آیا غسل بعد از طلوع آفتاب موجب بطلان روزه می شود ؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا غسل بعد از طلوع آفتاب موجب بطلان روزه می شود ؟

شب ماه مبارك رمضان جنب شدم و نيت غسل كردن قبل از اذان داشتم اما بصورت غيرارادي خواب رفتم و بعد از طلوع افتاب بيدار شدم متوانم روزه داشته باشم و دوم اينكه تا جه زماني فرصت براي غسل كردن دارم كه روزه من باطل نشود؟(ايت الله خامنه اى)

کارشناس بحث : پارسا

برچسب: 

Ahmadsaki;245830 نوشت:
شب ماه مبارك رمضان جنب شدم و نيت غسل كردن قبل از اذان داشتم اما بصورت غيرارادي خواب رفتم و بعد از طلوع افتاب بيدار شدم متوانم روزه داشته باشم و دوم اينكه تا جه زماني فرصت براي غسل كردن دارم كه روزه من باطل نشود؟(ايت الله خامنه اى)

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر و معذرت بابت تاخیر در پاسخ
متاسفانه چند روزی موفق به حضور در سایت نبودم

در فرض سوال، روزه شما صحیح است. و وقتی بعد از اذان صبح بیدار شدید، دیگر غسل جنابت برای صحت روزه آن روز ضرورت ندارد، بلکه ضرورت آن برای نماز و عبادت های بعدی هست که نیاز به طهارت دارند.

مطلبی که عرض شد با توجه به این استفتاء از مقام معظم رهبری می باشد:

س 778: اگر مکلّف در شب ماه رمضان قبل از اذان صبح بيدار شود و ببيند که محتلم شده است و دوباره پيش از اذان صبح به اميد اينکه براى غسل کردن بيدار می شود بخوابد و تا بعد از طلوع آفتاب در خواب بماند و غسل خود را تا اذان ظهر به تأخير بيندازد و بعد از اذان ظهر غسل کرده و نماز ظهر و عصر بخواند، روزه آن روز او چه حکمى دارد؟

ج: در فرض سؤال که خوابِ اول است روزه اش صحيح است ولى اگر دوباره خوابيد و تا صبح بيدار نشد بايد قضاى آن روز را بجا آورد.

----------------------------------------------------

منبع

موضوع قفل شده است