صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کاملترین دین چیست؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  joke
  نوشته
  65
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  49

  کاملترین دین چیست؟
  قبل از پاسخگویی به ادیان باید روند تکمیلی ادیان را مورد بررسی قرار داد.
  ادیان چگونه بوجود آمدند.
  بسیاری از جامعه شناسان با تخقیق بر ادیان روی زمین و همچنین اقوام مناطق دور افتاده آفریقا ( که هنوز تمدن در انجا راه نیافته بود ) به نتایج جالب توجهی در مورد ادیان رسیدند. ( نتایج بسیار کامل و در کتب مختلف مورد بررسی قرار داده شده است. از جمله کتابی از دکتر علی شریعتی و همچنین کتابی از دکتر روشنگر ) من بطور خلاصه سعی می کنم برخی از آنها اشاره بکنم.

  در این تحقیقات جامعه شناسان به این نتیجه رسیدند که انسانهای اولیه معتقد بودند که نیروهای شیطانی و اهریمنی در دنیا وجود دارد . نیروهایی که در زندگی مادی انها دخالت می کند و باعث از بین رفتن محصولات یا کشته شدن اطرافیانشان می شود. مثلا آنها از رعد و برق می ترسیدند و آن را یک نیروی اهریمنی می دانستند. کسوف و زلزله و ... را به نیروهای اهریمنی نسبت می دادند. بخاطر همین هم برخی مراسم خاص برای رضایت این نیروهای اهریمنی بکار می بردند. که سرچشمه احکام اولیه بود. بسیاری از این احکام از روی تجربه بدست می امد. مثلا اگر فردی با خواهرش ازدواج می کرد و بچه انها ناقص بدنیا می آمد. در ان قبیله حکم می شد که هیچ کسی حق ندارد با خواهر خود ازدواج بکند. زیرا اهریمن به بچه آنها نفوذ می کند!
  کم کم بشر از ترس نیروهای اهریمنی به سمت توتم پرستی روی اورد. توتم پرستان به کسانی می گویند که اعتقاد داشتند برخی از سنگها یا اجسام مادی می تواند شیطان را از آنها دور بکند و یا برای آنها خوش یمن است.
  برخی از این توتم پرستان معتقد به جانداران شدند. و برخی از جانداران را از خانواده خود می دانستند. مقلا برخی تصور می کردند که نسل انها و نسل گاو از یک ریشه است.( مثل هندوها ) و این قبیله کشتن و خوردن گوشت چنین حیواناتی را ( که به اصطلاح برادران آنها بود ) را ممنوع می کردند.
  و سپس بشر به سمت روح پرستی پیش رفت. و بشر معتقد به این شد که نیروهای نیکی در دنیا وجود دارد که در مقابل اهریمن پشت و پناه انهاست. و تصور می کردند با انجام حرکات و اعمالی خاص نیروهای اهورایی در سختیها به کمک انها می آید. و کم کم بت پرستی , ماه پرستی , ستاره پرستی , خورشید پرستی و .... شکل گرفت.

  آغاز خردگرایی با تشکیل ادیان الهی
  (شاید این دیدگاه من جواب بسیاری از پرسشهای در ذهن شما را روشن بکند)
  در ان زمانها که جهل در بشر نفوذ کرده بود , انسانها هنوز از علم کافی برخوردار نبودند و اعتقادات انها در دل و جان انها چون یک امر بدیهی ریشه دوانده بود. گروهی هم از این سادگی مردم سوء استفاده میکردند و به آتش این جهل هیزم می ریختند!
  ساحرانی که فقط به دنبال منافع خود بودند.
  اما کم کم علم پیشرفت کرد. بسیاری از دانشمندان و خردمندان در جهت اصلاح رفتارهای قبایل خود برخواستند. یک گروه از خردمندان پیامبران بودند. افرادی که مدعی شدند از سوی خدا آمده اند تا بشر را از جهل و نا اگاهی نجات بدهند. ( من اعتقاد دارم که هیچ فردی از سوی خدا برای بشر نیامده است. و دلایلی آن را باید در تاپیکی دیگر بررسی کنیم)
  درواقع پیامبران برای از بین بردن جهل مردم دستاویز نیروهای اهورایی شدند که قبایلشانان را قبول داشتند. ( و شاید خود آنها هم قبول داشتند) اینکار تاثیر زیادی داشت. درواقع آنان توانستند با استفاده از آن نیروی اهریمنی خوبی که قبایلشان قبول داشت در دل آنها رسوخ بکنند و برخی خرافات را از آنها ریشه کن بکنند. البته گاها بدلیل نا آگاهی و نداشتن علم کافی ( که در ان زمانها هنوز به درجه کاملی نرسیده بود ) بر برخی از خرافات دامن می زدند. و یا خرافاتی جدید را در بشر رواج می دادند. خرافاتی که هیچ ریشه عقلی نداشت.
  به عقیده من پیامبران را باید ساحران خوب لقب داد. کسانی که لا اقل دنبال منافع نبودند.

  کاملترین دین چیست؟
  شاید روند تکاملی ادیان پاسخ این سوال را کامل داده باشد. اگر ما دین را " روش و آداب زندگی " معنی بکنیم . باید بگوییم ادیان با علم بشر در تکاملند. و این قوانین در زمانهای خودشان کامل و کاملتر می شود. و ملاکهای عقلی می یابند.
  بطور مثال : علم بشر دریافته است که چرا وقتی انسان با خواهرش ازدواج می کند بچه اشان ناقص بدنیا می اید. این بدلیل اختلالات ژنتیکی است که از ازدواج های فامیلی بدست می
  اید. همچنین امروزه پزشکان ازدواج با برخی اقوام را خطرناک دانسته است. در صورتی که در ادیان حکمی بر منع ان نیامده است.

  درواقع علم بشر بسیاری از خرافات را رفع کرده است و برای برخی از احکام دلیل عقلی اورده است. احکام و رفتارهایی که بشر نخستین با استفاده از تجربه و آزمایش و خطا بدست اورده است.

  انسان اسیر زمان است و در بند آن و نمی تواند جلوتر از زمان خود برود. و برای همین کاملترین دین ( آداب و قوانینی برای زندگی ) برای او دینی است که در زمان خودش علم بشر آن را تایید می کند.درواقع این علم بشر است که برخی آداب و رسوم را از بین می برد و برخی دیگر را تایید می کند.  خدایم عدلت گواه هست. خود نیز گواه باش...

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25066  نقل قول نوشته اصلی توسط joker نمایش پست ها
  بسیاری از جامعه شناسان با تخقیق بر ادیان روی زمین و همچنین اقوام مناطق دور افتاده آفریقا ( که هنوز تمدن در انجا راه نیافته بود ) به نتایج جالب توجهی در مورد ادیان رسیدند.
  با سلام

  انچه فرموده اید قسمتها یی ناقص و تحریف شده از زندکی بشری است

  سخن از انسانهای اولیه زدید:

  انسانهای اولیه در تارخ امروزه بشر وجود ندارند اینها انساهای اولیه نیستند اینها انساهایی آزمایشگاهی هستند انسانهایی که عقب نگهداشته می شوند تا در موقع لزوم به ازمایش در بین ایشان پرداخته شود و پاسخهایی از این دست در جوابهای جناب عالی از دین و دینداری کفته شود

  اگر همین دانشمندان ادعای حقوق بشر و... می کنند چرا این عده را از جاهلیت در نمی اورند؟ چرا به کمک ایشان نمی روند تا از جهالت نجات یابند ؟

  چرا تکنولوژی را در اختیار ایشان نمی کذارند ؟اینها این کارها را نمی کنند یا انها قبول نمی کنند؟ چطور در بین انها زندگی کرده و بدین تحقیقها دست یافته اند ؟

  و چرا باتردید بدین مساله نکاه نمی کنید ؟ چطور حرف کسانی را ادعای رسالت می کنند و معجزه هم اورده اند را رد می کنید ولی ادعای محققین را بدون دلیل قبول دارید ؟

  اصلادلیل انها به این ادعا چیست؟ ایشان چطور با تحقیق از این عده به تاریخ دین داری بشر پی برده اند؟ لطفا قبل از ادامه بحث به این سوالات جامع و. کامل و با استدلال عقلی جواب دهید؟

 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  186
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  668  زندگی انسان از منظر ادیان متناظر به جنبه های گوناگونی است که " سلامتی جسم و ارتقای بهره مندی مادی در همه ی ابعاد آن " تنها یکی از این جنبه هاست . بر این پایه ، هدف ادیان از تبیین قوانین ( به شرط تحریف نشده بودن و الهی بودن ) کمک به حرکت انسان در سیر تکاملی اوست که یقینا بعد معنوی و اُخروی آن مهم تر از جنبه ی مادی آن است .

  چرا ؟ چون ادیان الهی به معاد و دنیای آخرت باور دارند و اعلام کرده اند که جهان آخرت ، محل زندگی ابدی انسان و تجسم اعمال نیک و بد او در دنیاست . از این رو تمام سرمایه گذاری ها و زحماتی که این ادیان با برقراری نظام واجبات و پرهیز از محرمات به عمل آورده اند ، به منظور نتیجه گیری در جهان آخرت است و مثال " الدنیا مزرعة الاخرة " به خوبی این معنا را افاده می کند.

  نتیجه : این درست است که بخشی از دستورات دینی ناظر به بهزیستی دنیوی انسان است ، اما هرگز این بهزیستی هدف غایی ادیان نبوده است ، پس قیاس ادیان الهی با علوم تجربی که نهایت بُرد آن در محدوده ی همین بهزیستی دنیوی متوقف می ماند ، قیاسی مع الفارق و نادرست است .

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25066  نقل قول نوشته اصلی توسط joker نمایش پست ها
  در این تحقیقات جامعه شناسان به این نتیجه رسیدند که انسانهای اولیه معتقد بودند که نیروهای شیطانی و اهریمنی در دنیا وجود دارد . نیروهایی که در زندگی مادی انها دخالت می کند و باعث از بین رفتن محصولات یا کشته شدن اطرافیانشان می شود. مثلا آنها از رعد و برق می ترسیدند و آن را یک نیروی اهریمنی می دانستند. کسوف و زلزله و ... را به نیروهای اهریمنی نسبت می دادند. بخاطر همین هم برخی مراسم خاص برای رضایت این نیروهای اهریمنی بکار می بردند. که سرچشمه احکام اولیه بود. بسیاری از این احکام از روی تجربه بدست می امد. مثلا اگر فردی با خواهرش ازدواج می کرد و بچه انها ناقص بدنیا می آمد. در ان قبیله حکم می شد که هیچ کسی حق ندارد با خواهر خود ازدواج بکند. زیرا اهریمن به بچه آنها نفوذ می کند! کم کم بشر از ترس نیروهای اهریمنی به سمت توتم پرستی روی اورد. توتم پرستان به کسانی می گویند که اعتقاد داشتند برخی از سنگها یا اجسام مادی می تواند شیطان را از آنها دور بکند و یا برای آنها خوش یمن است. برخی از این توتم پرستان معتقد به جانداران شدند. و برخی از جانداران را از خانواده خود می دانستند. مقلا برخی تصور می کردند که نسل انها و نسل گاو از یک ریشه است.( مثل هندوها ) و این قبیله کشتن و خوردن گوشت چنین حیواناتی را ( که به اصطلاح برادران آنها بود ) را ممنوع می کردند. و سپس بشر به سمت روح پرستی پیش رفت. و بشر معتقد به این شد که نیروهای نیکی در دنیا وجود دارد که در مقابل اهریمن پشت و پناه انهاست. و تصور می کردند با انجام حرکات و اعمالی خاص نیروهای اهورایی در سختیها به کمک انها می آید. و کم کم بت پرستی , ماه پرستی , ستاره پرستی , خورشید پرستی و .... شکل گرفت.

  دوباره سلام

  این مراسمات خاص که فرموده اید از کجا سرچمه می کیرد به راحتی قبول دارید که به یک تجربه عملی را ترک و عملی را ادامه می دادند

  اینها را چطور توجیه می کنید

  - قربانی کردن؟ مساله ای است که معمولا در تمام ادیان الهی و غیر الهی مشاهده می شود چگونه این قربانی کردن در میان انسانها رواج پیدا کرد؟


  شاید بکویید خواستند چیزی به نیروهای شیطانی بدهند و ان نیروها دست از سر اینها بردارند و ما و شما که به خوبی می دانیم که این نیروها که همان سیل و زلزله باشد دست بردار نبودند

  و در ثانی قربانی کردنها سودی به حال ان نیروها نداشتند !! پس چرا انسانها قربانی کردن را همیشه زمان ادامه می دادند؟

  مثالی دیگر!!؟؟

  فرموده اید اداب و رسوم را برای رضایت انها انجام می دادند! این اعمال در جلوگیری از ضررهایی که به ایشان وارد می شد ثمری داشت؟

  به عبارتی با انجام این اعمال رعد و برق قطع می شد و زلزله نمی امد ؟؟ مسلما که نه!! پس چرا انسانها باز دوباره این اعمال را انجام می دادند؟ و هر بار اداب جدیدی اضافه می شد؟؟؟ اگر به کفته شما بود که با ندیدن ثمر این اداب انها را ترک می کردند

  مثال شما؟!!

  اکر به دیدن ضرر های ازدواج خواهر و برادر هست --که این هم ادعاست--- خوب همین انسانها ضرر های ازدواج فامیلی را در ان زمان نیز می دیدند پس چرا در ان زمان کل ازدواج فامیلی را حرام نکرده اند؟؟؟


  منتظر جواب روشن بدین سوالات می نشینیم

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25066  نقل قول نوشته اصلی توسط joker نمایش پست ها
  کم کم بشر از ترس نیروهای اهریمنی به سمت توتم پرستی روی اورد. توتم پرستان به کسانی می گویند که اعتقاد داشتند برخی از سنگها یا اجسام مادی می تواند شیطان را از آنها دور بکند و یا برای آنها خوش یمن است. برخی از این توتم پرستان معتقد به جانداران شدند. و برخی از جانداران را از خانواده خود می دانستند. مقلا برخی تصور می کردند که نسل انها و نسل گاو از یک ریشه است.( مثل هندوها ) و این قبیله کشتن و خوردن گوشت چنین حیواناتی را ( که به اصطلاح برادران آنها بود ) را ممنوع می کردند. و سپس بشر به سمت روح پرستی پیش رفت. و بشر معتقد به این شد که نیروهای نیکی در دنیا وجود دارد که در مقابل اهریمن پشت و پناه انهاست. و تصور می کردند با انجام حرکات و اعمالی خاص نیروهای اهورایی در سختیها به کمک انها می آید. و کم کم بت پرستی , ماه پرستی , ستاره پرستی , خورشید پرستی و .... شکل گرفت.

  باز سلام

  فرموده اید کم کم....

  سوال این است از کجا می دانید که این اتفاقات پشت سر هم افتاده اند دلیلتان بر این که بشر از ابتدا خورشید پرست نبود چیست؟
  به چه دلیل اینهارا پشت سرهم ردیف می کنید؟ از کدام منابع؟ شما کتب و منابعی که 1400سال پیش امده و هزاران اندیشمند در صحت مدعای ان شک ندارند

  و بودند مردمانی 1400 سال پیش معجزاتی را دیده و نقل کرده و کفته اند این معجزاتی را رد می کنید و پیامبران را ساحر می دانید !!!

  به کدام دلیل عقلی و منابع این ادعا را دارید یا لااقل نقل می کنید؟؟؟!!!

  به احتمالات چند باستان شناس که خود به گفته های خود یقین ندارند و فقط احتمال می دهند که این گونه بوده باشد را تایید می کنید ولی معجزات عظیم رسولان خدا را منکرید واقعا چرا؟؟؟!!!

  همش که از تصور ات ان مردمان سخن به میان اورده اید این انسجام را از کجا نقل می کنید همان طور که می دانید انسانهادر تمام نقاط زمین پخش بودند

  ایا این سیستم برای تمام انسانها یکسان بوده و تمام ایشان ابتدا فلان بودند و کم کم......شدند؟؟؟

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  joke
  نوشته
  65
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  49  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  اگر همین دانشمندان ادعای حقوق بشر و... می کنند چرا این عده را از جاهلیت در نمی اورند؟ چرا به کمک ایشان نمی روند تا از جهالت نجات یابند ؟
  جناب طاها . سخن به بیراهه نبرید! اساس حکومتها ربطی به دانشمند ندارد.
  انیشتین نیروی هسته ای را کشف کرد! اما امریکا ان را بر سر مردم ژاپن و ... ریخت! جرم انیشتین چیست؟
  خواهشمندم! ملتمسانه خواهشندم موضوع تاپیک را منحرف نکنید.
  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  و چرا باتردید بدین مساله نکاه نمی کنید ؟
  تردید برای چی؟ برای علمی که منطق دارد؟ علمی که دلیل دارد؟ علمی که برای ریز ترین و جزئی ترین ادعاهایش هزاران متخصص خون دل خوردند و با عقل جور در می آید؟
  من علمی را که گالیله با ریاضت کشیدن بدست آورده است و با نکته بینی دقیق بدست اورده بود و با کور شدن چشمانش به جهان ثابت کرد را رها بکنم و این سخن بی پایه و اساس را بپذیرم که زمین صاف است؟
  چون شما معتقدید سخن خداست!!!
  چطور حرف کسانی را ادعای رسالت می کنند و معجزه هم اورده اند را رد می کنید ولی ادعای محققین را بدون دلیل قبول دارید ؟
  بحث معجزه هم تاپیک مجزایی می طلبد. لطفا تاپیک را منحرف نکنید.
  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  اصلادلیل انها به این ادعا چیست؟ ایشان چطور با تحقیق از این عده به تاریخ دین داری بشر پی برده اند؟ لطفا قبل از ادامه بحث به این سوالات جامع و. کامل و با استدلال عقلی جواب دهید؟
  دیدن , فرضیه , آزمایش , تجربه , اثبات نظریه.
  جوابهای سوالات شما همه خارج از بحث تاپیک است. دوست دارید می توانم ثابت کنم که اسلام هم از این نظریه تبیعیت می کند و همخوان است. درواقع توتم پرستی , روح پرستی و وجود نیروهای اهریمنی را در دل خود دارد.
  تاپیک مجزا می زنیم و بحث می کنیم.
  نقل قول نوشته اصلی توسط netuser نمایش پست ها
  چرا ؟ چون ادیان الهی به معاد و دنیای آخرت باور دارند و اعلام کرده اند که جهان آخرت ، محل زندگی ابدی انسان و تجسم اعمال نیک و بد او در دنیاست . از این رو تمام سرمایه گذاری ها و زحماتی که این ادیان با برقراری نظام واجبات و پرهیز از محرمات به عمل آورده اند ، به منظور نتیجه گیری در جهان آخرت است و مثال " الدنیا مزرعة الاخرة " به خوبی این معنا را افاده می کند.
  ساختن آخرت فرضیه ای است از سوی برخی مدعیان آمده است. نه دلیل عقلی بر وجود ان است و نه با خداپرستی همگون است.
  تاپیک مجزا می طلبد.
  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  دوباره سلام این مراسمات خاص که فرموده اید از کجا سرچمه می کیرد به راحتی قبول دارید که به یک تجربه عملی را ترک و عملی را ادامه می دادند اینها را چطور توجیه می کنید - قربانی کردن؟ مساله ای است که معمولا در تمام ادیان الهی و غیر الهی مشاهده می شود چگونه این قربانی کردن در میان انسانها رواج پیدا کرد؟
  فروید جواب شما را در مقدمه کتاب " موسی و یکتاپرستی " می دهد.
  به انجا مراجعه کنید.
  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  شاید بکویید خواستند چیزی به نیروهای شیطانی بدهند و ان نیروها دست از سر اینها بردارند و ما و شما که به خوبی می دانیم که این نیروها که همان سیل و زلزله باشد دست بردار نبودند
  من و شما می دانیم. و این هم به برکت وجود دانشمندان است. وگرنه آنانی که از روی این اتفاقات قربانی مر کردند و برخی نماز می خواندند و ... اینها را نمی دانند!!
  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  و در ثانی قربانی کردنها سودی به حال ان نیروها نداشتند !! پس چرا انسانها قربانی کردن را همیشه زمان ادامه می دادند؟
  چون فکر می کردند سود داره!
  انها قربانی می کردند. اگر اتفاقی نمی افتاد به ان نیروها نسبت می دادند و اگر اتفاق می افتاد فکر می کردند قربانی از آنها پذیرفته نشده! و بیشتر و بیشتر قربانی می کردند.
  یک عده هم بودند که برای سود خودشون مدام توی گوش انها می خواندند اگر قربانی نکنید بدتر می شه!
  ( اون عده هم می خوردند و می چاپیدند و به ریش مردم زمانشان می خندیدند. )
  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  فرموده اید اداب و رسوم را برای رضایت انها انجام می دادند! این اعمال در جلوگیری از ضررهایی که به ایشان وارد می شد ثمری داشت؟ به عبارتی با انجام این اعمال رعد و برق قطع می شد و زلزله نمی امد ؟؟ مسلما که نه!! پس چرا انسانها باز دوباره این اعمال را انجام می دادند؟ و هر بار اداب جدیدی اضافه می شد؟؟؟ اگر به کفته شما بود که با ندیدن ثمر این اداب انها را ترک می کردند
  اگر در تاپیک هنجار دقت کرده باشید. من گفتم وقتی انسان منطقش با احساسات عوض می شود. حرکت آنها به سمت نامعقولی می رود. *
  در اینجا هم احساس ترس غالب بر منطق می شود. قربانی می کنند و قربانی می کنند و قربانی می کنند تا بالاخره آن نیروی شیطانی از بین برود. ( بالاخره تا اخر الزمان که رعد و برق ادامه نمی یابد! ) ان موقع انسان تصور می کند که آن قربانی اش از سوی اهریمن پذیرفته شده است و رفتار او را بخشیده است.
  آن موقع است که به عقیده آنها عذاب از بین می رود و معجزه اتفاق می افتد.
  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  اکر به دیدن ضرر های ازدواج خواهر و برادر هست --که این هم ادعاست--- خوب همین انسانها ضرر های ازدواج فامیلی را در ان زمان نیز می دیدند پس چرا در ان زمان کل ازدواج فامیلی را حرام نکرده اند؟؟؟
  بخاطر اینکه در اون زمان اصلا ازدواجهای فامیلی ضرر نداشت. چون اون موقع از لحاظ ژنتیکی فامیلها انقدر به هم نزدیک نشده بودند که ازدواجهای فامیلی خطرناک باشه! الان هم زیاد خطرناک نیست . فقط زمانی که چندین نسل قبلی یک فرد هم ازدواجهای فامیلی داشته باشه خطر بروز نقص در کودکانشان وجود داره.
  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  باز سلام فرموده اید کم کم.... سوال این است از کجا می دانید که این اتفاقات پشت سر هم افتاده اند دلیلتان بر این که بشر از ابتدا خورشید پرست نبود چیست؟
  این نتیجه تحقیقات است. از نوع تفکراتشان , شیوه زندگیشان و ...
  بطور مثال خورشید پرستان توتم پرست هم بودند. یعنی به نیروهای اهریمنی اعتقاد داشتند. اما برخی توتم پرستان ( که در جنگلهای آفریقا و در دور افتاده ترین مناطق زمین کشف شدند. و کسی هم تا آن زما از وجودشان خبر نداشت ) فقط توتم پرست بودند.
  اگرچه قطعیتی ندارد اما به حقیقت نزدیک تر است.
  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  شما کتب و منابعی که 1400سال پیش امده و هزاران اندیشمند در صحت مدعای ان شک ندارند و بودند مردمانی 1400 سال پیش معجزاتی را دیده و نقل کرده و کفته اند این معجزاتی را رد می کنید و پیامبران را ساحر می دانید !!! به کدام دلیل عقلی و منابع این ادعا را دارید یا لااقل نقل می کنید؟؟؟!!!
  کتب دینی خودتان قرآن.
  در تاپیک مجزایی بحث می کنیم.
  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  به احتمالات چند باستان شناس که خود به گفته های خود یقین ندارند و فقط احتمال می دهند که این گونه بوده باشد را تایید می کنید ولی معجزات عظیم رسولان خدا را منکرید واقعا چرا؟؟؟!!!
  من گفتم باستان شناسان یا جامعه شناسان؟
  باستان شناسان زمین را می کنند و اشیاء را بیرون می اورند. اما جامعه شناسان بر روی جوامع مختلف تحقیق می کنند.

  برای اصتنادهای جامعه شناسان مدرک علمی هست. اما برای معجزات پیاکبر جز روایت چندین متعصب دینی سندی وجود ندارد.
  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  همش که از تصور ات ان مردمان سخن به میان اورده اید این انسجام را از کجا نقل می کنید همان طور که می دانید انسانهادر تمام نقاط زمین پخش بودند ایا این سیستم برای تمام انسانها یکسان بوده و تمام ایشان ابتدا فلان بودند و کم کم......شدند؟؟؟
  خیر. ولی می شود حدس زد که در تمام بشر چنین بوده است. یعنی تحقیق و بازنگری تمام ادیان امروزی بشر از بودا گرفته تا هندو و ادیان ابراهیمی همگی نشانه هایی از این تحول را داشته اند. یعنی همگی انها اعتقاد به شیطان و اهریمن را دارند. اعتقاد به یک سری اجسام مادی برای دفع نیروهای اهریمنی در همه انها به چشم می خورد. و اعتقاد به نیروی اهورایی


  ---------------------------------
  * : می گویند فردی داشت برای دوستش خالی می بست . می گفت: در دریا شنا می کردم که ناگهان از چهار طرف کوسه به من حمله کردند. کوسه ها نزدیک شدند و نزدیک شدند و ....
  دوست گفت : خوب؟
  گفت : هیچی ! همان موقع که کوسه ها می خواستند من رو بخورند طناب را گرفتم و خودم را کشیدم بالا!
  دوستش گفت : مسخره کردی؟ توی اقیانوس طناب کجا بوده که تو بگیری؟
  مرد جواب داد : احمق جان . مجبور بودم! نمی فهمی؟

  این جوک درواقع جواب شما بصورت طنز بود . درواقع زمان اجبار انسان هر کاری می کنه!! قربانی کردن! دخیل بستن! طناب پیدا کردن توی اقیانوس!!
  خدایم عدلت گواه هست. خود نیز گواه باش...

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25066  نقل قول نوشته اصلی توسط joker نمایش پست ها
  جناب طاها . سخن به بیراهه نبرید! اساس حکومتها ربطی به دانشمند ندارد.
  انیشتین نیروی هسته ای را کشف کرد! اما امریکا ان را بر سر مردم ژاپن و ... ریخت! جرم انیشتین چیست؟
  خواهشمندم! ملتمسانه خواهشندم موضوع تاپیک را منحرف نکنید.
  باز سلام
  بنده با اساس حکوتها کاری ندارم

  سوال بنده این است این عده که شما از انها به عنوان انسانهای اولیه نام می برید و سخنان خود ر مستند به تحقیقات از انها می کنید در واقع انسانهای ازمایش هستند که این کونه نکهداشته شده اند نه این که انها این طور بودند و هستند !!!!

  چرا توجه به اصل موضوع نمی کنید بنده موضوع را عوض می کنم یا شما


  فرمودید
  نقل قول نوشته اصلی توسط joker نمایش پست ها
  بسیاری از جامعه شناسان با تخقیق بر ادیان روی زمین و همچنین اقوام مناطق دور افتاده آفریقا ( که هنوز تمدن در انجا راه نیافته بود ) به نتایج جالب توجهی در مورد ادیان رسیدند. ( نتایج بسیار کامل و در کتب مختلف مورد بررسی قرار داده شده است
  بنده نوشتم که اینها بازی است و جواب یافتن برای من و شما مبانی معرفتی و دینی خود را چرا بر پایه این تحقیقات بنا می کنید

  واقعا تا به حال سوال برایتان نشده که چرااینها با وجود این همه پیشرفت عقب مانده اند -در واقع عقب نگهداشته شده--

  برادر عزیز

  بنده رفتم سراغ تنها منبع ذکر این مطالب که تحقیقات به قول شما جامعه شناسان . مطالب خود را مستند به پایه هایی کنید که در ادامه مسیر فرو نریزد لطفا.

  این پایه هایی که شما ان را از مسلمات می گیرید مشکل اساسی که همین سوالات هستند ، دارند

  لطفا اینها را جواب دهید

  نقل قول نوشته اصلی توسط joker نمایش پست ها
  تردید برای چی؟ برای علمی که منطق دارد؟ علمی که دلیل دارد؟ علمی که برای ریز ترین و جزئی ترین ادعاهایش هزاران متخصص خون دل خوردند و با عقل جور در می آید؟
  من علمی را که گالیله با ریاضت کشیدن بدست آورده است و با نکته بینی دقیق بدست اورده بود و با کور شدن چشمانش به جهان ثابت کرد را رها بکنم و این سخن بی پایه و اساس را بپذیرم که زمین صاف است؟
  چون شما معتقدید سخن خداست!!!
  اکر این سخن مثال است که خوب حرف اسلام نیست ولی اکر قصدتان تضاد علم و دین باشد که باز در تاپیکی جدا به سوالاتتان می توانیم بحث کنیم ولی این اصل را مسلم نکیرید که دین اسلام با علم در تضاد

  در ثانی کفته اید علم را قبول دارید . همان علم را ما هم قبول داریم ولی سعی کنید در استدلالاتتان نیز از همین علم استفاده کنید .

  و ریز و جزیی مباحث را بررسی کنید نه این که حرفهای خود را به ازمایشکاههای انسانی ساخته انسان برای کفتن این مباحث.

  اکر رنجهای عالمان را قبول داری بدانید که عالمان دین اسلام هم برای حفظ اسلام 1400 سال است که زحمت می کشند و خون دل می خورند .

  نقل قول نوشته اصلی توسط joker نمایش پست ها
  بحث معجزه هم تاپیک مجزایی می طلبد. لطفا تاپیک را منحرف نکنید.
  منتظرم

  نقل قول نوشته اصلی توسط joker نمایش پست ها
  دیدن , فرضیه , آزمایش , تجربه , اثبات نظریه.
  دیدن مردمان چند هزارساله فکر نمی کنید خنده دار صحبت می کنید

  ازمایش چه چیز از ان مردمان ، چند سفال شکسته و....واقعا اینها را دلیل مدعای خود می اورید و ادعا دارید که به سادکی هم از کنار این مسایل بکذریم

  تجربه یعنی چه برادر ازمایش و فرضیه و نظریه هم حد و اندازه دارد برای علوم تجربی خودشان هم ان قلت دارند حال شما دینداریتان را بر پایه علوم تجربی بنا می کنید

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,011
  حضور
  72 روز 15 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16190

  راهنما پاسخ به ژوکر در بحث کاملترین دین؟؟؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط joker نمایش پست ها
  قبل از پاسخگویی به ادیان باید روند تکمیلی ادیان را مورد بررسی قرار داد.ادیان چگونه بوجود آمدند.بسیاری از جامعه شناسان با تخقیق بر ادیان روی زمین و همچنین اقوام مناطق دور افتاده آفریقا ( که هنوز تمدن در انجا راه نیافته بود ) به نتایج جالب توجهی در مورد ادیان رسیدند. ( نتایج بسیار کامل و در کتب مختلف مورد بررسی قرار داده شده است. از جمله کتابی از دکتر علی شریعتی و همچنین کتابی از دکتر روشنگر ) من بطور خلاصه سعی می کنم برخی از آنها اشاره بکنم.در این تحقیقات جامعه شناسان به این نتیجه رسیدند که انسانهای اولیه معتقد بودند که نیروهای شیطانی و اهریمنی در دنیا وجود دارد . نیروهایی که در زندگی مادی انها دخالت می کند و باعث از بین رفتن محصولات یا کشته شدن اطرافیانشان می شود. مثلا آنها از رعد و برق می ترسیدند و آن را یک نیروی اهریمنی می دانستند. کسوف و زلزله و ... را به نیروهای اهریمنی نسبت می دادند. بخاطر همین هم برخی مراسم خاص برای رضایت این نیروهای اهریمنی بکار می بردند. که سرچشمه احکام اولیه بود. بسیاری از این احکام از روی تجربه بدست می امد. مثلا اگر فردی با خواهرش ازدواج می کرد و بچه انها ناقص بدنیا می آمد. در ان قبیله حکم می شد که هیچ کسی حق ندارد با خواهر خود ازدواج بکند. زیرا اهریمن به بچه آنها نفوذ می کند! کم کم بشر از ترس نیروهای اهریمنی به سمت توتم پرستی روی اورد. توتم پرستان به کسانی می گویند که اعتقاد داشتند برخی از سنگها یا اجسام مادی می تواند شیطان را از آنها دور بکند و یا برای آنها خوش یمن است.
  برخی از این توتم پرستان معتقد به جانداران شدند. و برخی از جانداران را از خانواده خود می دانستند. مقلا برخی تصور می کردند که نسل انها و نسل گاو از یک ریشه است.( مثل هندوها ) و این قبیله کشتن و خوردن گوشت چنین حیواناتی را ( که به اصطلاح برادران آنها بود ) را ممنوع می کردند. و سپس بشر به سمت روح پرستی پیش رفت. و بشر معتقد به این شد که نیروهای نیکی در دنیا وجود دارد که در مقابل اهریمن پشت و پناه انهاست. و تصور می کردند با انجام حرکات و اعمالی خاص نیروهای اهورایی در سختیها به کمک انها می آید. و کم کم بت پرستی , ماه پرستی , ستاره پرستی , خورشید پرستی و .... شکل گرفت.
  آغاز خردگرایی با تشکیل ادیان الهی
  (شاید این دیدگاه من جواب بسیاری از پرسشهای در ذهن شما را روشن بکند)
  در ان زمانها که جهل در بشر نفوذ کرده بود , انسانها هنوز از علم کافی برخوردار نبودند و اعتقادات انها در دل و جان انها چون یک امر بدیهی ریشه دوانده بود. گروهی هم از این سادگی مردم سوء استفاده میکردند و به آتش این جهل هیزم می ریختند! ساحرانی که فقط به دنبال منافع خود بودند. اما کم کم علم پیشرفت کرد. بسیاری از دانشمندان و خردمندان در جهت اصلاح رفتارهای قبایل خود برخواستند. یک گروه از خردمندان پیامبران بودند. افرادی که مدعی شدند از سوی خدا آمده اند تا بشر را از جهل و نا اگاهی نجات بدهند. ( من اعتقاد دارم که هیچ فردی از سوی خدا برای بشر نیامده است. و دلایلی آن را باید در تاپیکی دیگر بررسی کنیم)
  درواقع پیامبران برای از بین بردن جهل مردم دستاویز نیروهای اهورایی شدند که قبایلشانان را قبول داشتند. ( و شاید خود آنها هم قبول داشتند) اینکار تاثیر زیادی داشت. درواقع آنان توانستند با استفاده از آن نیروی اهریمنی خوبی که قبایلشان قبول داشت در دل آنها رسوخ بکنند و برخی خرافات را از آنها ریشه کن بکنند. البته گاها بدلیل نا آگاهی و نداشتن علم کافی ( که در ان زمانها هنوز به درجه کاملی نرسیده بود ) بر برخی از خرافات دامن می زدند. و یا خرافاتی جدید را در بشر رواج می دادند. خرافاتی که هیچ ریشه عقلی نداشت.
  به عقیده من پیامبران را باید ساحران خوب لقب داد. کسانی که لا اقل دنبال منافع نبودند.
  کاملترین دین چیست؟ شاید روند تکاملی ادیان پاسخ این سوال را کامل داده باشد. اگر ما دین را " روش و آداب زندگی " معنی بکنیم . باید بگوییم ادیان با علم بشر در تکاملند. و این قوانین در زمانهای خودشان کامل و کاملتر می شود. و ملاکهای عقلی می یابند.
  بطور مثال : علم بشر دریافته است که چرا وقتی انسان با خواهرش ازدواج می کند بچه اشان ناقص بدنیا می اید. این بدلیل اختلالات ژنتیکی است که از ازدواج های فامیلی بدست می
  اید. همچنین امروزه پزشکان ازدواج با برخی اقوام را خطرناک دانسته است. در صورتی که در ادیان حکمی بر منع ان نیامده است. درواقع علم بشر بسیاری از خرافات را رفع کرده است و برای برخی از احکام دلیل عقلی اورده است. احکام و رفتارهایی که بشر نخستین با استفاده از تجربه و آزمایش و خطا بدست اورده است. انسان اسیر زمان است و در بند آن و نمی تواند جلوتر از زمان خود برود. و برای همین کاملترین دین ( آداب و قوانینی برای زندگی ) برای او دینی است که در زمان خودش علم بشر آن را تایید می کند.درواقع این علم بشر است که برخی آداب و رسوم را از بین می برد و برخی دیگر را تایید می کند.

  با سلام  بحثی که جناب ژوکر با عنوان" کاملترین دین کدام است؟" شروع کردند ضمن آنکه عاری از یک سیر منطقی و اصولی است. و به حسب ظاهر قرار بوده در آن شرایط دین کامل بررسی شود، اما متأسفانه در همان پست اول شاهد بودیم که توسط خود ایشان مسیر بحث، از حریم اصلی خود منحرف گردید.  مثلاً بحث منشأ و خاستگاه دین که یک بحث گسترده و با اهمیت است و ضرورتاً یک تایپیک مستقل می طلبد را برای پیچیده کردن سؤال تایپیک و ایجاد سردرگمی برای خوانندگان و کارشناسان مطرح می کند.  بحثی که در حقیقت پس از مبحث حقیقت دین به عبارتی "دین چیست؟" باید مطرح شود. اما بطور زیرکانه ای در خلال بحث "کاملترین دین" گنجانده شده است.  بعلاوه با طرح نظریات جامعه شناسان غربی در خصوص منشأ دین، اصل وجود خدا، حقیقت دین، ارسال رسل و انزال کتب را بوضوح انکار می کند. و بدون در نظر گرفتن فطرت و گرایش و تمایلات فطری بشری، روی آوردن انسان، به پرستش و دین را در اثر جهل و نادانی، یا قدرت های شیطانی و یا سوء استفادۀ ساحران و ثروتمندان بر می شمارد.  در حالیکه طرح این سؤال، "کاملترین دین چیست؟" در این تایپیک، و بررسی آن، مربوط به کسی و زمان و مرحله ای است که مسأله "اثبات وجود خدا"، "حقیقت وجود دین"، "منشأ دین" و "شناخت نسبت به ادیان ابراهیمی و غیر ابراهیمی" برای فرد، حل شده و این مرحله را گذرانده باشد و در مرحله ای جدید، می خواهد بین ادیان ابراهیمی موجود، به دین کاملتر و جامع تر دست یابد.  وانگهی با تعجب وافر، در ادامۀ بحث های شان، برای فرار از پاسخگوئی به سؤالات کارشناسان و کاربران محترم، و افزودن پیچیدگی بحثها، مشاهده می کنیم: که ضمن تکرار ادعاهای بی اساس خود، که منحصراً متکی به علم و تجربۀ محدود بشری و وابسته به اندیشه و جهان بینی مادی مادیگرایان بوده (که در جای خود مفصلاً بحث، و بطلان آن ثابت گردیده) و نیز، انکار حقایق و علل معنوی و ماورائی عالم، شیوه ای که خود با اختلاط چند مبحث، از یک موضوع کلی بمنظور پیچیده کردن مسأله و بازتر بودن دست خود در جهت طرح مباحث انحرافی و باری به هر جهت، پیش گرفته را با باز کردن پرانتزهای مشکوک، تحت عنوان "این بحث نیاز به تایپیک مستقل دارد؟؟؟؟؟؟"، "بحث را منحرف نکنید؟؟؟؟؟" " و ... به کارشناسان گوشزد می کند. آیا این شیوه نزد عقلا، به جز تناقض گوئی و فرار از پاسخ و جنجال آفرینی تعریف دیگری دارد؟؟؟؟؟  سؤالی که برای همۀ کاربران و کارشناسان در این مرحله رخ می نمایاند. این است که کسی که علناً با تمسک به نظریات جامعه شناسی، فلسفه ها و جهان بینی مادی متکی به علم و تجربه و عقل محدود بشری، وجود خدا، ادیان الهی، پیامبران، ضرورت هدایت الهی و عالم معنا و معاد را منکر می شود. از طرح این سؤال که "کاملترین دین کدام است؟" چه مقصودی را دنبال می کند؟  اصولاً آیا طرح این سؤال از سوی ایشان با شیوه ای که در بالا اشارت شد خارج از چارچوب مباحثۀ علمی نیست؟  با شرایطی که ذکر شد، به اعتقاد شما طرح این سؤال، در صلاحیت چه کسی خواهد بود؟  بدیهی است در مواجهه با این شیوه سؤالات فاقد شرایط لازم، که روح شبهه افکنانه دارند باید با رویکردی تقابلی برخورد کرد.  اما برای روشنی ذهن خوانندگان ما روش اصولی بحث را پی می گیریم و در این مجال، تنها به بررسی و نقد نظریۀ جامعه شناختی اندیشمندان غربی در خصوص منشأ دین اشارت می کنیم:  1-بعضی از دانشمندان و فلاسفه غربی بعد از اذعان به این معنا که دین و خدا باوری نمی تواند منشأ درست و صحیحی داشته باشد به توجیه دینداری انسانها پرداخته و منشأ آن را هر کدام بر اساس مذهب خود حدس زده اند گروهی دین را مولود طبقات اجتماعی و روابط اقتصادی و نحوه ابزار کار دانسته و دسته ای دیگر جنبه روانی برای آن قائل شده اند و منشأ دین را یک امر روانی می دانند که این دسته هم خود آراء متنوعی دارند گروهی جهل و دسته ای ترس و فرقه ای هم عقده های روانی و... را منشأ دین تلقی کرده اند.  2-این که مذهب و خدا گرایی مولود جهل باشد به دو بیان آمده است.  الف: آنچه که آگوست کنت و امثال او قائل شده اند و آن این است که چون انسان علل حوادث را در نمی یافت و دانش او در این زمینه اندک بود لامحاله علل اصلی حوادث ناشناخته را به یک سلسله موجودات عینی (خدایان) و امثال اینها نسبت می دادند مثلاً می دیدند که باران می آید زلزله می آید سیل می آید و عوامل آن را نمی شناختند آن را به خدای باران و خدای زلزله و خدای سیل نسبت می دادند.  ب: آن چه که اسپنسر و دیگران قائل شده اند که می گویند آدمیان از همان اول چنین عقیده یافتند که او موجودی دو گانه است او مردگان را در خواب می دید و از همین جهت معتقد شد که انسان یک روح و یک جسم دارد چون جسم که در خاک نهان شده است و این که در خواب او آمده است حتماً بُعد دیگری از او بوده است و همین را به همه موجودات تعمیم داده (تعمیم به خطا) و چنان عقیده یافتند که تمام موجودات دارای یک جسم و یک جان و روح هستند خورشید و طوفان و کوه و حیوانات همه و همه یک جسم دارند و یک روح و در هنگام برخورد با سختی ها روی به التماس و هدیه آوردن برای ارواح و جانهای این موجودات آورده چنان که برای بزرگان و منتقدان خود چنین می کردند و خداگرایی از این جا ناشی شد.  3- بنا بر نظر آگوست کنت با پیشرفت علوم مرتباً خدا عقب نشینی می کند و وقتی انسان به بلوغ فکری و علمی رسید دیگر جایی برای خدا باقی نمی ماند و بنا بر نظر اسپنسر با علم به این که اشیاء و جمادات دست کم، روح ندارند و حتی روح آدمیان هم مورد تردید است جایی برای پرستش ارواح و طبیعت برچیده می شود البته نظر اسپنسر، ناظر به پرستش طبیعت است که به پرستش خداوند و خداگرایی هم مربوط می شود.  4- به نظر می رسد که این نظریه از جهت های متعدد ضعیف و ناپذیرفتنی باشد که در اینجا به ذکر چند نمونه اکتفا می کنیم:  الف: خلط بین انگیزه و انگیخته به لحاظ معرفت شناسی امری نادرست است ممکن است انگیزه ناصحیح و نا موجه باشد ولی هیچ لزوم منطقی وجود ندارد که اگر انگیزه درست نبود انگیخته هم نادرست باشد. اگر کسی از سر جهل خدا گرا شود انگیزه درستی نداشته است ولی آیا این دلالت دارد که خدا گرایی و وجود خدا هم بی معنا است اگر کسی فکر کرد که عامل اصلی باران، رعد و برق است نمی توان گفت دیگر باران وجود ندارد و اگر کسی با انگیزه فاسدی دارویی اختراع کرد که حیات بخش بود نمی توان انگیخته را انکار کرد.  ب: تصویری که آگوست کنت در مورد رابطه خدا با نظام هستی تصویر کرده است نتیجه ای جز این نخواهد داشت که همیشه خداوند را در نزد علل مجهول جستجو کنیم در حالی که الهیون در عین حالی که علم به علل مادی داشته خداوند را فاعل می دانند و از این جهت نظر ایشان منتفی است.  ج: آن چه که اینان به عنوان منشأ دینداری و خدا باوری بر شمرده اند بر فرض صحت، قضایائی جزئی هستند و نه کلی اکنون بسیاری از دانشمندان علوم طبیعی که از آگوست و اسپنسر بیشتر با علوم طبیعی و علل فاعلی نظام هستی آشنایی دارند عمیقاً خدا گرا هستند و قهراً نمی توان آنان را رمی به جهل کرد. مگر اینکه پرسشگر محترم که به سهولت بسیاری حقایق عالم را منکر می شوند این مطلب را نیز انکار کنند.  د: ورود به مباحث معرفت شناسی با پیش فرضهای بدبینانه و خوشبینانه نمی تواند نتایج اطمینان آوری داشته باشد بلکه باید یا بی طرف بود یا بیطرفانه قضاوت کرد.  ه: اکنون فرضهایی برای گرایش به دینداری و خداگرایی وجود دارد که موجه تر و صادق تر از نظریه جهل است مانند نظریه فطرت.  - برای مطالعه بیشتر می توانید به کتاب فطرت استاد شهید مطهری مراجعه فرمائید.  منبع: پایگاه حوزه نت با تغییر و اضافات.

  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۸/۱۰/۱۰ در ساعت ۰۱:۳۲
  کاملترین دین چیست؟

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  joke
  نوشته
  65
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  49  من دوست داشتم در این تاپیک بیشتر بر سر همین مبحث ادیان بحث شود. اگرچه گویا دوستان قصد دارند مباحث را به سمت دیگری ببرند.
  من بطور خلاصه برخی مطالب را نوشتم . ( در یکجا اشتباه داشتم و کلمه توتم را برای فیتیش بکار برده بودم. ) به هر حال مقاله کاملتر شاید شما را بیشتر راهنمایی کند.
  مقاله را در چند قسمت می گذارم. و از دوستان خواهش می کنم که با دقت بخوانند و سوالات را فقط در این زمینه بپرسند.
  پیدایش ادیان از دیدگاه روانشناسی
  این نوشتار خلاصه ای از کتب " تاریخ ادیان " نوشته دکتر شریعتی و همچنین مختصری از کتاب " الله اکبر " نوشته دکتر روشنگر است و نگارش این مطالب در اینجا برای اگاهی است و بدون دخل و تصرف موضوعی انجام شده است و بیشتر بیانگر این ادیان است
  اگرچه نوشتارها ممکن است به نوعی هدفمند از سوی نگارنده های اصلی ان نوشته شده باشند اما اصل موضوع مورد تایید است و در جزئیات باید بحث شود
  بعد از گذر تاریخ در بین اقوام مختلف و بوجود آمدن مذهب در بین اقوام بشری جامعه شناسان سعی کردند تاریخچه ادیان بشر را مورد توجه قرار بدهند و بر اساس مدارک و اسناد بتوانند ریشه ادیان را جستجو کنند
  دانشمندان قرن 19 و 20 با توجه به تئوری داروین به این نتیجه رسیدند که تئوری بیولوژیکی دارین در امر پژوهش در مورد ادیان نیز کاربرد دارد و برای پیدا کردن ادیان باستانی که فکر و ذهن بشر را مشغول کرده بود از نوشته های هرودت استفاده کردند و به پژوهش در مورد ادیان بدوی پرداختند که حاصل ان چندین تئوری در دورانهای مختلف بود که می توان به اینها اشاره کرد
  انیمیسم , فیتیشیزم , توتیسم , روح پرستی , یکتا پرستی , شبح پرستی و
  تئوری روح پرستی یا فیتیشیزم
  یکی از ادیان بسیار ابتدایی که بعضی از فلاسفه ( اسپنسر) اعتقاد دارند سایر ادیان از آن نشات گرفته است دین فیتیشیزم یا روح پرستی است
  فیتیش نامی است که از محیط گرفته شده و شیء و یا اشایائی است مانند مهره ها و سنگها و ... که مثل بعضی از اشیاء متبرکه مورد پرستش قرار می گرفته ( فیتیش به معنای اعتقاد به تقدس بعضی از اشیاء است)
  باید توجه داشت که درمعابد اولیه انسان و عبادتگاه اولیه که کوهها بودند سنگهایی یافت شده بودند که به دقت تراشیده شده بودند و سوراخ شده و با رشته های مخصوصی بند شده و در اشکال مختلف در آنجا نگهداری می شود و مردم با مسح و دست زدن و یا بوسیدنشان آنها را عبادت می کردند
  این تئوری را که ریشه بسیاری از ادیان می دانند توسط تیلر معرفی شد و او در کتابش به عنوان فرهنگ بدوی در سال 1871 به این نکته اشاره کرد که بشر در آغاز نمی توانسته است حقیقت و موهومات را تمیز بدهد و رویا را هم وارد حقیقت زندگی خود می کرده است. ایشان اعتقاد داشت که انسانهای اولیه با دیدن شبه مردگان در خواب به این نتیجه رسیده بودند که مردگان نمی میرند و در دنیای دیگری به زندگی خویش ادامه می دهند و تیلر همچنین اعتقاد داشت افراد اولیه بشر به داشتن روح در جانداران و درختان و اشیاء نیز معتقد بودند و همچنین به تاثیر گذاری این ارواح در زندگی بشر اعتقاد داشتند و از خشم و غضب این ارواح می هراسیدند و برای از بین بردن این خشم و غضب و همچنین برای جلب لطف به دعا و نیایش و آداب مذهبی روی می آورند. این اعتقاد به روح کم کم رشد پیدا کرد و بشر به اختراع خدایان دست زد!

  خدایم عدلت گواه هست. خود نیز گواه باش...

 18. #10

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,011
  حضور
  72 روز 15 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16190

  راهنما پاسخ به ژوکر در بحث کاملترین دین؟؟؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط joker نمایش پست ها
  من دوست داشتم در این تاپیک بیشتر بر سر همین مبحث ادیان بحث شود. اگرچه گویا دوستان قصد دارند مباحث را به سمت دیگری ببرند.
  من بطور خلاصه برخی مطالب را نوشتم . ( در یکجا اشتباه داشتم و کلمه توتم را برای فیتیش بکار برده بودم. ) به هر حال مقاله کاملتر شاید شما را بیشتر راهنمایی کند.
  مقاله را در چند قسمت می گذارم. و از دوستان خواهش می کنم که با دقت بخوانند و سوالات را فقط در این زمینه بپرسند.

  جناب ژوکر


  اولاً دوست گرامی اینهمه شتاب و دستپاچگی در طرح مطالب و متون کپی شده از آثار اندیشه های اندیشمندان غربی چرا؟

  به کجا چنین شتابان؟؟؟

  کمی آهسته تر ... شاید که محصولی بِهَ از این حاصل خوانندگان سازد ...

  و ما هم گام در گام تو بگذاریم، شاید اندکی ...

  هم تازگی بخشیم و هم روح تنوع ...

  و در این ره، ره آوردی به از این کاربر را مرحمت سازد.

  ثانیاً در مباحثه، ادب اقتضا می کند که علاوه بر اینکه بحث را منطقی و بدور از جنجال و پیچیده سازی دنبال کنیم. نیم نگاهی هم به سؤالات طرف مباحثه و مناظره بیندازیم. نه اینکه عالم و آدم را زیر سؤال ببریم و از دیگران جواب بخواهیم و آنگاه زمان پاسخ دادن که می شود زیر آبی برویم.

  بدرود ...

  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۸/۱۰/۱۰ در ساعت ۰۳:۴۶ دلیل: فونت
  کاملترین دین چیست؟

 19. صلوات ها 2


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود