صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا حق دیدن امام زمانمان و یا هر کدام از اولیا خدا از ما گرفته شده ؟

علاقه
    مطالعه،سوال،طبیعت،سَحر و هر چیزی که یاداور مالکو صاحبم باشه
    نوشته
    1,212
    حضور
    15 روز 8 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    46
    آپلود
    1
    گالری
    5
    صلوات
    3259

مقاله چرا حق دیدن امام زمانمان و یا هر کدام از اولیا خدا از ما گرفته شده ؟

چرا حق دیدن امام زمانمان و یا هر کدام از اولیا خدا بر خلاف گذشتگان از ما گرفته شده؟
    در حالی که بسیاری از گذشتگان از ما بدتر و نااشنا تر به مقام ائمه بودند؟
    و از طرفی اگر بنا بر لیاقت هم باشد حتی سلمان فارسی هم لیاقت مصاحبت با امام را ندارد!!
    پس فرق ما با مردم گذشته در چیست که از این فیض محرومیم؟!
    مگر نه اینکه شاید بسیاری از ما اگر یکی از اولیا خدا را میدیدیم مسیر زندگیمان عوض میشد؟مثل بسیاری از گذشتگان!!
    این تبعیض عادلانه است؟!؟!؟

کارشناس بحث : صدیق

ویرایش توسط hoorshid : ۱۳۹۱/۰۵/۲۱ در ساعت ۱۷:۲۱
    ما دلخوش به سلامی هستیم که پاسخ ان واجب است!السلام علیک یا ابا صالح المهدی!
    یا رب!
    ما رو عامل تعجیل ظهور موعودت قرار بده!
    کمک کن تسکین غم هایش باشیم!
    و خنده ی روی لبهاش!
    نه (پناه بر تو!) اشک گوشه ی چشم هاش!

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    5,135
    حضور
    59 روز 23 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15170

راهنما امكان ارتباط با امام زمان (عج) و اولياء الهي

نقل قول نوشته اصلی توسط hoorshid نمایش پست ها
    چرا حق دیدن امام زمانمان و یا هر کدام از اولیا خدا بر خلاف گذشتگان از ما گرفته شده؟
    در حالی که بسیاری از گذشتگان از ما بدتر و نااشنا تر به مقام ائمه بودند؟
    و از طرفی اگر بنا بر لیاقت هم باشد حتی سلمان فارسی هم لیاقت مصاحبت با امام را ندارد!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط hoorshid نمایش پست ها

پس فرق ما با مردم گذشته در چیست که از این فیض محرومیم؟!
    مگر نه اینکه شاید بسیاری از ما اگر یکی از اولیا خدا را میدیدیم مسیر زندگیمان عوض میشد؟مثل بسیاری از گذشتگان!!
    این تبعیض عادلانه است؟!؟!؟

کارشناس بحث : صدیق

سلام و تشكر

در پاسخ به اين سؤال توجه به چند نكته ضروري است:

اول) قرار گرفتن امام زمان(عج) در پس پرده غيبت، بنا به حكمت هايي بوده كه در جاي خود بسيار گفته شده، از انجمله است: حفظ جان امام، فراهم شدن آمادگي در مردم، امتحان و ازمون الهي. بعبارتي مي توان گفت: خود ما موجبات غيبت حضرت را فراهم كرده ايم و خدا بخاطر عملكرد ما و براي حفظ جان آخرين ذخيره اش، او را در پس پرده ي غيبت قرار داده، از اينرو هر كس مي تواند با برطرف كردن عاملي كه مانع ديدار شده مقدمات ديدار را فراهم سازد.

دوم) در خصوص امكان و يا عدم امكان ملاقات حضورى با امام زمان(ع) اختلاف است. برخى عقيده دارند كه ملاقات حضورى امكان دارد و انسان با رعايت تقوا و ايجاد شايستگي، مى تواند به حضور امام زمان(ع) برسد. چنانكه شخصيت هايى مانند مقدس اردبيلي، علامة‌حلي و علامة بحرالعلوم به حضور حضرت رسيده اند. برخى ديگر عقيده دارند كه ملاقات حضورى با امام امكان ندارد. محمد بن ابراهيم،‌معروف به نعماني، فيض كاشاني، و كاشف الغطا، از طرفداران اين نگرش هستند. اينان به برخى از روايات تمسك نموده اند كه هر گونه ارتباط حضورى با امام را در اين دوره منع مي کند.(1) مهم ترين دليل و تمسک اين ها اين است که امام در آخرين توقيع شريف خطاب به آخرين نايب خاص خود، يعنى على بن محمد سمرى فرمود:

«به زودى از شيعيان من كسانى خواهند آمد كه ادعاى ديدن مرا مى كنند. آگاه باشيد، هر كس قبل از خروج سفياني، و صيحة آسماني، ادعا كند كه مرا ديده دروغگوى افترا زننده است».(2)

ولي به نظر مي رسد که سخن درست اين است که بگوييم: با تقوا و معنويت و کسب شايستگي و قابليت لازم مى توان به حضور امام رسيد، چنان كه برخى از بزرگان به حضورش رسيده اند. اما آن دسته از رواياتى كه بر منع ملاقات دلالت دارند، ناظر بر اين است كه امام مي خواهد جلوى هر گونه سوء استفاده از ادعاى ديدن امام گرفته شود و هر كس نتواند با ادعاى رؤيت امام دکاني و بازاري براي خودش درست کند .

سوم) بر اساس روايات، حضرت در مجامع مختلف حضور پيدا مي كند. بين مردم رفت و آمد دارد. در مشاهد مشرفه مخصوصاً در ايام حج در مكّه و عرفات حضور دارد. او مردم را مشاهده مي كند. مردم نيز ايشان را مي بينند امّا او را نمي شناسند.

چهارم) اگر انسان، داراي شناخت و معرفت به حق امام نباشد و زندگي اش را بر اساس تقوا استوار نكند، ديدن امام زمان چه فايده و لطفي برايش مي تواند داشته باشد، چه بسا در محضر امام مرتكب گناه و جسارت و بي ادبي شود. كمااينكه در زمان حضور امامان معصوم (ع)، مردم عليرغم اينكه از فيض وجود امام برخوردار بودند اما در نهايت بي معرفتي و جهالت بوده و چه بسا به امام (ع) جسارت و بي ادبي مي كردند.

پنجم) بى ترديد، در زمان غيبت امام عصر (عج)، بدون انكه به فيض ديدارش نائل شد مى توان با امام ارتباط معنوى برقرار كرد. البته اين ارتباط با بهره گيرى از تقوا، دعا و توسل به ائمه(ع)، به ويژه به ساحت مقدس امام زمان امكان پذير است. شايد بر همين اساس باشد كه يكى از وظايف شيعيان در زمان غيبت، دعا براى امام زمان و توسل بيان شده است.(3) ارتباط معنوى بدان معنا نيست كه انسان امام زمان را ملاقات حضورى كند، بلكه بايد با امام ارتباط برقرار كند و هميشه به ياد او باشد و او را در تمام اعمال ناظر اعمال و رفتار خويش بداند. در واقع مي توان گفت: آنچه مي تواند انسان را در مسير كمال قرار داده و حركت ببخشد، برقراري ارتباط معنوي با حضرت است وگرنه صرف ديدار عاري از معرفت و عدم آمادگي لازم، نتيجه اي براي انسان در بر نخواهد داشت.

بنابر اين، در عصر غيبت، با رعايت تقوا و شايستگي و رعايت حلال و حرام الهي امكان رؤيت و تشرف به حضور حضرت حجت (عج) منتفي نيست چنانكه خود حضرت در بياني قريب به همين مضمون فرموده اند: "شما گناه نکنيد و به واجبات عمل کنيد، من خود به ديدار شما مي آيم". اما انچه مهم است اينكه ارتباط معنوي مان با حضرت را تقويت كنيم بگونه اي كه حضرت ما را در شايسته ترين حالات ببيند نه آنكه ما در هر شرايطي بتوانيم به ديدار حضرت نائل آييم.

و نكته پاياني اينكه ديدار اولياء خدا در عصر غيبت، هيچ زمان، براي طالبان معرفت و تقوا بسته نبوده و نيست در زمان ما اولياء حقيقي خدا محدثان و فقها و عالمان وارسته و رباني و مراجع تقليد هستند كه نقش جانشيني امام عصر (عج) را بر عهده دارند. و در روايات بسياري به اين امر اشاره شده است.

از جمله مصاديق عالمان رباني و الهي و اصحاب معرفت كه در همه اعصار در دسترس مردم و در ميان مردم بوده اند مي توان به بزرگاني مانند مقدس اردبيلي، علامه حلي، شيخ مفيد، مجلسي ها، همداني ها، قاضي ها، طباطبائي ها، بروجردي ها، خوانساري ها، و علماي رباني زمان ما نظير امام خميني (ره)، بهاءالديني، بهجت، شهيدان مطهري و مدني ها و ديگران اشاره نمود كه هنوز شاگردان اين بزرگان همچون چراغ هايي در ميان مردم حضور دارند.

علاوه بر اينكه خداوند در قرآن وعده ي هدايت هاي خاص داده، اگر تقوا و مجاهدت را در زندگي سرلوحه ي امور خويش قرار دهيم، راه خروج از بن بست ها و سرگرداني ها را به ما نشان خواهد داد، در برابر مجاهدت نفساني و رعايت حلال و حرام الهي، بدون شك، دست ما را در دست اولياء خاص خودش قرار خواهد داد تا از راهنماي هاي معنوي و الهي در سلوك الي الله برخوردار گرديم.

به همين خاطر در اكثر موارد وقتي از اولياء الهي، درخواست نسخه اي مي شده پاسخ مي دادند: "انجام واجبات و ترك محرمات." شما آنچه را مي دانيد انجام دهيد خدا راه چيزهايي كه نمي دانيد را برايتان مي گشايد.

موفق باشيد ...

پاورقي______________________________________ _____
    1. شيخ طوسي، كتاب الغيبه، ص 395.
    2. شيخ صدوق، كمال الدين، ص 516.
    3. بحارالانوار، ج 51، ص360.
    4. منتهى الآمال، ص 559و 562.

ویرایش توسط صدیق : ۱۳۹۱/۰۵/۲۲ در ساعت ۱۸:۳۴
    چرا حق دیدن امام زمانمان و یا هر کدام از اولیا خدا  از ما گرفته شده ؟

5. صلوات ها 11

نوشته
    273
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    578

به نام خدا
    "خودم کردم که لعنت بر خودم باد" اگه اهل سنت این را بفهمد در راه خدا (سور)قربونی بدید/////////////
    فتنه بیعت خلیفه و ترور اهل بیت پیامبر یکی از دلایل است که ولایت خدا حکومت نمیکند درواقع خلیفه غاصب بافتنه بیعت و منسوخ شدن قرآن , ولایت (دروغین , گرگ در لباس چوپان) میکند که دست ما نیست فقط صبر از دست ما بر میاد .
    تروریست های خارجی آمریکا و اسرائیل هم تاثیر دارن .
    عدالت امام علی (ع) باشد و افراط و زیاده روی در ولایت جمهوری اسلامی نباشد .
    وقتی مردم باسند قرآن بپا خیزند و عهد ببندن متهد و وفادار به همه حدود قرآن باشن زمینه برای ظهور ایشان فراهم میشود .
    امام زمان جز با قرآن با مومنین سخن نمیگوید پس خواندن قرآن هم مانندگفتگو و دیدار با خدا و امام زمان ولی الله است .

[B]میازار موری که دانه کش است //// و یا صبر ایوب (ع)

»»»»کم گوی و گزیده گوی چون در««««
    جانم فدای سجاده نماز امام علی ولی الله بشود . آمین یا الله

7. صلوات ها 4

نوشته
    1,017
    حضور
    40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    3623

چرا حق دیدن امام زمانمان از ما گرفته شده ؟

سلام
    امام زمان ع در نامه ای اشاره ای به این آیه کردن که فکر می کنم جواب شما هم باشه

«يا ايها الذين آمنو لا تسئلوا عن اشياء ان تبدلكم تسؤ كم » (
    102 مائده )
    اى كسانى كه ايمان آورده ايد، از چيزهايى كه اگر برای شما آشكار شود ناراحت مى شويد، نپرسيد.

9. صلوات ها 3

علاقه
    امام زمان (عج)
    نوشته
    79
    حضور
    3 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    352

سلام و عرض ادب
    بنده تمام صحبتهایه شما رو قبول دارم اما یه وقتایی هست که انسان دلش یه همراز میخواد
    درضمن مگه گفته نشده رازتونا به نزدیکترین دوستتون هم نگید
    خب با این حساب من دلم میخواد مثله کسایی که تو عصر امامان دیگه بودند با امام زمانم صحبت کنم و ازش راهنمایی بخوام
    چرا ماها نباید این گوهر ارزشمند را داشته باشیم؟؟؟؟؟
    مهدیا هرطرفی در طلبت رو کردیم
    هرچه گل بود به عشق رخ تو بو کردیم
    آفتابا بر سر شیعه ی دل خسته بتاب
    تا نگویند که بیهوده هیاهو کردیم
    اللهم عجل لولیک الفرج...

11. صلوات ها 4

علاقه
    تنهایی
    نوشته
    503
    حضور
    12 روز 6 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3520

با سلام خدمت همه دوستان
    نه باب غیب، نه مکالمه با خود خدا نه جواب مستقیم شنیدن از خود خدا (البته منظورم وحی نیست الهام هست)
    نه دیدن صاحب الزمان نه جواب گرفتن از اولیای خدا نه دیدن اولیای خدا هیچ کدوم هیچ وقت بسته نبوده و همین الان هم بسته نیست؟!
    یه نگاه به خودمون بندازیم؟؟ ما کجا هستیم ؟ داریم چی کار می کنیم؟ دنبال چی هستیم؟ خیلی هنر کنیم دانشجوییم داریم درس می خونیم البته من خودمم دانشجو هستم؟! جسارت به بقیه صنف ها نشه هممون داریم هر روز دنبال چیزای الکی می دویم...
    مشکل همه ی ما این هست که دغدغه همه چیز داریم؟! درد همه چیز داریم الا خدا الا صاحب الزمان الا اولیا .... حضرت گفت اگه به اندازه یه مرغی که گم کرده بودند دنبال من بودند من رو پیدا می کردند، ادم این حرف رو میشنوه نباید خجالت بکشه ؟؟؟ شده یکی بیاد بگه من دیونه شدم هر شب براش گریه می کنم که ببینمش؟ نشده به خدا...
    فکر می کنیم مثل همه ی چیزای مجانی هست ....
    خودمون میگیم ما که معمولی هستیم نمیشه ایشون رو دید یه دوست داشتم که سنش از اندازه ماها بود و حضرت امیر(ع) رو می دید تو بیداری؟!!!!!!! البته اگه اینجا بود به احتمال زیاد خیلی ها تکفیرش می کردن که دروغ گو هست !!!!!!

جسارت نشه حکایت همون کور هست که اومد سر کوچه گفت امروز افتاب در نیومد یه کور دیگه هم کنارش بود گفت اره راست میگی اصلا آفتابی نیست...
    از دید ماها نغوذ بالله امام زمان مال مریخی ها هست ما که معمولی هستیم زندگی بکنیم.... خوب برادر من خواهر من معمولی نباشیم.
    یا از طرفی فکر می کنیم چون 2 رکعت نماز خوندیم دیگه نغوذ بالله صاحب الزمان باید بیاد دست بوسمون نه خیر اینجور نیست....
    اما خدا به من لطف داشت خیلی ها رو تو زندگیم دیدم که ائمه رو می دیدند تو بیداری...
    من هم در تلاشم مثل اونها بشم. یه روز من هم فکر می کردم غیر ممکن هست اما الان یقین دارم یقین دارم یقین دارم که ممکن هست.
    در آخر یه حدیث اشاره کنم شاید از خواب غفلت بلند شدیم، فکر کنم همه دوستان این حدیث رو دیده باشند اما کسی بهش فکر نکرده!!!
    هر کس بمیره و امام زمان خودش رو نشناخته باشه به مرگ جاهلی مرده!!!!!!
    چون ما می دونیم اسمش حجه بن الحسن (ع) هست یعنی شناختیمش؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    نه خیر از اسم یه چیز رو دونستن تا شناختن یه چیز زمین تا اسمون فرق هست...
    اگه کسی عقل داشته باشه فکر کنم با دونستن این حدیث کل زندگیش رو تبدیل می کنه به فرصتی برای پیدا کردن ایشون البته اگه کسی مفهوم مرگ جاهلی رو بفهمه...
    ویرایش توسط مفتقر : ۱۳۹۱/۰۸/۲۹ در ساعت ۲۰:۱۲
    زهی مصطفی (ص) که در عین صفا از همه ی خیال ها فارغ...

13. صلوات ها 8

علاقه
    امام زمان (عج)
    نوشته
    79
    حضور
    3 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    352

برادر گرامی اینها رو میدونیم اما دردمون چیزه دیگست
    من نمیگم چرا امام زمانمو غایب شده، میدونم از بی لیاقتیه منه میدونم برا صلاح منه
    اما میگم من کسیا میخوام که اگر جایی تو دینم کم آوردم یا جایی به مشکل برخوردم و خطایی ازم سرزد یه محرم داشته باشم که درکم کنه. ببخشید چنین کسیا سراغ داری؟؟؟؟؟؟؟؟ بگو ماهم بدونیم
    البته خدا خودش صلاج بندگانش را میدونه ولی فکرنمیکنم این خواسته نابجایی باشه
    مهدیا هرطرفی در طلبت رو کردیم
    هرچه گل بود به عشق رخ تو بو کردیم
    آفتابا بر سر شیعه ی دل خسته بتاب
    تا نگویند که بیهوده هیاهو کردیم
    اللهم عجل لولیک الفرج...

15. صلوات ها 2

علاقه
    تنهایی
    نوشته
    503
    حضور
    12 روز 6 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3520

نقل قول نوشته اصلی توسط rozane نمایش پست ها
    برادر گرامی اینها رو میدونیم اما دردمون چیزه دیگست
    من نمیگم چرا امام زمانمو غایب شده، میدونم از بی لیاقتیه منه میدونم برا صلاح منه
    اما میگم من کسیا میخوام که اگر جایی تو دینم کم آوردم یا جایی به مشکل برخوردم و خطایی ازم سرزد یه محرم داشته باشم که درکم کنه. ببخشید چنین کسیا سراغ داری؟؟؟؟؟؟؟؟ بگو ماهم بدونیم
    البته خدا خودش صلاج بندگانش را میدونه ولی فکرنمیکنم این خواسته نابجایی باشه
    خواهرم
    جسارت نشه اما همیشه تا صحبت سر استاد معنوی میشه اول که کلیا ادم رو تکفیر می کنند که اینا صوفی هستند درویش هستند و ... خیلی معذرت می خوام حتما باید مثل بقیه ادم تو زندگی معمولی و الکی باشی تا بگن اره مومن خوبی هست.
    تا اسم هم می بری که امکانش هست همه میگن ادرس داری اسمش و بگو شماره تلفن و ....
    خواهرم شما باید به خدا نشون بدید که از صمیم دل خواهان یه همچین ادمی هستید؟! خدا براتون یه نفر قرار خواهد داد. باید اثبات کنید که هوس نیست بلکه واقعا درد معنویت تو جانتون زنده شده ...
    از امروز نماز هاتون رو اول وقت بخونید و هر شب وضو بگیرید قبل خواب متوسل بشید به خود صاحب الزمان(ع) هر شب اگه می تونید اشک بریزید؟! اصلا می تونید برای این که یه همچنین محرمی ندارید اشک بریزید؟؟؟؟؟؟
    از خود حضرت بخواهید که براتون یه همچین فردی قرار بده.... اگه 20 سال هم طول کشید دست برندارید...
    عاشق که شد که یار به حالش نظر نکرد ؟؟؟
    ای خواجه درد نیست وگرنه طبیب هست!!!
    ویرایش توسط مفتقر : ۱۳۹۱/۰۸/۲۹ در ساعت ۲۰:۳۰
    زهی مصطفی (ص) که در عین صفا از همه ی خیال ها فارغ...

17. صلوات ها 8

نوشته
    421
    حضور
    2 روز 8 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    914

نقل قول نوشته اصلی توسط rozane نمایش پست ها
    من دلم میخواد مثله کسایی که تو عصر امامان دیگه بودند با امام زمانم صحبت کنم و ازش راهنمایی بخوام
    سلام

شما صحبت کنید امام می شنود و اگر انسان خوب و باتقوایی باشید امام اگر لازم باشد جواب می دهد و اگر هم شما متوجه نشوید که جواب داده و در عین حال یقینتان حفظ شود مقامتان بالا می رود.
    مَنْ کانَ عَدُوّاً لِلّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جِبْریلَ وَ میکالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِلْکافِرینَ

19. صلوات ها 3

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

ویرایش توسط حکمت : ۱۳۹۱/۱۲/۱۴ در ساعت ۲۰:۱۴

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری