احادیث ولایت و محبت به اهلبیت علیهم السلام

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
احادیث ولایت و محبت به اهلبیت علیهم السلام

1- رسول اکرم صلی الله علیه وآله و سلّم فرمود: یا علی، تو از من هستی و من از توام، تو با بی دینان بر تأویل قرآن می جنگی هم چنان که من بر تنزیل قرآن با آنها در جنگم، بین تو و من همان نسبت است که میان هارون و موسی بود،من با هرکه تو به صلح باشی، در صلح هستم و با هر که در جنگ باشی ، در جنگ هستم .......
2- جابربن عبدالله انصاری گوید: از پیامبـــر صلی الله علیه وآله و سلّم شنیدم که می فرمود: در وجود علی علیه السلام فضائلی است که اگر یکی از آنها در سایر مردم باشد کفایتشان می کند : پیامبر صلی الله علیه وآله و سلّم در باره او فرمود:1- هرکه من فرمانروای اویم علی فرمانروای اوست 2- علی نسبت به من مثل هارون است نسبت به موسی 3- علی از من است و من از علی 4- به جای خود من است ، اطاعتش اطاعت من و نافرمانیش ، نافرمانی من 5- جنگ با علی جنگ با خداست و صلح با او صلح با خدا 6- دوست علی دوست خداست و دشمنش ، دشمن او 7- علی حجت خدا و جانشین او در میان بندگان است 8- دوستی علی ایمان است و دشمنیش کفر 9- حزب علی حزب خداست، و حزب دشمنانش حزب شیطان 10- علی با حق است و حق با او،از یک دیگر جدا نشوند تا لب حوض کوثر 11- علی قسمت کننده ی بهشت و دوزخ است 12- هرکه از علی جدا شود از من جدا شده و هر که از من جدا شود از خدا جدایی گرفته 13- شیعیان علی در قیامت رستگارند.
3- از رسول اکرم صلی الله علیه وآله و سلّم روایت شده که فرمودند: هرکس که با محبت آل محمد بمیرد شهید مرده است ، هرکس که با محبت آل محمد بمیرد آمرزیده مرده است، هرکس که با محبت آل محمد بمیرد تائب مرده است، هرکس که با محبت آل محمد بمیرد مومن و با ایمان کامل مرده است، هرکس که با محبت آل محمد بمیرد فرشته ی مرگ واز پس نکیر و منکر به او بشارت بهشت می دهند، هرکس که با محبت آل محمد بمیرد همچون عروس که به حجله ی شوهر بخرامد به بهشت خواهد رفت، هرکس که با محبت آل محمد بمیرداز قبرش دو در به بهشت گشوده می گردد، هرکس که با محبت آل محمد بمیرد خداوند قبراو را زیارتگاه فرشتگان رحمت قـــرار می دهد، هرکس که با محبت آل محمد بمیرد بر سنّت پیامبر صلی الله علیه وآله از دار دنیا رفته است، امّا آنکس که با بغض و کینه نسبت به آل محمد بمیرد روز قیامت چنان محشور شود که بر پیشانی اش نوشته شده «نا امید از رحمت خداوندی»،آنکس که با دشمنی آل محمد بمیرد کافر مرده است وآنکس که با بغض آل محمد بمیرد بوی بهشت به مشامش نخواهد رسید.
4- از رسولخدا صلی الله علیه وآله و سلّم روایت شده که فرمودند:....خداوندایمان هیچ بنده ای را نمی پذیرد مگر آنکه در دلش ولایت علی علیه السلام و دشمنی و بیزاری نسبت به دشمنان وی ثابت باشد.
5- حضرت فاطـمه سلام الله علیه در خطابه ی تاریخی خود در مسجد مدینه با غاصبان خلافت فرمودند : ..... خداوند اطاعت و پیروی از اهلبیت را سبب برقراری نظم اجتماعی درامت اسلامی ، وامامت و رهبری ما را عامل وحدت و در امان ماندن از تفرقه ها قرار داده است.
6- امام باقر علیه السلام فرمودند: اسلام بر پنج پایه بنا نهاده شده است: نماز، زکات، روزه، حج و ولایت.
7- امام باقـر علیه السلام فرمودند: همانا خدای عز وجل ، علی علیه السلام را نشانه ای میان خود و مخلوقش گماشت، هر که او را شناسد مومن است، و هر که انکارش کند کافر است و هر که او را نشناسد گمراه است و هر که همراه او گمارد مشرک است و هر که با ولایت او آید به بهشت در آید.
8- از حضرت ابی الحسن علیه السلام نقل شده که فرمودند: ولایت علی علیه السلام در کتب آسمانی همه ی پیامبران الهی نوشته شده است و خــداوند متعال پیامبری را مبعوث به رسالت نفرمودنــد مگر آنکه او را مکلّف به معرفت نبوّت حضرت محمد و وصایت علی صلوات الله علیهما نمود.
9- ابن عبـاس از پیامبـر صلی الله علیه وآله سلّم روایت کرده که فرمودند : اگر تمـام مردم محبت و اراد ت علی بن ابیطالب علیه السلام را در دل داشتند خداوند عزّوجلّ آتش دوزخ را نمی آفرید.
10- امام علی علیه السلام به کمیل فرمودند:ای کمیل! به برکت ولایت ما ، خود رااز آنکه شیطان در اموال واولادت دست اندازی کند وارهان.
11- رسولخدا صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: خدا رادوست دارید برای نعمتهایی که به شما می رساند و مرا برای خدا دوست دارید و بستگانم را برای من دوست دارید.
12- رسولخدا صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: ایمان نیاورده یکی از شما تااینکه من نزد او محبوبتر باشم از پدر و فرزند و تمام مردمان.
13- رسولخدا صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: هیچ بنده ای روز قیامت قدم از قدم بر نمی دارد تا در باره چهار چیز از او باز خواست شود1- عمرت را در چه راهی سپری کردی 2- بدنت را در چه فــرسوده نمـــودی یا جوانیت را در چه راهی صرف کردی 3- مالت را از کجا بدست آوردی و د رچه راهی هزینه کرد 4- محبت و دوستی تو با اهلبیت چگونه بود؟.
14- امام علی علیه السلام فرودند:به خدا سوگند با آنچه داشتند از اطاعت و محبت وولایت ما،باز ترسناکند از اینکه در محبت واطاعت از ما مقصّر باشند.
15- پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: هر که خدا دوستی امامان از اهلبیتم را بهره اش فرمود به راستی به تمام خیرات دنیا و آخرت رسیده است پس شک نکند کسی در اینکه او در بهشت است زیرا در دوستی اهلبیت بیست خصلت است که ده خصلت در دنیا و ده خصلت در آخرت.
امّا در دنیـا1- بی رغبتی به دنیا2- حرص بر کار شایسته3- پرهیزازگناه 4- شوق به عبادت 5- توبه پیش از مرگ 6- شوق در شب زنده داری 7- نا امیدی از آنچه در دست مردم است 8- مواظبت در اطاعت از امر خدا و پرهیز از نهی او 10- سخاوت.
امّا در آخـرت 1- نامه ی عملش بررسی نمی شود 2- اعمالش سنجیده نمی شود 3- نامه ی عملش را بدست راستش می دهنـــد 4- برات آزادی از دوزخ برایش نوشته می شود 5- صورتش سفید است 6- از لباسهای بهشتی پوشانیده می شود 7- صد نفر از بستگان خود را شفاهت می کند 8- خدا به او نظـــــر رحمت می فر ماید 9- تاج بهشتی بر سرش گذاشته می شود 10- بی حساب به بهشت می رود.
16- پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند:هرکه اهلبیت مرا دوست ندارد یکی ازسه علل را دارد یا منافق است یا حرام زاده است یا نطفه اش در حال حیض بسته شده است.
17- پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: روز قیامت بنــده از جای بر نخیزد تا چهار چیز از او سئوال کنند: عمر را در چه راهی گذرانده ای، جوانی را در چه راه فرسوده کرده ای، مال را ازکجــا آورده ای ودرکجا صرف کرده ای و محبّت ما اهلبیت.
18- امام صادق علیه السلام از رسولخدا صلی الله علیه وآله و سلّم روایت کرده است که فرمود: یا علی! قسم به خداونـــدی که مرا به خلق بر انگیخت هیچکس از امت من به بهشت داخـل نمی شود مگر آنکه با تو ، به نسب یا به سبب پیوستگی داشته باشد.
19- امام رضا علیه السلام به نقل از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند:[همانگونه که] ستارگان مایه ی راهنمایی و آسودگی زمینییان هستند اهلبیت من راهنما و امان برای امتم.
20- امام صادق علیه السلام فرمودند: پیامبر صلی الله علیه وآله و سلّم یکصد و بیست بار به معراج رفت و بر نگشت مگر اینکه خدای عزّوجلّ او را به ولایت علی و امامان توصیه فرمود بیش از آنکه به واجبات توصیه می فرمود.
21-رسولخدا صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: دوستی من و دوستی خاندان من در هفت جا که بسی هولناک است سودمند است : در دم جان سپردن ، و در میان گور و به هنگام رستاخیز و در موقع دریافت نامه ی عمل و به وقت حساب و در پای میزان و در گذشتن از صراط.
22- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: اگر همه ی ساکنان زمین [ولایت] امیـر مومنان علی علیه السلام را انکار کنند خداوند همه ی آنها را به عذاب گرفتار سازد و رهسپار جهنّم می کند.
23- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: دشمن ما اهل بیت فرق نمی کند که روزه بگیرد و نماز گزار باشد و یا دزد و زناکار [به هر حال] او در آتش است ، او در آتش است.
24- از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: حضرت نوح علیه السلام سگ و خوک را سوار کشتی کرد ولی زنازاده ای را راه نداد و [براستی که ] ناصبی [دشمن اهلبیت ] از زنازاده بدتر است.
25- در حدیثی وارد شده است که شخصی به امام حسن علیه السلام عرضه داشت که من شیعه ی شما هستم، امام فرمود: ای بنده خدا! اگر مطیع اوامر و نواهی ما بوده باشی ، راستگویی و گرنه به صرف ادّعایت به گنـــاهان خود افزوده ای، و چون به مقامی نرسیده ای ادّعایش مکن که کذب محض است و این خود مزید به گناه باشد، پس مگو من شیعه ی شما هستم لیکن بگو از دوستان شما بوده و با دشمنان شما دشمن باشم در این صورت ایاب و ذهابت بخیر و سلامت باشد.
26- از پیامبر خدا صلی الله علیه وآله و سلّم روایت شده که فرمودند: دوست بدارید خدا را برای اینکه غذا می دهد به شما از نعمتهای [باطنی وظاهری] خود و دوست بدارید مرا به جهت دوستی با خدا و دوست داشته باشید اهلبیت مرا برای خاطر دوستی با من.
27- پیامبرصلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: سرلوحه ی نامه اعمـال مومن دوستی و محبّت علی بن ابیـطالب علیه السلام است.
28- امام صادق علیه السلام فرمودند: شیعه راستین ما کسی است که از مردم چیزی درخواست نکند اگر چه از گرسنگی بمیرند.
29- پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: خداوند بزرگ بر هر کس که منّت نهاد بشناخت خاندان عصمت و طهارت و دوستی وتبعیّت از آنان، پس همانا همه ی خیر و برکات یکجا به او داده شده است.
30- از پیامبراسلام صلی الله علیه وآله و سلّم روایت شده که فرمودند: ایمان ندارد کسی مگر آنکه مرا از خودش دوست تر بدارد و عترت مرا از عترت خود عزیزتر بدارد و اهلبیت مرا دوست تر از اهلبیت خود داشته باشد و نسب مرا از نسب خود بزرگتر و دوست داشتنی تر بداند.
31- رسولخدا صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: دوستی با من در خون امّتم آمیخته است از این رو آنها مرا بر پدران و مادران و بر خویشتن ترجیح می دهند.
32- رسولـخدا صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: کسی که اهلبیت مرا دوست دارد در روز رستاخیز ایمن محشور خواهد شد.
33- رسولخدا صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: هرکس ما اهلبیت را دوست دارد باید خدا را بر نخستین نعمتها بستاید ، عرض شد : نخستین نعمتها کدام است ؟ فرمودنـد: پاکی ولادت و حلال زادگی است و هرکس ما را دوست ندارد مگر آنکس که از نطفه ی ناپاک پدید آمده باشد .
34- از امام باقر علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس به صبح کند و دوستی ما را در قلب خود بیابد حمد نماید خدا را بر ابتدای نعمت که به او عنایت شده، عرض کردندابتدای نعمت کدام است؟ فرمودند: حلال زادگی.
35- امام صادق علیه السلام فرمودند: بخدا دوست ندارد ما را از عرب و عجم مگر مردم خانواده دار و با شرافت و اصلمند و پدرومادر دار، و دشمن ما نشود از اینان وآنان مگر هر کس که نژادش کثیف و آلوده و بی تبــــــار و بی ریشه باشد.
36- از پیامبراسلام صلی الله علیه وآله و سلّم روایت شده که فرمودند: هر کس با یکی از دوستان علـــی مصافحه کند خدا همه ی گناهانش را بیامرزد و بی آن که به حسابش رسیدگی نماید به بهشت در آورد.
37- امام رضا علیه السلام از پدرش از پدرانش علیهم السلام روایت شده که رسولخدا صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: دوستی ما اهلبیت گناهان را نابود و حسنات را دو چندان خواهد ساخت و همانا برای دوستداران ما اهلبیت هر مظلمه ای که از آنان بر بندگان صورت گرفته است متحمّل خواهد شد مگر مظالمی که از روی اصرار و ستم بر مومنین باشد [در این هنگام]به سیّئات می گوید که به حسنات تبدیل شود.
38- از امام علی علیه السلام روایت شده که رسولخدا صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند : یا علــی! هر که مرا و تو را و امامهایی که از نسل تو هستند دوست بدارد، باید بر حلال زادگی خود خـدا را شکر نمـاید زیرا که دوست نمی دارد مارا مگر آن کسی که حلال زاده باشد و ما را دشمن نمی دارد مگر حرام زاده.
39- ابو اسماعیل می گوید : در محضر امام باقرعلیه السلام بودم وعرض کردم : پیروان شما نزد ما بسیارند ، امام فرمودند: آیا ثروتمنـــدان بر مستمندان مهربانی می کنند؟ آیا نیکوکاران از بدکاران می گذرند؟ آیا مراسم برادری و برابری را انجام می دهند؟ گفتم: نه، حضرت فرمودند:اینان شیعه نیستند، شیعه کسی است که چنین کند.
40- از امام صـادق علیه السلام روایت شده که فرمودند : همانا ولایت و دوستی ما ، شیعیانمان را از هر بلا و مصیبتی نگه میدارد اگر دوستان و موالیان ما خشکی و دریا را بپیمایند و در میان درّندگان و دشمنان جنّ وانس در آیند از برکت ولایت و دوستی ما ایمن خواهند بود ، پس به خدا تکیه کن و دوستی با ما را از روی اخلاص برای خود قرار ده.
41- از امام صــادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس محبّت ما اهلبیت را در قلب خود یافت باید در حقّ مادر خود دعا نماید زیرا که به پدرش خیانت ننموده است.
42- رسولخدا صلی الله علیه و آله فرمودند: همانا خداوند ستارگان را برای ایمنی اهل آسمان قرار داد و خاندان مرا برای ایمنی اهل زمین گردانید.
43- امام صادق علیه السلام فرمودند: پیروان ما از باقی مانده ی گل ما آفریده شده اند و خمیر شان با آب دوستی ما درست شده است ، در شادی ما شادمان و در اندوه ما اندوهگین خواهند بود.
44- رسولخدا صلی الله علیه و آله وسلّم فرمودند: زنده بودن و هم مرده بودن من برای شما مفید خواهد بود امّا زنــده بودنم به این علت برای شما خوب است که نزد من می آیید و با من سخن می گویید و من هم با شــما سخن می گویم و امّا مرگم هم برای شما نیکو است به این جهت که روزهای دوشنبه و پنجشنبه کارهایی کــه کردید بر من عرضــه می شود اگر کار درستی کرده اید خـــدا را حمد و سپاس می گویم واگر کارتان نادرست بوده ،برای شما در خواست آمرزش خواهم کرد.
45- امام صــــادق علیه السلام فرمودند: ای گروههای شیعه بکوشید که برای ما پیروان خوبی باشید و مبادا که پیروان بدی باشید با مردم به نیکی سخن بگویید و زبان خود را نگهـــدارید و از گفتن سخن بیهوده و زشت خودداری کنید.
46- رسولخدا صلی الله علیه و آله وسلّم فرمودند: دوستی با علی آنچنان که آتش هیزم را می سوزاند ، گناهان را خواهد سوزاند.
47- زراره از امام باقر علیه السلام روایت کرده که فرمودند:اسلام بر پنج چیز بنا شده است؛ نماز، زکات، حــــج، روزه و ولایت. زراره پرسید کدام از این پنج چیز افضل است؟ امام فرمود: ولایت بالاتر است، زیرا که آن کلید چهار چیز دیگر است و ولی امر راهنمایی آن چهار چیز را بر عهده دارد. زراره گفت : عرضه داشتم که بعد از ولایت چه چیز از بقیه بالاتر است ؟ فرمود: نماز، زیراکه پیامبر خدا فرمود :نماز زیر بنای دین شماست.
48- رسولخدا صلی الله علیه و آله وسلّم فرمودند: داستان خانواده ی پاک من چون داستان کشتی نوح است هر کس که بر آن سوار شد رهایی یافت و آنکس که از سوار شدن سر تاخت خود را در آتش جهنّم انداخت.
49- امام باقرعلیه السلام فرمودند: شیعه و پیرو ما کسی است که بخاطر ما ، عیب داری را نمی ستاید و به دشمن ما نمی پیوندد و با او همنشینی نمی کند.
50- امام علی علیه السلام فرمودند: هرکس از شما که ما را دوست دارد ایمانش برایش سودمند و کارش پذیرفته خواهد بود وآنکس که ما را دوست ندارد ایمانش سودی برایش نخواهد داشت و کارش مورد پذیرش خــــدا نخواهد بود.
51- از رسولخدا صلی الله علیه و آله وسلّم روایت کرده که فرمودند: دوستی علی باعث ایمنی و دوری از آتش دوزخ است . دوستی علی موجب بیزاری و دوری از نفاق و دورویی است ، پیروان علی همان کسانی خواهند بود که رستگارند.
52-ازرسولخداصلی الله علیه و آله وسلّم روایت کرده که فرمودند: بدرستی که خداوند متعال از نور علی علیه السلام فرشتگان را آفرید که همواره تسبیح و تقدیس حق گویند و ثواب آن را تا روز قیامت نثــار دوستان علی علیه السلام نمایند.
53- امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا فوق هر عبادتی ،عبادتی است ، ولی عبادتی بالاتر از محبّت اهلبیت نیست . ونیزفرمود: دوستی اهلبیت بالاترین عبادتهاست.
54- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که با عیبجوی ما همنشین شود یا بدگوی ما را بستاید و یا با کسی که با ما رابطه ای ندارد پیوند دوستی برقرار سازد و یا از آنکه با ما پیوند دارد بِبُرد و یا دشمن ما را دوست بدارد و یا دوست ما را دشمن بدارد به فرو فرستنده ی سوره ی حمد و قرآن عظیم کفر ورزیده است.
55- امام علیعلیه لسلام فرمودند: یاد ما خاندان پیـامبرصلی الله علیه و آله موجب شفای از پلیدی و بیماریها و وسوسه گناه است و محبت ما رضای پروردگار است.
56- پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: طاعت علی علیه لسلام ذلّت و خواری است و معصیت و نافرمانی او سبب کفر بخدا است. عرض شد: یا رسول الله چگونه؟ فرمود: هر آینه علی علیه السلام شما را به حق وا می دارد پس اگر او را فرمان برید[در دنیا] و در نظر مردمان خوار باشید واگر نافرمانیش کنید بخدای عزّوجل کافر شوید.
57-امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند: بدرستیکه علی علیه السلام دری از درهای بهشت است هر کس از این در در آید مومن است و هر که از آن بیرون رود کافـــر است و هر که نه از در آید و نه بیرون رود درآن طبقه ای باشد که کارشان با خداست.
58- امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند: چنین نیست که هر که به ولایت ما معتقد شد مومن باشد بلکه آنها همدم مومنین قرار داده شده اند.
59- امام صادق علیه السلام فرمودند: ما ولی امر خدا و گنجینه ی علم خدا و صندوق وحی خدا هستیم.
60- امام رضا علیه السلام فرمودند: همانا کردار نیکو و بد بندگان بر رسولخداصلی الله علیه وآله و سلّم عرضه می شود.
61- امام رضا علیه السلام از پدران خوداز پیامبـــــر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم روایت کرده که فرمودند: هر کس بخواهدکه در کشتی نجات سوار شود و به دستگیره ی مستحکم دست زند و بر ریسمان محکم خدا چنگ زند باید علی علیه السلام را بعداز من دوست دارد و دشمن او را دشمن دارد و به ائمه هدی از فرزندان او اقتدا کند و متابعت ایشان نماید........
62- امام رضا علیه السلام از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم روایت کرده که فرمودند: مثل اهلبیت من در میان شما مانند کشتی نوح است هر کس برآن سوار شد نجات یافت و هرکس از آن تخلّف کرد درآتش واقع شد.
63- امام رضا علیه السلام از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم روایت کرده که فرمودند: یا علی! خــدا آمرزید تو را واهلبیت تو را و شیعیان تو را و دوستان شیعیان تو را.
64- امام رضـــا علیه السلام از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم روایت کرده که فرمودند: هرکس ما اهلبیت را دوست دارد حق تعالی در روز قیامت او را محشور کند در حالی که ایمن باشد از عذاب.
65- امام حسین علیه السلام فرمودند: هر کس که ما را دوست داشته باشد از اهلبیت ما است.
66- امام علی علیه السلام فرمودند: کسی که ما دوست می دارد باید جامه ی بلا و گرفتاری را آماده و مهیا سازد.
67- امام علی علیه السلام فرمودند: کسی که ما را به دل دوست بدارد و با زبان هم مارا یاری دهد و با دست با ما کارزار نکنــد او در بهشت با ما است اما از درجه ی ما پست تر است.
68- امام رضا علیه السلام فرمودند: کمال و تمامیت دین دوستی ما و دوری از دشمنان ما است.
69- امام صادق علیه السلام از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم روایت کرده که فرمودند: ثابت قدم ترین شما در پل صراط کسانی هستند که اهلبیت مرا بیش از هر چیز ، سخت دوست می دارند.
70- از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلّم روایت شده که فرمودند: یک روز دوستی آل محمد از عبادت یک سال ارزنده تر است و هر کس با آن [دوستی] بمیرد وارد بهشت گردد.
در روایات آمده است که خداوند دوستان اهلبیت را که گناهکارند در دنیا به انواع بلاها مبتلا می فرماید تا قبل از مرگ پاک شده باشند واگر زیاد باشد به سختی جان دادن و اگر زیادتر باشد سختی ها و شکنجه های برزخ، تا وقتی که وارد محشر می شود پاک بوده باشد.
=========================================================================
پی نوشت:
ولایت ومحبت اهلبیت علیهم السلام
1- مناقب خوارزمی ص230 به نقل از کتاب نشان بی نشانها 2- خصال ج2ص590ونصایح340

3- بحارالانوارج27ص112
4- مناقب خوارزمی به نقل از کتاب نشان بی نشانها 5- نهج الحیاة ص37 6- اصول کافی ج3 ص29
7- همان ج2 ص320 8- همان 9- مناقب خوارزمی
10- تحف العقول ص 186 11- بحارالانوارج27 12- همان ج6
13- همان ج76 14- نشان بی نشانها ص 344 15- خصال ج2ص613
16- همان ج1ص125 17-- تحف العقول ص60 18- بحارالانوار به نقل از کتاب نشان بی نشانها
19- صحیفةالامام رضا ص55 20- خصال ج2 ص726 21- همان ج2 ص 406
22- ثواب الاعمال ص528 23- همان ص532 24- همان ص533
25- لئالی الاخبارج5 ص157 26- علل الشرایع ص295 27- فضائل امیرالمومنین علیه السلام ج4ص46
28- بحار الانوار ج96 ص158 29- کلمات امام صادق علیه السلامج4 ص81 30- علل الشرایع ص 296
31- سفینةالبحار ج1 ص31 32- اثبات الهداة ج2 ص 344 33- مشکاة الانوار ص81
34- علل الشرایع ص301 35- الروضة الکافی ج2 ص216 36- لئالی الاخبار ج3 ص146
37- تفسیر نورالثقلین ج4 ص34 38- علل الشرایع ص301 39- کافی ج3 ص252
40- انوار النعمانیه ج2 ص121 41- علل الشرایع ص302 42-مجمع البیان ج6ص354
43- منهاج السرور ص3 44-سفینة البحارج1ص433 45- همان ج1ص730
46- کبریت الاحمرص359 47-محاسن برقی ج2ص289 48- کشف الغمه ج1ص51
49- مستدرک ج2ص386 50- همان ج1ص21 51- الامام صادق علیه السلام ج1و2ص257
52- مناقب خوارزمی چاپ قدیم 53- بحارالانوار ج27 ص91 54- همان ص53
55- تحف العقول ص118 56- کافی ج4ص100 57- همان ص 101
58- همان ج3ص342 59-همان ج1ص273 60- همان ص319
61- عیون الاخبار الرضاص264 62- همان ص320 63- همان ص353
64- همان ص367 65-پرتوی از کلام امام حسین علیه السلام ص176 66-غررالحکم ج1ص220