اشتباه چاپی در بعضی قران ها

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اشتباه چاپی در بعضی قران ها

سلام.
آیه 103 سوره توبه یک کلمه را در بعضی قران ها صلات و در بعضی ها صلوات نوشته که اینجا باتوجه به معنیش باید صلوات درست باشه.
این اشتباه در چند جای قران هم وجود داره.(صلات به جای صلوات یا برعکس).:Ghamgin: خب معنیش خیلی فرق میکنه. لطفا راه درست را نشانمان دهید:Gol:

کارشناس بحث : هدی

اعوذبالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا امیر المومنین علی بن ابی طالب(ع)

السلام علیک یا ابا صالح المهدی ادرکنی(عج)

یازهرا69;255085 نوشت:
سلام.
آیه 103 سوره توبه یک کلمه را در بعضی قران ها صلات و در بعضی ها صلوات نوشته که اینجا باتوجه به معنیش باید صلوات درست باشه.
این اشتباه در چند جای قران هم وجود داره.(صلات به جای صلوات یا برعکس).:ghamgin: خب معنیش خیلی فرق میکنه. لطفا راه درست را نشانمان دهید:gol:

سلام بر شما

تااون موقع که کارشناس بیاد من جوابی که می دونم رو به شما بدم

انشاالله که جواب من اشتباه نباشد

اما این که شما گفتید اشتباه تایپی ..خیر اشتباه نیست...من قرآن های مختلف رو دیدم
نرم افزار ها رو هم بررسی کردم که در بعد تصاویرش رومی گذارم(در ادامه)

به نظر من این برمی گردد به نگارش کلمات در مصحف شما:

علت این که برخی جا ها نوشته شده و برخی جاها نوشته نشده این است که ((واو)) خوانده نخواهد شد

یعنی این جا پایه الف مدی است

زیرا روی واو یک الف هست...پایه الف مدی هم همیشه ناخوانا است

ما دو دسته حروف ناخوانا داریم

دسته اول همیشه ناخواناست که پایه الف مدی در این دسته جای دارد

از کارشناس محترم می خواهم که بفرمایند جواب درست است؟

اگر توضیحاتی دارند اجمالا بدهند

[=arial black]اعوذبالله من الشیطان الرجیم

[=arial black]بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]السلام علیک یا امیر المومنین علی بن ابی طالب(ع)

[=arial black]السلام علیک یا ابا صالح المهدی ادرکنی(عج)

[=Arial Black]تصاویر گرفته شده از نرم افزار مکتبه اهل بیت(ع)...یک نرم افزار شیعی که این تصاویر از ورژن دوم این نرم افزار فوق العاده است
[=Arial Black]7052جلد کتاب دارد

[=Arial Black]تصویر صفحه نخست:

[=Arial Black]تصویر صفحه فهرست :

[=Arial Black]تصاویر زیر از قرآن های موجود در این نرم افزار هست که من آیه103 سوره مبارکه توبه رو آوردم +این که منوی شناسنامه کتاب رو هم باز کردم

[=Arial Black]در همگی این قرآن ها بصورت صلاتک آمده است

[=Arial Black]1

2

3

4

[=Arial Black]تصاویر اگر کیفیت ندارد به خاطر این است که حجمش رو کم کردم

[=arial black]اعوذبالله من الشیطان الرجیم

[=arial black]بسم الله الرحمن الرحیم

[=Arial Black]

[=Arial Black]تصاویر بعدی باز هم از یک نرم افزار شیعی است

[=Arial Black]نرم افزاری که فکر کنم کم و بیش بشناسید

[=Arial Black]پارس قرآن

[=Arial Black]صفحه نخست:

[=Arial Black]درآیه مربوطه باز هم به شکل صلاتک آمده است

[=Arial Black]اعوذبالله من الشیطان الرجیم

[=Arial Black]بسم الله الرحمن الرحیم

[=Arial Black]
[=Arial Black]
[=Arial Black]
[=Arial Black]

[=Arial Black]تصاویر زیر از نرم افزار مکتبه شامله است(غیر شیعی)..که باز هم بصورت صلاتک آمده است

[=Arial Black]اعوذبالله من الشیطان الرجیم

[=Arial Black]بسم الله الرحمن الرحیم

[=Arial Black]اما در یک نرم افزار قرآنی دیگر بصورت صلواتک آمده است

[=Arial Black]اما روی ((وارو)) یک الف وجود دارد

[=Arial Black]یعنی واو ناخوانا هست

[=Arial Black]

اعوذبالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا امیر المومنین علی بن ابی طالب(ع)

السلام علیک یا ابا صالح المهدی ادرکنی(عج)

اما من در چند تا قرآن دیگر هم نگاه کردم

در این قرآن ها هم بصورت

صلواتک

آمده بود

اما این واو خوانده نمی شود

روش یه الف کوچولو است

حتی بصورت رنگی آمده است

برای این که دیگه خیالتون راحت باشد که واو ناخوانا است من قرائت چند تا استاد دیگر رو با قلم نوری تست کردم
همگی واو رو نخوانده اند

در این قران هم واو رو رنگی گذاشته و روش یه الف گذاشته است

استاد پرهیزکار:واو رو نخوند
استاد منشاوی:همین طور خوند
استاد عبد الباسط:همین طور خواند
استاد العفاسی:همین طور
استاد حصری:همین طور
استاد غامدی :نیز همین طور خواند
استاد شاطری:هیمن طور قرائت کرد و واو را نخواند
استاد کریم منصوری:هیمن طور در تلاوت تحقیق خودش نخوند

یعنی واو ناخوانااست زیرا از واو در این جا پایه الف مدی است

پایه الف مدی هم از اقسام حروف همیشه ناخوانا هست

به نام خدا
با سلام و تشكر از برادر گرامي سيد علي براي توضيحات مبسوطي كه قرار دادند

یازهرا69;255085 نوشت:
سلام. آیه 103 سوره توبه یک کلمه را در بعضی قران ها صلات و در بعضی ها صلوات نوشته که اینجا باتوجه به معنیش باید صلوات درست باشه. این اشتباه در چند جای قران هم وجود داره.(صلات به جای صلوات یا برعکس). خب معنیش خیلی فرق میکنه. لطفا راه درست را نشانمان دهید

يك توضيح تكميلي هم بنده عرض مي كنم .اختلاف بعضي كلمات در قرآنها ناشي از اشتباه نيست . اين اختلاف يا ناشي از رسم الخط قرآني است و يا ناشي از اختلاف قراآت است بدين معنا كه در برخي از رسم الخط ها - همانطور كه در بالا هم برادرمان نمونه هايش را آوردند - مثلا واو پايه يك حركت قرار مي گيرد و در برخي رسم الخطها ، از اين پايه صرف نظر شده و جهت تسهيل در قرائت ، حركت مذكور را بر روي حرفقبلي قرار مي دهند و از پايه جداگانه براي حركت استفاده نمي كنند .مانند همين كلمه صلوات و صلات
اما در برخي موارد ، اختلاف ، ناشي از رسم الخط نيست ، بلكه ناشي از اختلاف قرائت است في المثل ممكن است كلمه ي "هذان" كه در قرائت مشهور به اين نحو ضبط شده است در قرائت غير مشهور " هذين " باشد كه اين ناشي از اختلاف قرائت است كه يك قاري آنرا هذان و ديگري هذين قرائت كرده اما اختلاف قرائات زياد نيستند و قراني كه ما از آن استفاده مي كنيم به قرائت حفص از عاصم است كه اصل قرائت به حضرت امير (ع) باز مي گردد و از معتبر ترين قراآت است .
لذا در چنين مواردي كه به اختلاف يك كلمه برخوردنموديد تصور نفرماييد ناشي از غلط تايپي و چاپي است زيرا در چاپ قران كريم ، نظارت دقيقي صورت مي گيرد اين موارد عموما ناشي از اختلاف رسم الخط يا اختلاف قرائات است .

اختلاف قرآت و رسم الخط

پرسش:
سلام. آیه 103 سوره توبه یک کلمه را در بعضی قران ها صلات و در بعضی ها صلوات نوشته است که اینجا باتوجه به معنیش باید صلوات درست باشد. این اشتباه در چند جای قران هم وجود دارد.(صلات به جای صلوات یا برعکس). خب معنایش خیلی فرق می کند. لطفا توضيح دهيد.
پاسخ :
اختلاف بعضي كلمات در قرآنها ناشي از اشتباه نيست . اين اختلاف يا ناشي از رسم الخط قرآني است و يا ناشي از اختلاف قراآت است بدين معنا كه در برخي از رسم الخط ها مثلا واو پايه يك حركت قرار مي گيرد و در برخي رسم الخطها ، از اين پايه صرف نظر شده و جهت تسهيل در قرائت ، حركت مذكور را بر روي حرف قبلي قرار مي دهند و از پايه جداگانه براي حركت استفاده نمي كنند .مانند همين كلمه صلوات و صلات.
اما در برخي موارد ، اختلاف ، ناشي از رسم الخط نيست ، بلكه ناشي از اختلاف قرائت است في المثل ممكن است كلمه ي "هذان" كه در قرائت مشهور به اين نحو ضبط شده است در قرائت غير مشهور " هذين " باشد كه اين ناشي از اختلاف قرائت است كه يك قاري آنرا هذان و ديگري هذين قرائت كرده اما اختلاف قرائات زياد نيستند و قراني كه ما از آن استفاده مي كنيم به قرائت حفص از عاصم است كه اصل قرائت به حضرت امير (ع) باز مي گردد و از معتبر ترين قراآت است .
لذا در چنين مواردي كه به اختلاف يك كلمه برخوردنموديد تصور نفرماييد ناشي از غلط تايپي و چاپي است زيرا در چاپ قران كريم ، نظارت دقيقي صورت مي گيرد اين موارد عموما ناشي از اختلاف رسم الخط يا اختلاف قرائات است
.

موضوع قفل شده است