كتابهاي رو نياز دارم كه برمبناي عقايد مورد قبول شیعه و سنی باشد

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
كتابهاي رو نياز دارم كه برمبناي عقايد مورد قبول شیعه و سنی باشد

بسم الله
سلام.
بنده بايد از جهت اعتقادي مطالعات منسجمي داشته باشم اما نميدانم چه كتابهايي؟مطالعات پراكنده داشتم اما ببينيد از اين كتابهايي كه يك طرفه به قاضي رفتند وفقط مورد تاييد گروه خاصي الان به درد من نميخورد.
اسلام را عقلي پذيرفتم وتشيع رو هم دلايل زيادي براي قبولش دارم وبسيار محب اهل البيت عليهم السلام ولي نگرانم كه اينها فقط بر مبناي احساس وتوهم باشد. درباره تشيع وتاريخ اسلام واحكام ورفتارهايي كه شيعه بدان معتقد است بايد خوب ومستدلل بدانم .باز هم عرض كنم كتابهاي رو نياز دارم كه بر مبناي عقايد مورد قبول هر دو فرقه استدلال كرده باشد.

کارشناس بحث : روشن

به نام خدا
با سلام و احترام
از این که دغدغه مسایل دینی را دارید و در پی عمق بخشی به عقاید خود هستید خوشحالیم. این که دین اسلام و تشیع را به صورت عقلی پذیرفته اید بسیار خوب است. برای مطالعه در خصوص مسایل اعتقادی و انتخاب کتاب مناسب ، توجه به پیش زمینه ها و اطلاعات قبلی بسیار مهم است. مثلا باید میزان اطلاعات شما از مسایل دینی، میزان آشنایی شما با فلسفه و منطق و لغات و اصطلاحات فلسفی و منطقی، تحصیلات شما و میزان آشنایی تان با منابع اسلامی را در نظر داشت.

برای مطالعه جدی درباره هر مطلبی باید از پایه و از سطوح پایین آغاز کرد. برای سطوح مختلف کتابهای یکسانی پیشنهاد نمی شود. لازم است درباره اطلاعات خود توضیحاتی ارایه کنید تا بهتر بتوان راهنمایی نمود.
موفق باشید.

بسم الله
تشكر
عذرخواهي بابت ديرشدن پاسخ چندروزي به اينترنت سرنزدم
درباره فلسفه ومنطق ولغت كتبي نخواندم
پذيرش اسلام به صورت عقلي بيشتر با تفكر در معلومات نسبتآ معمولي است كه افراد معمولي اصولآ دارند.نه اينكه با كتاب خاصي..
مطالعات بنده تقريبآ ناچيز وپراكنده است .
نام بردنش خوب مسلمآ طولاني ميشه.اما از مطالعه در تفاسير قران ونهج البلاغه(تقريبي)وكمي كتب عرفاني تا خواندن رساله هاوجستجو در اينترنت بوده .اگر لازمه بفرماييد نام ببرم؟
تحصيلاتم هم الان سال اخر مهندسي برق ام
استعدادم هم در يادگيري علوم قراني و..الحمدلله خوبه.
يه نكته اي هم هست كه پدرم في الحال غيرمذهبي اند وبا مطالعات دين اسلام يا شركت در سخنراني هاي علما ياهرچه كه به دين ربط داره مخالفند.
حال ضمن اينكه ميخواهم سير مطالعاتي را معرفي بفرماييد از شما يا كارشناس فقه ميخواهم بفرماييد با عدم رضايت پدرم اين مطالعات واز طرفي صرف مال پدرم براي خريد اين كتب چطور است؟
باتشكر از رسيدگي شما

به نام خدا
با سلام و احترام
خواهش می کنم و بنده نیز عذر تاخیر می طلبم.

باید توجه داشت که در اعتقادات میان شیعه و سنی تشابهات زیادی وجود دارد. به طور مثال هر دو ازبعضی کتب اعتقادی مشترک مانند "المقاصد فى علم الكلام" و شرح آن از تفتازانی و یا شرح مواقف از شریف جرجانی استفاده کرده و استناد می کنند؛(پس بهتر است ابتدا اعتقادات شیعه مسلط شد و بعد در پی تسلط یافتن به عقاید اهل سنت برای احتجاج بر آمد.) اما غالبا برای مطالعه جدی و شروع سیر مطالعاتی از کتب ساده تر باید شروع کرد.

برای داشتن سیر مطالعاتی گزینه های مختلف و متفاوتی پیشنهاد می شود . بعضی کتب شهید مطهری را می پسندند و سیر مطالعاتی خود را با استفاده از کتب استاد شروع می کنند و بعضی دیگر از کتب منطق و فلسفه مقدماتی را . منابع مطالعاتی نیز بسته به سلیقه افراد، زمانی که در اختیار دارند و شرایطشان متفاوت است و معمولا با توجه به ویژگی های شخصی و شخصیتی افراد مشخص می شود. اما اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم چه روند و سیر مطالعاتی ای مناسب تر است باید بگوییم به نظر می رسد برای داشتن یک سیر مطالعاتی مفید و مختصر و اصطلاحاً قدری زود بازده ترکیبی از کتب منطقی و کتب کلامی مناسب باشد.

برای شروع در درس منطق، کتاب "منطق صوری" خوانساری یا "منطق1 " محمود منتظری مقدم (دفتر تألیف و نشر متون درسی حوزه) و یا منطق نوشته فرامرز قراملکی(انشارات پیام نور)گزینه های خوبی هستند.

و برای شروع کلام: کتاب " 50 درس اصول عقاید برای جوانان" و یا "آموزش عقاید" استاد مصباح یزدی مناسب باشند و در مرحله بعد کتاب "کلام اسلامی جلد 1 و2 " محمد سعیدی مهر که بسیار شیوا به مسائل پرداخته است گزینه خوبی به نظر می رسد. هر چند در این مرحله می توان به کتاب های سطح بالاتر هم رجوع کرد .

در این بین نکته مهم این است که مسائلی را که می آموزید دقیق و کاربردی یاد بگیرید، به گونه ای که حداقل برای خودتان بتوانید بازگو کنید. ضمن این که اگر یک دوست همراه داشته باشید و بتوانید دروس را با هم بحث کنید یعنی برای هم توضیح دهید بهتر می توانید به خاطرسپرده و استفاده کنید.

ببخشید من نیاز به نسخه ی پی دی اف کتابهای همراه با راستگویان و اهل سنت واقعی دکتر تیجانی و ترجمه ی المراجعات هستم..می شود کمکم کنید؟

به نام خدا
با سلام و احترام
ضمن خوش آمدگویی به شما
کتاب های
ترجمه المراجعات

اهل سنت واقعی

در کتابخانه اسک دین موجود بودند. کتاب همراه با راستگویان در کتابخانه موجود نیست، از دوستان انجمن تقاضا میکنم در صورت امکان آن را نیز در کتابخانه قرار دهند.
موفق باشید.

روشن;256994 نوشت:
به نام خدا
با سلام و احترام
ضمن خوش آمدگویی به شما
کتاب های
ترجمه المراجعات
اهل سنت واقعی
در کتابخانه اسک دین موجود بودند. کتاب همراه با راستگویان در کتابخانه موجود نیست، از دوستان انجمن تقاضا میکنم در صورت امکان آن را نیز در کتابخانه قرار دهند.
موفق باشید.

با سلام
عرض خوش آمدگویی به دوست گرامی
با احترام تقدیم می گردد.
همراه با راستگویان

غم قائم;248822 نوشت:
پدرم في الحال غيرمذهبي اند وبا مطالعات دين اسلام يا شركت در سخنراني هاي علما ياهرچه كه به دين ربط داره مخالفند. حال ضمن اينكه ميخواهم سير مطالعاتي را معرفي بفرماييد از شما يا كارشناس فقه ميخواهم بفرماييد با عدم رضايت پدرم اين مطالعات واز طرفي صرف مال پدرم براي خريد اين كتب چطور است؟

به نام خدا
با سلام و احترام
لطفاً این قسمت از سوالتان را در انجمن احکام مطرح فرمایید. همکاران بزرگوار انجمن فقه و احکام شرعی پاسخگویتان خواهند بود.
با تشکر
موفق باشید.

کتابی وجود ندارد که بر مبنای عقاید و مورد قبول هر دو طرف باشد.

من به شما پیشنهاد می دهم تمامی کتبی که به دستتان می رسد را از نسخه اصلی مطالعه فرمائید.

بعدش رو کنید به راویان حدیث؛ راویان را بررسی کنید و ببینید این راویان مورد تائید مسلمین هستند یا خیر؟

دین اسلام آنقدرها هم سخت نیست که نتوانید درکش کنید

سلام
من کتابهای آیت الله مجتبی موسوی لاری را پیشنهاد می کنم که خوب مرزها را رعایت کرده و صدای کسی را در نیاورده است در عین حال خیلی تاثیر گذار و با کمال تعجب ناشناخته و بی سر صداست
والله الموفق

حامد;303686 نوشت:
سلام
من کتابهای آیت الله مجتبی موسوی لاری را پیشنهاد می کنم که خوب مرزها را رعایت کرده و صدای کسی را در نیاورده است در عین حال خیلی تاثیر گذار و با کمال تعجب ناشناخته و بی سر صداست
والله الموفق

کدام مرزها؟ مرز آدم های فاسق و شراب خوار؟ اصحاب قاتل دختر بیگناه پیامبر؟؟؟ مادران هرزه مومنان؟؟؟ مومنانی که خدا ازشان راضی شد ولی نشد و همشون در قعر جهنم بودند؟؟ یهودی زاده ای که اول از همه مسلمان شد تاسر پیامبر کلاه بگذاره و گذاشت تاپیامبر وفات کرد سر جاش نشست و گفت من خلیفم؟؟؟ پیامبر معصومی که نمی تونست زنان مومن رو از زنان منافق تشخیص بده و بخاطر مصالحی که هچکی نمیدونه چیه میرفت با زنان منافق ازدواج می کرد؟؟

ایزدی;303853 نوشت:
کدام مرزها؟ مرز آدم های فاسق و شراب خوار؟ اصحاب قاتل دختر بیگناه پیامبر؟؟؟ مادران هرزه مومنان؟؟؟ مومنانی که خدا ازشان راضی شد ولی نشد و همشون در قعر جهنم بودند؟؟ یهودی زاده ای که اول از همه مسلمان شد تاسر پیامبر کلاه بگذاره و گذاشت تاپیامبر وفات کرد سر جاش نشست و گفت من خلیفم؟؟؟ پیامبر معصومی که نمی تونست زنان مومن رو از زنان منافق تشخیص بده و بخاطر مصالحی که هچکی نمیدونه چیه میرفت با زنان منافق ازدواج می کرد؟؟

سلام
حوزه کاری آیت الله موسوی لاری ( نه موسوی لاری سیاسی معروف ) مناطقی بوده که اسلام شناخته نبوده است . لذا معارف اسلام و شیعه را طوری که یک غیر مسلمان انتظار دارد ( یعنی یک دین بی اختلاف و یک دست ) معرفی نموده اند .
ما در دو حوزه باید از ذکر موارد مد نظر شما جدا خودداری کنیم :
1- در حوزه تبلیغ اسلام برای غیر مسلمانان
2- حوزه هایی که وحدت حرف اول را می زند
والله الهادی الموفق

[=arial black]اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

[=arial black]بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]السلام علیک یا رسول الله(ص)

[=arial black]السلام علیک یا امیرالمومنین(ع)

[=arial black]السلام علیک یا فاطمه الزهرا(س)

[=arial black]السلام علیک یا حسن مجتبی مظلوم(ع)

[=arial black]السلام علیک یا حسین شهید مظلوم(ع)

[=arial black]السلام علیک یا قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس(ع)

[=arial black]السلام علیک یا اهل بیت نبوه(ع)

[=arial black]السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)

[=arial black]اجرک الله یا صاحب الزمان(عج)

[=arial black]*****

غم قائم;247309 نوشت:
بسم الله
سلام.
بنده بايد از جهت اعتقادي مطالعات منسجمي داشته باشم اما نميدانم چه كتابهايي؟مطالعات پراكنده داشتم اما ببينيد از اين كتابهايي كه يك طرفه به قاضي رفتند وفقط مورد تاييد گروه خاصي الان به درد من نميخورد.
اسلام را عقلي پذيرفتم وتشيع رو هم دلايل زيادي براي قبولش دارم وبسيار محب اهل البيت عليهم السلام ولي نگرانم كه اينها فقط بر مبناي احساس وتوهم باشد. درباره تشيع وتاريخ اسلام واحكام ورفتارهايي كه شيعه بدان معتقد است بايد خوب ومستدلل بدانم .باز هم عرض كنم كتابهاي رو نياز دارم كه بر مبناي عقايد مورد قبول هر دو فرقه استدلال كرده باشد.

کارشناس بحث : روشن

[=Arial Black]سلام
[=Arial Black]پيشنهاى من اين كتب است كه به نظر مي رسى كتب خوبي باشد:

[=Arial Black]1.المراجعات(سید عبد الحسین شرف الدین موسوی) با ترجمه محمد جعفر امامی-چاپ و نشر بین الملل
[=Arial Black]2.شبهای پیشاور در دفاع از حریم تشیع ،گفتار محمد سلطان الواعظین شیرازی،دارالکتب الاسلامیه
[=Arial Black]3.اجتهاد در مقابل نص،سید عبد الحسین شرف الدین،مترجم حجه الاسلام علی دوانی،دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
[=Arial Black]4.حدیقه الشیعه ،مرحوم مقدس اردبیلی،ناشر :انتشارات دلشاد

[=Arial Black]هم چنین:

[=Arial Black]5.کتب استاد گرانقدر شهید مطهری
[=Arial Black]6.الغدیر و ترجمه آن

[=Arial Black]بنده این ها رو دارم

[=Arial Black]البته الغدیر رو بصورت نرم افزاری دارم ..اما اگر توانستم تلخیص آن را برای خودم تهیه خواهم کرد

[=Arial Black]همچنین برنامه های شبکه جهانی ولایت www.velayattv.com كه از قسمت آرشیو برنامه های سایت قابل دانلود هست و حتی اگر روی عنوان ها هم کلیک کنید تایپ می کنند (البته تایپ با کمی زمان)

[=Arial Black]هم چنین سایت موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر(عج) بسیار مفید است

sayedali;303893 نوشت:
ا

پيشنهاى من اين كتب است كه به نظر مي رسى كتب خوبي باشد:

1.المراجعات(سید عبد الحسین شرف الدین موسوی) با ترجمه محمد جعفر امامی-چاپ و نشر بین الملل
2.شبهای پیشاور در دفاع از حریم تشیع ،گفتار محمد سلطان الواعظین شیرازی،دارالکتب الاسلامیه
3.اجتهاد در مقابل نص،سید عبد الحسین شرف الدین،مترجم حجه الاسلام علی دوانی،دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
4.حدیقه الشیعه ،مرحوم مقدس اردبیلی،ناشر :انتشارات دلشاد

هم چنین:

5.کتب استاد گرانقدر شهید مطهری
6.الغدیر و ترجمه آن

همچنین برنامه های شبکه جهانی ولایت www.velayattv.com كه از قسمت آرشیو برنامه های سایت قابل دانلود هست و حتی اگر روی عنوان ها هم کلیک کنید تایپ می کنند (البته تایپ با کمی زمان)

هم چنین سایت موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر(عج) بسیار مفید است

کاملا درست می فرمایند کتابهای فوق کاملا مورد اتفاق شیعه و سنی هر دو طرف هستند و هیچ کسی هم هیچ شکی نداره!! اصولا اگه میخوای حقیقت رو بدونی فقط همینا رو بخون این کتابا رو خود سنیها در رد خودشون نوشتن ولی از بس کوته فکرن خودشونم خودشونو قبول ندارن
به هر حال ... در روشنگری موفق باشین

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا رسول الله(ص)

السلام علیک یا امیرالمومنین(ع)

السلام علیک یا فاطمه الزهرا(س)

السلام علیک یا حسن مجتبی مظلوم(ع)

السلام علیک یا حسین شهید مظلوم(ع)

السلام علیک یا قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس(ع)

السلام علیک یا اهل بیت نبوه(ع)

السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)

اجرک الله یا صاحب الزمان(عج)

ایزدی;303913 نوشت:
کاملا درست می فرمایند کتابهای فوق کاملا مورد اتفاق شیعه و سنی هر دو طرف هستند و هیچ کسی هم هیچ شکی نداره!! اصولا اگه میخوای حقیقت رو بدونی فقط همینا رو بخون این کتابا رو خود سنیها در رد خودشون نوشتن ولی از بس کوته فکرن خودشونم خودشونو قبول ندارن
به هر حال ... در روشنگری موفق باشین

اولابنده پیشنهاد دادم این کتب رابخوانند...برای یافتن حقیقت باید این کتب را بخوانند

در تفسیر قرآن و حتی ترجمه قران هم بین شیعه و سنی اتفاق نظر نیست چه برسد به مابقی مطالب !!!

دوما کتب فوق مثل

المراجعات و شب های پیشاور ..مناظراتی است که بین علمای تشیع و سنی بوده است .....یعنی طرف مقابل سنی نبوده است که جواب می داده است؟

سوما

ایراد شما به نوشته من که انتظار داشتم چنین کاری کنید ....ایرادی خیلی خوب است و من هم منتظر این بودم

برادر من که تازه به این سایت امده اید و با رفقایت قصد شبه پراکنی دارید

شما با این ایراد

به کتاب الغدیر علامه امینی هم ایراد وارد کردید

کتاب علامه امینی ذره ذره اش از کتب خودتان است ....شما مذهب خودتان را با رد کتاب الغدیر رد کردید

خوب می دانید که اگر به الغدیر ایراد وارد کنید و در مقام پاسخ مقابل این کتاب برآئید ....مذهب خودتان را رد کرده اید

sayedali;303919 نوشت:

اولابنده پیشنهاد دادم این کتب رابخوانند...برای یافتن حقیقت باید این کتب را بخوانند

در تفسیر قرآن و حتی ترجمه قران هم بین شیعه و سنی اتفاق نظر نیست چه برسد به مابقی مطالب !!!

دوما کتب فوق مثل

المراجعات و شب های پیشاور ..مناظراتی است که بین علمای تشیع و سنی بوده است .....یعنی طرف مقابل سنی نبوده است که جواب می داده است؟

سوما

ایراد شما به نوشته من که انتظار داشتم چنین کاری کنید ....ایرادی خیلی خوب است و من هم منتظر این بودم

برادر من که تازه به این سایت امده اید و با رفقایت قصد شبه پراکنی دارید

شما با این ایراد

به کتاب الغدیر علامه امینی هم ایراد وارد کردید

کتاب علامه امینی ذره ذره اش از کتب خودتان است ....شما مذهب خودتان را با رد کتاب الغدیر رد کردید

خوب می دانید که اگر به الغدیر ایراد وارد کنید و در مقام پاسخ مقابل این کتاب برآئید ....مذهب خودتان را رد کرده اید

مذهب ما که همینجوریشم رد شده هست. دلیل نمی خاد
بله درست میفرمائید من تازه اومدم به این سایت. سایت خوبیه

من فقط گفتم کتابی مورد اتفاق دو طرف وجود نداره همین. حالا ایشان برای یافتن حقیقت چه کتابهایی را باید بخونن و چه کتابهایی رو نباید بخونن من کاری ندارم.
اون نبایدش مهمتر از بایدشه

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا رسول الله(ص)

السلام علیک یا امیرالمومنین(ع)

السلام علیک یا فاطمه الزهرا(س)

السلام علیک یا حسن مجتبی مظلوم(ع)

السلام علیک یا حسین شهید مظلوم(ع)

السلام علیک یا قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس(ع)

السلام علیک یا اهل بیت نبوه(ع)

السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)

اجرک الله یا صاحب الزمان(عج)

ایزدی;303924 نوشت:
بله درست میفرمائید من تازه اومدم به این سایت. سایت خوبیه

من فقط گفتم کتابی مورد اتفاق دو طرف وجود نداره همین. حالا ایشان برای یافتن حقیقت چه کتابهایی را باید بخونن و چه کتابهایی رو نباید بخونن من کاری ندارم.
اون نبایدش مهمتر از بایدشه

برادر من

این چه حرفی است که می زنید

شما باید تحقیق کنید
با تحقیق به حقیقت برسید

تحقیق بدور از تعصب

استاد دکتر قزوینی 30 سال از عمرش را در کتب اهل سنت گذرانده است

از مطالب ایشان استفاده کنید

بدون تعصب

برنامه های شبکه جهانی ولایت رو دنبال کنید

مثل مابقی اقایان اهل سنت

من خودم شاهد بودم از اقایان مولوی اهل سنت از کردستان با این شبکه تماس گرفته اند و از استاد در مسائلی که این محصلین مشکل داشتند سوال کردند و استاد هم پاسخ داد

انشالله به نتیجه می رسید

در ضمن من منکر اتفاق نظر ها بین شیعه و سنی نیستم

خیلی جاها هست که شیعه و سنی اتفاق دارند

موفق باشید

اين كتابی است كه زندگيه منه شيعه رامتحول كرده است
اين كتاب به طورتمام وكمال دستاورددانشمندان غربی(بيشتر آمريكايی)می باشد
لطفاً اين كتاب راپيداومطالعه كنيد
وهمچنين ديگركتاب های اين نويسنده ی بزرگ را
اكثريت اعتقادات اين انسان متعالی نشان دهنده ی احكام اسلامی نيزمی باشد
ايشان كسی هستند كه من حاضرم هرروزعمرم رابرايش دعاكنم
اين مردخداكسی نيست جز دكتروين دابليوداير

عنوان اصلی اين كتاب
You will see it when you believe it
By Dr.Wayn W.Dyer
First print 1990
كتاب درمان باعرفان
نويسنده:دكتروين داير
ترجمه:جمال هاشمی

بروید سایت ایت الله مکارم شیرازی
مطالبش بهتر است و خیلی بهتر از سایت های دیگر بنده که دیدم یک سند ان هم ضعیف نبوده است :
makarem.ir

ایزدی;303924 نوشت:

برادر جونم ازت میخوام یه نگاهی به گذشته و شبههات من که درین سایت مطرح شده بندازی. خواهی فهمید که فقط یک فرقه بر حق است و آنم اسلام اثنی عشری. همونطور که من رسیدم بهش.
در ضمن مگه اسلام توسط سه برابر جمعیت مسلمانان رد نشده؟ پس رد شدن ملاک تردید در دین نیست...
موضوع قفل شده است