پاداش روزه دار در روایات اهل بیت - روحی لهم فدا-

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پاداش روزه دار در روایات اهل بیت - روحی لهم فدا-

بسم الله الرحمن الرحیم

پاداش روزه‏دار

1. عبد اللَّه بن طلحه از جعفر بن محمّد (ع) از پدرش از پدرانش نقل كرده است كه پيامبر خدا (ص) فرمود: روزه دار تا هنگامى كه از مسلمانى غيبت نكند در عبادت خدا به سر مى‏برد، هر چند در بستر خود خوابيده باشد.

2. سكونى از امام صادق (ع) از پدرش از پدرانش نقل كرده است كه رسول خدا (ص) فرمود: خواب روزه‏دار عبادت، و نفس كشيدن او تسبيح است.

3. حسين بن احمد از پدرش از امام صادق (ع) نقل كرده است كه فرمود:

خواب روزه‏دار عبادت و سكوتش تسبيح و عملش مقبول و دعايش مستجاب است.

4. عبد اللَّه بن سنان از امام صادق (ع) نقل كرده است كه فرمود: بوى بد دهان‏ روزه‏ دار نزد خداوند از بوى مشك بهتر است.

5. حسن بن صدقه مى‏گويد: حضرت ابو الحسن موسى بن جعفر (ع) فرمود:

خواب قيلوله كنيد، زيرا خداوند به شخص روزه دار در حال خواب غذا مى‏خوراند و او را سيراب مى‏كند.

اجر روزه داری که به امید پاداش پروردگار روزه بگیرد :

نبى اكرم صلّى اللَّه عليه و آله و سلم فرمودند: مؤمنى نيست كه ماه رمضان را به اميد اجر و پاداش‏ روزه‏ بگيرد مگر آنكه خداوند هفت خصلت برايش مقرّر مى‏فرمايد:

اوّل: حرام را از بدنش ذوب مى‏كند.

دوّم: به رحمت بارى تعالى نزديك مى‏گردد.

سوّم: روزه‏اش كفّاره لغزش پدرش حضرت آدم عليه السّلام مى‏باشد.

چهارم: حق تعالى سختى‏هاى مرگ را بر او آسان مى‏فرمايد.

پنجم: از گرسنگى و تشنگى روز قيامت در امانش قرار مى‏دهد.

ششم: برات آزادى از جهنّم را نصيبش مى‏گرداند.

هفتم: از طيّبات بهشتى بهره‏مندش مى‏كند.

پاداش‏ روزه‏ دارى كه در پاسخ ناسزاى كسى بگويد: سلام بر تو، من روزه دارم‏

1. سكونى از جعفر بن محمّد (ع) از پدرش نقل كرده است كه رسول خدا (ص) فرمود: هيچ بنده روزه دارى نيست كه به او ناسزا بگويند و او در پاسخ بگويد: «من روزه دارم، سلام بر تو» مگر آنكه پروردگار به فرشتگان خود مى‏گويد: بنده من از بنده ديگرم به روزه پناه برد، او را از آتش من پناه دهيد و در بهشت من وارد كنيد.

پاداش كسى كه يك روز در راه خدا روزه بگيرد.

1. ابو هريره مى‏گويد: پيامبر خدا (ص) فرمود: هر كس يك روز در راه خدا روزه بگيرد، پاداش آن مانند يك سال روزه گرفتن است.

پاداش كسى كه در گرما يك روز روزه بگيرد و تشنگى بر او غالب شود

1. يونس بن ظبيان مى‏گويد: امام صادق (ع) فرمود: هر كس در گرما يك روز روزه بگيرد و تشنگى بر او غلبه كند، خداوند هزار فرشته بر او مى‏گمارد كه دست بر صورتش كشند و به او نويد دهند، و چون افطار كند، خداوند به او مى‏گويد: چقدر بوى تو خوش است، اى فرشتگان من، گواه باشيد كه من او را آمرزيدم.

پاداش كسى كه يك روز روزه مستحبى بگيرد

1. طلحة بن زيد از جعفر بن محمّد (ع) از پدرش از پدرانش از على (ع) نقل كرده است كه رسول خدا فرمود: هر كس يك روز روزه مستحبى بگيرد، خداوند او را وارد بهشت خواهد كرد.
پاداش كسى كه در حال روزه، اول روز خود را خوشبو كند

1. يونس بن يعقوب از امام صادق (ع) نقل كرده است كه فرمود: هر كس در حال روزه، اول روز خود را خوشبو كند، عقل خود را از دست نمى‏دهد.

پاداش روزه دارى كه بر گروهى بگذرد كه غذا مى‏خورند

1. سكونى از امام صادق (ع) نقل كرده است كه پيامبر خدا (ص) فرمود: هيچ روزه دارى نيست كه بر گروهى كه غذا مى‏خورند بگذرد مگر اينكه تمام اعضاى او تسبيح خدا مى‏گويند، و فرشتگان بر او درود مى‏فرستند، و درودشان طلب آمرزش براى اوست.

سند : ثواب الأعمال / ترجمه انصارى ص 103

قنبر حیدر;244617 نوشت:

1. ابو هريره مى‏گويد: پيامبر خدا (ص) فرمود: هر كس يك روز در راه خدا روزه بگيرد، پاداش آن مانند يك سال روزه گرفتن است.

بسم الله الرحمن الرحیم
دوست گرامی جناب قنبر حیدر
حیف نام زیبای پیامبر اکرم که در کنار نام منحوس خیانت کار دروغگوی ابوهریره آورده شود
دوست عزیزم
ان شاالله گوشه ای از زندگی ننگ بار این مزدور سقیفه را برایت خواهم آورد
ا

بحارالأنوار ج : 2 ص : 217
11- ل، [الخصال‏] الطَّالَقَانِيُّ عَنِ الْجَلُودِيِّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ زَكَرِيَّا عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عُمَارَةَ قَالَ سَمِعْتُ جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ ع يَقُولُ ثَلَاثَةٌ كَانُوا يَكْذِبُونَ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ ص أَبُو هُرَيْرَةَ وَ أَنَسُ بْنُ مَالِكٍ وَ امْرَأَةٌ
بيان يعني عائشة
محمد بن زکریا از جعفر بن محمد بن عماره نقل می کند که از امام جعفر بن محمد الصادق علیه السلام شنیدم که فرمودند : سه نفر همواره بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم دروغ می بستند
ابوهریره و انس ابن مالک و ان زن(یعنی عایشه)

رسول خدا صلي الله عليه و آله وسلم: «بهشت را دري است به ريان كه از آن در، جز روزه داران به بهشت وارد نمي شوند.» [وسائل الشيعه، ج10، ص404]

موضوع قفل شده است