جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احادیث دعا(16)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  جانم فدای رهبر
  نوشته
  115
  حضور
  4 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  25
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  383

  احادیث دعا(16)
  1- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: دعا سلاح مومن و ستون دین و نور آسمان و زمین است.

  2- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: یا علی ! خداوند دعا را در حالی که دل غافل و بی توجه باشد نمی پذیرد.
  3- امام سجاد علیه السلام فرمودند: دعای مومن یکی از سه فایده دارد: یا برایش ذخیره می شود یا در دنیا مستجاب می گردد و با بلایی را از او می گرداند.
  4- امام علــی علیه السلام فرمودند: بلا های گوناگون را با دعا برانید پیش از نزول بلا دست به دعا شوید به آن خدایی که دانه را شکافته وانسانها را آفریده هجــوم بلا به جانب مومن از سرازیر شدن سیل از بالای تپه و دویدن ستوران سریعتر است.
  5- امام علی علیه السلام فرمودند: در دعا به چهار چیز توجه کن : صلوات بر پیامبر وآل او، درخواست بهشت ، پنابردن بخدا و خواهش همسری حورالعین.
  6- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: دعای پدر ومادر برای فرزند مانند دعای پیامبر برای امت خویش است.
  7- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: دعای پدر ومادر برای فرزند مانند آب برای زراعت سودمند است.
  8- امام رضا علیه السلام روایت شده که از فرمودند: دعای بنده در پنهانی با هفتاد دعای آشکارا برابری می کند.
  9- ازامام موسی کاظم علیه السلام روایت شده که فرمودند: کسی که در حق برادران مومن خود دعا [خیر] کند خداوند در ازای هر مومنی فرصتهای می گمارد که در حق او دعا[خیر] نماید.
  10-از امام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هرگاه یکی از شما خواهد دعا کند در حق همگان دعا نماید زیرا این از موجبات پذیرش دعا است.
  11-رسولخداصلی الله علیه وآله فرمودند:خدا را بخوانید وبه اجابت دعا خود یقین داشته باشید و بدانید که خداوند دعا را از قلب غافل بیخبرنمی پذیرد.
  12- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که شاد شود که دعایش به اجابت رسد بایـــد کسب خودرا پاک و حلال کند.
  13-از امام صادق علیه السلام روایت شده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هر گاه یکی از شما دعا کند پس عمومیت دهد زیرا که آن به اجابت نزدیکتر است.
  14- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: همانا مومن دعا کند واجابت دعایش تا روز جمعه[یا روز قیامت] به تأخیر افتد.
  15- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که دعا کند و نام پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم را نبرد آن دعا بالای سرش بچرخد [مثل پرنده] و چون نام پیامبر صلی الله علیه وآله را ببرد دعا بالا رود.
  16- امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا بنده ای دعا کندپس خدای عزّوجلّ به دو فرشته فرماید: من دعای او را به اجابت رساندم ولی حاجتش را نگه دارید زیرا که من دوست دارم آواز او را بشنوم و همانا بنده ای هم هست که دعا کند پس خدای تبارک و تعالی فرماید: زود حاجتش را بدهید که آوازش را خوش ندارم.
  17-امام صادق علیه السلام فرمودند:دعای انسان برای برادر[دینی اش]درغیاب اوروزی را فراوان کندواز نا خوشی وبدی جلوگیری کند.
  18- از امام صـــــادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: سه کس هستند که دعای آنها به خودشان برگردد و به اجابت نرسد: اول مردی که خداوند به او مالی ارزانی داشته واو بیجا و بی مورد خرج کرده و سپس بگویــــد : خدایا به من روزی بده که به او گفته شود آیا به تو روزی ندادم. دوم مردی که بر همسر خود یا اینکه به او ستم کند و نفرین کند که به او گفته شود آیا کار[جدایی وطلاق] او را به دست تو ندادم ، و اما سوم مـــردی که در خانه اش بنشیند و بگوید پروردگارا به من روزی بـده که به او گفتـــه می شود آیا برای تو راه پیدا کردن روزی را ندادم.
  19- امام صادق علیه السلام فرمودند: دعا از نیزه ی تیز، نافذ تر است.
  20- امام رضا علیه السلام روایت کرده که امام سجـاد علیه السلام فرمودنـد: همانا دعا و بلا تا روز قیامت با هم رفاقت کنند و همانا دعا برگرداند بلا را که به سختی ابرام شده است.
  21- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: بر تو باد به دعا زیرا که درمان هر دردی است.
  22- از امام موسی کاظم علیه السلام روایت شده که فرمودند: هیچ بلایی بر بنـــــده ی مومن نازل نشود که خدای عزّوجلّ به او الهام دعا کند جز این که به زودی آن بلا بر طرف شود و هیچ بلایی بر بنـــــــده ی مومن نازل نگردد، که از دعا کردن خود داری کند جز این که آن بلا طولانی است پس هرگاه بلا نازل شود بر شما باد که به درگاه خدای عزّوجلّ دعا و زاری کنید.
  24- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که از بلایی بترسد که به او برسد ،پیش از رسیدن آن بلا درباره ی آن دعا کند خدای عزّوجلّ هرگز آن بلا را به او ننماید.
  25- از امام موسی کاظم علیه السلام روایت شده که امام سجادعلیه السلام فرمودند: دعای بعد از رسیدن بلا سودی ندارد.
  26- امام صادق علیه السلام فرمودند: دعا را در چهار هنگام بخوانید،هنگام وزیدن بادها و برطرف شدن سایه ها [ظهر] و فروشدن باران و هنگام ریخته شدن اولین قطره ی خون مومن [در جهاد یا غیره] زیرا در این چیزها درهای آسمان باز است.
  27-امام صادق علیه السلام فرمودند:دعا در چهار جا به اجابت میرسددرنماز وتر، بعداز سپیده دم، بعداز ظهر و بعداز مغرب [بعداز نمازها].
  28- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرگاه خواستی دعا کنی پس خدای عزّوجلّ را تمجید کن و سپاسگزار واو را تسبیح و تهلیل کن واو را ستایش کن و بر محمدوآل او صلوات بفرست پس در خواست کن تا به تو داده شود.تمجید[الله اکبر] ، تحمید[الحمدلله] ،تسبیح[سبحان الله] ،تهلیل[لا اله الا الله]
  29- امام علی علیه السلام فرمودند: مبادا هیچگاه تأخیر اجابت دعــا تو را نا امید کند زیرا عطای الهی به اندازه ی نیّت است و گاهی است اجابت دعا به تأخیر افتد تا پاداش درخواست کننده بزرگتر و بخششی بیشتر برای دهنده داشته باشد.
  30- امام علی علیه السلام فرمودند: دیر مشمار زمان اجابت دعای خود را در صورتی که راه آن را با گنـــــاهان بسته ای.
  31- ازرسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: خداوند فرمود:«ای فرزند آدم بعداز فریضه ی صبح و فریضه ی عصر ساعتی به ذکر و یاد من بپرداز تا مهم تو را کفایت کنم .
  32- از امام صادق علیه السلام پرسیده شده که از دو مردی که یکی شب تا صبـــح به نماز می ایستد و دیگری تا صبح نشسته و به دعا مشغول است ، کدام از آن دومرد کارش برتر است؟ فرمودند: آن که به دعا مشغول است.
  33- ازرسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: دعا به منزله ی مغز سر است در عبادت، و هرگاه دعا کم شود بلا بر انسان نازل می گردد.
  34- از رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: بلا در میان آسمان و زمین همچون قندیلی آویزان است ، پس هرگاه بنده ای از پروردگار خویش درخواست عافیت کند خدا بلا را از وی بر گرداند.
  35- امام باقر علیه السلام فرمودند: دعا و تعقیب بعداز نماز واجب از نماز مستحبّی برتر است.
  36-ازرسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند:آنگاه که خورشید به وسط آسمان آید و هنگام ظهر فرا رسددرهای آسمان ودرهای بهشت به روی بندگان گشوده گردد ودعا به اجابت رسد، پس خوشا به حال آنکس که از وی کار نیکی بالا رود.
  37- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: بعد از نماز صبح نشستن و به تعقیب و دعا پرداختن تا آفتاب طلوع کند از پیمودن روی زمین به منظور روزی بدست آوردن رساتر واثر بخش تر است.
  38- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر که خواهان است که دعایش در حال سختی به اجابت رسد باید در حال راحتی وآسایش بسیار دعا کند.
  39- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر گاه دعا کردی با دل روی آور وآنگاه گمان داشته باش که حاجتت دَم در است.
  40- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: کسی که نماز واجبی بخواند نزد خدا یک دعای مستجاب شده دارد.
  41- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر گاه دلتـان شکست دعا کنید زیرا دل تا پاک و خالص نشود شکسته نمی شود.
  42- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: در وقت دل شکستگی دعا را غنیمت بدانید که آن رحمتی است.
  43- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: سه دعا است که مستجاب می شود و شکی در آن نیست: دعای مظلوم، دعای مسافر و دعای پدر در حق فرزند.
  44-اسماعیل بن سهل گفت : به امام رضاعلیه السلام عرض کردم مرا دعایی بیاموز که هرگاه آن را بخوانم در این جهان وآن جهان با شما باشم .امام در پاسخش چنین نوشت :سوره ی « اناانزلناه » را فراوان بخوان و همچنین لبهایت را به ذکر استغفار مرطوب ساز.
  45- امام صادق علیه السلام فرمودند:کسی که چهل تن از برادران خودش را پیش بیندازد وبرای آنها دعا کند وسپس برای خود دعا نماید دعای او درباره ی آنان وخودش مستجاب می شود.
  46- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم پرسیدند چرا دعای ما مستجاب نمی شود با اینکه خداوند فرموده مرا بخوانید تا اجابت کنم؟ فرمودند: ده چیز دلهای شما را میرانده است: با اینکه خدارا شناختید وظیفه ی بندگی را انجام ندادید، ريا قرآن را خواندید و به کار نبستید، دعوی دوستی پیامبر کردید و با فرزندانش دشمنی کردید ، ادّعای عداوت شیطان کردید واز او پیروی کردید، گفتید بهشت را دوست داریم و عملی انجام ندادید، گفتیـد از دوزخ می ترسیم و بدنهای خویش را درآن افکندید، به عیب مردم پرداختید واز عیوب خود غافل شدیــد، لاف دشمنی دنیا زدید و به جمع اموال پرداختید، به مرگ اقـرار کردید وآماده ی آن نشدید، مردگان را به خاک سپردید و عبرت نگرفتید ،به این مناسبات دعای شما مستجاب نمی شود.
  47- امام صادق علیه السلام در مورد طولانی یا کوتاه بودن بلا فرمودند: چون به هر کدام شما که گرفتار بلا شدید الهام شد دعا کنید، بدانید که مدت بلا کوتاه است.
  48-ازامام صادقعلیه السلام روایت شده که فرمودند: هنگامی که حالت رقّت به شما دست داد دعا کنید زیرا قلب چون خلوص یابد رقّت دارد.
  49- امام حسین علیه السلام فرمودند: رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم هر وقت اندهگین می شد دستهای مبارک به دعا بلند می کرد و چنان می نمود که مسکینی تقاضای طعام می کند.
  پی نوشت:
  دعا
  1- عیون الاخبارالرضا ص33 2- نصایح ص4653- تحف العقول ص320
  4- همان ص311 5- همان ص125 6- مشکاةالانوارص282ح853
  7- الفردوس ج2ص213ح3038 8- ثواب الاعمال ص410 9- همان ص411
  10- همان ص413 11- نهج الفصاحه ص21ح116 12- کافی ج4ص241
  13- همان ص243 14- همان ص245 15- همان ص248
  16- همان ص245 17- همان ص270 18- همان ص276
  19- همان ص214 20- همان ص215 21- همان ص217
  22- همان ص219 23- همان ص220 24- همان ص221
  25- همان ص226 26- همان ص226 27- همان ص238
  28- غررالحکم ج1ص362 29- همان 30- لئالی الاخبار ج4ص81
  31- همان ص80 32- مستدرک ج1ص362 33- همان
  34- تهذیب ج2ص103 35- مستدرک ج1ص190 36- لئالی الاخبار ج4ص81
  37- کافی ج4ص220 38- بحارالانوارج93ص305 39- همان ص344
  40- مکارم الاخلاق ص315 41- بحارالانوارج93ص347 42- همان ص309
  43- همان ص284 44- خصال ج2ص639 45- نصایح ص311
  46- محجةالبیضاءج2ص285 47- روضةالمتقین ج12ص38 48- مجموعه ورّام ج2ص74


 2. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود