شما هم اینگونه فکر می کنید؟ « تست سبک تفکر »

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شما هم اینگونه فکر می کنید؟ « تست سبک تفکر »

سبک ها تفکر در زندگی ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در واقع پیش بینی کننده نحوه مقابله با مشکلات و چالش های زندگی ما به شمار می رود افراد برای حل مشکلات شان مانند یک ناکامی عشقی ، فشار اقتصادی ، یا یک افت تحصیلی وووو از سبک های مختلف حل مسأله کمک می گیرند و بقا خود را ادامه می دهند و یا اینکه دچار سردرگمی و وخامت اوضاع و احوال خود می شوند در واقع سبک های تفکر به دوقسمت تقسیم می شوند سبک های سازگارانه و سبک هایناسازگارانه سبک های سازگارانه به دوبخش رفتاری و احساسی تقسیم می شود :
سبک های سازگارانه با سبک های تفکر زیر مشخص می شود:
1- من از اشخاصی هستم که به جای انکه صرفا فکر کنم و از شرایط موجود شکوه کنم ، عمل می کنم
2- چالشها و مسایل را نه به عنوان تهدید بلکه فرصتی برای امتحان و آموزش تلقی می کنم
3- سعی می کنم در هنگام برخورد با مسایل تمام تلاش خود را انجام دهم.
4- وقتی بار ویدادهای ناخوشایند مواجه می شوم در مورد چگونگی برخورد با آنها به دقت فکر می کنم.

وقتی ما به مقابله رفتاری دست می زنیم هدف ما به عمل آوردن اقدامات موثر و حفظ نگر خوش بینانه و امیدوارانه نسبت به زندگی است. مقابله رفتاری بعنی توانایی تمرکز بر آینده و عدم اشتغال ذهنی با تجارب منفی گذشته

مقابله سازگارانه احساسی :
1- هرگز اجازه نمی دهم مسایل کوچک مرا آشفته سازد
2- درباره چیزهایی که نمی توان کار ی در موردشان انجام دهم ف خودرا نگران نمی کنم .
3- وقتی اتفاقهای ناخوشایندی برای من رخ می دهد، درباره آنها زیاد فکر نمی کنم.

مقابله احساسی ، مستلزم کنترل تفکر منفی خود است ، به طوری که درباره افکار ناخوشایند اشتغال ذهنی پیدا نمی کنیم.

منبع : مهارت های زندگی ، مترجم شهرام محمد خانی

سبک های تفکر ناسازگارانه

سه نوع سبک تفکر ناسازگارانه ، تفکر مطلق، خرافی ، و منفی است تفکر مطلق (مطلق اندیشیدن) با شیوه های فکری زیر مشخص می شود :
- میل دارم افراد راب ه دوگروه دوست و دشمن تقسیم کنم.
- اگر مردم با من بدرفتاری کنند ، احساس می کنم که من نیز باید چنین کنم.
- هر مسئله ای فقط دو پاسخ دارد: پاسخ دست یا نادرست
- وقتی تصمیمی می گیرم ، تغییر فکر برای من بسیار دشوار است.

تفکر مطلق
تفکر مطلق خشک و داورانه است این نوع تفکر انتخابهای شما را محدود می سازد ، چرا که شما را برا امکانات محدودی متمرکز می سازد.
تفکر خرافی
تفکر خرافی با شیوه های فکری زیر مشخص می شود:
- معتقدم حرف زدن درباره یک رویداد قابل انتظار می تواند مانع از وقوع آن شود.
- وقتی اتفاق خوبی برای من رخ می دهد ، معتقدم در پی آن اتفاق بدی نیز روی خواهد داد تا تعادل برقرار شود.
- به خوش یمنی و بد یمنی معتقدم .
تفکر خرافی با احساس درماندگی همراه است ، احساس شما این است که قادر نیستیدسرنوشت خود را کنترل کنید و فقط سحر و ادو و آیینها می تواند سرنوشت شما را کنترل کنند .
تفکر منفی
تفکر منفی با شیوه های فکری زیر مشخص می شود:
وقتی کارها بروفق مرادم نیست فکر می کنم که بدتر از این هم خواهد شد.
- وقتی با وضعیت تازه ای روبرو می شوم به طور معمول درباره بدترین نتیجه ای که ممکن است برایم اتفاق بیفتد، فکر می کنم.
- وقتی در انجام دادن کاری ضعیف عمل می کنم چنان آشفته می شوم که حتی کارها را بدتر می کنم
- غالبا به رویدادهای ناخوشایند گذشته زندگی ام بیشتر می اندیشم تا وقایع خوشایند.

موضوع قفل شده است