احادیث زیبا

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احادیث زیبا

سلام علیکم
در این پست احادیث زیبا رو قرار میدهیم.
نوشتن عربی احادیث سخت است.کسانی که نوشته ی عربی را میخواهند پیام خصوصی بدهند.
در پیام خصوصی شماره ی حدیث ذکر شود.
=============================================
احادیث من همه از کتاب نهج الفصاحه(از پیامبر (ص))هستند
=============================================
وام نگیر که غم شب است و خواری روز ح 990 *شماره=3674*

پاداش مصیبت بزرگ است و هر مردمی را خدا دوست بدارد،مصیبتشان می دهد.
ح 1943 *شماره=4262

میانه روی در خرج زندگی از نشانه های دانایی مرد است. ح 3046 *شماره=4270*
..........................................................................................................
برای فرج اقا امام زمان صلوات.

هر کس خشم خویش را بیشتر فرو می برد،دور اندیش تر است. ح 95 *شماره=1457*
=====================================
چون خشم گین میشوی،خاموش باش. ح 225 *شماره=1459*

از میان شما ان کسی برتر است که اخلاقش بهتر است. ح 420 *شماره=126*

مال شما به همه ی مردمان نمیرسد،پس اخلاق خوب خویش را میانشان تقسیم کنید.
ح 877 *شماره=127*

==========================================
صلوات فراموش نشود.................................
تمامی احادیث این بخش از کتاب نهج الفصاحه است

سلام به همه ی شما
من از این به بعد اینجا حدیث ها رو نمیذارم.
میذارم اینجا
www.kalamefasih.ir
شما هم یه سری بزنید.

امام صادق علیه السلام میفرمایند:

به خدا هزینه ی کسی که به جنگ ما برخاسته از کسی که آنچه را ما نمیخواهیم از قول ما بگوید کمتر است

کافی.ج2.ص223

حضرت علی علیه السلام میفرمایند:

هیچ پشتیبانی چون مشاوره نیست

نهج البلاغه.حکمت54

[=Roboto]قال رسول الله(ص):

[=Roboto]مَن اَطاعَنى فَقَـد اَطاعَ الله وَ مَن عَصانِى فَقَـد عَصى الله، وَ مَن اَطاع َعَليـــا(ع) فَقَــد اَطاعَنى وَ مَن عَصَى عَليـــــا(ع) فَقَـد عَصانِى .
[=Roboto]رسول گرامی اسلام حضرت مُحمّـــد بن عَبــدالله صَلواتُ الله علیهِ وَآلِه وَ سَلَّم فرمودند:
[=Roboto]هر كس مرا اطاعت كند خدا را اطاعت كرده است و هر كه مرا نافرمانى كندخدا را نافرمانى كرده است،و كسيكه على(ع) را اطاعت كند مرا اطاعت كرده و هر كه على(ع) را نا فرمانى كند مرا نافرمانى كرده است.

[=Roboto]غاية المرام: باب 360ـ 361

[="Tahoma"][="Black"]پيامبر صلى الله عليه و آله:

من براى كسى كه بگومگو را رها كند، هر چند حق با او باشد
و براى كسى كه دروغ گفتن را اگر چه به شوخى باشد، ترك گويد
و براى كسى كه اخلاقش را نيكو گرداند،
خانه اى در حومه بهشت و خانه اى در مركز بهشت
و خانه اى در بالاى بهشت ضمانت مى كنم.

(خصال، ص 144، ح 170)
[/]

امام علی (ع):

هم چنین از شما روزی از عمر خود را سپری نمی کند مگر با نابودی روزی از مدت اجل زندگی خود.

منبع:نهج البلاغه

یعنی چه بگو مگو را رها کند گر چه حق با او باشد
خوب اگه از خودش دفاع نکنه که طرف زبونش دفعه بعد دراز تر میشه اگر م بخواد دفاع کنه که باید بگو مگو کنه
یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سخنانی گوهر بار از بانوی بزرگ اسلام:

ای علی ! من از پروردگارم شرم دارم که چیزی از تو درخواست کنم که توان برآوردن آن را نداشته باشی .
از دنیای شما محبت سه چیز را در دل من نهاده شد: تلاوت قرآن ، نگاه به چهره پیامبر وانفاق در راه خدا
آنگاه که درروز قیامت برانگیخته شوم ، گنهکاران امت پیامبر اسلام (ص) را شفاعت خواهم کرد.

[="Tahoma"][="Black"]

[/]

[=&quot]چهل حدیث نجات بخش کدامند؟[=&quot]

پیامبر صلی‌‏الله علیه وآله وسلم، به امیرمومنان علیه ‏السلام سفارش کرد و از جمله فرمود: «ای علی! هر کس از امتم که چهل حدیث را برای خدا و سرای آخرت حفظ کند، خداوند روز قیامت، او را با پیامبران، صدیقان (راستان)، شهیدان و شایستگان- که بهترین همراهان‏اند-، محشور می‏کند».

علی علیه‏ السلام گفت: ای پیامبر خدا! به من بگو این احادیث چه هستند؟

پیامبر صلی‏‌الله علیه و اله وسلم فرمود: «اینکه به خدای یگانه بی‏‌انباز، ایمان بیاوری و تنها او، نه کس دیگری را بپرستی و نماز را با وضویی کامل و در وقت خود و بدون تاخیر، به جا آوری که در تاخیر آن و [پیرون وقت خواندن] بدون علت، موجب خشم خدای عزوجل است، زکات را بپردازی و ماه رمضان را روزه بگیری و چون مال داشتی و مستطیع بودی، حج بگذاری.
پدرت و مادرت را نافرمانی نکنی، مال یتیم را به ستم نخوری. ربا نخوری و شراب و هیچ‏یک از نوشیدنی‏های مست کننده را ننوشی، زنا و لواط و سخن‏چینی نکنی و به خدا، سوگند دروغ نخوری، دزدی نکنی، گواهی دروغ برای هیچ‏کس، نزدیک یا دور، ندهی و حق را از هر کس که آن را آورد، کوچک باشد یا بزرگ، بپذیری، به ستمکار، تکیه نکنی، هر چند دوست صمیمی و نزدیک باشد، و به هوست عمل نکنی و به زن عفیف، تهمت نزنی و ریا نکنی که کمترین ریا، شرک به خدای عزّ وجل است.

افرد کوتاه و بلند را به زبان عیب کوتاه و بلند نخوانی و هیچ‏یک از آفریدگان خدا را مسخره نکنی و بر بلا و خداوند را برای نعمت‏هایی که به تو داده، سپاس بگذاری و خود را از کیفر خدا بر گناهی که می‏کنی، ایمن نپنداری و از رحمت خدا، ناامید نشوی و از گناهانت به سوی خدای عز و جل باز گردی- که بازگردنده از گناهانش، مانند کسی است که گناهی ندارد- و در کنار استغفار، بر گناهانت اصرار نورزی که همچون ریش‏خندکنندگان خدا و آیات الهی و پیامبرانش می‏شوی.
و این را بدانی که آنچه به تو رسیده، حتما و بدون خطا رسیده است و آنچه [به ظاهر] خطا نموده، نباید به تو می‏ رسیده است و با رضایت آفریده، نارضایتی آفریدگار را به دست نیاوری و دنیا را بر آخرت، مقدم ندرای، که دنیا، فانی و آخرت، باقی است و بر برادرانت از آنچه در توان داری، بخل نورزی و درونت، مانند برونت باشد، نه اینکه ظاهرت، زیبا و باطنت، زشت باشد، که اگر چنین کنی، از منافقان خواهی بود.

و اینکه دروغ نگویی و با دروغ‏گویان، در نیامیزی و چون سخن حقی شنیدی، خشم نگیری و خود، خانواده، فرزندان و همسایگانت را به اندازه توانت، ادب بیاموزی و به علمت عمل کنی و با هیچ یک از خلق خدا، جز به حق، رفتار نکنی و در برابر نزدیک و دور، نرم‏باشی، نه زورگو و سرسخت، و تسبیح و تهلیل و دعا را فراوان بگویی و بسیار به یاد مرگ و پس از آن، از قیامت تا بهشت و دوزخ باشی، و فراوان قرآن بخوانی و به آن، عمل کنی.
و نیکی به مردان و زنان مومن و گرامی‏‏داشت آنان را غنیمت بدانی و بنگر هر چه را برای خود نمی‏پسندی، با هیچ یک از مومنان نکنی و از کار خیر، ملول نشوی و سربار هیچ‏کس نباشی و چون به کسی نعمتی بخشیدی، بر او منت نگذاری و دنیا نزد تو، زندانی باشد که از آن به سوی بهشت می‏روی.
این، چهل حدیث است که هر کس از امتم بر آن پایداری ورزد و آنها را حفظ کند، به رحمت الهی وارد بهشت می‏شود و پس از پیامبران و اوصیاء با فضیلت‌‏ترین و محبوب‏‌ترین مردم در نزد خدای عز و جل است و خدا، او را روز قیامت با پیامبران. صدیقان (راستان)، شهیدان و شایستگان- که بهترین همراهان‏اند، محشور می‏‌کند.

منبع: حکمت‏نامه امام حسین علیه‏السلام، محمدی ری شهری، جلد اول، ص 49

حضرت محمد (ص) میفرمایند:

هر دینی خلقی دارد و خلق اسلام "حیا" است

مشکاه الانوار.ص219

پيامبر مکرم اسلام صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله :

به وسيله من هشدار داده شديد

و به وسيله على عليه ‏السلام هدايت مى‏يابيد

و به وسيله حسن علیه السلام احسان مى‏شويد

و به وسيله حسين علیه السلام خوشبخت مى‏گرديد

و بدون او بدبخت. بدانيد كه حسين درى از درهاى بهشت است،

هر كس با او دشمنى كند، خداوند بوى بهشت را بر او حرام مى‏كند.

البرهان فی تفسیر القرآن ج3 ، ص232

موضوع قفل شده است