جمع بندی پرداخت خمس

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پرداخت خمس

با سلام
مقداري پول را به عنوان سپرده در بانك دارم كه هر ماه سود آن را ميگيرم. آيا خمس به اصل پول و سود تعلق ميگيرد؟
مرجع تقليد: آقاي خامنه اي

کارشناس بحث : نور

جوادي;245955 نوشت:
با سلام
مقداري پول را به عنوان سپرده در بانك دارم كه هر ماه سود آن را ميگيرم. آيا خمس به اصل پول و سود تعلق ميگيرد؟
مرجع تقليد: آقاي خامنه اي

کارشناس بحث : نذیر

سلام علیکم
امام و حضرات آیات سیستانی؛خامنه ای؛فاضل و مکارم:اگر پول سپرده گذاری از درآمد کسب باشد خمس دارد اما در صورتی که با پرداخت خمس(هر چند بصورت اقساط)نتواند زندگی خود را اداره کند خمس ندارد(تبصره:به سود حاصل از آن خمس تعلق می گیرد)

به نقل از کتاب رساله دانشجویی ص 146.ناشر:دفتر نشر معارف .با نظارت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها

بسم الله
سلام
تابستان سال پيش يك كفن خريدم گفتن چون تو جووني وكفن نيازت نيست بايد سال بعد(به شرط حيات)خمسش رو بدي درسته؟
اگر درسته خمسش حدود 2500تومنه اخه من چطوري پرداختش كنم ؟خيلي كمه برم بانك يعني؟!

لا حیاء فی الدین: در دین داری حیا نکنید.

غم قائم;246640 نوشت:
گر درسته خمسش حدود 2500تومنه اخه من چطوري پرداختش كنم ؟خيلي كمه برم بانك يعني؟!

سلام علیکم
لازم نیست بانک بروید بلکه به دفتر مرجع تقلید باید تحویل دهید یا به فرد مورد اعتمادی دهید تا او تحویل دفتر بدهد و رسید بگیرد

جوادي;245955 نوشت:
مقداري پول را به عنوان سپرده در بانك دارم كه هر ماه سود آن را ميگيرم. آيا خمس به اصل پول و سود تعلق ميگيرد؟ مرجع تقليد: آقاي خامنه اي

با سلام و احترام

اگر مال مذکور از منفعت کسب شما باشد، با گذشت سال خمسى، پرداخت خمس آن واجب است( مگر اینکه با پرداخت خمس آن، درآمد کسب با بقيه، وافى به هزينه‌‌ى زندگى نباشد و يا اينکه کسب با بقيه مال، مناسب با شأن عرفى نباشد که در این صورت اصل پول خمس ندارد.)
و همچنین سود حاصله در صورتی که تا سر سال خمسی باقی بماند خمس دارد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س952

غم قائم;246640 نوشت:
تابستان سال پيش يك كفن خريدم گفتن چون تو جووني وكفن نيازت نيست بايد سال بعد(به شرط حيات)خمسش رو بدي درسته؟ اگر درسته خمسش حدود 2500تومنه اخه من چطوري پرداختش كنم ؟خيلي كمه برم بانك يعني؟!

با سلام و احترام وآرزوی قبولی طاعات و عبادات

کفن خریداری شده اگر سال از آن بگذرد و از درآمد بين سال خريده شده، خمس دارد و در صورت تعلق خمس،باید مبلغ مذکور را به دفتر مرجع تقلیدتان بپردازید.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله خامنه ای در موارد خمس به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

سؤال:
1. مقداري پول را به عنوان سپرده در بانك دارم كه هر ماه سود آن را مي گيرم. آيا خمس به اصل پول و سود تعلق مي گيرد؟
2.خمس کفن خریداری شده چگونه است؟
(مرجع تقليد: حضرت آیت الله خامنه ای)

پاسخ:

1. اگر مال مذکور از منفعت کسب شما باشد، با گذشت سال خمسى، پرداخت خمس آن واجب است (مگر این که با پرداخت خمس آن، درآمد کسب با بقيه، وافى به هزينه‌‌ زندگى نباشد و يا اين که کسب با بقيه مال، مناسب با شأن عرفى نباشد که در این صورت، اصل پول خمس ندارد).
و همچنین سود حاصل در صورتی که تا سر سال خمسی باقی بماند، خمس دارد.

2. کفن خریداری شده، اگر سال از آن بگذرد و از درآمد بين سال خريده شده، خمس دارد و در صورت تعلق خمس، باید مبلغ مذکور را به دفتر مرجع تقلیدتان بپردازید.

منابع و مآخذ:
1. آیت الله خامنه ای، أجوبة الإستفتائات، سؤال 952.
2. پایگاه اطلاع رسانی آیت الله خامنه ای در موارد خمس به آدرس:

http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

الحمد لله رب العالمین.

موضوع قفل شده است