آیه ای که به انسان اعتماد به نفس می دهد

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیه ای که به انسان اعتماد به نفس می دهد

سلام

قُلْنا لا تَخَفْ‏ إِنَّكَ أَنْتَ الْأَعْلى (68)(گفتیم نترس که تو برتری)

خداوند برای افزایش اعتماد به نفس حضرت موسی ع به او میگه نترس که تو برتری و این باعث افزایش اطمینان ان حضرت شد .:Moteajeb!:؟؟
راستی چرا بعضی ها وقتی جلوی جمع(کلاس . جلوی دوربین...:Sokhan::Sokhan::Sokhan::Sokhan:) می خواهند حرف بزنند دست پاچه می شوند؟ :Gig:
البته خودم هم این جوریم:khandeh!:
ولی این ایه یه جورایی حالم را عوض کرده:khobam:
اگه هر روز برم جلوی اینه به خودم بگم تو از همه برتری چی میشه؟ یعنی منی که همیشه از جمع گریزان بودم:farar:به یک شخصیت پر انرژی و انرژی زا تبدیل می شوم؟یک ادم شجاع وکاملا به خود ش مسلط:khoshali:ولی عوض کردن شخصیت یک معجزه است ولی باید تلاش کرد و کم نیاورد:kharej:

آیا این برداشت درست است و هر ادمی باهر خصوصیتی این آیه را بخوانند دارای اعتماد به نفس می شود ؟

کارشناس بحث : سعید

شنگول;248598 نوشت:
سلام
قُلْنا لا تَخَفْ‏ إِنَّكَ أَنْتَ الْأَعْلى‏ (68)

خداوند برای افزایش اعتماد به نفس حضرت موسی ع به او میگه نترس که تو برتری و این باعث افزایش اطمینان ان حضرت شد .:moteajeb!:؟؟
راستی چرا بعضی ها وقتی جلوی جمع(کلاس . جلوی دوربین...:sokhan::sokhan::sokhan::sokhan:) می خواهند حرف بزنند دست پاچه می شوند؟ :gig:
البته خودم هم این جوریم:khandeh!:
ولی این ایه یه جورایی حالم را عوض کرده:khobam:
اگه هر روز برم جلوی اینه به خودم بگم تو از همه برتری چی میشه؟ یعنی منی که همیشه از جمع گریزان بودم:farar:به یک شخصیت پر انرژی و انرژی زا تبدیل می شوم؟یک ادم شجاع وکاملا به خود ش مسلط:khoshali:ولی عوض کردن شخصیت یک معجزه است ولی باید تلاش کرد و کم نیاورد:kharej:

[="blue"]به نظر شما چرا موسی از دیگران بر تر است ؟[/]

با سلام

وَ لا تَهِنُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ‏ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنينَ

به نظر می اید به خاطر ایمانش باشد

شنگول;248693 نوشت:
با سلام
وَ لا تَهِنُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ‏ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنينَ

به نظر می اید به خاطر ایمانش باشد

[="darkgreen"]وَهُوَ الَّذِی جَعَلَكُمْ خَلَائِفَ الْأَرْضِ وَرَفَعَ بَعْضَكُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجَاتٍ لِیبْلُوَكُمْ فِی مَا آتَاكُمْ إِنَّ رَبَّكَ سَرِیعُ الْعِقَابِ وَإِنَّهُ لَغَفُورٌ رَحِیمٌ«الأنعام/165»
و اوست کسی که شما را در زمین جانشین [یکدیگر] قرار داد و بعضی از شما را بر برخی دیگر به درجاتی برتری داد تا شما را در آنچه به شما داده است بیازماید آری پروردگار تو زودکیفر است و [هم] او بس آمرزنده مهربان است[/]

[="blue"] البته این خداست که هر که را بخواهد بر دیگران برتری میدهد و این بوته ازمایشی است تا اورا بیازماید [/]

[="darkgreen"]یا بَنِی إِسْرَائِیلَ اذْكُرُوا نِعْمَتِی الَّتِی أَنْعَمْتُ عَلَیكُمْ وَأَنِّی فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعَالَمِینَ«البقرة/122»
ای فرزندان اسرائیل نعمتم را که بر شما ارزانی داشتم و اینکه شما را بر جهانیان برتری دادم یاد کنید[/]

[="blue"]و البته بنی اسرائیل در این ازمایش بازنده بودند ![/]

بهلول;248734 نوشت:
[="darkgreen"]وَهُوَ الَّذِی جَعَلَكُمْ خَلَائِفَ الْأَرْضِ وَرَفَعَ بَعْضَكُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجَاتٍ لِیبْلُوَكُمْ فِی مَا آتَاكُمْ إِنَّ رَبَّكَ سَرِیعُ الْعِقَابِ وَإِنَّهُ لَغَفُورٌ رَحِیمٌ«الأنعام/165»
و اوست کسی که شما را در زمین جانشین [یکدیگر] قرار داد و بعضی از شما را بر برخی دیگر به درجاتی برتری داد تا شما را در آنچه به شما داده است بیازماید آری پروردگار تو زودکیفر است و [هم] او بس آمرزنده مهربان است[/]

[="blue"] البته این خداست که هر که را بخواهد بر دیگران برتری میدهد و این بوته ازمایشی است تا اورا بیازماید [/]

[="darkgreen"]یا بَنِی إِسْرَائِیلَ اذْكُرُوا نِعْمَتِی الَّتِی أَنْعَمْتُ عَلَیكُمْ وَأَنِّی فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعَالَمِینَ«البقرة/122»
ای فرزندان اسرائیل نعمتم را که بر شما ارزانی داشتم و اینکه شما را بر جهانیان برتری دادم یاد کنید[/]

[="blue"]و البته بنی اسرائیل در این ازمایش بازنده بودند ![/]

[=Traditional Arabic][=System]وَ أَنْ لَيْسَ [=System]لِلْإِنْسانِ‏[=System] إِلاَّ ما سَعى‏- درجه انسان ها و مقامات انها ونعمت های انها چیزی نیست جز حاصل تلاش های خودشان .خداوند همه ی جهان را برای ما افریده (سخر لکم ما فی السماوات و ما فی الارض...) ولی انسان های بزرگ این نعمت را شکر کردند و انسان های کوچک ناسپاسی

[=Traditional Arabic][=System]وَ قَليلٌ مِنْ عِبادِيَ الشَّكُورُ :crying:

[=Traditional Arabic]

یعنی بنی اسرائیل خیلی ایمان داشتند یا خیلی تلاش کردند تا بر جهانیان برتری یافتند ؟

بهلول;248781 نوشت:
یعنی بنی اسرائیل خیلی ایمان داشتند یا خیلی تلاش کردند تا بر جهانیان برتری یافتند ؟

[=Traditional Arabic][=Arial Black]قبول دارم که نعمت وسیله آزمایش.ولی گمان کنم خداوند کاری می کند تا ما به دست خودمان وسیله ازمایش خودمان را درست کنیم.ثانیادر قسمتفضلتکم علی العالمین تمیز ندارد ومعلوم نیست از چه نظر برتری داده (رزق.علم .ایمان...؟؟؟؟)گمان می رود بنی اسرائل در کسب مال دنیا بسیارکوشا بودند و خداوند هم چون عادل است انها را در دنیا پاداش داد( [=System]أَنِّي لا أُضيعُ عَمَلَ عامِلٍ مِنْكُمْ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ بَعْضُكُمْ مِنْ بَعْض‏:soal:

شنگول;248799 نوشت:
قبول دارم که نعمت وسیله آزمایش.ولی گمان کنم خداوند کاری می کند تا ما به دست خودمان وسیله ازمایش خودمان را درست کنیم.ثانیادر قسمتفضلتکم علی العالمین تمیز ندارد ومعلوم نیست از چه نظر برتری داده (رزق.علم .ایمان...؟؟؟؟)گمان می رود بنی اسرائل در کسب مال دنیا بسیارکوشا بودند و خداوند هم چون عادل است انها را در دنیا پاداش داد( أَنِّي لا أُضيعُ عَمَلَ عامِلٍ مِنْكُمْ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ بَعْضُكُمْ مِنْ بَعْض‏:soal:

ایا اسرائیل زمینهای فلسطینیان را با سعی و کوشش بدست اورده یا با خدعه و نیرنگ .

إِنَّ قَارُونَ كَانَ مِنْ قَوْمِ مُوسَى فَبَغَى عَلَیهِمْ وَآتَینَاهُ مِنَ الْكُنُوزِ مَا إِنَّ مَفَاتِحَهُ لَتَنُوءُ بِالْعُصْبَةِ أُولِی الْقُوَّةِ إِذْ قَالَ لَهُ قَوْمُهُ لَا تَفْرَحْ إِنَّ اللَّهَ لَا یحِبُّ الْفَرِحِینَ«القصص/76»
قارون از قوم موسی بود و بر آنان ستم کرد و از گنجینه‏ها آن قدر به او داده بودیم که کلیدهای آنها بر گروه نیرومندی سنگین می‏آمد آنگاه که قوم وی بدو گفتند شادی مکن که خدا شادی‏کنندگان را دوست نمی‏دارد

ایا خداوند قارون را خیلی دوست داشت که اینهمه گنج به او داده بود پس چرا او و گنجینه هایش را در زمین فرو برد .

بسم الله الرحمن الرحیم

شنگول;248598 نوشت:
آیا این برداشت درست است و هر ادمی باهر خصوصیتی این آیه را بخوانند دارای اعتماد به نفس می شود ؟

با سلام و تشکر از جناب شنگول و بهلول
بنابر آیه(فَأَوْجَسَ فِي نَفْسِهِ خِيفَةً مُوسى‏)" در اين هنگام موسى احساس ترس خفيفى در دل كرد"1 فهمیده می شود ترس حضرت موسی علیه السلام ترس خفیفی بوده است.
توضیح آنکه " اوجس" از ماده" ايجاس" در اصل از" وجس" (بر وزن حبس) به معنى صداى پنهان گرفته شده است، بنا بر اين" ايجاس" به معنى يك احساس پنهانى و درونى است، و اين تعبير نشان مى‏ دهد كه ترس درونى موسى، سطحى و خفيف بود تازه آن هم به خاطر اين نبود كه براى صحنه رعب‏ انگيزى كه بر اثر سحر ساحران به وجود آمده بود اهميتى قائل شده باشد، بلكه از اين بيم داشت كه نكند مردم تحت تاثير اين صحنه واقع شوند، آن چنان كه بازگرداندن آنها آسان نباشد.
يا اينكه پيش از آنكه موسى مجال نشان دادن معجزه خود را داشته باشد جمعى صحنه را ترك گويند يا از صحنه بيرونشان كنند و حق آشكار نگردد.
چنان كه در خطبه 6 نهج البلاغه مى ‏خوانيم:
لم يوجس موسى (ع) خيفة على نفسه بل اشفق من غلبة الجهال و دول الضلال:
" موسى ع هرگز به خاطر خودش در درون دل احساس ترس نكرد، بلكه از آن ترسيد كه جاهلان غلبه كنند و دولتهاى ضلال، پيروز شوند".
به هر حال در اين موقع، نصرت و يارى الهى به سراغ حضرت موسى علیه السلام آمد و فرمان وحى وظيفه او را مشخص كرد، چنان كه قرآن مى ‏گويد:" به او گفتيم ترس به خود راه مده تو مسلما برترى"! (قُلْنا لا تَخَفْ إِنَّكَ أَنْتَ الْأَعْلى‏).
اين جمله با قاطعيت تمام، موسى را در پيروزيش دلگرم مى ‏سازد و به اينگونه موسى، قوت قلبش را كه لحظات كوتاهى متزلزل شده بود باز يافت.2
بنابراین ترس ما با ترس پیامبر بسیار متفاوت است. منشا ترس ما جهل است که به علت ندانستن ابعاد یک موضوع ترس به دل ما راه پیدا می کند.
اما در مورد اینکه آیا خواندن این آیه توسط هر شخصی باعث اعتماد به نفس می شود؟
باید عرض شود نخست اینکه نفس خواندن این آیه چنین آثاری داشته باشدمنوط به دلیل معتبر است و با فرض داشتن دلیل معتبر هر کسی که آیه را بخواند چنین آثاری در پی ندارد بهره مندی از آثار کامل، بسته به حق بودن موضع خواننده آیه و ایمان و عمل او به محتوای آیه دارد.
موفق باشید

1.طه 67
2.تفسير نمونه، ج‏13، ص: 239

موضوع قفل شده است