افسانه خواستگاری علی ع از دختر ابو جهل

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
افسانه خواستگاری علی ع از دختر ابو جهل

آیا حضرت علی(ع)خواستگار دختر ابوجهل بوده است؟

مسور بن مخرمه میگوید: حضرت علی از دختر ابوجهل (جُوَیریه) خواستگاری کرد. و فاطمه این مسئله را شنید و نزد پدر رفت و گفت: میپندارند که تو جانب دختران خود را رعایت نمیکنی، علی از دختر ابوجهل خواستگاری کرده است! رسول الله برخاست و به مسجد آمد و چون از تشهد فارغ شد، شنیدم که گفت: دخترم را به ابوجهل بن ربیع دادم و با من به راستی رفتار کرد. فاطمه پاره تن من است آنچه او را ناخوش آید دوست نمیدارم. به خدا سوگند دختر رسول خدا با دختر دشمن خدا نزدیک کس جمع نخواهد شد و علی ترک خواستگاری کرد{1}/ این روایت علاوه بر ضعف سند، مضمون و دلالت آن نیز دروغ است، زیرا: اولاً مفهوم مخالف جمله (ابو العاص با من به راستی رفتار کرد) این است که علی العیاذ بالله به پیغمبر دروغ گفته باشد در صورتیکه قبلاً هیچگونه گفتگویی با علی در میان نبوده و حضرت علی(ع) در ضمن عقد فاطمه(س) تعهدی به پیغمبر نسپرده بود، تا خلاف آن پدید شود/ ثانیاً از ظاهر جمله (دختر رسول خدا با دختر دشمن او نزدیک کس جمع نخواهد شد) به دست میآید که هنگام گله رسول خدا، ابوجهل زنده باشد در حالیکه ابوجهل در رمضان سال دوم هجری در جنگ بدر کشته شده بود و اگر بگوئیم این حادثه پس از کشته شدن ابوجهل بوده است، این جمله و عبارت معنی نخواهد داشت، چرا که شرک ابوجهل که سالها پیش به کیفر خود رسیده بود، از نظر فقه اسلام تاثیری در سرنوشت دختر او ندارد/ ثالثاً حادثه‏ای چنین مهم که پیامبر به عنوان شکوه در مسجد و از جمع اصحاب خود بیانی میدارد، باید از طریق‏های متعدد نقل شود و به حد تواتر و یا شیوع برسد، نه اینکه فقط یک راوی، موربن مخرمه نقل کند/ رابعاً موربن مخرمه، دو سال پس از هجرت پیغمبر به مدینه، در شهر مکه به دنیا آمد، و پس از دوالحجه سال هشتم با پدر خود به مدینه آمد و هنگام رحلت رسول خدا هشت سال سن داشت و در ربیع الاول سال شصت و چهارم هجری در محاصره مکه از جانب حصین بن نمیر، بر اثر سنگی که از منجنیق به او رسید، درگذشت{2} ابن حجر نیز ولادت او را دو سال پس از هجرت نوشته است و گوید: همگی بر این سخن متفقند. سپس درباره حدیث او که گوید: (از پیغمبر شنیدم در حالیکه محتلم بودم) مینویسد، که به عقیده بعضیها این صیغه از ماده حلم بکسر حأ است یعنیعاقل بودم و حدیث را ظبط میکردم{3} و منافاتی با کودک بودن او ندارد. و نیز داستانی را که درباره برداشتن سنگ و افتادن شلوار وی از او آورده‏اند نشان میدهد که وی در زندگانی پیامبر، کودکی بوده که طاقت سنگ برداشتن را نداشته است. بنابراین نقل ولی در مورد روایت خواستگاری حضرت علی(ع) از دختر ابوجهل اعتبار ندارد/ (برگرفته از کتاب زندگانی حضرت زهرا(س) دکتر شهیدی) [1]. صحیح بخاری، باب ذکر اصهار النبی، ج 5، ص 28، نسب قریش، ص 312، الاصابه جز ششم، ص 43، و جز 5، ص 73/ [2]. الاستیعاب، ج 1، ص 261/ [3]. الاصابه، جز6، ص 99/

توضیح : نام راوی «مِسوَر بن مَخرَمَة» صحیح است.

موضوع قفل شده است