جمع بندی چرا حال دعا کردن ندارم؟

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا حال دعا کردن ندارم؟

من هر وقت می خوام دعا کنم سر نماز حالشو ندارم.
مثلا صبح میگم ظهر
ظهر می گم شب
هر وقتم دعا میکنم سرسری هستش
مثلا یه چیزی از خدا می خوام واسه همه چیز و همه کس دعا می کنم
الا اون چیزیکه خودم می خواستم
وقتی هم به نوبت خواسته خودم می رسم دیگه حوصله دعا کردن ندارم
ممنون اگه راهنمایی کنید

اینم بگم ها کمک و راهنمایی خواستم.
هر کی می خواد دین و اعتقاداتمو زیر سوال ببره اونوقت دیگه................

کارشناس بحث : سمیع

ستاره*;247112 نوشت:
من هر وقت می خوام دعا کنم سر نماز حالشو ندارم.
مثلا صبح میگم ظهر
ظهر می گم شب
هر وقتم دعا میکنم سرسری هستش
مثلا یه چیزی از خدا می خوام واسه همه چیز و همه کس دعا می کنم
الا اون چیزیکه خودم می خواستم
وقتی هم به نوبت خواسته خودم می رسم دیگه حوصله دعا کردن ندارم
ممنون اگه راهنمایی کنید

اینم بگم ها کمک و راهنمایی خواستم.
هر کی می خواد دین و اعتقاداتمو زیر سوال ببره اونوقت دیگه................

کارشناس بحث : سمیع

باسمه تعالی
باسلام:
اوقات خوش آن بود که با دوست بسر شد/باقی همه بی حاصلی وبی خبری بود(1)
اولا اینکه فرمودید در موقع دعا کردن وحاجت خواستن از خدا دیگران را هم مد نظر دارید کار بسیار خوبی است چون در بیانات دینی ما توصیه شده که در هنگام دعا وطلب حاجت انسان فقط خودش را مد نظر قرار ندهد بلکه دیگران را هم در نظر داشته باشد وبرای آنها هم دعا کند که اگر انسان برای دیگران دعا کند حق تعالی به ملائکه امر می فرماید برای آن شخص دعا کنند والبته دعای فرشته وملک بجهت پاکی وطهارتش مستجاب خواهد بود
پس شما به واسطه دعای برای دیگران در واقع موجب دعا کردن فرشتگان در حق خودت
شده ای
وثانیا اگر انسان به حالت اضطرار بیافتد وهمه درها را به سوی خود بسته ببیند واز آن طرف خدایی که قدر ت نا محدود دارد را در مقابل داشته باشد یواش یواش همین اعتقاد حال دعا کردن را به او می دهد
موفق باشید
پی نوشت:
1- حافظ

سلام ستاره جون

عزیزم برام جالبه چرا اینو میگی؟ "مثلا صبح میگم ظهر
ظهر می گم شب "

چرا میخوای دعا کردن ت حتما سر سجاده ت باشه
آبجی من با توجه به تجربه م فهمیدم حضور قلب مثل این نیست که هروقت بخوای پیش بیاد...البته برای عرفا اینطوریه برای ما آدمهای معمولی ممکن نیست

سعی نکن تو اوقات خاص آرزوی حضور قلب برای دعا در حق خودت رو داشته باشی

هر وقت حس ش اومد(حس دعا) همون لحظه رو غنیمت بشمر و از ته دل برای خودت,خدا رو صدا بزن....حالا اون لحظه شاید تو صف تاکسی باشی شایدم پای تماشای تلوزیون....مهم اینه که قلب ت یه لحظه برای دعا آماده شده و تو نباید اون فرصت رو از دست بدی

مابین دعاهات برای دیگران و انشالله در زمان حضور قلب مهربونت من رو هم فراموش نکن

[="Teal"]ز هر چه غیر یار، استغفرالله

ز بود مستعار، استغفرالله

دمی كان بگذرد بی یاد رویش

از آن دم بی شمار استغفرالله

سرآمد عمر و یك ساعت ز غفلت

نگشتم هوشیار، استغفرالله

نكردم یك سجودی در همه عمر

كه آید آن به كار استغفرالله

ز كردار بدم صدبار توبه

ز گفتارم هزار استغفرالله

شدم دور از دیار یار ای فیض

من مهجور زار استغفرالله

[/]

:Doaa:

سمیع;248785 نوشت:
باسمه تعالی
باسلام:
اوقات خوش آن بود که با دوست بسر شد/باقی همه بی حاصلی وبی خبری بود(1)
اولا اینکه فرمودید در موقع دعا کردن وحاجت خواستن از خدا دیگران را هم مد نظر دارید کار بسیار خوبی است چون در بیانات دینی ما توصیه شده که در هنگام دعا وطلب حاجت انسان فقط خودش را مد نظر قرار ندهد بلکه دیگران را هم در نظر داشته باشد وبرای آنها هم دعا کند که اگر انسان برای دیگران دعا کند حق تعالی به ملائکه امر می فرماید برای آن شخص دعا کنند والبته دعای فرشته وملک بجهت پاکی وطهارتش مستجاب خواهد بود
پس شما به واسطه دعای برای دیگران در واقع موجب دعا کردن فرشتگان در حق خودت
شده ای
وثانیا اگر انسان به حالت اضطرار بیافتد وهمه درها را به سوی خود بسته ببیند واز آن طرف خدایی که قدر ت نا محدود دارد را در مقابل داشته باشد یواش یواش همین اعتقاد حال دعا کردن را به او می دهد
موفق باشید
پی نوشت:
1- حافظ

ممنونم
ببخشید من وقتی اون پست دوم رو زدم این پست و ندیدم یعنی نبود
واسه همین گفتم کو جواب؟
باور کنید من خیلی وقته به این نتیجه قلبی رسیدم که هیچکی غیر از خدا نمی تونه کاری واسم بکنه.
ولی با این حال حوصله دعا کردن ندارم
یعنی سخت ترین کار دیا واسم دعا کردنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
چکار کنم من بی نوا

دوتا نکته بهت میگم حالشو ببر:
1 سعی کن واسه اول کار(دعا کردن) ازقنوت شروع کنی ینی تو قنوتات دعا کن
2 از دعاهای قرآنی استفاده کن... اونایی که با ربنا شروع میشن و امثال الذلک

وای قدس شریف دعای تو قنوت عالیییییییییه
من تقریبا خیلی کم پیش میاد که ذکر خود قونت رو بگم و اکثرا فارسی با خدا حرف میزنم
نمیدونم نماز اشکالدار میشه یانه یه بار یادمه از آقای قرائتی شنیدم اینکار مشکلی ایجاد نمیکنه

(من تقریبا خیلی کم پیش میاد که ذکر خود قونت رو بگم و اکثرا فارسی با خدا حرف میزنم نمیدونم نماز اشکالدار میشه یانه یه بار یادمه از آقای قرائتی شنیدم اینکار مشکلی ایجاد نمیکنه)
تو نماز واجب حتما اشکال داره عزیز
حتما منظور اقای قرائتی نماز مستحبی بوده................

ماهمون;248829 نوشت:
سلام ستاره جون

عزیزم برام جالبه چرا اینو میگی؟ "مثلا صبح میگم ظهر
ظهر می گم شب "

چرا میخوای دعا کردن ت حتما سر سجاده ت باشه
آبجی من با توجه به تجربه م فهمیدم حضور قلب مثل این نیست که هروقت بخوای پیش بیاد...البته برای عرفا اینطوریه برای ما آدمهای معمولی ممکن نیست

سعی نکن تو اوقات خاص آرزوی حضور قلب برای دعا در حق خودت رو داشته باشی

هر وقت حس ش اومد(حس دعا) همون لحظه رو غنیمت بشمر و از ته دل برای خودت,خدا رو صدا بزن....حالا اون لحظه شاید تو صف تاکسی باشی شایدم پای تماشای تلوزیون....مهم اینه که قلب ت یه لحظه برای دعا آماده شده و تو نباید اون فرصت رو از دست بدی

مابین دعاهات برای دیگران و انشالله در زمان حضور قلب مهربونت من رو هم فراموش نکن

ممنونم
راستشو بخوای من فکر می کنم واسه دعا یه سری مقدمات مثل وضو و نماز و...... نیازه حالا تا من بیام مقدماتو اماده کنم دیگه حال دعا کردن ندارم
تا حالا اینطور که شما گفتید بهش نگاه نکردم
ممنونم:hamdel:

[

ماهمون;249108 نوشت:
وای قدس شریف دعای تو قنوت عالیییییییییه
من تقریبا خیلی کم پیش میاد که ذکر خود قونت رو بگم و اکثرا فارسی با خدا حرف میزنم
نمیدونم نماز اشکالدار میشه یانه یه بار یادمه از آقای قرائتی شنیدم اینکار مشکلی ایجاد نمیکنه

جدا دعا تو قنوت نماز مستحبی فارسیم میشه خوند:Moteajeb!:
حالا دعا مربوط به امور معنوی باید باشه یا نه میشه در مورد مشکلات مادی و دنیوی هم دعا کرد:Gig:

دعای فارسیم میشه تو قنوت نماز واجب خوند.
نکته دومی رو یادتون نره که واقعا مهمترینه
...

اوووو یادم رف بگم... میدونید بهترین دعای کتاب الله کدومه؟

قدس شریف;249300 نوشت:

ببخشید میشه بگین از کدوم منبع این پاسخ رو میدین؟:Gig:اصلا اینطور نیست.........

قدس شریف;249303 نوشت:
اوووو یادم رف بگم... میدونید بهترین دعای کتاب الله کدومه؟

خو ب چرا ادمو زجر کش میکنید یه دفعه ای بگید دیگه
حالا میشه فارسی هم دعا کرد. هر چند یه جوریه به نظر من.همون عربی بیشتر میچسپه
ولی خوب محض اطلاع
ممنونم

کاظمی;249330 نوشت:
ببخشید میشه بگین از کدوم منبع

عزیز یه زنگ بزنید دفتر آیت الله مکارم
ستاره*;249349 نوشت:
خو ب چرا ادمو زجر کش میکنید یه دفعه ای بگید دیگه

ناجور موافقم با حرفتون که عربی بیشتر میچسبه(قرانا عربیا)...
میدونی؟ بهترین دعای قرآن اولین سورشه... سعی کنین سوره حمد رو__همراه تامل روی معانیش__زیاد بخونید.
حتی میتونید تو رکعت سه و چهار بجای تسبیحات اربعه یک بار سوره حمد رو قرائت کنین... اونوخته که مجنون دعا کردن میشین...

[="Tahoma"][="Navy"]

کاظمی;249330 نوشت:

نوشته اصلی توسط : قدس شریف
ببخشید میشه بگین از کدوم منبع این پاسخ رو میدین؟اصلا اینطور نیست.........

به فتوای اكثر فقها خواندن دعا، به زبان فارسى و غیر فارسى در قنوت ( چه در نماز واجب و چه در نماز مستحبی مانند نماز وتر جائز است،
(عروة الوثقى، فصل فى القنوت؛ آیت اللّه بهجت، مسئله 922؛ آیت اللّه خامنه‌اى، اجوبة الاستفتائات، ج 1، ص 497. توضیح المسائل مراجع ج1، مسئله 1135)
البته برخى از مراجع آن را خلاف احتیاط مى دانند و احتیاط را در خواندن به عربی می‌دانند.
(آیت اللّه فاضل، جامع المسائل، ج 1، ص 103.)
اظهر، جواز قنوت به غیر عربی است و باید به هر لغتی که میخواند صحیح بخواند تا وظیفه خود در قنوت را انجام داده باشد و هم چنین بنابر احتیاط واجب باید دعا خواندن به صورت غلط را در هر جای نماز که باشد، ترک کند.
(رساله حضرت آیت الله بهجت مسأله922)
مقلدین این مراجع نیز می توانند در این مسئله(مسئله احتیاطی) به مراجع دیگر عدول کنند که جایز می دانند. پس در قنوت می توان به فارسی یا غیر فارسی دعا کرد و حاجات خود را از خداوند خواست.[/]

سلام

مثل این که "چرا حال دعا کردن ندارم؟"به سوال "آیا دعا به زبان فارسی در قنوت جائز هست یا نه ؟"تبدیل شده اگه اجازه بدید منم تجربه خودمو براتون بگم چون این سوال شاید برا همه ما یه روزی پیش بیاد.

پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله : ناتوان ترين مردم كسى است كه از دعا كردن ناتوان باشد

دعا چست؟
دعا چه فوایدی دارد؟
اصلا کی حال دعا کردن داریم؟بهترین زمان برای دعا کردن چه زمانی است؟

خوب جواب این سوالا رو همه ماها میدونیم میتونه هزار تا پاسخ به این سوالا داد و همه درست باشه اما ستاره جان شما چه پاسخ میدید برات مهمه با خداوند مهربون عربی حرف بزنی یا فارسی؟ حتما باید توی نماز دعا کنی ؟دل پاک برای دعا کرن داری؟قلبت از چیزی گرفته ؟چقدر دعا لازمی مثل پول لازم ؟از کجا میدونی دعا نمیکنی؟ایا دعا فقط به یه شکله؟

لازم نیست که دعاهای معین و مدون به خدای مهربون بکنیم.برای دعا انگیزه پیدا نکن دعا باید خودش انگیز باشد و از قلبی مالامال از عشق بر خیزد.ممکن است یک نگاه پر محبت یا آهی عمیق نزد خدا بیش از هزاران دعای معین و مدون روزانه پذیرفته شود.برای دعا حس و عاطفه لازم است.زیرا

مهم تر از کلماتی که به زبان می آوریم، موج عشقی است که این کلمات در بر دارند.

برای دعا کردن داشتن هنر،داشتن متون معنوی و به جا آوردن آداب و مراسم ضرورتی ندارد.فقط قلبی پاک و مقدس،مشتاق و متئاضع لازم است.قلبی که مشتاقانه انتظار خدا را می کشد.

قلبتو برا دعا کردن آماده کن و خالصانه با خدای مهربون خودت حرف بزن از مشکلات و خواسته های زندگیت ،تکراری شدن زندگی باعث میشه از خدای مهربون فاصله بگیری وحرفاتو به جای خدا به دوستات بگو یه کم کمتر با دوستات درد ودل کن قدری خودتو از مشغله های زندگی دور کن با قلب پاک برو به سمت کسی که بهش ایمان داری و میدونی تمام دعا هات براورده میکنه کسی که بهش عشق می ورزی منتظر چی هستی یه یا علی بگو پاشو

این حدیث از امام علی هم شاید به دردت بخوره و یه یاداوری باشه :Gol:

إغْتَنِمُوا الدُّعاءَ عِنْدَ خَمْسَةِ مَواطِنَ: عِنْدَ قِرائَةِ الْقُرْآنِ، وَ عِنْدَ الاْذانِ، وَ عِنْدَ نُزُولِ الْغَيْثِ، وَ عِنْدَ الْتِقاءِ الصَفَّيْنِ لِلشَّهادَةِ، وَ عِنْدَ دَعْوَةِ الْمَظْلُومِ، فَاِنَّهُ لَيْسَ لَها حِجابٌ دوُنَ الْعَرْشِ.

پنج موقع را براى دعا و حاجت خواستن غنيمت شماريد:

موقع تلاوت قرآن، موقع اذان، موقع بارش باران، موقع جنگ و جهاد ـ فى سبيل اللّه ـ موقع ناراحتى و آه كشيدن مظلوم. در چنين موقعيت ها مانعى براى استجابت دعا نيست.

jodiabot;249535 نوشت:
سلام

مثل این که "چرا حال دعا کردن ندارم؟"به سوال "آیا دعا به زبان فارسی در قنوت جائز هست یا نه ؟"تبدیل شده اگه اجازه بدید منم تجربه خودمو براتون بگم چون این سوال شاید برا همه ما یه روزی پیش بیاد.

پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله : ناتوان ترين مردم كسى است كه از دعا كردن ناتوان باشد

دعا چست؟
دعا چه فوایدی دارد؟
اصلا کی حال دعا کردن داریم؟بهترین زمان برای دعا کردن چه زمانی است؟

خوب جواب این سوالا رو همه ماها میدونیم میتونه هزار تا پاسخ به این سوالا داد و همه درست باشه اما ستاره جان شما چه پاسخ میدید برات مهمه با خداوند مهربون عربی حرف بزنی یا فارسی؟ حتما باید توی نماز دعا کنی ؟دل پاک برای دعا کرن داری؟قلبت از چیزی گرفته ؟چقدر دعا لازمی مثل پول لازم ؟از کجا میدونی دعا نمیکنی؟ایا دعا فقط به یه شکله؟

لازم نیست که دعاهای معین و مدون به خدای مهربون بکنیم.برای دعا انگیزه پیدا نکن دعا باید خودش انگیز باشد و از قلبی مالامال از عشق بر خیزد.ممکن است یک نگاه پر محبت یا آهی عمیق نزد خدا بیش از هزاران دعای معین و مدون روزانه پذیرفته شود.برای دعا حس و عاطفه لازم است.زیرا

مهم تر از کلماتی که به زبان می آوریم، موج عشقی است که این کلمات در بر دارند.

برای دعا کردن داشتن هنر،داشتن متون معنوی و به جا آوردن آداب و مراسم ضرورتی ندارد.فقط قلبی پاک و مقدس،مشتاق و متئاضع لازم است.قلبی که مشتاقانه انتظار خدا را می کشد.

قلبتو برا دعا کردن آماده کن و خالصانه با خدای مهربون خودت حرف بزن از مشکلات و خواسته های زندگیت ،تکراری شدن زندگی باعث میشه از خدای مهربون فاصله بگیری وحرفاتو به جای خدا به دوستات بگو یه کم کمتر با دوستات درد ودل کن قدری خودتو از مشغله های زندگی دور کن با قلب پاک برو به سمت کسی که بهش ایمان داری و میدونی تمام دعا هات براورده میکنه کسی که بهش عشق می ورزی منتظر چی هستی یه یا علی بگو پاشو

این حدیث از امام علی هم شاید به دردت بخوره و یه یاداوری باشه :gol:

إغْتَنِمُوا الدُّعاءَ عِنْدَ خَمْسَةِ مَواطِنَ: عِنْدَ قِرائَةِ الْقُرْآنِ، وَ عِنْدَ الاْذانِ، وَ عِنْدَ نُزُولِ الْغَيْثِ، وَ عِنْدَ الْتِقاءِ الصَفَّيْنِ لِلشَّهادَةِ، وَ عِنْدَ دَعْوَةِ الْمَظْلُومِ، فَاِنَّهُ لَيْسَ لَها حِجابٌ دوُنَ الْعَرْشِ.

پنج موقع را براى دعا و حاجت خواستن غنيمت شماريد:

موقع تلاوت قرآن، موقع اذان، موقع بارش باران، موقع جنگ و جهاد ـ فى سبيل اللّه ـ موقع ناراحتى و آه كشيدن مظلوم. در چنين موقعيت ها مانعى براى استجابت دعا نيست.

ممنونم دوست عزیز
سوال و مشکل من یه چیزه دیگه بود ولی بحث به یه جای دیگه کشیده شد.
اصلا واسم مهم نیست به چه زبانی با خدا حرف بزنم فقط می خوام از ته دل باشه
من هیچ دوستی تو زندگیم ندارم حتی یه دونه که بخوام باهاش درد دل کنم
فقط با خود خدا حرف می زنم.
بیشتر موقعها هم شبها وقتی همه خوابن با هاش حرف میزنم گریه می کنم درد دل میکنم
ازش می خوام از چیزایی که ناراحتم می کنن باهاش حرف میزنم
اما نمی دونم چرا حس می کنم اینا جز دعا نیست بر خلاف عقیده شما
فکر می کنم باید سر سجاده و تحت شرایط خاص باشه.
همین الانم که مطلب شما رو خوندم یاد درد دلهای خودم با خدا افتادم باور می کنید یا نه دارم گریه می کنم و این مطلب رو می نویسم
خیلی باهاش حرف می زنم اما نمی دونم چرا جوابمو نمی ده واسه همینم میگم خوب این جز دعا کردن نیست

قدس شریف;249426 نوشت:
عزیز یه زنگ بزنید دفتر آیت الله مکارم

:ok:سپاس گذارم لطف کردید

بصیر;249464 نوشت:
به فتوای اكثر فقها خواندن دعا، به زبان فارسى و غیر فارسى در قنوت ( چه در نماز واجب و چه در نماز مستحبی مانند نماز وتر جائز است،[/quot
بسیار متشکرم............:Gol:

راستییییییییییییی

من تو سجده ی آخر نمازم بعد از ذکر سجده فارسی درد دل میکنم:hamdel:

[="Tahoma"][="Navy"]

ماهمون;250983 نوشت:
راستییییییییییییی
من تو سجده ی آخر نمازم بعد از ذکر سجده فارسی درد دل میکنم

باسلام و عرض ادب
خواندن دعا به زبان فارسی یا زبان های دیگر در نماز به هنگام قنوت و مانند آن, به نظر برخی از مراجع تقلید اشکال ندارد. ولی به نظر بعضی دیگر مانند آیت الله فاضل لنکرانی احتیاط واجب آن است که به غیر عربی نباشد. آیت الله مکارم هم می فرماید دعا و ذکر به زبان های غیر عربی اشکال دارد. (توضیح المسائل مراجع، ج 1، مسئله 1134 و 1135)[/]

پرسش:
چرا حال دعا کردن ندارم واسه همه چیز و همه کس دعا می کنم ،الا اون چیزیکه خودم می خواستم وقتی هم به نوبت خواسته خودم می رسم دیگه حوصله دعا کردن ندارم، چرا؟
پاسخ:
«اوقات خوش آن بود که با دوست بسر شد/باقی همه بی حاصلی وبی خبری بود.»(1)

اولا: اینکه فرمودید در موقع دعا کردن و حاجت خواستن از خدا دیگران را هم مد نظر دارید کار بسیار خوبی است چون در بیانات دینی ما توصیه شده که در هنگام دعا وطلب حاجت انسان فقط خودش را مد نظر قرار ندهد بلکه دیگران را هم در نظر داشته باشد وبرای آنها هم دعا کند که اگر انسان برای دیگران دعا کند حق تعالی به ملائکه امر می فرماید برای آن شخص دعا کنند و البته دعای فرشته و ملک بجهت پاکی و طهارتش مستجاب خواهد بود.
پس شما به واسطه دعای برای دیگران در واقع موجب دعا کردن فرشتگان در حق خودت شده ای
ثانیا :اگر انسان به حالت اضطرار بیافتد و همه درها را به سوی خود بسته ببیند و از آن طرف خدایی که قدر ت نا محدود دارد را در مقابل داشته باشد به مرور همین اعتقاد حال دعا کردن را به او می دهد.
البته لازم نیست که حتما بر سر سجاده و ...،دعا کردن صورت بگیرد، مهم این است که ارتباط قلبی با حق تعالی، صورت بگیرد. هر موقع احساس کردید این ارتباط حاصل شد، در قلبتان دعا کنید اگر چه در بین مردم و اجتماع باشید.
برای حال دعا پیدا کردن مراقبت بر اعمال و دوری از گناه و معصیت بسیار موثر است.
پی نوشت:
1-حافظ.

موضوع قفل شده است