حق الناس

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حق الناس

سلام
من در سال 81 وقتی 12 سال داشتم از مال شخصی مادرم مقداری پول به تدریج و مخفیانه برداشتم چون کم کم برمیداشتم دقیقا نمی دانم چقدر بوده ولی میدانم کل پولهای مادرم 50000 تومان بود و من طبیعتا همه آن را برنداشتم
بعد از آن ماجرا همیشه از این کار خود شرمنده بودم و با خود تصمیم گرفته بودم که در اولین فرصت که سر کار رفتم یا پولی به دست آوردم آن پول را به نحوی به مادرم برگردانم اما الان 1 سال است که مادرم فوت کرده اند و این دین بر گردن من مانده
حالا با توجه به این مطالب چند سوال دارم
1. چطور باید این دین را ادا کنم آیا باید این پول را به وراث بدهم یا از جانب مادرم خیرات کنم
2. آیا باید معادل امروزی پول را بدهم یا همان مبلغ گذشته را
3. با توجه به اینکه مبلغ دقیق را نمی دانم چقدر باید بدهم
4.با توجه به اینکه با آن پولها چیزهایی خریده ام که بعضی خوردنی بوده اند و برخی چیزهایی که الان هم دارم باید برای جبران مال حرام خورده شده و چیزهایی که دارم چه کنم
5. چطور رضایت مادرم را کسب کنم و در واقع حلالیت بطلبم
البته مادرم در زمان حیات از من راضی بوده اند و کلا ما خانواده مذهبی هستیم و من این کار را از روی جهالت و شیطنت کودکی کردم و بعد که فهمیدم این یک نوع دزدی بوده خیلی ناراحت و پشیمان شدم
و البته من فکر میکنم مادرم تا حدی متوجه این کار من شده بودند ولی به روی من نمی آوردند!

مرجع تقلید : حضرت آیة الله خامنه ای

لطفا مرا راهنمایی کنید تا از این دین خلاص شوم

کارشناس بحث : نور

آبشار;251446 نوشت:
من در سال 81 وقتی 12 سال داشتم از مال شخصی مادرم مقداری پول به تدریج و مخفیانه برداشتم چون کم کم برمیداشتم دقیقا نمی دانم چقدر بوده ولی میدانم کل پولهای مادرم 50000 تومان بود و من طبیعتا همه آن را برنداشتم بعد از آن ماجرا همیشه از این کار خود شرمنده بودم و با خود تصمیم گرفته بودم که در اولین فرصت که سر کار رفتم یا پولی به دست آوردم آن پول را به نحوی به مادرم برگردانم اما الان 1 سال است که مادرم فوت کرده اند و این دین بر گردن من مانده حالا با توجه به این مطالب چند سوال دارم 1. چطور باید این دین را ادا کنم آیا باید این پول را به وراث بدهم یا از جانب مادرم خیرات کنم 2. آیا باید معادل امروزی پول را بدهم یا همان مبلغ گذشته را 3. با توجه به اینکه مبلغ دقیق را نمی دانم چقدر باید بدهم 4.با توجه به اینکه با آن پولها چیزهایی خریده ام که بعضی خوردنی بوده اند و برخی چیزهایی که الان هم دارم باید برای جبران مال حرام خورده شده و چیزهایی که دارم چه کنم 5. چطور رضایت مادرم را کسب کنم و در واقع حلالیت بطلبم البته مادرم در زمان حیات از من راضی بوده اند و کلا ما خانواده مذهبی هستیم و من این کار را از روی جهالت و شیطنت کودکی کردم و بعد که فهمیدم این یک نوع دزدی بوده خیلی ناراحت و پشیمان شدم و البته من فکر میکنم مادرم تا حدی متوجه این کار من شده بودند ولی به روی من نمی آوردند! مرجع تقلید : حضرت آیة الله خامنه ای لطفا مرا راهنمایی کنید تا از این دین خلاص شوم

با سلام و احترام

مال برداشته شده را باید به هر مقداری که یقین دارید و به قیمت روز به وارث بپردازید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام و عرض ادب و احترام
ممنون از کارشناس محترم نور به خاطر توجه و پاسخشون
حالا من از کجا باید بفهمم که معادل امروزی اون پول چقدر میشه ؟
من خودم فکر میکنم حداکثر 30000 تومان بوده ولی نمیدونم 30000تومان سال 81 معادل چقدر سال 91؟
اینجا کسی میدونه باید از کجا بپرسم یا بفهمم؟
لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه؟

آبشار;252259 نوشت:
سلام و عرض ادب و احترام ممنون از کارشناس محترم نور به خاطر توجه و پاسخشون حالا من از کجا باید بفهمم که معادل امروزی اون پول چقدر میشه ؟ من خودم فکر میکنم حداکثر 30000 تومان بوده ولی نمیدونم 30000تومان سال 81 معادل چقدر سال 91؟ اینجا کسی میدونه باید از کجا بپرسم یا بفهمم؟ لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه؟

با سلام و عرض ادب خدمت شما

خواهش میکنم
شما می توانید معادل قیمت روز را از بانک ها سوال کنید.

موفق و موید باشید.

جمع بندی تاپیک:

بسم الله الرحمن الرحیم

سوال:من در سال 81 وقتی 12 سال داشتم از مال شخصی مادرم مقداری پول به تدریج و مخفیانه برداشتم چون کم کم برمیداشتم دقیقا نمی دانم چقدر بوده ولی میدانم کل پولهای مادرم 50000 تومان بود و من طبیعتا همه آن را برنداشتم
بعد از آن ماجرا همیشه از این کار خود شرمنده بودم و با خود تصمیم گرفته بودم که در اولین فرصت که سر کار رفتم یا پولی به دست آوردم آن پول را به نحوی به مادرم برگردانم اما الان 1 سال است که مادرم فوت کرده اند و این دین بر گردن من مانده
حالا با توجه به این مطالب چند سوال دارم
1. چطور باید این دین را ادا کنم آیا باید این پول را به وراث بدهم یا از جانب مادرم خیرات کنم
2. آیا باید معادل امروزی پول را بدهم یا همان مبلغ گذشته را
3. با توجه به اینکه مبلغ دقیق را نمی دانم چقدر باید بدهم
4.با توجه به اینکه با آن پولها چیزهایی خریده ام که بعضی خوردنی بوده اند و برخی چیزهایی که الان هم دارم باید برای جبران مال حرام خورده شده و چیزهایی که دارم چه کنم
5. چطور رضایت مادرم را کسب کنم و در واقع حلالیت بطلبم
البته مادرم در زمان حیات از من راضی بوده اند و کلا ما خانواده مذهبی هستیم و من این کار را از روی جهالت و شیطنت کودکی کردم و بعد که فهمیدم این یک نوع دزدی بوده خیلی ناراحت و پشیمان شدم
و البته من فکر میکنم مادرم تا حدی متوجه این کار من شده بودند ولی به روی من نمی آوردند!

مرجع تقلید : حضرت آیة الله خامنه ای

پاسخ:

مال برداشته شده را باید به هر مقداری که یقین دارید و به قیمت روز به وارث بپردازید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

موضوع قفل شده است