خانم بی حجاب نیز بسیاری از وقت و عمرش را معمولا در جلوی آیینه ، خرید لباس و وسائل آرایشی و ... صرف می کند تا در نظر دیگران زیباتر به چشم بیاید و این باعث هدر رفتن عمرش و نیروی کار جامعه می شود. عمری که می توانست در راه فعالیت در عرصه های مختلف و رشد جامعه به کار گرفته شود.

از طرفی عدم توجه به حکم خداوند باعث کم شدن تقوا در افراد می شود که زمینه انجام گناهان دیگر نیز برای آنها فراهم می شود و ...

hoorshid;255701 نوشت:

پیشرفتهای علمی غرب مدیون تلاش و کوشش سالهای متمادی عده ای از افراد آنان است.
اگر در دانشمندان و مخترعین غربی توجه شود اکثریت غریب به اتفاق انها با پوششی ساده و به دور از بی بندو باری لجام گسیخته هستند. چرا که خود غربیان نیز به این نتیجه رسیده اند که رعایت پوشش در رشد تحصیلی و سطح کار و ... تاثیر دارد. این مطلب را با نگاهی به قوانینی که دانشگاه های غربی در خصوص پوشش دارد به خوبی می توان دریافت. لذا غرب هم به تاثیر پوشش آگاه است و سعی می کند با وضع قوانینی، محیط های علمی خودش را سالم نگه دارد تا دانشجویان و دانشمندانشان بتوانند به تحصیل ، تحقیق و پزوهش بپردازند.

از طرفی ما نباید فقط بعد علمی غرب را ببینیم آیا آنها در زندگی خانوادگی ، امنیت روانی ، امید در زندگی و ... در بین افرادشان نیز به همین میزان رشد کرده اند؟!! آمار بالای فروپاشی خانواده ها ، رشد منفی جمعیت ، تولد فرزندان نامشروعی که مشخص نیست والدینشان چه کسانی است و ... از جمله مشکلاتی است که غرب اکنون با آن مواجه است .

hoorshid;255838 نوشت:

اجازه بدین این طور توضیح بدم:
حکمی که اسلام درباره نگاه داده نشان میده که مرد مسلمان در هر جامعه ای باشد حق گناه کردن (حتی در حد نگاه بد)رو نداره!!!(البته بهتره بگم انسان مسلمان چه مرد و چه زن)و بنده میخوام بگم این حکم اگر توسط مردان مسلمان اجرا بشه به هیچ عنوان اونها به گناه نمی افتند(غیر این بود که اصلا گناهی که مردی در جامعه غیر مسلمان مرتکب میشه رو به عنوان گناه به حساب نمی اوردند!اصلا اسم گناه روش نمی ذاشتن!!مثلا کشتن کسی برای دفاع از خود اصلا گناه نیست!)
قطعا از هر کار شناسی بپرسین همین رو خدوتتون میگن!!
فرقی نمیکنه اگه کاری گناهه ، گناهه!

قطعا شرایط یه جامعه بد دلیلی بر انجام کار بد نیست!!!

در این مسئله شکی دارین؟

و مرد مسلمان هم با کنترل نگاهش به هیچ عنوان به گناه نمی افتد(این رو قبلا از کارشناسان ان لاین پرسیدم!و قطعا اگر کسی احکام اسلامو کامل اجرا کنه هیچ مشکلی براش پیش نمی اید!چون اسلام برای انسان ها کافی است!!)

پس همان قدر که حجاب زن میتونه جلو فسادو بگیره(البته درستر است بگیم عفت!)نگاه مرد هم میتونه!!

از همه اینها خواستم نتیجه بگیرم که الزاما نبود حجاب نمیتونه باعث ایجاد فساد در بین مسلمانان باشه!
اگر مردان مسلمان نگاهشونو کنترل کنند قطعا دچار فساد نمیشن!

امیدوارم کارشناسان محترم به این اشکال بنده جواب بدن!

1. بنا به آیات قرآن ، کنترل نگاه و حفظ عفت هم بر زنان جامعه واجب است و هم بر مردان.

توصیه قرآن به کنترل نگاه و حفظ عفت به مردان:

قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّواْ مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَ يحَْفَظُواْ فُرُوجَهُمْ ذَالِكَ أَزْكىَ‏ لهَُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرُ بِمَا يَصْنَعُونَ (نور/30)

به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگيرند، و عفاف خود را حفظ كنند اين براى آنان پاكيزه‏ تر است خداوند از آنچه انجام مى‏ دهيد آگاه است!

توصیه قرآن به کنترل نگاه و رعایت عفت به زنان:

وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَرِهِنَّ وَ يحَْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَ لْيَضْرِبْنَ بخُِمُرِهِنَّ عَلىَ‏ جُيُوبهِِنَّ وَ لَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ ءَابَائهِنَّ أَوْ ءَابَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنىِ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنىِ أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيرِْ أُوْلىِ الْارْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُواْ عَلىَ‏ عَوْرَاتِ النِّسَاءِ وَ لَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يخُْفِينَ مِن زِينَتِهِنَّ وَ تُوبُواْ إِلىَ اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكمُ‏ْ تُفْلِحُونَ(نور/31)

و به آنان با ايمان بگو چشمهاى خود را (از نگاه هوس‏ آلود) فروگيرند، و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را- جز آن مقدار كه نمايان است- آشكار ننمايند و (اطراف) روسرى‏ هاى خود را بر سينه خود افكنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود)، و زينت خود را آشكار نسازند مگر براى شوهرانشان، يا پدرانشان، يا پدر شوهرانشان، يا پسرانشان، يا پسران همسرانشان، يا برادرانشان، يا پسران برادرانشان، يا پسران خواهرانشان، يا زنان هم‏كيششان، يا بردگانشان [كنيزانشان‏]، يا افراد سفيه كه تمايلى به زن ندارند، يا كودكانى كه از امور جنسى مربوط به زنان آگاه نيستند و هنگام راه رفتن پاهاى خود را به زمين نزنند تا زينت پنهانيشان دانسته شود (و صداى خلخال كه برپا دارند به گوش رسد). و همگى بسوى خدا بازگرديد اى مؤمنان، تا رستگار شويد!

ادامه دارد...

2. رعایت حجاب یکی از مهمترین عواملی است که مانع از وجود فساد و نا امنی در جامعه می شود. پس بی حجابی تنها عامل ایجاد فساد نیست.

3. اگر هر یک از زن و مرد نگاه هایشان را کنترل کنند ، حجاب و پوششان را رعایت کنند و عفت داشته باشند قطعا جامعه دچار فساد ، بی بندو باری ، ناامنی و ... نمی شود .
البته باید قبول کرد که چون ظرافت ها و زیبایی های بدن زنان بیشتر است پس حجاب و پوشش زنان بیشتر از مردان است. از طرفی چون غالب مردان بیشتر از زنان از نگاه تاثیر می پزیرند و از طریق چشم زودتر به گناه می افتند لذا به مردان بیشتر از زنان توصیه شده است که نگاهایشان را کنترل کنند.

4. کاملا اشتباه است که بگوییم مردها نگاهشان را کنترل کنند حتی اگر تمام زنها هم بی حجاب باشند باز به گناه نمی افتند. چرا که تمام مردان از ایمان و تقوای بالایی برخوردار نیستند و بالاخره طاقت و تحملشان در جایی تمام می شود و ... همچنین بسیاری از موارد ناخواسته مردی چشمش به صحنه ای و خانم بد حجابی می افتد درست است که اگر تقوا داشته باشد نگاهش را ادامه نمی دهد اما این نگاه بالاخره در ذهنش تاثیراتی دارد و اگر این نگاه ها تکرار شود قطعا آسیب هایی در روحیه اش می گذارد که به راحتی قابل جبران نیست.
پس هر یک از زن و مرد باید به وظایفشان عمل کنند تا خودشان و جامعه از آثارش بهره مند شوند.

5. به این مثال دقت کنید: در هنگامی که تعدادی از افراد بیماری دارند که قابل سرایت به دیگران است آیا می توانیم بگوییم فقط آنها خودشان را درمان کنند و بقیه هیچ عمل پیشگیرانه ای انجام ندهند ؟!!! یا بالعکس بقیه سراغ پیشگیری بروند و برای درمان افراد بیمار (خودشان یا دیگران) اقدامی نشود؟!!! راه عاقلانه این است که هم افراد بیمار درمان شوند و هم بقیه پیشگیری کنند تا سلامت به کل جامعه باز گردد.
در مورد حجاب و نگاه نیز همینگونه است هم مردان و هم زنان باید با رعایت پوشش و نگاه از به وجود امدن آسیب های بی حجابی و عدم کنترل نگاه پیشگیری کنند و همچنین با امر به معروف و نهی از منکر ، آسان کردن شرایط ازدواج،عدم اختلاط زنان و مردان و ... سعی در بهبود کسانی که دچار بی حجابی و بی عفتی در نگاه هستند ، کنند. در این صورت است که سلامت به جامعه باز می گردد .

اول اینکه ممنون از توضیحات جامعتون!
جناب عبدالرحمن بنده چند مورد رو در این پست:(http://www.askdin.com/post256173-29.html)
مطرح کردم که هنوز برام شبهست!به خصوص که فکر میکنم در مورد ایاتی که بیان شده معنی ایه واضح است و البته بقیه دلایل....
ممکنه پاسخ اونها رو هم بفرمایین؟

hoorshid;256173 نوشت:
مشکل من اینه که به نظرم قلسفه حجاب این چیزی نیست که گفته میشه!یعنی اینکه من حجاب داشته باشم چون که یکی دیگه تو گناه نیافته!!میدونید همین تعبیر(که البته به نظر من غلطه)از فلسفه حجاب خیلی ها رو از انجام و رعایتش زده کرده!؟!

چیزی که من از این ایه برداشت کردم اینه که خدا خودش داره دلیل حجابو صریحتا بیان میکنه:اگه به حجاب شناخته شین براتون بهتره!(برای خودتون مناسبه!خدا نگفته حجاب داشته باش که یکی دیگه تو گناه نیافته!!اون یکی دیگه اگه میخواد به گناه نیافته خدا به خودش گفته:
به مردان مؤمن بگو كه چشم هاي خود را فرو پوشند . نيز دامان خويش را، كه براي ايشان پاكيزه تراست. همانا خداوند به آنچه انجام مي دهند، آگاه است.)
اخه خدا کجا گفته(اصلا اشاره کرده!!)که : زنان، حجاب داشته باشین تا مردان به گناه نیافتند!!!

چیزی که تو این قضیه خیلی منو ناراحت میکنه همینه!!!
هر وقت حرف حجاب و حفظ اون میشه خیلی ها میگن خانمها باید حجابشونو حفظ کنن چون همه مردها که با اراده نیستند که بتونن نگاهشونو کنترل کنن!!خب چرا برعکسشو نمیگن!!اقایون باید نگاهشون رو کنترل کنن چون همه خانم ها اراده ندارن زمستونو تابستون اون همه لباس بپوشن!!!(اینم تاکید کنم که من نه با اون زنی که با هزارقلم ارایش و تیپای عجیب غریب میاد بیرون موافقم نه با مردی که وقتی تو خیابون را میره عین جغد کلش360درجه میچرخه و....!!اما میخوام بگم همون طور که استدلال دوم درست نیست استدلال اول هم درست نیست!!!!انصافا ادم کلشو بندازه پایین و با یه تی شرت تو خیابون را بره راحت تره یا وسط تابستون ظل افتاب با زبون روزه علاوه بر اون تیشرت یه مانتو و یه روسری و یه چادر اونم مشکی سرش کنه و بره بیرون!!!کدوم اراده بیشتری میخواد؟!تازه حکم نگاه ـ هر چند محدود تر ـ برای زنهام هست!!!)
این اخلاقیه من این همه تو زحمت باشم که شما به گناه نیافتی!؟!؟!؟!...(چرا اون طرفو نمیبینید!!!؟؟)
من نمیتونم بپذیرم(یا بهتره بگم دلیلشو اگرم درست باشه متوجه نمیشم)که خدا واسه اینکه برای یکی دیگه مشکل پیش نیاد از من بخواد این همه زحمتو تحمل کنم به خصوص که اون یکی دیگه با حفظ نگاهش راحت میتونه جلو این مشکلاتو بگیره!!!دلیلم هم برای این حرفو قبلا گفتم:

و از اونجایی که همه احکام اسلام کافی اند!قطعا اگر یه انسان(چه مرد و چه زن)اونا رو رعایت کنه به گناه نمی افتد!

غیر از اینه؟

بعضی از احکام و دستورات فایده و اثرشان فقط در فرد است و در دیگران اثری ندارد مانند خواندن نماز شب ، شخصی اگر همیشه نماز شب بخواند آثار ، فوائد و ثمراتش نصیب خودش می شود.اما بعضی احکام علاوه بر اینکه برای خود فرد مفید است برای دیگران هم مفید است مانند حجاب.

اولین فایده حجاب برای خود زن است. زنی که با عفت است و حجابش را رعایت می کند از نگاه های هرز بیماردلان در امان است و با این آسایش و امنیتی که به دست می آورد می توانند به راحتی در جامعه حاضر شود و به فعالیت های مختلف اجتماعی بپردازد و در کانون خانواده نیز به زیبایی ایفای نقش کند.

دومین فایده حجاب زن ، برای مردها است. زیرا کنترل نگاه برای انها راحت تر می شود و با خیال راحت و بدون تحریک های مختلف به کار و فعالیت در بیرون از منزل می پردازند . از طرفی مردانی که بیمار هستند و دائما در حال چشم چرانی هستند با نگاه به یک زن محجبه ، چیز زیادی نصیبشان نمی شود و این خود به ترک این عادت زشت در آنها کمک می کند. همچنین نباید فراموش کنیم بسیاری از مردان (البته همه انسان ها این صفت دارند ولی الان بحث پیرامون مردان است.) هنگامی که زمینه برای گناه نباشد می توانند خویشتنداری کنند و عفت داشته باشند اما در محیط گناه آلود کم کم تقوایشان کمرنگ می شود تا جایی که به گناه می افتند. پس حجاب خانم ها باعث می شود محیط امن بماند و شرایط گناه برای مردان (چه انان که تقوا دارند و چه آنان که بی تقوا هستند) فراهم نشود.

پس می توان گفت که حجاب خانم ها در حفظ سلامت و امنیت کل جامعه تاثیر بسزایی دارد.

ادامه دارد ...

همانگونه که حجاب در مرحله اول به نفع خود زن و در مراحل بعد به نفع مردان ، خانواده و جامعه است.کنترل نگاه نیز در مرحله اول به نفع خود شخص (زن یا مرد) است. کسی که نگاهش را کنترل می کند و به صحنه گناه آلود نگاه نمی کند روح خودش پاک می ماند و به گناه آلود نمی شود. در مراحل بعد این کنترل نگاه باعث حفظ کانون خانواده ، انجام بهتر فعالیت ها و ... می شود.

از طرفی اگر بی طرف و منصفانه به قضیه نگاه کنیم کنترل نگاه برای مردان بسیار سخت تر از حفظ حجاب برای خانم ها (حتی در تابستان و با زبان روزه) است. چرا که پوشش در گرمای تابستان با زبان روزه بالاخره تمام می شود و سختی اش فقط همان چند ساعت است اما بسیاری از اوقات یک نگاه باعث شده است که آثار مخربی بر روح و روان فرد بگذارد به گونه ای که سالها همان نگاه در ذهنش باقی مانده است . حال شما تصور کنید در جامعه ای که وضع حجاب خراب است مردان ناخواسته روزی 100 صحنه گناه آلود ببینند گرچه سریع غض بصر کنند و چشمشان را پایین بیندازند و نگاهش را کنترل کند اما بالاخره تاثیر بر روح و روانشان می گذارد. به همین دلیل است که سروده شده :

زدست دیده و دل هر دو فریاد که هرچه دیده بیند دل کند یاد
بسازم خنجری نیشش زفولاد زنم بر دیده تا دل گردد آزاد

تذکر : بر زن واجب است در برابر نامحرم ،حجاب داشته باشد خواه مردها نگاهشان را کنترل بکنند خواه نکنند. اما کنترل نگاه (هم برای زن و هم برای مرد) در هنگام مواجه شدن با صحنه های گناه آلود واجب است که در این زمان باید غض بصر داشته باشند و چشمانشان را پایین بیندازند تا آن صحنه گناه را نبینند و نگاه هوس آلود نداشته باشند.

موضوع قفل شده است