جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احادیث شناخت دنیا وروش برخورد با آن(14)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  جانم فدای رهبر
  نوشته
  115
  حضور
  4 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  25
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  383

  احادیث شناخت دنیا وروش برخورد با آن(14)
  1- امام علی علیه السلام می فرماید: دگرگونی های دنیا بر حسب اتفاق است واز روی شایستگی واستحقاق نیست ولی احوال آخرت به شایستگی افراد وانسانها بستگی دارد.

  2- امام علی علیه السلام می فرماید:براستی که دنیاوآخرت دو دشمن متفاوت ودوراه جداگانه اند کسی که دنیا را دوست دارد و بدان عشق ورزد آخرت را دشمن می دارد و بدان عداوت می ورزد و این دو همچون مشرق ومغربند وآدمی همچون کسی که میان آن دو راه می رود که هرزمان به یکی نزدیک شود از دیگری دور گردد واز اینها گذشته این دو همچون دو هوو هستند.
  3- امام کاظم علیه السلام فرمودند:هر کس دل به دوستی دنیا دهد خوف آخرت از قلبش خارج می شود.
  4-پیامبراسلامصلی الله علیه وآله می فرماید:دنیا و هرآنچه درآن است مورد لعن خدا بوده وازرحمت حق به دوراست جز آنچه درجهت توجّه به خدا باشد.
  5- امام علی علیه السلام می فرماید: مردم دنیا دو دسته اند: یکی آن کس که در دنیا برای دنیا کارکرد و دنیا او را از آخرتش بازداشت، بر بازماندگان خویش از تهیدستی هراسان و از تهیدستی خویش در امان است پس زندگانی خود را در راه سود دیگران از دست می دهد.
  ودیگری آن که در دنیا برای آخرت کار می کند و نعمت های دنیا نیز بدون تلاش به او روی می آورد پس بهره ی هر دو جهان را چشیده و مالک هردو جهان می گردد وبا آبرومندی درپیشگاه خدا صبح می کند و حاجتی را از خدا در خواست نمی کند جز آن که روا می گردد.
  6- امام علی علیه السلام می فرماید: چگونه خانه ی دنیا را توصیف کنم که ابتدای آن سختی و مشقّت ،و پایان آن نابودی است ؟در حلال دنیا حساب ودر حرام آن عذاب است.کسی که ثروتمند گردد فریب می خورد ،و آن کس که نیازمند باشد اندوهناک است، و تلاش کننده ی دنیا به آن نرسد ،و به رها کننده ی آن روی آورد.کسی که با چشم بصیرت به آن بنگرد او را آگاهی بخشد، و آنکس که چشم به دنیا دوزد کوردلش می کند.
  7- امام زین العابدین علیه السلام فرمود:بزرگترین مردم از حیث قدر و منزلت کسی است که اهمیّت ندهد که دنیا در دست چه کسی است.
  8- امام علی علیه السلام می فرماید: دنیای حرام چون مار سمّی است .پوست آن نرم ولی سمّ کشنده در درون دارد، نادان فریب خورده به آن می گراید و هوشمند عاقل از آن دوری می گزیند.
  9- امام صادق علیه السلام فرمود: سرآمد هر گناهی دوستی دنیاست.
  10- امام علی علیه السلام می فرماید: آن کس که از دنیا زیاد برداشت به فقرمحکوم است و آن کس که خود را از آن بی نیاز انگاشت در آسایش است و آن کس که زیور دنیا دیدگانش را خیره سازد دچار کور دلی گردد وآن کس که به دنیای حرام عسق ورزد درونش پر از اندوه شد وغم و اندوه ها در خانه ی دلش رقصان گشت که از سویی سر گرمش سازد و از سوی دیگر رهایش نمایند تا آنجا که گلویش را گرفته در گوشه ای بمیرد رگ های حیات او قطع شده و نابود ساختن او بر خدا آسان و به گور انداختن او به دست دوستان است. امّا مومن با چشم عبرت به دنیا می نگرد و از دنیا به اندازه ی ضرورت بر می دارد و سخن دنیا را از روی دشمنی می شنود چرا که تا گویند سرمایه دار شد ،گویند تهیدست گردید،وتا در زندگی شاد می شوند با فرا رسیدن مرگ غمگین می گردند و این اندوه چیزی نیست که روز پریشانی و نو میدی هنوز نیامده است.
  11- امام صادق علیه السلام فرمود:خداوند دری از دنیا بر بنده نگشاید جز اینکه به مانند آن دری از حرص بر او بگشاید.
  12- امام علی علیه السلام فرمود:محبت دنیا عقل را تباه ودل را از شنیدن حکمت کر کند وکیفر دردناکی را به دنبال دارد.وفرمود:زنده ی دنیا در معرض مرگ وتندرست آن هدف بیماریها ونشانه ی آماج مرگ وبلا ست.
  13- پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلّم می فرماید:هرکه دنیا را دوست داشت ،ترس آخرت از دلش می رود و نداد خدا بنده ای را دانش ،پس دوستی او به دنیا زیاد شود جز اینکه خشم خدا بر او زیادتر خواهد شد و از او دورتر می گردد.
  14- امام صادق علیه السلام فرمود:نمونه ی دنیا چون آب شور دریاست هر چه تشنه از آن بنوشد بر تشنگی او می افزاید تا اورا بکشد.
  15- امام صادق علیه السلام فرمود: در کتاب علی علیه السلام است ؛ همانا نمونه ی دنیا چون مار است ، وه! چه نرم است سایش بدن، با اینکه زهر کشنده در درون خود دارد، مرد خردمند را آن دور باش دارد و کودک نادان شیفته ی آن است.
  16- امام علی علیه السلام فرمود: شما را از دنیا پرستی می ترسانم ،زیرا منزلگاهی است برای کوچ کردن ،نه منزلی برای همیشه ماندن، دنیا خود را با غرور زینت داده و با زینت و زیبایی می فریبد، خانه ای است که نزد خداوند بی مقدار است ، زیرا که حلال آن با حرام ، و خوبی آن با بدی، و زندگی در آن با مرگ ، و شیرینی آن با تلخی ها در آمیخته است، خداوند آن را برای دوستانش انتخاب نکرد ، و در بخشیدن آن به دشمنانش دریغ نفرمود. خیر دنیا اندک، و شرّ آن آماده شده اش پراکنده، و ملک آن غارت شده و آبادانی آن رو به ویرانی نهاده است.چه ارزشی دارد خانه ای که پایه هایش در حال فرو ریختن و عمر آن چون زاد و توشه پایان می پذیرد، و چه لذّتی دارد زندگانی که چونان مدّت سفر به آخرت می رسد.
  17- حضرت علی علیه السلام شنیداز کسی که دنیا نکوهش می کرد، پس کلماتی در پند گرفتن از دنیا فرمود، آنگاه در مدح دنیا فرمود: دنیا سرای راستی است برای کسی که آن را تصدیق کند، یعنی اندرزهایش را بپذیرد که از آن جمله است آثار و قبرهای گذشتگان، و سرای ایمنی از عذاب است برای کسی که بفهمدازاو آنچه گزارش می دهد، و سرای توانگری است برای کسی که توشه ی ایمان و تقوا از آن بردارد برای آخرتش، و سرای پند اندرز است برای کسی که پند پذیر باشد، دنیا مسجد دوستان خداست و جای نماز فرشتگان خدااست، و محلّ فرود آمدن وحی خدا بر پیمبران است،و مکان تجارت دوستان خداست که با معامله می کنند و رحمت و ثواب اورا می خرند،و بهشت را به سود می برند.
  18- ابن ابی یعفور گوید: شنیدم از امام صادق علیه السلام که فرمودند: هر که به دنیا دل بندد به سه چیز از آن گرفتار آید؛اندوه بی پایان ،آرزوی نا کام،امید نا فرجام.
  19- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمود: علاقه مندی به دنیا آشفتگی خاطر و اندوه و بی علاقه گی به آن جسم را راحتی می بخشد.
  20- از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و سلّم روایت شده که فرمودند:از مالهای زیادی دنیا بگریزید هم چنانکه از حرام می گریزید و دنیا را بر خود آسان بگیرید و به آن بی اعتنـــا باشید همچنانکه به مردار بی اعتنــا می باشید و از زیادی اموال دنیا و بدیهای اعمالتان توبه کنید تا از سختی عذاب رهایی یابید.
  21- امام علی علیه السلام فرمودند: براستی که خدای تعالی دنیارا برای جهان پس از آن آفریده است و مردم را در آن گرفتار بلا و آزمایش کرده تا بداند کدام یک عملش نیکوتر است و ما برای دنیا آفریده نشده ایم و نه برای تلاش در آن مأموریم، تنها به دنیا آمده ایم تا بدان آزمایش شویم و کاری برای جهان پس از آن انجام دهیم.
  22- ازامام صادق علیه السلام روایت شده که پیامبراسلام صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: غافل ترین مردم کسی است که از دگر گونی های اوضاع در جهان پند نگیرد.
  23- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس دلش به دنیا بسته گردد به سه خصلت، دل بسته خواهد بود،اندوهی که به سر نخواهد آمد و آرزویی که به آن دست نخواهد یافت و امیدی که به آن نخواهد رسید.
  24- امام علی علیه السلام فرمودند: ای پسر آدم آنچه بیش از خوراکت جمع آوری کنی صندوق دار دیگران هستی.
  25- امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکس در دام دنیا زیادتر آلوده گردد وقت خروج از آن حسرتش شدید تر باشد.
  26- امام علی علیه السلام فرمودند: این دنیا بر چهار پایه استوار است:1- عالمی که علمش را بکار بندد 2- توانگری که از احسان دریغ نکند 3- جاهلی که از آموختن تکبّر نورزد4- درویشی که آخرتش را به دنیای دیگران نفروشد. اما آن قومی که عالمش علم خود بکار نبندد، توانگرش از بذل مال مضایقه نماید، جاهلش آموختن راننگ شمارد و فقیرش آخرت به دنیای دیگران فروشد چنین جامعه ای نابود باد.
  27- امام علی علیه السلام فرمودند: هر که دل از دنیا بر گیرد واز ذلّتش نترسد و به عزّتش دل نبندد، خداوند بدون واسطه ی مخلوقی هدایتش فرماید، درس نخوانده عالمش سازد، حکمت را [چون چشمه] در سینه اش جای دهد و بر زبانش جاری کند.
  28- امام حسین علیه السلام فرمودند: مردم بنده دنیا هستند، دین لعابی است که تا زندگی رو براه است به دور زبان می گردانند و چون دوران آزمایش رسد دینداران کمیاب شوند.
  29- امام علی علیه السلام فرمودند: دنیا بصورت زنی چشم آبی در برابر حضرت عیسی علیه السلام مجسّم شد عیسی پرسید چند شوهر کرده ای؟ گفت: خیلی، فرمود: همه طلاقت داده اند؟ گفت: نه همه را کشته ام. فرمود: وای به حال شوهران کنونی چگونه از گذشتگان عبرت نمی گیرند.
  30-رسولخدا صلی الله علیه وآله فرمود : دنیا به مردم دنیا واگذارید، زیرا هرکس از دنیا بیش از حدّ کفایت بر گیرد در هلاک خویش می کوشداما نمی داند.
  31-رسولخـدا صلی الله علیه وآله فرمود:از دنیا بپرهیزید قسم به آنکس که جانم دردست اوست که دنیا از هاروت وماروت ساحرتر است.
  32- رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمود: ساعتهای آزار این دنیا، ساعتهای آزار آخرت را نابود می کند.
  33- امام صادق علیه السلام فرمودند: بر دنیا شکیبا باشید که آن ساعتی است ، زیرا آنچه که از دنیــــا گذشته [اکنون]نه دردی ازآن احساس کنی و نه شادی وآنچه نیامده، ندانی چیست؟ همانا دنیای تو آن ساعتی است که درآن هستی، پس در آن یک ساعت بر طاعت خدا صبر کن واز نافرمانی خداوند شکیبا باش.
  34- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که به دنیا زاهد و بی رغبت باشد خدا حکمت را در قلبش برجا دارد و زبانش را به آن گویا سازد واو را به عیبهای دنیا و درد و دوایش بینا گرداند واو رااز دنیا سالم بیرون کند و به بهشت دارالسلام در آورد.
  35- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمود: مرد شیرینی ایمان را در قلبش نمی یابد تا آنکه باکش نباشد که چه کسی دنیا را خورد.
  36- امام صادق علیه السلام فرمودند: چون خدا خیر بنده ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی رغبت ونسبت به دین دانشمند کند و به عیوب دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلتها داده شود خیر دنیا وآخرت داده شده، و فرمود: هیچ کس حق را در راهی بهتر از زهد دنیا نجسته است وآن ضدّ مطلوب دشمنان حق است.
  37- امام علی علیه السلام فرمودند: مردم! ازمحبّت دنیا حذر کنید که سر هر گناه است و در هر گرفتاری وافسار هر فتنه و باعث هر مصیبت.
  38- امام صادقعلیه السلام فرمودند: دنیا مار را ماند بیرونی نرم و درونی زهرآگین دارد، خردمندان ازآن بگریزند و کودکان عاشقانه دست بسویش دراز کنند.
  39- امام علیعلیه السلام فرمودند: به راستی اهل دنیا سگانی هستند که بر روی هم بانگ زنند و درندگانی هستند که طعمه ی یکدیگر بدرند و بر سر همدیگر فریاد کشند، توانمند، ناتوان را بخورد و بزرگ بر کوچک زور بگوید ، اشترانی بسته و رها هستند که خرد و عقل خودرا گم کرده و به بیراهه می روند.
  40- امام علی علیه السلام فرمودند: زیباییهای دنیا و تجملات دنیا خردهای ضعیف و ناتوان را تباه سازد . و فرمود: کسی که در طلب دنیاست آخرت از دستش برود و مرگ او را در یابد و ناگهانی او را بگیرد واز دنیا جز همان که قسمت او شده بود بدست نیاورد.
  41- امام علی علیه السلام فرمودند: اگر براستی خدا رادوست دارید دوستی و محبت دنیا را از دلهای خود بیرون کنید.
  42- امام علی علیه السلام فرمودند: ازپسران و فرزندان آخرت باشید واز پسران دنیــــا نباشید که به راستی هر فرزندی در روز قیامت به مادرش بپیوندد.
  43- امام علیعلیه السلام فرمودند: کسی که دلش به دوستی دنیا شیفته شد آن دل به سه چیز چسبیده:اندوهی پیوسته ، حرص وآزی که رهایش نکند و آرزویی که بدان نرسد.
  44- پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: همانا عذاب این امت اسلام در دنیای آنها قرار داده شده است.
  45- امام علیعلیه السلام فرمودند: چون دنیا یه تو روی نهاد پس ازآن انفاق کن که هیچ وقت فانی نمی گردد و چون دنیا از تو برگشت از آن انفاق کن که آن نیز باقی نمی ماند.

  پی نوشت:
  شناخت دنیا و روش بر خورد با
  1- غررالحکم ج1ص36 2- همان ص40 3- بحارالانوار ج78
  4- همان ج77 5- نهج البلاغه ،حکمت 269 6- نهج البلاغه ،خطبه 82
  7- ارشاد القلوب دیلمی ص104 8- نهج البلاغه ،حکمت 119 9- خصال ج1ص29
  10- نهج البلاغه ،حکمت 367 11- کافی ج4ص7 12- غررالحکم ج1ص387
  13- مستدرک ج12 14- کافی ج3ص205وتحف العقول ص462 15- کافی ج3ص204
  16- نهج البلاغه ،خطبه 113 17- نهج البلاغه ،حکمت 131 18- خصال ج1ص99
  19- همان ص84 20- مستدرک ج2ص334 21- غررالحکم ج1ص381
  22- بحارالانوارج71ص324 23- کافی ج4ص9 24- نهج البلاغه ،خطبه 173
  25- کافی ج4ص9 26- تحف العقول ص249 27- همان ص250
  28- همان ص279 29- همان ص462 30- نهج الفصاحه ص7ح32
  31- همان ص9 ح44 32- همان ص364ح171 33- کافی ج4ص191
  34- همان ج3ص193 35- همان ص194 36- همان ص196
  37- تحف العقول ص239 38- همان 461 39- غررالحکم ج1ص385
  40- همان ص389و390 41- همان ص384 42- همان ص42
  43- همان ص398 44- مدینةالبلاغه ج2ص455 45- احیاءالعلوم ج3ص1779

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  سلام
  دنیا چیه ؟
  دنیا اولش خوب بود پاک بود زیبا و دلنشین بود تا اینکه آدما با دنیای درون خودشون آلودش کردن و الان بین ما و دنیای زیبا حائلی از دنیای آدمهاست دنیایی از عقاید و افکار و اعمال ناشایست که ما را از دیدن این آیت الهی محروم ساخته است
  والله الموفق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  سلام
  دنیای زیبا یعنی دنیای کودکانه دنیایی که از جنس طبیعت و فطرت است آلوده به اوهام و خیال و هوی و هوس نیست لذا کودک اینقدر زیبا و تو دل برو است چون از جنس دنیای زیباست بری از دنیای ناپاک بزرگترها
  والله الموفق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود