جمع بندی آیا برای خواندت دعای مجیر شرایط خاصی لازم است؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا برای خواندت دعای مجیر شرایط خاصی لازم است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام.خسته نباشید من تازه تو این سایت عضو شدم امیدوارم بتونم مسائل خوب و پرباری رو از این سایت و همه ی کاربر ها و عوامل یاد بگبرم.
سوال : میخواستم بدونم که برای حواندن دعای مجیر شرایط خاصی لازم هست؟مثلا : حتما روزه باشیم،در زمان خاصی خوانده شود،در هر سه روز سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم ماه رمضان خوانده شود و...
در نوضیح این دعا به این مسائل اشاره نشده یا من متوجه نمیشم :
اين دعا در بين دعاها از جايگاه بلندى برخوردار است و از حضرت رسول صلى اللّه عليه و آله روايت شده و دعايى است كه جبرئيل براى آن‏ حضرت هنگامى كه در مقام ابراهيم مشغول نماز بودند آورد و كفعمى در«بلد الامين»و«مصباح»اين دعا را ذكر نموده و در حاشيه آن به فضيلت آن اشاره كرده،از جمله اينكه هر كه اين دعا را در«ايام البيض»[روزهاى سيزدهم و چهارهم و پانزدهم]ماه رمضان بخواند گناهش آمرزيده مى‏شود،هرچند به عدد دانه‏هاى باران و برگهاى درختان و ريگهاى بيابان باشد.و خواندن آن براى شفاى‏ بيمار و اداى دين و بى‏نيازى و توانگرى و رفع غم و اندوه سودمند است.
من برای روزه گرفتن مشکل دارم تمام کارم در آفتاب هست و واقعا شرایط روزه گرفتن در تابستان رو به هیچ وجه ندارم.فقط میخواستم بدونم بدون روزه هم میشه؟؟!

کارشناس بحث : صدییقین

سلام و عرض ادب خدمت دوست گرامی
به اسک دین خیلی خیلی خوش آمدید:Gol:
تا حضور کارشناس محترم،مختصر خدمتتون میگم که بله، میشه بدون روزه هم این دعا رو خوند، حتی در غیر ماه رمضان!
دعا وسیله نزدیکی بنده به خداست، در هر شرایطی...
ولی ذکر این شرایط حکمتی داره که ان شاء الله کارشناس محترم اشاره خواهند کرد.
بنده هم التماس دعا دارم

سلام به شما پرسشگر گرامی

به طور کلی رعایت هر چه بیشتر آدابی که در باب ادعیه وارد شده، زمینه تاثیر گزاری آن دعا را هم بیشتر خواهد نمود، و اگر آن آداب در تاثیرگزاری دعای خاص اثری نداشت، ذکرش فایده ای نداشت و بیان آن آداب لغو به نظر می رسید.

دعا به طور کلی مطلوبیت دارد و از نشانه های بارز عبودیت و بندگی است:

وَ قالَ رَبُّكُمُ ادْعُوني‏ أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبادَتي‏ سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرينَ(غافر/60)
پروردگار شما گفته است مرا بخوانيد تا (دعاى) شما را بپذيرم. كسانى كه از عبادت من تكبّر مى‏ ورزند به زودى با ذلت وارد دوزخ مى‏ شوند

دعای مجیر دعایی است که با توجه به متن و محتوایش، در سایر اوقات و برای استغاثه به درگاه حق تعالی و پناه بردن به او از آتش دوزخ، هم می توان خواند و ظاهرا اختصاصی به ایام البیض ندارد ولی خواندنش در آن ایام، بنا بر نقل مرحوم کفعمی، ان شاء الله همان تاثیرات را دارد (البته بنده در منابع روایی جستجو نمودم اما سندی روایی برای آنچه مرحوم کفعمی ذکر نموده اند نیافتم).

در متنی که مفاتیح الجنان از بلد الامین و مصباح نقل نموده (و شما هم ذکر نمودید)، اشاره نشده که شرط خواندن این دعا در ایام البیض، روزه دار بودن دعا کننده است، بلکه به خواندن این دعا در این ایام توصیه شده است.

نکته پایانی اینکه دعای مجیر را مرحوم کفعمی در صفحه 362 بلدالامین و 268 مصباح آورده اما هیچ توضیحی درباره آن نداده است. حاج شیخ عباس قمی در مفاتیح نوشته اند که مرحوم کفعمی فضیلت مذکور را در حاشیه کتابشان ذکر کرده اند و ظاهرا منظور حاج شیخ، حاشیه نسخه ای بوده که دعای مصباح و بلدالامین را از آن نقل نموده اند.

سلام
ببخشید در مورد دعاهای مفاتیح سوال دارم کجا باید بپرسم؟ انجمن مناسبشو پیدا نکردم
مثلا میخوام بدونم دعایی با نام دعای مرجانه در مفاتیح داریم؟

حدیثه1;254743 نوشت:
سلام
ببخشید در مورد دعاهای مفاتیح سوال دارم کجا باید بپرسم؟ انجمن مناسبشو پیدا نکردم
مثلا میخوام بدونم دعایی با نام دعای مرجانه در مفاتیح داریم؟
سلام به شما پرسشگر گرامی،

چنین دعایی نه تنها در مفاتیح که در هیچ کداب معتبر ادعیه و روایات وجود ندارد و فاقد اعتبار است.

برخی سایت های اینترنتی مطلبی موسوم به دعای مرجانه یا دعای محبت منتشر نموده اند که الفاظ عجیب و غریبی دارد و در هیچ کتاب معتبر روایی و ادعیه وجود ندارد. بنده علاوه بر برسی ادعیه و روایات، اجمالا درباره برخی کلمات این دعا در کتابهای لغت هم تحقیق نمودم اما در کتاب های معتبر لغت هم اثری از آنها یافت نشد، یعنی برخی کلماتش اصلا عربی هم نیست؛ کلماتی مانند: یا زمراشات یا کریاح یا رشوان و ...

جاعل این دعا، یک سری لغات جعلی یا غیر عربی را با کلمات عربی و احیانا کلماتی از آیات قرآن، مخلوط نموده و به نام دعای مرجانه منتشر کرده و گفته که فلان بخش دعایش را روی نان بنویسید و بخورید و فلان اثر محبت را در محبوبتان ببینید!

با سلام
13 و 14 و 15 ماه مبارک رمضان خواندن این دعا وارد شده
دیشب هم به مناسبت خوندیم
امشب و فردا شب از خواندن این دعا غفلت نکنید
التماس دعا

موضوع قفل شده است