جمع بندی نجاست و طهارت

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نجاست و طهارت

[=&quot]با عرض سلام[/]

[=&quot]همسر بنده متاسفانه دو سالی هست که بر روی نجاست و طهارت حساسیت شدید پیدا کرده و این مسئله روز به روز بیشتر شده.سوال همسرم از شما این است که حکم نجس و پاکی برای ایشان چیست؟حکم نجاست در مورد لباس،منزل،وسایل منزل و .... چیست؟آیا تا زمان رفع مشکل وسواسی باید بی اعتنا باشد؟آیا بعد از رفع مشکل وسواسی باید تمام وسایل و مکانهایی را که نجس شده باید آبکشی نماید؟[/]

[=&quot]با تشکر از شما:Gol:
مرجع تقلید:حضرت آیت الله خامنه ای

کارشناس بحث : سجاد
[/]

برچسب: 

[="Tahoma"][="Black"]

asemoni;245724 نوشت:
با عرض سلام همسر بنده متاسفانه دو سالی هست که بر روی نجاست و طهارت حساسیت شدید پیدا کرده و این مسئله روز به روز بیشتر شده.سوال همسرم از شما این است که حکم نجس و پاکی برای ایشان چیست؟حکم نجاست در مورد لباس،منزل،وسایل منزل و .... چیست؟آیا تا زمان رفع مشکل وسواسی باید بی اعتنا باشد؟آیا بعد از رفع مشکل وسواسی باید تمام وسایل و مکانهایی را که نجس شده باید آبکشی نماید؟ با تشکر از شما کارشناس بحث : سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

لطفا هر گاه سئوال شرعی می پرسید نام مرجع تقلید خود را بیان فرمایید تا بهتر بتوانیم در خدمت شما باشیم .

همیشه سالم و سرفراز باشید[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

بدلیل نوع دستشویی هایی که در ایران است، در اکثر مواقع پیش می آید که قطره آبی که از شلنگ بیرون می آید به کف مستراب برخورد کرده و منعکس شده و به پای ما برخورد می کند. آیا در این حالت پای ما نجس می شود و باید پایمان را قبل از وضو بشوییم؟ (منظور از کف مستراب جایی است که از آن ادرار و مدفوع عبور می کند و به سوراخ دستشویی وارد میشود)

مرجع: آیت الله مکارم شیرازی

با تشکر

سؤال:
آیا قطره آبی که به کف مستراح خورده و بعد از آن، به بدن برخورد می‌کند، پاک است؟

پاسخ:
ترشحی که از برخورد آب کر به حتی عین نجس ایجاد می‌شود، پاک است چه رسد به جایی که نجاست آن، معلوم نباشد. (1)

منبع:

1. مکارم شیرازی، ناصر، توضیح المسائل، احکام نجاسات.

سلام
روزنامه ای که در آن دستمال کاغذی نجسی بود را مچاله کردم و فقط خنکی رطوبتش را کمی حس کردم و فقط در قسمت کوچی از روزنامه رطوبت خیسی کاملا معلوم بود و ناگهان از دست من افتاد روی فرش ولی ثانیه ای بود و تماس زیادی نداشت و سریع برداشتمش و فرش را لمس کردم ولی رطوبت قابل تشخیصی نداشت ، آیا فرش نجس است؟ در ضمن دقیق نمیدونم توی کدوم قسمت از منطقه 20 در 20 سانتی متری فرش افتاد چون دقیق یادم نیست

باسلام
ضمن عرض تبریک سال نو
اگر یقین داشته باشیم که شیء نجس ،رطوبت مسریه دارد یعنی رطوبت سرایت کننده ، در صورت تماس با اشیاء دیگر باعث نجس شدن ان میشود ولی اگر شک داشته باشیم که رطوبت ان مسریه است یا نه در صورتی که قبل از ان رطوبتش مسریه نبوده ،در حکم اینست که رطوبت مسریه(سرایت کننده )ندارد و در صورت تماس با فرش و مانند ان باعث نجس شدن ان نمی شود .
بازم سال نو مبارک :ok:

اسراء;327812 نوشت:
باسلام
ضمن عرض تبریک سال نو
اگر یقین داشته باشیم که شیء نجس ،رطوبت مسریه دارد یعنی رطوبت سرایت کننده ، در صورت تماس با اشیاء دیگر باعث نجس شدن ان میشود ولی اگر شک داشته باشیم که رطوبت ان مسریه است یا نه در صورتی که قبل از ان رطوبتش مسریه نبوده ،در حکم اینست که رطوبت مسریه(سرایت کننده )ندارد و در صورت تماس با فرش و مانند ان باعث نجس شدن ان نمی شود .
بازم سال نو مبارک :ok:

مشکل اینه که من نمیدونم اون قسمتی که نم داشت هم به زمین خورد یانه!
راستی دستمال بهش عین نجاست بود الان روزنامه و فرش متنجس حساب میشن؟

legend;327821 نوشت:
مشکل اینه که من نمیدونم اون قسمتی که نم داشت هم به زمین خورد یانه!
راستی دستمال بهش عین نجاست بود الان روزنامه و فرش متنجس حساب میشن؟

باسلام
اگر شک دارید نم در قسمت نم دار سرایت کننده بوده یا با اینکه میدانید سرایت کننده بوده شک دارید ایا قسمت نم دار به فرش رسیده یا نه در هر دو صورت حکم شیء ملاقات شونده (مثلا فرش )اینشت که : پاک است .فقط در صورت "یقین"به نجس شدن ،حکم به نجس بودن ملاقات شونده میشود .

اسراء;327844 نوشت:

فقط اینا هم جواب بدید بسیار ممنون میشم
1آیا از یاد بردن هم دلیل بر شک میشه؟ مثلا دقیقا یادم نیست کدوم وری افتاد رو فرش،برای همین شک دارم
2 - دقیقا باید چه حالتی جسم برای سرایت داشته باشه؟ به غیر از خیسی کامل، این روزنامه خنک بود (احتمالا خنکی بدلیل بود دستمال خیس بوده)همه جاش به غیر از یه تیکش که کمی نم داشت
موضوع قفل شده است