جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احادیث فواید بعضی از غذاها(4)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  جانم فدای رهبر
  نوشته
  115
  حضور
  4 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  25
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  383

  احادیث فواید بعضی از غذاها(4)
  فواید بعضی از غذاها
  1- امام علی علیه السلام فرمودند: سه چیز است که حافظه را زیاد کند و بلغم را دفع کند: تلاوت قرآن، عسل و کندر.
  2- امام علی علیه السلام فرمودنـد: برشما باد به خوردن گوشت زیرا که خوردن گوشت سبب رویانیدن بدن می شود و کسی که چهل روز گوشت نخورد بد خُلق می شود.
  3-ازامام علی علیه السلام روایت شده که فرمودند: وقتی در نزد رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم گفتگوی گوشت و پیه می شد، می فرمودند: تکه ای از گوشت و پیه در معده واقع نشود مگر آن که شفا در آن مکان واقع شود و درد از آن مکان بیرون رود.
  4- ازامام علی علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس صبح پیش از آن که چیزی بخورد بیست ویک دانه مویز سرخ بخورد هرگز در بدن خود ناخوشی نیابد.
  5- ازامام علی علیه السلام روایت شده که فرمودند: بر شما باد به عدس چه آن مبارک و مقدس است ، قلب را نازک می کند وآب چشم را زیاد می کند وهفتاد پیامبر که آخر ایشان عیسی علیه السلام بود دعا کردن به برکت کردن وافزون شدن آن و یا مبارکی و میمون شدن آن.
  6- از امام علی علیه السلام روایت شده که فرمودند: برشما باد به کدو چه آن قوّه ی دماغ را زیاد می کنـد یعنی تفریح دماغ کند.
  7- از امام علی علیه السلام روایت شده که فرمودند: انار را پیه بخورید زیرا که پیه انار دبّاغی کننده ی معده است یعنی معده را پاک کند.
  8- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: بخورید خرما را در صبح پیش از آن که چیزی خورده باشیــد، زیرا که کرمهای شکم را می کشد.
  9- امام رضا علیه السلام روایت کرده که امام علی علیه السلام فرمودنــد: که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودنــد: یا علی هرکس در روز صبح ناشتا به تناول کند ذهن او صفا پیـدا کند و دل او از حکمت وعلم پر شود واز مکر شیطان و لشکریان او نگاه داشته شود.
  10- امام رضا علیه السلام روایت کرده که رسولخـــدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: نیکو غـــذایی است نان وسرکه، خانواده ای که نان و سرکه دارند تهی دست نمی شوند.
  11- امام رضا علیه السلام روایت کرده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند:استعمال کنید روغن بنفشه را چه آن در تابستان سرد و در زمستان گرم است.
  12- امام رضا علیه السلام روایت کرده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: برشما باد به خوردن روغن زیتون که کیسه ی صفرا را خالی و پاک می کند بلغم را می برد، رگها را محکم می نماید، مرض را می زداید، خوی را نیکو کند. نفس را خوشبو گرداند و غم را ببرد.
  13- امام رضا علیه السلام روایت کرده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: بهترین غذاهای دنیا وآخرت گوشت و برنج است.
  14- امام رضا علیه السلام روایت کرده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: بخورید انار را، زیرا که دانه ای از آن در معده نیاید مگر آنکه قلب را نورانی کند و شیطان را تا چهل روز در آن راهی نباشد.
  15- امام رضا علیه السلام روایت کرده که رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: انگور را دانه دانه بخورید چه خوردن آن به این نوع گوارا تر خواهد بود.
  16- امام رضا علیه السلام روایت کرده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند:اگر شربت عسل برای شما آوردند پس ندهید.
  17- امام رضا علیه السلام روایت کرده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: چون خواهید طبخی کنید کدو طبخ کنید، زیرا کدوی پخته مسرور کند قلب غمگین را.
  18- امام رضا علیه السلام روایت کرده که امام علی علیه السلام فرمودند: برشما باد به خوردن کدو که عقل را زیاد و فراوان کند.
  19- امام علی علیه السلام فرمودند: سیب معده را خوشبو می کند.
  20- امام علی علیه السلام فرمودند: گلابی قلب را روشن کند و به اذن خدا دردهای قلب را تسکین بخشد.
  21- امام علی علیه السلام فرمودند: ماهی کم بخورید که بدن را آب کند و بلغم را بیفزاید و تنگ نفس آورد.
  22- امام علی علیه السلام فرمودند: شیر شفای هر درد است جز مرگ.
  23- امام علی علیه السلام فرمودند: کاسنی بخورید که هر صبحگاه قطره ای آب بهشتی به برگ آن می نشیند.
  24- امام علی علیه السلام فرمودند: آب باران را بنوشید که بدن را پاک و بیماریها را بر طرف می کند، خدای عزّوجل ّفرموده: «از آسمان آبی فرو فرستاد تا پاکتان گرداند و پلیدی شیطان را از شما بزداید».
  25- امام علی علیه السلام فرمودند: سیاه دانه درمان هر دردی است به جز مرگ.
  26- امام علی علیه السلام فرمودند: گوشت گاو درد است و شیر و روغنش درمان.
  27- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: اگرمسلمانی ناتوان شد گوشت با شیر بخورد خداوند در آنها نیروآفرید.
  28- از امام صادقعلیه السلام روایت شده که فرمودند:آب سرد حرارت را فرو نشاند و صفرا را تسکین می دهد و طعام را در معده هضم و تب رااز بین می برد.
  29-ازامام علیعلیه السلام روایت شده که فرمودنــد: کشمش به قــلب استحکام می بخشد و بیماری را برطرف و حرارت را خاموش و نفس را خوشبو می سازد.
  30- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: به کشمش اهتمام داشته باشید زیرا کشمش صفرا و سودا را خاموش می کند و بلغم را می خورد و به بدن صحت می بخشد واخلاق را نیکو واعصاب را قوی و درد را برطـــرف می سازد.
  31- از امام علیعلیه السلام روایت شده که فرمودند: سرکه نیکو خورشی است که تلخی را کاهش می دهد و دل را زنده می کند.
  32- امام صادقعلیه السلام فرمودند: سرکه ی شراب بن دندان را محکم می کند و کرمهای شکم را می کشد و عقل را زیاد می کند.
  33- امام صادقعلیه السلام فرمودند: کاهو خون را فرو می نشاند.
  34- امام صادقعلیه السلام فرمودند: برگ خرفه عقل را زیاد می کنـد و هیچ گیاهی از آن شریف تر و نافـع تر نیست.
  35- امام رضاعلیه السلام فرمودند: بخورید انجیر را که برای قولنج نافع است و گند دهان را بر طــرف می کند و استخوان را محکم می کند و مو در بــدن می رویاند و درد دهان را می برد.
  36- امام حسین علیه السلام فرمودند: اگر مردم بدانند چه منافع در هلیله ی زرد است هر آینـــه به وزن آن طلا بخرند.
  37- امام صادقعلیه السلام فرمودند: هر مومنی که یک انار را تمام بخورد خــدا شیطان را از روشنی دل او چهل روز دور گرداند، و هرمومنی که دو انار تمام بخورد خدای تعالی شیطان را از روشنی دل او صدروز دور کند، و هر مومنی که سه انار را تمام بخورد خدای تعالی شیطان رااز روشنی دل او یک سال دور گردانـد، و هر که یک سال شیطان از او دور گردد گناه نکند داخل بهشت می شود.
  38- امام صادق علیه السلام فرمودند: بخورید خربزه، که در آن ده خصلت است که دردی و فسادی در آن نیست و خودنی است وآشامیدنی است و میوه است و گل است واشنان است که دهان را پاک می کند و نان خورش است و قوت جماع رازیاد می کند و مثانه را می شوید وادار و بول می کند و ریگ مثانه را دفع می کند.
  39- امام صادقعلیه السلام فرمودند: بخور تره را که در آن چهار فایده است: گند دهان را می برد و بادها را دفع می کند و هرکه مداومت کند بر آن از خوره ایمن است.
  40- امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند: ماهی تازه پیه ی چشم را ذوب می کند .
  41- امام علی علیه السلام فرمودند: خوردن گردو در گرمای شدید، حرارت و گرما را در درون زیاد می کنــد و انگیزه ی وجود دمل می شود و خوردنش در زمستان کلیه را گرم می کند و سردی را می برد.
  42- امام علی علیه السلام فرمودند: بر شما باد به خوردن حلیم که آن تا چهل روز به آدمی نشاط عبادت می دهد و آن همان مائده ای است که بر رسولخدا نازل شد.
  43- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: برتری تره فرنگی بر سایر سبزیها مانند نان برخوردنیهای دیگر است.
  44- امام صادقعلیه السلام فرمودند: خوردن پیاز دهان را خوشبو و پوست بدن را نرم و رقیق می سازد.
  45- امام صادقعلیه السلام فرمودند: خوردن پیاز درد را می برد واعصاب را محکم می کند و موجب افزایش آب [منی] می گردد و بر نیروی راه رفتن می افزاید و تب را می زداید.
  46- امام سجاد علیه اسلام از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند : هنگامی که به شهری وارد می شوید از پیاز آن شهر بخورید تا وبای آنها را از شما دور کند.
  47- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: یاعلی! سیر بخوراگر من بخاطر مصاحبتی که با فرشته ی وحی دارم نبود،آن را می خوردم.
  48- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: سیر بخورید و با آن بیماریها را مداوا کنید زیرا هفتاد گونه بیماری را شفا می بخشد.
  49- امام صادقعلیه السلام فرمودند: بادنجان بخورید که مرض را می برد و هیچ گونه دردی ایجاد نمی کند.
  50- امام صادقعلیه السلام فرمودند : خیار را از پایینش بخورید که این گونه خوردن برکت خیـار را بزرگ می سازد.
  51- امام صادقعلیه السلام فرمودند: شلغم را از یاد نبرید و به خوردن آن مداومت ورزید و آن را از نااهلان کتمان کنید، زیرا کسی نیست که رگی از جذام در بدن نداشته باشد با خوردن شلغم، آن رگ را آب کنید و از میان ببرید.
  52- امام صادقعلیه السلام فرمودند: خوردن ریشه ی ترب ، بلغم را می برد و مغز آن موجب هضم غذا و برگ آن سبب جریان بول می گردد.
  53- امام صادقعلیه السلام فرمودند: برخوردن بادنجان بورانی مداومت کنید که در آن شفا است و ایمنی از بیماریهای برص می بخشد و همچنین اگر با روغن زیتون بریان گردد نیز مفید است.
  54- از رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: به هنگام خوردن ترب اگر خواستید بوی آن برطرف شود در اولین لحظه ای که آن را می جوید مرا یاد کنید.
  55- از امام صادقعلیه السلام روایت شده که فرمودند: در تب سه خصلت وجود دارد: برگ آن بـادهای[معده]را بیـرون می کنـد و بـرگش بـول را بـه راه می اندازد و ریشه ی آن بلغم را قطع می سازد.
  56- امام صادقعلیه السلام فرمودند: خوردن هویچ موجب ایمنی از بیماریهای قولنج و بواسیر است و بر قدرت جماع کردن کمک می دهد .
  57- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: قارچ همان منّ است [که بر قوم موسی علیه السلام نازل شد] و منّ گیاه بهشت وآب آن برای درد چشم سودمند است.
  58- امام رضا علیه السلام فرمودند: بیماران شما برگ چغندر بخورانید، زیرا که در آن شفا است و دردی به همراه ندارد سختی و بلایی ندارد و خواب بیمار را تنظیم می کند و از خوردن ریشه ی چغندر بپرهیزید که سودا را زیاد می کند.
  59- امام علی علیه السلام روایت کرده که رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: کاهو بخور که خواب آور است و موجب هضم غذا می گردد.
  60- امام صادقعلیه السلام فرمودند: کاهو بخورید که موجب قطع خونریزی می شود.
  61- امام صادقعلیه السلام فرمودند: شما را بخوردن کاهو سفارش می کنم، زیرا کاهو خون را صاف می کند .
  62- امام موسی کاظمعلیه السلام فرمودند: کرفس را به یاد آورده، فرمود: شما آن را میل می کنید و بدانید که همه ی چهارپایان آن را می شناسند و خود را با آن معالجه می کنند.
  63- امام صادقعلیه السلام فرمودند: هرکه دوست دارد که نطفه ی او فراوان و فرزندانش زیاد شود پیوسته کاسنی بخورد.
  64- امام صادقعلیه السلام فرمودند: از بسیار نوشیدن آب خودداری کنید زیرا که آب زیاد خوردن ماده واساس هر گونه بیماری و درد می گردد.

  پی نوشت:

  1-عیون الاخبارالرضا ص3382- همان ص3423- همان
  4- همان ص343 5- همان 6- همان
  7- همان ص346 8- همان ص354 9- همان 389
  10- همان ص332 11- همان 12- همان ص334
  13- همان ص333 14- همان 15- همان ص334
  16- همان 17- همان 18- همان
  19- تحف العقول ص102 20- همان ص127 21- همان ص130
  22- همان 23- همان 24- همان
  25- همان 26- همان 27- همان ص109
  28- مکار الاخلاق ص156 29- همان ص157 30- همان
  31- همان ص190 32- حلیةالمتقین ص192 33- همان ص191
  34- همان 35- همان 36- همان
  37- همان ص53 38- همان ص55 39- همان ص56
  40- فروع کافی ج6ص326 41- محاسن برقی ص497 42- بحارالانوارج17ص362
  43- مکارم الاخلاق ص178 44- محاسن برقی ص523 45- مکارم الاخلاق ص182
  46- همان 47- همان 48- همان
  49- فروع کافی ج6ص373 50- همان 51- همان ص272
  52- همان ص371 53- مکارم الاخلاق ص183 54- همان ص182
  55- همان 56- فروع کافی ج6ص372 57- همان ص370
  58- همان ص368 59- همان ص183 60- همان
  61- همان ص367 62- همان 366 63- همان ص362
  64- محاسن برقی ص571 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  كامپيوتر،شبكه،طراحي وب،
  نوشته
  31
  حضور
  15 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  230  سلام
  دوست عزيز واقعا ممنون از مطالب مفيدي كه ارسال ميكنيد
  ان شاالله خدا توفيق بده بتونيم از اين مطالب استفاده كنيم و به كار بگيريم
  بازم ممنون

  بدترین و خطرناک ترین کلمات این است :

  ==>...:::همه اين جورند:::...<==

  -------------------------------------------


 4. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود