صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم نبخشیدن کسی که به تو ظلم کرده است؟

علاقه
    نوزاد و مرگ....
    نوشته
    385
    حضور
    3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1742

تعجب حکم نبخشیدن کسی که به تو ظلم کرده است؟

با سلام

اگر کسی به شما بدی کرده باشد در حدی که زندگی شما رو نابود کرده باشه و شما نخواهید تحت هیچ شرایط ان فرد را ببخشید ایا مرتکب گناه شده ایم؟(واقعیتش برای من خیلی مهمه اون فرد ظالم هم این دنیا هم اون دنیا نتیجه اعمالش رو ببینه)

خدا با چنین افرادی چه برخوردی می کند؟ منظورم این است که خیلی جاها خوانده ام که خدا بسیار بخشنده است و بسیاری از گناهان افراد رو می بخشه ایا خدا در صورت ناراضی بودن بنده اش شخصی که به اون بنده ظلم کرده رو می بخشد؟
    اگر اون فرد ظالم توبه کرده باشد چی باز هم خدا بدون راضی بودن اون بنده ای که مورد ظلم مواقع شده فرد ظالم رو می بخشد؟

ببخشید یک کم پیچیده شد!!

کارشناس بحث : بصیر

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۵/۱۷ در ساعت ۱۵:۵۱
    شاید برایت عجیبست این همه آرامش ام !
    خودمانی بگویم ؛
    به آخر خط که برسی دیگر فقط نگاه میکنی …

2. صلوات ها 11

3.  

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

نقل قول نوشته اصلی توسط ☀ستوده ☀ نمایش پست ها
    اگر کسی به شما بدی کرده باشد در حدی که زندگی شما رو نابود کرده باشه و شما نخواهید تحت هیچ شرایط ان فرد را ببخشید ایا مرتکب گناه شده ایم؟(واقعیتش برای من خیلی مهمه اون فرد ظالم هم این دنیا هم اون دنیا نتیجه اعمالش رو ببینه)
    خدا با چنین افرادی چه برخوردی می کند؟ منظورم این است که خیلی جاها خوانده ام که خدا بسیار بخشنده است و بسیاری از گناهان افراد رو می بخشه ایا خدا در صورت ناراضی بودن بنده اش شخصی که به اون بنده ظلم کرده رو می بخشد؟
    اگر اون فرد ظالم توبه کرده باشد چی باز هم خدا بدون راضی بودن اون بنده ای که مورد ظلم مواقع شده فرد ظالم رو می بخشد؟
    باسلام و عرض ادب
    اگر شخص ظالم توبه کند و واقعا از کرده خویش پشیمان شود، وسعی در جبران خطای خویش داشته باشد،مثلا اگر حق الناس هست، حق را برگرداند، و طرف مقابل را راضی نماید، وعده الهی است که او را ببخشد.
    (5) المائدة : 39 فَمَنْ تابَ مِنْ بَعْدِ ظُلْمِهِ وَ أَصْلَحَ فَإِنَّ اللَّهَ يَتُوبُ عَلَيْهِ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحيم‏.
    (هر کس بعد از ظلمش، توبه کند و کردار خود را اصلاح نماید، خداوند توبه او را می پذیرد، همانا خداوند بخشنده و رحیم است.)
    این بنده عاصیَ، هر طور که شده باید، شخصی را که به او ظلم نموده، راضی نماید، اما اگر شخص، به هیچ وجه راضی نمی شود، و می خواهد به قیامت واگذار کند، این طور نیست که تا ابد، شخص توبه کننده، گرفتار مظلوم باشد، و مظلوم بگوید که من تو را به آتش می اندازم تا درآتش نسوزی، دل من خنک نمی شود.
    نه خیر، بهشت و دوزخ به دست ما نیست، وقتی به هیچ طریقی، مظلوم راضی نشود، این طور نیست که بتواند راه را برای توبه کننده ببندد،بلکه خداوند ازاو خواهد گذشت و برای شخصی هم که راضی نمی شود، جبران می نماید تا راضی گردد. به عبارتی خودِ خداوند، به جای توبه کننده، از شخصی که به او ظلم شده، طلب رضایت می کند و جبران می نماید. یعنی این طور نیست که جهنمی شدن افراد به دست ما باشد، و تا ما رضایت ندهیم، او را نبخشند.

5. صلوات ها 17

علاقه
    نوزاد و مرگ....
    نوشته
    385
    حضور
    3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1742

نقل قول نوشته اصلی توسط بصیر نمایش پست ها

باسلام و عرض ادب
    اگر شخص ظالم توبه کند و واقعا از کرده خویش پشیمان شود، وسعی در جبران خطای خویش داشته باشد،مثلا اگر حق الناس هست، حق را برگرداند، و طرف مقابل را راضی نماید، وعده الهی است که او را ببخشد.
    (5) المائدة : 39 فَمَنْ تابَ مِنْ بَعْدِ ظُلْمِهِ وَ أَصْلَحَ فَإِنَّ اللَّهَ يَتُوبُ عَلَيْهِ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحيم‏.
    (هر کس بعد از ظلمش، توبه کند و کردار خود را اصلاح نماید، خداوند توبه او را می پذیرد، همانا خداوند بخشنده و رحیم است.)
    این بنده عاصیَ، هر طور که شده باید، شخصی را که به او ظلم نموده، راضی نماید، اما اگر شخص، به هیچ وجه راضی نمی شود، و می خواهد به قیامت واگذار کند، این طور نیست که تا ابد، شخص توبه کننده، گرفتار مظلوم باشد، و مظلوم بگوید که من تو را به آتش می اندازم تا درآتش نسوزی، دل من خنک نمی شود.
    نه خیر، بهشت و دوزخ به دست ما نیست، وقتی به هیچ طریقی، مظلوم راضی نشود، این طور نیست که بتواند راه را برای توبه کننده ببندد،بلکه خداوند ازاو خواهد گذشت و برای شخصی هم که راضی نمی شود، جبران می نماید تا راضی گردد. به عبارتی خودِ خداوند، به جای توبه کننده، از شخصی که به او ظلم شده، طلب رضایت می کند و جبران می نماید. یعنی این طور نیست که جهنمی شدن افراد به دست ما باشد، و تا ما رضایت ندهیم، او را نبخشند.
    پس چرا می گویند خدا همه چیز رو می بخشه به جز حق الناس رو؟؟ اینجوری باشه خیلی ها هر کاری دلشون بخواد می کنند بعدم توبه می کنند انگار نه انگار که یه نفر این وسط نابودشده!!!

اگه اینجور که شما می گویید باشد عدالت خدا زیر سوال می رود و همه به فکر این می افتند که توی همین دنیا انتقام شون رو از طرف بگیرند چون اون دنیا معلوم نیست چه اتفاقی بیفته میدونید اگه اینجوری بشه چه اتفاقی توی جامعه می افتد؟!
    خودمانی بگویم ؛

7. صلوات ها 4

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

پس چرا می گویند خدا همه چیز رو می بخشه به جز حق الناس رو؟؟ اینجوری باشه خیلی ها هر کاری دلشون بخواد می کنند بعدم توبه می کنند انگار نه انگار که یه نفر این وسط نابودشده!!!
    باسلام و عرض ادب
    اگر خوب دقت کرده باشید، در جواب سوال عرض شد که این بنده عاصی، هر طور که شده باید، شخصی را که به او ظلم نموده، راضی نماید. پس این که می فرمایید «انگار نه انگار این وسط یک نفر نابود شده»، ما هم بدین امر راضی نیستیم و چنین چیزی نگفتیم.
    فقط عرض شد که به صِرف این که ظلمی انجام شد، دیگر مظلوم نمی تواند، این برگ برنده را دست خویش بگیرد و هر جور که دلش می خواهد با شخص تائب برخورد کند و بگوید: «ببین، ای فرد خطاکارکه آمده ای درب خانه ی ما و از ما حلالیت می طلبی، به تو بگویم، بهشت و دوزخِ تو به دست من است، خدا هم بخواهد تو را به بهشت ببرد، من نمی گذارم، زیرا این اجازه را به امثال من داده است، حالا باید فرامین مرا گوش، کنی، من به این راحتی تو را رها نمی کنم، باید تا آخر عمر نوکری مرا بکنی، حتی بچه هایت نوکر من باشد، اگر این کارها را بکنی، شاید تو را ببخشم که کارت به قیامت نکشد، البته شاید هم تو را نبخشم، معلوم نیست، حالا ببینیم چه می شود.»

9. صلوات ها 9

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

ما گفتیم که اگر خطایی کرده باید، جبران کند، اگر ضرری زده، عین آن خسارت را بپردازد، اگر کاری انجام داده، قصاص شود، و امثال اینها، بیشتر از این خطایی که کرده، نمی توان او را مجازات کرد، باید دید چه خطایی است، طبق شرع، او را مجازات کرد یا بخشید.
    اگر شخص مظلوم به هیچ وجه حتی با قصاص، با وجود سرافکندی و توبه و جبران از طرف ظالم، راضی نشود، دیگر اینطور نیست که شخص توبه کننده، فقط با آتش دوزخ گناهش پاک شود، آتش برای کسانی است که توبه نکنند، پشیمان نشوند و با این حالت از دنیا برود، و الا در دنیا جای جبران هر گناهی هست. حتی شرک و بت پرستی.
    این که خداوند می فرماید ما شرک را نمی بخشیم، یعنی اگر کسی با حالت شرک از دنیا برود،نمی بخشیم،نه این که توبه هم بکند نمی بخشیم.

11. صلوات ها 9

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

اگه اینجور که شما می گویید باشد عدالت خدا زیر سوال می رود و همه به فکر این می افتند که توی همین دنیا انتقام شون رو از طرف بگیرند چون اون دنیا معلوم نیست چه اتفاقی بیفته میدونید اگه اینجوری بشه چه اتفاقی توی جامعه می افتد؟!
    عدالت خدا موقعی زیر سوال میره، که بدون طلب حلالیت و توبه، ظالم را به بهشت ببرد، عدالت خدا موقعی زیر سوال می رود که شخص مظلوم، هر گونه که دوست داشته باشد، با شخص خاطی برخورد کند،حتی بیشتر از جرمش برایش، مجازات ببرد. خوب دقت بفرمایید تا انشالله سوء تفاهمی پیش نیاید.
    البته فکر می کنم اگر اون موردی که توی ذهنتان هست را، ذکر بفرمایید، بهتر بتوان درباره اش قضاوت کرد.

13. صلوات ها 9

علاقه
    وکالت و حقوق
    نوشته
    480
    حضور
    8 روز 13 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    25
    آپلود
    3
    گالری
    0
    صلوات
    504

دربسیاری از جاها شخص زندگیت رانابود میکنه انگار نه انگار اخرتی وجود دارد وحتی نمیاید طلب بخشش کنه

15. صلوات ها 2

علاقه
    نوزاد و مرگ....
    نوشته
    385
    حضور
    3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1742

شخص مورد نظر من با دروغ زندگی من رو نابود کرد احساسم رو لگد مال کرد ابروم رو هم برده به نظرتون چه مجازاتی توی این دنیا می توانه با این مسئله برابری کنه؟! با شلاق زدن و چه میدونم زندانی کردن اون شخص ایا احساس داغون شده یه نفر بر میگرده ؟!! اصلا این دنیا ظرفیت مجازات چنین حیوان های انسان نمایی رو داره ؟!
    من چه طور می تونم چنین ادمی رو ببخشم قضیه مال دزدیده شده و اسیب جسمی نیست که بگم جای اش پر می شود

همین چند روز پیش حاج اقا قرائتی می گفت مردم رو ببخشید تا خدا شما رو ببخشه اینم دیگه نور علی نوره!! اگه نبخشی تازه مجازاتم میشی خداهم تو رو نمی بخشه!! این یعنی اجبار فرد به بخشش و این برخلاف عدالته!!

باسلام و عرض ادب
    اگر خوب دقت کرده باشید، در جواب سوال عرض شد که این بنده عاصی، هر طور که شده باید، شخصی را که به او ظلم نموده، راضی نماید. پس این که می فرمایید «انگار نه انگار این وسط یک نفر نابود شده»، ما هم بدین امر راضی نیستیم و چنین چیزی نگفتیم.
    فقط عرض شد که به صِرف این که ظلمی انجام شد، دیگر مظلوم نمی تواند، این برگ برنده را دست خویش بگیرد و هر جور که دلش می خواهد با شخص تائب برخورد کند و بگوید: «ببین، ای فرد خطاکارکه آمده ای درب خانه ی ما و از ما حلالیت می طلبی، به تو بگویم، بهشت و دوزخِ تو به دست من است، خدا هم بخواهد تو را به بهشت ببرد، من نمی گذارم، زیرا این اجازه را به امثال من داده است، حالا باید فرامین مرا گوش، کنی، من به این راحتی تو را رها نمی کنم، باید تا آخر عمر نوکری مرا بکنی، حتی بچه هایت نوکر من باشد، اگر این کارها را بکنی، شاید تو را ببخشم که کارت به قیامت نکشد، البته شاید هم تو را نبخشم، معلوم نیست، حالا ببینیم چه می شود.»
    نه من هم هیچ وقت چنین توقعی از طرف مقابلم نداره که تمام عمرش بیاد نوکری من رو بکنه

اما منظورم اینه بالاخره هر خطایی یه مجازاتی برابر با اون خطا داره من نمی تونم بیام زندگی یه نفر رو نابود کنم بعد برم توبه کنم به فرض برم در خونه اون طرف و اون طرف هم شاید به خاطر عذابی و ناراحتی که اون شخص براش ایجاد کنه نخواد اون فرد رو تحت هیچ شرایطی ببخشه و بخواد اون فرد نتیجه اعمال کثیفش رو تو اون دنیا ببینه به نظرتون این بر خلاف عدالته؟!

این که خدا بخواد اون رو از طرف خودش ببخشه این عدالته؟؟ اگه اینجوره پس همه به گناه جسارت پیدا می کنه گناه کنه بعدم توبه بعدم یه معذرت خواهی از طرف اگه بخشید بخشید نبخشید هم به جهنم!!! به همین راحتی

والا بنده فکر گناه هم به ذهنم بیاد دو روز بعدش تقاصش رو پس میدم چه طور بعضیا هر فسادی می کنند راست راست راه می روند اخرتم که خدا می بخششون فقط ما هستیم که گناه کنیم اسمون به زمین میاد!!!

.
    این که خداوند می فرماید ما شرک را نمی بخشیم، یعنی اگر کسی با حالت شرک از دنیا برود،نمی بخشیم،نه این که توبه هم بکند نمی بخشیم.
    به نظر من هیچ گناهی از حق الناس و نابود کردن زندگی بالاتر نیست شرک حق الله خدا خودش بخواد ببخشه می بخشه نخواد هم نمی بخشه کسی که شرک داره به خودش ضرر می زنه به خدا که ضرری نمی رسه

اما حق الناس یعنی ضرر به زندگی یکی دیگه قضیه اش زمین تا اسمون فرق داره
    ویرایش توسط ☀ستوده ☀ : ۱۳۹۱/۰۵/۲۱ در ساعت ۱۳:۲۴
    خودمانی بگویم ؛

17. صلوات ها 3

علاقه
    خدا
    نوشته
    866
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    5343

به نام خدا
    سلام و عرض ادب

استاد بصیر گرامی لطفا ببینید من درست متوجه شدم و حرفم درست هست ؟
    من به یکی بدی میکنم . بدی هم که کردم مادی نیست . مثلا میرم به یک دختر خانومی قول های الکی میدم و با احساساتش بازی میکنم . آخرش هم پا به فرار میزارم . اینجا من همزمان دو تا کار بد کردم . یکی در حق خداوند و یکی هم در حق بنده خدا .
    وقتی من توبه میکنم خداوند از حق خودش میگزره و من رو میبخشه ولی هنوز حق بنده خدا میمونه . اگر دختر خانوم نبخشن :
    خداوند در آخرت به دختر خانوم مقام و پاداش بالا تری نسبت به من خواهد داد تا عدالت اجرا شده باشد . هم من بخشیده شدم هم دختر خانوم در عوض سختیهایی که توی دنیا کشیده توی آخرت پاداش چندین برابری کسب میکنه . یعنی هر طور نگاه کنیم و فرض بگیریم اعمال خوب و بد من و دختر خانوم برابر باشه باز خداوند به خاطر جبران سختی هایی که دختر خانوم متحمل شده بهش پاداش بیشتری میده .
    حالا اگه دختر خانوم من رو ببخشه , توی این دنیا آرامش روانی خواهد داشت , توی اون دنیا سود سختی هایی که توی این دنیا کشیده بهش میدن و به خاطر بخششی که که در حق من کرده از گناهانش کم میشه و به پاداشاش اضاف میشه .

و اینکه هیچ کس نباید از خداوند توقع داشته باشه توی این دنیا انسانها تقاص اشتباهاتشون رو ببینن چون آخرت وجود داره برای رسیدگی به اعمال آدما .

تبلیغ کار بد کردن , نکرده باشم انشاالله

شادی و آرام نبود هر کرا وصل تو نیست / هر کرا وصل تو باشد هر چه باید جمله هست
    اگر لذت ترک لذت بدانی , دگر لذت نفس را لذت نخوانی
    انرژی هسته ای برای همه؛ سلاح هسته ای برای هیچکس

19. صلوات

علاقه
    مطالعه کردن،نوشتن و...
    نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    126

استاد بصیر عزیز سلام
    یک سوال :بخشیدن کسی که به ما ظلم کرده، به منزله فراموش کردن اشتباه اوست یعنی اگه ما اونو ببخشیم بایدکار اشتباهش را هم فرا موش کنیم ...که البته اگه اینطور باشه خیلی سخته ...گاهی از دست ادم ها ناراحتی به خاطر ظلم هایی که به تو کرده اند اما هیچ وقت بدیش را از خدا نمی خواهی حتی اگه براش اتفاق بدی هم بیفته براش دعا می کنی اما نمی تونی مثل قبل را بطه محبت امیز با اوداشته باشی ایا این نبخشیدنه وگناه داره ؟؟؟؟؟؟

کسی خسته است که برای اجر ومزد کار می کند کسی که برای اعتقادش کار می کند خسته نمی شود....

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۳/۲۵, ۰۵:۱۸ : 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری