صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حل مسئله خدا و سنگ

علاقه
    شعر و ادبیات مذهبی
    نوشته
    417
    حضور
    2 روز 16 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    831

حل مسئله خدا و سنگ

بنام خدا

یدالله فوق ایدیهم

پاسخ به شبهه در مورد قدرت مطلق خداوند متعال.

جمله ای که این روزها ذهن خیلی ها را مشغول کرده، و کفار به قصد تضعیف ایمان مؤمنین در جوامع پراکنده کرده اند، این سفسطه است:

آیا خداوند می تواند سنگی را خلق کند که خودش نتواند آن را بلند کند؟!

با نگاهی دقیق به این جمله متوجه می شویم که جمله بی معناست و از ترکیب دو جمله ی معنادار، یک جمله ی بی معنا ساخته شده است.

سفسطه گران، با زیرکی رکن اصلی انجام هر کار، یعنی اراده کردن به انجام کار را از این جمله حذف کرده اند، و با نگاه اول این شبهه در ذهن انسان شکل می گیرد، که هرجوابی به این مسئله داده شود، نعوذ بالله نقض قادر مطلق بودن خداوند است.

نتایج غلط این سفسطه:

اگر شما بگویید بله، به این شکل برداشت می شود که استغفرالله خداوند قادر به بلند کردن سنگی که خود ساخته نیست، پس قادر مطلق نیست.

و اگر بگویید خیر، به این شکل برداشت می شود که استغفرالله خداوند توانایی خلق یک سنگ با ویژگی ذکر شده را ندارد، پس قادر مطلق نیست.

در حالیکه این جمله بی معناست، و از جمله بی معنا نمی شود جواب معنادار خارج کرد.

اما قبل از انجام هرکار، اراده کردن بر انجام آن کار مقدم است، یعنی برای انجام کار باید اول تصمیم گرفته شود، یا خواسته شود، یا اراده شود، بعد آن کار انجام شود.

مثال:

علی دانشجو است.امروز صبح باید به دانشگاه برود:

آیا علی می تواند به دانشگاه برود، و نتواند به دانشگاه برود؟!(سفسطه) این جمله معنا ندارد.

و جمله ی صحیح این است:

آیا علی اراده می کند به دانشگاه برود و اراده کند به دانشگاه نرود؟ پاسخ مثبت است. بله.

علی می تواند اراده کند به دانشگاه برود، بعد تصمیم خود را نقض کرده و اراده کند به دانشگاه نرود.

حال ما اراده بر انجام کار را که از جمله فوق به عمد جا انداخته شده، در جای درست خودش می گذاریم تا ببینیم قضیه به چه شکل می شود:

آیا خداوند می تواند سنگی را خلق کند که خودش نتواند آن را بلند کند؟! (سفسطه)معنا ندارد.

و جمله ی صحیح چنین می شود:

آیا خداوند اراده می کند سنگی را خلق کند که خودش اراده نکند آن را بلند کند؟ پاسخ مثبت است.
    خداوند با اراده ی خود سنگی را خلق می کند، بعد اراده نمی کند آن را بلند کند.

ممکن است بگویند نتواند به معنای نخواستن نیست!

بله، درست است، اما زمانی که نتوانستن تنها بیاید، نه وابسته به توانایی ناشی از اراده ی قبل از آن. در این صورت جمله معنا ندارد.

فرض این نتوانستن، از توانایی قبل از خودش گرفته شده و نمی تواند توانایی را که به آن وابسته است نقض کند.

اما اگر نتوانستن جمله دوم را از توانایی جمله اول استخراج کنیم،بعد بوسیله آن توانایی جمله اول را نقض کنیم، جمله بی معنا می شود.

به زبان ساده: براساس الف ، ب را فرض کنیم، بعد براساس ب الف را رد کنیم!

اگر بخواهیم آن جمله را درست بگوییم باید تبدیل به دو جمله شود تا معنادار شود:

آیا خداوند می تواند سنگی خلق کند؟ بله

آیا خداوند نمی تواند آن سنگ را بلند کند؟ خیر ، می تواند.

این بی معناست که از اراده ی خود عدم اراده ی خود را نتیجه بگیریم:

مثل این جمله غلط:

آیا معنا دارد من اراده کنم که نتوانم اراده کنم ؟! خیر.

چون وقوع « اراده نکردن » من به اراده کردن من بستگی دارد.

به محض اینکه همچین اراده ای بکنم، انگار که هیچ اراده ای نکرده ام!

همه چیز دقیقاً مثل اول است و هیچ کیفیتی در من تغییر نکرده است. چون جمله بی معناست.
    اگر من توانا به اراده کردن باشم، دیگر اراده نکردن من معنا پیدا نمی کند.

و اگر خداوند قادر به اراده کردن باشد، دیگر « اراده نکردن » او معنا ندارد و جمله غلط است.

به محض اینکه خداوند اراده کند که نتواند اراده کند، انگار که هیچ اراده ای نکرده و همه چیز مثل اول است.

اصلا در حالت عادی که ما هیچ اراده ای نمی کنیم، دقیقا همین قضیه دارد اتفاق می افتد!

شما زمانی که هیچ اراده ای نمی کنید و تصمیمی نمی گیرید، دقیقاً مثل این است که اراده کرده اید که اراده نکنید! هیچ چیز تغییر نمی کند!

در نتیجه:

اراده کردن بر توانستن معنا دارد.

اراده کردن بر نتوانستن معنا ندارد، بلکه اراده کردن بر نخواستن معنا دارد.

به این شکل کفار قرن جدید با استفاده از بازی با کلمات، از اراده ی خداوند قصد بیرون کشیدن ناتوانی خداوند از اراده کردن را داشتند که موفق نشدند. و دست آنها رو شد به فضل خدا و عنایت امام زمان (عج).

یا علی
    ویرایش توسط ناصر یوسف نژاد : ۱۳۹۱/۰۵/۰۱ در ساعت ۱۱:۵۷

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    خداشناسی ، موسیقی راک - کلاسیک ،درام،فیزیک
    نوشته
    128
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    216

نقل قول نوشته اصلی توسط ناصر یوسف نژاد نمایش پست ها
    سفسطه گران، با زیرکی رکن اصلی انجام هر کار، یعنی اراده کردن به انجام کار را از این جمله حذف کرده اند،
    سلام.
    فرض کنیم خدایی باشد (که هنوز من به آن نرسیدم)
    آیا خدا دوست دارد من معتقد و با ایمان شوم یا نه؟
    مسلما میگویید بله.
    آیا این امر را میخواهد؟(منظورم این است برای این کار حاضر است اراده کند؟)
    میگویید بله
    آیا خدا می تواند موس جلوی دست من را به کتاب تبدیل کند؟
    بازهم میگویید بله میتواند.او قادر مطلق است.
    آیا خدا صدای مرا میشنود؟
    بله
    حال اگر میشنود ، من از خدا میخواهم برای اینکه من به او ایمان آرم همین آلان چنین کند.
    پس چرا نکرد؟اراده نمیکند؟چرا اراده نمیکند؟؟؟؟؟؟نکند دوست دارد من را به جهنم ببرد!
    نکند پاسخ یکی از سوالاتم نه باشد و به عدم وجود او برسم؟؟؟؟!!!!!
    به دنبال کشف حقیقت از 0 بودم
    امروز (31/6/1391)به حقیقت رسیدم

5. صلوات ها 2

علاقه
    خیلی هستن. اینجا جا نمی شن
    نوشته
    59
    حضور
    2 روز 10 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    69

نقل قول نوشته اصلی توسط magoot نمایش پست ها
    لام. فرض کنیم خدایی باشد (که هنوز من به آن نرسیدم) آیا خدا دوست دارد من معتقد و با ایمان شوم یا نه؟ مسلما میگویید بله. آیا این امر را میخواهد؟(منظورم این است برای این کار حاضر است اراده کند؟) میگویید بله آیا خدا می تواند موس جلوی دست من را به کتاب تبدیل کند؟ بازهم میگویید بله میتواند.او قادر مطلق است. آیا خدا صدای مرا میشنود؟ بله حال اگر میشنود ، من از خدا میخواهم برای اینکه من به او ایمان آرم همین آلان چنین کند. پس چرا نکرد؟اراده نمیکند؟چرا اراده نمیکند؟؟؟؟؟؟نکند دوست دارد من را به جهنم ببرد! نکند پاسخ یکی از سوالاتم نه باشد و به عدم وجود او برسم؟؟؟؟!!!!!
    چه مضحک. اون وقت می بایستی به جادوگران و شعبده بازان گفت خدا. چون دستمال را به پرنده و پرنده را به دستمال تبدیل می کند. در ضمن اگر هم این چنین بود که همه ی مردم هم این خواسته را می کردند و خدا می بایستی برای آنان این کار را می کرد. در نتیجه اعتقاد به خدا هم همان طور که با دیدن یه چیز خارق عادت به دست می اومد ، به همون راحتی هم از بین می رفت. در ضمن برا اینکارا هم مثال هست. مثلا برا بنی اسراییل غذا و عسل و ... از آسمان نازل کرد، آنان را از دریا عبور داد عصا را به اژدها تبدیل کرد و ... اما وقتی حضرت موسی مدتی از آنچه که گفته بود تاخیر کرد و در کوه طور ماند فورا گوساله پرست شدند و ...

7. صلوات ها 4

نوشته
    42
    حضور
    34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    47

[
    سلام.
    مسلما میگویید بله.
    میگویید بله
    آیا خدا صدای مرا میشنود؟
    بله
    حال اگر میشنود ، من از خدا میخواهم برای اینکه من به او ایمان آرم همین آلان چنین کند.
    پس چرا نکرد؟اراده نمیکند؟چرا اراده نمیکند؟؟؟؟؟؟نکند دوست دارد من را به جهنم ببرد!
    خوب دوست عزیز اون موقع همه به خدا اعتقاد میاوردن و به بهشت میرفتن دیگه چه لزومی بود خداوند بنده هاشو امتحان کنه؟ ایمان واقعی اونه که انسان با تفکر و منطق خودش بهش برسه نه با جادو و اتفاقات غیر طبیعی
    ویرایش توسط meysamm : ۱۳۹۱/۰۶/۲۵ در ساعت ۰۱:۵۵

9. صلوات ها 7

نوشته
    611
    حضور
    6 روز 17 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1951

سلام. فرض کنیم خدایی باشد (که هنوز من به آن نرسیدم) آیا خدا دوست دارد من معتقد و با ایمان شوم یا نه؟ مسلما میگویید بله. آیا این امر را میخواهد؟(منظورم این است برای این کار حاضر است اراده کند؟) میگویید بله آیا خدا می تواند موس جلوی دست من را به کتاب تبدیل کند؟ بازهم میگویید بله میتواند.او قادر مطلق است. آیا خدا صدای مرا میشنود؟ بله حال اگر میشنود ، من از خدا میخواهم برای اینکه من به او ایمان آرم همین آلان چنین کند. پس چرا نکرد؟اراده نمیکند؟چرا اراده نمیکند؟؟؟؟؟؟نکند دوست دارد من را به جهنم ببرد! نکند پاسخ یکی از سوالاتم نه باشد و به عدم وجود او برسم؟؟؟؟!!!!!
    اولا خداوند در قرآن قسم خورده است كه جهنم را از كفار و مشركين پر كند پس براي عملي كردن قسم خود لازم است يك عده اي كافر از دنيا بروند تا جهنم خالي نماند ،خدا دوست دارد شما به بهشت برويد اما زماني كه ايمان آورده و عمل صالح انجام دهيد .ما نيازمندان به خداييم و خداوند غني و حميد است

11. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    128
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    216

نقل قول نوشته اصلی توسط امیر حسین999 نمایش پست ها
    اون وقت می بایستی به جادوگران و شعبده بازان گفت خدا. چون دستمال را به پرنده و پرنده را به دستمال تبدیل می کند.
    شعبده باز هم چین کاری نمیکنه.یه جوری حقه میزنه که ما نفهمیم.
    در ضمن اگر هم این چنین بود که همه ی مردم هم این خواسته را می کردند و خدا می بایستی برای آنان این کار را می کرد.
    خب چرا نمیکنه؟
    در نتیجه اعتقاد به خدا هم همان طور که با دیدن یه چیز خارق عادت به دست می اومد ، به همون راحتی هم از بین می رفت.
    اگه خدا قادر مطلق باشه نمیذاره

13. صلوات

علاقه
    نوشته
    128
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    216

نقل قول نوشته اصلی توسط meysamm نمایش پست ها
    اون موقع همه به خدا اعتقاد میاوردن و به بهشت میرفتن دیگه چه لزومی بود خداوند بنده هاشو امتحان کنه؟
    مگه آلان چه لزومی داره؟

نقل قول نوشته اصلی توسط عين الحيات نمایش پست ها
    اولا خداوند در قرآن قسم خورده است كه جهنم را از كفار و مشركين پر كند پس براي عملي كردن قسم خود لازم است يك عده اي كافر از دنيا بروند تا جهنم خالي نماند
    از این جمله من چیزی به جز ظلم برداشت نمیکنم.خدا عمدا به یک عده کمک نکند که بهشتی شوند در حالی که قادر به هرچیز است.این مصداق ظلم نیست؟

15. صلوات

علاقه
    نوشته
    128
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    216

لطفا ایراد پست 2 را بگید.جواب سوالی نه است؟یا نتیجه گیری اشتباه است؟

علاقه
    شعر و ادبیات مذهبی
    نوشته
    417
    حضور
    2 روز 16 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    831

سلام.
    مسلما میگویید بله.
    میگویید بله
    آیا خدا صدای مرا میشنود؟
    بله
    یا الله

اگر خدا این دعای تو را مستجاب کند و این آیت الله را مشاهده کنی، پس از آن اگر سرسوزنی شک بر دلت راه دهی، یا از ادامه ی مسیر توحید منحرف شده، یا برگردی، یکسر به عدم بازخواهی گشت.

این عدم استجابت دعا، به جهت رحمانیت اوست، زیرا بر ظرفیت مخلوق، فقط خالق آگاه است.

شعبده باز هم چین کاری نمیکنه.یه جوری حقه میزنه که ما نفهمیم.
    خب چرا نمیکنه؟
    اگه خدا قادر مطلق باشه نمیذاره

شما به جهت ادعایی که قبل از به دنیا آمدن کرده اید، در این دنیا حضور دارید.

بخدا قسم که به مقام انسان فقط خدا آگاه است و اگر نبود حسادت انسانها به یکدیگر، این بحر آزمون بر بشر گشوده نمی شد و اعمال انسان در این جهان، مُعَیِّن درجات انسان در جهان آخرت است، تا در جهان آخرت هیچکس به جایگاه حقیقی خود معترض نباشد و چنانچه معترض گردد، کارنامه ی اعمال دنیوی او بر او نمایان خواهد گشت تا بداند به چه علت در چه جایگاهی قرار گرفته است.

یا حق

ویرایش توسط ناصر یوسف نژاد : ۱۳۹۱/۰۶/۲۵ در ساعت ۱۶:۰۰

18. صلوات ها 2

علاقه
    شعر و ادبیات مذهبی
    نوشته
    417
    حضور
    2 روز 16 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    831

نقل قول نوشته اصلی توسط عين الحيات نمایش پست ها
    اولا خداوند در قرآن قسم خورده است كه جهنم را از كفار و مشركين پر كند پس براي عملي كردن قسم خود لازم است يك عده اي كافر از دنيا بروند تا جهنم خالي نماند ،خدا دوست دارد شما به بهشت برويد اما زماني كه ايمان آورده و عمل صالح انجام دهيد .ما نيازمندان به خداييم و خداوند غني و حميد است
    یا الله

ای برادران و ای اساتید و ای علما

این نتیجه ی این کار اشتباه پیشروان در تفسیر و بدعت است که اینچنین هربنده ای به خود اجازه می دهد تفاسیر باطلی که شیطان به او القا می کند، به جای حقیقت به دیگران انتقال دهد و همین جملات باطل مسیر انسان های دیگر را نیز از صراط مستقیم منحرف خواهد کرد.

شما را به خدا از هول روز قیامت بترسید و دیگران را براثر نادانی خود گرفتار جهل نکنید و از اظهار نظر از آنچه به آن آگاهی ندارید بپرهیزید که بخدا بابت تک تک گفته هایتان مسئولید و اگر هول روز قیامت را درک می کردید، تا پایان عمر زبان در کام می کشیدید و چشم و گوشتان را می بستید و هرگز سر از سجده برنمی داشتید تا مبادا شیطان شما را به سبب جهل، به امر باطلی بکشاند

یا حق

20. صلوات ها 2

صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری