فرق کفاره با فدیه چیست؟؟؟؟؟؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

کارشناس بحث : اسراء

[=&quot نوشت:
شبکه1;245244]فرق کفاره با فدیه چیست؟؟؟؟؟؟[/]

[=&quot]باسلام خدمت شما کاربر محترم وتشکرازحوصله شما جناب شبکه1
[/]

[=&quot]به دلیل خراب بودن سرور سایت بنده دسترسی به سایت نداشتم ولذا از شما پوزش می طلبم [/]
[=&quot]کفاره درواقع جریمه است ولی فدیه جریمه نیست به عنوان مثال درروزه موارد کفاره مال جایی است که افطار عمدی باشدولی فدیه مال مواردی است که افطار عمدی نیست بلکه باعذر افطار صورت می گیرد[/]
[=&quot]به مثالهای زیر توجه کنید[/]
[=&quot]مثال کفاره[/]=[=&quot]کسی که افطار عمدی از نوع حلال انجام دهدهم اون روز راباید قضا کند وهم باید کفاره دهد که 60 مد طعام یا 60 روز روزه بایدبگیرد[/]
[=&quot]مثال فدیه[/]=[=&quot]زنی که باردار است باید هم اون یک روزه راقضا کند وباید یک مدطعام رابه فقیر بدهد[/]

[=&quot][/]

با تشکر
فدیه در همه موارد واجب هم هست؟؟؟ یا کلا مستحب است؟؟

شبکه1;246987 نوشت:
فدیه در همه موارد واجب هم هست؟؟؟ یا کلا مستحب است؟؟

باسلام خدمت شما کاربر محترم نام مرجع را درکنار سوال بفرمایید
این مسئله اختلافی است مثلا امام می فرمایدپرداخت فدیه برای پیرمردیاپیرزنی که نمی توانندروزه بگیرندواجب نیست ولی غالب مواردواجب است برای توضیح دقیقتر بایدنام مرجع وعلت روزه نگرفتن رابفرمایید که مریض بوده یاسفربوده یا...
رساله امام /صوم/م=1725

فدیه و یا کفاره فقط مخصوص روزه هستند؟

شبکه1;248446 نوشت:
فدیه و یا کفاره فقط مخصوص روزه هستند؟

باسلام خدمت شما کاربرمحترم
فدیه اصطلاحی است که فقط برای روزه بکارمی رودولی کفاره درمواردی دیگر غیر از روزه هم بکار می رود
مثلادرقسم =کسی عمدا قسمش رابشکندبایدیک بنده را ازادکندیاده فقیرراسیرکندیا ده فقیر را بپوشانددرصورتیکه نتوانست بایدسه روز پشت سرهم روزه گرفته شود
وهمچنین درنذروقتل عمدوقتل خطایی و...بکار می رود
توضیح المسایل مراجع ج=2 /نذر/م=2670

پس اونجوری که من متوجه شدم فدیه و کفاره هردو در روزه واجبند و تفاوت، تفاوت لفظی است.

شبکه1;249378 نوشت:
پس اونجوری که من متوجه شدم فدیه و کفاره هردو در روزه واجبند و تفاوت، تفاوت لفظی است.

باسلام مجدد خدمت شما کاربرمحترم
بله فدیه وکفاره درروزه برشخص واجب است وتفاوت ان درلفظ وجایگاه هرکدام است که جایگاه فدیه برای روزه های خودرمضان است وقطعابرای افطار غیر عمدی است ولی کفاره
به طورغالب برای افطار غیر عمدی است.

موضوع قفل شده است