جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حدیث امام علی ( ع ) و روزه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  سوارکاری
  نوشته
  343
  حضور
  16 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1274

  دعوت حدیث امام علی ( ع ) و روزه
  به نام او

  حدیثی وجود دارد از امام علی ( ع ) که می فرمایند : روزه ی قلب بهتر از روزه ی زبان و روزه ی زبان بهتر از روزه ی شکم هست.
  به نظر شما منظور از روزه ی قلب و زبان چیست ؟
  بیایید در احادیث تفکر کنیم تا هم ثوابی برای تفکرمان ببریم و هم ذهنمان را باز کنیم

  یا حق

  کارشناس بحث : اویس

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۵/۱۳ در ساعت ۰۱:۳۰
  خلق را تقلیدشان بر باد داد
  ای دو صد لعنت بر این تقلید باد

  *****
  دلم را با دل تو آشنا کرد
  نه من کردم نه تو کردی خدا کرد

 2. صلوات ها 9


 3. #2

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  3,313
  حضور
  58 روز 21 ساعت نامشخص
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  31353  با عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان خوب و روزه دارم
  اميدوارم طاعات و عبادات شما مقبول درگاه حق بوده باشد.
  از دوست خوبم جناب عصا كه همواره روشني عصاي عقل و انديشه شان را از خداوند مسالت دارم بابت اين سوال خوبشان متشكرم.
  بايد دانست كه روزه مراتبي دارد كه نازلترين و ابتدايي ترين مراتب روزه همان روزه افراد عادي يعني همان روزه شكم است كه تنها از خوردن و آشاميدن و در اصطلاح فقه، هر آنچه ظاهر روزه را باطل مي كند اجتناب مي نمايند و ايشان به حقيقت روزه توجهي ندارند و حاصلشان از روزه جز تحمل تشنگي و گرسنگي نيست. حضرت علي ( عليه السلام) در نهج البلاغه مي فرمايند: «كم من صائم ليس له من صيامه الا الجوع والظما» بـسـا روزه دارى كـه بـهره او از روزه اش گرسنگى است( نهج البلاغه، حكمت145)
  مرتبه اي بالاتر از اين مرتبه، روزه زبان است و آن عبارت از كنترل زبان از بيان كردن مطالب ناشايست است لذا اجتناب از گناهاني چون سخن چيني، غيبت كردن، تهمت زدن، دروغ گفتن، علاوه بر پرهيز از خوردن و آشاميدن در زمان روزه داري، انسان را به مرتبه اي بالاتر از مرتبه روزه شكم مي رساند.
  بالاتر از اين مرتبه از روزه روزه تمامي اعضا و جوارح از جمله دست و پا و چشم و گوش است. اين مرتبه از روزه كه فقط نصيب خواص ميشود انجام هر فعل ناشايست و حرامي را از روزه دار مانع ميشود. در حقيقت خواص در اين مرتبه مي بايست از هر گناهي چون نگاه حرام ، صوت حرام و فعل حرام خود را حفظ كند. امام علي (عليه السلام) مي فرمايند: روزه تـن عـبـارت اسـت از خـوددارى با اراده و اختيار از خوردن غذاها به انگيزه ترس ازكيفر و رغـبـت بـه ثـواب و روزه نفس عبارت است از نگهداشتن حواس پنجگانه از ديگر گناهان و خالى كردن دل از همه عوامل بدى.( ميزان الحکمه، ج7، ص3209)
  حضرت زهرا (سلام الله عليها) مي فرمايند: اگر روزه دار زبان و گوش و چشم و اعضا و جوارح خود را نگه ندارد، روزه به چه كار او مى آيد؟( ميزان الحكمه، ج7 ص3211)
  ادامه دارد...

  ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۱/۰۵/۱۵ در ساعت ۱۸:۴۴

 4. صلوات ها 8


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  3,313
  حضور
  58 روز 21 ساعت نامشخص
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  31353  اما بالاتر از همه اين مراتب روزه، روزه قلب است كه اوج نورانيت روزه و جزء بالاترين مراتب تقواست
  و آن مواظبت خود از فكر و انديشه گناه است.امير مومنان علي (عليه السلام) مي فرمايند: «صيام القلب عن الفكر في الاثام افضل من صيام البطن عن الطعام» روزه دل از انديشه گناهان، برتر از روزه شكم از خوردن و آشاميدن است» (ميزان الحكمه، ج7 ص3210).
  امام صادق در روايتي ميفرمايند: موسى بن عمران به شما امر كرد كه زنا نكنيد و من شما امر ميكنم كه فكر زنا را در خاطر نياوريد چه رسد بعمل زنا زيرا آنكه فكر زنا كند مانند كسى است كه در عمارت زيبا و مزينى آتش روشن كند دودهاى تيره آتش زيبائيهاى عمارت را خراب ميكند اگر چه عمارت آتش نگيرد يعنى فكر گناه خواه ناخواه در قلب مردم تيرگى ايجاد ميكند و بصفا و پاكى دل آنها ضربه ميزند و لو عملا مرتكب آن گناه نشوند (الحديت-روايات تربيتى، ج‏2، ص: 116)
  امام سجاد(عليه السلام) در دعاى خود به هنگام حلول ماه رمضان چنين عرض مى كردند: به وسيله روزه اين ماه ياريمان ده تا اندامهاى خود را از معاصى تو نگه داريم و آنها را به كارهايى گيريم كه خشنودى تو را فراهم مى آورد، تا با گوشهايمان سخنان بيهوده نشنويم و با چشمانمان به ديدن چيزهاى لهو نشتابيم و تا دستانمان را به سوى حرام نگشاييم و با پاهايمان به سوى آنچه منع شده ره نسپاريم و تـا شـكـمـهايمان جز آنچه را تو حلال كرده اى در خود جاى ندهد وزبانهايمان جز به آنچه تو خبر داده اى و بـيان فرموده اى گويا نشود و رنج نكشيم جز براى آنچه به پاداش تو نزديك مى كند و به جا نياوريم مگر چيزى را كه از كيفر تو نگه مى دارد.


 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  علاقه
  خدا و همسرم و پدر و مادرم
  نوشته
  1,575
  حضور
  6 روز 8 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  28
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8539  بنام خدا.
  سلام.
  برای من چیزی که باعث تفکر هست اینه که مثلاً شخصی اگر خدایی نکرده نون حرام خورده باشه و گوشت تنش شده باشه با روزه داری میتونه اون گوشت ها رو آب کنه.
  در اسرار الهی اگر تفکر کنیم خیلی چیزا میشه از توش در اورد.


 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  3,313
  حضور
  58 روز 21 ساعت نامشخص
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  31353

  جمع بندی
  سؤال:
  منظور از روزه قلب و زبان در این حدیث از امیرالمؤمنین چیست؟
  امام علی (علیه السلام) که می‌فرماید: روزه قلب بهتر از روزه زبان و روزه زبان بهتر از روزه شکم هست.

  پاسخ:
  روزه مراتبی دارد كه نازل‌ترين و ابتدايیترين مراتب روزه همان روزه افراد عادی يعنی همان روزه شكم است كه تنها از خوردن و آشاميدن و در اصطلاح فقه، هر آنچه ظاهر روزه را باطل می‌كند اجتناب می‌نمايند و ايشان به حقيقت روزه توجهی ندارند و حاصلشان از روزه جز تحمل تشنگی و گرسنگی نيست. حضرت علی (عليه السلام) در نهج البلاغه می‌فرماید: «كم من صائم ليس له من صيامه الا الجوع و الظما» بسا روزه‌دارى كـه بـهره او از روزه‌اش گرسنگى است. (1)
  مرتبه‌ای بالاتر از اين مرتبه، روزه زبان است و آن عبارت از كنترل زبان از بيان كردن مطالب ناشايست است، لذا اجتناب از گناهانی چون سخن چيني، غيبت كردن، تهمت زدن، دروغ گفتن، علاوه بر پرهيز از خوردن و آشاميدن در زمان روزه داری، انسان را به مرتبه‌ای بالاتر از مرتبه روزه شكم می‌رساند.
  بالاتر از اين مرتبه از روزه روزه تمامي اعضا و جوارح از جمله دست و پا و چشم و گوش است. اين مرتبه از روزه كه فقط نصيب خواص می‌شود انجام هر فعل ناشايست و حرامی را از روزه دار مانع می‌شود. در حقيقت خواص در اين مرتبه می‌بايست از هر گناهي چون نگاه حرام، صوت حرام و فعل حرام خود را حفظ كند. امام علی (عليه السلام) می‌فرمايد: «روزه تـن عـبـارت اسـت از خـوددارى با اراده و اختيار از خوردن غذاها به انگيزه ترس ازكيفر و رغـبـت بـه ثـواب و روزه نفس عبارت است از نگهداشتن حواس پنجگانه از ديگر گناهان و خالى كردن دل از همه عوامل بدى.» (2)
  حضرت زهرا (سلام الله عليها) می‌فرمايد: اگر روزه دار زبان و گوش و چشم و اعضا و جوارح خود را نگه ندارد، روزه به چه كار او مى‌آيد؟» (3)
  اما بالاتر از همه اين مراتب روزه، روزه قلب است كه اوج نورانيت روزه و جزء بالاترين مراتب تقواست.
  و آن مواظبت خود از فكر و انديشه گناه است.امير مومنان علي (عليه السلام) می‌فرمايد: «صيام القلب عن الفكر في الاثام افضل من صيام البطن عن الطعام» (روزه دل از انديشه گناهان، برتر از روزه شكم از خوردن و آشاميدن است) (4)
  امام صادق در روايتی می‌فرمايد: موسى بن عمران به شما امر كرد كه زنا نكنيد و من شما امر می‌كنم كه فكر زنا را در خاطر نياوريد چه رسد بعمل زنا زيرا آنكه فكر زنا كند مانند كسى است كه در عمارت زيبا و مزينى آتش روشن كند دودهاى تيره آتش زيبائي‌هاى عمارت را خراب می‌كند اگر چه عمارت آتش نگيرد يعنى فكر گناه خواه ناخواه در قلب مردم تيرگى ايجاد می‌كند و بصفا و پاكى دل آن‌ها ضربه می‌زند و لو عملا مرتكب آن گناه نشوند. (5)
  امام سجاد (عليه السلام) در دعاى خود به هنگام حلول ماه رمضان می‌فرمود: به وسيله روزه اين ماه ياريمان ده تا اندام‌هاى خود را از معاصى تو نگه داريم و آنها را به كارهايى گيريم كه خشنودى تو را فراهم مى‌آورد، تا با گوشهايمان سخنان بيهوده نشنويم و با چشمانمان به ديدن چيزهاى لهو نشتابيم و تا دستانمان را به سوى حرام نگشاييم و با پاهايمان به سوى آن چه منع شده ره نسپاريم و تـا شكمـ‌هايمان جز آن چه را تو حلال كرده‌اى در خود جاى ندهد و زبانهايمان جز به آن چه تو خبر داده‌اى و بـيان فرموده‌اى گويا نشود و رنج نكشيم جز براى آن چه به پاداش تو نزديک مى‌كند و به جا نياوريم مگر چيزى را كه از كيفر تو نگه مى‌دارد.


  منابع:
  1). (نهج البلاغه، حكمت 145).
  2). (ميزان الحکمه، ج7، ص 3209).
  3). (ميزان الحكمه، ج7 ص 3211).
  4). (ميزان الحكمه، ج7 ص 3210).
  5). (الحديث، روايات تربيتى، ج‏ 2، ص 116).


  در پناه ایزد منان باشید.

  ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ در ساعت ۰۴:۲۰ دلیل: ویرایش ویراستار جمع‌بندی‌ها

 10. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۳/۱۷, ۱۴:۳۱ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود