وارد کردن آب در دهان

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وارد کردن آب در دهان

به نام او

من شنیده ام که می شود در حالی که روزه هستید آب را در دهان بچرخاند و بعد آن را بیرون کرد ولی بعد آن باید 3 بار تف کنید . آیا این حرف درست است ؟؟؟
مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

یا حق

کارشناس بحث : اسراء

برچسب: 

[="Tahoma"][="Indigo"]در پاسختان چند استفتا از آیت الله مکارم نقل میکنم که البته خودم در مورد
این استفتائات سوالاتی دارم که ان شالله مطرح میکنم:

آیا در هنگام روزه مى توان داندانها را مسواک کرد؟ اگر مسواکِ مرطوب شده، در اثر تماس با آب دهان مجدّداً براى تمیز کردن دندانها به کار رود، چه حکمى دارد؟
مسواک کردن در حال روزه، مانعى ندارد. ولى اگر رطوبت پیدا کند و مسواک را بیرون آورده و به دهان بازگرداند و رطوبت آن در آب دهان مستهلک نگردد، جایز نیست، و در صورتى که با خمیر دندان مسواک کند، باید دهان را بعد از آن کاملا بشوید.

استفاده از پماد ویتامین آ برای لبها (برای جلوگیری از ترک خوردن لبها ) برای شخص روزه دار چه حکمی دارد؟ مسواک زدن دندانها برای شخص روزه دار چه حکمی دارد؟ چنانچه آلوده به آب دهان نشود و در حلق فرو نرود اشکال ندارد.
چنانچه مواد مسواک و آب خارج به حلق فرو نرود اشکال ندارد.

هنگامى که انسان روزه دار است، چنانچه کُنْدُر، سقّز یا آدامسى که مزّه شیرینى آن رفته باشد بجود، آیا روزه او باطل است؟ با توجّه به این که اجزاى آن تدریجاً جدا مى شود، جایز نیست.

اما سوال بنده در مورد استفتای اول است.
اینکه در استفتای اول فرمودند"اگر رطوبت پیدا کند و مسواک را بیرون آورده و به دهان بازگرداند و رطوبت آن در آب دهان مستهلک نگردد، جایز نیست"،به چه معناست و اگر به حلق فرو نرود چطور جایز نیست؟

با تشکر.مثل همیشه جناب "عصا"عزیز،در دریافت پاسخ مقدّم بر بنده اند:Gol:

[/]

به نام او

اگر کسی آدامسی بجود که از آن تکه جدا نشود و شیرینی آن رفته است آیا در آن حال جویدن آدامس اشکا دارد ؟؟؟
مرجع : آیت الله مکارم شیرازی
و ممنون از آرین گرامی .

یا حق

عصا;255433 نوشت:
من شنیده ام که می شود در حالی که روزه هستید آب را در دهان بچرخاند و بعد آن را بیرون کرد ولی بعد آن باید 3 بار تف کنید . آیا این حرف درست است ؟؟؟ مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

اب دردها ن ریختن برای خنک شدن یاموارد دیگر ..درصورتیکه اب به حلق پایین نرود اشکال نداردومقدار سه بار وجوب نداردولی بهتر است که سه بار باشدواگرکسی دوبار اب دهانش راخارج کردومطمئن شد که اب خارجی نیست لازم نیست بار سوم هم اب دهان بریزد
رساله اقای مکارم /م=1425والعروة/ج=2/صوم/فصل فی موارد وجوب قضا دون الکفاره/م=4
a_rezahu;255478 نوشت:
اینکه در استفتای اول فرمودند"اگر رطوبت پیدا کند و مسواک را بیرون آورده و به دهان بازگرداند و رطوبت آن در آب دهان مستهلک نگردد، جایز نیست"،به چه معناست و اگر به حلق فرو نرود چطور جایز نیست؟

منظور این است که اب خارجی بااب دهان مستهلک نشود واز حلق پایین برود به این کیفیت مسواک زدن جایز نیست

عصا;255483 نوشت:
اگر کسی آدامسی بجود که از آن تکه جدا نشود و شیرینی آن رفته است آیا در آن حال جویدن آدامس اشکا دارد ؟؟؟ مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

بنابه گفته دفتراقای مکارم در ساعت 6.15 عصر درتاریخ21/5/91که اینجانب از پاسخگویشان پرسیده ام ، پاسخگوی دفترشان گفته که ادامس روزه راباطل می کند واین تشخیص حکم است ونه تشخیص موضوع!
شماره دفتر0251/7840001 می باشد

موضوع قفل شده است