آداب کسب و کار از دیدگاه اسلام

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آداب کسب و کار از دیدگاه اسلام

ضمن عرض سلام
لطفا آداب کسب و کار را از دیدگاه اخلاق اسلامی بیان بفرمائید؟
مکروهات و مستحبات کسب و کار چیست؟و چه آثاری دارد؟

کارشناس بحث : بصیر

[="Tahoma"][="Navy"]

ذکر یونسیه;245814 نوشت:
لطفا آداب کسب و کار را از دیدگاه اخلاق اسلامی بیان بفرمائید؟
مکروهات و مستحبات کسب و کار چیست؟و چه آثاری دارد؟

باسلام و عرض ادب
در مورد اهمیت تجارت سخنی از امیرمؤمنان(ع) نقل شده که فرمودند:
«یا معشر التجّار، الفقه ثم المتجر، الفقه ثم المتجر، الفقه ثم المتجر» ای جامعه تجار و معامله گر! اوّل یادگیری مسائل شرعی تجارت، بعد تجارت»، و این جمله را سه بار تکرار کرد.( کافی، ج5، ص150، ح1.)
پس اولین وظیفه در تجارت و معامله، آموختن احکام شرعی و بعد تلاش برای عمل به آن است.
اما در زیر به مستحابت و مکروهات معامله از جهت اخلاق خواهیم پرداخت:[/]

[="Tahoma"][="Navy"][="darkgreen"]مستحبات تجارت:[/]
1. در معامله میانه رو باشد؛ یعنی از طرفی حریص نباشد و از طرف دیگر، سهل انگار و بی تفاوت و بی حال هم نباشد؛ به طوری که در تنگنا قرار گیرد.
2. اگر طرف معامله پشیمان شد، معامله را فسخ کند و سخت گیری نکند.
3. از نظر قیمت با همه خریداران یکسان برخورد کند و با یک قیمت بفروشد، نه اینکه به کسی که چانه می زند، ارزان تر بفروشد و به کسی که چانه نمی زند، گران تر بفروشد. به تعبیر دیگر، قیمت مقطوع داشته باشد تا در نتیجه نه خود را اذیت کند، نه دیگران را.
بعد امام اضافه می کند: «آری، مانعی ندارد که در مورد کسی که دارای تقوا و فضیلت اخلاقی است، فرق بگذارد و از او کمتر بگیرد».
4. هنگامی که جنس را تحویل می گیرد، کم بگیرد و موقعی که جنس را به کسی می دهد، بیشتر تحویل دهد و یا به تعبیر دیگر، جنس را کامل تر تحویل دهد.
[/]

[="Tahoma"][="Navy"][="#006400"]امور مکروه در معامله[/]
در معامله برخی امور هم مکروه است:
1. فروشنده جنس خود را تعریف کند (البته بیش از آنچه هست).
2. مشتری «در معاملات کلا به کلا» از جنس خود (بیش از اندازه) تعریف کند.
3. قَسَم راست برای خرید و فروش بخورد. روشن است که قسم دروغ، حرام است و جایز نیست.
4. فروختن جنس در جایی که عیب جنس را پنهان می کند.
5. گرفتن سود از شخص مؤمن مگر به مقدار ضروری.
6. دریافت سود از کسی که به او وعده احسان داده است، مگر به مقدار ضروری.
7. عرضه کردن کالا بین طلوع فجر و طلوع آفتاب.
8. ورود به بازار قبل از همه و خروج از بازار بعد از همه.
9. معامله با افرادی که به حرف و وعده خود اهمیت نمی دهند.
10. تقاضای پایین آوردن قیمت بعد از قرارداد.
11. وارد شدن در معامله کسی که مشغول معامله است که بعضی آن را حرام دانسته اند.
12. رفتن به استقبال کاروان بازرگانان که کالای تجاری وارد می کنند و با شرایط خاص آن.
[/]

[="Tahoma"][="Navy"][="#006400"]آثار مال حرام [/]
1. پیامبر اکرم(ص) فرمود: «من اکتسب مالاً من غیر حلّه کان زاده إلی النار؛ هر کس مالی را از غیر راه حلالش به دست آورد، توشه اش در آتش است».( بحارالانوار، ج103، ص11، ح48.)
2. امام باقر(ع) فرمود: «وقتی کسی مالی از راه حرام به دست آورد، خداوند حج و عمره و صله رحم را از او قبول نمی کند، بلکه ازدواج با آن مال هم مشکل خواهد بود».(همان)
3. رسول خدا(ص) فرمود:«کسی که مال مؤمنی را به ناحق از او بگیرد و به او ندهد، خداوند از او روی گردان شده، کارهای او را سرزنش کرده، آنها را در نامه اعمال او نمی نویسد تا توبه کند و مالی را که از آن مؤمن گرفته، به او برگرداند».[همان، ج104، ص294، ح8.]
4. پیامبر اکرم(ص) فرمود:«لا یدخل الجنّة جسد غُذّی بحرام؛[جامع الاحادیث، ص289.] پیکری که از حرام تغذیه شده باشد، وارد بهشت نمی شود».
5. امام صادق(ع) فرمود:«امیرمؤمنان بارها فرمود: کسی که مال مؤمن را به حرام بخورد، از دوستان ما نیست».[بحارالانوار، ج104، ح17.]
6. همچنین آن حضرت فرمود: «هنگامی که لقمه حرام در شکم انسانی قرار گیرد، هر فرشته ای که در آسمان ها و زمین است، او را لعنت می کند و تا وقتی که آن لقمه در شکم اوست، خدا به او نگاه نمی کند، و هر کس که لقمه حرام بخورد، به سوی خشم خدا رفته است. پس اگر توبه کند، خدا می پذیرد و اگر قبل از توبه بمیرد، آتش به او سزاوارتر است».[مکارم الاخلاق، ص150.]
7. نیز فرمود:«کسی که لقمه حرام بخورد تا چهل شب نمازش قبول نمی شود، و دعایش تا چهل روز مستجاب نمی شود، و گوشتی که آن لقمه حرام می رویاند، به آتش سزاوارتر است. آری، یک لقمه هم گوشت می رویاند».[ بحارالانوار، ج66، ص313، ح7.]
[/]

[="Tahoma"][="Navy"][="#006400"]اما آثار لقمه حلال[/]
1. پیامبر گرامی(ص) فرمود:«من أکل الحلال أربعین یوماً نوَّرالله قلبه؛[همان، ج103، ص16، ح71.] کسی که چهل روز مال حلال بخورد، خداوند قلب او را نورانی می کند».
2. در حدیث دیگری فرمود:«من أکل الحلال قام علی رأسه ملک یستغفر حتّی یفرغ من أکله؛[مکارم الاخلاق، ص150.] کسی که روزی حلال بخورد، فرشته ای بالای سرش قرار می گیرد و برای او طلب آمرزش می کند تا وقتی که از خوردن آن فارغ شود».
4. آن حضرت در حدیث دیگری فرمود: «ترک لقمة حرام أحبّ الی الله من صلاة ألفی رکعة تطوعاً؛[ تفسیر معین، ص26] رهاکردن لقمه حرام، پیش خدا از دو هزار رکعت نماز مستحبی محبوب تر است».
5. در بیان دیگر فرمود:«لردّ دانق من حرام، یعدل عند الله سبعین ألف حجّة مبرورة؛[جامع الاخبار، ص442.] رها کردن و گذشتن یک دانگ از حرام(یک ششم دینار یا درهم)، پیش خدا معادل هفتاد هزار حج مقبول است».
[/]

با تشکر فراوان از استاد بصیر گرامی بابت جواب بسیار خوبشان ؛دو درخواست دیگر هم دارم:
1- اگر مطالب بیشتری هم هست بفرمائید
2- منابعی جهت مطالعه بیشتر معرفی نمائید
ممنون و متشکر

[="Tahoma"][="Navy"]

ذکر یونسیه;247915 نوشت:
1- اگر مطالب بیشتری هم هست بفرمائید
2- منابعی جهت مطالعه بیشتر معرفی نمائید

باعرض سلام و ادب خدمت شما دوست گرامی
برای مطالب بیشتر و مطالعه پیرامون موضوع آداب و اخلاق کسب و کار، می توانید به کتابهای توضیح المسائلَ، تحریر الوسیله رجوع نمایید، همچنین کتاب مکارم الاخلاق از علامه طبرسی، عده الداعی و نجاح الساعی از ابن فهد حلی، همچنین ترجمه آن به نام آداب راز و نیاز به درگاه بی نیاز رجوع نمایید
با تشکر[/]

باز هم ممنون:Gol:

موضوع قفل شده است