صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: كتابهاي رو نياز دارم كه برمبناي عقايد مورد قبول شیعه و سنی باشد

نوشته
    55
    حضور
    9 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    257

كتابهاي رو نياز دارم كه برمبناي عقايد مورد قبول شیعه و سنی باشد

بسم الله
    سلام.
    بنده بايد از جهت اعتقادي مطالعات منسجمي داشته باشم اما نميدانم چه كتابهايي؟مطالعات پراكنده داشتم اما ببينيد از اين كتابهايي كه يك طرفه به قاضي رفتند وفقط مورد تاييد گروه خاصي الان به درد من نميخورد.
    اسلام را عقلي پذيرفتم وتشيع رو هم دلايل زيادي براي قبولش دارم وبسيار محب اهل البيت عليهم السلام ولي نگرانم كه اينها فقط بر مبناي احساس وتوهم باشد. درباره تشيع وتاريخ اسلام واحكام ورفتارهايي كه شيعه بدان معتقد است بايد خوب ومستدلل بدانم .باز هم عرض كنم كتابهاي رو نياز دارم كه بر مبناي عقايد مورد قبول هر دو فرقه استدلال كرده باشد.

کارشناس بحث : روشن

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۵/۰۴ در ساعت ۱۹:۰۱

2. صلوات ها 6

3.  

نوشته
    105
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    16
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    698

به نام خدا
    با سلام و احترام
    از این که دغدغه مسایل دینی را دارید و در پی عمق بخشی به عقاید خود هستید خوشحالیم. این که دین اسلام و تشیع را به صورت عقلی پذیرفته اید بسیار خوب است. برای مطالعه در خصوص مسایل اعتقادی و انتخاب کتاب مناسب ، توجه به پیش زمینه ها و اطلاعات قبلی بسیار مهم است. مثلا باید میزان اطلاعات شما از مسایل دینی، میزان آشنایی شما با فلسفه و منطق و لغات و اصطلاحات فلسفی و منطقی، تحصیلات شما و میزان آشنایی تان با منابع اسلامی را در نظر داشت.

برای مطالعه جدی درباره هر مطلبی باید از پایه و از سطوح پایین آغاز کرد. برای سطوح مختلف کتابهای یکسانی پیشنهاد نمی شود. لازم است درباره اطلاعات خود توضیحاتی ارایه کنید تا بهتر بتوان راهنمایی نمود.
    موفق باشید.
    ویرایش توسط روشن : ۱۳۹۱/۰۵/۲۴ در ساعت ۰۴:۲۳ دلیل: تغییر فونت

آسمان جواب پرسش هایی است که زمین از پاسخ به آن باز می‌ ماند.

5. صلوات ها 6

نوشته
    55
    حضور
    9 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    257

بسم الله
    تشكر
    عذرخواهي بابت ديرشدن پاسخ چندروزي به اينترنت سرنزدم
    درباره فلسفه ومنطق ولغت كتبي نخواندم
    پذيرش اسلام به صورت عقلي بيشتر با تفكر در معلومات نسبتآ معمولي است كه افراد معمولي اصولآ دارند.نه اينكه با كتاب خاصي..
    مطالعات بنده تقريبآ ناچيز وپراكنده است .
    نام بردنش خوب مسلمآ طولاني ميشه.اما از مطالعه در تفاسير قران ونهج البلاغه(تقريبي)وكمي كتب عرفاني تا خواندن رساله هاوجستجو در اينترنت بوده .اگر لازمه بفرماييد نام ببرم؟
    تحصيلاتم هم الان سال اخر مهندسي برق ام
    استعدادم هم در يادگيري علوم قراني و..الحمدلله خوبه.
    يه نكته اي هم هست كه پدرم في الحال غيرمذهبي اند وبا مطالعات دين اسلام يا شركت در سخنراني هاي علما ياهرچه كه به دين ربط داره مخالفند.
    حال ضمن اينكه ميخواهم سير مطالعاتي را معرفي بفرماييد از شما يا كارشناس فقه ميخواهم بفرماييد با عدم رضايت پدرم اين مطالعات واز طرفي صرف مال پدرم براي خريد اين كتب چطور است؟
    باتشكر از رسيدگي شما

7. صلوات ها 6

نوشته
    105
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    16
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    698

به نام خدا
    با سلام و احترام
    خواهش می کنم و بنده نیز عذر تاخیر می طلبم.

باید توجه داشت که در اعتقادات میان شیعه و سنی تشابهات زیادی وجود دارد. به طور مثال هر دو ازبعضی کتب اعتقادی مشترک مانند "المقاصد فى علم الكلام" و شرح آن از تفتازانی و یا شرح مواقف از شریف جرجانی استفاده کرده و استناد می کنند؛(پس بهتر است ابتدا اعتقادات شیعه مسلط شد و بعد در پی تسلط یافتن به عقاید اهل سنت برای احتجاج بر آمد.) اما غالبا برای مطالعه جدی و شروع سیر مطالعاتی از کتب ساده تر باید شروع کرد.

برای داشتن سیر مطالعاتی گزینه های مختلف و متفاوتی پیشنهاد می شود . بعضی کتب شهید مطهری را می پسندند و سیر مطالعاتی خود را با استفاده از کتب استاد شروع می کنند و بعضی دیگر از کتب منطق و فلسفه مقدماتی را . منابع مطالعاتی نیز بسته به سلیقه افراد، زمانی که در اختیار دارند و شرایطشان متفاوت است و معمولا با توجه به ویژگی های شخصی و شخصیتی افراد مشخص می شود. اما اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم چه روند و سیر مطالعاتی ای مناسب تر است باید بگوییم به نظر می رسد برای داشتن یک سیر مطالعاتی مفید و مختصر و اصطلاحاً قدری زود بازده ترکیبی از کتب منطقی و کتب کلامی مناسب باشد.

برای شروع در درس منطق، کتاب "منطق صوری" خوانساری یا "منطق1 " محمود منتظری مقدم (دفتر تألیف و نشر متون درسی حوزه) و یا منطق نوشته فرامرز قراملکی(انشارات پیام نور)گزینه های خوبی هستند.

و برای شروع کلام: کتاب " 50 درس اصول عقاید برای جوانان" و یا "آموزش عقاید" استاد مصباح یزدی مناسب باشند و در مرحله بعد کتاب "کلام اسلامی جلد 1 و2 " محمد سعیدی مهر که بسیار شیوا به مسائل پرداخته است گزینه خوبی به نظر می رسد. هر چند در این مرحله می توان به کتاب های سطح بالاتر هم رجوع کرد .

در این بین نکته مهم این است که مسائلی را که می آموزید دقیق و کاربردی یاد بگیرید، به گونه ای که حداقل برای خودتان بتوانید بازگو کنید. ضمن این که اگر یک دوست همراه داشته باشید و بتوانید دروس را با هم بحث کنید یعنی برای هم توضیح دهید بهتر می توانید به خاطرسپرده و استفاده کنید.
    ویرایش توسط روشن : ۱۳۹۱/۰۵/۲۴ در ساعت ۰۴:۲۷ دلیل: تغییر فونت

9. صلوات ها 4

نوشته
    48
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    236

ببخشید من نیاز به نسخه ی پی دی اف کتابهای همراه با راستگویان و اهل سنت واقعی دکتر تیجانی و ترجمه ی المراجعات هستم..می شود کمکم کنید؟

11. صلوات ها 4

نوشته
    105
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    16
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    698

به نام خدا
    با سلام و احترام
    ضمن خوش آمدگویی به شما
    کتاب های
    ترجمه المراجعات

اهل سنت واقعی

در کتابخانه اسک دین موجود بودند. کتاب همراه با راستگویان در کتابخانه موجود نیست، از دوستان انجمن تقاضا میکنم در صورت امکان آن را نیز در کتابخانه قرار دهند.
    موفق باشید.

ویرایش توسط روشن : ۱۳۹۱/۰۵/۲۴ در ساعت ۰۷:۳۰ دلیل: تغییر فونت

13. صلوات ها 4

نوشته
    1,081
    حضور
    6 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    2222
    آپلود
    429
    گالری
    114
    صلوات
    5729

نقل قول نوشته اصلی توسط روشن نمایش پست ها
    به نام خدا
    با سلام و احترام
    ضمن خوش آمدگویی به شما
    کتاب های
    ترجمه المراجعات
    اهل سنت واقعی
    در کتابخانه اسک دین موجود بودند. کتاب همراه با راستگویان در کتابخانه موجود نیست، از دوستان انجمن تقاضا میکنم در صورت امکان آن را نیز در کتابخانه قرار دهند.
    موفق باشید.
    با سلام
    عرض خوش آمدگویی به دوست گرامی
    با احترام تقدیم می گردد.
    همراه با راستگویان

15. صلوات ها 5

نوشته
    105
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    16
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    698

نقل قول نوشته اصلی توسط غم قائم نمایش پست ها
    پدرم في الحال غيرمذهبي اند وبا مطالعات دين اسلام يا شركت در سخنراني هاي علما ياهرچه كه به دين ربط داره مخالفند. حال ضمن اينكه ميخواهم سير مطالعاتي را معرفي بفرماييد از شما يا كارشناس فقه ميخواهم بفرماييد با عدم رضايت پدرم اين مطالعات واز طرفي صرف مال پدرم براي خريد اين كتب چطور است؟
    به نام خدا
    با سلام و احترام
    لطفاً این قسمت از سوالتان را در انجمن احکام مطرح فرمایید. همکاران بزرگوار انجمن فقه و احکام شرعی پاسخگویتان خواهند بود.
    با تشکر
    موفق باشید.

17. صلوات ها 2

نوشته
    8
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6

کتابی وجود ندارد که بر مبنای عقاید و مورد قبول هر دو طرف باشد.

19. صلوات

نوشته
    136
    حضور
    4 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    80

من به شما پیشنهاد می دهم تمامی کتبی که به دستتان می رسد را از نسخه اصلی مطالعه فرمائید.

بعدش رو کنید به راویان حدیث؛ راویان را بررسی کنید و ببینید این راویان مورد تائید مسلمین هستند یا خیر؟

دین اسلام آنقدرها هم سخت نیست که نتوانید درکش کنید

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری