صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کمکم کنین! ( ارشاد دوست کاهل نمازی که دوست پسر هم دارد )

نوشته
    273
    حضور
    4 روز 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1316

کمکم کنین! ( ارشاد دوست کاهل نمازی که دوست پسر هم دارد )

با سلام خدمت همه دوستای اسک دینی.
    یکی از فامیلای نزدیک من کاهل نمازه. راستش فقط ماه رمضون یاد خدا و نماز می افته اونم به اجبار!یه مدتی هم به اصرار من تو مدرسه نماز جماعت میخوندیم(دوسال از من کوچیکتره). به خدا و پیامبر اعتقاد داره ولی متاسفانه... اهل اینکه بخواد با پسرا ارتباط برقرار کنه هم هست. من هرچقدر سعی کردم که از این کارا دورش کنم نشده و نمیشه. میخوام ترغیب پیدا کنه به نماز و عبادت و ترس از خدا و... میشه راهنماییم کنین چطوری ازش یه دختر پاک بسازم؟

کارشناس بحث : حامی

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۵/۱۳ در ساعت ۲۲:۲۷

2. صلوات ها 16

3.  

نوشته
    388
    حضور
    149 روز 18 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    2815

سلام علیکم

به نظرم بد نیست تا اساتید گرامی تشریف بیارند به این تاپیک مراجعه بفرمایید .

التماس دعا

http://www.askdin.com/thread11514-2.html

5. صلوات ها 13

علاقه
    مطالعه، پژوهش، بحث و گفتگو، کوهنوردی
    نوشته
    61
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    234

سلام
    کارشناسان مطمئنا توضیحات لازم و کافی خدمتتان عرض خواهند کرد. من تنها یک نکته متذکر می شوم که حاصل تجربه و ان اینکه:
    به هیچ وجه در در ارشاداتتان خودتان را هدایت یافته و برتر از آن فرد نشان ندهید. تردیدی نیست شما که نماز می خوانید کار درست را انجام می دهید اما به جای اینکه خود را نشان دهید تلاش کنید درستی و نورانیت عمل را به او بنمایانید و تا جای ممکن خودتان را کنار او نشان دهید نه اینکه از بالا به او نگاه کنید.
    این یکی از بزرگترین نقصهای برخی مبلغان دینی است که عامل اصلی ایجاد انزجار و لجاجت در فرد مقابل نیز می باشد.
    ضمنا باید تلاش کنید عوامل انحراف را ریشه یابی کنید و در صدد حذف آن برآیید. کسی که لبه پرتگاه حرکت می کند را باید اول ار آن دور کرد تا بتوان ضمانت کرد در آن سقوط نمی کنید. برخی از این عوامل می تواند دوستان ناباب، فضای کاری نامناسب، دسترسی به فضاهای ناپاک مثلا از طریق اینترنت و ماهواره و ... .
    مادامی که فرد به این مسائل عادت کرده باشد و اینها در دسترسش باشند، اگر شما با استدلال هم برایش امری را ثابت کنید اما چون این مسائل کشش و جاذبه دارند باز هم نمی توانید او را بر سبیل هدایت حفظ نمایید.
    وَمَا أُبَرِّیءُ نَفْسِی إِنَّ النَّفْسَ لأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ مَا رَحِمَ رَبِّیَ إِنَّ رَبِّی غَفُورٌ رَّحِیمٌ

در ره منـــزل لیلی کـــه خطرهاست در آن
    شرط اول قدم آن است که مجنون باشـی

7. صلوات ها 9

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,740
    حضور
    11 روز 11 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    141
    گالری
    208
    صلوات
    8477

نقل قول نوشته اصلی توسط امیدواری نمایش پست ها
    سلام
    کارشناسان مطمئنا توضیحات لازم و کافی خدمتتان عرض خواهند کرد. من تنها یک نکته متذکر می شوم که حاصل تجربه و ان اینکه:
    به هیچ وجه در در ارشاداتتان خودتان را هدایت یافته و برتر از آن فرد نشان ندهید. تردیدی نیست شما که نماز می خوانید کار درست را انجام می دهید اما به جای اینکه خود را نشان دهید تلاش کنید درستی و نورانیت عمل را به او بنمایانید و تا جای ممکن خودتان را کنار او نشان دهید نه اینکه از بالا به او نگاه کنید.
    این یکی از بزرگترین نقصهای برخی مبلغان دینی است که عامل اصلی ایجاد انزجار و لجاجت در فرد مقابل نیز می باشد.ٌ
    این که دوستمان گفتند «خود را نشان ندهید» حتما منظورشان خود نمایی بوده است که البته کار غلطی است.
    ولی باید عرض کنیم بهترین شیوه تبلیغ «نشان دادن خود است!»
    انسان قبل از این که مغزش را درگیر با مسئله ای بکند، قلبش درگیر با آن می شود. فرزندی که از والدین خود راضی است و آنها را می ستاید، خب معلوم است کارهای آنها را هم تقلید می کند.
    مثلا شما وقتی به کسی که نماز می خواند بگویی: «نماز بخوان تا از فحشاء و منکر دور بمانی!» او درجوابت خواهد گفت: «یعنی اینهمه آدم که نماز می خوانند از فحشاء و منکر دور مانده اند؟! و یا اینهمه آدم که نماز نمی خوانند اهل فحشاء و منکر هستند؟!»
    چرا این جواب را می دهد چون بعضی از نمازخوانها بد اخلاق هستند.
    شخص نماز خوانی که در زندگی از هر نظر موفق است باید به همه بگوید: «اگر می خواهید مثل من موفق باشید نماز بخوانید!» برادر به برادر بگوید و پدر و به فرزند و رفیق به رفیق.
    امام حسین (علیه­السلام) فرمود: «الیَّ اسوة، من الگویم!»
    متأسفانه بعضی، وقتی می خواهند امر به معروف کنند مثلا در باره نماز تبلیغ کنند، بر عکس می گویند. می گویند: «تو به من نگاه نکن! من اگر نماز می خوانم و چشم چران هم هستم، بد اخلاق هم هستم، تنبل هم هستم، تو سعی کن نماز بخوانی درست باشی!»
    به نظر می آید بهترین راه نماز خوان نمودن دیگران این است که آنها به چشم خود ببینند که فلانی که نماز می خواند چقدر خوب است! از هر نظر خوب است!
    امام صادق (علیه­السلام) فرمود: مردم را با اعمال خود ارشاد کنید نه با گفتار خود!
    شما لازم نیست مدام از نماز و خاصیتهای آن بگویید. وقتی عطری را مصرف می کنید، لازم نیست آن را با زبان تبلیغ کنید. دیگران از شما در باره این عطر خواهند پرسید. فقط صبور باشید.
    البته آموزش نماز به کودک و تذکر دادن مداوم به او مسؤولیتی است که آن را نه نفی بلکه ضروری می دانیم ولی می گوییم: پدری که اخلاق ندارد هزار هم که آموزش دهد و تذکر دهد راه بجایی نمی برد. اگر فرزند او نمازخوان هم بشود، غیر پدر او را با اخلاقش نماز خوان نموده است.
    در این تاپیک از شما استفاده خواهیم کرد:
    تجربه تهذیب

9. صلوات ها 9

نوشته
    273
    حضور
    4 روز 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1316

ولی من هیچ وقت خودمو به رخش نکشیدم و بهش نگفتم که از من نماز خوندن و عبادتو یاد بگیر. محیط خانوادشم طوری نیست که بخواد به گناه های خیلی بدتر از این دچار بشه. اتفاقا پدر و مادر خیلی با ایمان و خوبی داره.ولی کسی هست که اونو به انجام این کارا تشویق میکنه که نسبت خیلی خیلی نزدیک باهاش داره.ولی خب متاسفانه نمیشه از اون دختر دورش کرد. خیلیا تو فامیل هستن که میخوان ازش یه دختر خوب بسازن اما کو گوش شنوا. کسی هست که بتونه کمکم کنه تا یه دختر 16 ساله رو از این کارا منع کنم؟

11. صلوات ها 5

علاقه
    زیست شناسی و مشاوره
    نوشته
    320
    حضور
    4 روز 8 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    10
    گالری
    7
    صلوات
    2215

سلام خانومی

من اول باید تبریک بگم به پدرو مادری که چون تویی دخترشونه

آفرین آفرین خداحفظت کنه عزیزم

و بعد اینکه

اگه بتونی رابطشو با پسرا قطع کنی خود به خود تو نیازهای روحیش اسم خدا رو تو ناخود آگاهش میبره و به سمتش کشیده میشه

چون باید بدونیکه نماز اجباری فایده نداره و تازه اثر عکس داره

شما سعی کن اینقدر بهش محبت کنی که جای خالی یک همدمو هم زبون را براش پرکنی

باهاش قرار بذار برید بیرون باچندتا دوستات
    تلاش کن یکم فیمنیستی باهاش بحرفی نه خیلیها!

فق در حدیکه موقتا از مردها زده بشه

البته اگه بشناسدشون خود به خود زده میبشه

13. صلوات ها 8

نوشته
    273
    حضور
    4 روز 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1316

سلام خدمت شقایق کویر

حرف منم همینه . اخه چطوری کسی که چهار پنج ساله با پسرا ارتباط داره رو میشه قانع کرد؟ اگه اینطوریه که خودش تابحال باید از جنس مخالفش شناخت لازمو پیدا میکرد تا ازش متنفر بشه.

از کارشناس های محترم این سایت خواهش می کنم اگه کمکی از دستشون بر میاد دریغ نکنن. برای اولین بار تو عمرم میخوام امر به معروف کنم!

همکارای عزیز اسک دینی کمک میخوام...کسی هست؟
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۱/۱۲/۲۳ در ساعت ۲۲:۱۲ دلیل: ادغام پستهای مشابه برای جلوگیری از پست اسپم

15. صلوات ها 6

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

نقل قول نوشته اصلی توسط بقیع غریب نمایش پست ها
    با سلام خدمت همه دوستای اسک دینی.
    یکی از فامیلای نزدیک من کاهل نمازه. راستش فقط ماه رمضون یاد خدا و نماز می افته اونم به اجبار!یه مدتی هم به اصرار من تو مدرسه نماز جماعت میخوندیم(دوسال از من کوچیکتره). به خدا و پیامبر اعتقاد داره ولی متاسفانه... اهل اینکه بخواد با پسرا ارتباط برقرار کنه هم هست. من هرچقدر سعی کردم که از این کارا دورش کنم نشده و نمیشه. میخوام ترغیب پیدا کنه به نماز و عبادت و ترس از خدا و... میشه راهنماییم کنین چطوری ازش یه دختر پاک بسازم؟:gig:

کارشناس بحث : حامی
    سلام!

کسی که نماز نمیخونه و با جنس مخالف ارتباط داره و ... خلاصه کسی که افتاده تو این وادی هیچ چیز تو گوشش نمیره... و فقط یک راه داره!!! منم همون راهو بهت پیشنهاد میکنم!!! آخه من تجربه هدایت کردنه یک دختر همینجوری رو داشتم!!! 3سال طول کشید تا هدایت شد! 16سالش بود و تو 18سالگی هدایت شد!!!
    دختر خواهرم بود و با اینکه مامان باباش کاملا مذهبی هستند و کلا خانواده ما کاملا مذهبی هستند اما اون افتاده بود تو این وادی و رازهاشو فقط به من میگفت و با من جور بود (آخه منم یکم قبلا همینجوری بودم و اون منو از جنس خودش میدونست و تو کل خانواده فقط رازهاشو به من میگفت)

خلاصه اینکه با با پسرا ارتباط داشت و من هر مدل پند و نصیحتی که میکردم تو گوشش نمیرفت و نهایت تاثیر گذاریش یک تا دوهفته بود! یعنی بعد از یکی دو هفته تمام آنچه که از مزایای نماز و بدی های پسرا و خوبی های پاکدامنی و ترس های اینکارا و جهنم و اینا براش میگفتم نهایتا تا دو هفته تاثیر داشت ! باز بعد از دو هفته میدیدم همون آش و همون کاسه.... تا اینکه ....

با خودم گفتم چی شد که خودم هدایت شدم و دست از اینکارا برداشتم؟ علتش رو بررسی کردم و تصمیم گرفتم روی خواهرزادم هم پیادش کنم!!

علتش فقط یک چیز بود! یک نفر به من یک آیه از قران رو نشون داده بود و گفته بود هرطور باشی یک همسر همونطوری گیرت میاد!!!
    یعنی اگر زنا کار باشی یک همسر زناکار گیرت میاد (بی چون و چرا ..چون قران داره اینو میگه)
    اگر پاک باشی یک همسر پاک گیرت میاد
    اگر نمیه پاک باشی یک همسر نیمه پاک... و خلاصه دقیقا خدا کاری باهات میکنه که یکی مثل خودت باهات ازدواج کنه و شوخی هم با کسی نداره!!!
    من از این آیه خیلی ترس داشتم و اصلا دوست نداشتم همسر آیندم با پسرا چرخیده باشه یا فلان... .اسه همین توبه کردم و یک سال در همین توبم خودمو نگه داشتم تا ازدواجه رو بکنم و همسر پاکه گیرم بیاد... (اگر توبه کنه و تا زمان ازدواج یک مدت نسبتا طولانی توبشو نشکنه مثل آدمی میشه که گناهی نکرده) خلاصه این حرفارو بهش گفتم و اون با چشماش دید که یک همسر پاک گیر من اومد! آخه با یکی از دوستای خودش تو دبیرستان ازدواج کردم و اون کاملا به پاک بودن اون دختر اشراف داشت !!!! بعد اینارو که بهش گفتم قبول کرد و سعی کرد آدم بشه!!!
    (این سعی کردنش 2سال طول کشید و تو این دوسال چند ماه هی توبه میکرد باز یکی دو هفته میرفت با پسره باز یک شب قدری چیزی که میرسید چند ماه توبه میکرد باز یک هفته اس ام اس میزد تا اینکه ارتباطش کاملا قطع شد و الان یک دختر کاملا پاکه) علتش هم فقط این بود که نمیخواست شوهر آیندش مثل خودش باشه.... و در ضمن من بهش وعده ازدواج هم داده بودم و گفتم اگر قول بدی یک سال پاک باشی کاری میکنم که بعد از یک سال سریع مامان بابات دست به کار بشن!!! اینارو وقتی بهش گفتم که یک خواهر بزرگتر عروس نشده داشت اما من بهش گفتم بشین و تماشا کن که چه جوری این خواهرت تو این مدتی که تو خوبی عروس میشه و میره !!! و وقتی همین اتفاق افتاد هم من هم خودش از تعجب و کارای خدا شاخ دراوردیم و ایمانش بیشتر شد.....

17. صلوات ها 9

نوشته
    602
    حضور
    3 روز 13 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    28
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    4149

سلام
    در مورد مشكلي كه براي ارتباطشون با جنس مخالف مطرح كرديد، تاپيكهاي زيادي در سايت ايجاد شده كه به چند مورد اشاره ميكنم
    http://www.askdin.com/thread10495.html
    http://www.askdin.com/thread6970.html
    http://www.askdin.com/thread19486.html
    http://www.askdin.com/thread16846.html
    http://www.askdin.com/thread18157.html

19. صلوات ها 7

نوشته
    273
    حضور
    4 روز 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1316

اخه واسه اون اصلا مهم نیست که شوهر ایندش بانماز و با ایمان و با خدا باشه... اون فقط به تیپ و قیافه پسرا نگاه میکنه و نظر میده. اتفاقا منم در این رابطه باهاش صحبت کرده بودم . بهم گفت اگه طرف خوش تیپ و خوش قیافه و پولدار باشه باهاش ازدواج میکنم وگرنه...
    از راهنمایی شمام ممنون ولی اخه یه کسایی هستن که واقعا بعد از خوندن این ایه قران سرشون به سنگ میخوره و مومن و خداترس میشن.اما این فامیل ما به این زودی قانع نمیشه...! دوستای خوب و مومن دور و برش زیادن اما زیاد باهاشون ارتباط برقرار نمیکنه.... (راستی میشه بگین ایه ی کدوم سوره قران به این موضوع اشاره کرده؟)

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری