صحت در قرائت قرآن ((سوال فقهی))

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صحت در قرائت قرآن ((سوال فقهی))

بسم الله الرحن الرحیم

با سلام

قرائت صحیح قرآن
1.آیا در قرائت مستحبی قرآن صحیح خواندن مانند نماز لازم است و ترک آن ثواب را از بین میبرد؟

2.اگر به واسطه ی نذر،خواندن قرآن واجب شده باشد،آیا باید حتماً به صورت عربی صحیح خواند و یا مانند فارسی قرائت کردن و حتی اشتباه خواندن(مثل ض به جای ظ) ایرادی ندارد؟

کارشناس بحث :اسراء

a_rezahu;249486 نوشت:

1.آیا در قرائت مستحبی قرآن صحیح خواندن مانند نماز لازم است و ترک آن ثواب را از بین میبرد؟

کارشناس بحث :اسراء

به نام خدا

عرض سلام و احترام

در تکمیل سوال آ رضا:آیا هنگام قرائت مستحبی قرآن،جاهایی که دارای مد هست و باید کشیده بگیم و یا جاهایی که وقف واجب هست،اگر چنین مواردی را رعایت نکنیم،مشکلی در قرائت و ثواب به وجود میاد؟

:Gol:

a_rezahu;249486 نوشت:
با سلام قرائت صحیح قرآن 1.آیا در قرائت مستحبی قرآن صحیح خواندن مانند نماز لازم است و ترک آن ثواب را از بین میبرد؟ 2.اگر به واسطه ی نذر،خواندن قرآن واجب شده باشد،آیا باید حتماً به صورت عربی صحیح خواند و یا مانند فارسی قرائت کردن و حتی اشتباه خواندن(مثل ض به جای ظ) ایرادی ندارد؟

باسلام خدمت شما کاربر محترم
خواندن قران چه مستحبی ویا واجب بایدبه صورت صحیح عربی باشدوغلط خواندن ان عمدابه صورتی که موجب تحریف ویا نسبت ناروا به خداوندشودجایز نیست ولی رعایت تجویدبه صورت کلاسیک لازم نیست
استفتاءاز دفتر رهبری 0251/7743232

«سید رضوی»;249575 نوشت:
به نام خدا عرض سلام و احترام در تکمیل سوال آ رضا:آیا هنگام قرائت مستحبی قرآن،جاهایی که دارای مد هست و باید کشیده بگیم و یا جاهایی که وقف واجب هست،اگر چنین مواردی را رعایت نکنیم،مشکلی در قرائت و ثواب به وجود میاد؟

عرض سلام خدمت شما کاربرمحترم
لطفا هنگام بیان سوال نام مرجع خودرابنویسید
همانطور که دربالا اشاره شد رعایت تجوید(مدووقف)لازم نیست
دفتررهبری 0251/7112454

[="Tahoma"]

اسراء;249609 نوشت:

عرض سلام خدمت شما کاربرمحترم
لطفا هنگام بیان سوال نام مرجع خودرابنویسید
همانطور که دربالا اشاره شد رعایت تجوید(مدووقف)لازم نیست
دفتررهبری 0251/7112454

به نام خدا
و علیکم السلام؛ببخشید،چشم
:Gol:
مقلد دو بزرگوار:آیت الله بهجت و آیت الله وحید میباشم

«سید رضوی»;249629 نوشت:
مقلد دو بزرگوار:آیت الله بهجت و آیت الله وحید میباشم

ضمن خسته نباشید وتشکراز پی گیری شما
نظر اقایان بهجت ووحیدهمان جوابی است که درپست های قبل اشاره شد می باشد
استفتاءاز دفترایات عظام بهجت ووحیدبه شماره:0251/7743272و7740611می باشد

اسراء;249586 نوشت:

باسلام خدمت شما کاربر محترم
خواندن قران چه مستحبی ویا واجب بایدبه صورت صحیح عربی باشدوغلط خواندن ان عمدابه صورتی که موجب تحریف ویا نسبت ناروا به خداوندشودجایز نیست ولی رعایت تجویدبه صورت کلاسیک لازم نیست
استفتاءاز دفتر رهبری 0251/7743232

با سلام وخسته نباشید اگر این اشتباه در حد تشدید و مد و حرف باشه جزو دروغ بستن حساب میشه ؟
من خودم همراه فایل صوتی اونم دوباره و چند باره همراه قاری میخونم خیلی هم سعی دارم درست بخونم
بازم اگر سهوا اشتباهی کنم که حواسمم نباشه چی؟(آیت الله خامنه ای)

Fereshteh94;682684 نوشت:
با سلام وخسته نباشید اگر این اشتباه در حد تشدید و مد و حرف باشه جزو دروغ بستن حساب میشه ؟
من خودم همراه فایل صوتی اونم دوباره و چند باره همراه قاری میخونم خیلی هم سعی دارم درست بخونم
بازم اگر سهوا اشتباهی کنم که حواسمم نباشه چی؟(آیت الله خامنه ای)

سلام علیکم

در اشتباه عمدی تفاوتی بین موارد نیست(البته مثلا شاید در این تغییر معنا مد کمتر پیش بیاید ،تا در حروف) در صورتی که موجب تحریف ویا نسبت ناروا به خداوند شود جایز نیست.
غلط خواندن سهوی قرآن گناه محسوب نمی شود.

موضوع قفل شده است