فیلم و عکس عروس و داماد...

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فیلم و عکس عروس و داماد...

سلام
عبادات قبول
اگه میشه راهنماییم کنید در مورد اینکه:
فیلم و عکس عروس و داماد اگه توی آتلیه بمونه در واقع دست کسی که این فیلم و عکس رو گرفته و قراره روش کار بشه حکمش چیه؟
امکان داره فیلمبردار بخشهایی از فیلم خانم باشه، اما معلوم نیست که برای میکس و مونتاژ فیلم آقا یا خانوم این کار رو انجام میده!!
کلا اگر خانمی بخواد توی آتلیه عکس بگیره با لباس راحتر و حتی بی حجاب حکم این کار چیه با توجه به اینکه عکسها دست آتلیه باقی میمونه؟؟
منظورم بیشتر در مورد اون خانم هست که چه حکمی متوجه اون هست؟ در واقع اگه کسی که رو این عکس و فیلم کار میکنه اگه به گناهی بیفته اون خانم هم مسئول هست:Gig:

مرجع من امام خامنه ای هست

کارشناس بحث : پارسا

[="Tahoma"][="Black"]

مهسان;255321 نوشت:
سلام
عبادات قبول
اگه میشه راهنماییم کنید در مورد اینکه:
فیلم و عکس عروس و داماد اگه توی آتلیه بمونه در واقع دست کسی که این فیلم و عکس رو گرفته و قراره روش کار بشه حکمش چیه؟
امکان داره فیلمبردار بخشهایی از فیلم خانم باشه، اما معلوم نیست که برای میکس و مونتاژ فیلم آقا یا خانوم این کار رو انجام میده!!
کلا اگر خانمی بخواد توی آتلیه عکس بگیره با لباس راحتر و حتی بی حجاب حکم این کار چیه با توجه به اینکه عکسها دست آتلیه باقی میمونه؟؟
منظورم بیشتر در مورد اون خانم هست که چه حکمی متوجه اون هست؟ در واقع اگه کسی که رو این عکس و فیلم کار میکنه اگه به گناهی بیفته اون خانم هم مسئول هست:gig:

مرجع من امام خامنه ای هست

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر و عذر بابت تاخیر در پاسخ

نگاه کردن به تصویر زن نامحرم، حکم نگاه کردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنا بر این اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد و تصویر هم متعلّق به زن مسلمانى که بیننده آن را می شناسد نباشد، اشکال ندارد.(1)

لذا اگر عکاس یا فیلمبردار آقا فیلم یا تصویر خانمی که حجاب ندارد را ظاهر می کند یا کارهای ویرایشی انجام می دهد، در صورتی که آن خانم را نمی شناسد و همچنین در صورتی که خوف افتادن به گناه نیست، اشکالی ندارد.

-------------------------

در مورد اصل عکس گرفتن یا فیلم برداری خانم ها در مجالس عروسی و... نیز،اگر احتمال بدهد که اجنبى عکس او را ببیند و عدم رعایت حجاب کامل منجر به مفسده‏ اى شود، مراعات آن واجب است.(2)

و چه خوب است که خانم ها این مساله را در مجالس عمومی رعایت کند و سعی کنند بدون حجاب با دوربین افرادی که نمی شناسند عکس یا فیلم نگیرند.

اما اگر اینطور نیست و فقط برای ظاهر کردن عکس ها آن را به عکاس مرد می دهند، با توجه به مساله بالایی رفتار کند.

توجه شما را به این استفتاء نیز جلب می کنم:

س 1192: گرفتن عکس زن غیرمحجّبه در بین محارمش چه حکمى دارد؟ اگر احتمال داده شود که مرد اجنبى آن عکس ها را هنگام ظاهر کردن ببیند، حکم آن چیست؟

ج: اگر عکاسى که به او نگاه می کند و عکس وى را می گیرد، از محارم او باشد، عکس گرفتن از او اشکال ندارد و ظاهر کردن آن هم نزد عکاسى که او را نمی شناسد اشکال ندارد.

* نکته: فقط قسمت های سبز رنگ برگرفته از متن پاسخ استفتائات مقام معظم رهبری می باشد و مابقی متن، توضیحات است.

-----------------------------------

1- استفتائات مقام معظم رهبری، س 1183
2- استفتائات مقام معظم رهبری، س 1189
[/]

مـهـدی;255913 نوشت:
سلام عرض ادب و احترام سوال شما حکم فقهی دارد و فقط کارشناسان باید جواب بدهند و از اونجایی که جناب پارسا برای تاپیک شما انتخاب شده هیچ کارشناس دیگه ای وارد بحث نمیشه احتمالا ایشون تو این شب ها گرفتار بودن هنوز به این تاپیک سر نزند کمی صبر کنید به امید خدا به زودی جواب میدهند با تشکر

منونم از پیگیری شما

پارسا;256022 نوشت:
نگاه کردن به تصویر زن نامحرم، حکم نگاه کردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنا بر این اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد...
پارسا;256022 نوشت:
در مورد اصل عکس گرفتن یا فیلم برداری خانم ها در مجالس عروسی و... نیز،اگر احتمال بدهد که اجنبى عکس او را ببیند و عدم رعایت حجاب کامل منجر به مفسده‏ اى شود، مراعات آن واجب است

سلام
ممنونم از پاسختون
پس در اینصورت باز هم باید احتیاط کرد چون گرچه فرض بر این باشه که کسی که رو عکس و فیلم ها کار میکه خانم رو نشناسه من از کجا مطمئن باشم که خدایی نکرده باعث به گناه افتادن کسی نباشم؟؟
باور کنید برام شده دغدغه. من جز عکس پرسنلی تا به حال عکس بی حجابی تو آتلیه ها نگرفتم همون عکس پرسنلی رو هم از روی اضطرار و چون مجبور بودم میگرفتم اما در مورد عکسهایی مثل مجلس های زنانه و عروسی خیلی احتیاط میکنم .
دوتا از دوستای دانشگاهیم برای ازدواج در مورد احتیاط این مسئله با همسرانشون صحبت کرده بودند اونا هم نمی خواستند فیلم و عکسشون تو آتلیه بمونه اما چون پیشنهاد جایگزین نداشتند موفق نشدند همسرشون رو راضی کنند آخه فیلم برداری رو میشه با دوربین شخصی انجام داد اما عکس...
نمی دونم راه حلی وجود داره؟؟

به هر حال ممنونم از راهنماییتون:ok:

مهسان;256300 نوشت:

سلام
عرض ادب و احترام
الان عکاسی خیلی راحت شده اکثر دوربین ها عکس دیجتال میگرند و راحت با یه پرینتر عکس را میتونید خودتون یا دوست و اشنای مورد اعتماد بدید همون جلوی خودتون درستش کنه
البته اگر احتیاج به ویرایش داشته باشد هم باز کار سختی نیست می خوام بگم اینقدر کار تخصصی و مشکلی نیست که نشود یه ادم مورد اطمینان گیر اورد:ok:
با تشکر

مـهـدی;256311 نوشت:
الان عکاسی خیلی راحت شده اکثر دوربین ها عکس دیجتال میگرند و راحت با یه پرینتر عکس را میتونید خودتون یا دوست و اشنای مورد اعتماد بدید همون جلوی خودتون درستش کنه البته اگر احتیاج به ویرایش داشته باشد هم باز کار سختی نیست می خوام بگم اینقدر کار تخصصی و مشکلی نیست که نشود یه ادم مورد اطمینان گیر اورد

بله درست میگید
من خودم از این کارها مقداری سر در میارم . هم تقریبا با میکس فیلم آشنام و هم روتوش عکس این روزها به لطف نرم افزار های مختلف ، کار تو این زمینه راحت شده،دوربین تقریبا حرفه ای هم دارم
اما گاهی بعضیا تا عکسو فیلمشونو یه فیلمبر دار و عکاس حرفه ای نگیره راضی نمیشن دغدغه من هم واسه زمانیه که من هم مثل دوستانم مجبور بشم این کار رو انجام بدم

چون الان به هرکدوم از اطرافیان نظرمو میگم میگن عیبی نداره یک شبه دیگه!!! :Moteajeb!:

مهسان;256322 نوشت:
اما گاهی بعضیا تا عکسو فیلمشونو یه فیلمبر دار و عکاس حرفه ای نگیره راضی نمیشن دغدغه من هم واسه زمانیه که من هم مثل دوستانم مجبور بشم این کار رو انجام بدم چون الان به هرکدوم از اطرافیان نظرمو میگم میگن عیبی نداره یک شبه دیگه!!!

سلام
عرض ادب و احترام
تو انتخابتون دقت کنید
دقت کنید چیزی که برای شما دغدغه دین است برای اونم باشه نه اینکه شما روی این مسائل دینی حساس باشید ولی اون نباشه
باز هم میشه مشکل را حل کرد پیدا کردن یه جایی که کسی روی فلیم وعکس کار میکنه خانم باشه و..
ولی مشکل اول را جدی بگیرد اون خیلی مهمه اگر کسی فیلم و عکس اینجوری براش مهم تر از دغدغه دینیش باشه اون مشکل ساز است روی اون بیشتر دقت کنید
با تشکر
[SPOILER]سرکار سوال ببخشید ما یه چند پست وسط انجمن احاکم زدیم دیگه ادامه نمی دیم که مشکلی نشود:ok:[/SPOILER]

مـهـدی;256327 نوشت:
تو انتخابتون دقت کنید دقت کنید چیزی که برای شما دغدغه دین است برای اونم باشه نه اینکه شما روی این مسائل دینی حساس باشید ولی اون نباشه باز هم میشه مشکل را حل کرد پیدا کردن یه جایی که کسی روی فلیم وعکس کار میکنه خانم باشه و.. ولی مشکل اول را جدی بگیرد اون خیلی مهمه اگر کسی فیلم و عکس اینجوری براش مهم تر از دغدغه دینیش باشه اون مشکل ساز است روی اون بیشتر دقت کنید با تشکر

شما کاملا درست میگید
اینطوری هم به خودم ثابت میشه که چقدر حاضرم پای احکام دینم وایسم هم طرف یه محکی میخوره:ok:

مهسان;256300 نوشت:

سلام
ممنونم از پاسختون
پس در اینصورت باز هم باید احتیاط کرد چون گرچه فرض بر این باشه که کسی که رو عکس و فیلم ها کار میکه خانم رو نشناسه من از کجا مطمئن باشم که خدایی نکرده باعث به گناه افتادن کسی نباشم؟؟
باور کنید برام شده دغدغه. من جز عکس پرسنلی تا به حال عکس بی حجابی تو آتلیه ها نگرفتم همون عکس پرسنلی رو هم از روی اضطرار و چون مجبور بودم میگرفتم اما در مورد عکسهایی مثل مجلس های زنانه و عروسی خیلی احتیاط میکنم .
دوتا از دوستای دانشگاهیم برای ازدواج در مورد احتیاط این مسئله با همسرانشون صحبت کرده بودند اونا هم نمی خواستند فیلم و عکسشون تو آتلیه بمونه اما چون پیشنهاد جایگزین نداشتند موفق نشدند همسرشون رو راضی کنند آخه فیلم برداری رو میشه با دوربین شخصی انجام داد اما عکس...

به هر حال ممنونم از راهنماییتون

:ok:

با سلام مجدد خدمت شما بزرگوار

حتما عنایت دارید حکمی که در پست قبلی عرض کردم فقط مورد دیدن فیلم یا عکس نامحرم توسط آقایان بود، وگرنه اگر خانمی بخواهد مستقیما (حالا چه در مجلس عروسی یا در عکاسی و...) نزد مرد نامحرم عکس یا فیلم بگیرد، حتما واجب است حجاب کامل را داشته باشد.

منظور از حجاب کامل: پوشش تمام بدن به جز وجه و کفین (گردی صورت و دست ها تا مچ) هست البته به شرطی که همراه زینت و آرایش نباشند.

که طبیعتا این امر حداقل در مورد عروس خانم ها معمولا ممکن نیست که بخواهند با حجاب کامل و بدون آرایش پیش مرد نامحرم عکس یا فیلم بگیرند.

اما اگر خود عروس و داماد، یا خانم عکاس، و یا مردان محرم عکس و فیلم بگیرند ولی برای ظاهر کردن یا ویرایش و میکس و... نزد متخصص نامحرم ببرند، حکمش در پست قبلی بیان شد:

[spoiler]نگاه کردن به تصویر زن نامحرم، حکم نگاه کردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنا بر این اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد و تصویر هم متعلّق به زن مسلمانى که بیننده آن را می شناسد نباشد، اشکال ندارد.(1)

لذا اگر عکاس یا فیلمبردار آقا فیلم یا تصویر خانمی که حجاب ندارد را ظاهر می کند یا کارهای ویرایشی انجام می دهد، در صورتی که آن خانم را نمی شناسد و همچنین در صورتی که خوف افتادن به گناه نیست، اشکالی ندارد.[/spoiler]

و در اینکه شما اطمینان داشته باشید که آن عکاس به گناه و مفسده دچار می شود یا خیر نیز حکمش در پست سابق این چنین بیان شد:

[spoiler]در مورد اصل عکس گرفتن یا فیلم برداری خانم ها در مجالس عروسی و... نیز،اگر احتمال بدهد که اجنبى عکس او را ببیند و عدم رعایت حجاب کامل منجر به مفسده‏ اى شود، مراعات آن واجب است.(2)[/spoiler]

لذا اگر این احتمال را نمی دهید، از نظر شرعی برای شما جایز است که عکس و فیلم خود را (که حجاب کامل ندارد) برای ظهور یا میکس و... به عکاس نامحرم تحویل دهید. (البته به شرط اینکه شما را نشناسد.)

و صرف نظر از بحث حکم شرعی، این فرد باید واقعا مورد اطمینان باشد که از این عکس و فیلم ها سوء استفاده نکند و...

سلام
یه نکته ای هست که ذهنمو مشغول کرده... توی موضوعات قبلی جوابمو نگرفتم... بجز اینکه نظر مرجع تقلیدم بینشون نبود یکی دو تا سوالم بود که کسی نپرسیده بود

به خوبی و خوشی ملت جشن عروسی میگیرن و فیلم برداری بخش خانوما با فیلم بردار خانوم و بخش آقایون هم با فیام بردار آقا... ولی بعدش که میخوان این فیلم ها رو میکس کنن خیلی جاها کاراشو آقا انجام میده... حتی روتوش عکس عروس داماد و چاپشو این چیزا... یعنی عکس و فیلم عروس بدون حجاب و تازه آرایش کرده در حد تیم ملی میره زیر دست یه آقای نامحرم (تازه یه نفر هم شاید بیشتر باشه)... حالا سوالای اصلی من ایناست:

1- آیا درست است که عروس داماد فیلم و عکس بدون حجاب خود را در اختیار مرد غریبه قرار دهند؟

2- در نظرات مراجع هست که اگر به قصد لذت نباشد و طرف نیز خانوم را نشناسد... ما از کجا مطمئن شویم که نگاه آن مرد بدون منظور خواهد بود... مخصوصا که عکس در وضعیت آرایش کرده و با لباس های زیباست و بنا به طبیعت مرد احتمال نگاه به قصد لذت بسیار بسیار بالاست

3- اگر عروس و داماد تاکید کنند که تمامی کار آنها توسط افراد خانوم انجام شود ولی بعدا عکس آنها در اختیار مرد نامحرم قرار داده شود... این وسط چقدر عروس و داماد مقصرند و گناه به گردن کیست؟

4- با این توجیه که شخص ببیننده خانوم را نمیشناسد آیا می توان عکس ها را در اینترنت قرار داد و گفت کسی مرا نمیشناسد؟... چون استدلال تقریبا همان گونه است

ممنون میشم نظر آیت الله جوادی آملی رو بگید و این سوالات رو ازشون یا از دفترشون بپرسید چون واقعا برام دغدغه شده... هیچ جور نمیتونم قبول کنم روزی عکس همسر آینده ام اونم آرایش کرده و بی حجاب بره زیر دست یه مرد نامحرم

موفق باشید
بدورد

مرجع تقلید: مرد علم و منطق... استاد آیت الله جوادی آملی

فرزند فاطمه;288623 نوشت:
سلام
یه نکته ای هست که ذهنمو مشغول کرده... توی موضوعات قبلی جوابمو نگرفتم... بجز اینکه نظر مرجع تقلیدم بینشون نبود یکی دو تا سوالم بود که کسی نپرسیده بود

به خوبی و خوشی ملت جشن عروسی میگیرن و فیلم برداری بخش خانوما با فیلم بردار خانوم و بخش آقایون هم با فیام بردار آقا... ولی بعدش که میخوان این فیلم ها رو میکس کنن خیلی جاها کاراشو آقا انجام میده... حتی روتوش عکس عروس داماد و چاپشو این چیزا... یعنی عکس و فیلم عروس بدون حجاب و تازه آرایش کرده در حد تیم ملی میره زیر دست یه آقای نامحرم (تازه یه نفر هم شاید بیشتر باشه)... حالا سوالای اصلی من ایناست:

1- آیا درست است که عروس داماد فیلم و عکس بدون حجاب خود را در اختیار مرد غریبه قرار دهند؟

2- در نظرات مراجع هست که اگر به قصد لذت نباشد و طرف نیز خانوم را نشناسد... ما از کجا مطمئن شویم که نگاه آن مرد بدون منظور خواهد بود... مخصوصا که عکس در وضعیت آرایش کرده و با لباس های زیباست و بنا به طبیعت مرد احتمال نگاه به قصد لذت بسیار بسیار بالاست

3- اگر عروس و داماد تاکید کنند که تمامی کار آنها توسط افراد خانوم انجام شود ولی بعدا عکس آنها در اختیار مرد نامحرم قرار داده شود... این وسط چقدر عروس و داماد مقصرند و گناه به گردن کیست؟

4- با این توجیه که شخص ببیننده خانوم را نمیشناسد آیا می توان عکس ها را در اینترنت قرار داد و گفت کسی مرا نمیشناسد؟... چون استدلال تقریبا همان گونه است

ممنون میشم نظر آیت الله جوادی آملی رو بگید و این سوالات رو ازشون یا از دفترشون بپرسید چون واقعا برام دغدغه شده... هیچ جور نمیتونم قبول کنم روزی عکس همسر آینده ام اونم آرایش کرده و بی حجاب بره زیر دست یه مرد نامحرم

موفق باشید
بدورد

بنام خدا
با سلام

من هم بسیار این دغدغه را دارم چون فقط با یک جواب محکم میتونم به آتلیه نرم

فقط بنده مرجع تقلید آیت الله مکارم هستند
با تشکر

مهسان;256322 نوشت:
به هرکدوم از اطرافیان نظرمو میگم میگن عیبی نداره یک شبه دیگه!!!

سلام
تا دوستان لطف میکنن نظر مرجع منو میگن... یه چیز تو پرانتز به دوستمون مهسان که با این حرف رو برو میشن و همه ی اونایی که همین جوری استدلال میکنن بگم

جواب این حرف فقط یک آیه ی قرآنه... لیلة القدر خیر من الف شهر... همه مون هم بلدیم و شبای ماه رمضون با افتخار میگیم که آقا جون شب قدر.. از هزار مال بالا تره... ببین خدا چقدر بخشده است... چقدر مهربونه... از همین هندونه مفتی ها که تند تند زیر بغل خدا میذاریم که بابا میبخشه... برو توبه کن... برو ازش بخواه پاک بشی... فلان نماز یا ذکر گناهای چهل سلو پاک میکنه... کارنامه اعمال میشه آآآآااه.. آینه... بدون هیچ خط و خش...

آما

عروسی که میشه دیگه خدا نیست... خدا کو؟... خدا موند لای قرآنی که سر سفره ی عقد دادن دست عروس داماد و بعدش رفت گوشه تاقچه... خدا همونجاست... توی بیمارستانا و قبرستونا هم خدا هست... ولی هیچ رقمه دور رو بر عروس داماد نیست... خلاصه...
میگیم بابا عروس آرایش کرده است چه طور سوار ماشین کنیم بدون حجاب تو شهر بچرخونیم؟...
میگن بابا یه شبه...
میگیم نمازش چی؟... وضو نمیتونه بگیره... با این همه لباس خم نمیتونه بشه سجده کنه...
میگن یه شبه دیگه... قضاشو میخونه...
میگیم فیلم بردار نامحرمه...
میگن ببین دیگه داری زیادی گیر میدی ها... اه... همه شیرینی و کیفشو زهر مارشون میکنی
میگیم آخه گناهه
و میگن همش یه باره دیگه... یه شبه... یه شب که چیزی نیست... یه شب که هزار شب نمیشه

نمیشه؟... وجدانا نمیشه؟... خدا میگه یه شب هزار ماه میشه... یعنی سی هزار روز... کم حرفی نیستا... خدا میگه تو بخوای مهمون من باشی بخوای من ببخشم قدر سی هزار شب برات جا باز میکنم تو یه شب... اون وقت پای نفس خودمون و گناهای خوشمزه ی خودمون که میرسه میگیم نه ولش کن... یه شبه دیگه... عب نداره... در حالی که اگه شب عروسی همین دو کبوتر عاشق ماشین عروسشون تصادف کنه همونایی که میگفت عب نداره میگن خدا رحم کنه... میگن خدایا... به جوونیشون رحم کن... به مادرش رحم کن... به باباش... تو رو ابالفضل... تو رو 5 تن... آهای چهارده معصوم کجایید که بچه ام از دست رفت...
عه عه عه... تا همین دو ساعت پیش حضور و کمک و نگاه ائمه و خدا مهم نبود... یهو مهم شد؟

اتفاقا یه شب خیلیه... هزار شب که سهله... سی هزار شب میشه... برای همه آرزوی خوشبختی و سلامتی دارم
بدرود

مهسان;256322 نوشت:
بله درست میگید
من خودم از این کارها مقداری سر در میارم . هم تقریبا با میکس فیلم آشنام و هم روتوش عکس این روزها به لطف نرم افزار های مختلف ، کار تو این زمینه راحت شده،دوربین تقریبا حرفه ای هم دارم
اما گاهی بعضیا تا عکسو فیلمشونو یه فیلمبر دار و عکاس حرفه ای نگیره راضی نمیشن دغدغه من هم واسه زمانیه که من هم مثل دوستانم مجبور بشم این کار رو انجام بدم

چون الان به هرکدوم از اطرافیان نظرمو میگم میگن عیبی نداره یک شبه دیگه!!! :Moteajeb!:

دوست من شما اگه همسرتون رو با دقت انتخاب کنیدخیالتون راحته البته خانواده شون هم تاثیر دارن چون من با همسرم این مشکل نداشتم والحمدالله این اتفاقات هم نیفتاد ولی متاسفانه با طعنه های خانواده شون روبه رو شدم و انها کار خودشون رو کردن ولی در نبود من وهمسرم
ولی باز هم من ناراحتم که این اتفاق نباید تو مراسم ما می افتد ولی باز خدا رو شکر وقتی ما حضور داشتیم مولودی بود منظورم اینه اگه در انتخاب دقت داشته باشید دچار مشکل نمیشید ما نه آآتلیه رفتیم نه ماشین عروسی بود چون همون روزخواستگاری به همسرم با صراحت گفتم یه شبه ولی یه عمر زندگیه نمیخوام تو این یه عمر زندگی بخاطر یه شب وخوشی دیگران،خدا و اهل بین نظرشون ونگاهشون رو از زندگی من بر دارن.:Sham:

فرزند فاطمه;288623 نوشت:
سلام یه نکته ای هست که ذهنمو مشغول کرده... توی موضوعات قبلی جوابمو نگرفتم... بجز اینکه نظر مرجع تقلیدم بینشون نبود یکی دو تا سوالم بود که کسی نپرسیده بود به خوبی و خوشی ملت جشن عروسی میگیرن و فیلم برداری بخش خانوما با فیلم بردار خانوم و بخش آقایون هم با فیام بردار آقا... ولی بعدش که میخوان این فیلم ها رو میکس کنن خیلی جاها کاراشو آقا انجام میده... حتی روتوش عکس عروس داماد و چاپشو این چیزا... یعنی عکس و فیلم عروس بدون حجاب و تازه آرایش کرده در حد تیم ملی میره زیر دست یه آقای نامحرم (تازه یه نفر هم شاید بیشتر باشه)... حالا سوالای اصلی من ایناست: 1- آیا درست است که عروس داماد فیلم و عکس بدون حجاب خود را در اختیار مرد غریبه قرار دهند؟ 2- در نظرات مراجع هست که اگر به قصد لذت نباشد و طرف نیز خانوم را نشناسد... ما از کجا مطمئن شویم که نگاه آن مرد بدون منظور خواهد بود... مخصوصا که عکس در وضعیت آرایش کرده و با لباس های زیباست و بنا به طبیعت مرد احتمال نگاه به قصد لذت بسیار بسیار بالاست 3- اگر عروس و داماد تاکید کنند که تمامی کار آنها توسط افراد خانوم انجام شود ولی بعدا عکس آنها در اختیار مرد نامحرم قرار داده شود... این وسط چقدر عروس و داماد مقصرند و گناه به گردن کیست؟ 4- با این توجیه که شخص ببیننده خانوم را نمیشناسد آیا می توان عکس ها را در اینترنت قرار داد و گفت کسی مرا نمیشناسد؟... چون استدلال تقریبا همان گونه است ممنون میشم نظر آیت الله جوادی آملی رو بگید و این سوالات رو ازشون یا از دفترشون بپرسید چون واقعا برام دغدغه شده... هیچ جور نمیتونم قبول کنم روزی عکس همسر آینده ام اونم آرایش کرده و بی حجاب بره زیر دست یه مرد نامحرم موفق باشید بدورد مرجع تقلید: مرد علم و منطق... استاد آیت الله جوادی آملی

عاشورا90;288662 نوشت:
من هم بسیار این دغدغه را دارم چون فقط با یک جواب محکم میتونم به آتلیه نرم فقط بنده مرجع تقلید آیت الله مکارم هستند با تشکر

با سلام و عرض ادب

به لحاظ شرعی،اگر عکاس یا فیلمبردار نامحرم فیلم یا تصویر خانمی که حجاب ندارد را ظاهر می کند یا کارهای ویرایشی انجام می دهد، در صورتی که آن خانم را نمی شناسد و همچنین در صورتی که خوف افتادن به گناه و لذت و منشا فسادی نیست، اشکالی ندارد.و اگر صاحب عکس یقین به لذت و یا خوف گناه از طرف نامحرم نمی دهدبه شرط اینکه خانم را نشناسد،می تواند عکس را برای ظهور بدهدو درصورتی که نامحرم لذتی ببرد یا با تاکیدی که ازطرف عروس و داماد بوده باز هم توسط نامحرم ظاهر شده باشد گناهش برعهده ظاهرکننده است.

استفتا از دفتر آیه الله جوادی آملی در قم
پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/index.php?it=653&mit=653&pn=2

سلام
با تشکر از کارشناس محترم برای وقتی که گذاشتن

راستش من خودم از اون آدمام که عکس خیلی دوست دارم... خودم به شخصه خیلی دوست دارم از اون شب و با اون لباسای تر تمیز عکس داشته باشم... بالاخره جوونیم دیگه... عکسای خوشگل هم میخوام... ولی بحث چاپش و روتوشش برام غصه شده بود... هنوزشم ته دلم آروم نگرفته... اینکه طرف خانوم رو نشناسه یعنی چی؟... بابا رفتیم اولش اونجا دو تایی کاراشونو دیدیم... ندیده باشیم حداقل یکم توضیح دادیم چونه زدیم قرارداد بستیم... ما رو میبینن بالاخره... اگه اونی که میکس میکنه همون فیلم بردار باشه که خوب دیگه تمومه... خلاصه که دلم رضا نمیده هنوز... کلی اما اگر توشه... خودمونیم تا حالا شده یه جا تبلیغ کنه آتلیه ی اسلامی؟... که مثلا زوج مسلمون شیعه ی سال 1391 به روز ما بتونن با خیال راحت برن کلی عکس خوشگل و عشقولانه بگیرن بعدم خیالشون راحت باشه اولا عکساشون نمیشه نمونه کار که به کسی نشون داده بشه بعدا... و اینکه هیچ نامحرمی هم نگاه نمیکنه... نیازای جامعه باید پاسخ داده بشه دیگه... نمیگم یه مرکز فوق پیشرفته با هزار تا شعبه و انجام همه ی کارایی که بیرون داره انجام میشه... ولی حداقل یه جایی باید باشه که من به عنوان پسری که هم عکس دوست دارم هم دوست ندارم چشم کسی به عروسم بی افته با خیال راحت بتونم دست همسرمو بگیرم دو تایی بریم عکس بگیریم... فیلمشم تازه شدنیه اگه کسی بخواد
چی بگم که یک سری خیال میکنن درد دین ماهواره است... نه اون سر جاش... ولی اگه بیست سال پیش این شبکه های دیجیتال راه اندازی میشد و پاسخ گوی نیاز جامعه بود دیگه فارسی وان و من و تو و این چیزا بوجود نمی اومد... الان دیگه خیلی دیر شده... یه نسل این وسط بزرگ شد و خودشونو بچه هاشون به ماهواره عادت کردن... دیگه شبکه ی دیجیتال ارزش خاصی نداره... مثل نماز قضا میمونه
توی بحث مراسم عروسی هم همینه... همون حرفی که اول زدم... خدا توی مسجد و بیمارستان و اونجاهاست... توی مجلس عروسی نیست... چون جوری تعریفش نکردیم که بشه برای مجلس عروسی هم به خدا کارت دعوت داد... هم ما مردم مقصریم... هم روحانیون و مبلغین... هم دولت... دشمن که تکلیفش مسخصه... ولی ما چه کردیم

سلام

دوستان یه سری هم به این وبلاگ بزنید

داستانش جالب و مرتبط با موضوعه!

خوشبختیهای یک زوج شیعه

سلام
یادمه یه بار برای درست کردن 2 واحد اون قدر تو حذف و اضافه رفتم گروه که مدیر گروه گفت باید خود استاد اجازه بده چون سقف کلاس پر شده... برو به خودش بگو ببین موافقت میکنه؟... جلسه بعد با استاد رفتم گروه و وقتی استاد از زیاد شدن افراد توی لیست گله میکرد و میگفت این بچه ها هم که هستن و منم یکم عقب تر بودم... رئیس گروه گفت استاد میدونید کنه چیه؟:khandeh!:... بعضی ها رو هر کاریشون میکنی باز ول نمیکنن
حالا کار نداریم... آخرش اون دو واحد رو هم گرفتم... الان دوباره اومدم یه چیز دیگه بپرسم
نه از عکس میتونم بگذرم نه دلم آروم گرفته
لطفا معیار شناخت رو هم توضیح بدین... اینکه اون مرد نامحرم خانوم رو نشناسه یعنی چی؟... اصلا ندیده باشدش؟... باهاش صحبت نکرده باشه؟... از آشناها و فامیلش نباشه؟... چی؟... ما وقتی میریم سفارش بدیم و قرارداد ببندیم طرف من و همسرمو میبینه حتما
باتشکر

[="Tahoma"][="Black"]

فرزند فاطمه;290342 نوشت:
لطفا معیار شناخت رو هم توضیح بدین... اینکه اون مرد نامحرم خانوم رو نشناسه یعنی چی؟... اصلا ندیده باشدش؟... باهاش صحبت نکرده باشه؟... از آشناها و فامیلش نباشه؟... چی؟... ما وقتی میریم سفارش بدیم و قرارداد ببندیم طرف من و همسرمو میبینه حتما باتشکر

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

این مسئله عرفی است یعنی به صورتی باشد که عرف بگوید او می شناسد مثلا اگر از خودش و دیگران بپرسند این خانم را می شناسد یا خیر ؟ بگویند بله . (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

در پاسخ به متن کارشناس پاسخگو:

[/HR]
""
به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر و عذر بابت تاخیر در پاسخ

نگاه کردن به تصویر زن نامحرم، حکم نگاه کردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنا بر این اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد و تصویر هم متعلّق به زن مسلمانى که بیننده آن را می شناسد نباشد، اشکال ندارد.(1)

در مورد اصل عکس گرفتن یا فیلم برداری خانم ها در مجالس عروسی و... نیز، و عدم رعایت حجاب کامل منجر به مفسده‏ اى شود، مراعات آن واجب است.(2)

ج: اگر عکاسى که به او نگاه می کند و عکس وى را می گیرد، از محارم او باشد، عکس گرفتن از او اشکال ندارد و ظاهر کردن آن هم نزد عکاسى که او را نمی شناسد اشکال ندارد.

* نکته: فقط قسمت های سبز رنگ برگرفته از متن پاسخ استفتائات مقام معظم رهبری می باشد و مابقی متن، توضیحات است."""

[/HR]
با سلام شما در مورد ب پاسخ دادید

اگر احتمال بدهد که اجنبى عکس او را ببیند مراعات حجاب واجب است
و در مورد ج با اینکه احتمال میدهد و حتی مطمئن است اجنبی او را میبیند میتواند بدون حجاب عکس بیاندازد.این کاملا غلط است و دو پاسخ در تناقض است این اشتباهات فاحش و وحشتناک موجب انحراف مردم است و مسئولیت گناه انها به گردن شماست.

با سلام شما در مورد ب پاسخ دادید
اگر احتمال بدهد که اجنبى عکس او را ببیند مراعات حجاب واجب است
و در مورد ج با اینکه احتمال میدهد و حتی مطمئن است اجنبی او را میبیند میتواند بدون حجاب عکس بیاندازد.این کاملا غلط است و دو پاسخ در تناقض است این اشتباهات فاحش و وحشتناک موجب انحراف مردم است و مسئولیت گناه انها به گردن شماست.

موضوع قفل شده است