حکم روزه در صورت سفر به زادگاه

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم روزه در صورت سفر به زادگاه

زادگاه من مشهده و خانواده ام هم هنوز همونجا زندگی میکنن. اما من بعد از ازدواجم اومدم تهران و قراره برای همیشه اینجا زندگی کنم.
حالا میخوام چند روزی برم دیدن خونواده ام، اگر قصد 10 روز نکنم روزه ام باطل میشه؟
البته خودم از یه نفر پرسیدم و ایشون گفت اگر مطمئنی دوباره برای زندگی بر نمی گردی اونجا روزه ات باطله!
اما من شدیدا با این موضوع مشکل پیدا کردم. میخوام بدونم نمیشه نیت یا قصد خاصی کرد تا روزه ام در صورت کمتر از 10 روز موندن مشکل پیدا نکنه؟

راستی من کلا تا آخر عمر هر ازگاهی برای سر زدن به اون ها خواهم رفت. امابرای سکونت دوباره نه
تو رو خدا یکی زودتر به من جواب بده. من باید بلیط بگیرم

کارشناس بحث : نذیر

سرگشته;249381 نوشت:
زادگاه من مشهده و خانواده ام هم هنوز همونجا زندگی میکنن. اما من بعد از ازدواجم اومدم تهران و قراره برای همیشه اینجا زندگی کنم.
حالا میخوام چند روزی برم دیدن خونواده ام، اگر قصد 10 روز نکنم روزه ام باطل میشه؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

نام مرجع تقلیدتان را نفرمودید ؟!

اگر ساکن تهران شده اید و برای زندگی و سکونت قصد بازگشت به مشهد را نداشته باشید اعراض صورت گرفته است و باید برای گرفتن روزه هایتان قصد ده روز نمایید

.

[=&quot]
[/]

سرگشته;249381 نوشت:
اما من شدیدا با این موضوع مشکل پیدا کردم. میخوام بدونم نمیشه نیت یا قصد خاصی کرد تا روزه ام در صورت کمتر از 10 روز موندن مشکل پیدا نکنه؟کارشناس بحث : نذیر

اگر ترک وطن کرده باشید به جز قصد 10 روزکردن هیچ راهی برای گرفتن روزه هایتان نمی باشد.

در پناه حق باشید.

[=&quot]
[/]

[=&quot]
[/]

عروة الوثقی،ج2،فی احکام الوطن،م4

بی نهایت ممنونم. مجع تقلیدم آیت الله سیستانی
مامانم امروز از دفتر امام جمعه برام پرسیده بود. گفته بودن بهشون بگین "اصلا این نیت رو از دلشون بیرون کنن که دیگه هرگز نمیان اینجا زندگی کنن؟ مگه میشه آدم هیچوقت هوای زندگی تو وطنش نداشته باشه؟ گفته بود بهشون بگن اینو تو ذهنشون داشته باشن که بالاخره وقت پیری یا یه زمانی اگه خداینکرده بر اثر مشکلات زندگی تنها شدن میخوان بیان زادگاهشون زندگی کنن. و اینطوری مساله حل میشه!"
به نظر شما چنین نیتی درسته؟ به مامانم گفتم آخه آدم خدا رو که نمیخواد گول بزنه با یه نیت! مامانم گفت خب فقط در حد نیت نباشه. واقعا تصمیم بگیر! اصلا منطقی نیست که بخوای کلا فکر وطنت رو از سرت بیرون کنی

به نظر شما چیکار کنم؟ حرف اون نماینده ی دفتر امام جمعه منطقیه؟

سرگشته;249702 نوشت:
بی نهایت ممنونم. مجع تقلیدم آیت الله سیستانی
مامانم امروز از دفتر امام جمعه برام پرسیده بود. گفته بودن بهشون بگین "اصلا این نیت رو از دلشون بیرون کنن که دیگه هرگز نمیان اینجا زندگی کنن؟ مگه میشه آدم هیچوقت هوای زندگی تو وطنش نداشته باشه؟ گفته بود بهشون بگن اینو تو ذهنشون داشته باشن که بالاخره وقت پیری یا یه زمانی اگه خداینکرده بر اثر مشکلات زندگی تنها شدن میخوان بیان زادگاهشون زندگی کنن. و اینطوری مساله حل میشه!"
به نظر شما چنین نیتی درسته؟ به مامانم گفتم آخه آدم خدا رو که نمیخواد گول بزنه با یه نیت! مامانم گفت خب فقط در حد نیت نباشه. واقعا تصمیم بگیر! اصلا منطقی نیست که بخوای کلا فکر وطنت رو از سرت بیرون کنی

به نظر شما چیکار کنم؟ حرف اون نماینده ی دفتر امام جمعه منطقیه؟

باعرض سلام خدمت شما

اگر شما از وطن خود اعراض کرده باشید حتما باید مدتی را برای زندگی به آنجا برگردید تا صدق وطن کند و در این زمان می توانید نمازهایتان را کامل بخوانید و روزه هایتان را بگیریدو الا صرف اینکه بعد از اعراض نیتی نموده و طبق آن نیت بتوانید آنجا را وطن قرار دهید کاملا اشتباه بوده و شما در آن مکان مسافر هستید وباید حتما با قصد ده روز نمازهایتان را کامل بخوانید و روزه هایتان را بگیرید.

موضوع قفل شده است