صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احادیث ازدواج

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  جانم فدای رهبر
  نوشته
  115
  حضور
  4 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  25
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  383

  اشاره احادیث ازدواج

  1- امام رضاعلیه السلام فرمودند: جبرئیل به رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم نازل شد وعرض کرد یا محمد! پروردگار تو بر تو سلام می رساند و می فرماید: که دختران باکره به منزله ی میوه ی درخت باشند پس هرگاه میــــوه ی درخت رسید دوایی از برای آن نیست مگر چیدن آن واگر نچیند آفتاب آن را فاسد می کند و بار آن را می ریزد و ضایع می کند ، دختران باکـــــره نیز هرگاه به مرتبه ی زنان رسیدند دوایی از برای آنها نیست مگر شوهر والاّ از فتنه کردن ایمن نباشید.
  2- امام علی علیه السلام فرمودند: هنگام آمیزش شتاب نکنید ، درنگ کنید زن هم مثل مر دخواسته ای دارد.

  3- امام علی علیه السلام فرمودند: چون چشم کسی به زن بیگانه ای افتــــــد که از او خوشش آید با همسر خود بیامیزد او هم خواسته ی وی را دارد مبادا شیطان را بر قلب خود مسلط سازد.

  4- امام علی علیه السلام فرمودند: زن باید خود را برای شوهر خوشبو کند.

  5
  - امام علیعلیه السلام فرمودند: برای زن آبستن هیچ غذا و دوایی بهتر از خرمای تازه نیست . و نیز فرمـود: خداوند به حضرت مریم سلام الله علیه وحی کرد : « درخت خرما را به جانب خود تکان ده تا خرمای تازه برایت فرو ریزد».
  6- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: یاعلی!به هنگام آمیزش بگو: به نام خدا، خداوندا! شیـــــطان را از ما و فرزند ی که قسمت ما کنی دور فرما، آنگاه اگر خدا فرزنــدی نصیبت کند برای همیشه از آسیب شیطان در امان باشد.

  یا علی! شب اول ماه وشب نیمه ی آن آمیزش مکن ، نبینی که مبتلایان به صرع غالباً در این دو شب گرفتار شود.

  7- امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند:بوسیدن دهان جز در مورد همسر وفرزند کودک روا نیست.

  8- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هرجوانی که در سن کم ازدواج کند شیطان فریاد بر می آورد که وای برمن ، وای برمن، دوسوم دینش را از دستبرد من مصون نگه داشته است، پس بنده در یک سوم باقی مانـــده تقوای الهی پیشه سازد.

  9- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: با دختران جوان ازدواج کنید زیرا که آنان خوش اخلاق ترند.

  10
  - رسولخداصلی الله علیه وآله فرمودند: با زنان به خاطر چهار خصلت ازدواج می کنند: ثروت، دینـداری ،زیبایی واصل و نسب. بر تو باد به زن دیندار.
  11- رسولخـداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هرکس با زنی فقط برای زیبایی اش ازدواج کند آنچه دوست می دارد در او نخواهد یافت وهرکس با زنی فقط برای ثروتش ازدواج کند خداوند اورا به خود وا می گذراد پس برشما باد به زن دیندار.

  12- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: با غریبه ازدواج کنید[نه با خویشاوند ] تا فرزندانتان نحیف [لاغر] نشوند.

  13- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: باخویشاوندان بسیار نزدیک ازدواج نکنید زیرا فرزند نحیف به دنیا می آید.

  14
  - امام علی علیه السلام فرمودند: کسی که با زنان زیاد ازدواج کند رسوایی ها او را فرا گیرد.
  15
  - امام علی علیه السلام فرمودند: هنگام آمیزش سخن کم گویید که باعث گنگی [فرزند] می شود. و فرمود: کسی به باطن فرج زن نگرد [ممکن است] سبب پیسی [فرزند] گردد. و فرمود:از جماع در شبهای اول و نیمه ی ماه خود داری کنید شیطان در این دو وقت در نطفه شرکت می کند.
  16- امام علی علیه السلام فرمودند: هنگام جماع بگویید: خدایا! این زن را به امر تو بر خود حلال کردم وامانت تو است که پذیرفتم اگر فرزندی مقدر کرده ای آن را پسری درست اندام گردان و شیطان را از او بی نصیب فرما.

  17- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: اگر زنی خودرا معطر سازد و بر مردمی بگذرد که بوی او را دریابند ، ناکار است.

  18-رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: وقتی زنی دور از بستر شوهر خود شب را به روز آورد فرشتگان تا صبح او را لعنت کند.

  19
  -رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: وقتی اشخاص هم شأن به خواستگاری پیش شما آمدند دختران خود را شوهر بدهید ودر کار آنها منتظر حوادث مباشید.
  20- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: عقد نکاح را محکم کنید وآن را علنی سازید.

  21- رسولخداصلی
  الله علیه وآله وسلّم فرمودند: بوسیله ی زناشویی روزی بجویید.
  22- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هر جوانی در آغاز جوانی زن بگیرد شیطان بانگ برآرد وای بر او دین خود را از دستبرد من محفوظ داشت.

  23-
  رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: برای نطفه های خود جای مناسب انتخاب کنید واز سیاهان بپرهیزید که سیاهی رنگ زشتی است.
  24- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: زن بگیرید و طلاق ندهید زیرا عرش از وقوع طلاق می لرزد.

  25- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: دو رکعت نماز کسی که زن دارد بهتر از هشتاد و دو رکعت نمــاز عزب است.

  26- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: آنکه از خاندان خویش زن بگیرد چنان است که در خانه ی خویـش علف چیند.

  27- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: بهترین زنان امت من زنانی خواهند بود که از همه زیبا روتر و مهرشان از همه کمتر باشد.

  28- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: بهترین زنان شما کسی است که هر گاه با شوهرش خلوت کند زره ی حیا رااز خود برای وی بیرون آورد.

  29- امام محمد تقیعلیه السلام فرمودند: به زنان شیر بخورانید که اگر در شکمش پسری باشد روشن دل و دانا و شجاع و دلیر خواهد گردید و در خبری است که دلش قوی و عقلش زیاد خواهد شد واگر دختری باشد خوشخو و زیبا و سُرینش بزرگ و نزد شوهر از منزلت عظیمی برخوردار خواهد بود.

  30
  - از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: نگاه کردن زن به شوهرش عبادت و باعث نابودی گناهانش خواهدشد.
  31- از امام علی علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر مردی که رضا دهد همسرش خود را آرایش کند و از در خانه اش بیرون رود دیّوث است و کسی که او را دیّوث بنامند گناهکار نخواهـــد بود و زن هرگاه از در خانه ی خود آرایش کرده و عطر زده بیرون رود و شوهـــرش از آن کار راضی باشد برای وی به هر گامی که آن زن بر می دارد خانه ای از آتش بنا خواهد شد.

  32-
  ازرسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: همانا زن سیاه پوست که فرزند آورد پیش من از زن زیبای نازا محبوب تر است.
  33- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: در اسلام هیچ بنایی نزد خدا محبوب تر از زناشویی بنا نشده است.

  34- از امام علی علیه السلام روایت شده که فرمودند: مهر های زنانتان را بالا نبرید که باعث دشمنی و کینه خواهد شد.

  35-از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: بهترین زنان شما زنانی خواهند بود که خودشان را خوشبو و دست پختشان لذیذ و خوشبو باشد.

  36- امام صـادق علیه السلام فرمودند: هر زنی که به شوهرش شربت آبی دهد برای او بهتر است از اینکه یک سال عبـادت کند و در آن سال روزها روزه بدارد و شبها را نماز بخواند و نیز خداوند در برابر هر شربت آبی که به شوهــرش می دهد شهری در بهشت برایش بنا میکند و شصت گناه او را می آمرزد.

  37- رسولخـداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: بهترین زنان شما زن پاکدامنی است که دامن و شرمگاه خود را از نامحرم حفظ کند و برای شوهرش شهوتران باشد.

  38- رسولخـداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: بوی خوش زنان چیزی است که رنگش آشکار و بویش نهان باشد و بوی خوش مردان چیزی است که بویش آشکار و رنگش نهان باشد.

  39- امام صادق علیه السلام فرمودند: هر زنی که برای غیر شوهرش خود را خوشبو کند خداوند نماز او را قبول نکند تا زمانی که مثل اینکه غسل جنابت می کند خود را از آن بوی خوش پاک گرداند.

  40- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: مردان ناخنهای خود را از بیخ بگیرند و به زنان فرمود: قـــــدری از ناخنهای خود را باقی گذارید که بر زینت شما می افزاید.[به شرط زینت برای شوهرش باشد]

  41- امام صادق علیه السلام فرمودند: مرد نباید هر روز به سر خود روغن بمــــالد و مرد باید آشفته مو دیده شود ، مرد نباید مانند زن مو درخشان دیده شود.

  42-
  امام علیعلیه السلام فرمودند:خلوت کردن با زنان را طولانی مکن بحدّی که تورا ملول وافسرده کنند وازشخصیت خود چیزی باقی گذار.
  43- امام علی علیه السلام فرمودند: هرگاه یکی از شما بخواهد با زنش نزدیکی کند نباید او را به شتـــاب اندازد زیرا زنان هم کارها و نیازها ی مخصوص به خود دارند.

  44- امام علی علیه السلام فرمودند: زنی را به همسری بگیرید که گندمگون و چشم درشت و درشتکفل و میــان قد باشد اگر او را نخواستی مهرش به گردن من .

  45- امام علی علیه السلام فرمودند:مردی که با زنی بخاطر مال یا جمــالش ازدواج کند به همـان هدف واگذار می شود واگر به خاطر دین زن با او ازدواج کند خداوند مال وجمال روزی او کند.

  46- رسولخـداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: مردی که زن حلالی را با مالی حلال به همسری گیـرد ولی مقصودش افتخار و ریاکاری و خودنمایی باشد خداوند ذلت و خواری اش را زیاد کند و به مقداری که از آن زن بهره برده است او را بر لب گودال دوزخ نگه دارد و سپس در آنجا سرنگون شود.

  47- امام صادق علیه السلام فرمودند: شرابخوار شایسته گی ازدواج را ندارد و نباید امانتی به او سپرد ه شود زیرا خداوند متعال فرموده :« اموال خود را به سفیهان ندهید».

  48- مردی به امام حسن علیه السلام گفت : دختری دارم او را به ازدواج چگونه مردی در آورم؟ فرمــود: او را به ازدواج مردی با تقوا در آور که اگر دوستش داشته باشد او را گرامی می دارد واگر هم دوستش نـداشته باشد به او ستم روا نمی دارد.

  49- مردی به حضرت ابوالحسن علیه السلام نوشت یکی از بستگانم از دختــــــرم خواستگاری کرده است ولی او اخلاق بدی دارد ، فرمود:اگر بد اخلاق است دخترت را به ازدواج او مده.

  50-ابن یعفور گوید به امام صادق علیه السلام عرض کردم من می خواهم با زنی ازدواج کنم ولی پـــــدر و مادرم زن دیگری را پیشنهاد می کنند، فرمود: بازنی ازدواج کن که خود می خواهی و زنی را که پــــدر ومـــادرت می خواهند رها کن.

  51
  - رسولخـداصلی الله علیه وآله وسلّم به دامادش فرمودند: هنگامی که عروس به خانه ی تو وارد شد و نشست کفشهای او را از پایش در آور و پاهایش را بشوی وآب آن را از در خانه ات تا آخــر خانه بریز ، پس اگر این کار راانجام دهی خداوند هفتاد هزار گونه فقر را از خانه ی تو خارج می کند. و هفتاد گونه برکت به خانه ی تو داخل می سازد.
  52
  - امام باقرعلیه السلام فرمودند: هنگامی که عروس بر تو وارد شد قبل ازاینکه با هم تماس بگیرید به او بگو وضو بسازد و دو رکعت نماز بخوان سپس خدا را تمجید کن و بر پیامبر واهلبیت او درود بفرست آنگاه دعا کن و به همراهیان عروس بگو آمین بگویند...
  53- امام صادق علیه السلام فرمودند: زفاف را شب برگزار کنید و ولیمه اش را روز بدهید.

  54- امام رضا علیه السلام فرمودند: کسی که بخواهد دچار سنگ مثانه و سختی بول کردن نشود باید وقت انزال منی آن را نگه ندارد وآمیزش با زنان را طولانی نکند.

  55- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند:یا علی! باهمسرت به شهوت زنی دیگر نزدیکی مکن.

  56- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که زنان متعدد بگیرد و نتواند با همه ی آنها همبستر شود اگر یکی از آنها زنا کند گناهش به گردن مرد است.

  57- امام رضاعلیه السلام فرمودند: سر شب چه در زمستان و چه در تابستان با زن خود نزدیکی نکن زیرا معده و رگهای بدن پر است و نزدیکی کردن در این حال نیکو نیست زیرا موجب قولنج و فلج و رعشه، نقرس، سنگ درون و چکیدن بول و فتق و ضعف بینایی می شود.

  58- امام صادق علیه السلام فرمودند: درخانه ای که کودکی باشد با همسرت نزدیکی مکن.

  59- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که عمری بیشتر می خواهد باید با زنان کمتر آمیزش کند.

  60-
  ازرسولـخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: بپرهیزیــــــد از علف سبز و خرمی که در روی خاکروبه ها روئیده شده است عرض شد یا رسول الله منظور چیست؟ فرمود: آن زن زیبـــایی است که از خانواده ی بد و نا بکارپدید آمده باشد که نباید با او ازدواج نمایید.
  61- از امام صادقعلیه السلام روایت شده که فرمودند: بپرهیزید از ازدواج با زن ابله زیرا همنشینی با او باعث گرفتاری و فرزندانش تباه خواهند بود.

  62- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: هرگاه مردی همسر اختیار کند نصف دین خود را مصونیت بخشیدهاست و باید با پرهیزگاری از خدا نصف دیگر را از خطر نگه داری نماید.

  63- ازرسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: همانا فرزندی که از امتم متولد می گردد پیش من از چیز هایی که خورشید بر آن می تابد محبوب تر است.

  64
  - ازرسولخـــداصلی الله علیه وآله وسلّم روایــت شده که فرمودند: درهای رحمت آسمان در چهار مورد گشوده می شود ، در هنگام آمدن باران و هنگام نگاه کردن فرزند به چهره ی پدر و هنگام گشودن درب کعبه وهنگام ازدواج با همسر.
  65- ازرسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: بهترین امتم کسانی خواهند بود که دارای همسر و فرزند باشند و بدترین شان کسانی هستند که دارای زن نباشند.

  66
  - ازرسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: زناشویی واختیار همسر در شریعت من کاری است مستحب که اگر کسی از آن روی بگرداند از امت من نخواهد بود.
  67- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: ازدواج کنید و همسر اخنیار نمایید تا دارای نسل شوید و جمعیت تان افزون گردد زیرا من به سبب افزونی امتم بر امتهای پیشین مباهات خواهم کرد اگر چه کودکی نارس که مرده به دنیا آید.

  68- شفارش رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم به امام علی علیه السلام در مورد ازدواج که فرمودند:

  یاعلی! جماع مکن با زن در اول ماه که دیوانگی و خوره و خبط دمـاغ راه می یابد و به آن زن و فرزندانش.

  یاعلی! در وقت جماع سخن مگو که اگر فرزندی حاصل شود ایمن نیستی که لال باشد و نگاه نکند احـــدی به فرج زن خود و چشم بپوشد در آن حالت که نظرکردن به فرج در آن حالت که باعث کوری فرزند می شود.

  یاعلی! به شهوت زن دیگری با زن خود جماع نکن که اگر فرزندی بهم رسد دیوانه باشد.

  یاعلی! هر که جنب با زن خود در بستر خوابیده باشد قــــرآن نخوانـد که می ترسم آتشی از آسمان بر هر دو نازل شود و بسوزاند ایشان را.

  یاعلی! جماع نکن با زن خود مگر آنکه تو دستمالی از برای خود داشته باشی و او دستمالی از برای خود داشته باشد و ه ردو خود را به یک دستمال پاک نکنید که دشمنی در میان شما پیدا می شود و آخر به جدایی می کشد.

  یاعلی! ایستاده با زن خود جماع نکن که آن فعل خران است و اگر فرزندی به هم رسد مانند خران بر رختخواب بول می کند.

  یاعلی! در شب عید فطر جماع نکن که اگر فرزندی بوجود آید شر بسیاری از او به ظهور آید.

  یاعلی! در شب عید قربان جماع مکن که اگر فرزندی به هم رسد شش انگشت یا چهارانگشت در دست داشته باشد.

  یاعلی! در زیر درخت میوه دار جماع مکن که اگر فرزندی به هم رسد جلّاد و کشنده ی مردم باشد یا رئیس و سرکرده ی ظلم باشد.

  یاعلی! در برابرآفتاب جماع مکن مگر آنکه پرده ای بیاویزی که اگر فرزندی بوجود آید همیشه در بدحالی و پریشانی باشد تا بمیرد
  .
  یاعلی! درمیان اذان و اقامه جماع مکن که اگر فرزندی بوجود آید جری باشد در ریختن خون.

  یاعلی! چون زنت حامله شود با او جماع مکن بی وضو، که اگر چنین کنی فرزندی که به هم رسد کوردل و بخیل باشد.

  یاعلی! در شب نیمه ی شعبان جماع مکن که اگر فرزندی حاصل شود شوم باشد و در رویش نشان سیاهی باشد.

  یاعلی! در روز آخر ماه شعبان جماع مکن که اگر فرزندی به هم رسد عشار و یاور ظالمان باشد و هلاک بسیاری از مردم به دست او باشد.

  یاعلی! برپشت بام جماع مکن که اگر فرزندی به هم رسد منافق وریاکننده وصاحب بدعت باشد.

  یاعلی! چون به سفری بروی در آن شبکه می روی جماع مکن که اگر فرزندی بوجود آید مالش را به ناحق صرف کند واسراف کنندگان برادران شیاطین اند.

  یاعلی! اگر به سفری می روی که سه روز راه باشد جماع مکن که اگر فرزندی به هم رسد یاور ظالمان باشد.

  یاعلی! در ساعت اول شب جماع نکن که اگر فرزندی حاصل شد ایمن نیستی که ساحر باشد و دنیا را بر آخرت اختیار نماید

  * * * * * * * * *
  یاعلی! درشب دوشنبه جماع بکن که اگر فرزندی به هم رسد حافظ قرآن و راضی به قسمت خدا باشد.
  یاعلی! اگر جماع کنی در شب سه شنبه و فرزندی به هم رسد بعد از سعادت اسلام او را روز شود و دهانش خوشبو و دلش رحیم و دستش جوانمرد و زبانش از غیبت و بهتان پاک باشد.

  یاعلی! اگر جماع کنی در شب پنجشنبه و فرزندی به هم رسد حاکمی از حکام شریعت یا عالمی از علما باشد.

  یاعلی! اگردر روز پنجشنبه وقتی که آفتاب در میان آسمان باشد نزدیکی کنی با زن خود و فرزندی بهم رسد شیطان نزدیک او نشود تا پیر شود و خدااو را روزی می کند در دنیا و دین.

  یاعلی! اگر جماع کنی در شب جمعه و فرزندی بهم رسد خطیب و سخنگو باشد واگر در روز جمعه بعداز عصر جماع کنی و فرزندی حاصل شود از دانایان مشهور باشد.

  یاعلی! اگر جماع کنی در شب جمعه بعداز نماز خفتن [عشا]امید است آن فرزند از ابدال شود.

  یاعلی! این وصیت را از من بیاموز چنانچه از جبرئیل آموختم.

  69
  - امام رضاعلیه السلام فرمودند:از سعادت آدمی است که زنی سفیدی داشته باشد.
  70- امام صادقعلیه السلام فرمودند: چون خواهید زنی را خواستگاری کنید از مویش بپرسید چنانچه از رویش می پرسید.

  71
  - رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: با شتاب بسوی زنان خود برای همبستر شدن نروید.
  72- امام باقرعلیه السلام روایت کرده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: مومن را چه چیز مانع است که زن بگیرد امید آنکه خدا فرزندی روزیش کند که زمین را با گفتن «لااله الاالله» سنگین کند.

  73- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم سه بار فرمودند: مسکین است مردی که مالدار و ثروتمند باشد و دارای همسر نباشد و نیز سه بار فرمودند: مسکین است زن ثروتمندی که شوهر نداشته باشد.

  74- امام صادقعلیه السلام فرمودند: مانعی ندارد که [مرد] چون بخواهد زنی را به همسری انتخاب کند بصورت و مچهای دست و پای او بنگرد.

  75- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: باخویشاوندان نزدیک ازدواج نکنید که فرزند ناقص الخلقه خواهد شد.

  76- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هرکسی از ترس خرج و هزینه ترک ازدواج کند از ما نیست.

  77- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند:پست ترین وفرومایه ترین مردگان شما عزبها یند.

  78- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: بَدان شما عزبهای شمایند و عزبها برادران شیاطین هستند.

  79- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: عزبها بدترین و شریرترین افراد امت من هستند.

  80- امام صادقعلیه السلام فرمودند: شومی زن در افزونی مهر و نافرمانی او از شوهر است.

  81-
  امام صادقعلیه السلام فرمودند: زنان بر سه گروه اند: گروهی به سود تو و گروهی به سود و زیان تو و گروهی که تمام به زیان توست و هیچ سودی به تو نمی رساند، آن زنی که به تو سود می رساند دوشیزه است و آن زنی که به سود و زیان تو می باشد زن شوهر دیده است وآن زنی که همه به زیان توست زنی است که بچه از شوهر دیگری دارد و با خود به خانه ی تو می آورد.
  82- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: با زن شهبره و ولهبره و نهبره و هیدره و لفوت ....ازدواج مکن، شهبره زن کبود چشم بد زبان است، لهبره زن بلند قامت لاغر است ، نهبره زن کوتاه قامت زشت چهره است، هیدره زن گوژپشت است و لفوت زنی است که از شوهر دیگر بچه دار شده است.

  83- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: با دوشیزگان ازدواج کنید زیرا دهان آنان [بوسه] گواراتر و رحم آنان بسته و نـرم تر است و آنها زودتر آموزش می بینند و محبت ایشان استوارتراست.

  84- از امام صادقعلیه السلام روایت شده که فرمودند: دوشیزه را با اذن پدرانشان ازدواج کنید.

  85- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: زنان کبود چشم را به همسری انتخاب کنید زیرا در آنان میمنت است.

  86
  - رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند:از ازدواج با همسر احمق حذر کنید زیرا صحبت و زندگی با او تباهی است و بچه اش کفتاراست.
  87- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند:اگر مردی زنش را به بستر خود بخواند و او به حالت خشم ، خودداری کند فرشتگان تا صبح او را لعنت می کنند.

  88- رسولخــــداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: گفتار مرد به زن که من تو را دوست دارم هرگز از دل زن بیرون نمی رود.

  89- امام صادقعلیه السلام فرمودند: مکروه است که چون مرد شبانه از مسافرت برگردد با همسرش درآمیزد.


  پی نوشت:

  ازدواج
  1- عیون الاخبار الرضاص262 2- تحف العقول ص130 3- همان
  4- همان ص114 5- همان ص130 6- تحف العقول ص15
  7- همان ص 481 8- بحارالانوارج103ص221 9- المجازات النبویه ص321
  10- کنزالعمال ج16ص303 11- بحارالانوارج103ص235 12- المجازات النبویه ص59
  13- المحجة البیضاء ج3ص94 14- غررالحکم ج1ص188 15 -تحف العقول ص131
  16- همان 17- نهج الفصاحه ص34ح177 18-همان ص36ح187
  19- همان ص37ح177 20- همان ص61ح313 21-همان ص92ح481
  22- همان ص208ح1034 2- همان ص227ح1133 24- همان ص230ح114
  25- همان ص350ح1670 26-همان ص635ح3147 27-مستدرک ج2ص532
  28- لئالی الاخبار ج3ص283 29-همان ص306 30-همان ص284
  31- همان ص287 32-همان ص251 33-همان ص218
  34- همان ص237 35-همان ص247 36-طبّ الرضا
  37- وسایل الشیعه ج14ص123 38- همان ص15 39-همان ج1ص444
  40- روضةالمتقین ج8ص367 41- وسایل الشیعه ج1ص435 42- همان ص453
  43- بحارالانوارج103ص253 44- وسایل الشیعه ج14ص35 45-همان ص35
  46- همان ص30 47- همان ص32 48-مستدرک ج2ص538
  49- المستطرف ج2ص218 50- مکارم الاخلاق ص103 51- فروع کافی ج5ص401
  52- بحارالانوارج103ص208 53-وسایل الشیعه ج14ص88 54- فروع کافیج5ص366
  55- بحارالانوارج62ص324 56- وسایل الشیعه ج14ص188 57-همان ص100
  58- سفینة البحارج1ص181 59-همان ص180 60-همان
  61- بحارالانوارج23ص54 62-تهذیب ج7ص409 63-مستدرک ج2ص531
  64- همان 65-همان 66-همان
  67- مجموعة الاخبارص324 ان ص323 69- حلیة المتقین ص72و3
  70- همان ص67 71-همان 72- بحارالانوارج100ص259
  73- مکارم الاخلاق ص196 74-کنزالعمال ج16ص279 75- فروع کافی ج5ص365
  76- محجةالبیضاءج3ص94 77- کنزالعمال ج16ص279 78- تهذیب ج7ص239
  79- بحارالانوارج100ص221 80-همان ص220 81-همان ج73ص150
  82- همان ج75ص230 همان ج100ص231 84- همان ص237
  85- فروع کافی ج5ص393 86-همان ص335 87- بحارالانوارج100ص237
  88- روضةالواعظین ص438 89- وسایل الشیعه ج14ص10 90- بحارالانوارج80ص118

  ویرایش توسط رایحهٔ بهشت : ۱۳۹۴/۰۶/۰۶ در ساعت ۱۴:۱۰

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  2,779
  حضور
  132 روز 9 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10402  سلام.
  ممنون از قرار دادن این احادیث.
  یه سوال ولی برام پیش اومد: اینکه در چند حدیث اومده بود که با دختر جوان و دوشیزه ازدواج کنید تا چه سنی؟ و یا اینکه گفته شده بود دختران باکره اگر سنشون بالا بره براشون خوب نیست بازم تا چه سنی منظورشون هست؟

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  نوشته
  194
  حضور
  7 روز 19 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  852  اﺧﻲ[emoji19] ﻭاﻗﻌﺎ ﺧﻴﻠﻲ ﺷﺮاﻳﻂﻮ ﺳﺨﺖ ﻛﺮﺩﻥ ﻭاﺳﻪ اﺯﺩﻭاﺝ ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ ﺧﺎﻧﻮاﺩﻩ ﻫﺎ و ﻧﻤﻴﺪﻭﻧﻦ ﻛﻪ ﺑﺎ اﻳﻦ ﺳﺨﺘﮕﻴﺮﻱ ﻫﺎ ﺑﻴﺸﺘﺮﻳﻦ ﮔﻨﺎﻩ ﺭﻭ ﻭاﺳﻪ ﺧﻮﺩﺷﻮﻥ ﻣﻲ ﻧﻮﻳﺴﻦ اﮔﻪ ﺟﻮﻭﻧﺸﻮﻥ ﺑﻪ ﮔﻨﺎﻩ ﺑﻴﻔﺘﻪ و ﻣﻘﺼﺮ اﺻﻠﻲ ﺧﻮﺩﺷﻮﻥ ﻫﺴﺘﻦ اﻱ ﻛﺎﺵ ﻫﻤﻪ ﺩﺧﺘﺮ و ﭘﺴﺮاﻱ ﺩﻡ ﺑﺨﺖ ﻫﺮﭼﻲ ﺯﻭﺩﺗﺮ ﺷﺮااﻳﻂﺸﻮﻥ ﻣﺤﻴﺎ ﺑﺸﻪ و ﺑﺘﻮﻧﻦ اﺯﺩﻭاﺝ ﻛﻨﻦ و ﺧﻮﺷﺒﺨﺖ ﺑﺸﻦ[emoji120]

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۳
  نوشته
  121
  حضور
  2 روز 14 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  334  سلام مرسی بابت قرار دادن این احادیث
  آدم اینا رو میخونه کلا از زندگی ناامید میشه

  ضمنا چند تا از این احادیث تابلو با هم تناقض دارن که

  یه سوالی هم داشتم آخرش یک دختر رو به خاطر ایمانش بگیریم و به دل نشستن قیافه یا به خاطر رنگ پوست و درشتی چشماشو قد و وزنش؟
  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۸/۱۶ در ساعت ۰۹:۴۹ دلیل: ادغام پستهای کوتاه

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,359
  حضور
  202 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61399  با نام و یاد دوست

  احادیث ازدواج
  کارشناس بحث: استاد پیام


 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  میشه لطفا تناقض مورد نظر خودتون رابیان کنید.


 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  27- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: بهترین زنان امت من زنانی خواهند بود که از همه زیبا روتر و مهرشان از همه کمتر باشد.
  28- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: بهترین زنان شما کسی است که هر گاه با شوهرش خلوت کند زره ی حیا رااز خود برای وی بیرون آورد.
  مانند این دوروایت در بیان زنان برگزیده ونیز بیان امتیازبهترینها است ،بنابراین مجموع این روایاتی که خصوصیات برگزیده را بیان می فرمایدترسیم کننده بهترین همسر می باشد.


 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا ، اهل بيت ، مطالعه به خصوص دين و فلسفه
  نوشته
  322
  حضور
  10 روز 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1534  نقل قول نوشته اصلی توسط arash68 نمایش پست ها

  یه سوالی هم داشتم آخرش یک دختر رو به خاطر ایمانش بگیریم و به دل نشستن قیافه یا به خاطر رنگ پوست و درشتی چشماشو قد و وزنش؟
  از من به شما نصيحت زني كه زياد زيبا باشه سخته زندگي باهاش چون بلاخره تو چشم هست همون كه به دل بشينه بهتره

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۳
  نوشته
  256
  حضور
  4 روز 16 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  17
  صلوات
  1015  اللهم ارزقنا 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۳
  نوشته
  121
  حضور
  2 روز 14 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  334  نقل قول نوشته اصلی توسط پیام نمایش پست ها
  میشه لطفا تناقض مورد نظر خودتون رابیان کنید.
  سلام بله ممنونم
  10- رسولخداصلی الله علیه وآله فرمودند: با زنان به خاطر چهار خصلت ازدواج می کنند: ثروت، دینـداری ،زیبایی واصل و نسب. بر تو باد به زن دیندار.
  11- رسولخـداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هرکس با زنی فقط برای زیبایی اش ازدواج کند آنچه دوست می دارد در او نخواهد یافت وهرکس با زنی فقط برای ثروتش ازدواج کند خداوند اورا به خود وا می گذراد پس برشما باد به زن دیندار.
  45- امام علی علیه السلام فرمودند:مردی که با زنی بخاطر مال یا جمــالش ازدواج کند به همـان هدف واگذار می شود واگر به خاطر دین زن با او ازدواج کند خداوند مال وجمال روزی او کند.


  با وجود این احادیث که معیار رو ایمان معرفی میکنن احادیث پایین ظاهر رو مهم دونستن منظورم از تناقض این موضوعه
  69- امام رضاعلیه السلام فرمودند:از سعادت آدمی است که زنی سفیدی داشته باشد.
  27- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: بهترین زنان امت من زنانی خواهند بود که از همه زیبا روتر و مهرشان از همه کمتر باشد.
  28- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: بهترین زنان شما کسی است که هر گاه با شوهرش خلوت کند زره ی حیا رااز خود برای وی بیرون آورد
  35-از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: بهترین زنان شما زنانی خواهند بود که خودشان را خوشبو و دست پختشان لذیذ و خوشبو باشد.
  یه تناقض دیگه هم که از نظر من بود این حدیث های بهترین بود چون برای چند تا چیز نمیشه بهترین آورد مگر اینکه همشون کنار هم بیاد مثلا بگن این ویژگی ها معیار بهترین هستند.نه چند جا جدا بیاد که بهترین رو یه چیز متفاوت بیان کنه
  در احادیث زیر هم رنگ پوست مهم شمرده شده که با این معیار که مهمترین چیز ایمانه یکم از نظر من تضاد داره
  32-ازرسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: همانا زن سیاه پوست که فرزند آورد پیش من از زن زیبای نازا محبوب تر است.
  69- امام رضاعلیه السلام فرمودند:از سعادت آدمی است که زنی سفیدی داشته باشد.
  در احادیث زیر مثلا زن لاغر و بلند قامت چرا نباید باهاش ازدواج بشه؟یا اینکه معیار های ظاهری زیر معیاری برای ازدواج قرار بگیره

  44- امام علی علیه السلام فرمودند: زنی را به همسری بگیرید که گندمگون و چشم درشت و درشتکفل و میــان قد باشد اگر او را نخواستی مهرش به گردن من .

  82- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: با زن شهبره و ولهبره و نهبره و هیدره و لفوت ....ازدواج مکن، شهبره زن کبود چشم بد زبان است، لهبره زن بلند قامت لاغر است ، نهبره زن کوتاه قامت زشت چهره است، هیدره زن گوژپشت است و لفوت زنی است که از شوهر دیگر بچه دار شده است.
  85- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: زنان کبود چشم را به همسری انتخاب کنید زیرا در آنان میمنت است.
  در یک حدیثی هم از پیامبر(ص) نوشته شده بود که با زنان کبود چشم ازدواج کنید چون میمنت میاره اما در حدیث بالا نوشته با زن کبود چشم بد دهن ازدواج نشه چرا گفته نشده با زن بد دهن ازدواج نشه ؟
  یه موضوعی هم که خواستم عرض کنم اگر این احادیث واقعا معتبر باشن من میدونم که تناقضی وجود نداره و دلیل خوب نفهمیدنشون فهم من هست بنابر این میخواستم دلیلشون رو بپرسم که دلیل این احادیث چیه؟

  ببخشید یه سوال دیگه هم که از حضورتون داشتم در مورد حدیث زیره
  امام علی علیه السلام فرمودند: زنی را به همسری بگیرید که گندمگون و چشم درشت و درشتکفل و میــان قد باشد اگر او را نخواستی مهرش به گردن من .
  اگر او را نخواستی مهرش به گردن من یعنی چی؟
  ویرایش توسط arash68 : ۱۳۹۳/۰۸/۱۷ در ساعت ۱۵:۳۹

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود