جمع بندی اجازه ی اولیا بدون رضایت قلبی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اجازه ی اولیا بدون رضایت قلبی

به نام او

بعضی اوقات مادر ها یا پدر ها اجازه ی کاری را می دهند ولی از ته قلب راضی نیستند . در آن صورت ما می توانیم روی رضایت آن ها حساب کنیم ؟؟؟
مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

یا حق

کارشناس بحث : سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

عصا;253986 نوشت:
به نام او بعضی اوقات مادر ها یا پدر ها اجازه ی کاری را می دهند ولی از ته قلب راضی نیستند . در آن صورت ما می توانیم روی رضایت آن ها حساب کنیم ؟؟؟ مرجع : آیت الله مکارم شیرازی یا حق کارشناس بحث : سجاد

با تشکر از سئوال جناب عالی

روشن است که وقتی می دانید از ته قبل راضی نیستند و فقط به زبان اجازه داده اند ، نمی توانید روی رضایت آنها حساب کنید .

موفق و سلامت باشید[/]

به نام او

اگر در راه دین باشد همان رضایت زبانی هم کافی نیست ؟؟؟؟
مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

یا حق

سلام
بنده برای ثبت نام در حوزه علمیه از پدرم اجازه نگرفتم و چون رضایت پدر هم شرط بود امضاشون رو جعل کردم این کارم نه برای مخالفت ایشون باشه بلکه نمیخواستم کسی بدونه میخواام حوزه تحصیل کنم بنا به دلایلی
این کار من شرعا چه حکمی داره؟
مرجع: ایت الله مکارم شیرازی

[="Tahoma"][="Black"]

عصا;254254 نوشت:
به نام او اگر در راه دین باشد همان رضایت زبانی هم کافی نیست ؟؟؟؟ مرجع : آیت الله مکارم شیرازی یا حق

با تشکر از سئوال شما

اگر آن کار موجب اذیت و آزار والدین را فراهم نکند رضایت قلبی یا زبانی آنان هم اگر نباشد انجام کار خلاف شرع نیست اما بهتر است رضایت آنها جلب شود و چه بهتر که رضایت قلبی باشد .(1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات ج 1 ص 521 س 1711[/]

[="Tahoma"][="Black"]

بوی یاس;254383 نوشت:
سلام بنده برای ثبت نام در حوزه علمیه از پدرم اجازه نگرفتم و چون رضایت پدر هم شرط بود امضاشون رو جعل کردم این کارم نه برای مخالفت ایشون باشه بلکه نمیخواستم کسی بدونه میخواام حوزه تحصیل کنم بنا به دلایلی این کار من شرعا چه حکمی داره؟ مرجع: ایت الله مکارم شیرازی

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار بوی یاس گرانقدر و تشکر از سئوال شما

جعل امضای پدر قطعا کار صحیحی نبوده است اما همان طور که در پاسخ قبلی عرض کردم رضایت پدر شرط نیست بلکه موجب اذیت و آزار والدین را فراهم نکردن شرط است اگر حوزه رفتن شما موجب اذیت و آزار والدین نباشد ، اشکال شرعی ندارد .

موفق و پیروز باشید[/]

موضوع قفل شده است