کل یوم عاشورا و کل الارض کربلا

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کل یوم عاشورا و کل الارض کربلا

آیا تا به حال فکر کرده ایم که کل یوم عاشورا و کل الارض کربلا به چه معناست؟
آیا یزیدیان و حسینیان تنها در کربلا 61 هجری خلاصه شده اند؟
آیا دیگر یزیدی و حسینی نیست؟
آیا حسین (ع) خون خویش داد تا تنها یک تراژدی غم انگیز را بیافریند تا مدیحه سرایان بخوانند و تعزیه گران به نمایش آورند و من وتو ببینیم وبشنویم و بگرییم؟
آیا این است معنای عاشورا؟
بعد از 1370 سال چرا باز هم در عاشورا خیمه حسین آتش می گیرد و من و تو خاموش همانند کوفیان!
بار دیگر حسین فریاد میزند: هل من ناصر ینصرنی؟!!!
و در جواب او خیمه های او آتش می گیرد…

سلام

بدون اینکه با سوگیری سیاسی و جناحی مطلب nima.r کاری داشته باشم، چون در این نوشته به دو قول مشهور اشاره و استشهاد شده است، شاید بی مناسبت نباشد که به اصالت آنها پرداخته شود.
گویا در منابع قدیم برای کلام «هل من ناصر ینصرنی»، سند و مدرکی دال بر بیان این جمله از سید الشهدا(ع) موجود نباشد. بدیهی است بدون وجود مطلبی در کتب قدما، با اتکا به کتب معاصرین یا متأخرین، نمی توان این شعار را به عنوان روایت یا حدیث شناخت. اگر دوستان منبع موثق قدیم سراغ دارند، لطفاً راهنمایی بفرمایند.
و اما درباب «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا»؛ برخی این سخن را بدون هیچ مأخذی از زبان امام صادق(ع) نقل می کنند. علاوه بر آنکه چنین روایتی از امام صادق(ع)، در کتب روایی وجود ندارد، بلکه احادیثی و گزارشهایی با محتوا و معنای کاملاً متفاوت با این جمله ذکر شده اند. مثلاً «لا یوم کیومک یا ابا عبدالله» به نقل از امام حسن(ع)،[1] «لا یوم کیوم الحسین» از امام صادق(ع) به نقل از امام سجاد(ع) [2] یا «لایوم کیوم قتل الحسین» به نقل سید بن طاووس از البلاذری.[3]

پی نوشت:

[1] امالی الصدوق (386ه.ق)، ص 116، چاپ اعلمی
بحارالانوار، علامه مجلسی(1111ه.ق)، جلد 45،صفحه ی 218، چاپ اسلامیه
اللهوف علی قتلی الطفوف، سید بن طاووس(664ه.ق)، صفحه ی 25، چاپ جهان
مثیرالاحزان، ابن نما حلی (841ه.ق)، صفحه ی 23، چاپ مدرسه امام مهدی

[2] امالی الصدوق (386ه.ق)، ص 462، چاپ اعلمی
بحارالانوار، علامه مجلسی(1111ه.ق)، جلد 44،صفحه ی 298، چاپ اسلامیه

[3] الطرائف في معرفة مذاهب الطوائف، سید بن طاووس(664ه.ق)، صفحه ی 247 از جلد اول، چاپ خیام
نهج الحق و کشف الصدق،علامه حلی (726ه.ق)، صفحه ی 356 ، چاپ دارالهجرة قم
بحارالانوار، علامه مجلسی(1111ه.ق)، جلد 45،صفحه ی 328، چاپ اسلامیه

اگر کتاب لهوف سیدبن طاووس را به عنوان کتاب قدیمی قبول دارید، در انجا امده:
هنگامیکه عمر سعد اولین تیر را به قصد شروع جنگ به طرف سپاه امام حسین (ع) پرتاب کرد، پس از ساعتی جنگیدن امام حسین (ع) فریاد زد:
«أما من مُغیثٍ یُغیثُنا لِوَجه الله؟ أما من ذاب یَذُبُ عن حرم رسول الله؟ »
ایا فریاد رسی هست برای خدا ما را یاری کند؟ ایا مدافعی هست که دشمنان را از حرم رسول خدا دور کند؟
سیدبن طاووس در جایی دیگر اورده است :
چون امام حسین (ع) دید یاران و جوانان روی زمین افتاده اند و اماده شهادت شد با صدای بلند فرمود:
«هل من ذاب یَذُبُ عن حرم رسول الله؟هل من موحدٍ یَخافُ الله فینا؟ هل من مغیثٍ یرجوا الله بإغاثِنا؟ هل من مُعینٍ یرجو ما عند الله فی اعانَتِنا ؟»
ایا کسی هست که دشمنان را از حرم رسول خدا دور سازد ؟ ایا خدا پرستی هست در حق ما از خدا بترسد؟ ایا کسی هست در راه خدا مارا یاری کند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سپاس از پاسخ شما

البته چشم انتظار راهنمایی مهربانانه ی شما در باب سخن مورد بحث، یعنی «هل من ناصر ینصرنی» بودم. وگرنه حقیر هم ادعایی درمورد هل من مغیث و هل من معین و مانند آنها مطرح نکرده بودم.

اساساً به میان انداختن این بحث را از این جهت جالب دانستم که گویا مطالب و جملات مشهوری هستند که بارها و بارها تکرار می شوند، حال آنکه به هیچ وجه سندیت ندارند، نظیر «هل من ناصر ینصرنی» و «کل یوم عاشورا...»

بازهم از دقت نظر شما متشکرم

سیاوش بزرگمهر;6557 نوشت:
اساساً به میان انداختن این بحث را از این جهت جالب دانستم که گویا مطالب و جملات مشهوری هستند که بارها و بارها تکرار می شوند، حال آنکه به هیچ وجه سندیت ندارند، نظیر «هل من ناصر ینصرنی» و «کل یوم عاشورا...»

با سلام خدمت بزرکمهر عزیز

به نظر شما می شود از اعمال بزرکان استفاده کرد و خود جمله ای درست کرد

و بر ان تفسیر ها نوشت و ان جملات را به واقعه یا حادثه ائمه ربط داد و با این جملات نکذاشت ان واقعه یا فعل معصوم فراموش شد.

البته این کار ریزه کاریهای دقیق لازم دارد مثل

-- عدم انحراف از اصل ماجرا

-- خرافه نبودن مطلب یعنی جملات و تفسیر ها باید ربطی با اصل قضیه داشته باشد و....

به نظر شما باز در این صورت کفتن مطلب یا جمله ای که ربطی به موضوع یا واقعه دارد اشکال دارد

درود بر دوست گرامی؛ طه عزیز

به نظر من می توان «ازاعمال بزرگان استفاده کرد و خود جمله ای درست کرد». اتفاقاً خوب هم هست. اما اشکال از زمانی ایجاد می شود که گفته و نوشته ی خود را به ائمه نسبت دهیم که مصداق تحریف است؛ همانطور که «هل من ناصر ینصرنی» را به امام حسین(ع) و «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» را به امام صادق(ع) بسته اند. ایجاد ارتباط بین نوشته ی خود با ائمه(ع)، غیر از انتساب مطالب خود به ایشان است. ضمناً با وجود منابع نسبتاً جامعی که به ما رسیده است، به نظر نمی رسد وقایع یا افعال معصومین در خطر فراموش شدن باشند. حتی درصورت وجود چنین خطری، حفظ منابع اصیل ارجح می نماید تا انتساب اظهارنظرهای شخصی به ائمه(ع)؛ که معارف ایشان، مستغنی از نظرات ماست.

باز هم تأکید می کنم، گفتن و نوشتن مطلب و تفسیر و تبیین وقایع، مادامی که تحریف نباشد مفید فایده خواهد بود.

با سپاس

سیاوش بزرگمهر;6569 نوشت:
باز هم تأکید می کنم، گفتن و نوشتن مطلب و تفسیر و تبیین وقایع، مادامی که تحریف نباشد مفید فایده خواهد بود.

با سپاس خدمت شما عزیز

بنده هم با این مطلب مفیدتان موافق ام وغرض از ذکر مطلب بالا رسیدن به این نکته اشتراک بود
پس:

- مطالبی بدون سند به ائمه نسبت داده نشوند

- ذکر مطالب و جملاتی در راستای هدف ان بزرکواران مفید فایده است

باز تشکر

سیاوش بزرگمهر;6569 نوشت:
درود بر دوست گرامی؛ طه عزیز

به نظر من می توان «ازاعمال بزرگان استفاده کرد و خود جمله ای درست کرد». اتفاقاً خوب هم هست. اما اشکال از زمانی ایجاد می شود که گفته و نوشته ی خود را به ائمه نسبت دهیم که مصداق تحریف است؛ همانطور که «هل من ناصر ینصرنی» را به امام حسین(ع) و «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» را به امام صادق(ع) بسته اند. ایجاد ارتباط بین نوشته ی خود با ائمه(ع)، غیر از انتساب مطالب خود به ایشان است. ضمناً با وجود منابع نسبتاً جامعی که به ما رسیده است، به نظر نمی رسد وقایع یا افعال معصومین در خطر فراموش شدن باشند. حتی درصورت وجود چنین خطری، حفظ منابع اصیل ارجح می نماید تا انتساب اظهارنظرهای شخصی به ائمه(ع)؛ که معارف ایشان، مستغنی از نظرات ماست.

با سپاس

جناب بزرگمهر

تولید شعارگونه هایی با استفاده از کلام سید الشهدا زمانی بلا اشکال ( یا مفید فایده ) خواهد بود که در ساخت آن با دقت تمام ، اجزای مطلب و ظرائف آن در نظر آورده شود .

مثلا اگر در باب همین عبارت " هل من ناصر ... " قدری مداقه کنیم ، می بینیم عباراتی که به سند قوی نقل شده ( نظیر آن چه جناب شفا آورده اند ) با افعال جمع ختم می شود : فینا ، بإغاثِنا ، اعانَتِنا ، حرم رسول الله ... اما فعل آن جملات مفرد است ( ینصرنی ، یعننی ) و این جا این حس به شنونده القا می شود که موضوع شخصی است .

نظر شما چیست ؟

عزیزان از نظرات شما متشکرم اما از شما انتظار بیش از این می رفت که به جای پرداختن به اصل موضوع به حاشیه بپردازید.
با اشاره به ماه نوک انگشت را نبیند.
باید متذکر شوم که سیره نبوی و اسلام همواره بر این مبنا بوده که دین از سیاست جدا نیست ودیانت ما عین سیاست ماست.
و در این حادثه تاسف بار که در روز عاشورا عده ای با سوت وکف وهلهله آشکارا به مقدسات شیعیان حمله کرده ونسبت به امام حسین(ع) و عزاداران ایشان هتک حرمت رخ داد و دل هر عاشق حسین (ع) را به درد آورد دیگر چه می گویید از سوگیری سیاسی و جناحی !!!
به خود آیید که تاریخ تکرار می شود و جایی نیست برای سکوت چون کوفیان.
حسین (ع) تا چه اندازه برای شما منزلت و ارزش دارد که بایستید و مردانه حداقل از حرمت عزای او پاسداری کنید .
آیا اگر کسی در عزای عزیز شما هم چنین گستاخی کند اینگونه ابراز احساسات میکنید ؟!!!!!
وا اسفاها که متاع کمیاب در این زمانه غیرت دینی است!!!!!!!!!!!!!!!

درود بر netuser گرامی
باسپاسگزاری از نکته سنجی شما، مختصراً نکاتی عرض می شود:

- به درستی به لزوم اعمال دقت و ظرافت در اهتمام به این امور اشاره فرمودید. از کلام طاهای عزیز وام می گیرم که فرمودند: «ذکر مطالب و جملات در راستای هدف آن بزرگواران». البته اینکه راستای اهداف ائمه به درستی تشخیص داده شود، خود نیازمند دانش وبینشی نیرومند است و مادامی که قدرت این تشخیص را نداشته باشیم، شاید بهتر باشد با رعایت کامل امانت، صرفاً نوشته های اصیل را نقل و بررسی کنیم. ضمناً فراموش نمی کنیم که نوشته ها و گفته های ما، آثار ما هستند، نه گزارشهای متقدمین یا بیانات ائمه(ع).
- درمورد صیغه ی جمع و مفرد، هرچند قرینه ای چون «حرم رسول الله» می تواند شاهدی بر صحت سخن شما باشد، اما قانون کلی نیست؛ همانگونه که بهتر از من می دانید، در عربی هم مانند فارسی، گاهی صیغه ی جمع با معنای مفرد به کار برده می شود. در قرآن این مورد را به وفور می بینیم:

الأنعام / 151:نحن نرزقكم و إيّاهم‏
القصص / 5: و نريد أن نمنّ علی الّذين استضعفوا في الأرض و نجعلهم أئمّة و نجعلهم الوارثين‏
التوبة / 101: نحن نعلمهم سنعذّبهم مرّتين ثم يردّون إلى‏ عذاب عظيم‏
الحجر / 9: إنّا نحن نزلنا الذِّكر و إنّا له لحافظُون‏
يوسف / 3: نحن نقصّ عليك أحسن القصص بما أوحینا إليك هذا القرآن و إن كنت من قبله لمن الغافلین‏

پیروز باشید

nima.r;6613 نوشت:
عزیزان از نظرات شما متشکرم اما از شما انتظار بیش از این می رفت که به جای پرداختن به اصل موضوع به حاشیه بپردازید.
با اشاره به ماه نوک انگشت را نبیند.
باید متذکر شوم که سیره نبوی و اسلام همواره بر این مبنا بوده که دین از سیاست جدا نیست ودیانت ما عین سیاست ماست.
و در این حادثه تاسف بار که در روز عاشورا عده ای با سوت وکف وهلهله آشکارا به مقدسات شیعیان حمله کرده ونسبت به امام حسین(ع) و عزاداران ایشان هتک حرمت رخ داد و دل هر عاشق حسین (ع) را به درد آورد دیگر چه می گویید از سوگیری سیاسی و جناحی !!!
به خود آیید که تاریخ تکرار می شود و جایی نیست برای سکوت چون کوفیان.
حسین (ع) تا چه اندازه برای شما منزلت و ارزش دارد که بایستید و مردانه حداقل از حرمت عزای او پاسداری کنید .
آیا اگر کسی در عزای عزیز شما هم چنین گستاخی کند اینگونه ابراز احساسات میکنید ؟!!!!!
وا اسفاها که متاع کمیاب در این زمانه غیرت دینی است!!!!!!!!!!!!!!!

دوست گرامی ، جناب نیما

ضمن عرض سلام ، علاقه و وفاداری شما به سرور و سالار شهیدان را می ستایم و امیدوارم این عشق و علاقه ، ذخیره ی باقی برای شما باشد .

اما بعد :

1. دوستانی که این جا هستند ، همه از حرمت شکنی در روز عاشورا متاثر و نگران اند ، و هیچ یک از این سروران جسارت به ساحت اباعبدالله را نمی بخشند . همچنین عنایت داشته باشید که بسیاری از این عزیزان با صرف عمر خود در فضای مجازی به پاسخگویی به شبهات و رویارویی با هجوم فرهنگی دشمن پرداخته اند که خود مصداق جهاد است ، پس اطلاق صفاتی همچون کوفیان به این گروه ، ظلم دیگری است به دین خدا .

2. درست است که حرکات اوباش در روز عاشورا تجسمی از جمله ی مشهور زیارت عاشورا ( یوم فرحت به آل مروان و آل زیاد ) بود اما حقیقت این است که ایشان از شهادت حضرت اباعبدالله خوشحال نبودند و آن سوت و کف را به گمان باطل خود برای پیروزی بر نیروی انتظامی می زدند که صد البته ید الله فوق ایدیهم و با این حرکت نابخردانه گور خود را با ناشیانه ترین وضع کندند . خود من در محل تحرکات اشرار بودم و هر چند روزهای پیش از آن شنیده بودم که این ها قصد چنین کاری را دارند ، اما باور نمی کردم که چنین حماقتی را مرتکب شوند .

3. هوشیاری ، شناخت تحرکات دشمن و درک شرایط و پرهیز از دام گاه های او ، از جمله الزامات امروز برای هر شیعه ی مومن است . شور باید همراه با آگاهی باشد . وظیفه ی ملت ، آمدن به صحنه و محکوم کردن این اقدام زشت بود ( که دیدیم دیروز چه شد ) و از این جا به بعد ، باید ضمن هوشیاری ، برخورد با عاملین و آمرین را به مراجع ذیصلاح سپرد که اگر در امور نظام اسلامی ، قانونمندی و اطاعت از قانون حاکم نباشد ، همان هرج و مرجی برقرار خواهد شد که دشمن در پی آن است و با استفاده از آن به اهداف اصلی خود که آسیب زدن به کیان نظام ، ترور ، ارعاب ، ناامنی و ... است خواهد رسید .

4. ما تابع امر ولی فقیه هستیم و هر زمان ایشان اراده کنند ، به صحنه خواهیم آمد . اما در این راه به افراط و تفریط نخواهیم افتاد ، و از ولی فقیه زمان خود سبقت نخواهیم گرفت که تاریخ نشان داده این قبیل سبقت گیرندگان سرنوشتی جز سرنوشت خوارج نخواهند داشت .

[=Arial Black]دوست گرامی ، جناب netuser
[=Arial Black]از نوشتار شما چنین بر می آید که از حرمت شکنی در روز عاشورا متاثر و نگران هستید و من هم امیدوارم که این عشق و علاقه ، ذخیره ی باقی برای شما باشد.
[=Arial Black]
[=Arial Black]واقعیت این است که اگر کسی از امری ناراحت و متاثر است آن را به شیوه ای ابراز میکند .
[=Arial Black]یا یا عمل ویا با گفتار به هر نحوی که در توان اوست
[=Arial Black]ویا حداقل موضوع را کم اهمیت و یا بی اهمیت جلوه نمی دهد .و با پرداختن به حاشیه نظر افراد را از موضوع اصلی منحرف نمی نماید .
[=Arial Black]
[=Arial Black]به نوبه خود از حضور هوشمندانه مردم در اعتراض به این گستاخی در روز عاشورا بسیار مسرور و خوشحالم .مردمی بی ادعا که عشق حسین (ع) در قلبهای آنان شوری به پا کرده است که آن را با حضور خود اثبات کردند.
[=Arial Black]
[=Arial Black]کوفیان کسانی اند که سکوت پیشه کرده و خفته اند امید آن که هر چه زودتر از خواب گران برخیزند.
[=Arial Black]
[=Arial Black]حمله به عزاداران و خیمه های حسین (ع) نمی دانم برای شما چه معنایی دارد ولی از شما بیش از این انتظار می رود که از درصد اهمیت حرکت آنان کم کنید وآن را شادمانی پیروزی بر نیروی انتظامی نام دهید .
[=Arial Black]
[=Arial Black]متن کل یوم عاشورا و کل الارض کربلا هر انسان آزاده را ترغیب می کند به عاشورایی بودن به بیداری به برخاستن
[=Arial Black]نه به خاموش بودن نه به آنالیز جملات نه آن را سوگیری سیاسی و جناحی نامیدن !!!!!
[=Arial Black]کمی انصاف به خرج دهید ...
[=Arial Black]

[=Arial Black]همچنین گفته اید که:
[=Arial Black]همچنین عنایت داشته باشید که بسیاری از این عزیزان با صرف عمر خود در فضای مجازی به پاسخگویی به شبهات و رویارویی با هجوم فرهنگی دشمن پرداخته اند که خود مصداق جهاد است ، پس اطلاق صفاتی همچون کوفیان به این گروه ، ظلم دیگری است به دین خدا .
[=Arial Black]
[=Arial Black]
[=Arial Black]
[=Arial Black]جای این بود که این عزیزان در این مورد که اهمیت آن را حضور مردم نشان داد به وظیفه جهاد خود عمل می کردند و خود را در معنای لغوی کلمات و تجزیه جملات به درد سر نمی انداختند.
[=Arial Black]
[=Arial Black]البته از جناب طاها و شفا متشکرم که تا حدی انحراف صورت گرفته از موضوع را برطرف کردند ولی کافی نبود.
[=Arial Black]
[=Arial Black]ما هم تابع امر ولی فقیه هستیم و در انتظار ظهور
[=Arial Black]امید که هر چه زودتر با آمدنش جهانی را خرم کند به یاد او.
[=Arial Black]
[=Arial Black]
[=Arial Black]

nima.r;6697 نوشت:
جای این بود که این عزیزان در این مورد که اهمیت آن را حضور مردم نشان داد به وظیفه جهاد خود عمل می کردند و خود را در معنای لغوی کلمات و تجزیه جملات به درد سر نمی انداختند.

دوست عزیز

برای اینکه از برخی اقدامات و موضع گیری های مطرح شده در سایت مطلع شوید به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://www.askdin.com/showthread.php?p=6476#post6476

این مسأله (حرمت شکنی) از سوی همۀ دوستداران اهل بیت (ع) و نظام اسلامی و ولایت فقیه محکوم است. و پیام های آن برای جلوگیری از تکرار تاریخ مورد توجه همه است.

گواه روشن آن، حضور میلیونی مردم انقلابی ایران در راهپیمائی میلیونی عاشورائیان بود که در حقیقت بیعتی مجدد با آرمان های امام (ره)، انقلاب و رهبری بود.

از مشارکت همۀ دوستان در بحث، کمال تشکر را دارم.

موفق باشید ...

nima.r;6529 نوشت:

[=times new roman]بعد از 1370 سال چرا باز هم در عاشورا خیمه حسین آتش می گیرد و من و تو خاموش همانند کوفیان!
[=times new roman]

من از بيگانگان هزگز ننالم كه با من هر چه كرد آن آشنا كرد:Ghamgin:

اللهم عجل لولیک الفرج :Gol:

موضوع قفل شده است