صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فیلم و عکس عروس و داماد...

علاقه
    شعر
    نوشته
    103
    حضور
    14 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4
    صلوات
    580

راهنما فیلم و عکس عروس و داماد...

سلام
    عبادات قبول
    اگه میشه راهنماییم کنید در مورد اینکه:
    فیلم و عکس عروس و داماد اگه توی آتلیه بمونه در واقع دست کسی که این فیلم و عکس رو گرفته و قراره روش کار بشه حکمش چیه؟
    امکان داره فیلمبردار بخشهایی از فیلم خانم باشه، اما معلوم نیست که برای میکس و مونتاژ فیلم آقا یا خانوم این کار رو انجام میده!!
    کلا اگر خانمی بخواد توی آتلیه عکس بگیره با لباس راحتر و حتی بی حجاب حکم این کار چیه با توجه به اینکه عکسها دست آتلیه باقی میمونه؟؟
    منظورم بیشتر در مورد اون خانم هست که چه حکمی متوجه اون هست؟ در واقع اگه کسی که رو این عکس و فیلم کار میکنه اگه به گناهی بیفته اون خانم هم مسئول هست

مرجع من امام خامنه ای هست

کارشناس بحث : پارسا

ویرایش توسط مهسان : ۱۳۹۱/۰۵/۲۱ در ساعت ۰۴:۰۵

اللهم صل علی محمد وآل محمد
    وعجل فرجهم

عشق سیبی است که دوران تکامل دارد
    اتفاقی ست که وقتش برسد می افتد

2. صلوات ها 14

3.  

نوشته
    157
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    860

نقل قول نوشته اصلی توسط مهسان نمایش پست ها
    سلام
    عبادات قبول
    اگه میشه راهنماییم کنید در مورد اینکه:
    فیلم و عکس عروس و داماد اگه توی آتلیه بمونه در واقع دست کسی که این فیلم و عکس رو گرفته و قراره روش کار بشه حکمش چیه؟
    امکان داره فیلمبردار بخشهایی از فیلم خانم باشه، اما معلوم نیست که برای میکس و مونتاژ فیلم آقا یا خانوم این کار رو انجام میده!!
    کلا اگر خانمی بخواد توی آتلیه عکس بگیره با لباس راحتر و حتی بی حجاب حکم این کار چیه با توجه به اینکه عکسها دست آتلیه باقی میمونه؟؟
    منظورم بیشتر در مورد اون خانم هست که چه حکمی متوجه اون هست؟ در واقع اگه کسی که رو این عکس و فیلم کار میکنه اگه به گناهی بیفته اون خانم هم مسئول هست:gig:

مرجع من امام خامنه ای هست

به نام خدا و سلام بر شما
    وقت بخیر و عذر بابت تاخیر در پاسخ

نگاه کردن به تصویر زن نامحرم، حکم نگاه کردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنا بر این اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد و تصویر هم متعلّق به زن مسلمانى که بیننده آن را می شناسد نباشد، اشکال ندارد.(1)

لذا اگر عکاس یا فیلمبردار آقا فیلم یا تصویر خانمی که حجاب ندارد را ظاهر می کند یا کارهای ویرایشی انجام می دهد، در صورتی که آن خانم را نمی شناسد و همچنین در صورتی که خوف افتادن به گناه نیست، اشکالی ندارد.

-------------------------

در مورد اصل عکس گرفتن یا فیلم برداری خانم ها در مجالس عروسی و... نیز،اگر احتمال بدهد که اجنبى عکس او را ببیند و عدم رعایت حجاب کامل منجر به مفسده‏ اى شود، مراعات آن واجب است.(2)

و چه خوب است که خانم ها این مساله را در مجالس عمومی رعایت کند و سعی کنند بدون حجاب با دوربین افرادی که نمی شناسند عکس یا فیلم نگیرند.

اما اگر اینطور نیست و فقط برای ظاهر کردن عکس ها آن را به عکاس مرد می دهند، با توجه به مساله بالایی رفتار کند.

توجه شما را به این استفتاء نیز جلب می کنم:

س 1192: گرفتن عکس زن غیرمحجّبه در بین محارمش چه حکمى دارد؟ اگر احتمال داده شود که مرد اجنبى آن عکس ها را هنگام ظاهر کردن ببیند، حکم آن چیست؟

ج: اگر عکاسى که به او نگاه می کند و عکس وى را می گیرد، از محارم او باشد، عکس گرفتن از او اشکال ندارد و ظاهر کردن آن هم نزد عکاسى که او را نمی شناسد اشکال ندارد.

* نکته: فقط قسمت های سبز رنگ برگرفته از متن پاسخ استفتائات مقام معظم رهبری می باشد و مابقی متن، توضیحات است.

-----------------------------------

1- استفتائات مقام معظم رهبری، س 1183
    2- استفتائات مقام معظم رهبری، س 1189

5. صلوات ها 12

علاقه
    شعر
    نوشته
    103
    حضور
    14 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4
    صلوات
    580

نقل قول نوشته اصلی توسط مـهـدی نمایش پست ها
    سلام عرض ادب و احترام سوال شما حکم فقهی دارد و فقط کارشناسان باید جواب بدهند و از اونجایی که جناب پارسا برای تاپیک شما انتخاب شده هیچ کارشناس دیگه ای وارد بحث نمیشه احتمالا ایشون تو این شب ها گرفتار بودن هنوز به این تاپیک سر نزند کمی صبر کنید به امید خدا به زودی جواب میدهند با تشکر
    منونم از پیگیری شما

نقل قول نوشته اصلی توسط پارسا نمایش پست ها
    نگاه کردن به تصویر زن نامحرم، حکم نگاه کردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنا بر این اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد...
    نقل قول نوشته اصلی توسط پارسا نمایش پست ها
    در مورد اصل عکس گرفتن یا فیلم برداری خانم ها در مجالس عروسی و... نیز،اگر احتمال بدهد که اجنبى عکس او را ببیند و عدم رعایت حجاب کامل منجر به مفسده‏ اى شود، مراعات آن واجب است

سلام
    ممنونم از پاسختون
    پس در اینصورت باز هم باید احتیاط کرد چون گرچه فرض بر این باشه که کسی که رو عکس و فیلم ها کار میکه خانم رو نشناسه من از کجا مطمئن باشم که خدایی نکرده باعث به گناه افتادن کسی نباشم؟؟
    باور کنید برام شده دغدغه. من جز عکس پرسنلی تا به حال عکس بی حجابی تو آتلیه ها نگرفتم همون عکس پرسنلی رو هم از روی اضطرار و چون مجبور بودم میگرفتم اما در مورد عکسهایی مثل مجلس های زنانه و عروسی خیلی احتیاط میکنم .
    دوتا از دوستای دانشگاهیم برای ازدواج در مورد احتیاط این مسئله با همسرانشون صحبت کرده بودند اونا هم نمی خواستند فیلم و عکسشون تو آتلیه بمونه اما چون پیشنهاد جایگزین نداشتند موفق نشدند همسرشون رو راضی کنند آخه فیلم برداری رو میشه با دوربین شخصی انجام داد اما عکس...
    نمی دونم راه حلی وجود داره؟؟

به هر حال ممنونم از راهنماییتون

وعجل فرجهم

7. صلوات ها 6

علاقه
    دین و موضوعات دینی
    نوشته
    5,952
    حضور
    80 روز 5 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    1505
    صلوات
    54604

سلام
    عرض ادب و احترام
    الان عکاسی خیلی راحت شده اکثر دوربین ها عکس دیجتال میگرند و راحت با یه پرینتر عکس را میتونید خودتون یا دوست و اشنای مورد اعتماد بدید همون جلوی خودتون درستش کنه
    البته اگر احتیاج به ویرایش داشته باشد هم باز کار سختی نیست می خوام بگم اینقدر کار تخصصی و مشکلی نیست که نشود یه ادم مورد اطمینان گیر اورد
    با تشکر

فیلم و عکس عروس و داماد...

3000 مداحی محرم +5000 صوت مذهبی
    دریایی از امکانات پیش روی شماست

9. صلوات ها 5

علاقه
    شعر
    نوشته
    103
    حضور
    14 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4
    صلوات
    580

الان عکاسی خیلی راحت شده اکثر دوربین ها عکس دیجتال میگرند و راحت با یه پرینتر عکس را میتونید خودتون یا دوست و اشنای مورد اعتماد بدید همون جلوی خودتون درستش کنه البته اگر احتیاج به ویرایش داشته باشد هم باز کار سختی نیست می خوام بگم اینقدر کار تخصصی و مشکلی نیست که نشود یه ادم مورد اطمینان گیر اورد
    بله درست میگید
    من خودم از این کارها مقداری سر در میارم . هم تقریبا با میکس فیلم آشنام و هم روتوش عکس این روزها به لطف نرم افزار های مختلف ، کار تو این زمینه راحت شده،دوربین تقریبا حرفه ای هم دارم
    اما گاهی بعضیا تا عکسو فیلمشونو یه فیلمبر دار و عکاس حرفه ای نگیره راضی نمیشن دغدغه من هم واسه زمانیه که من هم مثل دوستانم مجبور بشم این کار رو انجام بدم

چون الان به هرکدوم از اطرافیان نظرمو میگم میگن عیبی نداره یک شبه دیگه!!!

ویرایش توسط مهسان : ۱۳۹۱/۰۵/۲۲ در ساعت ۱۹:۰۱

وعجل فرجهم

11. صلوات ها 5

علاقه
    دین و موضوعات دینی
    نوشته
    5,952
    حضور
    80 روز 5 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    1505
    صلوات
    54604

اما گاهی بعضیا تا عکسو فیلمشونو یه فیلمبر دار و عکاس حرفه ای نگیره راضی نمیشن دغدغه من هم واسه زمانیه که من هم مثل دوستانم مجبور بشم این کار رو انجام بدم چون الان به هرکدوم از اطرافیان نظرمو میگم میگن عیبی نداره یک شبه دیگه!!!
    سلام
    عرض ادب و احترام
    تو انتخابتون دقت کنید
    دقت کنید چیزی که برای شما دغدغه دین است برای اونم باشه نه اینکه شما روی این مسائل دینی حساس باشید ولی اون نباشه
    باز هم میشه مشکل را حل کرد پیدا کردن یه جایی که کسی روی فلیم وعکس کار میکنه خانم باشه و..
    ولی مشکل اول را جدی بگیرد اون خیلی مهمه اگر کسی فیلم و عکس اینجوری براش مهم تر از دغدغه دینیش باشه اون مشکل ساز است روی اون بیشتر دقت کنید
    با تشکر

سرکار سوال ببخشید ما یه چند پست وسط انجمن احاکم زدیم دیگه ادامه نمی دیم که مشکلی نشود

فیلم و عکس عروس و داماد...

3000 مداحی محرم +5000 صوت مذهبی
    دریایی از امکانات پیش روی شماست

13. صلوات ها 3

علاقه
    شعر
    نوشته
    103
    حضور
    14 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4
    صلوات
    580

تو انتخابتون دقت کنید دقت کنید چیزی که برای شما دغدغه دین است برای اونم باشه نه اینکه شما روی این مسائل دینی حساس باشید ولی اون نباشه باز هم میشه مشکل را حل کرد پیدا کردن یه جایی که کسی روی فلیم وعکس کار میکنه خانم باشه و.. ولی مشکل اول را جدی بگیرد اون خیلی مهمه اگر کسی فیلم و عکس اینجوری براش مهم تر از دغدغه دینیش باشه اون مشکل ساز است روی اون بیشتر دقت کنید با تشکر

شما کاملا درست میگید
    اینطوری هم به خودم ثابت میشه که چقدر حاضرم پای احکام دینم وایسم هم طرف یه محکی میخوره

وعجل فرجهم

15. صلوات ها 4

نوشته
    157
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    860

سلام
    ممنونم از پاسختون
    پس در اینصورت باز هم باید احتیاط کرد چون گرچه فرض بر این باشه که کسی که رو عکس و فیلم ها کار میکه خانم رو نشناسه من از کجا مطمئن باشم که خدایی نکرده باعث به گناه افتادن کسی نباشم؟؟
    باور کنید برام شده دغدغه. من جز عکس پرسنلی تا به حال عکس بی حجابی تو آتلیه ها نگرفتم همون عکس پرسنلی رو هم از روی اضطرار و چون مجبور بودم میگرفتم اما در مورد عکسهایی مثل مجلس های زنانه و عروسی خیلی احتیاط میکنم .
    دوتا از دوستای دانشگاهیم برای ازدواج در مورد احتیاط این مسئله با همسرانشون صحبت کرده بودند اونا هم نمی خواستند فیلم و عکسشون تو آتلیه بمونه اما چون پیشنهاد جایگزین نداشتند موفق نشدند همسرشون رو راضی کنند آخه فیلم برداری رو میشه با دوربین شخصی انجام داد اما عکس...

به هر حال ممنونم از راهنماییتون
    با سلام مجدد خدمت شما بزرگوار

حتما عنایت دارید حکمی که در پست قبلی عرض کردم فقط مورد دیدن فیلم یا عکس نامحرم توسط آقایان بود، وگرنه اگر خانمی بخواهد مستقیما (حالا چه در مجلس عروسی یا در عکاسی و...) نزد مرد نامحرم عکس یا فیلم بگیرد، حتما واجب است حجاب کامل را داشته باشد.

منظور از حجاب کامل: پوشش تمام بدن به جز وجه و کفین (گردی صورت و دست ها تا مچ) هست البته به شرطی که همراه زینت و آرایش نباشند.

که طبیعتا این امر حداقل در مورد عروس خانم ها معمولا ممکن نیست که بخواهند با حجاب کامل و بدون آرایش پیش مرد نامحرم عکس یا فیلم بگیرند.

اما اگر خود عروس و داماد، یا خانم عکاس، و یا مردان محرم عکس و فیلم بگیرند ولی برای ظاهر کردن یا ویرایش و میکس و... نزد متخصص نامحرم ببرند، حکمش در پست قبلی بیان شد:

نگاه کردن به تصویر زن نامحرم، حکم نگاه کردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنا بر این اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد و تصویر هم متعلّق به زن مسلمانى که بیننده آن را می شناسد نباشد، اشکال ندارد.(1)

لذا اگر عکاس یا فیلمبردار آقا فیلم یا تصویر خانمی که حجاب ندارد را ظاهر می کند یا کارهای ویرایشی انجام می دهد، در صورتی که آن خانم را نمی شناسد و همچنین در صورتی که خوف افتادن به گناه نیست، اشکالی ندارد.

و در اینکه شما اطمینان داشته باشید که آن عکاس به گناه و مفسده دچار می شود یا خیر نیز حکمش در پست سابق این چنین بیان شد:

در مورد اصل عکس گرفتن یا فیلم برداری خانم ها در مجالس عروسی و... نیز،اگر احتمال بدهد که اجنبى عکس او را ببیند و عدم رعایت حجاب کامل منجر به مفسده‏ اى شود، مراعات آن واجب است.(2)

لذا اگر این احتمال را نمی دهید، از نظر شرعی برای شما جایز است که عکس و فیلم خود را (که حجاب کامل ندارد) برای ظهور یا میکس و... به عکاس نامحرم تحویل دهید. (البته به شرط اینکه شما را نشناسد.)

و صرف نظر از بحث حکم شرعی، این فرد باید واقعا مورد اطمینان باشد که از این عکس و فیلم ها سوء استفاده نکند و...

ویرایش توسط پارسا : ۱۳۹۱/۰۵/۲۴ در ساعت ۰۷:۳۰

17. صلوات ها 11

علاقه
    مشاوره
    نوشته
    114
    حضور
    1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    757

شاد در اختیار گذاشتن عکس های بی حجاب در دست نامحرمان

سلام
    یه نکته ای هست که ذهنمو مشغول کرده... توی موضوعات قبلی جوابمو نگرفتم... بجز اینکه نظر مرجع تقلیدم بینشون نبود یکی دو تا سوالم بود که کسی نپرسیده بود

به خوبی و خوشی ملت جشن عروسی میگیرن و فیلم برداری بخش خانوما با فیلم بردار خانوم و بخش آقایون هم با فیام بردار آقا... ولی بعدش که میخوان این فیلم ها رو میکس کنن خیلی جاها کاراشو آقا انجام میده... حتی روتوش عکس عروس داماد و چاپشو این چیزا... یعنی عکس و فیلم عروس بدون حجاب و تازه آرایش کرده در حد تیم ملی میره زیر دست یه آقای نامحرم (تازه یه نفر هم شاید بیشتر باشه)... حالا سوالای اصلی من ایناست:

1- آیا درست است که عروس داماد فیلم و عکس بدون حجاب خود را در اختیار مرد غریبه قرار دهند؟

2- در نظرات مراجع هست که اگر به قصد لذت نباشد و طرف نیز خانوم را نشناسد... ما از کجا مطمئن شویم که نگاه آن مرد بدون منظور خواهد بود... مخصوصا که عکس در وضعیت آرایش کرده و با لباس های زیباست و بنا به طبیعت مرد احتمال نگاه به قصد لذت بسیار بسیار بالاست

3- اگر عروس و داماد تاکید کنند که تمامی کار آنها توسط افراد خانوم انجام شود ولی بعدا عکس آنها در اختیار مرد نامحرم قرار داده شود... این وسط چقدر عروس و داماد مقصرند و گناه به گردن کیست؟

4- با این توجیه که شخص ببیننده خانوم را نمیشناسد آیا می توان عکس ها را در اینترنت قرار داد و گفت کسی مرا نمیشناسد؟... چون استدلال تقریبا همان گونه است

ممنون میشم نظر آیت الله جوادی آملی رو بگید و این سوالات رو ازشون یا از دفترشون بپرسید چون واقعا برام دغدغه شده... هیچ جور نمیتونم قبول کنم روزی عکس همسر آینده ام اونم آرایش کرده و بی حجاب بره زیر دست یه مرد نامحرم

موفق باشید
    بدورد

مرجع تقلید: مرد علم و منطق... استاد آیت الله جوادی آملی

آیه ی آخر سوره ی یس:

فَسُبْحَانَ الَّذِى بِيَدِهِ مَلَكُوتُ كُلِ‏ّ شَىْ‏ءٍ وَ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

من این آیه رو این جوری معنی میکنم:
    دست در دست خدا، عاشقانه تا بهشت

19. صلوات ها 7

علاقه
    خواندن
    نوشته
    33
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    180

نقل قول نوشته اصلی توسط فرزند فاطمه نمایش پست ها
    سلام
    یه نکته ای هست که ذهنمو مشغول کرده... توی موضوعات قبلی جوابمو نگرفتم... بجز اینکه نظر مرجع تقلیدم بینشون نبود یکی دو تا سوالم بود که کسی نپرسیده بود

به خوبی و خوشی ملت جشن عروسی میگیرن و فیلم برداری بخش خانوما با فیلم بردار خانوم و بخش آقایون هم با فیام بردار آقا... ولی بعدش که میخوان این فیلم ها رو میکس کنن خیلی جاها کاراشو آقا انجام میده... حتی روتوش عکس عروس داماد و چاپشو این چیزا... یعنی عکس و فیلم عروس بدون حجاب و تازه آرایش کرده در حد تیم ملی میره زیر دست یه آقای نامحرم (تازه یه نفر هم شاید بیشتر باشه)... حالا سوالای اصلی من ایناست:

1- آیا درست است که عروس داماد فیلم و عکس بدون حجاب خود را در اختیار مرد غریبه قرار دهند؟

2- در نظرات مراجع هست که اگر به قصد لذت نباشد و طرف نیز خانوم را نشناسد... ما از کجا مطمئن شویم که نگاه آن مرد بدون منظور خواهد بود... مخصوصا که عکس در وضعیت آرایش کرده و با لباس های زیباست و بنا به طبیعت مرد احتمال نگاه به قصد لذت بسیار بسیار بالاست

3- اگر عروس و داماد تاکید کنند که تمامی کار آنها توسط افراد خانوم انجام شود ولی بعدا عکس آنها در اختیار مرد نامحرم قرار داده شود... این وسط چقدر عروس و داماد مقصرند و گناه به گردن کیست؟

4- با این توجیه که شخص ببیننده خانوم را نمیشناسد آیا می توان عکس ها را در اینترنت قرار داد و گفت کسی مرا نمیشناسد؟... چون استدلال تقریبا همان گونه است

ممنون میشم نظر آیت الله جوادی آملی رو بگید و این سوالات رو ازشون یا از دفترشون بپرسید چون واقعا برام دغدغه شده... هیچ جور نمیتونم قبول کنم روزی عکس همسر آینده ام اونم آرایش کرده و بی حجاب بره زیر دست یه مرد نامحرم

موفق باشید
    بدورد

بنام خدا
    با سلام

من هم بسیار این دغدغه را دارم چون فقط با یک جواب محکم میتونم به آتلیه نرم

فقط بنده مرجع تقلید آیت الله مکارم هستند
    با تشکر

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری