حضرت عبدالعظیم حسنی چه شخصیتی داشتند وچه نسبتی با ائمه اطهار داشتند؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

بسم اله الرحمن الرحیم

ابو القاسم عبدالعظيم بن عبداللّه بن علي بن حسن بن زيد بن حسن بن علي بن ابي طالب علیهم السلام از بزرگان روات و علما و صاحب ورع و تقوا است و از اصحاب امام جواد و امام هادي علیهما السلام می باشد و احاديث بسيار از ايشان روايت كرده است .(1)
احمد بن خالد برقي مي گويد: عبدالعظيم حسني از جانب حاكم و سلطان زمان خودش (المعتز بالله عباسی) تحت تعقیب قرار گرفته و ایشان به سمت ایران و ری فرار کردند و در خانه ی مردي از شيعيان در ري پنهان شد. در آن خانه عبادت مي كرد و روزها روزه مي گرفت و شب ها به عبادت مي پرداخت و مخفيانه از خانه براي زيارت قبري كه نزديك محلّ سكونت وي بود بيرون مي رفت و مي گفت : اين قبرِمردي از فرزندان موسي بن جعفر علیه السلام است كم كم خبر ايشان در بين شيعيان پخش شد و آنها به ديدار حضرت عبدالعظيم مي آمدند.
عبدالعظيم در ری زندگی کرد تا مريض شد و بعد از مدتي فوت كرد و در جيب لباسش نوشته اي يافتند كه در آن نوشته بود: من ابوالقاسم عبدالعظيم بن عبداللّه بن علي بن الحسن بن زيد بن الحسن بن علي بن ابي طالب هستم .(2)
حضرت عبدالعظيم عقايد خود را بر امام هادي علیه السلام عرضه داشت و امام او را تأييد كرد و فرمود: اي ابوالقاسم ! به خدا اين است دين پسنديده ی ثابت ، بر همين اعتقاد بمان ، خداوند تو را براين اعتقاد محافظت كند.(3) حضرت عبدالعظيم در حدود سال 250 يا 252 در ری از دنيا رفت .(5)
در منزلت و مقام وي آمده است كه مردي از اهل ري به خدمت امام هادي علیه السلام رفت ، حضرت پرسيد: كجا بودي ؟ او گفت : به زيارت امام حسين علیه السلام رفته بودم امام فرمود: اگر قبر عبدالعظيم را كه نزدشما است زيارت مي كردي مانند كسي بودي كه امام حسين علیه السلام را زيارت كرده باشد.(1) که به این مطلب در زیارتنامه آن حضرت هم اشاره شده است.

1.رجال نجاشی ص 247 2.خوئي ، معجم رجال الحديث، ج 10 ص 46 3.منتهي الآمال، ج 2 ص 392 4.محمد جواد نجفي ، ستارگان درخشان ، ج 4 ص 219 5.شيخ عباس قمي، منتهي الآمال، ج 1 ص 246

موضوع قفل شده است