جمع بندی ترک رذائل اخلاقی

تب‌های اولیه

113 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ترک رذائل اخلاقی

سلام و عرض ادب
:: برای ترک هر رذیله ی اخلاقی ، چه نکاتی رو باید مد نظر داشته باشیم؟
:: چه کارهایی رو باید انجام بدهیم ؟
:: چه مدت باید به خودمون مهلت بدهیم ؟ آیا اصلا باید مهلت برای خودمون تعیین کنیم؟
:: در طول مدت مبارزه با هر رذیله ، چه موارد دیگری رو باید در ذهن داشته باشیم؟
:: رذائل رو باید یک به یک ترک کنیم یا اینکه در هر حال با همه مبارزه کنیم و همه اونها رو یکجا ترک کنیم؟

با تشکر

کارشناس بحث : استاد

مشکاة;250701 نوشت:
برای ترک هر رذیله ی اخلاقی ، چه نکاتی رو باید مد نظر داشته باشیم؟

با سلام و عرض ادب
اولین نکته در باب ترک رذائل ،شناخت صحیح آنها و مصادیق آنهاست مثلا در باب غیبت ،اول باید تعریف غیبت و مصادیق آن و مجوزات آنرا درست و کامل شناخت و بعد اقدام به ترک آن کرد تا دچار افراط و تفریط نشویم.بعد هم باید عواملی که باعث بروز بیشتر آن رذیله می شود را شناخته و آنرا از بین برده یا از آن پرهیز کرده و یا کنترلش کنیم؛باز هم در همان مثال غیبت ،در بررسی خودمان متوجه می شویم که نشست و برخاست با فلان افراد هر بار ما را به غیبت می اندازد لذا یا رفت و آمد را قطع می کنیم، یا کمترش کرده و در هنگام ورود به جمع در باب غیبت با بیان نرم تذکر می دهیم.
مشکاة;250701 نوشت:
چه کارهایی رو باید انجام بدهیم ؟

یکی از بهترین روشها در ترک رذائل و کسب فضائل،مرابطه است.
مرابطه چیست؟مرابطه به مجموع چند کار گفته می شود:
مشارطه:شرط روزانه که اگر فلان کار را کردم(مثلا غیبت) فلان چیز جریمه ام باشد.(جریمه باید در توان فرد و در عین حال برای نفسش سخت باشد؛ حتی ندیدن فیلم مورد علاقه هم می تواند جریمه باشد.)
مراقبه:در طول روز مراقب شرط خود باشد؛برای اینکار می تواند از یادآور هم استفاده کند(مثلا زدن ضربدر روی دست)
محاسبه:در انتهای روز اعمال آن روزش را بررسی کند که آیا آن مورد مشروط را انجام داده یا نه؟
معاتبه:اگر در آن مورد مشروط خطا کرده بود،خود را با آنچه شرط کرده مجازات کند.
نکته:در بسیاری از امور می توان اینکار را انجام داد.
مشکاة;250701 نوشت:
چه مدت باید به خودمون مهلت بدهیم ؟ آیا اصلا باید مهلت برای خودمون تعیین کنیم؟

کاملا بستگی به اراده خود فرد دارد، ولی برای اطمینان از ملکه شدن حالت ترک رذیله یا ملکه شدن یک فضیلت 40 روز را باید در آن مورد مراقبت و دقت إعمال شود.
مشکاة;250701 نوشت:
در طول مدت مبارزه با هر رذیله ، چه موارد دیگری رو باید در ذهن داشته باشیم؟

مهمترین چیزی که باید در ذهن داشت اینست که دائما به خود تذکر دهیم که اگر توفیقی هم هست همه از جانب پروردگار متعال است و اگر او عنایت نکند من نمی توانم کار را به سر انجام برسانم.به تعبیری دیگر دائما اخلاص را به خود تذکر دهیم و همین ترک رذیله هم برای قرب به خدا باشد نه مثلا محبوبیت بین مردم.
مشکاة;250701 نوشت:
رذائل رو باید یک به یک ترک کنیم یا اینکه در هر حال با همه مبارزه کنیم و همه اونها رو یکجا ترک کنیم؟

این مطلب نیز بستگی به اراده فرد دارد و می تواند در مورد چند رذیله با هم این کارها را شروع کند.

اما شاهراهی وجود دارد که به هر میزان که انسان موفق به تحصیلش شود،هم رذائلش کمتر و کمتر می شود،هم قربش بیشتر و بیشتر می شود؛ این که این شاه راه چیست؟ این زمان بگذار تا وقت دگر. . . .
تا دوستان چقدر مشتاق باشند و پی گیر.
ابهامی بود در خدمتم.

سلام
ممنونم از پاسخ تون.

استاد;251453 نوشت:
اولین نکته در باب ترک رذائل ،شناخت صحیح آنها و مصادیق آنهاست

اگر ممکنه راهکار یا منابعی برای مطالعه و شناخت رذائل معرفی بفرمائید.

استاد;251453 نوشت:
مهمترین چیزی که باید در ذهن داشت اینست که دائما به خود تذکر دهیم که اگر توفیقی هم هست همه از جانب پروردگار متعال است و اگر او عنایت نکند من نمی توانم کار را به سر انجام برسانم.به تعبیری دیگر دائما اخلاص را به خود تذکر دهیم و همین ترک رذیله هم برای قرب به خدا باشد نه مثلا محبوبیت بین مردم.

یعنی قبل از هر کار ، اخلاص رو در خودمون بالا ببریم؟

استاد;251453 نوشت:
این زمان بگذار تا وقت دگر. . . . تا دوستان چقدر مشتاق باشند و پی گیر.

رذائل اخلاقی ریشه در همدیگر دارند و مسبب هم میشوند و ...
برای همین به نظرم میرسه در چنین شرایطی سخته که رذائل رو یک به یک ترک کنیم. چون ممکنه رذیله ای ترک بشه اما ریشه و سبب اون باقی باشه!
ممنون میشم در این مورد هم صحبت کنید.
مشتاقانه منتظر ادامه فرمایشات شما هستم.

مشکاة;251454 نوشت:
اگر ممکنه راهکار یا منابعی برای مطالعه و شناخت رذائل معرفی بفرمائید.

1 -کتاب گناهان کبیره؛ اثر شهید آیت الله سید عبدالحسین دستغیب
2 -کتاب اخلاق شبر؛اثر مرحوم آیت الله سید عبد الله شبر؛ترجمه محمد رضا جباران
3 -کتاب معراج السعادة؛اثر مرحوم ملا احمد نراقی
4 -کتاب بهشت اخلاق؛ اثر مصطفی نیلی پور
مشکاة;251454 نوشت:
یعنی قبل از هر کار ، اخلاص رو در خودمون بالا ببریم؟

قبل شروع به ترک،کار روی اخلاص لزومی ندارد،در مسیر ترک رذائل به مواردی که عرض شد توجه داشته باشید که از غرور و عجب هم مصون می مانید.
مشکاة;251454 نوشت:
رذائل اخلاقی ریشه در همدیگر دارند و مسبب هم میشوند و ... برای همین به نظرم میرسه در چنین شرایطی سخته که رذائل رو یک به یک ترک کنیم. چون ممکنه رذیله ای ترک بشه اما ریشه و سبب اون باقی باشه!ممنون میشم در این مورد هم صحبت کنید.

برای اینکه چنین مشکلی پیش نیاید؛اهمیت قضیه شناخت کافی بیشتر مشخص میشود، زیرا با شناخت صحیح فهمیده می شود که کدام رذائل متوقف بر یکدیگر هستند.مثلا فحاشی زائیده غضب است؛ پس با کنترل غضب ،فحاشی کاملا از بین می رود.
اون شاه راه هم به موقع عرض می شود؛بگذارید ببینیم دوستان چقدر مشتاق هستند.
هر سخن جائی و هر نکته مکانی دارد؛ اگر این مطلب مراعات نشود حرف ضایع می شود.

استاد;251468 نوشت:

تشکر از شما.
دوستانی که مشتاق این بحث هستند ؛ ما منتظریم...

سلام و عرض ادب
از سرکار مشکاة بخاطر سوالات خوبشان و از جناب استاد بزرگوار بخاطر مطالب مفیدشان تشکر میکنم.
بنده شخصا مشتاق استفاده از بیاناتتون هستم.

یا الله
سلام و عرض ادب
با تشکر از استارتر تاپیک و جناب استاد بزرگوار:Gol:

نقل قول:

ما که خیلی مشتاق هستیم
ان شا الله که همگی با کمک شما استاد محترم بتوانیم به ترک رذایل اخلاقی به روش صحیح بپردازیم.
در گروه کاربران بی ادعا هم چون به بحث ترک رذیله ی اخلاقی پرداخته شده،برای همگروهانمان هم بحث خیلی مفیدیست،اطلاع رسانی شده ،دوستان برای استفاده از بیانات مفید شما حتما به این تاپیک خواهند آمد.
منتظر شاه راهتان هستیم استاد!
یا حق

استاد;251453 نوشت:

این که این شاه راه چیست؟ این زمان بگذار تا وقت دگر. . . .
تا دوستان چقدر مشتاق باشند و پی گیر.
ابهامی بود در خدمتم.

بسم الله
استاد بنده هم مشتاقم هرزمان صلاح ديديد بفرماييد

با سلام خدمت همه مشتاقان معارف اهل بیت علیهم السلام
آنچه که از آن به عنوان شاه راه تعبیر کردم، چیزی است که بعد از سالها تحصیل در حوزه و همچنین تحقیقات شخصی در باب اخلاق و سیر و سلوک و عرفان به آن رسیده و یقین به تاثیر گذاری آن دارم.
همچنین در سالهای تبلیغ این راه را به مشتاقان ارائه کرده و پی گیر اثر آن بوده ام(چیزی شبیه تحقیقات میدانی روانشناسان)، و خدا را شاهد می گیرم در این ماه پر برکتش که کسی وارد این مسیر و متحلی به این فیض عظیم نشد جز اینکه به تعبیری کوتاه زندگیش در تمام ابعاد تغییر کرد. زیرا چون که صد آید نود هم پیش ماست.
اما این شاه راه چیزی نیست مگر توحید.
انسانی که مراتب توحید را حائز می شود و موحد تر می شود و ذرات و غبار شرک را از تمام شئون وجودیش دور می کند اگر رذائل مختلفی هم داشته باشد در پرتو توحید همه رذائل از بین خواهد رفت.
اگر متکبر باشد با توحید می یابد که اگر برای خود استقلالی قائل باشد در واقع موحد نیست بلکه به همان مقدار مشرک است.
اگر عجب دارد با توحید(توحید افعالی) متوجه می شود که اعمال رفتارش به اراده مستقل او نبوده است و خواست او در طول اراده الهی بوده و اگر خدا توفیق نمی داد خیری از او صادر نمی شد.
اگر غرور دارد با توحید(عظمت پیدا کردن خدا در نظرش به علت شناخت صحیح)خودش را چیزی نمی بیند که به آن افتخار کند.
اگر اهل غیبت و تهمت است با توحید و درک عجز خود و دیگران سعی در غیبت از دیگران به علت احساس ذلت خود و بالاتر بودن دیگران نمی کند،با تهمت زدن عقده های درونیش را سرپوش نمی گذارد.(تمام دلیل غیبت و تهمت عقده حقارت نیست،صرف مثال است).
و قس علی هذا(باقی موارد نیز قابل تبیین است)
البته ورود به این راه منافاتی با مرابطه و کار روی یک یا چند رذیله ندارد،خصوصا بحث شناخت گناهان و رذائل که در راه توحید نیز لازم است.ولی می توان در کنار انجام آن راه ها این مسیر را نیز پی گرفت که حقیقتا فیض عظمی است.رزقنا الله
عیب آن مسیر به تنهائی اینست که هم خیلی طول می کشد و هم گاهی اوقات برخی رذائل که ترک می شود انسان تازه در دام رذیله دیگری می افتد؛مثلا چند رذیله را ترک کرده گرفتار عجب می شود که از همه خطرناک تر است.
اما کسی که توحید را نیز پی گیر باشد هم در ترک رذائل موفق تر است چون بنیان و بنان اعتقادیش محکم است و هم فضائلی را در طی مسیر کسب می کند. عرض شد که :چون که صد آید نود هم پیش ماست.
توحید روش خاص اخلاق اسلامی است و بنده از آن و چند مسأله دیگر در اخلاق تعبیر به هنر اعلای اخلاق اسلامی می کنم.
تا یار که را خواهد و میلش به که باشد.
پرتو توحید هر چه قوی تر شود چیزی از نفس اماره باقی نمی گذارد که محل و موضوع برای رذائل باشد.
تا چه مقبول افتد.

سلام و عرض ادب
طی طریق توحید به چه صورتی هست؟

استاد;251858 نوشت:
انسانی که مراتب توحید را حائز می شود و موحد تر می شود و ذرات و غبار شرک را از تمام شئون وجودیش دور می کند اگر رذائل مختلفی هم داشته باشد در پرتو توحید همه رذائل از بین خواهد رفت.

سلام
خیلی تشکر میکنم از مطالب خوب شما و بسیار ممنونم که ما رو بهره مند کردید.

بنده مدتی این سؤال در ذهنم بود که شهدای ما چگونه ره صد ساله رو یک شبه طی کردند و در نوجوانی عارف شدند؟
پس علتش همین بوده که شرایط جبهه اونها رو به این مرتبه از توحید می رسونده و برخی به یک باره تغییرات روحی عظیم رو تجربه می کردند و لایق شهادت می شدند.درسته؟

سلام و درود :Gol:

عرشیان;251861 نوشت:
طی طریق توحید به چه صورتی هست؟

به صورت مال رو هست ! ماشین رو و هوایی هم میشه این راه رو پیمود :khaneh: هوایی کلاسش بیشتره :Nishkhand::Narahat az:

از شوخی که بگذریم توی زندگی عرفا که بنگریم می بینیم بعضی ها یک شبه خیلی از مراحل و طی کردند ! وبعضی ها هم سال ها زحمت کشیدند تا بجایی رسیدند! دقیقا مصداق همون طنز بنده که اول نوشتم عرض کردم:Narahat az:

تازه طرف (یکی از علمای یک شهر بزرگ) سالها تلاش کرده به درجاتی رسیده و چشم برزخیش باز شده ! اونوفت یک عارفی پیدا می شه و با یک جمله بهش حالی میکنه که راهو خطا رفته!

یه شعرم واستون بسرایم که حجت و برتون تمام کنم :Nishkhand: :

تا یار چه خواهد و میلش به چه باشد
از بخت بلند است
گر پیمودن ره هوایی باشد:khaneh:

شاد و سلامت باشید:Gol:

یا علی

از مطالب بسیار ارزنده و عالی جناب استاد در طرح مطالبی پیرامون حقیقت توحید و تاثیر شگفت آن در خودشناسی و خودسازی کمال تشکر و قدردانی را دارم. خداوند ایشان را برای خانواده محترمشان و برای همه ما اسک دینی ها محفوظ و ماجور بدارد. توفیقات روز افزون ایشان را از خداوند متعال مسالت دارم.

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

آنکس که تو را شناخت جان را چه کند؟
اهل و عیال و خانمان را چه کند ؟

دیوانه کنی هر دو جهانش بخشی !!!
دیوانه ی تو هر دو جهان را چه کند ؟

حق یارتان :Gol:

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

قصدم دخالت در بحث نیست که صدای اعتراض برخی دوستان را از همین جا شنیدم .
برگ سبزی است تحفه ی درویش :Gol:
تنها یک مطلب یاد آوری اش خالی از لطف نمیباشد وآن هم این است که درمرجله ی شناخت چند نکته اساسی راباید مد نظر داشت اول اینکه بعد از مرحله ی شناخت رزایل باید بلافاصله به شناخت فضایل پرداخته شود که ذهن آدمی هرگز خالی از شناخت نمیتواند باشد .مگر اینکه شیطان در هر لباسی آن را تسخیر نماید . ذهن که از رزایل خالی شد باید با فضایل چایگزین شود . وهیچ فضیلتی بالا تر از شناخت خق نمیتواند شیطان را در این زور آزمایی شکست دهد وشناخت حق به توحید ذاتی خداوند ملحق است وتوحید ذاتی خداوند بنده را تا مرتبه ی رضا ی خلق از مخلوق وانشاءالله مخلوق از خلق ارتقا میدهد .

حق یارتان :Gol:

[="Tahoma"][="Navy"]

مشکاة;251874 نوشت:
سلام
خیلی تشکر میکنم از مطالب خوب شما و بسیار ممنونم که ما رو بهره مند کردید.

بنده مدتی این سؤال در ذهنم بود که شهدای ما چگونه ره صد ساله رو یک شبه طی کردند و در نوجوانی عارف شدند؟
پس علتش همین بوده که شرایط جبهه اونها رو به این مرتبه از توحید می رسونده و برخی به یک باره تغییرات روحی عظیم رو تجربه می کردند و لایق شهادت می شدند.درسته؟

کلمه عارف را در میان عرف الان اجتماع معنائی است که با معنای حقیقی آن فرقهائی دارد.
از این مطلب که بگذریم،یکی از عوامل رشد آنچنانی شهدا همین مطلب بوده است و جنابعالی به درستی تشخیص داده اید.
در مورد توحید هم اگر توفیق رفیق بود مطالبی عرض خواهد شد.[/]

مشکاة;251874 نوشت:
[=times new roman]سلام
[=times new roman]خیلی تشکر میکنم از مطالب خوب شما و بسیار ممنونم که ما رو بهره مند کردید.

[=times new roman]بنده مدتی این سؤال در ذهنم بود که شهدای ما چگونه ره صد ساله رو یک شبه طی کردند و در نوجوانی عارف شدند؟
[=times new roman]پس علتش همین بوده که شرایط جبهه اونها رو به این مرتبه از توحید می رسونده و برخی به یک باره تغییرات روحی عظیم رو تجربه می کردند و لایق شهادت می شدند.درسته؟

[=b nazanin]سلام علیکم
[=b nazanin]رزمندگان نخستین دفاع مقدس همان هایی بودند که در مرداب فساد رژیم منحوس پهلوی فرو نرفتند و با حفظ تقوا، «اکرمکم عند الله» شدند و طبیعی بود که شهادت مزدشان باشد تا به مقام «عند ربهم یرزقون» برسند.
[=b nazanin]آنها، جبهه ها را مملو از معنویت کردند. جهان به چشم خود جبهه جنگ زیاد دیده است، ظاهر جبهه ها خیلی با هم فرق نمی کند. جبهه خودش کسی را نمی سازد. این مخلَصین هستند که محیط را آماده پاک شدن می کنند.
[=b nazanin]این که گفته شود، جبهه ها شهدای نخستین جنگ را تربیت نمودند، شاید حرف درستی نباشد. بلکه باید گفته شود:
[=b nazanin]«این شهدا بودند که جبهه را ساختند»
[=b nazanin]و بعد دیگران آمدند و از این خرمن توشه گرفتند و جبهه ها آنها را ساخت و در ادامه خون مجموع شهداء بالنگی انقلاب اسلامی را تضمین نمود.

[=B Nazanin]در این تاپیک از شما استفاده خواهیم کرد:
http://www.askdin.com/thread20998.html#post252022

از استاد ممنونم
استاد اگه میشه بیشتر در مورد توحید توضیح بدین و اینکه چگونه از توحید در مسیر ترک رذائل اخلاقی و تذهیب نفس باید استفاده بشه

سلام
جناب استاد ما بی صبرانه منتظریم!

[="Tahoma"][="Navy"]به نام أحد صمد
چه بگویم در مورد حقیقتی که وادی حیرت است و داخل شدن در آن لذت علی الدوام است
چه بگویم در مورد بنیانی که بنانش استحکام تمام محکمات است
چه بگویم در مورد عشقی که لذت شرب مدام است
چه بگویم در مورد معرفتی که اساس رسالت است که رسول اعظم فرمود قولوا لا إله إلا الله تفلحوا
چه بگویم در مورد طوری که موساها را حیران کرد و مدهوش خود کرد که (خرّ موسی صعقا)
چه بگویم در مورد وادی ای که جزء فقر خود در آن نمی یابی و جزء دوست نمی بینی
چه بگویم در مورد نوری که چون تجلی کند همه انانیت ها را برچیند؛ همگان بینند که فانی در اویند
چه بگویم در مورد صوری که چون اسرافیل حق در آن بدمد،همه منیت ها بمیرند و تجلی کند إنی أنا الله و بگوید لمن الملک لله الواحد القهار
توحید اکسیر اعظم حق است؛بارگاهیست که چون در آن اذن ورودت دهند همه اش نور وصفا بینی،همه عشق و وفا بینی ،شرّ و پلیدی در نگاه تو نیاید ؛مگر نشنیده ای که ما رأیت إلا جمیلا

ادامه دارد . . . . . . .[/]

[="Tahoma"][="Navy"]اینست وادی توحید که هر خیری بینی از آن است
هر کمالی در اوست؛بلکه مطلق کمالست
توحید دردانه معرفتی است که حق با تمام عشقش او را به خاکیان تعلیم داد تا همراه او شوند
توحید مجمع فضائل است؛عاشق و عاقل و سالک و عابد در مقام توحید هیچ اند و به هیچ بودن خود می بالند که الفقر فخری
در مقام توحید ،رسول عشق مدام رب زدنی فیک تحیرا گوید که حیرت لذت دائمی است
توحید وادی جولان میر عشق علی عالیست،او که ولایتش راه رسیدن به توحید است

حال که این مطالب را شنیدید اگر مرد این راهید،آستین شوق را بالا زنید و وضوئی از چشمه عشق بگیرید که چهار تکبیر زنید بر دنیا و نفس و شیطان و جهل، و مردانه وارد این راه شوید.

اگر مرد رهی بگو یا علی. . . . . .

در شب قدر توحید را بخواهید؛علم به توحید را ،حقیقت توحید را ؛موحد شدن را؛ زیرا که توحید سیمرغیست که شکار هر کسی نشود
اگر قسمت بود این کمترین به تمام معنا،وسیله ای بشود از جانب آن واحد صمد تا عرایضی را فقط طوطی وارد خدمتتان عرض کنم.
شاید حضرتش این بیچاره را نیز راه داد و از این اکسیر عظمی جرعه ای او را نوشاند.
علی الحساب شب قدر را دریابید تا یار که را خواهد و میلش به که باشد.
دوستان همکار برای دیگر عزیزان اطلاع رسانی کنند.[/]

با عرض سلام
طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق ان شاءالله
از مطالب زیبا و مفیدتون بسیار متشکرم
نقش توحید در ترک رذائل انکار ناپذیره
و همینطور نقش معاد
آیا میشه گفت که اگر کسی به اصول دین اعتقاد کامل و صحیح داشته باشه سمت گناه نمیره ؟
چون برای عدل و نبوت و امامت هم میشه توضیحی داد که اعتقاد صحیح به اونها میتونه در ترک رذائل کمک کنه .

سلام
بنظر من تو امر ترک رذیلت ها باید دو عامل مهم رو رعایت کنیم
یکی عامل جسمی و یکی هم عامل ذهنی
شاید در کمتر جایی از این مورد صحبت شده
بیشتر عارفان کسانی که دوست دارن به درجاتی از معنویت و کمال برسن و در عین حال رذیلت های اخلاقی خودشون رو هم بذارن کنار بیشتر یکی از دو عامل بالا یعنی موارد جسمی رو رعایت می کنن ولی از لحاظ ذهنی خیلی کم بهش بها می دن
معنویت از خود انسان شروع می شه و به خدا می رسه یعنی تا زمانی که نتونیم خودمون رو بشناسیم خدا رو هم نخواهیم شناخت
خیلی موقع پیش اومده یه عارف میاد از گناه و مورد اخلاقی خودش توبه می کنه ولی بعد چند ماه دوباره بر میگرده سر خونه اول این بخاطر اینه که عامل ذهنی رو انجام نداده
از لحاظ جسمی مثل روزه گرفتن مثل نماز خوندن مثل قران خوندن رو انجام داده ولی همین موارد رو واسه ذهن خودش انجام نداده
دلیل عدم ترک یه رذیلت اخلاقی هم همینه
زمانی که یه مورد اخلاقی رو انجام می دیم این مورد در ذهن ما ثبت می شه و وقتی به عادت شد این بعنوان یه عمل در ذهن و ضمیر درونی ما ثبت می شه
از انجایی که این ضمیر درونی قدرتش میلیون برابر قدرت جسمی ما هست پس از این به بعد دستور دهنده اصلی این ضمیر و درون ماست
زمانی که می خواهیم یه رذیلتو ترک کنیم و مدام نمی تونیم و هی زجر آور می شه و در اخر هم بعد از مدتی اون گناه یا مورد اخلاقی رو انجام می دیم مشکل از جسم ما نیس ،مشکل از ذهن ماست ،جسم ما توانایی مقابله با ضمیر درونی ما که قدرتش میلیون برابر جسم ما هست رو نداره
هر چند که جسم می خواد انجام نده ولی ضمیر وجودی انسان می گه این مورد درون من ثبت شده و چون قدرت من میلیون برابر توست پس باید انجام بدی
دوستان عامل ذهنی خیلی مهمه باور بفرمایید 90درصد تمامی ترک ها تمامی پیشرفت های معنوی در همین مورد نهفته هست پس رکن اصلی ترک علاوه بر خواست جسمی توجه به موارد ذهنی و ضمیر وجودی انسان هست
چه بسا بسیاری از بیماریهای مثل استمنا با توجه به این نکته و راهکارهای کاملا قابل حل می باشد
یا علی

[=Times New Roman]بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب وتسلیت ایام شهادت حضرت علی علیه السلام

از استاد گرامی به خاطر مطالب زیبا و ارزنده شون و از کاربران محترم به خاطر شرکت در بحث بسیار ممنونم.:Gol:
مسلما حضور شما در تاپیک و شرکت در بحث موجب غنای بیشتر مطالب و بهره مندی بیشتر میشه.
( دوستان پست هایی که قبلا بود حذف نشده! ضمن تشکر ، با اجازتون به اینجا منتقل شده )

استاد;254111 نوشت:
اینست وادی توحید که هر خیری بینی از آن است

[=Times New Roman]بنده دو تا سؤال داشتم. که همین جا مطرح می کنم . شما پاسخ رو هر جای بحث که مناسب دیدید بفرمائید.
اولین سؤال اینکه چه ارتباطی بین معرفت ، محبت و اطاعت خداوند وجود داره؟
آیا هر سه ی اینها موجب یکدیگر میشوند یا اینکه برخی ارتباطات ، یک طرفه است؟

[=Times New Roman]و دومین سؤالم هم اینه که تا جایی که بنده اطلاع دارم ، مضامین زیارت جامعه کبیره دربردارنده یک دوره درس امام شناسی است و معرفت ما رو نسبت به امامان معصوم علیهما السلام بیشتر میکنه.
در بین دعاها ، کدام یک درس خداشناسی دارند و به افزایش معرفت ما نسبت به حضرت حق کمک می کنند؟ آیا این معرفت همان معرفت
[=Times New Roman]ی ست که شما از آن صحبت می کنید؟

استاد;254111 نوشت:
توحید دردانه معرفتی است که حق با تمام عشقش او را به خاکیان تعلیم داد تا همراه او شوند

به نام علی اعلی

سلام و عرض تسلیت به مناسبت سالروز شهادت مولی الموحدین امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام)

ضمن تشکر از سرکار مشکاة بابت ایجاد چنین تاپیکی و نیز سپاسگازری از جناب استاد عزیز

واقعا استفاده نمودیم

یکی از اساتید ما می گفت:
رسیدن به مقام یقین سخت نیست به شرط اینکه اعتقادات خودت رو درست کنی و طبق همون عمل کنی.

استاد;254111 نوشت:

کاش این مطالب ادامه یابد و دوستان « یا علی » وار پیگیر و مصر باشند که ما « یا علی » گفتیم

یا علی :Gol:

[="Tahoma"][="Indigo"]

یا علی
[/]

گمانم ابن ملجم(لعنت الله علیه) هم یا علی گفت . . . . . . . .:geryeh::geryeh::geryeh:

یاعلی:Gol:

استاد;254111 نوشت:

یا علی ( علیه السلام) ...

[="green"]سلام
منم بی صبرانه منتظرم!
یا علی...[/]

یا علی

سلام علیکم
قدری دیگر گذشت،امید که قدرش را دانسته باشیم
پیغامهائی به بنده داده شد که احساس کردم ضرورت بحث هنوز برای برخی دانسته نشده است،لذا توضیحاتی ارائه می شود.
اینکه در مورد توحید تعبیر به شاه راه کردیم و در وصفش عرایضی تقدیم کردیم برای این بود که در میان معارف الهی اعم از معاد و نبوت و امامت و دیگر معارف لازم،نخ تسبیح و مرجع(محل رجوع،نقطه اتِکا)توحید است و تا خداشناسی و معرفت به خدا نباشد معارف دیگر قابل طرح نیستند و در واقع اثر ندارند؛
شما اگر معرفت توحیدی نداشته باشید به چه دردتان می خورد که معادی باشد یا نه؟امامتی باشد یا نه؟لذا توحید شریفترین معارف است و اگر درست تبیین شود همه معارف دیگر را نیز با خود دارد،یعنی زمینه اثبات همه مسائل توحید است.
بنده به کرّات تجربه کرده ام که اشخاصی در بسیاری مسائل مشکل داشتند،ریشه اش مشکل در توحید بوده است.بارها از این راه وارد شدم و بحث را به این سمت برده ام (البته به قول حضرت آیت الله جوادی آملی حفظه الله:کار ما رساندن حرف از دولب به گوش مردم است،از گوش تا قلب کار خداست)و دیده ام اصل که حل شد،مشکل را حل کردن زحمت چندانی ندارد.
بیشتری مردم با اصل معاد عبادت می کنند و اگر صحبت از بهشت و جهنم نباشد خیلی کاری نمی کنند،و این واقعیتی است که اگر نگاه دقیقتری به اطراف خودمان بیندازیم،می بینیم که چنین است.
ولی ببینید،امام امیرالمومنین علیه السلام را،می فرماید:من خدا را از خوف جهنم و طمع بهشت عبادت نمی کنم،بلکه خدا را عبادت می کنم چون او را لایق عبادت یافتم.
این یعنی نگرش توحیدی، این نوع نگرش را چند درصد مردم دارند؟
اگر این نگرش کمال نبود،مولا چنین حرفی نمی زد،پس ما باید دنبال چنین کمالی باشیم.
(جواب یکی از سوالات سرکار مشکاة)اگر سراغ خطبه یا بیان توحیدی هم بگردید بیشترین مطلب توحیدی را در میان ائمه اطهار علیهم السلام جناب مولا علی علیه السلام دارند،شاید یکی از دلایلش این باشد که چون توحید اصل است و مقدم بر همه معارف است لذا اولین امام بیشتر به آن پرداخته اند.

ادامه دارد . . . . . .

اگر بگویم تمام بحثهای اعتقادی و اخلاقی به نحوی با توحید رابطه دارند،یقین بدانید بیراه نگفته ام.
منتها اصلاح توحید و برهان کامل بر آن اقامه کردن زحمت دارد،همه افراد که در یک سطح معرفتی نیستند،آنچه که من در همه این سالها آموخته ام از فقه و اصول و کلام و منطق و فلسفه و تفسیر و اخلاق و روانشناسی ،به یقین می گویم بیان فلسفه را در تبیین توحید هیچ کدام از علوم دیگر ندارند.
با عقل است که توحید دقیق تبیین شده و به جان می نشیند و آنوقت که روایات توحیدی مولا را می خوانی می فهمی یعنی چه!!
وقتی روایت امام محمد باقر علیه السلام را می خوانی که می فرمایند:خدائی که شما می پرستید مخلوق اذهان شماست.(مضمون و تقریبا عین روایت)،می فهمی توحید کجای کار است؛ ما در ذهن خود چه ساخته ایم؟
عقل باید وارد معرکه شود و میان داری کند تا ببینید چه می شود.
خب حالا همه برویم فلسفه بخوانیم؟نه لازم نیست،ولی خواستم بدانید تبیین صحیح با کدام روش و از کدام علم است.
به همان علتی که گفتم(تفاوت سطح معارف)نمی شود سریع پیش رفت.
لذا باید چند کتاب معرفی شود و اگر دوستان قول بدهند مطالعه کنند،بنده عرض کنم و کم کم مطالبی عرض شود.
تا خداوند متعال چه خواهد و چه اراده کند.
لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم.

بسم الله
شرمنده استاد يه مسئله اي برام پيش امد:اين حديث از امام باقر سلام الله عليه كه فرموديداتفاقا فكر كردم منظور مذمت مردم است يعني خدايي كه شما ميپرستيد مخلوق اذهان شماست امابايد خداوند دردل شما رسوخ كند وبه تعبيري او راببينيد همانطور كه اميرالمومنين عليه السلام فرمودند من خدايي را كه نبينم عبادت نميكنم فكر كردم منظور رسيدن به اين هدف است.ميشه توضيحي بفرماييد

استاد;256458 نوشت:

لذا باید چند کتاب معرفی شود و اگر دوستان قول بدهند مطالعه کنند،بنده عرض کنم و کم کم مطالبی عرض شود.
تا خداوند متعال چه خواهد و چه اراده کند.
لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم.

به نام علی اعلی

سلام و عرض ادب
جناب استاد عزیز!

بفرمایید معرفی کنید
دوستان پیگیر هستند ان شاءالله

البته اگر طوری باشد که کتابها از مرحله سخت به اسان معرفی و مطالعه بشوند در پیشبرد کار راحت تر هست
گرچه ممکنه که زمان بیشتری گرفته بشه اما نمیشه که همینطوری و بدون علم و آگاهی وارد اینچنین وادی خطرناکی شد.

دوستان هنوز بر سر آن « یا علی » که گفتند هستند؟:Gig:

التماس دعا

:Gol: یا علی :Gol:

[="Tahoma"][="Navy"]

so'al;256460 نوشت:
بسم الله
شرمنده استاد يه مسئله اي برام پيش امد:اين حديث از امام باقر سلام الله عليه كه فرموديداتفاقا فكر كردم منظور مذمت مردم است يعني خدايي كه شما ميپرستيد مخلوق اذهان شماست امابايد خداوند دردل شما رسوخ كند وبه تعبيري او راببينيد همانطور كه اميرالمومنين عليه السلام فرمودند من خدايي را كه نبينم عبادت نميكنم فكر كردم منظور رسيدن به اين هدف است.ميشه توضيحي بفرماييد

با سلام و تشکر از سوال کننده محترم
منظور امام اینست که شما با ذهن خود حد و حدودی برای خدا ساخته اید،اگر منظورشان رسوخ به قلب و از این تعابیر بود ،می فرمودند بر طبق اعتقاد خود عمل کنید؛نه اینکه مذمت کنند که این خدا اصلا خدا نیست،خدائی که ما می پرستیم نیست،ما خدا را با قیودات و محدودیت های ذهن خود نساخته ایم،ما یک خدای پشت آسمان هفتم نساخته ایم.
الان اگر از شما بپرسند خدا کجاست؟چه می گوئید؟
خدا را محدود به مکان و زمان می کنید؟
در مورد ذات خدا و اسماء خدا و صفات خدا اگر مورد سوال قرار گیرید چه می گوئید؟
آیا به تعبیر امام باقر علیه السلام خدای شما محدود به ذهن شما و ساخته خود شما نیست؟
البته منظورم از شما شخص سائل نیست؛اکثری افراد مقصودم است.
تبیین توحید یعنی پاسخ به این سوالات از راه عقل و وحی.
[/]

بسم الله
سلام عليكم
پس يعني امام سلام الله عليه به علت عدم شناخت درست مردم رو مذمت كردن ديگه؟اينطور نيست؟

استاد;256468 نوشت:

خدا را با قیودات و محدودیت های ذهن خود نساخته ایم،ما یک خدای پشت آسمان هفتم نساخته ایم.

استاد نفهميدم بالاخره ساختيم يا نساختيم؟
استاد اون سوالاتي كه مطرح شده بايد پاسخ بديم يا براي تعريف موضوع بودوميخواهيد ادامه دهيد؟

[="Tahoma"][="Navy"]

so'al;256488 نوشت:
بسم الله
سلام عليكم
پس يعني امام سلام الله عليه به علت عدم شناخت درست مردم رو مذمت كردن ديگه؟اينطور نيست؟

استاد نفهميدم بالاخره ساختيم يا نساختيم؟
استاد اون سوالاتي كه مطرح شده بايد پاسخ بديم يا براي تعريف موضوع بودوميخواهيد ادامه دهيد؟

و علیکم السلام
عرض شد که کلام امام مذمت است و اینکه گفته شد ما چنین خدائی نساخته ایم،از زبان امام علیه السلام بود،امیدوارم واضح شده باشد.

اون سوالات هم در خلال بحث پاسخ داده شد.به شرط انجام مطالعه.[/]

استاد;256458 نوشت:
لذا باید چند کتاب معرفی شود و اگر دوستان قول بدهند مطالعه کنند،بنده عرض کنم و کم کم مطالبی عرض شود. تا خداوند متعال چه خواهد و چه اراده کند.

الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا ...

خدایا ما را جزء پایداران در دین قراره بده ...

یا علی (علیه السلام) ....

[="Tahoma"][="Indigo"]:Gol:یا علی
گفتیم هستیم...ان شالله هستیم تا پای جان
[/]

به نام او

با اجازه : :jangjoo:

[="SandyBrown"]یا علی[/] ، [="Orange"]یا علی[/] ، [="DarkOrange"]یا علی[/] ، [="Red"]یا علی[/]

یا حق

به نام او

از دوستان برای گذاشتن این مطلب عذر خواهی می کنم من در حدی نیستم که بخواهم مطلب بگذارم .:kharej:
خوب از استاد گرامی سوالی داشتم :
شما گفتید باید به توحید برسیم و کاملا این درست است . آیا برای پیشرفت بهتر اول باید رذیله شناسی کرد یا از همان اول باید دنبال [="Red"]توحید[/] بود ؟؟؟؟؟
ممنون از وقتی که می گذارید .

یا حق

استاد;256647 نوشت:

و علیکم السلام
نساخته ایم،از زبان امام علیه السلام بود،امیدوارم واضح شده باشد.
.

سلام
بله گرفتم...
پس فعلآ مطالعه كتاب؟

به نام او

so'al;256955 نوشت:
سلام
بله گرفتم...
پس فعلآ مطالعه كتاب؟

بله . فعلا کتاب هایی که [="red"]استاد [/]می فرمایند را می خوانیم و بعد که علم مان بالا تر از این سطح نازله رفت شروع به [="red"]مباحثه های قوی[/] می کنیم .
البته از[="red"] استاد [/]گرامی عذر خواهی می کنم که به جای ایشان مطلب گذاشتم .

یا حق

[="Black"][="mediumturquoise"]يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ[/]
به نام یار

سلام به دوستان
عذر خواهی از این که وسط بحث وارد شدم.
یه سوال داشتم.
استاد گرامی ادمی مثل من که هنوز توی خودشناسی خودش مونده و توی راه خودشناسی لنگ میزنه چطور میتونه خدا رو بشناسه و به توحید برسه ؟؟؟
ایا این طرح شما فقط برای کسایی هست که در راه خودشناسی به یه جاهایی رسیدن یا نه برای عموم؟ و اگه برای عموم هست ، خودشناسی مقدمه یا توحید؟؟؟

ممنون[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سلام بر کاربران صادق و مشتاقان معارف الهی
دوستان گرامی جناب عصا و غار نشین اگر بر بنده منت گذارند و تمامی پست های حقیر در این تاپیک را دوباره و با دقت مطالعه کنند جواب سوالات خود را می گیرند.
در ضمن با مطالعه کتابها این روند برای عموم مناسب می باشد.
[/]

به نام او

ممنون از جناب استاد :
اگر می خواهیم رذیله های اخلاقی را ترک کنیم به یک یار نیاز داریم چون خودمان کع نمی توانیم بعضی از رذایل را در خودمان ببینیم و یار باید یاری باشد که بتواند رذیله ها را در ما ببیند و به ما گوشزد کند .
از استاد گرامی می خواهم نظر خود را درباره ی این مطلب بگویند . و همچنین کاربران گرامی .

یا حق

[="Tahoma"][="Navy"]

عصا;257207 نوشت:
به نام او

ممنون از جناب استاد :
اگر می خواهیم رذیله های اخلاقی را ترک کنیم به یک یار نیاز داریم چون خودمان کع نمی توانیم بعضی از رذایل را در خودمان ببینیم و یار باید یاری باشد که بتواند رذیله ها را در ما ببیند و به ما گوشزد کند .
از استاد گرامی می خواهم نظر خود را درباره ی این مطلب بگویند . و همچنین کاربران گرامی .

یا حق

خدمتتان عرض شد که چون که صد آید نود هم پیش ماست.
مزیت توحید همین است که درمان رذائل است چه خودت بدانی یا ندانی.
[/]

به نام او

استاد;257212 نوشت:
[="tahoma"][="navy"]
خدمتتان عرض شد که چون که صد آید نود هم پیش ماست.
مزیت توحید همین است که درمان رذائل است چه خودت بدانی یا ندانی.
[/][/]

ممنون از جواب سریع و دقیقتان :
برای توحید ما باید استادی هم داشته باشیم می شود به جز کتاب استاد هم معرفی کنید . ممنون .
و راستی ما منتظر کتاب های مد نظر شما هستیم . سر[="red"] یا علی[/] هستیم .

یا حق

باسلام خدمت استاد گرامی،جزاکم الله خیرا

این بنده به شخصه بسیار بسیار بسیار استفاده کردم،خداوند متعال حفظتان کند

گفتا حضور دلبر مفتاح مشکلاتست
خرم دلی که باشد پیوسته در حضورش
هاتف اصفهانی

[="Tahoma"][="Navy"]با سلام
اما در مورد مطالعه:
در مطالعه کردن دو روش عمده وجود دارد:
1-کتابی را کامل بخوانیم یا آثار یک نویسنده را کامل بخوانیم.
2-در مورد یک موضوع چند کتاب را به ترتیب بخوانیم؛این روش موسوم به روش مطالعه محققین است.

کتاب های که لازم است در این مسیر مطالعه شود از این قرار است:
1-توحید اثر شهید سید عبدالحسین دستغیب.
2-توحید اثر استاد مطهری.
3-قسمت خداشناسی کتاب آموزش عقاید آیت الله مصباح یزدی.
کتابهای دیگر بعدا معرفی می شود.

مطالعه نباید رمان وار باشد،با دقت و نکته برداری انجام شود.
هدفی در مطالعه پشت سر هم این کتابها هست لذا دوستان نگویند بعضی قسمتها تکراری است.بگذارید مطالب در ذهن شما تثبیت شود.
بنده هم عرایضی تقدیم می کنم.[/]

[="Tahoma"]به نام علی اعلی

سلام و درود به همه بزرگواران و تشکر ویژه از جناب استاد عزیز!

عصا;257214 نوشت:

برای توحید ما باید استادی هم داشته باشیم می شود به جز کتاب استاد هم معرفی کنید .

ببخشید

پس جناب استاد چی شدند؟ :Gig:

ایشون به حق استاد همه ما هستند

خداوند حفظشون بفرماید.

استاد;257229 نوشت:

کتاب های که لازم است در این مسیر مطالعه شود از این قرار است:
1-توحید اثر شهید سید عبدالحسین دستغیب.
2-توحید اثر استاد مطهری.
3-قسمت خداشناسی کتاب آموزش عقاید آیت الله مصباح یزدی.
کتابهای دیگر بعدا معرفی می شود.

مطالعه نباید رمان وار باشد،با دقت و نکته برداری انجام شود.
هدفی در مطالعه پشت سر هم این کتابها هست لذا دوستان نگویند بعضی قسمتها تکراری است.بگذارید مطالب در ذهن شما تثبیت شود.

استاد که داریم
کتاب هم که معرفی نمودند
پس دوستان پیگیر مطالعه باشند.

استاد;257229 نوشت:

بنده هم عرایضی تقدیم می کنم.

بی صبرانه منتظر فرمایشات استاد گرامی هستیم :ok:

یا علی :Gol:

موضوع قفل شده است