دارم از تکبر می میرم

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دارم از تکبر می میرم

سلام به دوستان
سعی می کنم ادمی متواضعی باشم .:chakeretim::frind: این تکبر را چگونه نابود کنم؟؟؟؟؟؟:Gig: وقتی برای بعضی ها تواضع می کنم پر رو می شوند و اونا به من تکبر می کنند .قضیه برعکس می شود:please:ا
از تکبر خیلی خیلی خیلی بدم می اید .وقتی تکبر می کنم می خام خودم بکشم خیلی عذاب وجدان دارم. مخصوصا وقتی به یکی نگاه مغرورانه می کنم:grye:
نمی دونم چرا برای مردم ارزش قائل نیستم:god::god:

کارشناس بحث : بصیر

[="Tahoma"][="Navy"]

شنگول;249094 نوشت:
سعی می کنم ادمی متواضعی باشم . این تکبر را چگونه نابود کنم؟؟؟؟؟؟ وقتی برای بعضی ها تواضع می کنم پر رو می شوند و اونا به من تکبر می کنند .قضیه برعکس می شودا
از تکبر خیلی خیلی خیلی بدم می اید .وقتی تکبر می کنم می خام خودم بکشم خیلی عذاب وجدان دارم. مخصوصا وقتی به یکی نگاه مغرورانه می کنم نمی دونم چرا برای مردم ارزش قائل نیستم

[="darkgreen"]معنای کبر[/]
كبر بر خلاف تواضع اينست كه كسى خود را از ديگران بزرگتر و بالاتر داند و بر او گردنكشى و سرفرازى كند.( أصول الكافي / ترجمه مصطفوى ؛ ج‏3 ؛ ص421)
انواع تکبر
مرحوم مجلسى آيات و روايات بسيار در مذمت اين صفت در مرآت العقول نقل مي كند و سپس ميگويد:
تكبر بر سه قسم است:
(1) تكبر بر خداى تعالى كه از همه بدتر است مانند تكبر فرعون و نمرود.
(2) تكبر بر پيغمبران و امامان، مانند كسانى كه به آنها نگرويدند و گفتند: «أَ نُؤْمِنُ لِبَشَرَيْنِ مِثْلِنا» بلكه بايشان ناسزا گفتند و آنها را كشتند.
(3) تكبر بر بندگان خدا[/]

[="Tahoma"][="Navy"][="#006400"]علل تکبر[/]
سبب تكبر چند چيز است:
1- علم و دانش. 2- عمل و عبادت. 3- حسب و نسب نژادى. 4- جمال و زيبائى. 5- ثروت و دارائى 6- زور بازو و نيرومندى. 7- داشتن پيروان و ياران و شاگردان و نوكران و فاميل و خويشان.
[="#006400"]درمان تکبر[/]
و اما معالجه تكبر دو راه علمى و عملى دارد:
[="#006400"]راه علمی[/]
راه علميش اينست كه: انسان بحقارت و پستى خود و عظمت و كبريائى پروردگارش آگاه شود، ولى اين دو آگاهى، بسیار طول می کشد، و نهايت علم صديقين همين است، ولى براى شناختن حقارت خود كافى است كه در يكى از آيات بسيار قرآن كه در اين زمينه وارد شده است تأمل كند، زيرا علم اولين و آخرين در قرآنست براى كسى كه چشم بصيرتش باز باشد.( أصول الكافي / ترجمه مصطفوى، ج‏3، ص: 422)
[/]

[="Tahoma"][="Navy"]مرحوم مجلسى در اينجا آيات بسيارى نقل و تفسير مي كند، يك قسمت از آن آيات اينست:
«قُتِلَ الْإِنْسانُ ما أَكْفَرَهُ مِنْ أَيِّ شَيْ‏ءٍ خَلَقَهُ، مِنْ نُطْفَةٍ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَهُ، ثُمَّ أَماتَهُ فَأَقْبَرَهُ، ثُمَّ إِذا شاءَ أَنْشَرَهُ‏»
خداى تعالى در اين آيات اشاره ميفرمايد: كه انسان حادث است يعنى ميليونهاى سال نابود و معدوم بوده و سپس از خاك و نطفه و خون و علقه و مضغه پليد و متعفن خلق شده، و در آخر بيجان مى‏شود و زير خاك ميرود و دوباره مشيت خدا او را از خاك برميآورد.
[="#006400"]راه عملی[/]
و اما راه عمليش مواظبت داشتن بر رفتار صلحا و متواضعين مخصوصا پيغمبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله است، زيرا آن حضرت با وجود مقام ارفع و شامخش، روى زمين مي نشست و غذا ميخورد و ميفرمود: من بنده هستم و چون بندگان غذا ميخورم- (مرآت ج 2 ص 296.)
حكيم گويد: از امام صادق عليه السلام پرسيدم: كمترين درجه الحاد و کفر چيست؟ فرمود: كمترين درجه آن كبر است. (الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏2، ص: 309 )
علت این که انسان برای مردم ارزش قائل نباشد، این است که برای خودش ارزش قائل باشد، اما اگر به عیوب خودش و حقارتش نزد خدای متعال بیندیشد، دیگر به فکر عیوب مردم نخواهد افتاد و کسی را از خود بهتر نخواهد دانست.[="#006400"]
استثنای تکبر
[/]
اما برای تکبر، یک استثناء وجود دارد و آن هنگامی است که در برابر شخص متکبری واقع می شویم، در اینجا تکبر برای انسان متکبر، خوب است.
[/]

بصیر;249457 نوشت:
مرحوم مجلسى در اينجا آيات بسيارى نقل و تفسير مي كند، يك قسمت از آن آيات اينست:
«قُتِلَ الْإِنْسانُ ما أَكْفَرَهُ مِنْ أَيِّ شَيْ‏ءٍ خَلَقَهُ، مِنْ نُطْفَةٍ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَهُ، ثُمَّ أَماتَهُ فَأَقْبَرَهُ، ثُمَّ إِذا شاءَ أَنْشَرَهُ‏»
خداى تعالى در اين آيات اشاره ميفرمايد: كه انسان حادث است يعنى ميليونهاى سال نابود و معدوم بوده و سپس از خاك و نطفه و خون و علقه و مضغه پليد و متعفن خلق شده، و در آخر بيجان مى‏شود و زير خاك ميرود و دوباره مشيت خدا او را از خاك برميآورد.
راه عملی
و اما راه عمليش مواظبت داشتن بر رفتار صلحا و متواضعين مخصوصا پيغمبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله است، زيرا آن حضرت با وجود مقام ارفع و شامخش، روى زمين مي نشست و غذا ميخورد و ميفرمود: من بنده هستم و چون بندگان غذا ميخورم- (مرآت ج 2 ص 296.)
حكيم گويد: از امام صادق عليه السلام پرسيدم: كمترين درجه الحاد و کفر چيست؟ فرمود: كمترين درجه آن كبر است. (الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏2، ص: 309 )
علت این که انسان برای مردم ارزش قائل نباشد، این است که برای خودش ارزش قائل باشد، اما اگر به عیوب خودش و حقارتش نزد خدای متعال بیندیشد، دیگر به فکر عیوب مردم نخواهد افتاد و کسی را از خود بهتر نخواهد دانست.
استثنای تکبر

اما برای تکبر، یک استثناء وجود دارد و آن هنگامی است که در برابر شخص متکبری واقع می شویم، در اینجا تکبر برای انسان متکبر، خوب است.

بعضی وقت ها تکبر متکبر به خاطر احساس حقارتی است که در خود می کند و احتمالا روش بالا بر تکبر او می افزاید. راه درمان این نوع تکبر چیست؟

[="black"][="mediumturquoise"]يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ[/]
به نام یار
سلام

بصیر;249457 نوشت:
استثنای تکبر

میشه منبع این سخن رو ذکر کنید
ممنون[/]

ادعیه ای که در آن از خداوند برای دور شدن گناه طلب کمک میکنید هم خیلی مفید است! مثل این دعای امام سجاد علیه السلام در صحیفه سجادیه

نيايش در پناه جستن به خدا از ناملائمات و اخلاق ناستوده و كردارهاى ناپسنديده

اللّهُمّ إِنيّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ هَيَجَانِ الْحِرْصِ، وَ سَوْرَةِ الْغَضَبِ، وَ غَلَبَةِ الْحَسَدِ، وَ ضَعْفِ الصّبْرِ، وَ قِلّةِ الْقَنَاعَةِ، وَ شَكَاسَةِ الْخُلُقِ، وَ إِلْحَاحِ الشّهْوَةِ، وَ مَلَكَةِ الْحَمِيّةِ
وَ مُتَابَعَةِ الْهَوَى، وَ مُخَالَفَةِ الْهُدَى، وَ سِنَةِ الْغَفْلَةِ، وَ تَعَاطِي الْكُلْفَةِ، وَ إِيثَارِ الْبَاطِلِ عَلَى الْحَقّ، وَ الْإِصْرَارِ عَلَى الْمَأْثَمِ، وَ اسْتِصْغَارِ الْمَعْصِيَةِ، وَ اسْتِكْبَارِ الطّاعَةِ.
وَ مُبَاهَاةِ الْمُكْثِرِينَ، وَ الْإِزْرَاءِ بِالْمُقِلّينَ، وَ سُوءِ الْوِلَايَةِ لِمَنْ تَحْتَ أَيْدِينَا، وَ تَرْكِ الشّكْرِ لِمَنِ اصْطَنَعَ الْعَارِفَةَ عِنْدَنَا
أَوْ أَنْ نَعْضُدَ ظَالِماً، أَوْ نَخْذُلَ مَلْهُوفاً، أَوْ نَرُومَ مَا لَيْسَ لَنَا بِحَقّ‏ٍ، أَوْ نَقُولَ فِي الْعِلْمِ بِغَيْرِ عِلْمٍ‏
وَ نَعُوذُ بِكَ أَنْ نَنْطَوِيَ عَلَى غِشّ أَحَدٍ، وَ أَنْ نُعْجِبَ بِأَعْمَالِنَا، وَ نَمُدّ فِي آمَالِنَا
وَ نَعُوذُ بِكَ مِنْ سُوءِ السّرِيرَةِ، وَ احْتِقَارِ الصّغِيرَةِ، وَ أَنْ يَسْتَحْوِذَ عَلَيْنَا الشّيْطَانُ، أَوْ يَنْكُبَنَا الزّمَانُ، أَوْ يَتَهَضّمَنَا السّلْطَانُ‏
وَ نَعُوذُ بِكَ مِنْ تَنَاوُلِ الْإِسرَافِ، وَ مِنْ فِقْدَانِ الْكَفَافِ‏
وَ نَعُوذُ بِكَ مِنْ شَمَاتَةِ الْأَعْدَاءِ، وَ مِنَ الْفَقْرِ إِلَى الْأَكْفَاءِ، وَ مِنْ مَعِيشَةٍ فِي شِدّةٍ، وَ مِيتَةٍ عَلَى غَيْرِ عُدّةٍ.
وَ نَعُوذُ بِكَ مِنَ الْحَسْرَةِ الْعُظْمَى، وَ الْمُصِيبَةِ الْكُبْرَى، وَ أَشْقَى الشّقَاءِ، وَ سُوءِ الْمَ‏آبِ، وَ حِرْمَانِ الثّوَابِ، وَ حُلُولِ الْعِقَابِ‏
اللّهُمّ صَلّ عَلَى مُحَمّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَعِذْنِي مِنْ كُلّ ذَلِكَ بِرَحْمَتِكَ وَ جَمِيعَ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ، يَا أَرْحَمَ الرّاحِمِينَ.

[="Tahoma"][="Navy"]

غارنشین;249601 نوشت:
[="black"][="mediumturquoise"]يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ[/]
به نام یار
سلام

میشه منبع این سخن رو ذکر کنید
ممنون

[/]

باسلام و عرض ادب
تکبر در یک جا بسیار پسندیده و درمان کبر است مثلا دربرابر سلاطین متکبر، نباید فروتنی کرد، بلکه باید با تکبر برخورد نمود تا فکر نکند فقط خودش بالاست، از این رو امیرالمومنین علیه السلام در حدیث زیبایی فرموده اند:
تکبر کردن در برابر انسان متکبر، به عینه، تواضع است.
قال علی علیه السلام: التكبر على المتكبرين هو التواضع بعينه‏.
(شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، جلد 20 ص 298)
اصلا امیرالمومنین از جانب رسول الله صلی الله علیه وآله، تکبر را به عنوان یک روش درمانی برای انسانهای کافر و گنه کار، معرفی نموده اند.
لذا فرمود:
َأَمَرَنَا رَسُولُ اللَّهِ ص أَنْ نَلْقَى أَهْلَ الْمَعَاصِي بِوُجُوهٍ مُكْفَهِرَّةٍ.
(کافی، ج5، ص 59)
پیابر خدا به امر فرمودند که با اهل معاصی با چهره ای عبوس برخورد کنیم.
همچنین فرموده اند:
پيامبر اكرم(ص) مى فرمايند: (اَ قَالَ ص إِذَا رَأَيْتُمُ الْمُتَوَاضِعِينَ مِنْ أُمَّتِي فَتَوَاضَعُوا لَهُمْ وَ إِذَا رَأَيْتُمُ الْمُتَكَبِّرِينَ فَتَكَبَّرُوا عَلَيْهِمْ فَإِنَّ ذَلِكَ لَهُمْ مَذَلَّةٌ وَ صَغَار)؛
آن گاه كه به انسانهاى مؤمن متواضع برخورديد، با آنان تواضع كنيد، ولى اگربه انسانهاى متكبر برخورد نموديد با آنان تكبر ورزيد. زيرا اين روش, براى آنان خوارى و حقارت مى آورد».(مجموعة ورام، ج‏1، ص: 201)[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

شنگول;249563 نوشت:
بعضی وقت ها تکبر متکبر به خاطر احساس حقارتی است که در خود می کند و احتمالا روش بالا بر تکبر او می افزاید. راه درمان این نوع تکبر چیست؟

باسلام و عرض ادب
می توان گفت، بیشتر اوقات، بلکه همیشه، تکبر انسان متکبر به خاطر احساس حقارت است، بخاطر کمبودهایی است که در درون خویش دارد و برای تأمین این نیازهای درونی چنین می کند و الا کسی که برای خود ارزش قائل است، و در جامعه محترم باشد، نیازی به چنین برخوردهای ندارد.
همانطور كه گفتيم هدف از تكبر در برابر متكبر متوجه كردن و بيداري بخشيدن به او در برابر اين صفت ناپسند مي باشد. در واقع با اين كار مي خواهيم اين صفت بد در او برطرف شود. در منابع دينى از فروتنى در برابر فردى كه خود را بزرگ مى پندارد و به ديگران به ديده تحقير مى نگرد منع و نهى شده است زيرا اين گونه تواضع , موجب پستى و ذلت مسلمان است. به علاوه تواضع در برابرانسان خودبين و متكبر، چه بسا عامل افزايش حالت تكبراو مى گردد و چنين گمان مى كند كه واقعا بزرگ و برتر و لايق تكريم و احترام ديگران است . در نتيجه خوددارى از فروتنى در برابر متكبر موجب آن مى گردد كه وى به خود آيد و متنبه شود و دست از كارهاى ناپسندش بردارد و از بند اسارت نفس رهايى يابد. ازاين روى , نه تنها در برابر چنين انسانى نبايد تواضع كرد, بلكه يكى از مواردى كه تكبر براى مومنان جايز و روا شمرده شده است , تكبر در برخورد با متكبران است.
بنابراين اگر اميدي براي هدايت و آگاه كردن متكبر نسبت به تكبرش نداريد، سعي كنيد اولا با كم كردن ارتباط، خود را از تَركشهاي اين صفت ناپسند مصون بداريد و ثانيا چناچه روايات نيز اشاره دارند، با رفتاري مشابه (متكبرانه) او را به زشتي و بدي عملش راهنمايي كنيد.[/]

شنگول;249094 نوشت:
دارم از تکبر می میرم

سلام عليكم

( با عرض معذرت از حضور نويسنده محترم اين مطلب اگر صراحت لهجه آزاردهنده است)

نويسنده گرامي اين جمله كاملا دروغ است.

اين عبارت :

دارم از تکبر می میرم

هرگز از دهان يك متكبر خارج نميشود . اگر كسي متكبر باشد تن به گفتن چنين كلامي نميدهد مگر با تهديد يا اجبار يا چيزي ماننداين.

پس اين كلام يا براي امر به معروف و نهي از منكر مطرح كرديد

يا اينكه غروري كه هركسي نياز دارد داشته باشد را با بيماري تكبر اشتباه گرفته ايد.

جناب بصير هم توضيحات بسيار خوبي درباره كيفيت غرور و استفاده صحيح از آن همچنين مضرات كبر توضيح داده اند

و لازم است شناخت جامعي از كبر از آيات و روايات بدست آوريد يا از كارشناس محترم بخواهيد اين موضوع را برايتان بيشتر تبئين كنند تا غرور بجا را كه گاها توسط سوء رفتار و نداشتن مديريت در برخورد با ديگران مشكل ساز ميشود را كامل تر بشناسيم.

بيماري تكبر حال از خوپرستي و خود بزرگ بيني ايست كه طي آن شخص خود را با ديگران مقايسه ميكند بر اساس معيارهائي كه معيارهاي ارزشي و اصلي نيستند ( مانند زيبائي تحصيلات موقعيت شغلي و... )
و چون در موقعيت بهتري نسبت به يك يا ده نفر ديگر است به آنها فخر ميفروسد و رفتار زننده ميكند.

اين افراد دلهايي سخت و سنگين دارند كه در آن رحم و شفقت و ايثار پيدا نميشود.

و از جمله آخرين كساني هستند كه در اين عالم هستي ( اگر لطف خدا شامل حالشان نشود ) كه مورد توجه بندگان خدا و مورد عنايت الهي قرار ميگيرند.
...
..
.
و لذا چنين فردي هرگز نميگويد من از تكبر دارم ميميرم

ياحق

[="Tahoma"][="Indigo"]

به نام حی سبحان

انسان در طول زندگی خود، می‌تواند به مسیری برود که اشرف مخلوقات باشد، اما این مسیر، شرایطی دارد که باید همه‌ی آن‌ها رعایت شود؛ از جمله‌ی آن شرایط، افتادگي، تواضع، فروتني در برابر مخلوقات خدا و مغرور نبودن است:
افتادگي آموز اگر طالب فيضي
هرگز نخورد آب زميني كه بلند است

البتّه اين نكته هم ريشه در مضامين ديني و معارف اسلامي دارد، آنجا كه خداوند متعال می‌فرماید:
«وَ لا تُصَعِّرْ خَدَّکَ لِلنَّاسِ وَ لا تَمْشِ فِی الْأَرْضِ مَرَحاً إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ کُلَّ مُخْتالٍ فَخُورٍ. [لقمان/۱۸)] و روى خود را از مردم (به تکبّر) بر مگردان، و در زمین مغرورانه راه مرو، زیرا خداوند هیچ متکبّر فخر فروشى را دوست ندارد».
سیره بزرگان دين هم كه بررسي مي‌شود، مي‌‌بينيم یکی از بهترین درس‌هایي که می‌توان گرفت، همان تواضع و فروتنی است؛ زیرا بهترین مخلوق خداوند که پیامبر اسلام (صلی الله علیه واله و سلم) بود، در مجالست با دیگران، چنان بوده که هیچ فرقی با آن‌ها نداشته است و اگر کسی وارد مجلس می‌شد و پیامبر را نمی‌شناخت، سوال می‌کرد کدام یک از شما پیامبر است؟ «اَیُّکُم رَسول اللّه»[۱]
همچنین امام صادق (عليه السلام) هم مي‌فرمايد:
«لَا يَدْخُلُ الْجَنَّةَ مَنْ فِي قَلْبِهِ مِثْقَالُ‏ ذَرَّةٍ مِنْ‏ كِبْرٍ. داخل بهشت نمي‌شود، كسي كه در قلبش ذره‌اي از كبر و غرور باشد».[۲]

پس حال که برای رسیدن به حقیقت واقعی باید غرور را زیر پا بگذاریم، فخر فروشی و تکبر چه معنايی دارد؟
منابع:
۱- بحار الانوار، ج‏۴۷، ص۴۷.
۲- وسائل الشيعه، ج‏۱۵، ص ۳۷۵.

پست جمع بندي

تكبر

پرسش :
از تکبر خیلی خیلی خیلی بدم می آید. سعی می کنم ادمی متواضعی باشم . این تکبر را چگونه نابود کنم؟

پاسخ :
براي روشن شدن پاسخ به چند نكته توجه كنيد :

1. معنای کبر
كبر بر خلاف تواضع اينست كه كسى خود را از ديگران بزرگتر و بالاتر داند و بر او گردنكشى و سرفرازى كند.(1)

2. انواع تکبر
مرحوم مجلسى آيات و روايات بسيار در مذمت اين صفت در مرآت العقول نقل مي كند و سپس ميگويد:
تكبر بر سه قسم است:
1- تكبر بر خداى تعالى كه از همه بدتر است مانند تكبر فرعون و نمرود.
2- تكبر بر پيغمبران و امامان، مانند كسانى كه به آنها نگرويدند و گفتند: أَنُؤْمِنُ لِبَشَرَيْنِ مِثْلِنا ؛ (2) بلكه بايشان ناسزا گفتند و آنها را كشتند.
3- تكبر بر بندگان خدا

3. علل تکبر

سبب تكبر چند چيز است:
1- علم و دانش 2- عمل و عبادت 3- حسب و نسب نژادى 4- جمال و زيبائى 5- ثروت و دارائى 6- زور بازو و نيرومندى 7- داشتن پيروان و ياران و شاگردان و نوكران و فاميل و خويشان

4. درمان تکبر
و اما معالجه تكبر دو راه علمى و عملى دارد:
راه علمی
راه علميش اينست كه: انسان بحقارت و پستى خود و عظمت و كبريائى پروردگارش آگاه شود، ولى اين دو آگاهى، بسیار طول می کشد، و نهايت علم صديقين همين است، ولى براى شناختن حقارت خود كافى است كه در يكى از آيات بسيار قرآن كه در اين زمينه وارد شده است تأمل كند، زيرا علم اولين و آخرين در قرآنست براى كسى كه چشم بصيرتش باز باشد.( 3)
مرحوم مجلسى در اينجا آيات بسيارى نقل و تفسير مي كند، يك قسمت از آن آيات اينست:
«قُتِلَ الْإِنْسانُ ما أَكْفَرَهُ مِنْ أَيِّ شَيْ‏ءٍ خَلَقَهُ، مِنْ نُطْفَةٍ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَهُ، ثُمَّ أَماتَهُ فَأَقْبَرَهُ، ثُمَّ إِذا شاءَ أَنْشَرَهُ‏؟»(4)
خداى تعالى در اين آيات اشاره مي فرمايد: كه انسان حادث است يعنى ميليون هاى سال نابود و معدوم بوده و سپس از خاك و نطفه و خون و علقه و مضغه پليد و متعفن خلق شده، و در آخر بيجان مى‏شود و زير خاك ميرود و دوباره مشيت خدا او را از خاك برميآورد.
راه عملی
دليل كبر بالاتر دانستن خود از ديگران بود و راه مبارزه با آن از بين بردن اين منشا با انديشيدن به عیوب خويش و حقارتش نزد خدای متعال است.
راه ديگر در مبارزه با كبر مواظبت داشتن بر رفتار صلحا و متواضعين مخصوصا پيغمبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله است، زيرا آن حضرت با وجود مقام ارفع و شامخش، روى زمين مي نشست و غذا مي خورد و مي فرمود: من بنده هستم و چون بندگان غذا مي خورم (5)

5. استثنای تکبر

پي نوشت ها :
1. كليني، أصول الكافي، ترجمه مصطفوى ؛ ج‏3 ؛ ص421 .
2. مومنون (23) آيه 47 .
3. كليني، أصول الكافي، ترجمه مصطفوى، ج‏3، ص 422 .
4. عبس (80) آيات 17 – 21 .
5. خسروى، موسى، امامت- ترجمه جلد هفتم بحار الانوار‏، اسلاميه، تهران‏، چاپ 1363 ش‏، چاپ دوم‏،‌ ج 5 ،‌ص 116.

موضوع قفل شده است