چرا حق دیدن امام زمانمان و یا هر کدام از اولیا خدا از ما گرفته شده ؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا حق دیدن امام زمانمان و یا هر کدام از اولیا خدا از ما گرفته شده ؟

چرا حق دیدن امام زمانمان و یا هر کدام از اولیا خدا بر خلاف گذشتگان از ما گرفته شده؟
در حالی که بسیاری از گذشتگان از ما بدتر و نااشنا تر به مقام ائمه بودند؟
و از طرفی اگر بنا بر لیاقت هم باشد حتی سلمان فارسی هم لیاقت مصاحبت با امام را ندارد!!
پس فرق ما با مردم گذشته در چیست که از این فیض محرومیم؟!
مگر نه اینکه شاید بسیاری از ما اگر یکی از اولیا خدا را میدیدیم مسیر زندگیمان عوض میشد؟مثل بسیاری از گذشتگان!!
این تبعیض عادلانه است؟!؟!؟

کارشناس بحث : صدیق

hoorshid;255469 نوشت:
چرا حق دیدن امام زمانمان و یا هر کدام از اولیا خدا بر خلاف گذشتگان از ما گرفته شده؟
در حالی که بسیاری از گذشتگان از ما بدتر و نااشنا تر به مقام ائمه بودند؟
و از طرفی اگر بنا بر لیاقت هم باشد حتی سلمان فارسی هم لیاقت مصاحبت با امام را ندارد!!

hoorshid;255469 نوشت:

پس فرق ما با مردم گذشته در چیست که از این فیض محرومیم؟!
مگر نه اینکه شاید بسیاری از ما اگر یکی از اولیا خدا را میدیدیم مسیر زندگیمان عوض میشد؟مثل بسیاری از گذشتگان!!
این تبعیض عادلانه است؟!؟!؟

کارشناس بحث : صدیق

سلام و تشكر

در پاسخ به اين سؤال توجه به چند نكته ضروري است:

اول) قرار گرفتن امام زمان(عج) در پس پرده غيبت، بنا به حكمت هايي بوده كه در جاي خود بسيار گفته شده، از انجمله است: حفظ جان امام، فراهم شدن آمادگي در مردم، امتحان و ازمون الهي. بعبارتي مي توان گفت: خود ما موجبات غيبت حضرت را فراهم كرده ايم و خدا بخاطر عملكرد ما و براي حفظ جان آخرين ذخيره اش، او را در پس پرده ي غيبت قرار داده، از اينرو هر كس مي تواند با برطرف كردن عاملي كه مانع ديدار شده مقدمات ديدار را فراهم سازد.

دوم) در خصوص امكان و يا عدم امكان ملاقات حضورى با امام زمان(ع) اختلاف است. برخى عقيده دارند كه ملاقات حضورى امكان دارد و انسان با رعايت تقوا و ايجاد شايستگي، مى تواند به حضور امام زمان(ع) برسد. چنانكه شخصيت هايى مانند مقدس اردبيلي، علامة‌حلي و علامة بحرالعلوم به حضور حضرت رسيده اند. برخى ديگر عقيده دارند كه ملاقات حضورى با امام امكان ندارد. محمد بن ابراهيم،‌معروف به نعماني، فيض كاشاني، و كاشف الغطا، از طرفداران اين نگرش هستند. اينان به برخى از روايات تمسك نموده اند كه هر گونه ارتباط حضورى با امام را در اين دوره منع مي کند.(1) مهم ترين دليل و تمسک اين ها اين است که امام در آخرين توقيع شريف خطاب به آخرين نايب خاص خود، يعنى على بن محمد سمرى فرمود:

«به زودى از شيعيان من كسانى خواهند آمد كه ادعاى ديدن مرا مى كنند. آگاه باشيد، هر كس قبل از خروج سفياني، و صيحة آسماني، ادعا كند كه مرا ديده دروغگوى افترا زننده است».(2)

ولي به نظر مي رسد که سخن درست اين است که بگوييم: با تقوا و معنويت و کسب شايستگي و قابليت لازم مى توان به حضور امام رسيد، چنان كه برخى از بزرگان به حضورش رسيده اند. اما آن دسته از رواياتى كه بر منع ملاقات دلالت دارند، ناظر بر اين است كه امام مي خواهد جلوى هر گونه سوء استفاده از ادعاى ديدن امام گرفته شود و هر كس نتواند با ادعاى رؤيت امام دکاني و بازاري براي خودش درست کند .

سوم) بر اساس روايات، حضرت در مجامع مختلف حضور پيدا مي كند. بين مردم رفت و آمد دارد. در مشاهد مشرفه مخصوصاً در ايام حج در مكّه و عرفات حضور دارد. او مردم را مشاهده مي كند. مردم نيز ايشان را مي بينند امّا او را نمي شناسند.

چهارم) اگر انسان، داراي شناخت و معرفت به حق امام نباشد و زندگي اش را بر اساس تقوا استوار نكند، ديدن امام زمان چه فايده و لطفي برايش مي تواند داشته باشد، چه بسا در محضر امام مرتكب گناه و جسارت و بي ادبي شود. كمااينكه در زمان حضور امامان معصوم (ع)، مردم عليرغم اينكه از فيض وجود امام برخوردار بودند اما در نهايت بي معرفتي و جهالت بوده و چه بسا به امام (ع) جسارت و بي ادبي مي كردند.

پنجم) بى ترديد، در زمان غيبت امام عصر (عج)، بدون انكه به فيض ديدارش نائل شد مى توان با امام ارتباط معنوى برقرار كرد. البته اين ارتباط با بهره گيرى از تقوا، دعا و توسل به ائمه(ع)، به ويژه به ساحت مقدس امام زمان امكان پذير است. شايد بر همين اساس باشد كه يكى از وظايف شيعيان در زمان غيبت، دعا براى امام زمان و توسل بيان شده است.(3) ارتباط معنوى بدان معنا نيست كه انسان امام زمان را ملاقات حضورى كند، بلكه بايد با امام ارتباط برقرار كند و هميشه به ياد او باشد و او را در تمام اعمال ناظر اعمال و رفتار خويش بداند. در واقع مي توان گفت: آنچه مي تواند انسان را در مسير كمال قرار داده و حركت ببخشد، برقراري ارتباط معنوي با حضرت است وگرنه صرف ديدار عاري از معرفت و عدم آمادگي لازم، نتيجه اي براي انسان در بر نخواهد داشت.

بنابر اين، در عصر غيبت، با رعايت تقوا و شايستگي و رعايت حلال و حرام الهي امكان رؤيت و تشرف به حضور حضرت حجت (عج) منتفي نيست چنانكه خود حضرت در بياني قريب به همين مضمون فرموده اند: "شما گناه نکنيد و به واجبات عمل کنيد، من خود به ديدار شما مي آيم". اما انچه مهم است اينكه ارتباط معنوي مان با حضرت را تقويت كنيم بگونه اي كه حضرت ما را در شايسته ترين حالات ببيند نه آنكه ما در هر شرايطي بتوانيم به ديدار حضرت نائل آييم.

و نكته پاياني اينكه ديدار اولياء خدا در عصر غيبت، هيچ زمان، براي طالبان معرفت و تقوا بسته نبوده و نيست در زمان ما اولياء حقيقي خدا محدثان و فقها و عالمان وارسته و رباني و مراجع تقليد هستند كه نقش جانشيني امام عصر (عج) را بر عهده دارند. و در روايات بسياري به اين امر اشاره شده است.

از جمله مصاديق عالمان رباني و الهي و اصحاب معرفت كه در همه اعصار در دسترس مردم و در ميان مردم بوده اند مي توان به بزرگاني مانند مقدس اردبيلي، علامه حلي، شيخ مفيد، مجلسي ها، همداني ها، قاضي ها، طباطبائي ها، بروجردي ها، خوانساري ها، و علماي رباني زمان ما نظير امام خميني (ره)، بهاءالديني، بهجت، شهيدان مطهري و مدني ها و ديگران اشاره نمود كه هنوز شاگردان اين بزرگان همچون چراغ هايي در ميان مردم حضور دارند.

علاوه بر اينكه خداوند در قرآن وعده ي هدايت هاي خاص داده، اگر تقوا و مجاهدت را در زندگي سرلوحه ي امور خويش قرار دهيم، راه خروج از بن بست ها و سرگرداني ها را به ما نشان خواهد داد، در برابر مجاهدت نفساني و رعايت حلال و حرام الهي، بدون شك، دست ما را در دست اولياء خاص خودش قرار خواهد داد تا از راهنماي هاي معنوي و الهي در سلوك الي الله برخوردار گرديم.

به همين خاطر در اكثر موارد وقتي از اولياء الهي، درخواست نسخه اي مي شده پاسخ مي دادند: "انجام واجبات و ترك محرمات." شما آنچه را مي دانيد انجام دهيد خدا راه چيزهايي كه نمي دانيد را برايتان مي گشايد.

موفق باشيد ...:Gol:

پاورقي___________________________________________
1. شيخ طوسي، كتاب الغيبه، ص 395.
2. شيخ صدوق، كمال الدين، ص 516.
3. بحارالانوار، ج 51، ص360.
4. منتهى الآمال، ص 559و 562.

به نام خدا

"خودم کردم که لعنت بر خودم باد" اگه اهل سنت این را بفهمد در راه خدا (سور)قربونی بدید/////////////
فتنه بیعت خلیفه و ترور اهل بیت پیامبر یکی از دلایل است که ولایت خدا حکومت نمیکند درواقع خلیفه غاصب بافتنه بیعت و منسوخ شدن قرآن , ولایت (دروغین , گرگ در لباس چوپان) میکند که دست ما نیست فقط صبر از دست ما بر میاد .
تروریست های خارجی آمریکا و اسرائیل هم تاثیر دارن .
عدالت امام علی (ع) باشد و افراط و زیاده روی در ولایت جمهوری اسلامی نباشد .
وقتی مردم باسند قرآن بپا خیزند و عهد ببندن متهد و وفادار به همه حدود قرآن باشن زمینه برای ظهور ایشان فراهم میشود .
امام زمان جز با قرآن با مومنین سخن نمیگوید پس خواندن قرآن هم مانندگفتگو و دیدار با خدا و امام زمان ولی الله است .

نقل قول:
چرا حق دیدن امام زمانمان از ما گرفته شده ؟

سلام
امام زمان ع در نامه ای اشاره ای به این آیه کردن که فکر می کنم جواب شما هم باشه

«يا ايها الذين آمنو لا تسئلوا عن اشياء ان تبدلكم تسؤ كم » (

102 مائده )
اى كسانى كه ايمان آورده ايد، از چيزهايى كه اگر برای شما آشكار شود ناراحت مى شويد، نپرسيد.

سلام و عرض ادب
بنده تمام صحبتهایه شما رو قبول دارم اما یه وقتایی هست که انسان دلش یه همراز میخواد
درضمن مگه گفته نشده رازتونا به نزدیکترین دوستتون هم نگید
خب با این حساب من دلم میخواد مثله کسایی که تو عصر امامان دیگه بودند با امام زمانم صحبت کنم و ازش راهنمایی بخوام
چرا ماها نباید این گوهر ارزشمند را داشته باشیم؟؟؟؟؟

با سلام خدمت همه دوستان
نه باب غیب، نه مکالمه با خود خدا نه جواب مستقیم شنیدن از خود خدا (البته منظورم وحی نیست الهام هست)
نه دیدن صاحب الزمان نه جواب گرفتن از اولیای خدا نه دیدن اولیای خدا هیچ کدوم هیچ وقت بسته نبوده و همین الان هم بسته نیست؟!
یه نگاه به خودمون بندازیم؟؟ ما کجا هستیم ؟ داریم چی کار می کنیم؟ دنبال چی هستیم؟ خیلی هنر کنیم دانشجوییم داریم درس می خونیم البته من خودمم دانشجو هستم؟! جسارت به بقیه صنف ها نشه هممون داریم هر روز دنبال چیزای الکی می دویم...
مشکل همه ی ما این هست که دغدغه همه چیز داریم؟! درد همه چیز داریم الا خدا الا صاحب الزمان الا اولیا .... حضرت گفت اگه به اندازه یه مرغی که گم کرده بودند دنبال من بودند من رو پیدا می کردند، ادم این حرف رو میشنوه نباید خجالت بکشه ؟؟؟ شده یکی بیاد بگه من دیونه شدم هر شب براش گریه می کنم که ببینمش؟ نشده به خدا...
فکر می کنیم مثل همه ی چیزای مجانی هست ....
خودمون میگیم ما که معمولی هستیم نمیشه ایشون رو دید یه دوست داشتم که سنش از اندازه ماها بود و حضرت امیر(ع) رو می دید تو بیداری؟!!!!!!! البته اگه اینجا بود به احتمال زیاد خیلی ها تکفیرش می کردن که دروغ گو هست !!!!!!

جسارت نشه حکایت همون کور هست که اومد سر کوچه گفت امروز افتاب در نیومد یه کور دیگه هم کنارش بود گفت اره راست میگی اصلا آفتابی نیست...
از دید ماها نغوذ بالله امام زمان مال مریخی ها هست ما که معمولی هستیم زندگی بکنیم.... خوب برادر من خواهر من معمولی نباشیم.
یا از طرفی فکر می کنیم چون 2 رکعت نماز خوندیم دیگه نغوذ بالله صاحب الزمان باید بیاد دست بوسمون نه خیر اینجور نیست....
اما خدا به من لطف داشت خیلی ها رو تو زندگیم دیدم که ائمه رو می دیدند تو بیداری...
من هم در تلاشم مثل اونها بشم. یه روز من هم فکر می کردم غیر ممکن هست اما الان یقین دارم یقین دارم یقین دارم که ممکن هست.
در آخر یه حدیث اشاره کنم شاید از خواب غفلت بلند شدیم، فکر کنم همه دوستان این حدیث رو دیده باشند اما کسی بهش فکر نکرده!!!
هر کس بمیره و امام زمان خودش رو نشناخته باشه به مرگ جاهلی مرده!!!!!!
چون ما می دونیم اسمش حجه بن الحسن (ع) هست یعنی شناختیمش؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نه خیر از اسم یه چیز رو دونستن تا شناختن یه چیز زمین تا اسمون فرق هست...
اگه کسی عقل داشته باشه فکر کنم با دونستن این حدیث کل زندگیش رو تبدیل می کنه به فرصتی برای پیدا کردن ایشون البته اگه کسی مفهوم مرگ جاهلی رو بفهمه...

برادر گرامی اینها رو میدونیم اما دردمون چیزه دیگست
من نمیگم چرا امام زمانمو غایب شده، میدونم از بی لیاقتیه منه میدونم برا صلاح منه
اما میگم من کسیا میخوام که اگر جایی تو دینم کم آوردم یا جایی به مشکل برخوردم و خطایی ازم سرزد یه محرم داشته باشم که درکم کنه. ببخشید چنین کسیا سراغ داری؟؟؟؟؟؟؟؟ بگو ماهم بدونیم
البته خدا خودش صلاج بندگانش را میدونه ولی فکرنمیکنم این خواسته نابجایی باشه

rozane;292336 نوشت:
برادر گرامی اینها رو میدونیم اما دردمون چیزه دیگست
من نمیگم چرا امام زمانمو غایب شده، میدونم از بی لیاقتیه منه میدونم برا صلاح منه
اما میگم من کسیا میخوام که اگر جایی تو دینم کم آوردم یا جایی به مشکل برخوردم و خطایی ازم سرزد یه محرم داشته باشم که درکم کنه. ببخشید چنین کسیا سراغ داری؟؟؟؟؟؟؟؟ بگو ماهم بدونیم
البته خدا خودش صلاج بندگانش را میدونه ولی فکرنمیکنم این خواسته نابجایی باشه

خواهرم
جسارت نشه اما همیشه تا صحبت سر استاد معنوی میشه اول که کلیا ادم رو تکفیر می کنند که اینا صوفی هستند درویش هستند و ... خیلی معذرت می خوام حتما باید مثل بقیه ادم تو زندگی معمولی و الکی باشی تا بگن اره مومن خوبی هست.
تا اسم هم می بری که امکانش هست همه میگن ادرس داری اسمش و بگو شماره تلفن و ....
خواهرم شما باید به خدا نشون بدید که از صمیم دل خواهان یه همچین ادمی هستید؟! خدا براتون یه نفر قرار خواهد داد. باید اثبات کنید که هوس نیست بلکه واقعا درد معنویت تو جانتون زنده شده ...
از امروز نماز هاتون رو اول وقت بخونید و هر شب وضو بگیرید قبل خواب متوسل بشید به خود صاحب الزمان(ع) هر شب اگه می تونید اشک بریزید؟! اصلا می تونید برای این که یه همچنین محرمی ندارید اشک بریزید؟؟؟؟؟؟
از خود حضرت بخواهید که براتون یه همچین فردی قرار بده.... اگه 20 سال هم طول کشید دست برندارید...
عاشق که شد که یار به حالش نظر نکرد ؟؟؟
ای خواجه درد نیست وگرنه طبیب هست!!!

rozane;292321 نوشت:
من دلم میخواد مثله کسایی که تو عصر امامان دیگه بودند با امام زمانم صحبت کنم و ازش راهنمایی بخوام

سلام

شما صحبت کنید امام می شنود و اگر انسان خوب و باتقوایی باشید امام اگر لازم باشد جواب می دهد و اگر هم شما متوجه نشوید که جواب داده و در عین حال یقینتان حفظ شود مقامتان بالا می رود.

با نام الله

با سلام خدمت شما کاربر گرامی و عرض ادب و احترام خدمت استاد گرانقدر و کارشناس محترم جناب صدیق

در ادامه سوالات مطرح شده در این موضوع لازم به ذکر است که نمی توان انکار کرد که با وجود غیبت حضرت صاحب الزمان(عج) از مواهبی که می توانستیم از حضور ایشان بهره ببریم ،محروم شده ایم.اما نکته ای که نباید فراموش کرد این است که درست است که از برخی نعمت ها محروم هستیم ولی راه ارتباط بسته نیست و ارتباط قلبی و معنوی نیازمند رویت حضرت عليه السلام نیست بلکه همانگونه می دانیم ایشان به اعمال و رفتار ما آگاهی دارند و صدای مارا می شنوند.

امام زمان عليه السلام، با توجه به علم و آگاهي از امور و سعه وجودي كه ائمه دارند،همه عالم و انسان هاي طالب هدايت را هدايت مي كند و به مطالب و مسايل و حوائج آن ها رسيدگي مي فرمايد. و هدايت معنوي همه ره پويان وادي توحيد، و سالكان سلك محبّت به خداوند و بندگي حق، توسط ايشان انجام مي گيرد، و هر كسي كه هدايت مي يابد و گامي در راه بندگي خداوند بر ميدارد با ارشاد و اشراق و افاضه و عنايت هاي آن بزرگوار است. اگر امام زمان عليه السلام در قلبي احساس نياز به هدايت را ببيند و عطش يافتن حق را در او مشاهده كند و درماندگي و افتادگي او را ببيند، بدون ترديد از او دستگيري مي كند. «آن بزرگوار حتي از دشمناني كه عناد و لجاجتي ندارند و راه را گم كرده اند، دستگيري مي كند تا چه رسد به(محّبان) و شيعيان شان».[1]

ارتباط با معصومين ـ عليهم السّلام ـ از باب وسيله بودن و مظهر اسماء و صفات الهي بودن و اين كه «باب الله» هستند مي باشد. و همان طوري كه افراد در درجه عبوديت وقرب و نزديكي به خداوند، با يكديگر فرق دارند و داراي درجات مختلف ايمان و تقوا هستند، شيعيان و محبّين ائمه اطهار ـ عليهم السّلام ـ هم در يك مرتبه در نزد ائمه ـ عليهم السّلام ـ نيستند و مراتب قرب و نزديكي افراد نسبت به ائمه اطهار ـ عليهم السّلام ـ و امام زمان (عج) با يكديگر فرق مي كند و بر همين اساس است كه هر كس در مسير پيروي از پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ و ائمه ـ عليهم السّلام ـ با اخلاص و معرفت و تقواي بيشتر حركت كند، به آن ها نزديك تر مي شود و مي تواند ارتباط بيشتري با آن ها داشته باشد. و ائمه اطهار ـ عليهم السّلام ـ نيز بيشتر به او عنايت كرده و به ياد او مي باشند. البته اگر ارتباط قلبي و با تمام وجود باشد نه تنها زباني.

و لكن آن چه از روايات استفاده مي شود اين است كه ائمه اطهار ـ عليهم السّلام ـ به طور كلي به ياد شيعيان و محبّينشان هستند و براي شيعيان دعا مي كنند و دوستان شان را فراموش نه مي كنند.چنان چه امام زمان (عج) در يكي از توقيعات شريفي كه به شيخ مفيد (ره) نوشته اند جمله اي بسيار جالب و با ارزش فرمودند: شيخ مفيد! خودت بدان و دوستان ما هم بدانند: يقيناً بدانيد ما رعايت حال شما را مهمل نگذاشته ايم ما توجه به شما داريم و حال شما را رعايت مي كنيم و ما شما را فراموش نمي كنيم.[2]

[1] منتهي الامال، شيخ عباس قمي، بخش زندگاني امام دوازدهم
[2] مجلسي، محمد باقر، بحار الانوار، چاپ اسلاميه، 1373، ج 53، ص 175

hoorshid;255469 نوشت:
چرا حق دیدن امام زمانمان و یا هر کدام از اولیا خدا بر خلاف گذشتگان از ما گرفته شده؟ در حالی که بسیاری از گذشتگان از ما بدتر و نااشنا تر به مقام ائمه بودند؟ و از طرفی اگر بنا بر لیاقت هم باشد حتی سلمان فارسی هم لیاقت مصاحبت با امام را ندارد!! پس فرق ما با مردم گذشته در چیست که از این فیض محرومیم؟! مگر نه اینکه شاید بسیاری از ما اگر یکی از اولیا خدا را میدیدیم مسیر زندگیمان عوض میشد؟مثل بسیاری از گذشتگان!! این تبعیض عادلانه است؟!؟!؟

سلام
خدای تبارک و تعالی سنتهایی را بر زندگی بشر حاکم ساخته که از جمله آنها محدودیت و اختیار انسان است . محدودیت انسان مانع از برخورداری از همه چیز یا ارتباط با همه چیز و اختیارش ممکن است مانع رسیدن یک فیض و فضل به دیگران باشد
لذا امام ع از آنجا که در زندگی عادیش موجود محدودی است و دیگران نیز چنین اند امکان ارتباط همه با او عملا امکان پذیر نیست از سوی دیگر انسانها دارای اختیارند لذا می توانند مانع دیدار امام با کسانی که حتی بطور طبیعی امکان دیدار ایشان را دارند بشوند مانند بسیاری از ائمه ع که زندانی شدند
پس این تبعیض نیست بلکه اقتضای ویژگی های دنیای ماده است
والله الموفق

rozane;292321 نوشت:
سلام و عرض ادب
بنده تمام صحبتهایه شما رو قبول دارم اما یه وقتایی هست که انسان دلش یه همراز میخواد
درضمن مگه گفته نشده رازتونا به نزدیکترین دوستتون هم نگید
خب با این حساب من دلم میخواد مثله کسایی که تو عصر امامان دیگه بودند با امام زمانم صحبت کنم و ازش راهنمایی بخوام
چرا ماها نباید این گوهر ارزشمند را داشته باشیم؟؟؟؟؟

اسحاق بن يعقوب مي گويد:
از عثمان بن سعيد نخستين نايب خاص امام زمان حضرت مهدي (ع) خواستم تا نامه مرا به آن حضرت برساند،
در آن نامه پرسيده بودم:

در عصر غيبت (كبری) به چه كسی مراجعه كنيم؟

امام
زمان (ع) با خط خودشان، در پاسخ سوال من، چنين مرقوم فرمود:

...و اما الحودث الواقعه فارجعوا فيها الي رواه احاديثنا ، فانهم حجتي عليكم و انا حجه الله عليهم .
‹‹... در حوادث و رخدادها به راويان حديث ما (فقها) مراجعه كنيد، كه آنها حجت من بر شما هستند و من حجت خدا بر آنها مي باشم.››

خود امام زمان گفته که پی من نگردید اگر با تقوا باشید ما سراغ شما میاییم

یه آقایی (اسمش خاطرم نیست) طالب دیدار آقا امام زمان (عج) بود و برای دیدن ایشان کارهای زیادی را انجام میداد.یه بار نذر کرده بود که 40 بار حج بجا بیاره که انشاالله در روز چهلم آقا را ببیند.این آقا همینجوری این حج را انجام داد تا اینکه حج چهلمش فرا رسید.در چهلمین حج ،زمانیکه به مکه رفته بود خیلی نگران بود که نکند اینبار نیز آقا را نبیند.یه گوشه ای نشست و به فکر فرو رفت...ناگهان یه آقایی پیشش اومد و به او آدرسی را داد.مرد هراسان به دنبال آدرس رفت و دید از یک خانه ای نوری به آسمان بر افراشته شده...به خانه که رسید جمال آقا را دید که بالای سر یک خانمی که از دنیا رفته نشسته.بعدازمدتی مرد از امام پرسید مگر این زن چه عملی را انجام داده که شما در لحظه مرگش بر بالینش آمده اید؟
امام فرمود:این زن در دورانی که چادرها را از سر زنها میکشیدند 8 سال(فکرکنم 8 سال )از خانه بیرون نیامد تا مبادا حجابش خدشه دار شود.سپس فرمود شماها تقوی داشته باشید ما خودمان به دیدار شما می آییم

در اینکه امام عصر (عج) در بین ما حضور دارند شکی نیست .اما آیا واقعا در دوران حاضر که حضرت حضور ندارند ما با حضرت معیت نداریم؟! ممکن است ما گاهی وقتها حضرت رو احساس نکنیم اما امام سلام الله علیه با ما معیت که دارند!
امام سلام الله علیه در حدیثی میفرمایند:"ما شما را فراموش نمی کنیم" مگر کسی که با ما و در کنار ما نباشه میتونه مشکلات را از ما دفع کند؟در پاسخ میگوییم معیت از یک طرف که ثابت شد طرف دوم نیاز به اثبات ندارد.معیت یک رابطه دو طرفه است .مثلا وقتی کسی به ما میگه من با تو هستم دیگه لزومی نداره که ما هم بگیم منم هستم!پس وقتی معیت حضرت ثابت شد معیت ما هم ثابت میشه،جون یک رابطه دو طرفه است...لازمه معیت رویت دو طرفین نیست بلکه حضور طرفینی است،و حضور فقط حضور فیزیکی نیست،گاهی حضور،حضور علمی است!در حدیثی از معصوم سلام الله علیه داریم که می فرماید:ما را حبس نمی کند مگر اعمال شیعیان ما... سند معیت داشتن حضرت با ما:(زیارت عاشورا،عبارت "مع امام منصور")

موضوع قفل شده است