شناخت جامع طرفین قبل از ازدواج:همراه با نمودار کاربری«مشاوران خدانشناس»

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شناخت جامع طرفین قبل از ازدواج:همراه با نمودار کاربری«مشاوران خدانشناس»

من همیشه این سوالو داشتم که چه طور میشه شخصیو که قرار است باهاش زندگی کنی بشناسی؟!؟

خوب دوستی که قطعا درست نیست!!
به هزاران دلیل....

اما اخه با یه جا نشستن و حرف زدن هم که نمیشه کسیو شناخت!!!!!
بخصوص اگر فرد راقب به برقراری این رابطه هم باشه 100% سعی میکنه عیب هاشو نشون نده!!!!
هزار سال با یکی حرف بزنی هم نمیتونی شخصیت واقعیشو بشناسی!!!
افراد تو موقعیت های مختلف مثل عصبانیت یا سختی که قرار میگیرن شخصیت واقعیشونو نشون میدن!!

پس نه این درسته نه اون راه اول!!!!
پس باید چی کار کرد؟!؟!

کارشناس بحث : حامی

به نام خدایی که جانم دردست اوست.
دوست عزیز/برای این که بفهمی همسری که انتخاب میکنی همسرخوبی است یانه باید به خودت نگاه کنی چون ازقدیم میگن{خدا دروتخته را روهم میسازد}به خودت نگاه کن/ آیا تودوست دختر داشتی؟آیا تو نماز روزه هایت را انجام دادی؟آیابه پدرومادرت احترام گذاشتی واز تو راضی هستند؟آیا...اگرهمه اینها را درست انجام داده باشی مطمئن باش که کسی مثل خودت گیرت می آید

البته می توانید به خانواده طرف بگویید ما رسممان این است که این قبل از ازدواج باهم یک بار دوبار برن بیرون اگه مخالفت کردند بگویید یک نفر ازخانواده زن ویک نفر از خانواده مرد همراهشان بروندو حتما هم آن دو زن باشند

[="Olive"]

یوزارسیف;253206 نوشت:
به خانواده طرف بگویید ما رسممان این است که این قبل از ازدواج باهم یک بار دوبار برن بیرون اگه مخالفت کردند بگویید یک نفر ازخانواده زن ویک نفر از خانواده مرد همراهشان بروندو حتما هم آن دو زن باشند

اینجوری میشه یه ادمو شناخت؟!؟!؟!
چون زیاد دیدم بعد ازدواج خیلی ها به بن بست خوردن برام مهمه!
چون اکثر اوقات دو طرف مشکلی ندارن اما با هم مچ نیستن!!!
به هم نمیخورن!

اگه یه نفر ادم ناجوری باشه یه سالم بشینی باهاش حرف بزنی نمیتونی بشناسیش!!!

ادما تو عصبانیت یا موقغیت های حساس خوذ واقعیشونو نشون میدن!!ولی با حرف که نمیشه این موقعیت ها رو ایجاد کرد![/]

تامرد سخن نگفته باشد/ عیب و هنرش نهفته باشد
با صحبت کردن میتونید بفهمید طرف چقدر چیزی حالیشه،فقط باید یکم زیرک بود

۩۞۩ محمد ۩۞۩;278011 نوشت:
تامرد سخن نگفته باشد/ عیب و هنرش نهفته باشد با صحبت کردن میتونید بفهمید طرف چقدر چیزی حالیشه،فقط باید یکم زیرک بود

با صحبت؟!؟:Gig:
میشه واضح تر بگین!اخه چی مثلا باید گفت؟!

سلام به نظر من یه دستی بزنید به طرف مقابلتان و او را اینجوری بسنجید مثال : شما ابدا از ماهواره خوشتون نمی آید ولی برای اینکه طرف مقابلتون را در این رابطه آزمایش کنید بگویید (به نظر من ماهواره خیلی چیز خوبی و من می خواهم آینده برای خونمون یه ماهواره بخرم) خوب اگرطرف مقابل شما هم از ماهواره خوشش نیاد مسلما سریع موضع میگیره و میگه نه ولی اگر حرف شما تصدیق کرد پس معلوم می شود بله
دیگر گفته هاتون رو از طریق همین روش مطرح کنید فکر می کنن 100 نه ولی تا حدودی اخلاقیات و شخصیت طرف دستتون بیاد
دوست عزیز توکل به خدا و اهل بیت فراموش نشود که ما هر چه داریم وجود خداوند متعال و برکت اهل بیت هستش
یا علی مدد

به نام علی اعلی

سلام

hoorshid;246966 نوشت:

من همیشه این سوالو داشتم که چه طور میشه شخصیو که قرار است باهاش زندگی کنی بشناسی؟!؟

خوب دوستی که قطعا درست نیست!!
به هزاران دلیل....

اما اخه با یه جا نشستن و حرف زدن هم که نمیشه کسیو شناخت!!!!!
بخصوص اگر فرد راقب به برقراری این رابطه هم باشه 100% سعی میکنه عیب هاشو نشون نده!!!!
هزار سال با یکی حرف بزنی هم نمیتونی شخصیت واقعیشو بشناسی!!!
افراد تو موقعیت های مختلف مثل عصبانیت یا سختی که قرار میگیرن شخصیت واقعیشونو نشون میدن!!

پس نه این درسته نه اون راه اول!!!!
پس باید چی کار کرد؟!؟!

فرمایش شما کاملا درسته

برای ازدواج باید شناخت خوبی از طرف مقابلمون ( چه مرد و چه زن ) داشته باشیم.

یکی از مواردی که در دین ما خیلی روی اون توصیه و تاکید شده مساله شناخت خانواده طرف مقابل هستش.

این شخص توی همین خانواده و با آداب و روسم همین خانواده تربیت یافته و یکی از بهترین راههای شناختن شخصیتش هم شناختن محیط این خانواده هستش.

اینکه خانواده شون چطوره؟
مرتب و منظم هستند یا شلخته و نا منظم؟
مسائل بین محرم و نامحرم رو رعایت می کنند یا نه؟
طرز لباس پوشیدنشون توی خونه نحوه حرف زدنشون با همدیگه و خیلی از مسائل رو میشه از این خانواده فهمید. ( حتی از همون جلسه اول خواستگاری )

و مرحله بعدی هم که توصیه شده شناختن دوستان اون شخص هستش.
اگر بفهمیم که طرف مقابل ما با چه کسانی دوسته خیلی راحت میشه به نوع تفکر و اهداف و آرزوهاش پی برد.

حالا خانمها اشکال نگیرند که ما چطوری بریم دوستان آقایی رو که اومده به خواستگاری مون بشناسیم :Gig:

خب تحقیق رو واسه همین جاها گذاشتند دیگه :ok:

پدر یا برادرتون رو میتونید بفرستید محل کار و زندگی اون آقا و مسائل رو پرس و جو کنند.

به نظرم با این دو تا مساله ( شناختن خانواده و آشنایی با دوستان طرف مقابلمون ) خیلی از مسائل حل میشه.

پیروز و موفق باشید.

التماس دعا
یا علی

من پیشنهاد میکنم بگذارید همه چی روند خودشو طی کنه مواردی که در پست بالا گفته شده خوب و کامله .عجله منجر به پشیمانی میشه.شاید چندین ماه طول بکشه و خانواده دو طرف رفت و آمد داشته باشند عوضش عاقلانه تر و سنجیده تر میشه تصمیم گرفت دوم اینکه هیچگاه تنها حرفهای شخص مورد نظر رو ملاک قرار ندید همینطور هم فکر نکنید پدر مادر و خانواده فرد رو میشناسید پس نیمی از شناخت رو پیدا کردید نه اینکه مهم نیستند چرا بسیار مهمند اما اهمیتشون تا جایی هست که ببینید میتونید گام بعدی رو بردارید یا خیر.

نقل قول:
مثال : شما ابدا از ماهواره خوشتون نمی آید ولی برای اینکه طرف مقابلتون را در این رابطه آزمایش کنید بگویید (به نظر من ماهواره خیلی چیز خوبی و من می خواهم آینده برای خونمون یه ماهواره بخرم) خوب اگرطرف مقابل شما هم از ماهواره خوشش نیاد مسلما سریع موضع میگیره و میگه نه ولی اگر حرف شما تصدیق کرد پس معلوم می شود بله

سلام:Gol:
ببخشید بعد اگه این سوال باعث شد که از اون ور بوم بیفتن چی؟
منظورم اینه که اگه خواستگارش فکرکرد که واقعا طرزتفکرو اعتقاد این خانوم همینه و پس زد چی؟

سلام:Gol:

delete;278054 نوشت:
سلام به نظر من یه دستی بزنید به طرف مقابلتان و او را اینجوری بسنجید مثال : شما ابدا از ماهواره خوشتون نمی آید ولی برای اینکه طرف مقابلتون را در این رابطه آزمایش کنید بگویید (به نظر من ماهواره خیلی چیز خوبی و من می خواهم آینده برای خونمون یه ماهواره بخرم) خوب اگرطرف مقابل شما هم از ماهواره خوشش نیاد مسلما سریع موضع میگیره و میگه نه ولی اگر حرف شما تصدیق کرد پس معلوم می شود بله
delete;278054 نوشت:

سیده مریم;278265 نوشت:
ببخشید بعد اگه این سوال باعث شد که از اون ور بوم بیفتن چی؟ منظورم اینه که اگه خواستگارش فکرکرد که واقعا طرزتفکرو اعتقاد این خانوم همینه و پس زد چی؟

فکر میکنم راهی که جناب delete پیشنهاد دادن خیلی مناسب نباشه!

مثلا فکر کنید میخواید ببینید طرف مقابل زمینه ی معتاد شدن رو داره یا نه

بپرسید من عاشق مواد مخدرم نظر شما چیه؟؟!!

لحظه بعد طرف پا میذاره به فرار و شما میمونید و آبروی رفته!!!

در اینجور مسایل باید طوری سوال مطرح بشه که جواب شما مشخص نباشه

مثلا بپرسید نظر شما درباره ی مواد مخدر چیه؟

یا ماهواره و...

و اما سوالی که استارتر محترم پرسیدن

در تحقیق و جلاسات گفتگو خیلی مسایل حل میشه

یه ذره زیرکی به خیلی از زوایای اخلاقی آدم میتونه پی ببره

اما اگه طرف تمام تلاششو کرده بود که نقاط منفیش رو مخفی کنه چی؟؟؟

یکی از راه هایی که میتونه طرف رو لو بده رانندگی یا ایجاد موقعیتی که طرف خودش رو نشون بده:

کسی که تو رانندگی گذشت نداره, راه به کسی نمیده؛ از بوق زیاد استفاده میکنه؛ آدم با گذشتی نیست

و یا مثلا یه جایی قرار بذارید نیم ساعتی دیر برید در این نیم ساعت خبری هم به طرف ندید ؛ در لحظه ی دیدار خیلی چیزا دستتون میاد

یا گشتی یک روزه با خانواده ی دو طرف میتونه مفید باشه

روی روابط آقا یا خانم با مادر و پدر و خواهر و ... خیلی زوم کنید

و در آخر نتیجه رو به خدا واگذار کنید:ok:

ببخشید طولانی شد؛ حرف زیاد که در تاپیک های مرتبط میتونید به نتیجه ی بهتری برسید:moshavereh:

علی یارتان:Gol:

[=Arial Black]سلام

حاج علی;278132 نوشت:

یکی از مواردی که در دین ما خیلی روی اون توصیه و تاکید شده مساله شناخت خانواده طرف مقابل هستش.

این شخص توی همین خانواده و با آداب و روسم همین خانواده تربیت یافته و یکی از بهترین راههای شناختن شخصیتش هم شناختن محیط این خانواده هستش.

اینکه خانواده شون چطوره؟
مرتب و منظم هستند یا شلخته و نا منظم؟
مسائل بین محرم و نامحرم رو رعایت می کنند یا نه؟
طرز لباس پوشیدنشون توی خونه نحوه حرف زدنشون با همدیگه و خیلی از مسائل رو میشه از این خانواده فهمید. ( حتی از همون جلسه اول خواستگاری )

واقعا همینطوره
شاید شنیده باشید میگن مادر رو ببین دختر رو انتخاب کن . به همینصورت هم باید پدر رو دید و پسر رو انتخاب کرد .
یه نفر داشت همسرشو کتک میزد . از صدای جیغ و داد زن بیچاره خبردار شدیم و رفتیم سراغشون .مرده به جای خجالت کشیدن گفت پدر و مادرم چندین ساله همینجوری زندگی میکنن !!!!!!!!:Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!:
اینه که روابط پدر و مادر خیلی موثره و با یک نگاه و یک تحقیق خیلی چیزا روشن میشه و ما بقی رو هم باید سپرد به خود خدا .

به نام یگانه هستی بخش جهان:Gol:

سلام علیکم

صبا313;278273 نوشت:
شاید شنیده باشید میگن مادر رو ببین دختر رو انتخاب کن .

یکی از قدیمی ها میگفت که اون موقع ها به داماد میگفتند{فکر کنم(:Gig:) }که:پدر رو ببین دختر رو پسند کن (چون میگن که دختر به پدر میره{از نظر شباهت} )
اصلا دختر رو نشون داماد بی چاره هم نمیدادند!

سیده مریم;278265 نوشت:
سلام:gol:
ببخشید بعد اگه این سوال باعث شد که از اون ور بوم بیفتن چی؟
منظورم اینه که اگه خواستگارش فکرکرد که واقعا طرزتفکرو اعتقاد این خانوم همینه و پس زد چی؟

سلام خدمت شما البته من متاسفانه وقت نشد کامل عرضم را بیان کنم
شما می تونید در چند سوالی که فکر میکنید بعد ها به مشکل بر بخورید را بپرسید البته بستگی به هوش و ذکاوت شما هم دارد
خوب اگر طرز تفکر خانم این هستش خوب معلومه که این خانم مناسب نیست دیگه!!

po0neh;278269 نوشت:

بپرسید من عاشق مواد مخدرم نظر شما چیه؟؟!!

لحظه بعد طرف پا میذاره به فرار و شما میمونید و آبروی رفته!!!

سلام
آخه من کی گفتم اینجوری سوال کنید
بعد کی آخه توی خواستگاری میگه من عاشق مواد مخدرم نظر شما چیه ؟!!!:Gig:

po0neh;278269 نوشت:

در اینجور مسایل باید طوری سوال مطرح بشه که جواب شما مشخص نباشه

مثلا بپرسید نظر شما درباره ی مواد مخدر چیه؟

سرکار پونه از اون حرفها بودا
مگه طرف اومده شبکه خبر که اینجوری ازش بپرسیم:Sokhan:
خوب معلومه کی میگه من نظر مثبتی دارم
همه میگن چیز خوبی نیست

po0neh;278269 نوشت:

و در آخر نتیجه رو به خدا واگذار کنید:ok:

100 درصد موافقم:Kaf:

[="green"][="seagreen"]با سلام:)

به نظر من با توکل به خــــدا در هر موردی چه مثبت و چه منفی که براتون اهمیت داره و فکر میکنید

حتما باید درمورد طرف مقابل متوجه بشید که بتونید تصمیم بگیرید , میتونید تنها بگید:

میخوام نظر شما رو در این مورد ...مثلا: داشتن ماهواره بدونم: آیا موافقید یا مخالف؟

دراین صورت طرف مقابل نظر اصلی و واقعیش رو میگه چون شما از نظر خودتون چیزی نگفتید

که ایشون بخواد دروغ بگه و بگه که مثل شما فکر میکنه![/][/]

[=Arial Black]

«سید رضوی»;278276 نوشت:

یکی از قدیمی ها میگفت که اون موقع ها به داماد میگفتند{
فکر کنم(:Gig:) }که:پدر رو ببین دختر رو پسند کن (چون میگن که دختر به پدر میره{از نظر شباهت} )
اصلا دختر رو نشون داماد بی چاره هم نمیدادند!

ظاهرا باید مال خیلی قدیم باشه چون اصلا یادم نیست . شما چه خوب یادتونه:Nishkhand:
بعدشم منظورشون از مادرو ببین دخترو بپسند از نظر خلق و خو رفتار و گفتار و کردار بوده نه صرفا چهره .
[SPOILER]همه دخترا هم به پدر نمیرن حتی هستند کسانی که فقط چون جوون ترن از مادرشون تشخیص داده میشن .[/SPOILER]
اگه اشتباه نکنم یه موضوعی با عنوان پرسش و پاسخ های خواستگاری بود:Gig:
[SPOILER]فکر میکنم برای ادامه بحث مفید باشه
هرکدوم از دوستان تونستن زحمت لینکشو بکشن ممنون میشیم .[/SPOILER]

به نام علی اعلی

سلام

صبا313;278313 نوشت:

[=Arial Black]اگه اشتباه نکنم یه موضوعی با عنوان پرسش و پاسخ های خواستگاری بود:Gig:

بفرمایید خدمت شما: مهارتهاي گفتگو در خواستگاري◆❀๑ پرسش هاي گفتگو در خواستگاری

پیروز و موفق باشید

التماس دعا
یا علی

سلام به شما پرسشگر محترم
در این پاسخ کمی مفصل تر پاسخ می دهم چون خیلی از جوانان در حول و حوش این سؤال هم سؤالاتی دارند.
جای شکر دارد اگر جوانی به این حد از پختگی برسد که بداند ازدواج بدون مطالعه ممکن است مدخل جهنم مشاجره ها و تنش ها و تلخ کامی باشد. آدم عاقل این جا نمی گوید خدا بزرگ است می رویم ان شاالله خیر است، نمی گوید در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست، نمی گوید اگر رد کنم ممکن است آه او من را یا خانواده ام را بگیرید، و نیز از روی لج و یک هیجانی منفی و لذت انتقام با خانواده خود را یک عمر در این جهنم ندامت قرار نمی دهد. حضرت علی علیه آلاف تحیه و الکرم فرمودند چه بسا لذت آنی لحظه ای که یک عمر حزن و اندوه به دنبال دارد.
قدیمی ها چه خوب می گفتند در این گونه موارد که انسان چوب نپختگی و خامی خود را می خورد به خدا بد و بیراه نمی گفتند بلکه می گفتند خودم کردم که لعنت برخود باد. ما از تعجب می گوییم

گنه کرد در بلــــــــخ آهنـــــگری
به شوشتر زدند گردن مس گری.

خیلی از کارهایی که ما می کنیم و بدون مطالعه جلو می رویم از این سنخ است که در جیک مستونه مان یادی از زمستون نمی کنیم . در خوشی ها خدا فراموش می شود وقتی باد زمستانی خودکرده نابالغانه می وزد به خدا گیر می دهیم که چرا دعایم را نمی شنویم و جواب نمی دهی. و به عدالت او شک می کنیم و..

بازم یادی از قدیمی ها که رحمت خدا بر آنها: خود کرده را تدبیر نیست. البته نه این که وقتی به بن بست رسید همان جا بماند نه از همان جا هم باید راه صحیح را پیدا کند و توبه در دین ما همین است که تا آخرین راه بازگشت وجود دارد و نباید مأیوس شویم. اما همان گونه که پاک بودن در جوانی امتیاز است. عاقلانه عمل کردن و استفاده جوان از تجارب افراد بالغ امتیاز است.
یک ماه قبل یک نفر در محله ما که راننده باز نشسته بود در روزی که بیمه ماشینش تمام شده بود رفته بود بیرون گفته بود امروز با احتیاط می روم ان شاالله که چیزی نمی شود که همان روز به یک موتوری زده بوده و 60 میلیون دیه برای او بریدند.

خب چه باید کرد؟
در روایت داریم مسائل و مشکلات دو گونه اند یا چاره دارند یا ندارند؛
1- برای آنهایی که چاره دارند چاره اندیشی کن
2- آنهایی را که ندارند بپذیر و سازگاریت را بالا ببر.
شناخت خواستگار از نوع اول است. یعنی سخت است ولی چاره دارد در حد توان مان باید زحمت بکشیم درست است به معنی دقیق نمی توانیم کسی را بشناسیم اما از همین ابزارهایی که در دسترس داریم نباید غافل باشیم.

اجتناب از خرافات
تصویر کنید همان راننده که بیمه ماشینش تمام شده است بخواهد برای بیرون بردن ماشین فال بگیرد، تفأل بزند، استخاره کند، و یا شیر و خط یا براساس خواب و رویا یا خطورات مثبت قلبی و ذهنی (به دلم افتاده خوبه و ...)عمل کند، کند. آیا با توجه به ضرری سنگینی می توان به این امور اعتماد کند؟
در ازدواج هم باید براساس منطق جلو رفت. آیا عاقلانه است انسان به امید این که به گنجی برسد بدون تحقیق شروع به کندن زمین کند.

اسلام و شناخت خواستگار
در اسلام بر شناخت قبل از ازدواج تأکید زیادی شده است. از معصومین می پرسیدند برای دخترمان خواستگار آمده چه کنیم می فرمودند بررسی کنید ببینید اخلاقش خوب است. دیندار است. اگر این گونه است به او بدهید و می فرمودند در زندگی همیشه نقل و نبات تقسیم نمی کنند گاهی هم مشاجرات هست اگر فرد اخلاق داشته باشد و متدین باشد به دختر حتی در تنش های زندگی ظلم نمی کند.
جایی که به هر دلیلی پسران متدین نیست یا ناب و کمیاب است یا احتمال آمدن خواستگار متدین کم است باز لازم است از بین آنها خوش اخلاق ترین را انتخاب کرد.
در دستورات شرعی داریم اگر خواستگاری قصد جدی جدی در ازدواج داشت و قرائن (مثل همراهی خانواده خودش، درخواست حضور در خانواده دختر و..) می تواند از دختر بخواهد کمی حجابش را سبک تر بگیرید تا مو او را ببیند. قد و قامت او را بهتر مشاهده کند و از چاقی و لاغری او مطلع شود.

نگاه مرد به بدن زن برای ازدواج( وقتی تصمیم جدی در کار باشد و خانواده به خصوص پدر اجازه داده)

1. امام خمینی، بهجت، سیستانی، فاضل و مکارم: به جز عورت جایز است.
  2. آیت الله گلپایگانی: بنابراحتیاط واجب فقط به صورت و دست ها نگاه کند
  3. آیت الله اراکی: مطلقاً جایز نیست.
آموزش فقه، فلاح زاده، ص 445. توهین به خدا
برخی از خانم ها به دستور بالا که حکیمانه است خرده می گیرند و می گویند مگر ما برده ایم. اما اجازه بدهید در مقام مشاور به شما بگویم که اگر ما در فضای غیر دینی زندگی می کردیم و آیینی داشتیم که زن با پوشش بود ما مشاوران براساس تجربه او همین دستور خدا را توصیه می کردیم. چون این کار بسیاری از تنش های زندگی و تلخی های بعدی را از بین می برد. الان خیلی ها هستند که به خانم شان گیر می دهند که من اون موقع صورت و زیبایی شما را درست ندیدم. فکر نمی کردم این قدر لاغر باشی، فاصله نشسته بودید از دور دیدمت، راه نرفته بودی فکر می کردم قدت با من تناسب دارد و.....این دستور شرعی سبب می شود فرد با دقت گزینش کند و زمینه بهانه گیری های بعدی بسته شود.

امپراطوری دختران
دختران مثل شاه یا امپراطور هستند برای آنها خواستگار می آید و در آخر این دختر است که پذیرش یا ردی خواستگارش را رد می کند اگر خدا اذن پدر را هم واجب کرده است به خاطر این است که او همجنسش را می شناسد و جلوی سوء استفاده ها گرفته شود متأسفم از این که باید خبر بدهم امروزه دختران زیادی به دلیل گوش ندادن به این سخن رفیق بی کلکشان ،خدا، چه ضررهایی کردند. خواستگار بودن مرد براساس طبیعتش است و از نظر روانی و جسمی مرد پوست کلف است با جواب رد به هم نمی ریزد ولی دختری که خود خواستگاری می کند چون برخلاف طبیعتش حرکت کرده و چون مرد غیرتی به این رفتار بدبین می شود که شاید مردان دیگر هم سهمی در این ارتباط داشته باشند و چون از نظر روانی حساس تر است اگر جواب رد بشنود به هم می ریزد و تا مرز افسردگی می رود

خوش اخلاقی
خوش اخلاق بودن به شوخ بودن و خندان بودن تنها نیست. فرد خوش اخلاق مجموعه از صفات اخلاقی خوب را دارد مثل: شوخ طبع بودن متعادل، احسان به هم نوع، نیکی به والدین، گذشت، صبر، تعامل مثبت با دیگران و....

شیوه های شناخت دختر و پسر
1- بررسی دورنمای و ظاهری فرد و مجموع خانواده

2- تحقیق

• محل زندگی جدید و قبلی ( همسایه ها و مغازه ها)
  • محل تحصیل جدید و قبلی (مسؤلان و همکلاسان دوست و غیر دوست)
  • محل کار جدید و قبلی ( همکاران و کارفرما و مدیر)
  • دوستان جدید و قبلی
  • اقوام نزدیک و دور
  • پایگاه بسیج و کلانتری (در صورت شنیدن سخنان حاکی از بزهکاری، مواد فروشی و درگیری یا...)
  • دشمنان و منتقدان
  • واسطه ها و افرادی که همراه او هستند
  • معرفان( افرادی که خودش معرفی می کند برای تحقیق )
  • مسجد و هیأت محل
  • خواستگار قبلی (ممکن است از آنها اطلاعات کاربردی دریافت کنید در رد یا قبول)
  • همسر سابق (در ازدواج های دوم)
  • افراد خانواده مثل پسران یا دختران و داماد و عروس خانواده
3- گفتگوهای متعدد خانواده ها و نظر خواهی از افراد همراه ( بهتر است چند نوبت گفتگو شود و هر نوبت با یک همراه بالغ و فهیم و متأهل باشید) 4- گفتگوهای متعدد دو نفره ( با اصول گفتگو مدیریت مذاکره: ابتدا و در جلسه اول از اسرار خاص زندگی و خودتان نگویید - توجه به تسامح های شرعی که به ارتباط دختر و پسر این جا داده شده - گفتگو در چند جلسه باشد- تناقض ها یا همخوانی های گفتاری او و خانواده دقت شود - همیشه در منزل نباشد بیرون رسمی بودن نیست و فرد بهتر خودش را نشان می دهد)
5- درخواست دیدن آلبوم عکس به خصوص عکس های چند سال( در ضمن دیدن می توان به دوستان، همراه هان، محل ها و...دقت کرد ولی باید مراقب بود که ممکن است گزینشی باشد)
6- در خواست دیدن کتابخانه/ کامپیوتر / کیف سی دی/ دفترچه خاطرات و...(البته بهتر راه باز کن همراه باشد که او از زبان دختر یا پسر این را بخواهد). می توان از کتابخانه ای که او کتب امانی هم می گیرد اطلاعات خوبی گرفت که مثلا بیشتر به چه موضوعی علاق دارد و...
7- مشاوره های ازدواج: در امر مهمی چون ازدواج توصیه می شود از مشاور کمک گرفته شود مشاور متخصص فرد بی طرفی است که بدون جانبداری سخن می گوید و با مصاحبه و تست هایی که می گیرد اطلاعات و راهنمایی های خوبی به ما می دهد. مشاوره برای افراد وسواسی، مشکل پسند بسیار اهمیت بالایی دارد چون آنها باید از چراغ راهنما او کمک بگیرند و به یافته های خود زیاد توجه نکنند.
8- رجوع به دل: هرگز به امید این که شاید بعدا به دلم بیفتند و....کسی را نپذیرید. و احساس دیگران برای شما تصمیم نگیرد. اگر به دلتان ننشست اجازه بگیرید وقت بیشتری داشته باشید نه زود بپذیرید و نه عجولانه رد کنید انسان حالات مختلفی دارد گاهی این حالات دختر و پسر می تواند فرمول شناخت سناسی ما را به هم بزند به عنوان نمونه سختی پایان ترم و امتحانات و تحقیق کلاسی انجام نشده یا ایام ماهانه، بدهکاری و حضور طلبکاران و بیماری یا ناراحتی های روحی خود یا یکی از اعضای خانواده، نفرین و عاق والدین و می تواند روی حالات ما اثر بگذارد.
8- استخاره: وقتی که عقل به جایی نرسید و در بعد از تحقیقات مردد هستید.
9- اذن پدر: مرد همجنس خودش را بهترمی شناسد بنابراین لازم است از نظر پدر کمک گرفت البته این به معنی این نیست که اگر در هر شرایطی هر چند اشتباه و غیر منطقی اذن او اولویت داشته باشد اگر پدری مصالح دختر را به دلایلی چون کند فهم بودن، مشکلات شخصیتی، اعتیاد به الکل و مواد مخدر و.... در نظر نگیرد اذن او نافذ نیست. اذن به معنی استبداد نیست بلکه یک مذاکره عاقلانه و مدبرانه با پدر است و در واقع منطق حاکم است و با اذن و سخن او به خانواده مقابل اعلام می شود که حاصل تحقیقات ما رد است یا قبول و یا قبول به شرط (شرط ضمن عقد).
10 - کمک از قدرت معنویت
( برای درخواست آگاهی برای تصمیم درست و ازدواجی موفق)
- نذر:
- صدقه: صدقه بلاگردان است.
- حلالیت طلبی از دیگرانی که حق به گردن دارد به خصوص والدین و درخواست دعا.
- خواندن نماز حاجت و ازدواج( رجوع کنید به مفاتیح)
- توسل به ائمه (ع)
- دعا: دعا دفع بلا می کند و تقدیر را تغییر می دهد.

چند نکته روان شناختی

• تحقیق نباید حالت بازپرسی و یک طرفه به خود بگیرد.
  • لازم است به طرف و خانواده مقابل( اگر در باغ نیستن) بفهمانید که علت تحقیق و شناخت شانسی خودخواهی یا برتری طلبی و...نیست تا آنها با بینش کافی کمک و همراهی کنند اگر هر دو به این فهم برسند و فکر نکنند مخفی کردن برخی مسائل و دور زدن مهم است خیلی راحت تر شناخت ها به دست می آید.
  • در تحقیقات جامع نگری و معدل گیری مهم است. البته در دینداری، اخلاق و اصالت خانوادگی فرد حتما باید حد نصاب را بگیرید به امید این که شاید بعدا خوب شود شاید .....بدبختی خود را امضا نکنید و لگد به بخت خود نزنید.
  • در تحقیقات گرفتار «قضاوت زودهنگام» و «ذهن خوانی» و «استدلال احساسی»نشوید. از سویی برخی با انسان کینه دارند برخی حسود اند و برخی به دلیل شدت دوست اطلاعات متفاوتی به ما می دهند هرچه تناقضات بیشتر باشد باید با احتیاط و بررسی بیشتری جلو برویم. بعد از نجام تحقیقات باید یافته او اطلاعاتی که به دست می آورید را تحلیل و بررسی کنید

عشق قبل از معرفت بیماری است
(خطر نزدیک نشوید - از روان شناس کمک بگیرید)

ذکر مصیبتی هم بخونم:ok:

اگر دیدید قبل از این تحقیقات تصمیم تان را برای ازدواج با کسی گرفته اید بدانید حال و روز خوبی ندارید
اگر دیدید قبل از این تحقیقات تصمیم تان را برای ازدواج با کسی گرفته اید بدانید حال و روز خوبی ندارید
حال و روز خوبی ندارید
حال و روز خوبی ندارید
حال و روز خوبی ندارید
خوبی ندارید
خوبی ندارید
خوبی ندارید
ندارید
ندارید
.
سقراط گفت:
زندگی مطالعه نشده ارزش زستن ندارد.
من هم می گویم:
ازدواج تحقیق نشده ارزش و ضمانت اجرایی ندارد.

از طی مراحل بالا عشق واقعی متولد می شود.

از توضیحات بسیار خوب شما ممنون
فقط یه مسئله ای هست.گفتین:

حامی;299393 نوشت:
- گفتگوهای متعدد دو نفره ( با اصول گفتگو مدیریت مذاکره: ابتدا و در جلسه اول از اسرار خاص زندگی و خودتان نگویید - توجه به تسامح های شرعی که به ارتباط دختر و پسر این جا داده شده - گفتگو در چند جلسه باشد- تناقض ها یا همخوانی های گفتاری او و خانواده دقت شود - همیشه در منزل نباشد بیرون رسمی بودن نیست و فرد بهتر خودش را نشان می دهد) 5- درخواست دیدن آلبوم عکس به خصوص عکس های چند سال( در ضمن دیدن می توان به دوستان، همراه هان، محل ها و...دقت کرد ولی باید مراقب بود که ممکن است گزینشی باشد) 6- در خواست دیدن کتابخانه/ کامپیوتر / کیف سی دی/ دفترچه خاطرات و...(البته بهتر راه باز کن همراه باشد که او از زبان دختر یا پسر این را بخواهد). می توان از کتابخانه ای که او کتب امانی هم می گیرد اطلاعات خوبی گرفت که مثلا بیشتر به چه موضوعی علاق دارد و...
اینها معمولا بعد از اینکه روابط کمی عادی تر شد و موضوع جدی تر پیش میاد!
و یا بعد از اشتباه بسیار بزرگی که خیلی ها انجام میدن یعنی صیغه در دوران نامزدی!!!(چون زیاد دیدم این باعث شده طرفین به خصوص پسر بعد از گذشت مدتی چون روابط کمی عادی میشه و.... زده شده و رابطه قبل از ازدواج به هم خورده،میگم اشتباه بزرگ)
قبل از اینکه قضیه بخواد کمی جدی تر بشه این رفت و امدها معمول نیست!به خصوص تو خانواده های سنتی و مذهبی!
خب بدون اینها هم نمیشه در مورد این جزئیات شخصیتی (که شاید از خیلی از انها حتی افراد خانواده اون فرد هم مطلع نباشن) اطلاعاتی به دست اورد؟!؟
راه حل چیه؟
سنت شکنی؟اینکه از خانواده بخوایم با وجود نبود محرمیت و اینکه جواب قطعی داده نشده این جور روابط وجود داشته باشد؟!
یه چیز دیگه هم هست:
خب این طور روابط مثل همون دوستی های قبل از ازدواج نیست؟!
[spoiler]یک درخواست دیگه هم داشتم:
شما به عنوان روانشناس میدونید با پرسیدن چه جور سولاتی یا شنیدن چه جور جوابهایی یا دیدن چه جور رفتارهایی میشود فرد مقابل رو شناخت
ممکنه در این مورد هم کمی توضیح بدین؟[/spoiler]

[="times new roman"]
سلام علیکم و رحمه الله

استاد حامی عزیز از مطالب پست 23 این تاپیک بسیار لذت بردم. بسیار بسیار عالی اشاره کردید

ما در مورد مطالب پست 22 و 21
مطالب این دو پست شما را خواندم و دو مطلب به ذهنم آمد شما تصحیح بفرمائید

حامی;299393 نوشت:
شناخت خواستگار از نوع اول است. درست است به معنی دقیق نمی توانیم کسی را بشناسیم اما از همین ابرارهایی که در دسترس داریم نباید غافل باشیم.

مطلب اول :
شناخت خود از نوع اول است و شناخت خواستگار در مرتبه بعد قرار دارد.

مطلب دوم :
تحقیق در مورد خواستگار

تحقیقات بسیار جامعی را اشاره کردید ولی نمیدانم آیا این تحقیقات را کسی میتواند با نمره خوب پشت سر بگذارد ؟

یعنی در مورادی نباید تساهل کرد . بالاخره انسان جایز الخطاست
و دشمن انسان هم بالاخره از خطا میگذرد. ( پست 22 )

و مطلب آخر اینکه خانمها باید اینطور تحقیق کنند
حال اگر مرد ها بخواهند تحقیق کنند چه مواردی را باید در نظر بگیرند بفرمائید یه خورده دلمان خنک شود.

باسپاس [/]

hoorshid;299452 نوشت:
اینها معمولا بعد از اینکه روابط کمی عادی تر شد و موضوع جدی تر پیش میاد! و یا بعد از اشتباه بسیار بزرگی که خیلی ها انجام میدن یعنی صیغه در دوران نامزدی!!!(چون زیاد دیدم این باعث شده طرفین به خصوص پسر بعد از گذشت مدتی چون روابط کمی عادی میشه و.... زده شده و رابطه قبل از ازدواج به هم خورده،میگم اشتباه بزرگ) قبل از اینکه قضیه بخواد کمی جدی تر بشه این رفت و امدها معمول نیست!به خصوص تو خانواده های سنتی و مذهبی! خب بدون اینها هم نمیشه در مورد این جزئیات شخصیتی (که شاید از خیلی از انها حتی افراد خانواده اون فرد هم مطلع نباشن) اطلاعاتی به دست اورد؟!؟ راه حل چیه؟ سنت شکنی؟اینکه از خانواده بخوایم با وجود نبود محرمیت و اینکه جواب قطعی داده نشده این جور روابط وجود داشته باشد؟! یه چیز دیگه هم هست: خب این طور روابط مثل همون دوستی های قبل از ازدواج نیست؟!

سلام
ممنون از نکته سنجی شما ولی نکته سنجی ما را ندیده گرفتید ها:Moteajeb!:

حامی;299393 نوشت:
در دستورات شرعی داریم اگر خواستگاری قصد جدی جدی در ازدواج داشت و قرائن (مثل همراهی خانواده خودش، درخواست حضور در خانواده دختر و..) می تواند از دختر بخواهد کمی حجابش را سبک تر بگیرید تا مو او را ببیند. قد و قامت او را بهتر مشاهده کند و از چاقی و لاغری او مطلع شود.

در این گفتگو ها نظارت دو خانواده ها هست. احتمال فریب کار در حد صفر است. به همین دلیل جلسات با اشراف خانوادها اجرا می شود. این کجا و رابطه بدون مرز دختر و پسر کجا.
=
در قسمتی از پاسخم اشاره به رخصت های دینی کردم نباید شرع فدای عرفيات و رسومات شود.
گاهی برای دختران سخت است درخواست کنند باید بیشتر صحبت کنید
این گونه خواستگاری ها راه صاف کن می خواد.
راه باز و صاف کیه؟ فردی که سخن از زبان شما می گوید( جانا سخن از زبان ما می گویی). این راه صاف کن از افراد با تجربه است کسی از که چندتا پیراهن از ما بیشتر پاره کرده( نگید پاره کردن پیراهن در این تورم نشانه سفاهت است منظورم سردی و گرمی روزگار را چشیده است:Nishkhand:)
راه صاف کن متناسب با زمان و مکان و موقعیت می تون مامان، ننه، دایی، زن دایی، خاله, دوستان صمیمی خانواده یا... باشد.
فرد راه باز و صاف کن ویژگی هایی چون بیان خوب، با تجربه، متأهل بودن و....است.
یادش بخیر تازه عقد کرده بودم راه صاف کن دوستم شده بودم.
خانواده ها نشسته بودند خودشون برخی درخواست ها را راحت نبودند بکنند من با شوخی راه را باز و صاف می کردم..
جلسه بعد مشکلی پیش اومده بود نتونستم بروم بابای دوستم بعد از جلسه گفته بود جای دوستت خالی بود.

خب این شما نیستید که می گویید مثلا میشه اتاق تون را ببینم؟ میشه آلبوم تون را ببینم؟
این را با ظرافت باید راه باز کن و راه صاف کن بگوید
البته بهتر قبلا نگویید که فرد چنیش حساب شده نداشته باشد.

سنتی بودن خوب است وقتی دوشادوش دین جلو برود.
سنت های نامناسب را باید با ظرافت شکست و تدریجی.( جنگ نرم :ok:)
حیای نامناسب را زیر پاگذاشتن و با سنتن اشتباه در افتاد برای این ایام بهتر از این است که عمری در جهنم اختلاف و مشاجره و ناهمخوانی بسوزیم و بسوزانیم

hoorshid;299452 نوشت:
یک درخواست دیگه هم داشتم: شما به عنوان روانشناس میدونید با پرسیدن چه جور سولاتی یا شنیدن چه جور جوابهایی یا دیدن چه جور رفتارهایی میشود فرد مقابل رو شناخت ممکنه در این مورد هم کمی توضیح بدین؟

باز سلام به همگی
کتاب های زیادی درباره زبان بدن( ظاهر, رفتار, چشم ها و نوع سکوت و مکث و حالت ایستاد و در زدن و...) و روان شناسی چهره نوشته شده است.
اما این ها همه می تواند موید باشد یعنی نمی توانیم بگوییم صد در صد برداشت ما درست است
مثلا وقتی فردی دروغ می گوید چون خلاف فطرت و طبیعتش است چهره و بنا گوشش قرمز می شود یا سرش را می خاراند. در خیلی افراد این صادق است ولی در افرادی هم شناخت دروغگویی خیلی سخته است چون حرفه هستند و عمری تو این خط کار می کنن. یعنی مثل آب خوردن خالی می بندد و دروغ می گوید.
برخی افراد به هر دلیلی به طرف مقابل به دل بسته ذهنش از همون ابتدا تعطیل است پیش خودش میگه
یعنی داریم من باید با این فرد ازدواج کنم. این افراد خیلی خطری هستند برای رسیدن به هدف خود همه را دور می زنند بسیاری از این افراد احساس ارزشمندی پایین دارند و اضطرابی هستن به همین دلیل گفتم که از مشاور ازدواج هم کمک بگیرید.

حامی;299739 نوشت:
مشاور ازدواج هم کمک بگیرید.

مشاوران بی انصاف
ممکن است فردی تحصیلا بالایی داشته باشد خیرش به کسی نرسد و ممکن است...

روحانی می گفت یک نفر بازاری در تهران 300 دختر را به خانه بخت فرستاد و چند هیأت را پشتوانه مالی می کرد.

خیلی متأسفم که این را باید بگم به شما که همیشه هر مشاوری که دورش شلوغ است الزاما کارش درست نیست.
برخی از مشاوران چهره رسانه ای (رادیو - تلویزیون - جام جم - نشریات و...) پیدا می کنند و بعد از او حسابی دورشون شلوغ می شود. برخی کلا یک دی ودی دارند که در هزار و یک استان هم را سخنرانی کرده اند....
بگذریم
برخی از مشاوران بی انصاف حتی حاضر نیست به همکاران موفق شان ارجاع بدهند.
چند روز قبل دو دانشجو که با هم دوست شده بودند و کارشان به بن بست رسیده بود را راهنمایی کردم که تهران از مشاور ازدواج کمک بگیرند رفته بودند نزد آقای بــــــــــــــــــــوق و آقای بـــــــــــوق و خانـــــــــم بوق
گفته بودند جلسه ای 150 هزار تومان.
خب مشاوری که انصاف ندارد لیاقت مشاوره دادن هم ندارد. در روایت داریم از مشاوران خدا ترس و متعهد کمک بگیرید. مشاوری که برای شغلش کیسه دوخته و انسان ها و حتی بیماران را سرمایه های متحرک می بیند حال و روزش خیلی بد است اگر عارفی آنها را ببیند دستور می دهد آنها را در بیمارستان ملکوت بستری کنند و چند شوک الکتریکی وجدان بهش وصل کنند.
ساختمان پزشکان طنز بود و خودم نقدی نوشتم بر آن ولی نکات تلخی هم در آن بود.
گاهی مشاوران مطرح و سرشناس واقعا وقت ندارند و نمی رسند که مشاوره بدهند از سر و ته مشاوره می زنند چون کلی از افراد در نوبت هستند
بسیاری از مواقع یک دکتر روان شناس تازه کار که وقت زیادی دارد و حساسیت روی کارش دارد و نکته سنج است و مشکلاتش را از استادش می پرسد کاربردی تر عمل می کند.

این هم خطای هاله ای است که ما مرتکب می شویم الزاما هر کسی قشنگ صحبت کرد درمانگر و مشاور خوب هم نیست. و هر کس درمانگر حرفه ای بود الزاما سخنران ماهر نیست.
چرا برخی جذب انرژی درمانگران قلابی و جلسات عرفان های کذایی می شوند چون قشنگ حرف می زنند( ولی حرف های قشنگ نمی زنند) ما فکر می کنیم مشاور هم هست و...
ما این را در پایان نامه ها می بینم اساتید مطرح و مشهور وقتی ندارند بعد از آن هم اگر پایان نامه با زحمت فرد خوب شد از استاد تشکر می کنند اگر بد شد استاد زبانش از همه دراز تر است که کارنکردی و همه استاد را قبول دارند( وای اگر از پس امروز بود فردایی)
گاهی یک پزشک در یک بخش از یک شهر دقیق تر از پزشک در مراکز استان کارمی کند.

حامی;299745 نوشت:
این هم خطای هاله ای است که ما مرتکب می شویم الزاما هر کسی قشنگ صحبت کرد درمانگر و مشاور خوب هم نیست. و هر کس درمانگر حرفه ای بود الزاما سخنران ماهر نیست. چرا برخی جذب انرژی درمانگران قلابی و جلسات عرفان های کذایی می شوند چون قشنگ حرف می زنند( ولی حرف های قشنگ نمی زنند) ما فکر می کنیم مشاور هم هست و...

نه هر که چهره برافروخت دلبری داند

نه هر که آینه سازد سکندری داند

نه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشست

کلاه داری و آیین سروری داند

تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن

که دوست خود روش بنده پروری داند

غلام همت آن رند عافیت سوزم

که در گداصفتی کیمیاگری داند

وفا و عهد نکو باشد ار بیاموزی

وگرنه هر که تو بینی ستمگری داند

بباختم دل دیوانه و ندانستم

که آدمی بچه‌ای شیوه پری داند

هزار نکته باریکتر ز مو این جاست

نه هر که سر بتراشد قلندری داند

مدار نقطه بینش ز خال توست مرا

که قدر گوهر یک دانه جوهری داند

به قد و چهره هر آن کس که شاه خوبان شد

جهان بگیرد اگر دادگستری داند

ز شعر دلکش حافظ کسی بود آگاه

که لطف طبع و سخن گفتن دری داند

حامی;299745 نوشت:
برخی از مشاوران بی انصاف حتی حاضر نیست به همکاران موفق شان ارجاع بدهند. چند روز قبل دو دانشجو که با هم دوست شده بودند و کارشان به بن بست رسیده بود را راهنمایی کردم که تهران از مشاور ازدواج کمک بگیرند رفته بودند نزد آقای بــــــــــــــــــــوق و آقای بـــــــــــوق و خانـــــــــم بوق گفته بودند جلسه ای 150 هزار تومان.

یه موقع سخنرانی ( چه دانشگاهی چه روحانی )را از شهری به شهر دیگر دعوت می کنند خب نمی شود به او گفت تو یک ساعت یا دو ساعت سخنرانی کردی
خب باید در نظر گرفت وقتی که در کل گذاشته هزینه سفری که می آید و بر می گردد و....
اگر در شهر خودش باشد بی انصافی است که بخواهد همان پولی را که فلان سازمان یا رسانه یا تاجر یا...داده نرخ خود قرار دهد و بخواهد از یک بیمار یا جوان بی کار بگیرد.
نظام مشاوره نرخ مشخص کرده و باید براساس همان نرخ کار کنند.
البته قحطی کارشناس هم نیامده است.

فاتح;299559 نوشت:
سلام علیکم و رحمه الله استاد حامی عزیز از مطالب پست 23 این تاپیک بسیار لذت بردم. بسیار بسیار عالی اشاره کردید ما در مورد مطالب پست 22 و 21 مطالب این دو پست شما را خواندم و دو مطلب به ذهنم آمد شما تصحیح بفرمائید نقل نوشته اصلی توسط : حامی شناخت خواستگار از نوع اول است. درست است به معنی دقیق نمی توانیم کسی را بشناسیم اما از همین ابرارهایی که در دسترس داریم نباید غافل باشیم.
مطلب اول : شناخت خود از نوع اول است و شناخت خواستگار در مرتبه بعد قرار دارد.

مطلب دوم : تحقیق در مورد خواستگار تحقیقات بسیار جامعی را اشاره کردید ولی نمیدانم آیا این تحقیقات را کسی میتواند با نمره خوب پشت سر بگذارد ؟ یعنی در مورادی نباید تساهل کرد . بالاخره انسان جایز الخطاست و دشمن انسان هم بالاخره از خطا میگذرد. ( پست 22 )

و مطلب آخر اینکه خانمها باید این طور تحقیق کنند حال اگر مرد ها بخواهند تحقیق کنند چه مواردی را باید در نظر بگیرند بفرمائید یه خورده دلمان خنک شود. باسپاس

سلام
ممنون از توجه شما
ولی سخن من درباره شناخت نبود در باره انواع مشکلات بود.
درست می فرمایید بله گام اول در ازدواج موفق، خودشناسی ( وجودی، اخلاقی- عرفانی ، جنسیتی، حقوقی- فقهی و زیستی و..‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌)‌‌ است.
در مورد تحقیقات ................اوهوم اجازه بدهید مثال بزنم
برای موارد زیر چقدر دقت می کنیم.
خرید یک بادکنک برای کودک؟
خرید چیپس خلالی برای غذا؟
خرید مرغ ؟
خرید کیف مانتو
خرید لب تاپ در وضعیت تورم
خرید منزل؟
انتخاب هم اتاقی در خوابگاه؟
گزینش دوست همدل و صادق و امین؟

در کدام موارد ما زودتر انتخاب می کنیم؟
در کدام زیاد دقت نمی کنم؟
چرا در برخی حساس تریم چه چیزی حساسیت ما را بالا می برد؟ هزینه ها، مقطعی بودن و دائمی بودن، داشتن هدف در زندگی، قضاوت مردم و...؟

بله هرچیزی که برایش هزینه بیشتری می کنیم، به سرنوشت ما گره خورده، زودگذر نیست و....دقت بیشتری می کنیم.
اگر بخواهیم خانه ای بخریم تو طرح باشد یا نشست کرده باشد یا ضد زلزله نباشد در جای زلزله خیز و...چقدر باید تسامح کنیم.
اگر بخواهیم در سفر در اتاقی برای 3-4 ساعت استراحت کنیم چقدر تسامح می کنیم

در کل
تساهل ما بستگی به موضوع انتخاب ما دارد.
این طبیعی است که مردی که از هزار جا قرض گرفته، وام گرفته، برخی وسائل زندگی مثل طلای همسر را فروخته و...اگر بخواهد خانه ای بخرد حساس باشد و برای خرید منزل دقت کند، مشورت کند، در زمان های مختلف برود ببیند. از همسایه ها پرسجو کند، سند منزل را ببیند مشکل نداشته باشد، ببینید فروشنده کلاه بردارنباشد و....

این طبیعی است که مردی که از هزار جا قرض گرفته، وام گرفته، برخی وسائل زندگی مثل طلای همسر را فروخته و...اگر بخواهد خانه ای بخرد حساس باشد و برای خرید منزل دقت کند، مشورت کند، در زمان های مختلف برود ببیند. از همسایه ها پرسجو کند، سند منزل را ببیند مشکل نداشته باشد، ببینید فروشنده کلاه بردارنباشد و....

تسامح در هر چیزی متناسب با خودش است.
شما وقتی بروید وام سنگین بگیرید چقدر تسامح می کنند؟ ضمان می گیرند برای محکم کاری. هرچه مبلغ زیادتر ضمانت سنگین تر است.
چرا
درباره برخی چیزها باید تسامح کرد مثلا اگر جوان جربزه دارد و اهل کار است ولی الان کار دولتی و رسمی ندارد باید تسامح کرد. اگر فعلا خانه ندارد باید تسامح کرد. اگر نمی تواند برای شروع زندگی منزل بزرگی اجاره کند باید تسامح کرد.

اما مطلب آخر:
تحقیق مخصوص هر دو است در مثال بالا همان قدر که خریدار منزل تحقیق می کند همان مقدار فروشنده حساس است که این خریدار سابقه خوب دارد، کارش ضمانت هم دارد و...
به اصطلاح طلبگی در مثال مناقشه نیست به من خرد نگیرید که مگر دختر یا پسر کالا است:Nishkhand:

خدا را به پاکان درگاهش
پنج تن قسم می دهیم
همانهایی که انبیا به ایشان در شداید و سختی ها متوسل می شدند
که زمینه ازدواج موفق جوانان
پاک زیستن همه
فراهم کند.

ممنون از راهنمایی های خوب شما!
فک کنم دیگه گرفتم که کلا باید چی کار کرد!!:Cheshmak:
[SPOILER]البته اگه بشه اون راه باز کن مناسبو پیدا کرد![/SPOILER]

سلام به همگی
بله...شناخت شخصی که قرار است تا اخر عمر در کنارش باشی در عرض مدت کوتاه کار دشواری است...من که میگویم 90 درصدش توکل است و اینکه ادم ا خدا بخواد همه چیزو براش روشن کنه تا تصمیم درست بگیره در انتخاب همسر.
راستش موضوعی که میخوام بگم و مطمئن نیستم به این تاپیک مربوط باشه اینه که مدتی است دنبال مشخصات همسر خوب از دید گاه روایات و احادیث رفتم...ولی تا جایی که دیدم روایات به بیان همسر خوب برای مرد اشاره دارد...، نه یک مرد زندگی برای خانم ها...
و یک چیز دیگر اینکه متاسفانه احادیث از حضرت زهرا سلام الله زیاد نیست نه انطور که از سایر ائمه هست و جمع اوری شده...بیشتر انچیزی است که مردم از ایشان دیده اند مثلا برخورد با ان مرد نابینا و غیره...میدانید منظورم چیست؟
من به شخصه در الگو برداری از ایشون ناتوان هستم و فکر میکنم به خاطر اینست نتوانستم سخنان ایشان را مطالعه کنم...
نمیدانم شما چنین کتابی میشناسید که سخنان ایشان را به طور معتبر جمع کرده باشد؟

فروتن;299815 نوشت:
سلام به همگی بله...شناخت شخصی که قرار است تا اخر عمر در کنارش باشی در عرض مدت کوتاه کار دشواری است...من که میگویم 90 درصدش توکل است و اینکه ادم ا خدا بخواد همه چیزو براش روشن کنه تا تصمیم درست بگیره در انتخاب همسر. راستش موضوعی که میخوام بگم و مطمئن نیستم به این تاپیک مربوط باشه اینه که مدتی است دنبال مشخصات همسر خوب از دید گاه روایات و احادیث رفتم...ولی تا جایی که دیدم روایات به بیان همسر خوب برای مرد اشاره دارد...، نه یک مرد زندگی برای خانم ها... و یک چیز دیگر اینکه متاسفانه احادیث از حضرت زهرا سلام الله زیاد نیست نه انطور که از سایر ائمه هست و جمع اوری شده...بیشتر انچیزی است که مردم از ایشان دیده اند مثلا برخورد با ان مرد نابینا و غیره...میدانید منظورم چیست؟ من به شخصه در الگو برداری از ایشون ناتوان هستم و فکر میکنم به خاطر اینست نتوانستم سخنان ایشان را مطالعه کنم... نمیدانم شما چنین کتابی میشناسید که سخنان ایشان را به طور معتبر جمع کرده باشد؟

درسته
تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافریست
ره گر صد هنر دارد توکل بایدش

استاد فیاضی از اساتید برجسته فلسفه در قم هستند
ایشان حال معنوی و عرفانی دائمی دارند
روزی ازشون پرسیدم
آدمی زاده پیچیده است برخی صفات همنشینان و همسر بعد از 5-6 سال رو می شود.
اگر کسی مشاوره برود تحقیق هم بکند برای ازدواج توصیه می کنید استخاره کند
فرمود بله چون خیلی چیزها از چشم ما در این امر مهم پوشیده است
این را خواستم عرض کنم که دقت زیاد لازم است
البته اغلب علما
می فرمایند اگر با تحقیق و مشورت به نتیجه رسیدید استخاره لازم نیست.

نگاه مرد به بدن زن برای ازدواج( وقتی تصمیم جدی در کار باشد و خانواده به خصوص پدر اجازه داده)
امام خمینی، بهجت، سیستانی، فاضل و مکارم: به جز عورت جایز است.
آیت الله گلپایگانی: بنابراحتیاط واجب فقط به صورت و دست ها نگاه کند
آیت الله اراکی: مطلقاً جایز نیست.
آموزش فقه، فلاح زاده، ص 445.

بنده همین پرسش را از پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای (مدّ ظلّه) کردم :

پرسش: نگاه مرد به بدن زن برای ازدواج( وقتی تصمیم جدی در کار باشد و خانواده به خصوص پدر اجازه داده) آیا جایز است؟

پاسخ:
كسى كه مى‌خواهد با زنى ازدواج نمايد براى اطلاع و آگاهى از او مى‌تواند به صورت، دست، مو و محاسن او بدون قصد لذّت نگاه ‏كند ـ اگر چه قهراً لذّت حاصل شود ـ مشروط بر اينكه اولاً اطلاع و آگاهى قبلى نداشته باشد و ثانياً علم نداشته باشد كه به او جواب ردّ ‏مى‌دهند.

جمع بندي

شناخت جامع طرفین قبل از ازدواج:

پرسش:
من همیشه این سوالو داشتم که چه طور میشه شخصیو که قرار است باهاش زندگی کنی بشناسی؟! خوب دوستی که قطعا درست نیست!! به هزاران دلیل.... اما اخه با یه جا نشستن و حرف زدن هم که نمیشه کسیو شناخت! بخصوص اگر فرد راقب به برقراری این رابطه هم باشه 100% سعی میکنه عیب هاشو نشون نده!هزار سال با یکی حرف بزنی هم نمیتونی شخصیت واقعیشو بشناسی! افراد تو موقعیت های مختلف مثل عصبانیت یا سختی که قرار میگیرن شخصیت واقعیشونو نشون میدن! پس نه این درسته نه اون راه اول! پس باید چی کار کرد؟!

پاسخ: سلام به شما پرسشگر محترمدر این پاسخ کمی مفصل تر پاسخ می دهم چون خیلی از جوانان در حول و حوش این سؤال هم سؤالاتی دارند.جای شکر دارد اگر جوانی به این حد از پختگی برسد که بداند ازدواج بدون مطالعه ممکن است مدخل جهنم مشاجره ها و تنش ها و تلخ کامی باشد. آدم عاقل این جا نمی گوید خدا بزرگ است می رویم ان شاالله خیر است، نمی گوید در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست، نمی گوید اگر رد کنم ممکن است آه او من را یا خانواده ام را بگیرید، و نیز از روی لج و یک هیجانی منفی و لذت انتقام با خانواده خود را یک عمر در این جهنم ندامت قرار نمی دهد. حضرت علی علیه آلاف تحیه و الکرم فرمودند چه بسا لذت آنی لحظه ای که یک عمر حزن و اندوه به دنبال دارد.قدیمی ها چه خوب می گفتند در این گونه موارد که انسان چوب نپختگی و خامی خود را می خورد به خدا بد و بیراه نمی گفتند بلکه می گفتند خودم کردم که لعنت برخود باد. ما از تعجب می گوییمگنه کرد در بلــــــــخ آهنـــــگریبه شوشتر زدند گردن مس گری.خیلی از کارهایی که ما می کنیم و بدون مطالعه جلو می رویم از این سنخ است که در جیک مستونه مان یادی از زمستون نمی کنیم . در خوشی ها خدا فراموش می شود وقتی باد زمستانی خودکرده نابالغانه می وزد به خدا گیر می دهیم که چرا دعایم را نمی شنویم و جواب نمی دهی. و به عدالت او شک می کنیم و..بازم یادی از قدیمی ها که رحمت خدا بر آنها: خود کرده را تدبیر نیست. البته نه این که وقتی به بن بست رسید همان جا بماند نه از همان جا هم باید راه صحیح را پیدا کند و توبه در دین ما همین است که تا آخرین راه بازگشت وجود دارد و نباید مأیوس شویم. اما همان گونه که پاک بودن در جوانی امتیاز است. عاقلانه عمل کردن و استفاده جوان از تجارب افراد بالغ امتیاز است.یک ماه قبل یک نفر در محله ما که راننده باز نشسته بود در روزی که بیمه ماشینش تمام شده بود رفته بود بیرون گفته بود امروز با احتیاط می روم ان شاالله که چیزی نمی شود که همان روز به یک موتوری زده بوده و 60 میلیون دیه برای او بریدند.خب چه باید کرد؟در روایت داریم مسائل و مشکلات دو گونه اند یا چاره دارند یا ندارند؛1- برای آنهایی که چاره دارند چاره اندیشی کن2- آنهایی را که ندارند بپذیر و سازگاریت را بالا ببر.شناخت خواستگار از نوع اول است. یعنی سخت است ولی چاره دارد در حد توان مان باید زحمت بکشیم درست است به معنی دقیق نمی توانیم کسی را بشناسیم اما از همین ابزارهایی که در دسترس داریم نباید غافل باشیم.اجتناب از خرافاتتصویر کنید همان راننده که بیمه ماشینش تمام شده است بخواهد برای بیرون بردن ماشین فال بگیرد، تفأل بزند، استخاره کند، و یا شیر و خط یا براساس خواب و رویا یا خطورات مثبت قلبی و ذهنی (به دلم افتاده خوبه و ...)عمل کند، کند. آیا با توجه به ضرری سنگینی می توان به این امور اعتماد کند؟در ازدواج هم باید براساس منطق جلو رفت. آیا عاقلانه است انسان به امید این که به گنجی برسد بدون تحقیق شروع به کندن زمین کند.اسلام و شناخت خواستگاردر اسلام بر شناخت قبل از ازدواج تأکید زیادی شده است. از معصومین می پرسیدند برای دخترمان خواستگار آمده چه کنیم می فرمودند بررسی کنید ببینید اخلاقش خوب است. دیندار است. اگر این گونه است به او بدهید و می فرمودند در زندگی همیشه نقل و نبات تقسیم نمی کنند گاهی هم مشاجرات هست اگر فرد اخلاق داشته باشد و متدین باشد به دختر حتی در تنش های زندگی ظلم نمی کند.جایی که به هر دلیلی پسران متدین نیست یا ناب و کمیاب است یا احتمال آمدن خواستگار متدین کم است باز لازم است از بین آنها خوش اخلاق ترین را انتخاب کرد.در دستورات شرعی داریم اگر خواستگاری قصد جدی جدی در ازدواج داشت و قرائن (مثل همراهی خانواده خودش، درخواست حضور در خانواده دختر و..) می تواند از دختر بخواهد کمی حجابش را سبک تر بگیرید تا مو او را ببیند. قد و قامت او را بهتر مشاهده کند و از چاقی و لاغری او مطلع شود.نگاه مرد به بدن زن برای ازدواج( وقتی تصمیم جدی در کار باشد و خانواده به خصوص پدر اجازه داده)
امام خمینی، بهجت، سیستانی، فاضل و مکارم: به جز عورت جایز است.
آیت الله گلپایگانی: بنابراحتیاط واجب فقط به صورت و دست ها نگاه کند
آیت الله اراکی: مطلقاً جایز نیست.

(آموزش فقه، فلاح زاده، ص 445.)

[HL]توهین به خدا
[/HL]برخی از خانم ها به دستور بالا که حکیمانه است خرده می گیرند و می گویند مگر ما برده ایم. اما اجازه بدهید در مقام مشاور به شما بگویم که اگر ما در فضای غیر دینی زندگی می کردیم و آیینی داشتیم که زن با پوشش بود ما مشاوران براساس تجربه او همین دستور خدا را توصیه می کردیم. چون این کار بسیاری از تنش های زندگی و تلخی های بعدی را از بین می برد. الان خیلی ها هستند که به خانم شان گیر می دهند که من اون موقع صورت و زیبایی شما را درست ندیدم. فکر نمی کردم این قدر لاغر باشی، فاصله نشسته بودید از دور دیدمت، راه نرفته بودی فکر می کردم قدت با من تناسب دارد و.....این دستور شرعی سبب می شود فرد با دقت گزینش کند و زمینه بهانه گیری های بعدی بسته شود.

[HL]امپراطوری دختران
[/HL]دختران مثل شاه یا امپراطور هستند برای آنها خواستگار می‌آید و در آخر این دختر است که خواستگارش را قبول يا رد می کند اگر خدا اذن پدر را هم واجب کرده است به خاطر این است که او همجنسش را می شناسد و جلوی سوء استفاده ها گرفته شود متأسفم از این که باید خبر بدهم امروزه دختران زیادی به دلیل گوش ندادن به این سخن رفیق بی کلکشان ،خدا، چه ضررهایی کردند. خواستگار بودن مرد براساس طبیعتش است و از نظر روانی و جسمی مرد پوست کلف است با جواب رد به هم نمی ریزد ولی دختری که خود خواستگاری می کند چون برخلاف طبیعتش حرکت کرده و چون مرد غیرتی به این رفتار بدبین می شود که شاید مردان دیگر هم سهمی در این ارتباط داشته باشند و چون از نظر روانی حساس تر است اگر جواب رد بشنود به هم می ریزد و تا مرز افسردگی می رود
[HL]خوش اخلاقی
[/HL]
خوش اخلاق بودن به شوخ بودن و خندان بودن تنها نیست. فرد خوش اخلاق مجموعه از صفات اخلاقی خوب را دارد مثل: شوخ طبع بودن متعادل، احسان به هم نوع، نیکی به والدین، گذشت، صبر، تعامل مثبت با دیگران و....

[HL]شیوه های شناخت دختر و پسر[/HL][HL]
[/HL]1- بررسی دورنمای و ظاهری فرد و مجموع خانواده
2- تحقیق محل زندگی جدید و قبلی ( همسایه ها و مغازه ها) محل تحصیل جدید و قبلی (مسؤلان و همکلاسان دوست و غیر دوست) محل کار جدید و قبلی ( همکاران و کارفرما و مدیر) دوستان جدید و قبلی اقوام نزدیک و دور پایگاه بسیج و کلانتری (در صورت شنیدن سخنان حاکی از بزهکاری، مواد فروشی و درگیری یا...) دشمنان و منتقدان واسطه ها و افرادی که همراه او هستند معرفان( افرادی که خودش معرفی می کند برای تحقیق ) مسجد و هیأت محل خواستگار قبلی (ممکن است از آنها اطلاعات کاربردی دریافت کنید در رد یا قبول) همسر سابق (در ازدواج های دوم) افراد خانواده مثل پسران یا دختران و داماد و عروس خانواده
3- گفتگوهای متعدد خانواده ها و نظر خواهی از افراد همراه ( بهتر است چند نوبت گفتگو شود و هر نوبت با یک همراه بالغ و فهیم و متأهل باشید)
4- گفتگوهای متعدد دو نفره ( با اصول گفتگو مدیریت مذاکره: ابتدا و در جلسه اول از اسرار خاص زندگی و خودتان نگویید - توجه به تسامح های شرعی که به ارتباط دختر و پسر این جا داده شده - گفتگو در چند جلسه باشد- تناقض ها یا همخوانی های گفتاری او و خانواده دقت شود - همیشه در منزل نباشد بیرون رسمی بودن نیست و فرد بهتر خودش را نشان می دهد)
5- درخواست دیدن آلبوم عکس به خصوص عکس های چند سال( در ضمن دیدن می توان به دوستان، همراه هان، محل ها و...دقت کرد ولی باید مراقب بود که ممکن است گزینشی باشد)
6- در خواست دیدن کتابخانه/ کامپیوتر / کیف سی دی/ دفترچه خاطرات و...(البته بهتر راه باز کن همراه باشد که او از زبان دختر یا پسر این را بخواهد). می توان از کتابخانه ای که او کتب امانی هم می گیرد اطلاعات خوبی گرفت که مثلا بیشتر به چه موضوعی علاق دارد و..
7- مشاوره های ازدواج: در امر مهمی چون ازدواج توصیه می شود از مشاور کمک گرفته شود مشاور متخصص فرد بی طرفی است که بدون جانبداری سخن می گوید و با مصاحبه و تست هایی که می گیرد اطلاعات و راهنمایی های خوبی به ما می دهد. مشاوره برای افراد وسواسی، مشکل پسند بسیار اهمیت بالایی دارد چون آنها باید از چراغ راهنما او کمک بگیرند و به یافته های خود زیاد توجه نکنند.
8- رجوع به دل: هرگز به امید این که شاید بعدا به دلم بیفتند و....کسی را نپذیرید. و احساس دیگران برای شما تصمیم نگیرد. اگر به دلتان ننشست اجازه بگیرید وقت بیشتری داشته باشید نه زود بپذیرید و نه عجولانه رد کنید انسان حالات مختلفی دارد گاهی این حالات دختر و پسر می تواند فرمول شناخت سناسی ما را به هم بزند به عنوان نمونه سختی پایان ترم و امتحانات و تحقیق کلاسی انجام نشده یا ایام ماهانه، بدهکاری و حضور طلبکاران و بیماری یا ناراحتی های روحی خود یا یکی از اعضای خانواده، نفرین و عاق والدین و می تواند روی حالات ما اثر بگذارد.8- استخاره: وقتی که عقل به جایی نرسید و در بعد از تحقیقات مردد هستید.
9- اذن پدر: مرد همجنس خودش را بهترمی شناسد بنابراین لازم است از نظر پدر کمک گرفت البته این به معنی این نیست که اگر در هر شرایطی هر چند اشتباه و غیر منطقی اذن او اولویت داشته باشد اگر پدری مصالح دختر را به دلایلی چون کند فهم بودن، مشکلات شخصیتی، اعتیاد به الکل و مواد مخدر و.... در نظر نگیرد اذن او نافذ نیست. اذن به معنی استبداد نیست بلکه یک مذاکره عاقلانه و مدبرانه با پدر است و در واقع منطق حاکم است و با اذن و سخن او به خانواده مقابل اعلام می شود که حاصل تحقیقات ما رد است یا قبول و یا قبول به شرط (شرط ضمن عقد).
10 - کمک از قدرت معنویت( برای درخواست آگاهی برای تصمیم درست و ازدواجی موفق)
- نذر:
- صدقه: صدقه بلاگردان است.
- حلالیت طلبی از دیگرانی که حق به گردن دارد به خصوص والدین و درخواست دعا.- خواندن نماز حاجت و ازدواج( رجوع کنید به مفاتیح)
- توسل به ائمه (ع)

- دعا: دعا دفع بلا می کند و تقدیر را تغییر می دهد.

چند نکته روان شناختی
تحقیق نباید حالت بازپرسی و یک طرفه به خود بگیرد. لازم است به طرف و خانواده مقابل( اگر در باغ نیستن) بفهمانید که علت تحقیق و شناخت شانسی خودخواهی یا برتری طلبی و...نیست تا آنها با بینش کافی کمک و همراهی کنند اگر هر دو به این فهم برسند و فکر نکنند مخفی کردن برخی مسائل و دور زدن مهم است خیلی راحت تر شناخت ها به دست می آید. در تحقیقات جامع نگری و معدل گیری مهم است. البته در دینداری، اخلاق و اصالت خانوادگی فرد حتما باید حد نصاب را بگیرید به امید این که شاید بعدا خوب شود شاید .....بدبختی خود را امضا نکنید و لگد به بخت خود نزنید.
در تحقیقات گرفتار «قضاوت زودهنگام» و «ذهن خوانی» و «استدلال احساسی»نشوید.
از سویی برخی با انسان کینه دارند برخی حسود اند و برخی به دلیل شدت دوست اطلاعات متفاوتی به ما می دهند هرچه تناقضات بیشتر باشد باید با احتیاط و بررسی بیشتری جلو برویم. بعد از نجام تحقیقات باید یافته او اطلاعاتی که به دست می آورید را تحلیل و بررسی کنید

[HL] نمودارهاي خواستگاري جامع و همسرگزيني موفق
[/HL]
http://www.askdin.com/thread21020-2.html

عشق قبل از معرفت بیماری است(خطر نزدیک نشوید - از روان شناس کمک بگیرید)اگر دیدید قبل از این تحقیقات تصمیم تان را برای ازدواج با کسی گرفته اید بدانید حال و روز خوبی نداریدسقراط گفت:زندگی مطالعه نشده ارزش زستن ندارد.من هم می گویم:ازدواج تحقیق نشده ارزش و ضمانت اجرایی ندارد.از طی مراحل بالا عشق واقعی متولد می شود.

اشكال:تو خانواده های سنتی و مذهبی! اجازه گفتگوهاي طولاني مدت يا اصل گفتگو داده نمي شود چگونه بايد شناخت و اطلاعات در باره شخصيت طرف مقابل را به دست آورد؟!؟ راه حل چیه؟ سنت شکنی؟اینکه از خانواده بخواهیم با وجود نبود محرمیت و اینکه جواب قطعی داده نشده این جور روابط وجود داشته باشد؟! یه چیز دیگه هم هست: خب این طور روابط مثل همون دوستی های قبل از ازدواج نیست؟!

پاسخ:ممنون از نکته سنجی شما ولی نکته سنجی ما را ندیده گرفتید. در دستورات شرعی داریم اگر خواستگاری قصد جدی جدی در ازدواج داشت و قرائن (مثل همراهی خانواده خودش، درخواست حضور در خانواده دختر و..) می تواند از دختر بخواهد کمی حجابش را سبک تر بگیرید تا مو او را ببیند. قد و قامت او را بهتر مشاهده کند و از چاقی و لاغری او مطلع شود. در این گفتگو ها نظارت دو خانواده ها هست. احتمال فریب کار در حد صفر است. به همین دلیل جلسات با اشراف خانوادها اجرا می شود. این کجا و رابطه بدون مرز دختر و پسر کجا. در قسمتی از پاسخم اشاره به رخصت های دینی کردم نباید شرع فدای عرفيات و رسومات شود. گاهی برای دختران سخت است درخواست کنند باید بیشتر صحبت کنید. این گونه خواستگاری ها راه صاف کن می خواد. راه باز و صاف کیه؟ فردی که سخن از زبان شما می گوید( جانا سخن از زبان ما می گویی). این راه صاف کن از افراد با تجربه است کسی از که چندتا پیراهن از ما بیشتر پاره کرده( نگید پاره کردن پیراهن در این تورم نشانه سفاهت است منظورم سردی و گرمی روزگار را چشیده است)راه صاف کن متناسب با زمان و مکان و موقعیت می تون مامان، ننه، دایی، زن دایی، خاله, دوستان صمیمی خانواده یا... باشد. فرد راه باز و صاف کن ویژگی هایی چون بیان خوب، با تجربه، متأهل بودن و....است. یادش بخیر تازه عقد کرده بودم راه صاف کن دوستم شده بودم. خانواده ها نشسته بودند خودشون برخی درخواست ها را راحت نبودند بکنند من با شوخی راه را باز و صاف می کردم. جلسه بعد مشکلی پیش اومده بود نتونستم بروم بابای دوستم بعد از جلسه گفته بود جای دوستت خالی بود. خب این شما نیستید که می‌گویید مثلا میشه اتاق تون را ببینم؟ میشه آلبوم تون را ببینم؟ این را با ظرافت باید راه باز کن و راه صاف کن بگوید البته بهتر قبلا نگویید که فرد چنیش حساب شده نداشته باشد. سنتی بودن خوب است وقتی دوشادوش دین جلو برود. سنت های نامناسب را باید با ظرافت شکست و تدریجی. حیای نامناسب را زیر پاگذاشتن و با سنتن اشتباه در افتاد برای این ایام بهتر از این است که عمری در جهنم اختلاف و مشاجره و ناهمخوانی بسوزیم و بسوزانیم

سؤال: شما به عنوان روانشناس میدونید با پرسیدن چه جور سولاتی یا شنیدن چه جور جوابهایی یا دیدن چه جور رفتارهایی می شود فرد مقابل رو شناخت ممکنه در این مورد هم کمی توضیح بدین؟

پاسخ: کتاب های زیادی درباره زبان بدن( ظاهر, رفتار, چشم ها و نوع سکوت و مکث و حالت ایستاد و در زدن و...) و روان شناسی چهره نوشته شده است.اما این ها همه می تواند موید باشد یعنی نمی توانیم بگوییم صد در صد برداشت ما درست است مثلا وقتی فردی دروغ می گوید چون خلاف فطرت و طبیعتش است چهره و بنا گوشش قرمز می شود یا سرش را می خاراند. در خیلی افراد این صادق است ولی در افرادی هم شناخت دروغگویی خیلی سخته است چون حرفه هستند و عمری تو این خط کار می کنن. یعنی مثل آب خوردن خالی می بندد و دروغ می گوید. برخی افراد به هر دلیلی به طرف مقابل به دل بسته ذهنش از همون ابتدا تعطیل است پیش خودش میگه. یعنی داریم من باید با این فرد ازدواج کنم. این افراد خیلی خطری هستند برای رسیدن به هدف خود همه را دور می زنند بسیاری از این افراد احساس ارزشمندی پایین دارند و اضطرابی هستن به همین دلیل گفتم که از مشاور ازدواج هم کمک بگیرید.

ادامه دارد...

[HL]

مشاوران بی انصاف

[/HL]

ممکن است فردی تحصیلات بالایی داشته باشد خیرش به کسی نرسد و ممکن است...روحانی می گفت یک نفر بازاری در تهران 300 دختر را به خانه بخت فرستاد و چند هیأت را پشتوانه مالی می کرد.

خیلی متأسفم که این را باید بگم به شما که همیشه هر مشاوری که دورش شلوغ است الزاما کارش درست نیست برخي. از مشاوران چهره رسانه ای (رادیو - تلویزیون - جام جم - نشریات و...) پیدا می کنند و بعد از او حسابی دورشون شلوغ می شود. برخی کلا یک دی ودی دارند که در هزار و یک استان هم را سخنرانی کرده اند....بگذریمبرخی از مشاوران بی انصاف حتی حاضر نیست جايي كه نمي دانند يا تبحر ندارند و يا سرشان بسيار شلوغ است، به همکاران موفق شان ارجاع بدهند.چند روز قبل دو دانشجو که با هم دوست شده بودند و کارشان به بن بست رسیده بود را راهنمایی کردم که تهران از مشاور ازدواج کمک بگیرند رفته بودند نزد آقای بــــــــــــــــــــوق و آقای بـــــــــــوق و خانـــــــــم بوق گفته بودند جلسه ای 150 هزار تومان.خب مشاوری که انصاف ندارد لیاقت مشاوره دادن هم ندارد. در روایت داریم از مشاوران خدا ترس و متعهد کمک بگیرید. مشاوری که برای شغلش کیسه دوخته و انسان ها و حتی بیماران را سرمایه های متحرک می بیند حال و روزش خیلی بد است اگر عارفی آنها را ببیند دستور می دهد آنها را در بیمارستان ملکوت بستری کنند و چند شوک الکتریکی وجدان بهش وصل کنند.ساختمان پزشکان طنز بود و خودم نقدی نوشتم بر آن ولی نکات تلخی هم در آن بود.گاهی مشاوران مطرح و سرشناس واقعا وقت ندارند و نمی رسند که مشاوره بدهند از سر و ته مشاوره می زنند چون کلی از افراد در نوبت هستندبسیاری از مواقع یک دکتر روان شناس تازه کار که وقت زیادی دارد و حساسیت روی کارش دارد و نکته سنج است و مشکلاتش را از استادش می پرسد کاربردی تر عمل می کند.این هم خطای هاله ای است که ما مرتکب می شویم الزاما هر کسی قشنگ صحبت کرد درمانگر و مشاور خوب هم نیست. و هر کس درمانگر حرفه ای بود الزاما سخنران ماهر نیست.چرا برخی جذب انرژی درمانگران قلابی و جلسات عرفان های کذایی می شوند چون قشنگ حرف می زنند( ولی حرف های قشنگ نمی زنند) ما فکر می کنیم مشاور هم هست و...ما این را در پایان نامه ها می بینم اساتید مطرح و مشهور وقتی ندارند بعد از آن هم اگر پایان نامه با زحمت فرد خوب شد از استاد تشکر می کنند اگر بد شد استاد زبانش از همه دراز تر است که کارنکردی و همه استاد را قبول دارند( وای اگر از پس امروز بود فردایی)گاهی یک پزشک در یک بخش از یک شهر دقیق تر از پزشک در مراکز استان کارمی کند.نه هر که چهره برافروخت دلبری داندنه هر که آینه سازد سکندری داندنه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشستکلاه داری و آیین سروری داندتو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکنکه دوست خود روش بنده پروری داندغلام همت آن رند عافیت سوزمکه در گداصفتی کیمیاگری داندوفا و عهد نکو باشد ار بیاموزیوگرنه هر که تو بینی ستمگری داندبباختم دل دیوانه و ندانستمکه آدمی بچه‌ای شیوه پری داندهزار نکته باریکتر ز مو این جاستنه هر که سر بتراشد قلندری داند
مدار نقطه بینش ز خال توست مراکه قدر گوهر یک دانه جوهری داند
به قد و چهره هر آن کس که شاه خوبان شدجهان بگیرد اگر دادگستری داندز شعر دلکش حافظ کسی بود آگاهکه لطف طبع و سخن گفتن دری داندتذكر: یه موقع سخنرانی ( چه دانشگاهی چه روحانی )را از شهری به شهر دیگر دعوت می کنند خب نمی شود به او گفت تو یک ساعت یا دو ساعت سخنرانی کردی. خب باید در نظر گرفت وقتی که در کل گذاشته هزینه سفری که می آید و بر می گردد و....اگر در شهر خودش باشد بی انصافی است که بخواهد همان پولی را که فلان سازمان یا رسانه یا تاجر یا...داده نرخ خود قرار دهد و بخواهد از یک بیمار یا جوان بی کار بگیرد. نظام مشاوره نرخ مشخص کرده و باید براساس همان نرخ کار کنند. البته قحطی کارشناس هم نیامده است.
[HL]سؤال پرسشگر: [/HL]سلام علیکم و رحمه الله از مطالب بسیار لذت بردم. بسیار بسیار عالی اشاره کردید مطالب این دو پست شما را خواندم و دو مطلب به ذهنم آمد شما تصحیح بفرمائید نقل نوشته اصلی توسط : حامی شناخت خواستگار از نوع اول است. درست است به معنی دقیق نمی توانیم کسی را بشناسیم اما از همین ابرارهایی که در دسترس داریم نباید غافل باشیم.
مطلب اول : شناخت خود از نوع اول است و شناخت خواستگار در مرتبه بعد قرار دارد.مطلب دوم : تحقیق در مورد خواستگار تحقیقات بسیار جامعی را اشاره کردید ولی نمیدانم آیا این تحقیقات را کسی میتواند با نمره خوب پشت سر بگذارد ؟ یعنی در مورادی نباید تساهل کرد . بالاخره انسان جایز الخطاست و دشمن انسان هم بالاخره از خطا میگذرد.
و مطلب آخر اینکه خانمها باید این طور تحقیق کنند حال اگر مرد ها بخواهند تحقیق کنند چه مواردی را باید در نظر بگیرند بفرمائید یه خورده دلمان خنک شود. باسپاس[HL]پاسخ: [/HL]سلام بر شما ممنون از توجه شما ولی سخن من درباره شناخت نبود در باره انواع مشکلات بود.
درست می فرمایید بله گام اول در ازدواج موفق، خودشناسی ( وجودی، اخلاقی- عرفانی ، جنسیتی، حقوقی- فقهی و زیستی و..‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌)‌‌ است.در مورد تحقیقات ................اوهوم اجازه بدهید مثال بزنمبرای موارد زیر چقدر دقت می کنیم.خرید یک بادکنک برای کودک؟خرید چیپس خلالی برای غذا؟خرید مرغ ؟خرید کیف مانتوخرید لب تاپ در وضعیت تورمخرید منزل؟انتخاب هم اتاقی در خوابگاه؟گزینش دوست همدل و صادق و امین؟در کدام موارد ما زودتر انتخاب می کنیم؟در کدام زیاد دقت نمی کنم؟چرا در برخی حساس تریم چه چیزی حساسیت ما را بالا می برد؟ هزینه ها، مقطعی بودن و دائمی بودن، داشتن هدف در زندگی، قضاوت مردم و...؟بله هرچیزی که برایش هزینه بیشتری می کنیم، به سرنوشت ما گره خورده، زودگذر نیست و....دقت بیشتری می کنیم.اگر بخواهیم خانه ای بخریم تو طرح باشد یا نشست کرده باشد یا ضد زلزله نباشد در جای زلزله خیز و...چقدر باید تسامح کنیم.اگر بخواهیم در سفر در اتاقی برای 3-4 ساعت استراحت کنیم چقدر تسامح می کنیمدر کل تساهل ما بستگی به موضوع انتخاب ما دارد.این طبیعی است که مردی که از هزار جا قرض گرفته، وام گرفته، برخی وسائل زندگی مثل طلای همسر را فروخته و...اگر بخواهد خانه ای بخرد حساس باشد و برای خرید منزل دقت کند، مشورت کند، در زمان های مختلف برود ببیند. از همسایه ها پرسجو کند، سند منزل را ببیند مشکل نداشته باشد، ببینید فروشنده کلاه بردارنباشد و....این طبیعی است که مردی که از هزار جا قرض گرفته، وام گرفته، برخی وسائل زندگی مثل طلای همسر را فروخته و...اگر بخواهد خانه ای بخرد حساس باشد و برای خرید منزل دقت کند، مشورت کند، در زمان های مختلف برود ببیند. از همسایه ها پرسجو کند، سند منزل را ببیند مشکل نداشته باشد، ببینید فروشنده کلاه بردارنباشد و....تسامح در هر چیزی متناسب با خودش است.شما وقتی بروید وام سنگین بگیرید چقدر تسامح می کنند؟ ضمان می گیرند برای محکم کاری. هرچه مبلغ زیادتر ضمانت سنگین تر است.چرادرباره برخی چیزها باید تسامح کرد مثلا اگر جوان جربزه دارد و اهل کار است ولی الان کار دولتی و رسمی ندارد باید تسامح کرد. اگر فعلا خانه ندارد باید تسامح کرد. اگر نمی تواند برای شروع زندگی منزل بزرگی اجاره کند باید تسامح کرد.اما مطلب آخر:تحقیق مخصوص هر دو است در مثال بالا همان قدر که خریدار منزل تحقیق می کند همان مقدار فروشنده حساس است که این خریدار سابقه خوب دارد، کارش ضمانت هم دارد و...به اصطلاح طلبگی در مثال مناقشه نیست به من خرد نگیرید که مگر دختر یا پسر کالا استخدا را به پاکان درگاهش پنج تن قسم می دهیم همانهایی که انبیا به ایشان در شداید و سختی ها متوسل می شدند که زمینه ازدواج موفق جوانانپاک زیستن همه فراهم کند.
تذكر
:
از يكي از اساتيد به نام اخلاق و فلسفه موسسه امام خميني پرسيدم. آدمی زاده پیچیده است برخی صفات همنشینان و همسر بعد از 5-6 سال رو می شود. اگر کسی مشاوره برود تحقیق هم بکند برای ازدواج توصیه می کنید استخاره کند. فرمود بله چون خیلی چیزها از چشم ما در این امر مهم پوشیده است
این را خواستم عرض کنم که دقت زیاد لازم است. البته اغلب علما می فرمایند اگر با تحقیق و مشورت به نتیجه رسیدید استخاره لازم نیست. اما همه علما مي‌گويند در همه كارها به خصوص امر ازدواج نبايداز توكل و توسل غافل شد.
تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافریست رهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش
موضوع قفل شده است