چرا لقب علی ع ابو تراب است و این لقب به چه معناست

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا لقب علی ع ابو تراب است و این لقب به چه معناست

ابو تراب به معناى پدر خاك ، يا دمساز خاك ، يا پدر و رئيس خاكيان است . اين لقب از محبوب‌ترين القاب در نزد امام علي عليه السلام و يكي از زيباترين القاب آن حضرت به شمار مي‌آيد .
شيخ علاء الدين سكتوارى در محاضرة الأوائل ( ص 113 ) گويد : نخستين كسى كه به كنيه ( ابو تراب ) ناميده شد على بن ابى طالب رضى الله عنه است ، اين كنيه را رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم به او داد آن گاه كه ديد او بر روى زمين خوابيده و خاك بر پهلوى او نشسته است ، از روى لطف و مهربانى به او فرمود :
برخيز اى ابو تراب .
و اين محبوب ترين القاب او به شمار مى رفت ، و از آن پس ، به بركت نفس محمدى اين كرامتى براى او گرديد ، زيرا خاك خبرهاى گذشته و آينده تا روز قيامت را براى او باز مى گفت . اين را بفهم كه رازى است بى پرده .
الغدير - الشيخ الأميني - ج 6 - ص 337 – 338
عباية بن ربعى گويد : به عبد الله بن عباس گفتم : رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم از چه رو على عليه السلام را ابو تراب ناميد ؟ گفت : از آن رو كه على عليه السلام صاحب زمين و حجت خدا بر اهل آن پس از رسول خداست ، و بقاى زمين و آرامش آن به او است ، و از رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم شنيدم مى فرمود : چون روز قيامت شود و شخص كافر پاداش و نزديكى و كرامتى را كه خداى متعال براى شيعيان على آماده نموده ببيند گويد : ( اى كاش من ترابى بودم ) يعنى كاش از شيعيان على ( ابو تراب ) بودم . و اين است معناى اين آيه كه كافر گويد : كاش من تراب ( خاك ) بودم .
علل الشرائع - الشيخ الصدوق - ج 1 - ص 156 .
علامه مجلسى رحمه الله در بيان اين جمله گويد :
ممكن است ذكر آيه در اينجا براى بيان علت ديگرى در نامگذارى آن حضرت به ابو تراب باشد ، زيرا شيعيان او به جهت تذلل بيش از اندازه و تسليم بودن در برابر فرمانهاى حضرتش تراب ناميده شده اند ؛ چنان كه در آيه كريمه آمده - و چون آن حضرت صاحب و پيشوا و زمامدار آنهاست ابو تراب نام گرفته است .
بحار الأنوار - العلامة المجلسي - ج 35 - ص 51 .
در اين كه پيامبر اسلام صلي الله عليه وآله وسلم در چه زماني اين لقب مبارك را به امير المؤمنين عليه السلام داده است ، روايات متفاوتي نقل شده است . برخي از آن‌ها حاكي از آن است كه اين لقب در جمادي الأول يا جمادي الثاني سال دوم هجرت در غزوۀ العشيره به آن حضرت داده شده است . در برخي ديگر آمده است كه در يوم التآخي ؛ يعني روزي كه پيامبر اسلام بين همۀ مسلمان عقد برادري بست و از بين تمام مردم علي را براي خود برگزيد ، به او داده شده است .
البته اين روايات هيچ تعارضي باهم ندارند ؛ چرا كه ممكن است پيامبر اسلام صلي الله عليه وآله وسلم در موارد متعدد بارها و بارها آن را تكرار كرده باشد .
براي تحقيق بيشتر در اين باره مي‌توانيد به كتاب الغدير علامۀ اميني رحمت الله عليه ، ج 6 - ص 334 – 338 مراجعه كنيد .
با آروزي توفيق و سر افرازي براي شما .
موفق باشيد

صدر;332 نوشت:
ابو تراب به معناى پدر خاك ، يا دمساز خاك ، يا پدر و رئيس خاكيان است از رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم شنيدم مى فرمود : چون روز قيامت شود و شخص كافر پاداش و نزديكى و كرامتى را كه خداى متعال براى شيعيان على آماده نموده ببيند گويد : ( اى كاش من ترابى بودم ) يعنى كاش از شيعيان على ( ابو تراب ) بودم . و اين است معناى اين آيه كه كافر گويد : كاش من تراب ( خاك ) بودم .
علل الشرائع - الشيخ الصدوق - ج 1 - ص 156 .
علامه مجلسى رحمه الله در بيان اين جمله گويد :
ممكن است ذكر آيه در اينجا براى بيان علت ديگرى در نامگذارى آن حضرت به ابو تراب باشد ، زيرا شيعيان او به جهت تذلل بيش از اندازه و تسليم بودن در برابر فرمانهاى حضرتش تراب ناميده شده اند ؛ چنان كه در آيه كريمه آمده - و چون آن حضرت صاحب و پيشوا و زمامدار آنهاست ابو تراب نام گرفته است .

دوست عزیز سلام وتشکر از مطالب زیباتون ولی اکثر این تعابیری که از ابو تراب کردید اشتباهه من نزدیک13 سال با اعراب زندگی کردم جایی که به دلایلی مجبور بودم عربی یاد بگیرم چون مردمش فارسی بلد نبودن حالا:تو زبان عربی هم مثل فارسی یه سری جملات هست که تو گفتگوی محاوره ای یا کوچه بازاری معنی دارن و فقط همونجا استفاده میشه چون تو دستور زبان فصیح وجاهای اتو کشیده که درس زبان رو میدن نمیتونن براش معادل پیدا کنن
اعراب مخصوصا کشور های نزدیکتر به ما [="DarkRed"]ازابو جز برای مخاطب قرار دادنه شخص به عنوان پدر برای نزدیک بودن یا به نوعی ملقب کردن چیزی به چیز دیگه و صرفا برای شناسوندن اون چیزه اول استفاده میکنن[/] مثل علی ابو تراب یعنی علی که خاکیه یا علی خاکی یا خبز ابو الفین یعنی ازاون نونهای 2000 تومنی یا ابو سکاره یعنی چیزی که مستی باهاش یا همراهش باشه
کلا معنی ابوتراب به کوچه بازاری خودمون میشه خاکی یا اونی که خاکیه ولی نه به معنی الوده! (یه دیزی مشتی زدیم تو رگ) این جمله رو یه عرب تک تک به عربی برگردونه اثلا برداشت ما رو نمیکنه یا(دلال)که اثلا عربیه و معنیش نزدیک کنندس ولی ما به این معنی نمیشناسیمش
در کل بعضی از برداشتهاتون از ابو تراب اغراغ(یا اقراغ) امیز بود اقا امام علی علیه سلام انقدر بزرگ و اعلا هستن که احتیاجی به اغرا؟ کردن نداشته باشن عید غدیرو به همه علی دوستای بلند مرتبه تبریک میگم
اگر کفایت نکرد بفرمایید حضوری برسم خدمتتون برای توضیح بیشتر.
فقط این پدر خاک و خاکیها و رو لطفا زود تر پاک کنید که خیلی ازار دهندس!

باسلام خدمت عزیزان

بنظر بنده معنای ابو تراب فراتر از چیزی است که دوستان عنوان کردند و مرتبط با آفرینش حضرت آدم میباشد

بر اساس برخی روایات، خلقت نور ائمه، پیش از خلقت آدم (ع) بوده است.

پیامبر اکرم (ص) می فرماید: "هنگامی که آدم (ع) هنوز میان آب و گل بود، من پیامبر بودم ".[9]

مشابه چنین روایتی، در ارتباط با قدمت امامت امیرالمؤمنین (ع) بر خلقت آدم (ع) نیز وجود دارد.[10] روایات بی شمار دیگری وجود دارند که همین موضوع را با عبارات مختلف اعلام می کنند.

بی گمان وجود مقدس امیرالمؤمنین (ع) یکی از نشانه های قدرت الاهی بوده و به همین دلیل، به ایشان، "ید الله" و یا دست خدا نیز گفته می شود. حضرتش در روایتی می فرمایند: "أَنَا عَیْنُ اللَّهِ وَ أَنَا یَدُ اللَّهِ وَ أَنَا جَنْبُ اللَّهِ وَ أَنَا بَابُ اللَّهِ " من چشم خدا، دست خدا، پهلوی خدا و مسیر رسیدن به خدایم.[11]

با توجه به مقدمات فوق، اگر اعتقادی وجود داشته باشد مبنی بر این که حضرت آدم (ع) با دستان امام علی (ع) آفریده شده، معنایش آن است که خداوند، جسم خاکی آدم (ع) را از طریق یکی از تجلیات قدرتش، یعنی نور امیر المؤمنین (ع) که از قبل آفریده شده بود، به وجود آورده است، نه آن که جسم مادی علی (ع) مستقلاً دست به چنین کاری زده باشد.

[9] احسائی، ابن ابی جمهور، عوالی اللئالی، ج 4، ص 121، ح 200، انتشارات سید الشهداء، قم، 1405 هـ ق.
[10] همان، ص 124، ح 208 "کنت وصیا و آدم بین الماء و الطین‏".
[11] کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج 1، ص 145، ح 8، دار الکتب الإسلامیة، تهران، 1365 هـ ش.

موضوع قفل شده است