جمع بندی قران به سر گرفتن حائض

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قران به سر گرفتن حائض

آیا در شب قدر شخصی که عذر شرعی داره و حائضه میتونه قران به سر بگیره

کارشناس بحث : نور

با سلام
از آنجا که شب قدر نزدیک است من از کارشناسان میخواهم زود تر این کاربر محترم را راهنمایی نمایند.

ولی قبل از پاسخ ایشان اجازه دهید نکته ای را خدمتتان عرض کنم:

خانمی میگفت که سالها بود در چنین ایامی همچنان ارتباط خود را با خداوند از طریق خواندن قرآن حفظ میکرد و اگر چه نماز را بواسطه عذر شرعی نمیخواند ولی همچنان سحر ها بیدار میشد بر سجاده مینشست و در جلسات قرائت و تفسیر و ختم قرآن حاضر میشد...، تا اینکه جایی فتوایی شنید مبنی بر اینکه خواندن بیش از هفت آیه هم بر ایشان کراهت دارد(حکمی که در مورد جنب گفته شده است) همین امر موجب شد تا بطور کل از این مجالس و قرائت قرآن در چنین ایامی فاصله بگیرد چرا که با علم به چنین فتوایی حتی یک حمد و سوره هم نمیتوان بر مزار مرده ای خواند. خودش میگفت این مسئله او را از خدا دور کرده بطوریکه گاهی در این ایام نسبت به برخی گناهان هم سهل انگار میشود...

بهتر است در چنین مواردی کمتر وسواس بخرج بدهیم و به همان اندازه که گفته شده عمل نماییم.
تا بحال ممنوعیتی برای سر گرفتن قرآن در چنین شرایطی شنیده نشده جز آنکه مراقب باشید آیات و نام خدا
مستقیمابا بدن تماس پیدا نکند.

التماس دعا

هو المحبوب

امید به ظهور;254430 نوشت:

سلام
خانمی میگفت که سالها بود در چنین ایامی همچنان ارتباط خود را با خداوند از طریق خواندن قرآن حفظ میکرد و اگر چه نماز را بواسطه عذر شرعی نمیخواند ولی همچنان سحر ها بیدار میشد بر سجاده مینشست و در جلسات قرائت و تفسیر و ختم قرآن حاضر میشد...، تا اینکه جایی فتوایی شنید مبنی بر اینکه خواندن بیش از هفت آیه هم بر ایشان کراهت دارد(حکمی که در مورد جنب گفته شده است) همین امر موجب شد تا بطور کل از این مجالس و قرائت قرآن در چنین ایامی فاصله بگیرد چرا که با علم به چنین فتوایی حتی یک حمد و سوره هم نمیتوان بر مزار مرده ای خواند. خودش میگفت این مسئله او را از خدا دور کرده بطوریکه گاهی در این ایام نسبت به برخی گناهان هم سهل انگار میشود...

تا بحال منعی برای سر گرفتن قرآن در چنین شرایطی شنیده نشده جز آنکه مراقب باشید آیات و نام خدا مستقیمابا بدن تماس پیدا نکند.

سلام
1 -جناب "امید به ظهور" تا جایی که من میدونم خوندن بیشتر از 7 آیه واسه فرد حائض کراهت داره ولی این به این معناست که ثواب کمتری داره پس خواندن بهتر از ترک است ...
2- سرکار "یازهرا"جواب سوال تونو میدونستم ولی برا اینکه مطمئن تر شم از یه کارشناس دین پرسیدم و جواب اینه:
لمس آیات و خط قرآن توسط حائض حرامه ولی در دست گرفتن قرآن وحمل کردن آن یا حتی لمس حاشیه آن حرام نیست چیزی که حرامه لمس آیات شریفه قرآن هست که مراقب باشید هنگام رو سر گذاشتن قرآن دستتون به آیات نخوره حاشیه ی آن کراهت داره ولی حرام نیست.
التماس دعا.

شوق وصال;254481 نوشت:
هو المحبوب

سلام
1 -جناب "امید به ظهور" تا جایی که من میدونم خوندن بیشتر از 7 آیه واسه فرد حائض کراهت داره ولی این به این معناست که ثواب کمتری داره پس خواندن بهتر از ترک است ....

مستحب > مباح ---------- مکروه

فکر میکنم که آن خانم ترجیح میداد تا با توجه به این طبقه بندی، عمل مکروه را مرتکب نشود.باتوجه به آنچه که فرمودید به نظر میرسد نخواندن قرآن دراین ایام حرام یا مکروه نیست اما خواندنش به گفته شما مکروه است. بین این دو عمل کدامیک را انتخاب میکنید؟
منظور از اینکه عملی ثوابش کمتر باشد یعنی اینکه از درجه مستحب نهایتا به درجه مباح برسد نه مکروه. کاربرد کلمه کراهت قاعدتا همین پیامد را برای برخی اذهان بدنبال خواهد داشت.من امیدوارم کارشناس محترم مربوطه روشن نمایند که عبادت مکروه دقیقا به چه معناست.
با تشکر

یازهرا69;254264 نوشت:

عرض سلام خدمت شما کاربر محترم وباکسب اجازه از استاد نور
ممکن است که استادبه این سایت دسترسی نداشته باشدواز طرفی این زن حایض بتواند به قران به سر این شب موفق شود اشارتا جواب راخواهیم گفت وادامه سوالات و جواب بهتر رااز استاد نور درپستها بعدی بهره می بریم
قران به سرگرفتن برای زن حایض ،حرمت نداردولی نباید نوشته های قرانی بابدنش تماس داشته باشد
رساله مراجع /احکام حیض

شوق وصال;254481 نوشت:
[="red"]خوندن بیشتر از 7 آیه واسه فرد حائض کراهت داره ولی این به این معناست که ثواب کمتری داره پس خواندن بهتر از ترک است ...[/]

امید به ظهور;254513 نوشت:
منظور از اینکه عملی ثوابش کمتر باشد یعنی اینکه از درجه مستحب نهایتا به درجه مباح برسد نه مکروه. کاربرد کلمه کراهت قاعدتا همین پیامد را برای برخی اذهان بدنبال خواهد داشت.من امیدوارم کارشناس محترم مربوطه روشن نمایند که عبادت مکروه دقیقا به چه معناست.

جناب امید به ظهور عزیز حرف ایشون درسته.منم فکر شما رو داشتم.اما قبلا از مرجع خودم سوال کردم.مکروه با تعریفی که شما فرمودین درسته [="red"]اما در اینجا[/]: کراهت بیش از هفت آیه برای زن حائض به معنی ثواب کمتره.اینجا معنیش اینه.

یازهرا69;254264 نوشت:

با سلام و احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

ضمن تشکر از پاسخ کارشناس محترم و همه کاربران بزرگوار،همان طور که بیان کردند قرآن سرگرفتن حائض اشکال ندارد اما دست زدن به خط قرآن در حال حیض حرام است.

رساله مراجع،احکام حائض

"هو المحبوب"
سلام
استاد نورمحترم ممنون میشم به سوالی که جناب امید به ظهور مطرح کردن پاسخ بدین
و اینکه نقل قولی که از پست خودم گذاشتم رو تایید می کنید یا خیر؟
اگه اشتباه نکنم مضمون یکی از پاسخ های خود شما هستش.

امید به ظهور;254513 نوشت:
مستحب > مباح ---------- مکروه فکر میکنم که آن خانم ترجیح میداد تا با توجه به این طبقه بندی، عمل مکروه را مرتکب نشود.باتوجه به آنچه که فرمودید به نظر میرسد نخواندن قرآن دراین ایام حرام یا مکروه نیست اما خواندنش به گفته شما مکروه است. بین این دو عمل کدامیک را انتخاب میکنید؟

شوق وصال;254481 نوشت:

1 -جناب "امید به ظهور" تا جایی که من میدونم خوندن بیشتر از 7 آیه واسه فرد حائض کراهت داره ولی این به این معناست که ثواب کمتری داره پس خواندن بهتر از ترک است ...

یا علی.

شوق وصال;313097 نوشت:
کارشناس محترم مربوطه روشن نمایند که عبادت مکروه دقیقا به چه معناست.

با سلام و عرض ادب

طبق نظر مراجع بزرگواری که قائل هستند قرآن خواندن در دوران حیض کراهت دارد کراهت در اینجا به معنای این است که ثواب کمتری دارد و چنین نیست که اصلا ثواب ندارد و ترکش بهتر است.

استفتا از دفاتر آیات عظام در قم

جمع بندی تاپیک

سوال:

آیا در شب قدر شخصی که عذر شرعی داره و حائض است میتواند قران به سر بگیرد؟

پاسخ:

قرآن سرگرفتن حائض اشکال ندارد اما دست زدن به خط قرآن در حال حیض حرام است.

رساله مراجع،احکام حائض

موضوع قفل شده است